» »

Občutek, da te nekdo opazuje

Občutek, da te nekdo opazuje

1
2
»

imagodei ::

@gzibret: Zadevo sem malo poenostavil za potrebe razlage. Jasno, da se zadeve zakomplicirajo na nivoju atomskih in subatomskih delcev ter na nivoju planetov in zvezd (kvantna mehanika, relativnost). Ampak kljub temu lahko mnogo tega poračunamo z veliko natančnostjo. Problem, ki ga omenjaš ti ni v tem, da ne bi znali poračunati, ampak koliko imamo dejansko na razpolago podatkov v določenem trenutku. Raketo, npr, znamo brez večjih težav poslati do Jupitra in nazaj - vemo za hitrost, upoštevamo gravitacijske privlake, objekt izstrelimo s pomočjo gravitacije, med potjo parkrat popravimo smer... Skratka, ni panike.

Pri vremenu se "rahlo" zakomplicira, pa spet ne zato, ker bi odpovedalo naše znanje fizike, pač pa zato, ker enostavno ne moremo (ne znamo?) zajeti čisto vseh parametrov. V končni fazi na vreme vpliva prav vsaka molekula v zraku, vodi, prevrnjena vreča riža na kitajskem, zamah metulja s krili - ja, celo prdec, ki ga nekdo spusti med hojo po prešernovem trgu... Kako boš vse to zajel?

Tisto, kar pravim jaz je: "ČE". Pač ne moremo. Da bi opisal celotno vesolje, gibanje vseh delcev v njem, bi potreboval računalnik, ki bi imel dovolj pomnilnika, da bi to poganjal, za to bi pa rabil več delcev, kot jih je v vesolju sploh na razpolago. Ampak to, da mi nismo sposobni zajeti prereza trenutnega stanja vesolja, torej zajeti vse spremenljivke, opisati npr. z valovno enačbo vseh subatomskih delcev v določenem trenutku, upoštevati vpliva gravitacije na čas-prostor v istem trenutku, zajeti v celoti popolnoma vse električne, magnetne naboje, stanja naših možganov... to še ne pomeni, da v samem bistvu naslednje stanje ni predefinirano s predhodnim stanjem. Ponavljam, če mi nismo sposobni nečesa zračunati, vemo pa, da se da teoretično da izračunati, potem to samo potrjuje dejstvo, da je vse že določeno.

No, saj o tem je bilo že mnogo napisanega in izrečenega (Einstein vs Heidenberg/Bohr). Mene bi sicer veselilo, če bi bilo tako, da so prihodnja stanja nedeterministična in nedoločljiva že samo zaradi narave subatomskih delcev in brez nekih absolutno random eventov, ampak nekako dvomim v to. OK, ni mogoče (ne znamo?) točno določiti pozicije in gibalne količine nekega delca, ampak, da ali je to posledica tega, da se delci gibljejo naključno, ali posledica omejitev merjenja, ki jih pred nas polaga mati narava? Jaz se nagibam k slednjemu. Se mi pač zdi, da bi bilo jako čudno, da bi na subatomskem nivoju kar vse naključno brzelo sem ter tja, svetloba oddaljene zvezde npr., bi pa še vedno našla moje oko... Mogoče so pa v kvantni mehaniki še kakšne skrite spremenljivke? Kot sem rekel, ni mi všeč ideja o predeterminiranem svetu, ampak mislim, da Heidenbergov princip nedoločljivosti nekako ne rešuje tega problema najboljše oz. ustvarja še več vprašanj (ampak konec koncev je celotna kvantna mehanika takšna...). Bolj bi razumel, če bi se določeni dogodki dogajali perfektno naključno - npr. da je radioaktivni razpad dejansko naključen.

Skratka - ali so gibanja delcev res nedoločljiva, če pa na makro skali lahko opazimo deterministično gibanje objektov, ki so sestavljeni iz tega kaosa? Mnogo znamo izračunati, morda pa le ne vsega?
- Hoc est qui sumus -

antonija ::

Heisenberg ni bil en mozakar ki mu je bilo en dan dolgcas in se je odlocil pogruntat princip nedolocljivosti. Model je bil od malih nog zaljubljen v atome in manjse delce in je naracunal svoj princip (ja, Heisenbergovo nedolocenost lahko izracunas za vsak delec) z razlogom.

Ampak njegova teorija ni spremenila nic v naravi. Sladoled je se vadno mrzel, voda je vecinoma mokra, sonce pa tolplo sije (razen ponoci:D). Vse kar se je spremenilo je to, da zdaj vemo da za en sam samcat delec ne bomo nikoli absolutno tocno poznali njegove gibalne kolicine in lokacije v prostoru. Za en sam delec.
Imamo pa sreco da smo pogruntali statistiko, ki lepo zaobide ta problem z obravnavanjem vecjih populacij delcev. Sicer tudi statistika pade ko hocemo kaj izvedeti o enem delcu (enem dogodku, eni osebi,...), ampak vecinoma nas ne zanima en delec ampak veliiiiika skupina (recimo za vreme ne bomo steli ljudi ki prdijo po presercu, ampak bomo vzeli statisticno napoved koliko ljudi gre cez preserca in se eno napoved koliksen procent ljudi prdne vsako uro).

Tisto deterministicno gibanje na makro skali pa ni deterministicno, ampak je pri tem gibanju nedolocenost tako majhna da je ne moremo izmeriti. Lahko izracunas in predpostavis da si ti en masni delec (vem da bo huda napaka ampak za predstavo bo delovalo) z maso ______(vstavi telesno maso).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

imagodei ::

@antonija: Ja, se strinjam. Nič ne oporekam zakonom matematike in fizike... Res mi zmanjka tudi znanja s teh dveh področij, tako da ne bom nič nikogar prepričeval ampak rajši vprašal, pa se bom mogoče kaj naučil. Ampak, filozofiram pa vseeno lahko malo, ane? ;)

Kar se tiče statistike, je poznan tisti miselni eksperiment: Če je znano, da po neki cesti v povprečju pripelje en avto vsakih 60 sekund in če zaupaš statistiki, se lahko brez skrbi uležeš na cesto takoj, ko je mimo odpeljal prvi avto, si na glavo povezneš črno vrečo in na ušesa slušalke z glasno glasbo in vstaneš in iz ceste zbežiš čez 59 sekund. Tako kot praviš, tudi statistika pade, ko obravnavaš en osebek. No, to samo toliko, za popestritev.

Sicer pa, ja - s tem, ko je Heisenberg pogruntal nedoločljivost, se nič ni spremenilo. Vse je ostalo isto, tako kot tudi že pred tem, ko je Newton pogruntal svoje tri zakone. Kar jaz hočem reči niti ni to, da bi ljudje (oz. živa bitja na sploh) lahko na kakršen koli način določili točno lokacijo in gibalno količino - jaz se ukvarjam z vprašanjem, ali (mimo vsega merjenja) nek delec v določenem trenutku ima točno določeno pozicijo in momentum? In - če bi ju poznali - ali bi lahko (z upoštevanjem vseh interakcij z drugimi delci, za katere bi imeli vse teoretične podatke) napovedali prihodnje stanje tega delca? Kolikor jaz razumem (and correct me if I'm wrong) nas omejuje samo dejstvo, da MI SAMI ne moremo določiti dovolj natančno podatkov za nek delec, zato lahko le z neko verjetnostjo napovedujemo kje se bo nahajal naslednji trenutek. Če - ČE - pa bi imeli te podatke...? Ali bi lahko računali natančno?

Oziroma drugače: očitno nam sam ustroj vesolja ne dovoljuje, da bi natančno določili lokacijo delca v prostoru in njegovo gibalno količino, ampak predpostavimo, da obstaja nekdo (Bog?), ki bi to lahko presegel in natančno določil te podatke za vse delce v vesolju... Ali ne pomeni to potem (ob odsotnosti vsakega popolnoma naključnega dogodka), da je vesolje deterministično? Če drži, da niti teoretično ne moremo določiti obeh podatkov za katerikoli delec, potem je vesolje praktično omejeno samo s seboj in niti samo ne pozna lastne usode (joj, kakšen poet sem :) ), ampak še bolj grozljivo dejstvo je pa to, da - če pod to tančico nedoločljivosti dejansko obstaja v danem trenutku točno določena lokacija in točno določena gibalna količina za vsak delec v vesolju - je vesolje popolnoma deterministično. Naslednje stanje nam ne more biti poznano pod nobenim pogojem, transcendentno gledano, presegajoč omejitve samega ustroja vesolja, je pa kljub temu določljivo.

V bistvu je to torej vprašanje, ali nek delec kljub Heisenbergovem principu nedoločljivosti v danem trenutki ima neke konkretne koordinate in neko konkretno gibalno količino, ali pa kvantna mehanika oz. Heidenbergov princip trdi, da je delec pravzaprav razpršen po prostoru in sploh nima točno določene gibalne količine? Kajti - kot sva ugotovila, se s Heidenbergovim odkritjem ni nič spremenilo... :\

EDIT: Typo
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

antonija ::

CE bi lahko poznali polozaj in hitrost vsakega delca potem bi lahko delali dokaj natancne simulacije.

Nisem pa ziher ce bi potem imeli analiticno sliko sveta, ker recimo ce imamo sistem treh delcev ga ne moremo analiticno resit...

O deterministicnosti vesolja so se pa filozofi najbolj usajali prav ko je heisenbrg objavil svoj masterpiece, pa mislim da so po nekaj letih kreganja (in usklajanja terminov (izrazov) za stravi ki jih takrat se noben ni videl/izmeril, samo naracunali so jih) filozofi popustili in dopustili moznost da vesolje le ni tako deterministicno kot se nam je zdelo ("bog kocka").

Drugace je pa werner svoj princip zapisal v setu enacb, od katerih vecina omenja le tisto za polozaj in moment. Enacba izgleda nekako takole:


Na levi imamo "napako" polozaja in momenta (lahko tudi standardno deviacijo ce smo delali statistiko), na desni pa konstanto. Ce poznamo eno od kolicin 100% tocno, bo njena napaka (standardna deviacija) enaka nic. Potemtakem mora biti druga napaka neskonca, oz. o drugi kolicini se nam nic ne sanja.

Nekaj vec o Heisenbergovem principu nedolocljivosti (skupaj z izpeljavo).

P.S.: Se enkrat: heisenberg ni meril majhnih delcev in pogruntal da ne zna dovolj tocno merit, ampak je svoj princip izpeljal iz valovne enacbe (OK, tole nisem cist ziher ce je res valovna eacba vmes) se preden je kdorkoli znal "videt" elektrone.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

ajin ::

>Vedi pa, da človeška percepcija nima veze z realnostjo in je NE spreminja. Če je nekdo v Theta stanju npr., bo lahko videl omaro, ki hodi in govori. Ampak v "objektivni" realnosti bo omara stala pri miru. Ajin, vidim da ti razlikovanje teh dveh stvari dela velike preglavice...>


HM, clovek vsekakor se zdi da spreminja zunanjo realnost z tem ko jo pogleda, kajti takrat se vsa mozna stanja zlijejo v eno samo verjetnost. Clovek in zunanji svet, nista locena, ampak tesno povezana med seboj,. Problem "znanstvenikov" je da skusajo lociti opazovalca od opazovanega, kar pa je napacno, imho. Omara je samo intpretacija tvojih cutil, tvoje percepcije, ki je pogojena z tvojimi cutili. Omara kot taksna ne obstaja. Je samo trenutna navidezna resnicnost, in biva v tvoji glavi, najtancneje na zadnjem delu mozganov, kjer je center za vid. Realnost je zabrisana, polno vsebovana in je v vsem pogledu le stanje vseh moznih stanj", vseh moznih lokacij/pozicij.
Prava realnost nima taksne oblike, kaksne mi kot opazovalec opazujemo in merimo.
Dobesedno se igramo z svojo percepcijo, poljubno spreminjamo in tvorimo nove oblike. Ustvarjamo svoj iluzorni svet, ki je samo nas, a realnost je dalec bolj abstraktna in nematerialna.

ajin ::

>Princip nedolocenosti se pa ne nanasa na naso domoslijo in subjektivnost ampak na cisto, pusto in surovo fizikalno realnost. And me like it!>

Objektivno realnost ne mores lociti od subjektivne. Opazovalec in opazovano je enako, oboje je prepredeno v mrezo medsebojnega delovanja, vsekakor vedno komplementarno, a hkrati razlicno.

Edina enota, po kateri se ljudje locimo od zunanje realnosti je dejstvo da se pocutimo loceni od nje, narave, fizisa. Torej ko recem pocutimo, merimo ekzaktno na Opazovaleca, JAZ. Kje je "znanstvena" razlaga opazovalca; jaza, subjekta, ki meri in deluje v tem svetu v Fiziki

Na vprasanja sem ti odgovoril.

Vse pa lahko sam izkusis, pa meri, in bos videl, koliko parametrov vpliva na tvojo merljivost.

SAm bos izkusil resnico. Le opazovalec, ki bo dojel da ni locen od zunanje realnosti.

Kaj naj ti recem. Izkusi!

MarkV ::

Heh ajin. Ja, možno, da je objektivna realnost res drugačna, kot jo zaznavamo... Ampak to ne vodi nikamor. Če bi vsi fiziki tako razmišljali, ti sedaj nebi pisal svojih new-agerskih postov po slo-techu.

lymph ::

Iamgod tudi ce bi tvoj super racunalnik lahko zajel vse informacije, mu ne bi prov nic pomagale pr igranju vedezevalke! think about that
"Belief is immune to counter example."

MarkV ::

Če veš stanje vsakega delca v vesolju, veš tudi, kakšno je naslednje stanje.

Banalen primer:
Delec a s hitrostjo va, delec b s hitrostjo -va, razdalja h. Računalnik napove, da se bosta zaletela.

Kaj je tukaj posebnega? Pomisli, če bi vedel stanje vsakega delca v nekem trenutku t, lahko napoveš stanje teh delcev v trenutku t+t0 (se pravi smer gibanja, hitrost, gibalna količina, moment... skratka klasična fizika). In ne pozabi, da je tudi tvoje telo in celotno vesolje sestavljeno iz delcev. Prav tako je tvoje razmišljanje in čustva pogojeno s strani kemičnih in električnih stimulacij (spet delci, oziroma energija).

Če ne verjameš v dušo, je po taki razlagi vesolje gotovo predeterminirano.

imagodei ::

lymph: zakaj že?

BTW: God's image = Image of God = Imagodei != I am God

Iz Wikipedie: Imago Dei is a Latin phrase meaning the "Image of God". The concept and theological doctrine implied in the phrase asserts that human beings are created in God's image and therefore have inherent value independent of their utility or function.
- Hoc est qui sumus -

ajin ::

Ze ze, kvalitativno enaki Bogu, a ne kvantitativno. Kapljica morske vode, ni enaka oceanu, po kvaliteti je enaka, po kvantiteti pa je vsekakor razlicna.Torej Sebstvo ne more biti Bog, je lahko le DEL Boga.

MarkV: Ce bi znanstveniki tako razmisljali, bi ta svet bil mnogo lepsi. In preden dajes taksne obsodbe, si prej pridobi informacije kaj je new-agersko in kaj je verodostojna Indijska ( Vedska) filozofija.

MarkV ::

Ajin ne dajem nobenih obsodb, vendar si tipičen predstavnik new-age-a. Verjameš v aure, podaljšano zmožnost razuma, mind over matter koncept, verjameš v vesoljce, spiritualna bitja, zanimaš se za orientalsko duhovnost, niti ne bom več našteval, bom kar dal link wikipedie, kar so temeljna načela new-agerjev:

Wiki-newage beliefs

Ajin, mogoče se niti ne zavedaš ampak po definiciji si čisti new-ager, vsaj kolikor sem spoznal tvoja stališča na tem forumu.

ajin ::

Da, zanima me Vesolje;( vse kar je povezano z njim, torej tudi druga ziva bitja), predvsem pa Vede( verodostojna Indijska filozofija). Ce sem zate potemtakem new-ager, ok. A sam se ne obremenjujem z "oblekam", saj v svetu povzrocajo dosti trpljenja.

MarkV ::

Ajin, saj ni važno. New-ager ni žaljivka. Je pač predvsem način življenja. Problem new-agerjev je, da je 99% pripadnikov bullshit-head in verjamejo v astrologijo, razno zdravljenje s polaganjem rok (zaradi tega dosti ljudi umre, ker se ne zdravijo konvencionalno), verjamejo da imajo kamni dušo, so vegetarjanci in podobno sranje. Poleg tega bi radi postali kitajci oziroma azijci in prakticirali njihove "modrosti". New-age načel se držijo predvsem ženske, ker je dokazano da so manj racionalne in prej nasedejo takemu bullshitu. Poleg tega vse konvencionalne vere obsojajo new-age in ga označujejo za demonski nauk. Če hočeš še pogled teorije zarote; new age povezujejo z iluminati/prostozidarji, kot sredstvo za razširjanje okultnega/spiritualističnega.

ajin ::

Vem, kam meris, a kot sem rekel mene predvsem zanima Verodostojna Vedska filozofija.
In le ta ni bull. Sem vegeterjanec. Verjamem, sem preprican, da sem Dusa, anima,( le to lahko spoznam preko logicnega uvida),in verjamem v verodostojne nauke/modrosti pricane iz avtenticnih VED. Glede tega da konvencionalne vere obsojajo le to kot demonski nauk, je jasno zakaj.

antonija ::

Sej preprican si lahk v marsikaj... Poznam modela ki je preprican da je Rambo (cist zares!), dokler ga ne prime pa rata priden solarcek... shozofrenija pa to. Je pa 100% siguren da je Rambo, ni ga heroja na svetu ki bi ga preprical v nasprotno. Tako kot Ajin _VE_ da je "Dusa, anima". In noben ga ne bo preprical da ni. Ceprav nima argumentov/dokazov da je kar pravi da je, pa vseeno ve.

Na (veliko) sreco imamo posameznike ki znajo potegnit glavo iz riti in razmisljat o tem kar vidijo, ne pa "vedeti kar vidijo" in razmisljat o tem.

Moram pa priznati da se "vede" slisijo dovolj misteriozno da bi zanimale marsikoga (nekako tako kot bi vsak mulo rad sel na trening k Pai Mei-u



iz Kill Bill-a), sploh ker gre iz ucitelja na ucenca in s tem dobi pridih skrivnostnosti... verjetno se pocutis izbran ker imas vso to silno znanje... Sploh pa moderne interpretacije ucijo da so to bolj psiholoski teksti, ki pomagajo ljudem k bogu, ampak v nekaksnem "skritem" jeziku (ali bolje zasifriranem jeziku), tako da ni razumljivo vsem. You should be proud of yourself.

P.S.: Tell mr. Pai Mei I said "hi" when you meet him!;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ajin ::

Imam argumente, da sem anima; dusa. Nisem shizofrenik. IN Upam da preden si trdil kaj o Vedah, si kaj o tem prebral, razen tega kar pise v tvojem podanem linku?

antonija ::

Ved se nisem bral... in jih se nekaj casa ne nameravam. Ubistvu imajo vsi religiozni texti veto na branje odkar sem bral Koran. Polomija od knjige. Hinavska, manipulativna, hujskaska... baje da je biblija se hujsa, sam zdej rabim mal pavze preden se spravim se kaksno od teh stvari brat.

Drugace gre pa priblizno takole: Pred par sto leti je bilo normalno ce si verjel v zle duhove in demone, in tako so zdravniki zdravili s spuscanje krvi. Danes vsi vemo da so bili takrat neumni ker zlih duhov in demonov pac ni (za njihov obsoj nimamo argumentov/dokazov) in se jim smejimo. ALi pa bedakom ki so ziveli na ploscati zemlji. In bili v srediscu vesolja.
To, da pa imamo danes celo vrsto pozitivnih in negativnih energij (pa ce kdo zna naj mi prosim pojasni kaj pomni tisti predznak pri energijah, do zdaj nisem nasel niti enag ki bi to vedel), za katere smo ziher da osbtajajo in v ta namen imamo "zdravljenja" z barvami in z vonjavami in s polaganjem rok in vse to dela!!! Tako kot puscanje krvi pred leti... In zdravljenje z zivim srebrom in podobnimi svinjarijami.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Kenpachi ::

Lepa debata, a vendarle, kje je povezava z "občutkom, da te nekdo opazuje"? Vi bolj govorite o determinizmu.

WarpedGone ::

Ja, moderatorji na delo :(
Zbogom in hvala za vse ribe

gzibret ::

Jah, mislim da je tema takšna, da ne omogoča obširne debate o tem problemu. Saj nismo tukajle sami strokovnjaki za psihologijo ali kaj podobnega ;)

Glede tega občutka - ali to zaznaš s perifernim vidom in podzavest to pretvori v občutek, ali je to hoax, ali pa kaj drugega (recimo, da zaznavaš kakšno električno polje ali kaj podobnega). Tile posti o determinizmu streljajo puščice glih v tole tretjo zadevico.
Vse je za neki dobr!

pirat ::

Sem že slišal razlago, da naši možgani celotni svet dojemajo kot neke vrste periferni vid....

Npr. stojiš na cesti in gledaš vas pred seboj..... Vidiš hiše, drevesa ipd.... Naši možgani pa naj bi bili od od celotne pokrajine, ki stoji pred teboj sposobni promptno obdelati le cca. 7 hkratnih slik relativno slabe ločljivosti tega kar opazuješ .... Kako da potem vendarle vidimo ostro in ne neke megle pred seboj? Manjkajoče informacije naj bi možgani zapolnili s slikami, ki so že uskladiščene v naše spominu.... Dejansko torej ne vidimo, vsega kar 'vidimo'. Marsikaj že vemo od prej....

antonija ::

Probaj se spomnit koliko ljudi z rdecimi lasmi si videl ko si sel nazadnje skozi naguzvano zeleznisko postajo ali cakalnico ali kaj podobnega. Videl si jih 100% vse, samo si natreniral svoje mozgane da je barva njihovih las (razen ce ne gre za hude bejbe/tipe, znance, familijo in podobno) nepomenbna, zato mozgani tega ne "prenesejo" v tvojo zavest. Sliko si pa vseeno videl, z vsemi detajli in brez zamegljenosti.
Drug tak primer je zeeeeloooo hitro premikanje (najbolje na motorju, smuceh ali kaj podobno adrenalinskega). Takrat se tako osredotocis na pricakovano pot (in ovire in nepravilnosti na njej) da "nimas casa" opazovati okolice in steti koliko his je slo mimo in katera je imela zagrnjene zavese. Pa si vseeno vse slike "sprejel", ker so se vedno vsi zivcni koncici v oceh delovali in posiljali signal v mozgane. "nimas casa" je v narekovajih zato, ker ti mozgani ne posljejo vseh inforacij naprej ampak le tiste katere potrebujes.
S hipnozo se velikokrat da pridet do teh slik in jih lahko naknadno "preucis" kot bi gledal fotografije. Tako dobijo registrske stevilke od avtov v nesrecah, obraze osumljencev in podobno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Large Hadron Collider (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
2578134066 (54750) Matev
»

Deterministično vesolje in svobodna volja - miselni poskus (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15420127 (18399) Saladin
»

Nelokalnost (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
26914759 (10026) Yggdrasil
»

Pogled v prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
797119 (5192) _marko
»

Tehtni in verodostojni argumenti da je zavest produkt koherentnega delovanja živčnih (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
966392 (4620) drejc

Več podobnih tem