» »

Posest orožja

Posest orožja

««
46 / 54
»»

Okapi ::

Zaman se trudiš z bolj podrobnim pojasnjevanjem, če zraven ne razložiš, kaj v birokratščini pomeni prenašati in kaj nositi. Kdor to razliko pozna, tvojih dodatnih pojasnil ni potreboval, kdor je pa ne pozna, pa verjetno ne ve, kaj si sploh hotel povedati.;)

Torej, prašati pomeni, da imaš orožje v torbi ali kovčku, in da v orožju ni streliva. Tako "preneseš" orožje od doma do strelišča ali lovišča. Doma in na strelišču in v lovišču pa imaš lahko v orožju tudi strelivo (temu se reče, da orožje "nosiš") in ga uporabljaš.

Tudi tole si nejasno napisal.
Orožne listine so v treh različnih kategorijah, glede na namen. OL za lov, šport ali varnost. Vsem trem je enako to, da lahko s predložitvijo orožne listine kupuješ strelivo brez omejitev.

Ker orožna listina in orožni list ni isto. Orožnih listin je več vrst, za nas tule sta aktualni dve - orožni list in dovoljenje za posest orožja.

Kot športni strelec dobiš orožni list, če na upravno enoto prineseš potrdilo, da tekmuješ. Če ne tekmuješ, dobiš dovoljenje za posest orožja.

Razlika je načeloma samo v tem, kako lahko nabavljaš strelivo. Z orožnim listom (ki, mimogrede, sploh ni "list", temveč knjižica z 20 stranmi) greš lahko v trgovino in kupiš poljubno količino streliva. Če imaš dovoljenje za posest orožja (ki je prav tako knjižica), moraš pa prej še na uporavno enoto po dvoljenje za nabavo streliva. Poveš, koliko streliva bi rad nabavil, plačaš takso in greš potem s tem dovljenjem v trgovino.

Kar se zbiranja kot razloga za posest orožja tiče, je pa to že spet v bistvu samo ena birokratska pogruntavščina. Ker lahko z "zbirateljskim" orožjem, razen avtomatskim, mirno streljaš na strelišču, enako kot to počnemo športni strelci. In zbiranje ni omejeno na muzejsko orožje, mirno lahko zbiraš najnovejše polavtomatske pištole.

Problem je lahko samo pri nabavi streliva. Kot zbiratelj ne moreš dobiti orožnega lista, ampak samo dovoljenje za posest orožja, in potem torej potrebuješ še dovoljenje za nabavo streliva. V zakonu sicer ni omejitve, za nabavo koliko nabojev lahko vsakokrat zaprosiš. To je stvar osebne presoje referenta na upravni enoti, in tu se lahko zaplete, ker so primeri, ko ti kot zbiratelju dovolijo kupit samo recimo 25 ali 50 nabojev, ker naj bi bilo to dovolj, da vidiš, kako orožje deluje. Športnim strelcem, ki nimajo orožnega lista, pa dovolijo na eno dovoljenje za nabavo streliva kupit tudi po par tisoč kosov, ker toliko pač potrebujejo za vadbo.

Fritz ::

Okapi je izjavil:


Orožne listine so v treh različnih kategorijah, glede na namen. OL za lov, šport ali varnost. Vsem trem je enako to, da lahko s predložitvijo orožne listine kupuješ strelivo brez omejitev.

Ker orožna listina in orožni list ni isto. Orožnih listin je več vrst, za nas tule sta aktualni dve - orožni list in dovoljenje za posest orožja.

Ja, tukaj bi res moral napisati orožni listi in ne listine. Bistveno je ločiti dovoljenje za posest od orožnih listov, navedba o dovoljenju za posest za športnega strelca pa ni bila smiselna. Dovoljenje za posest je dovoljenje za posest. Ne glede na to ali si strelno orožje podedoval, kupil za rekreativno streljanje ali z njim tekmuješ, so pravice in obveznosti enake. Pri orožnih listih pa se te razlikujejo glede na namen.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

gruntfürmich ::

'preverka pri 7. kosu orožja'... kaj lahko pri tem pričakujem; žal sem pozabil referenta povprašat...?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

AFAIK pride nekdo pogledati, kako imaš hranjeno orožje in strelivo.

Fritz ::

Še enkrat lahko preverijo, če si zanesljiva oseba. Ker to naredijo preko MNZ traja postopek malce dlje. Potencialno še preverijo, če si še vedno član strelskega kluba, lovske družine ipd., čeprav so ti dolžni sporočiti, če se izpišeš. Na veliko UE ne preverjajo nič, nekje pa zahtevajo reči, za katere niso pristojni (recimo preverjanje hrambe strelnega orožja).

Hrambo orožja in streliva preverjajo pooblaščene osebe pri zbirateljih.

Pravilnik za izvajanje Zakona o orožju
25.a člen

Nadzor nad orožjem kategorije A, ki ga hranijo zbiratelji

Policijska enota, na območju katere se v zbirki nahaja hranjeno orožje kategorije A, lahko praviloma dvakrat na leto opravi nadzor nad hrambo tega orožja. Nadzor mora biti opravljen med delavnikom, in sicer v dnevnem času. Ob sobotah in nedeljah je nadzor dovoljen le po dogovoru ali na željo zbiratelja.

Policist, ki bo opravljal nadzor, mora o nameravanem nadzoru ustno obvestiti zbiratelja najmanj tri dni pred nadzorom. Če zbiratelja ni mogoče obvestiti ustno, ga je treba o dnevu nadzora obvestiti pisno. Pisno obvestilo mora vsebovati tudi opozorilo na posledice, če zbiratelj nadzora ne omogoči.

Izjemoma sme policist, kadar obstaja utemeljen sum, da orožje ni pravilno hranjeno, opraviti nadzor tudi brez predhodne najave.

Pri nadzoru mora policist preveriti pravilen način hrambe orožja in varovanje prostora, kjer je orožje, in sicer:

- ali se orožje nahaja v posebej določenem prostoru, ki je namenjen le zbirki orožja;

- ali je prostor ustrezno mehansko ali elektronsko varovan;

- ali je orožje iz kategorije A shranjeno v protivlomni omari ali blagajni;

- ali je razstavljeno orožje kategorije A varovano z mehansko zaporo.

Med nadzorom policist na vzorčnih primerih preveri tudi, ali je v zbirki dejansko orožje kategorije A, ki je vpisano v dovoljenje za zbiranje.

Če zbiratelj odkloni nadzor nad zbirko orožja kategorije A ali kljub pisnemu obvestilu ne omogoči nadzora nad hrambo določenega dne, policist o tem obvesti pristojni organ, ki uvede postopek v skladu z drugim odstavkom 58. člena zakona.

O nadzoru se vodi zapisnik na obrazcu št. 1.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

matobeli ::

Preverba za kategorijo A nima veze v tem primeru.

Fritz ::

Saj sem to napisal, preverjajo zbiratelje. Pri 6. kosu ne preverjajo hrambe orožja pri imetnikih Dovoljenja za posest ali Orožnega lista.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

matobeli ::

Grunt pravi da mu bodo za 7kos? Razen če sem spregledal in ima zbirateljstvo.

Fritz ::

matobeli je izjavil:

Grunt pravi da mu bodo za 7kos? Razen če sem spregledal in ima zbirateljstvo.


Fritz je izjavil:

Še enkrat lahko preverijo, če si zanesljiva oseba. Ker to naredijo preko MNZ traja postopek malce dlje. Potencialno še preverijo, če si še vedno član strelskega kluba, lovske družine ipd., čeprav so ti dolžni sporočiti, če se izpišeš. Na veliko UE ne preverjajo nič, nekje pa zahtevajo reči, za katere niso pristojni (recimo preverjanje hrambe strelnega orožja).


Grunt pravi, da bi ga naj ponovno preverjali, nič o hrambi orožja. Kako je s temi preverjanji pa sem napisal zgoraj. Žal je nekaj nedorečenosti, ker določene UE zakone in pravilnike tolmačijo po svoje ali na zelo kreativen način.

Zakonsko lahko preverjajo samo slednje:
Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
1. da je dopolnil 18 let;
2. da ni zadržkov javnega reda;
3. da je zanesljiv;
4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine;
5. da ima opravljen zdravniški pregled;
6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.


Točki 1, 5 in 6 sta že pokriti z dosedanjim lastništvom strelnega orožja, torej ostanejo točke 2-4, kar pomeni MNZ za 2 in 3 ter športni klub pri OL za šport in Lovska družina pri OL za lov za točko 4.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

Okapi ::

Nedorečenosti je veliko in različne upravne enote različno obravnavajo stvari. Ponekod so neka društvena tekmovanja dovolj za orožni list, na nekaterih UE pa ne.

In ponekod očitno to preverjanje pri 6. kosu razumejo kot preverjanje načina hrambe.

Sicer pa ravno berem, da nameravajo v novem zakonu prepovedati streljanje z zbirateljskim orožjem, razen s posebnim dovoljenjem (kot sedaj velja samo za zbirateljsko avtomatsko orožje). Razlog pa, da so ljudje prijavljali orožje kot zbirateljsko, ker je nižja taksa za nabavno dovoljenje (od 6. kosa dalje je za športno orožje višja taksa), in ga potem uporabljali kot športno orožje, strelivo pa kupovali z orožnim listom, ki ga imajo za prvih 5 kosov.

gruntfürmich ::

ja, imam navaden orožni list za lov. pri nas nisem zasledil da bi kaj na veliko hodili po domovih in preverjali hrambo orožja, po nekod pa to počnejo. po mojem bo 'preverka' zbiranje papirjev na sodniji in policiji. drugo upam da ne bo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Fritz ::

gruntfürmich je izjavil:

ja, imam navaden orožni list za lov. pri nas nisem zasledil da bi kaj na veliko hodili po domovih in preverjali hrambo orožja, po nekod pa to počnejo. po mojem bo 'preverka' zbiranje papirjev na sodniji in policiji. drugo upam da ne bo.

Drugo po ZOro tudi ne more biti. Pa še za to kar lahko preverijo je vprašanje, če se jim bo to sploh ljubilo početi. Boš pa od sedaj plačeval polno takso za vsak kos.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Malajlo ::

Sem pojerbal dve lovski puški. Pravzaprav ju je foter, pa meni podaril. Zato sem moral na tečaj in izpit. Pa bi lahko na sodniji na razpravi takoj name šlo, in bi samo s tečajem prišel čez, ampak ajde.
Imam dovoljenje za posest orožja, na UE pa se je že ob vpisu zataknilo, da bi pa vseeno rad kak kos streliva imel, da se do strelišča zapeljem in malo pomeditiram. Ker so lovske, moram biti lovec...
Lajati pri svojih letih nimam namena, niti časa. Poln idej sem sicer hotel med lovce (da imam razlog za lovskega cucka pri nogah), pa vloga po navadni pošti ni šla skozi. Priporočeno pač, menda. Še to, ja.
Bom najbrž moral po vezah v LD, kjer so se puške nosile (bolj prenašale, ker stari je v 74 letih celi dve lisici koknil). Če je to pogoj, da 100 kosov nabavim in imam uržah.

Bi pa povprašal bralce za kakšnega puškarja v ljubljanski kotlini, da šrotarico uštima. Iz ene cevi po moje že 40 let ni nič ven priletelo...

Okapi ::

Kakšne puške pa imaš, da z njimi ni mogoče športno streljati?
S šibrami lahko športno streljaš na glinaste golobe in v tarčo.

Moraš se samo v neko strelsko društvo vpisati.

Fritz ::

Če ne misliš loviti in delati v LD, je brez veze potratiti kar nekaj časa za pripravništvo in izpit. Strelivo lahko kupuješ tudi z dovoljenjem za posest in odobreno vlogo za nakup streliva na UE. Lahko si kupiš nekaj 1000 kosov streliva, kar bi ti za prvo silo moralo zadostovati 8-)

Če si lastnik večje posesti na območju določene LD te ta LD mora vzeti med člane, če jim pošlješ prošnjo za včlanitev. Se pa lahko tudi zgodi, da ima kakšna LD zakonsko maksimalno število članov in te ne morejo sprejeti tudi, če bi hoteli. Bo pa vsaka LD vesela člana z lovskim psom.

ZDLov
(4) Lovska družina, ki je koncesionar, lahko v svojem temeljnem aktu omeji sprejem novih članov, če lovna površina na enega člana ne dosega v:
- nižinskem lovišču 50 ha;
- sredogorskem lovišču 100 ha;
- visokogorskem lovišču 150 ha.

(5) Ne glede na omejitve iz prejšnjega odstavka, mora lovska družina sprejeti v članstvo kandidata, ki ima na področju lovišča prijavljeno kot osnovno kmetijsko ali gozdarsko dejavnost ali je lastnik vsaj 15 ha gozdnih ali kmetijskih zemljišč.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

Malajlo je izjavil:

Imam dovoljenje za posest orožja, na UE pa se je že ob vpisu zataknilo, da bi pa vseeno rad kak kos streliva imel, da se do strelišča zapeljem in malo pomeditiram. Ker so lovske, moram biti lovec...

tega pojma ni: 'lovsko orožje'. to so te nalagali ali si narobe razumel.

Malajlo je izjavil:

Bi pa povprašal bralce za kakšnega puškarja v ljubljanski kotlini, da šrotarico uštima. Iz ene cevi po moje že 40 let ni nič ven priletelo...
ne dela mi link do portala strelec.si, ampak gor so zbrani puškarji v sloveniji. tudi v ljubljani jih je enih par, tako da ne boš rabil hoditi daleč.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

gruntfürmich je izjavil:

'preverka pri 7. kosu orožja'... kaj lahko pri tem pričakujem; žal sem pozabil referenta povprašat...?

evo, da še povem da niso hodili na dom, ampak pri državnih inštitucijah preverjali mojo pridnosti in zanesljivost. mislim da 3 ali 4 poizvedbe se naredijo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Fritz ::

Glede puškarja, sem iz Ljubljane a kadar potrebujem puškarja se najraje odpeljem do Šteha v Kamnik pod Krimom, kar mi vzame ravno toliko časa kot če bi se peljal na drug konec Ljubljane. Zadovoljen z odnosom, kvaliteto in ceno:
http://www.puskarstvo-steh.com/kontakt....
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

Malajlo je izjavil:

Imam dovoljenje za posest orožja, na UE pa se je že ob vpisu zataknilo, da bi pa vseeno rad kak kos streliva imel, da se do strelišča zapeljem in malo pomeditiram.

Bi pa povprašal bralce za kakšnega puškarja v ljubljanski kotlini, da šrotarico uštima. Iz ene cevi po moje že 40 let ni nič ven priletelo...
jst mislim da če poznaš domače jagre, ne rabiš nobenih papirjev da greš enkrat na leto poknit par šusov katere ti oni dajo. več jih po mojem ne boš popokal. po mojem boš to naredil 1× potem pa nikoli več.

kar pa se tiče popravila; to bo dosti stalo in vprašanje s kakšnim namenom boš to naredil in koliko je to orožje vredno - v spominskem smislu ali denarnem. če boš to naredil zato da boš dal pregledat orožje da je varno za streljanje, ker boš dejansko parkrat ustrelil, ali zato da boš ohranil orožje funkcionalno, ali zato da boš malo več streljal, ali da boš prodajal...
to še malo razmisli kakšen bo namen orožja in posledično morebitni servis le-tega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Mogoče ima pa kakšnega Holland & Hollanda, ali kaj iz Borovelj.;)

gruntfürmich ::

ja sj, treba je vedet kaj s tem orožjem početi.
po mojem pa je po navadi tako, da pač čaka na morebitnega kupca v trezorju, enkrat se je pa šlo malo na strelišče da se zadeva vidi ko je še aktualna in zanimiva.
to pa je tudi vse glede tega orožja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malajlo ::

No, to glede streliva in strelišča bi mi zadostovalo. Biti član strelskega društva je (spet) nabijala, kako moram biti aktiven, pa tekme itd. Je pa razstavila kose v nulo, da je CIP našla. Sestaviti je bil problem, ampak narazen... Kot v filmu!
Puškarju bi nesel, da popravi in pregleda (stari je najbrž skozi hosto puško za sabo vlekel, psa pa čez ramo, in zadel ob kak kamen in kladivce zvil). So komentarji glede puškarjev kar sem gledal, ali negativni ali pa deset let stari. Bom k najbližjemu nesel, nekaj bo ziher naredil.
Na UE mi je rekla, da mi ne bo dala dovoljenja za strelivo, ker nisem lovec. Zakone poznam, saj imam opravljen izpit. Mogoče bi moral najprej pištolo nabaviti, pa potem še za povrh lovsko 8-) Iskreno, sem hotel samo papir, da je legalno vse skup, ker sem bil že v prekršku dve leti zaradi sodnije.
Kar se tiče lovstva, me odvrača odnos. Mi ni problem delati v lovišču, krmiti, postavljati in popravljati, ker nimam dveh levih rok. Biti hlapec prepotentnim starcem pač. (kaj si pa ti misliš, da boš kar lovec?! Koga pa poznaš? Ti pa nisi domač. Kdo v žlahti pa je v (naši) LD? Boš najprej vsaj dva jurja nakazal, potem pa naprej...)
LD in lovski psi - sem imel jazbečarja, ki sem ga za lovca delal. Na sledi, gonu in v rovu vztrajen in glasen, poslušen, ko je iz vode prišel, je čakal na dovoljenje, da se otrese, še puzati sem ga naučil (čeprav jazbečar... no, ne rabi se še bolj k tlom držati ;)). Psa sem lahko pustil odvezanega pred štacuno na prostoru, pa ga niti mimoidoča mačka ni premaknila. Na PNZ je dobil same petke, ko sem pa rodovnik pokazal, sem dobil komentar, kaj sploh hodim s takim psom k njim. Češ da ne bo za razplod. In zadostno skupno oceno. ??? Kot da sem prišel zato tja, da bom cucka smel na kuzle metati... Saj sem imel papir s prepovedjo za take "aktivnosti" že pri sebi. Razočaran. Ali pa sem bil komaj polnoleten premlad. Še pes je bil slabovoljen par dni. Ja, sem pa dobival ženitne ponudbe drugih lastnikov psic, ker je bil moj pes res lep 8-)
Nisem si čisto na jasnem, če grem lahko na strelišče, tam kupim strelivo, in odstreljam s svojim orožjem. Prenašam ga lahko kamor hočem. Glede uporabe v kakršnikoli obliki mi je pa na UE malo zjebala znanje.

vostok_1 ::

Holy shit. Must watch:


Orožje ne ubija. Poor moral fabric does.
Enkrat ko soseska pade dol po lestvici zaupanja, takrat se začne streljati/pobijati.

Med amiši je zelo malo trdega kriminala ali masovnih pokolov, ker načeloma gre za high trust družbo z neko moralno vzgojo.
Enkrat ko kulturni marksisti začnejo sesuvati, then all bets are off.

Definitivno sem pro 2nd Amendment, 110%.

Guns don't kill people. Lack of societal morals kills people.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Fritz ()

gruntfürmich ::

Malajlo je izjavil:

So komentarji glede puškarjev kar sem gledal, ali negativni ali pa deset let stari. Bom k najbližjemu nesel, nekaj bo ziher naredil.

Na UE mi je rekla, da mi ne bo dala dovoljenja za strelivo, ker nisem lovec.

Kar se tiče lovstva, me odvrača odnos.

LD in lovski psi...

glede puškarjev mislim da tile ki se reklamirajo v ljubljani (špendal, šteh, meglič...) niso slabi. po mojem bi k njim nesel vsako flinto popravljat. športnih ne (ker nimajo pojma o tem), ampak lovske brez problema.

na UE izgleda da nima vseh čistih, ker mislim da imamo vsi lovci orožni list, in z njim prosto nabavljaš strelivo brez kakšnih potrdil iz UE. zato če ona misli da moraš biti lovec da ti da potrdilo je idiotija (ker kot že rečeno lovci po navadi imamo OL in ne rabimo potrdil iz UE). po mojem ti manjka kakšno članstvo v strelskem klubu in da imaš orožje vpisano za ta namen, da ti izdajo potrdilo za nabavi streliva (ampak to strelivo je enakega kalibra kot to ki ga imaš vpisano v dovoljenjih, tako da se kar vse poprek ne more kupovati). in zaenkrat še ne tečnarijo s potrdili iz tekem (verjetno v večini UE), ker po mojem sploh ni nikjer definirano kakšne tekme morajo biti.

v lovstvu je odnos v podnu (stari bebci halucinirajo pred smrtjo češ da kaj so in se znašajo nad mlajšimi), ampak to je zelo odvisno od posamezne LD.

v lovstvu je pač potrebno imeti čistokrvne pse. tega se držijo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

če si že to vse opravil, pa se daj včlani v lokalni strelski klub pa imaš vse urejeno. morda imajo nekje pristopnino (nekateri kar drago; 100EUR ali tudi 200), ampak članarine pa niso drage, par 10EUR po navadi. in v nekaterih klubih ni treba nič delati, samo 1× letno jim pošlješ 30EUR in je stvar urejena.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Fritz ::

gruntfürmich je izjavil:


glede puškarjev mislim da tile ki se reklamirajo v ljubljani (špendal, šteh, meglič...) niso slabi. po mojem bi k njim nesel vsako flinto popravljat. športnih ne (ker nimajo pojma o tem), ampak lovske brez problema.

na UE izgleda da nima vseh čistih, ker mislim da imamo vsi lovci orožni list, in z njim prosto nabavljaš strelivo brez kakšnih potrdil iz UE. zato če ona misli da moraš biti lovec da ti da potrdilo je idiotija (ker kot že rečeno lovci po navadi imamo OL in ne rabimo potrdil iz UE). po mojem ti manjka kakšno članstvo v strelskem klubu in da imaš orožje vpisano za ta namen, da ti izdajo potrdilo za nabavi streliva (ampak to strelivo je enakega kalibra kot to ki ga imaš vpisano v dovoljenjih, tako da se kar vse poprek ne more kupovati). in zaenkrat še ne tečnarijo s potrdili iz tekem (verjetno v večini UE), ker po mojem sploh ni nikjer definirano kakšne tekme morajo biti.

Pri Štehu sem rihtal svojo M4 in videl še nekaj takšnih kosov plus športne šibrenice tako, da verjetno ve za kaj gre pri športnem orožju.

Glede streliva je morda bila težava pri tem kje bi 'malajlo' sploh streljal (glede na vrsto pušk). Ker omenja zvito kladivce domnevam, da je vsaj ena puška dvocevna šibrovka petelinka. S takšno se ne strelja glinastih golobov, lahko le nažigaš po konzervah v strelišču ali jo uporabljaš za lov.

Če bi bil lovec, bi seveda imel OL za lov in bi strelivo prosto kupoval. Ker pa je orožje podedoval naleti na precej diskriminatorno določilo zakona o orožju, ki pravi:
46. člen
Dedovanje
V primeru smrti lastnika orožja mora dedič ali oseba, s katero je zapustnik živel oziroma pri katerem se nahaja zapustnikovo orožje, v roku treh mesecev izročiti orožje, strelivo in orožne listine pristojnemu organu, ki izda o tem potrdilo.

Dediču, ki je orožje podedoval, se lahko na njegovo prošnjo, ki mora biti podana v roku enega meseca po pravnomočnosti sklepa o dedovanju, izda orožna listina, če izpolnjuje pogoje iz drugega odstavka 14. člena tega zakona. Dedič lahko v tem roku orožje tudi onesposobi ali odsvoji v skladu z določbami tega zakona, ali ga brezplačno izroči pristojnemu organu v uničenje.

Če dedič ne ravna v skladu z drugim odstavkom tega člena, ali če je njegova prošnja zavrnjena, odvzame pristojni organ orožje z odločbo in z orožjem ravna v skladu z 61. členom tega zakona.

V postopku izdaje dovoljenja za posest orožja, dokazuje dedič izpolnjevanje pogoja znanja o ravnanju z orožjem s potrdilom o obiskovanju teoretičnega dela usposabljanja pri izvajalcu usposabljanja iz 19. člena tega zakona. Za takšno orožje ne sme posedovati ali nabavljati streliva. Ta prepoved se vpiše v orožno listino.


Torej kljub opravljenemu tečaju o ravnanju z orožjem (morda manjka praktični del), dedič ne more kupovati streliva. Zato bi bilo res najbolje, če 'malajlo' želi streljati, da se vpiše v kak športni klub in na UE povpraša kaj vse potrebuje, da mu bodo iz dovoljenja za posest odstranili omejitev.

@
Lovske pištole ni. So pištole, ki se uporabljajo za lov kot orožje za milostni strel. Če jo boš kupil na dovoljenje za posest, bo to pištola, ki jo boš lahko uporabljal na streliščih.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

Fritz je izjavil:

Pri Štehu sem rihtal svojo M4 in videl še nekaj takšnih kosov plus športne šibrenice tako, da verjetno ve za kaj gre pri športnem orožju.
v mislih sem imel risanice, in v te zadeve se naši lovski puškarji slabo spoznajo. kakšne posebne želje pa itq ne morejo izpolniti, ker nimajo niti primernega orodja niti mašinerije dovolj natančne.
se pa zadeve izboljšujejo, in v posel prihaja puškar, ki se na vse to spozna. tako da kar se tiče poznavanja zadev bomo končno imeli v sloveniji kompetentnega puškarja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

matobeli ::

M4 je risanica, športna risanica.

Kakšno specifično risanico imaš točno ti v mislih pa veš samo ti.

matobeli ::

gruntfürmich je izjavil:

tako da kar se tiče poznavanja zadev bomo končno imeli v sloveniji kompetentnega puškarja.


Aja, reklamo delaš :))

Fritz ::

matobeli je izjavil:

M4 je risanica, športna risanica.

Kakšno specifično risanico imaš točno ti v mislih pa veš samo ti.

Drži. Jaz jo sicer uporabljam za precizno streljanje in lov, z optiko seveda, je pa bolj pogosta pri praktičnem streljanju. Morda bi bilo bolj razumljivo, če bi napisal AR-15 platforma a je moja kitajka kopija ameriške M4.

"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

gruntfürmich ::

matobeli je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

tako da kar se tiče poznavanja zadev bomo končno imeli v sloveniji kompetentnega puškarja.


Aja, reklamo delaš :))
komu delam reklamo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

matobeli ::

"Kompetentnemu puškarju". Sicer bedarija da ga ne omeniš, glede na to da si z lahkoto mehko popljuval vsaj tri, al kaj je fora tistega "sponsored contenta"? Govoriš pa o kompetencah ampak hkrati niti ne veš o kakšni risanici bi rad govoril.

gruntfürmich ::

kdor ga potrebuje ve na koga se naj obrne, kdor pa ne ve pa ga ne potrebuje in so zanjga več kot dovolj dobri preostali. mislim da sem tako tudi formuliral svoje poste. kritiziram pa izključno iz 'športnega' vidika, kar pa vedo itq vsi ki se s tem ukvarjajo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Pa menda se nisi samo malo... pohvalil?:))

gruntfürmich ::

če misliš da sem to jaz se zelo motiš. sem samo uporabnik njihovih storitev.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Seveda nisi, moraš vedet kaj je risanica za bit puškar.

Fritz ::

@ Grunt
Ne vem zakaj skrivalnice. Če si mislil Pro-armis ali Cesarja ali kaj drugega, bi to enostavno napisal. Kar se tiče Šteha, je puškarstvo že nekaj let nazaj prevzel Šteh mlajši in mu športno in za slovensko-lovske prilike egzotično orožje niti najmanj ni tuje. Za ostale pač ne vem a sam rad pohvalim vsakogar, s katerim sem imel dobre izkušnje.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

ker še zadeva ni pri koncu in ker ne delam reklame. povem pa zato, da ne rabi folk iskat puškarje v tujini za športno ekzotiko, ker ga bomo kmalu imeli tu. in to se mi zdi zelo dobra novica in koristna informacija. čeprav se mato s tem ne strinja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Kaj zdej, risanica, športno orožje al eksotika?

Povej lepo da maš majstra za snajperje nad 2k€, ki sicer še nima dovoljenja (al karkoli mu že preprečuje da začne z delom), pa je. ;)

gruntfürmich ::

no evo, pa smo se sporazumeli.8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

FireSnake ::

Okapi je izjavil:

Okapi je izjavil:


V glavnem, pištola je naročena, ponjo pa grem naslednji teden.
Izkazalo se je, da dobavni rok do en teden pomeni dva dni.;) Šibam torej v trgovino po pištolo. Naslednja postaja upravna enota, kjer pištolo registriram in ker je to prva, dobim še orožni list. Potreboval sem eno sliko in 45,6 evra (kasirati znajo za vsako stvar;) ).So pa zelo prijazne uslužbenke, tudi gneče ni bilo nobene, samo dobre četrt ure sem moral čakati, da je faktor, ki se podpiše v orožni list, prišel iz sestanka.

In to je to - mission accomplished, kot bi rekli.

Kratek povzetek.

1. korak. Tečaj za varno ravnanje z orožjem. 140 evrov.
2. korak. Izpit iz ravnanja z orožjem. 50 evrov.
3. korak. Zdravniški izpit. 77 evrov.
4. korak. Članstvo v klubu. 100 evrov + 50 evrov za par tekem (oziroma nastopov v ligi) in potrdilo, da tekmujem.
5. korak. Vloga za izdajo dovoljenja za nabavo orožja. 40 evrov.
6. korak. Nabava orožja. xxxx evrov.
7. korak. Registracija orožja in izdaja orožne listine. 45,60 evra.

Ves postopek skupaj me je torej stal okroglih 500 evrov. Lahko bi bilo nekaj ceneje, če bi našel kakšen klub s cenejšo članarino in bi se zadovoljil z dovoljenjem za posest orožja (ne potrebuješ potrdila, da tekmuješ), namesto orožnega lista. Ampak potem bi moral plačevati še takse za dovoljenja za nabavo streliva, tako da bi bilo v končni fazi dražje.

Če se zadeve lotiš dovolj zavzeto in premišljeno, lahko vse skupaj urediš v dobrem mesecu dni. Jaz sem se lotil vsega skupaj bolj "lagano sportski" in je trajalo slabe štiri mesece.


Lep spisek.
Jaz sem zdaj dobil zdravniško potrdilo za posest + nošenje (zaradi obilice dela se je malo zavleklo).
Zdaj pa naprej.

Tudi pri meni bo to šlo počasi, ker je zadeva popolnoma sekundarnega pomena.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

celje ::

nosenje? takoj? kako?

Okapi ::

Zdravniško potrdilo velja za oboje, kakšno orožno listino bo dobil, je neodvisno od tega.

gruntfürmich ::

celje je izjavil:

nosenje? takoj? kako?

nošenje za upravičen razlog aka obisk strelišča, obisk puškarja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

celje ::

Tudi samo "posest" gres lahko na strelisce. Vsaj mislim tako?

Okapi ::

gruntfürmich je izjavil:

celje je izjavil:

nosenje? takoj? kako?

nošenje za upravičen razlog aka obisk strelišča, obisk puškarja...

Boš moral še enkrat na izpit;)

Za obisk strelišča, puškarja... je prenašanje, ne nošenje. Prenašanje je v torbi, brez nabojev v orožju. Nošenje je v toku, z naboji v orožju. In za nošenje potrebuješ poseben razlog, ki ga le redki imajo oziroma jim ga odobrijo. Zdravniški izpit pa velja za oboje, zato se mu reče za "posest in nošenje":

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

FireSnake ::

Drži kar pravi Okapi.

celje je izjavil:

Tudi samo "posest" gres lahko na strelisce. Vsaj mislim tako?


Posest je če nekaj "erbaš". Koliko je meni znano s posesrjo lahko greš samo od doma do strelišča. Pa še za patrone (nabava) moraš zaprositi.

Nošenje je največ, kar lahko dobiš. To pomeni, da lahko zadevo neseš tudi čez mejo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

cvalsr ::

Posest je če nekaj "erbaš".
Nošenje je največ, kar lahko dobiš. To pomeni, da lahko zadevo neseš tudi čez mejo.

Jezusmarijainsvetijjožef! Če že popraviš predhodnikovo napačno navedbo, vsaj ne naredi še večje napake! Oziroma kar dveh v dveh stavkih!

matobeli ::

Sej bo dal tečaj skoz pa mu bodo zadeve bolj jasne in jih ne bo mešal med sabo.

Dedovanje orožja je recimo upravičen razlog za pridobitev posestnega dovoljenja.

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

celje je izjavil:

nosenje? takoj? kako?

nošenje za upravičen razlog aka obisk strelišča, obisk puškarja...

Boš moral še enkrat na izpit;)

Za obisk strelišča, puškarja... je prenašanje, ne nošenje. Prenašanje je v torbi, brez nabojev v orožju. Nošenje je v toku, z naboji v orožju. In za nošenje potrebuješ poseben razlog, ki ga le redki imajo oziroma jim ga odobrijo. Zdravniški izpit pa velja za oboje, zato se mu reče za "posest in nošenje":

ups :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
««
46 / 54
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Imate orožje (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
820201797 (17112) gruntfürmich
»

Orozje (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31733683 (11324) gruntfürmich

Gun Control, pro-contra (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
546104258 (10701) louser
»

Novo streljanje v Ameriki (Oregon) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18544167 (31917) c3p0
»

napad v Las Vegasu (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
41990397 (82221) Grey

Več podobnih tem