» »

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

««
11 / 16
»»

BigWhale ::

Še en lep primer:
http://www.youtube.com/watch?v=h9_YkXHCkgA

Vprašanje je sedaj glede videja.
Ali je to kraja videja ali ne?


Kaj mislis? Takole, logicno pomislis in se spomnis na vse kar smo ti mi napisali tukaj...


Video pa je v tem primeru sestavljen iz črk in številk v excelu.
Črke v tem primeru delujejo enako kot transistorji, ki imajo logično stanje: je ali ni.
Ali ima avtor tega videja pravico predvajati to na youtube-u v številkah in črkah?


Video je konvert originala v ASCII. Zraven pa igra povsem originalna glasba. Kaj mislis, kdo ima pravico za distribucijo cesa takega?


Ali imamo mi pravico pisati v črkah in številkah ?


Tebi bi jo morali odvzeti...

BlueRunner ::

@Spc: Kot je BigWhale povedal, poveži, kar je bilo do sedaj o zakonodaji napisano, pa boš videl, da je to nedovoljeno. Strinjam pa se, da je zadeva že sama po sebi, kot ideja, tako kreativna, da lahko dodam, da je to NA ŽALOST nedovoljeno. V isto kategorijo lahko porineš tudi remikse različne glasbe, saj pri njih avtorske pravice ravno tako niso jasno razdeljene in spoštovane.

V trenutni zakonodaji je edina možnost, da takšna pripredba preživi, dovoljenje lastnika avtorskih pravic na originalnem delu. Edini način, da se bi pri nas temu izognil je, da jo bi spremenil v parodijo oziroma karikaturo. Klasičen primer je npr. film Space Balls, ki je bil parodija na film Star Wars. Zato pa, ker je bil parodija, pa ni potreboval posebnega dovoljenja od lastnikov avtorskih pravic za Star Wars. Konkreten video pa ni parodija, ampak je kreativna prezentacija, ki sicer ima lastno kreativno sporočilno, vendar pa ga posreduje s pomočjo tujega avtorskega dela.

Spc ::

Video je konvert originala v ASCII. Zraven pa igra povsem originalna glasba. Kaj mislis, kdo ima pravico za distribucijo cesa takega?

Govorim samo o videu zapisu.
Predstavljaj si, da ni zraven originalne glasbe.

Strinjam pa se, da je zadeva že sama po sebi, kot ideja, tako kreativna, da lahko dodam, da je to NA ŽALOST nedovoljeno.

Točno to.
Avtor je bil kreativen in je dobil SVOJO idejo kako bi naredil nekaj umetniškega.
Zanimivo, da če nekaj nekdo ustvari ni ravno njegovo seveda pa je nekaj stvari vzel iz tujih del edino ideja je bila njegova ampak vseeno ideja bi naj štela.

Dosti takih pevcev najdeš tudi, ki pojejo in igrajo tujo pesem .. ampak z svojo kitaro in z svojim glasom.
Sedaj mi ne govorit, da so avtorju plačali za pravice da lahko to igrajo ampak potem takem so oni večji pirati ker še na račun avtorskega dela, ki ni njihov služijo.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

mtosev ::

kak pa oni vidijo da downloadas torrent in da ne dlas "normalno"?


z vdorom v tvojo zasebnost mogoče?

oni to ne delajo kr tak brez dokazov. lahko kdo odgovori?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BigWhale ::

Ja, se vedno si vzel originalno delo in ga prepakiral, nevem kje ti vidis 'loophole' tle. Ker ga ni.

BlueRunner ::

Video je konvert originala v ASCII. Zraven pa igra povsem originalna glasba. Kaj mislis, kdo ima pravico za distribucijo cesa takega?

Govorim samo o videu zapisu.
Predstavljaj si, da ni zraven originalne glasbe.

Tudi če odmislim glasbo (itak imam mute, ker me moti neprestano bevskanje reklam na spletnih straneh), se za prezentacijo uporablja verjetno neavtorizirano kopijo tujega avtorskega dela (Pozor! Lastniki pravic nad spotom se s takšnimi predelavami morda strinjajo, čeprav to ni preveč verjetno). Moja osebna ocena je, da za posnetek ni rečeno, da sporoča nekaj o skupini ali videospotu, temveč samo demonstrira tehnologijo, kar bi bilo možno doseči tudi brez predelave tujega avtorskega dela. Recimo z uporabo lastnih video posnetkov. Zaradi tega je težko upravičiti izrabo tujega kreativnega dela v tem kontekstu - sporočilo ni usmerjeno v konkreten spot, temveč v konkretno tehnično rešitev.

Strinjam pa se, da je zadeva že sama po sebi, kot ideja, tako kreativna, da lahko dodam, da je to NA ŽALOST nedovoljeno.

Točno to.
Avtor je bil kreativen in je dobil SVOJO idejo kako bi naredil nekaj umetniškega.
Zanimivo, da če nekaj nekdo ustvari ni ravno njegovo seveda pa je nekaj stvari vzel iz tujih del edino ideja je bila njegova ampak vseeno ideja bi naj štela.

Dosti takih pevcev najdeš tudi, ki pojejo in igrajo tujo pesem .. ampak z svojo kitaro in z svojim glasom.
Sedaj mi ne govorit, da so avtorju plačali za pravice da lahko to igrajo ampak potem takem so oni večji pirati ker še na račun avtorskega dela, ki ni njihov služijo.


V bistvu morajo ravno izvajalci glasbenih del (pevci in ostali) paziti na to, da spoštujejo avtorske pravice avtorja dela, hkrati pa so po zakonu upravičeni do lastnih pravic nad svojo lastno interpretacijo glasbenega dela. Tako grem jutri na koncert Laibach, kjer bodo igrali Bachove fuge. V tem primeru lahko govorim o pravicah Bacha (in njegovih potomcev), ki so že prešle v javno dobro, in o pravicah skupine Laibach, katerih pravice za njihovo verzijo izvedbe bodo varovane še dolga leta. Zakon to omogoča in ločuje.

Težava pa je, da se je z razmahom digitalne tehnologije pojavilo ogromno AVTORJEV, ki svoje kreativno delo res gradijo na predhodnih kreativnih delih drugih avtorjev. Za te trenutno še res ni poskrbljeno, saj zakonodaja še ne predvideva načinov in pravil za pravično delitev avtorskih pravic do takšnih sestavljenih avtorskih del. Upam pa, da se lahko vsi strinjamo, da tukaj več ni govora o P2P, snemanju glasbe iz interneta, kopiranju filmov in programske opreme, ipd. Tukaj se govori o dejanskih kreativnih procesih in novih vrstah avtorskih del, ki jih zakonodaja še ne pozna in regulira v splošno dobro.

Nujno pa je povedati, da je škoda, ki jo takšni avtorji povzročajo, za nekatere originalne avtorje še hujša od "navadne kraje", saj velikokrat prevzamejo bistvene dele njihovih del brez licence, še raje pa ne da bi povedali od koga so jih sploh prevzeli (Queen vs. Vanilla Ice). Dejansko svoje odjemalce zavajajo glede celotnega avtorstva svojih del. V primeru spora med skupino Queen in pevcem Vanilla Ice, je V.I. potegnil krajši konec, ko se je za zajeten znesek poravnal in tako izognil tožbi zaradi svoje kršitve. Podoben primer imamo tudi v Sloveniji, če se posname kakšna priredba pesmi, ki ni bila avtorizirana s strani originalnega avtorja: Tomaž Domicelj vs. KK Krka. TD mi morda res ni všeč, ampak to še ni razlog, da ne bi spoštoval njegovih pravic.

Na srečo pa je že veliko založb in avtorjev spoznalo, da je tudi to nov vir dohodkov, zaradi česar so za tovrstne predelave in mikse precej odprti in željni sklepanja pogodb. Tako zavarujejo svoje lastne pravice in dobičke, hkrati pa novim avtorjem dajo možnost ustvarjanja. Bistven pogoj pa je običajno tudi jasna reklama (propaganda?) imena originalnega avtorja dela, ki je bilo predelano.

poweroff ::

če GSO nočeš kupiš navadno ne-GSO seme, ki ni zaščiteno s patentom. Če želiš saditi GSO plačaš "licenco". Ja, imaš izbiro.


V bistvu je problem temle. Recimo, da sem jaz kmet, ki se gre ekološko kmetijstvo.

Moj sosed pa nabavi GSO koruzo.

Problem nastopi, ko njegova GSO koruza "okuži" mojo njivo. Lastnik GSO patenta namreč potem toži mene (!), da sem mu ukradel GSO koruzo. Da, to se je dejansko že dogajalo.

V bistvu bi moralo biti obratno - jaz bi moral imeti pravico tožiti GSO podjetje, ker je svoj produkt razvilo tako, da vpliva na nič hudega slutečo okolico.

Kar pa se tiče patentne zaščite GSO, je pa stvar taka. Oni so res razvili GSO koruzo. Vendar če je kmet kupil zrnje, ga lahko poseje in naslednje leto iz semena seje dalje. Ne vem zakaj tega ne bi smel, saj je drugo zrnje "izvedeni produkt".

Če pa se kmet z licenco zaveže, da tega ne bo počel (da torej seme samo "najame"), pa se je tega seveda treba držati. AMPAK! GSO podjetje in kmet naj podkrbita, da s svojim produktom ne bosta vplivala na okolico.

Analogno je zadeva podobna temu, da imam jaz pač Linux, nekdo pa ima Windowse. Potem se izkaže, da imajo Windowsi nek virus, ki moje računalnike okuži in nanje namesti Windows - nakar gre Microsoft mene tožit, da uporabljam Windows nelegalno.

To pa ne bo šlo. Virus je bil del Windowsov in Winsi so se na mojem računalniku znašli neprostovoljno.
sudo poweroff

poweroff ::

kak pa oni vidijo da downloadas torrent in da ne dlas "normalno"?


z vdorom v tvojo zasebnost mogoče?

oni to ne delajo kr tak brez dokazov. lahko kdo odgovori?


Ja seveda. Saj če si pošten itak nimaš nič za skrivat.

Če si pa baraba, je pa prav, da te zaprejo, ne?

:D
sudo poweroff

Tear_DR0P ::

izvedeno delo = derivative work ?

sprašujem zato, ker spot AC/DC v excelu je derivative kolikor jaz razumem - in za take reči se pač dogovarjaš z avtorjem, dokler avtorska ne preide v public domain - right?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Okapi ::

Lastnik GSO patenta namreč potem toži mene (!), da sem mu ukradel GSO koruzo. Da, to se je dejansko že dogajalo.


To se dejansko ni še nikoli nikjer zgodilo, in se tudi ne bo. Kdor kaj takega trdi, bodisi zavestno laže, ali pa, ne da bi preveril, ponavlja laži drugih.
Firme tožijo le tiste kmete, za katere ugotovijo, da imajo ves pridelek GSO. "Okužba" je teoretično sicer možna, a na ta način je samo kakšen odstotek ali dva pridelka GSO. Kmet se sicer lahko izgovarja, da semena ni ukradel, ampak so ga na njegovo njivo zanesle vrane, a to je, ko se izkaže, da je 90+% njegovega pridelka GSO, samo prozoren izgovor.

Vendar če je kmet kupil zrnje, ga lahko poseje in naslednje leto iz semena seje dalje


Če bi bilo to mogoče, bi se razvoj novih sort ustavil, saj semen ne bi nihče kupoval. Patenti obstajajo zato, ker napredek koristi družbi na splošno.

O.

mtosev ::

kak pa oni vidijo da downloadas torrent in da ne dlas "normalno"?


z vdorom v tvojo zasebnost mogoče?

oni to ne delajo kr tak brez dokazov. lahko kdo odgovori?


Ja seveda. Saj če si pošten itak nimaš nič za skrivat.

Če si pa baraba, je pa prav, da te zaprejo, ne?

:D

to jasno ne more bitres, ker potem bi ti lahko policija nonstop ko sem vozis v avtomobilu sledila, ker nimas kaj za skrit.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jrtjtejtt ::

Preden me kdo napade, naj povem da sem prebral od prvega do zadnjega posta (razen nekaj o GSO-jih...), pa mi ni jasno ali je sedaj dolvleka (uporaba utorrenta po domače) kaznivo dejanje.

imagodei ::

Kazenski zakonik se v tem delu ni nič spremenil in dotični členi veljajo tako, kot prej. Je že Matthai izpostavil. Kar bi vedel, če bi prebral temo od začetka do konca.

Torej vprašanje sploh ni, ali je SEDAJ dolvleka kaznivo dejanje, ampak ali je ŽE VES ČAS kaznivo dejanje ali ne. Preberi si celo temo, pa ti odgovori meni.
- Hoc est qui sumus -

darkolord ::

Seveda se je KZ spremenil. Celo ključni del, povezan s tem, se je spremenil.

Gavran ::

Lastnik GSO patenta namreč potem toži mene (!), da sem mu ukradel GSO koruzo. Da, to se je dejansko že dogajalo.


To se dejansko ni še nikoli nikjer zgodilo, in se tudi ne bo. Kdor kaj takega trdi, bodisi zavestno laže, ali pa, ne da bi preveril, ponavlja laži drugih.
Firme tožijo le tiste kmete, za katere ugotovijo, da imajo ves pridelek GSO. "Okužba" je teoretično sicer možna, a na ta način je samo kakšen odstotek ali dva pridelka GSO. Kmet se sicer lahko izgovarja, da semena ni ukradel, ampak so ga na njegovo njivo zanesle vrane, a to je, ko se izkaže, da je 90+% njegovega pridelka GSO, samo prozoren izgovor.

Vendar če je kmet kupil zrnje, ga lahko poseje in naslednje leto iz semena seje dalje


Če bi bilo to mogoče, bi se razvoj novih sort ustavil, saj semen ne bi nihče kupoval. Patenti obstajajo zato, ker napredek koristi družbi na splošno.

O.


http://www.percyschmeiser.com/

Nove sorte so razvijali davno pred GSO in patentiranjem genetskih materialov.

Dejstvo je, da današnja patentna/licenčna/avtorska zakonodaja močno zaostaja za življenjem, zato je nujno potrebna spremembe. Ker pa je pisana na kožo "velikih"; močno dvomim v uspeh po normalni, demokratični poti. Money makes the world go round... in vemo, kdo ima denar. Vsekakor bi se za spremembe morali zavzemati predvsem manjši avtorji SW rešitev, ki lahko kmalu padejo pod kolesa kakšnega velikana, ki bo dokazoval da je algoritem ali njegov del patentiran in v njihovi lasti. Na sodišču pa bo zmagal tisti, ki ima boljše (= dražje) pravnike.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

poweroff ::

Ja seveda. Saj če si pošten itak nimaš nič za skrivat.

Če si pa baraba, je pa prav, da te zaprejo, ne?

to jasno ne more bitres, ker potem bi ti lahko policija nonstop ko sem vozis v avtomobilu sledila, ker nimas kaj za skrit.


Ja saj ni res. Ampak pravim, da večine to ne bi smelo motiti. Saj je večina pač podpirala prisluškovanje in sledenje "teroristom" in "kriminalcem".

Zdaj, ko so "kriminalci" oni sami, so pa spremenili svoje mnenje, kaj?
sudo poweroff

mtosev ::

pravico do zasebnosti imam ce ne krsim zakon,mar ne?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

opeter ::

pravico do zasebnosti imam ce ne krsim zakon,mar ne?


Recimo, da ja. Seveda te morajo prej preverit, če res ne kršiš zakon.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gandalfar ::

Probajte ne se patentne zakonodaje kle notri vlacit, je ze avtorska sama zase dovolj kompleksen issue :)

mtosev ::

pravico do zasebnosti imam ce ne krsim zakon,mar ne?


Recimo, da ja. Seveda te morajo prej preverit, če res ne kršiš zakon.

oni nimajo kaj prej "preverjat" ce ne krsim zakon. zakonu se rece clovekove pravice in pravica do zasebnosti.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Invictus ::

Mimogrede, izven konteksta ...

Ko ste zgoraj omenili video v ASCII, enkrat je obstajal film Matrica, narejen v matrični kodi.

ZELO KULL (mam na DVD-ju, če bi kdo rad presnel, ali pa dal 4,5 Gb placa na serverju)

Bolj kot zanimivost, kot kaj drugega. Zasluži si pa avtor 10/10 za idejo.

LP I.

P.S. Našel tudi link: http://onyx.chattanoogastate.edu/~jack/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

opeter ::

pravico do zasebnosti imam ce ne krsim zakon,mar ne?


Recimo, da ja. Seveda te morajo prej preverit, če res ne kršiš zakon.

oni nimajo kaj prej "preverjat" ce ne krsim zakon. zakonu se rece clovekove pravice in pravica do zasebnosti.


Samo problem je, da te oni morajo preverit, da ugotovijo, če res nič ne kršiš. :D Posežejo v tvojo zasebnost prvič, da jim ni treba drugič. Ali pa te je potrebno kontrolirati večkrat?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

poseg v zasebnost je mogoc le ce ga sodisce odobri. za odobritev so potrebni DOKAZI.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

BigWhale ::

mtosev, se mi zdi, da je dovolj ze utemeljen sum. Nisem pa preprican. Dokaz je potem to kar posnamejo medtem, ko ti prisluskujejo..

Ziga Dolhar ::

Očitno ima mtosev najraje, da kriminalcev ne preganjamo in se prosto sprehajajo po cestah, med našimi otroci !!!
https://dolhar.si/

imagodei ::

darkolord> "Seveda se je KZ spremenil. Celo ključni del, povezan s tem, se je spremenil. "

No, ja... Če kot DL torrentov jemlješ striktno samo DL, potem je temu res tako. Kaj je bistvo P2P omrežij pa mi menda ni treba posebej poudarjat, ane...

V tem primeru se dikcija zakona ni nič spremenila.
- Hoc est qui sumus -

poweroff ::

Ja, kako pa naj policija pridobi dokaze proti kriminalcem (ki se prosto sprehajajo med našimi otroci!), kot pa tako, da prisluškuje?

Seveda mora prisluškovat. Saj se je tudi proti teroristom treba boriti z vsemi sredstvi. Isto proti kriminalu! In piratiziranje je resen kriminal, ki povzroča veliko gospodarsko škodo.

Sicer pa si kriminalci itak ne zaslužijo zasebnosti, zato je povsem upravičeno, da se jim prisluškuje brez dokazov.

Če pa policija slučajno prisluškuje nedolžnim, pa ji povsem zaupamo, da tega ne bo zlorabila. Saj gre vendar za našo varnost. In za prihodnost naših otrok!

:D>:D

(mtosev, če še nisi ugotovil, se norčujemo)
sudo poweroff

Personanonim ::

..je že tako ,da kdor obleče modro opravo postane čudežno imun proti korupciji in zlorabi vsemogočne moči mu podeljeni..postane moder:D...

BigWhale ::

Ja, to zato ker imasta policijska znacka obe Immunity To Corruption +10 affect.

podbevna ::

darkolord> "Seveda se je KZ spremenil. Celo ključni del, povezan s tem, se je spremenil. "

No, ja... Če kot DL torrentov jemlješ striktno samo DL, potem je temu res tako. Kaj je bistvo P2P omrežij pa mi menda ni treba posebej poudarjat, ane...

V tem primeru se dikcija zakona ni nič spremenila.


Ja, se je. Bistveno. Kazniva je samo zloraba avtorske pravice z namenom prodaje. Samo očitno nihče ne zna brat zakona, zato pišejo bedarije.

Sem že napisal kako in zakaj.

P.S.
Matthai ali ti je tista pravnica že kaj odgovorila?

imagodei ::

Ne, se ni. Svetujem ti, da upoštevaš svoj lasten nasvet in začneš brati. Govorim za primer torrentov, ki (če slučajno ne veš, pa močno dvomim), delujejo na klasičnem principu P2P omrežij. Tam je downloader hkrati tudi uploader. Tako praktično vsakdo, ki participira v P2P omrežju, takoj krši člen zakona, ki ga je prijazno prilepil Matthai. Tam ni nobenega govora o "namenu prodaje", ker gre že v osnovi za kaznivo dejanje nepooblaščene distribucije:
149. člen

(1) Kdor neupravičeno reproducira, da na voljo javnosti, razširja ali da v najem eno ali več izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih baz, katerih skupna tržna cena pomeni večjo premoženjsko vrednost, se kaznuje z zaporom do treh let.
(2) Kdor neupravičeno reproducira, da na voljo javnosti, razširja ali da v najem eno ali več izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih baz, katerih skupna tržna cena pomeni veliko premoženjsko vrednost, se kaznuje z zaporom do petih let.
(3) Če je bila z dejanjem iz prvega ali drugega odstavka tega člena pridobljena velika protipravna premoženjska korist in je šlo storilcu za to, da sebi ali komu drugemu pridobi tako premoženjsko korist, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.
(4) Primerki izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih zbirk in naprave za njihovo reproduciranje se vzamejo.


Še kaj ni jasno?
- Hoc est qui sumus -

Spc ::

Ja, se je. Bistveno. Kazniva je samo zloraba avtorske pravice z namenom prodaje. Samo očitno nihče ne zna brat zakona, zato pišejo bedarije.


premoženjsko vrednost, se kaznuje z zaporom do ... let

To bi se naj smatralo kot prodaja ?
Po moji logiki lahko gre samo za premožensko vrednost če naprej prodajaš.
Če posodiš legalno kupljeno stvar ne more it za premožensko vrednost ker z tem nič ne zaslužiš ampak iz dobre volje posodiš sosedu.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

podbevna ::

Ne. Meni je že jasno, a tebi k sreči ni.

Kršitve materialnih avtorskih pravic določa 148. KZ1. Kazniva je le uporaba z namenom prodaje.

149. določa kršitve avtorski sorodnih pravic. Kaj te so, sem na kratko napisal nekje na 8. strani. Namen tega člena je sankcioniranje kršitev pravic izvajalcev s strani tistih, ki javno objavljajo vsebine na katerih so sorodne pravice.

Zakaj 149 ne pride v poštev za p2p avtorskih del (razen MOGOČE del) na katerih so tudi sorodne pravice, sem tudi napisal.

Stvar je res preprosta... Matthai (mislim da) razume. Ti očitno ne.

Sc0ut ::

Tudi meni je jasno. Dejansko je kazniva prodaja in ne p2p. In 149 člen se nanaša na sorodne pravice.

Tako je bilo pred časom tudi rečemo, da bo kaznivo samo to, če boš z nelegalnim početjem služil. In še 1x, ne se opirat na 149 člen, ker zajema samo sorodne pravice, ki pa niso več vredne kot avtorske.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

poweroff ::


Matthai ali ti je tista pravnica že kaj odgovorila?



Ne še. Sem dobil autoreply, da je na dopustu do 10. novembra.
sudo poweroff

jrtjtejtt ::

Kazenski zakonik se v tem delu ni nič spremenil in dotični členi veljajo tako, kot prej. Je že Matthai izpostavil. Kar bi vedel, če bi prebral temo od začetka do konca.

Torej vprašanje sploh ni, ali je SEDAJ dolvleka kaznivo dejanje, ampak ali je ŽE VES ČAS kaznivo dejanje ali ne. Preberi si celo temo, pa ti odgovori meni.


Sem napisal da sem prebral temo, vendar ti očitno nisi prebral mojga posta. Da je vse kristalno jasno praviš...hm zadnjih nekaj postov mi pove, da ni vse jasno.

imagodei ::

podbevna,

aha. OK, glede na KZ sem se verjetno res zmotil. Kaznivo dejanje je potemtakem zgolj uporaba avtorskega dela z namenom prodaje. To pa še ne pomeni, da lahko legalno uporabljaš P2P omrežja. Prekrški so tudi nelegalni...

Seveda mi boš tudi zlahka odgovoril, kaj točno so "različne izvedbe rtv-oddaj ali podatkovnih baz"?

Bottom line je pa to, da zavajaš. P2P in kopiranje za lastno uporabo ni legalno. Torrenti niso legalni. Ako bi se v svojih dosedanjih izvajanjih vsaj toliko potrudil, da bi jasno povedal, da nelicenčna uporaba ni legalna, bi se ti nemara še oprostil za svoje zgornje trditve. Tako pa... Jasno je treba povedat, da neupravičena distribucija sicer ni KD po Kazenskem zakoniku, je pa še vedno prepovedano po ZASP in še vedno lahko pirat precej konkretno nasrka.

Poleg tega, če se že vrtimo okoli 148. in 149. člena, bi si lahko tudi malo ogledali 147. člen KZ.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Roky,

ne poslušaj podbevne. S svojim izvajanjem daje vtis, da je nedovoljeno distribuiranje in uporaba avtorskih del dovoljena, če le ni vmes "namena prodaje". To ni res.

ZASP-NPB4 (neuradno prečiščeno besedilo) ima Kazenske določbe, ki sankcionirajo nedovoljeno rabo. Če ne boš prodajal oz. za zaslužek razširjal Polken, morda res ne boš imel kazenske kartoteke, ampak, če te pri tem zasačijo, boš kljub vsemu mastno plačal. Kot prvo za prekršek, kot drugo pa lahko avtor dela od tebe zahteva še povračilo škode in to kljub temu, da zaradi tvojega piratstva ni neposredno utrpel škode!

Nejasen mi je v KZ še 147. člen (ZASP, členi 16-20 ga postavljajo v kontekst), zaradi katerega potencialno lahko tudi kazensko odgovarjaš.
- Hoc est qui sumus -

jrtjtejtt ::

To, da p2p nekako ne more biti v skladu z vsemi zakoni, mi je jasno. Vendar ali je nekaj samo prekršek je zelo pomembno. Predvsem v kontekstu državne službe.

Pa še eno vprašanje: če jaz uporabljam p2p in onemogočim upload in samo dolvlečem. Kakšna je potem situacija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jrtjtejtt ()

imagodei ::

Na torrent sajtu te skenslajo kot leacherja.
- Hoc est qui sumus -

Personanonim ::

Na torrent sajtu te skenslajo kot leacherja.

:))
...se bo kr treba sprijaznit z možnostjo posledic..takšnih ali drugačnih...
..ali pa se lepo včlanit v klub svetnikov in devic:D...
..svaka čast posameznikom ki se uprejo skušnjavi:)...ko je pa tolk lahko dol vlečt

jrtjtejtt ::

Da me skenslajo kot leecherja je še najmanjša skrb. Sicer pa ne vem a te na mininovi kdaj čekirajo. Jaz sem itak samo na takih sajtih kjer se ni treba registrirat.

lufthammer ::

Na torrent sajtu te skenslajo kot leacherja.

Mkhmm, tole si verjetno kje brebral, saj drugače ne uporabljaš torrentov, teh prepovedanih sadov. Domnevam vsaj.

roli ::

Že mrzlično vlečemo dol tono serij do prvega novembra! Ravnokar za vsak slučaj vklapljam fileVault (enkripcija diska) in na glasovno komando vklapljam brisanje vsega diska.:D

Meni se pri vsem skupaj ne zdi tako velik problem to, da je piratsvo nelegalno. Jaz bi rad 100x zmanjšal cene programske opreme/fimov... Zadnje čase imam tako ali tako precej več legalnega materijala kot včasih. Po eni strani mi gre na živce kako nekateri propagirate OpenSource in vse skupaj. Ja glede programske opreme se strinjam - kaj pa, ko pridemo do filmov in serij. A obstaja openSource alternativa Doctor Who-jo? Ne da bi jaz vedel! Sistem imam licenčen - pridobljen zraven računalnika, programov imam kar lepo število openSource ali Freeware. Meni večji problem delajo serije in filmi. velik problem se mi zdi, da jaz ne morem ali celo ne smem kupiti serije/filma iz amerike preko iTunes, Amazona... Ker mi ga kurbe nočjo prodat. Sem hotel kupiti en del neke x serije preko amazona - sorry ne moreš, ker nisi iz US. Hočeš kupiti drug del serije preko iTunes - sorry ne bomo prodal, ker nisi iz US. To se mi vse skupaj zdi popolnoma narobe. Večina serij, ki bi jih jaz rad gledal se sploh ne prodaja v Sloveniji, za eno serijo pa sploh nisem našel DVDja na Amazonu. Kaj pa potem???

In nekdo, ki je pisal da Viste in prenosnika ne more vrniti v trgovino zaradi tega... Tole piše na DVDju od Applovega Leoparda:
Single use and Family pack License for use on Apple-labeled Systems:
...If you do not agree to the terms of this license, do not use this software. If you do not agree to the terms of the license you may return the Apple Software to the place where you obtained it for a refound. If the Apple software was accessed electronically, click Dissagree/Decline. For software included with your purchase of Hardware, you must return the entire Hardware/software package in order to obtain a refound..... Tole je v originalu napisano z krepko pisavo in v velikih črkah.

Sicer sem odogovarjal na 100 let stare poste ampak šele danes mi je uspelo prebrati vseh 11 strani.
http://www.r00li.com

mtosev ::

Že mrzlično vlečemo dol tono serij do prvega novembra! Ravnokar za vsak slučaj vklapljam fileVault (enkripcija diska) in na glasovno komando vklapljam brisanje vsega diska.:D

Meni se pri vsem skupaj ne zdi tako velik problem to, da je piratsvo nelegalno. Jaz bi rad 100x zmanjšal cene programske opreme/fimov... Zadnje čase imam tako ali tako precej več legalnega materijala kot včasih. Po eni strani mi gre na živce kako nekateri propagirate OpenSource in vse skupaj. Ja glede programske opreme se strinjam - kaj pa, ko pridemo do filmov in serij. A obstaja openSource alternativa Doctor Who-jo? Ne da bi jaz vedel! Sistem imam licenčen - pridobljen zraven računalnika, programov imam kar lepo število openSource ali Freeware. Meni večji problem delajo serije in filmi. velik problem se mi zdi, da jaz ne morem ali celo ne smem kupiti serije/filma iz amerike preko iTunes, Amazona... Ker mi ga kurbe nočjo prodat. Sem hotel kupiti en del neke x serije preko amazona - sorry ne moreš, ker nisi iz US. Hočeš kupiti drug del serije preko iTunes - sorry ne bomo prodal, ker nisi iz US. To se mi vse skupaj zdi popolnoma narobe. Večina serij, ki bi jih jaz rad gledal se sploh ne prodaja v Sloveniji, za eno serijo pa sploh nisem našel DVDja na Amazonu. Kaj pa potem???

In nekdo, ki je pisal da Viste in prenosnika ne more vrniti v trgovino zaradi tega... Tole piše na DVDju od Applovega Leoparda:
Single use and Family pack License for use on Apple-labeled Systems:
...If you do not agree to the terms of this license, do not use this software. If you do not agree to the terms of the license you may return the Apple Software to the place where you obtained it for a refound. If the Apple software was accessed electronically, click Dissagree/Decline. For software included with your purchase of Hardware, you must return the entire Hardware/software package in order to obtain a refound..... Tole je v originalu napisano z krepko pisavo in v velikih črkah.

Sicer sem odogovarjal na 100 let stare poste ampak šele danes mi je uspelo prebrati vseh 11 strani.

haha. ce nimajo stvari v usa kupis v drugi drzavi.jaz npr. iz Avstralije. ni joke. pa dvdji so Pal.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

roli ::

Ne gre se tu za DVDje. Gre se za download določene vsebine.

V tistem delu kjer se pa gre za DVD - se mi zdi pa čudno, da američani nimajo svoje serije na voljo za nakup preko amazona.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

imagodei ::

lufthammer> "Mkhmm, tole si verjetno kje brebral, saj drugače ne uporabljaš torrentov, teh prepovedanih sadov. Domnevam vsaj. "

Eh, že mnogokrat na tem forumu sem povedal, da nisem brez greha. Sicer je moje zasebno življenje tukaj out of the picture, govorimo o zakonodaji.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

rolihandrej,

pa saj vidiš, da bo po 1. novembru kvečjemu bolj ugodno piratizirat, kot do sedaj. Do sedaj je bil DL kaznivo dejanje, od zdaj naprej bo samo, če boš delal kopije z namenom nadaljnje prodaje.
- Hoc est qui sumus -

Personanonim ::

...jaz osebno čakam ,da se pravnica vrne z dopusta in razjasni zadeve...:D

D0M3N ::

kot sem jaz razumel kar je bolj kaznivo je naš upload. Se pravi samo delovanje p2p programov, ker s tem ko oddajamo podatke jih nelegalno širimo (razdajamo) ostalim uporabnikom.
Pred leti so že naredili akcijo. Kaznovani so bili pa samo pirati, ki so prodajali posnete takrat cd-je, in s tem dejanjem služili(takrat je bilo cca.2000sit/kom).
Tako da po moje nam večini ta zakon ne grozi.
Xeon E5450| 8gb ddr2|
R9 270| P5QL-PRO| WD-750gb|
««
11 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334201 (31664) MrStein
»

Mininova zmanjšuje obseg ponudbe, postaja legalna (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
28018101 (12860) Okapi
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915672 (10984) redo
»

220.000 dolarjev za 24 pesmi (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
21219965 (14759) Brane2
»

Avtorske pravice 2 - konkretni primeri kršitev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13912392 (10375) jype

Več podobnih tem