» »

Koliko bo štromar vreden čez 10 let?

Koliko bo štromar vreden čez 10 let?

««
41 / 48
»»

WizzardOfOZ ::

Holedino je izjavil:

Miki N je izjavil:

Tukaj filozofirate, ampak v EU so take stvari odvisne od pogleda na svet naših dragih Švabov. Primer, če bodo letošnjo zimo v deželi kislega zelja in klobas kakšne občasne redukcije in bo Švaba ene parkrat imel ne vem ... 70% nafilan e-wagen namesto običajnih 80% (zaradi izpada ponoči, ki ga sicer sploh opazil ne bi) ali mu bodo omejili moč na polnilnici pred šihtom ... bo ratal živčen, razne takse na bencinarske doomsday naprave se bodo odložile za nekaj let, stari bencinarji se bodo malo kasneje prodajali ipd. Pa lahko jih ozmerjate s paranoiki in nazadnjaki, samo malo več ziheraštva tudi ostalim ne bi škodilo.


V SAMOOSKRBI je ključ. Tako kot doma pridelaš svojo zelenjavo, recimo paradajz, je pametno pridelati tudi svojo elektriko, ne pa da si ODVISEN od cen in dobaljivosti naftnih derivatov. Če si zihreraš nabaviš sončno elektrarno, netmetering če se priključiš do konca 2023 je zagotovljen do konca življenjske dobe elektrarne, to je več kot 40 let (ranga leta 2060 in več), voziš se pa skoraj zastonj za efektivnih 0,3 EUR na 100 km, kar je 30x ceneje kot na naftne derivate. Za prevoženih 15.000 km na leto rabiš 2500 kWh na leto, kar ti zagotovita 2 kW sončne elektrarne. Torej za 2kW večjo sončno elektrarno moraš imet če hočeš imet električni avto (torej recimo namesto 7 kW za gospodinjstvo furat, daš postaviš 9 kW sončno elektrarno da je dovolj tako za gospodinjstvo plus električni avto). 2 kW večja sončna elektrarna te stane 2000 EUR, torej se za 2 jurja furaš 40 let zastonj na elektriko. V 40 letih narediš 600.000 km, torej to pomeni da je strošek za 100 km 0,3 EUR na 100 km. (2000/6000=0,33 EUR). Če ti pa slučajno kljub zakonski zagotovitvi o netmeteringu do konca življenjske dobe elektrarne ukinejo netmetering, pa pač kupiš 20 kWh baterij za 3 jurje in si pokrit. Še vedno se voziš skoraj zastonj.


Ker solarna elektrarna je pa zastonj? Pa baterije so poceni? Za 20kWh baterij daš 3k€ kje?

11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov. Poleg EV, ki je nad 50k evrov, če hočeš pošten avto, ne nekih kitajskih zmazkov. To ni poceni. Tako da prosim nehaj zavajati in lagati.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Holedino ::

Ker solarna elektrarna je pa zastonj?

Ni. Daj preberi. Saj sem upošteval ceno sončne v ceni 0,3 EUR na 100 km. Cena 0,3 EUR na 100 km je točno to: cena sončne elektrarne. Ker sonce pa sveti zastonj. Ampak ko upoštevaš ceno sončne elektrarne se pa voziš za 0,3 EUR na 100 km, kar je skoraj zastonj. To je 33x ceneje kot na naftne derivate.

Za 20kWh baterij daš 3kEUR kje?

Imformacija je proti plačilu. Sem se pa preveč jebal da sem dobil kontakt.

oleg EV, ki je nad 50k evrov, če hočeš pošten avto, ne nekih kitajskih zmazkov. To ni poceni.

Laž.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Mato989 ::

Eni dejansko verjamejo da če KUPIMO od Kitajcev SE da smo SAMOOSKRBNI lol...

A vi veste kaj pomeni samooskrba? To pomeni da mi v Sloveniji

1. nakopljemo vse rude potrebne za SE in baterijo
2. izdelamo SE in baterijo
3. namestimo pri nas baterijo in jo naši serviserji popravljajo z našimi rezervnimi deli ki jih naredimo v SLO s Slovensko rudo in znanjem...

Eni pa dejansko mislite da če namesto Putinove nafte kupimo SE iz Kitajske ki ima rudnine iz Afrike da smo SAMOOSKRBNI lol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

ja ampak moram zdaj več dat, tisto kaj mi prišpara je vprašljivo, moram preživet tako dolgo =) Kaj če prej umrem pol mi nič ne prišpara... kakorkoli stal bi isto ker je to NAPREDEK... če nekaj stane enako in prišpara več sem kot potrošnik na plusu... če stane dosti več za ENAK doseg sem na slabšem...

Napredek je lahko tudi v tem, da ne smrdiš z avtom naokoli, da ga ni treba redno servisirat, da ni treba zanj črpat usranega goriva in vlačit čez pol sveta, itd. Sej ti vozi kar češ, dokler lahk, nihče ti ne brani. Samo ne se pol čudit kako eni lahko, drugi pa ne...

Zakaj če primerjam cenovno boljši nakup ugodnejšega ICEja z nakupom EVja ki ima vsaj za silo spodoben doseg

Enak doseg kot megane, ki ti je všeč, ima tudi leaf. Za pod 30 jurjev, tudi bolj prostoren je v bistvu. Za isti denar kot megane ima pa 50% večji doseg (z večjo baterijo).

Mato989 ::

Nagradno vprašanje za te ki tako mislite... če jutri vse države omejijo izvoz SE in elic itd... koliko SE lahko v Sloveniji v naslednjih 20 letih naredimo? 0 razen kar imamo zaloge po skladiščih... enako kot z nafto...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Holedino ::

11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov.

Laž. 10 kW sončna elektrarna pride 10k EUR po subvenciji. Nekateri so jo dobil tudi za 8k EUR. Lahko ti skopiram poste ko so ljude povedali svoje cene, tako z Facebooka kot s Slotecha v temi "zakaj so sončne elektrarne prava stvar". ALi pa pač poglej cenike. Ti pa ne smeš upoštevat ceno celotne sončne elektrarne, ampak samo toliko kot stane 2 kW VEČJA SONČNA ELEKTRARNA: TOrej 8 kW sončna elektrarna za gospodinjstvo te stane X. Če želiš furat električni avto in hkrati gospodinjstvo rabiš Y kW sončno elektrarno. Upoštevaš moraš samo razliko med X in Y. Torej 2 jurja. Za 40 let vožnje. TOliko da naftaš za gorivo v letu ali dveh. ALi celo v pol leta. Električar se pa za ta znesek fura 40 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Utk ::

Mato989 je izjavil:

Nagradno vprašanje za te ki tako mislite... če jutri vse države omejijo izvoz SE in elic itd... koliko SE lahko v Sloveniji v naslednjih 20 letih naredimo? 0 razen kar imamo zaloge po skladiščih... enako kot z nafto...

HW za SE, uvoženo v Slovenijo, stane cca 3 do 4 jurje. V življenjski dobi bo ta SE naredila za 40 jurjev elektrike. Ja, nekaj moraš zmeraj uvozit. Niti Nemci ne morejo naredit avta brez ene uvožene komponente ali materiala. Je pa razlika ali je gre za uvoz 10% vse vrednosti kot pri SE, ali pa 100 kot pri nafti.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Nagradno vprašanje za te ki tako mislite... če jutri vse države omejijo izvoz SE in elic itd... koliko SE lahko v Sloveniji v naslednjih 20 letih naredimo? 0 razen kar imamo zaloge po skladiščih... enako kot z nafto...

HW za SE, uvoženo v Slovenijo, stane cca 3 do 4 jurje. V življenjski dobi bo ta SE naredila za 40 jurjev elektrike. Ja, nekaj moraš zmeraj uvozit. Niti Nemci ne morejo naredit avta brez ene uvožene komponente ali materiala. Je pa razlika ali je gre za uvoz 10% vse vrednosti kot pri SE, ali pa 100 kot pri nafti.



Nima veze moje vprašanje je bilo samo to:

Koliko smo sposobni sami naredit SE če nam ukinejo vse uvoze iz tujine... če je odgovor 0 nismo samooskrbni, tako da samooskrba je taka lepa floskula... samooskrbni bi bili če bi, kot sem napisal zgoraj, celoten cikel zmogli sami... če ne, nikoli nismo bili in ne bomo samooskrbni.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Tu se govori o "samooskrbi" kot je definirana v tem zakonu o samooskrbi, ali pa o tem, da se poskušaš temu približat. Ne pa o "pravi" 100 procentni. Nihče ni samooskrben, niti človek niti država. Vsaj ne od teh v katerih bi kdo rad živel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Tu se govori o "samooskrbi" kot je definirana v tem zakonu o samooskrbi, ali pa o tem, da se poskušaš temu približat. Ne pa o "pravi" 100 procentni. Nihče ni samooskrben, niti človek niti država. Vsaj ne od teh v katerih bi kdo rad živel.


Nekoč so ljudje dejansko bili samooskrbni... pustimo kvaliteto in vse, ampak bilo je mogoče...

Kakorkoli še danes si lahko pri določenih zadevah samooskrben, pri elektriki pač ne, vsaj ne na način SEjev...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Tvoj problem je, da zapenjaš zarad nekih bedarij. Če neka rešitev deluje 80%, je še zmeraj boljša od obstoječe, ki deluje 30%. Do 100 pa najbrž ne bomo nikoli prišli. Če že bomo, pa sigurno ne z obstoječo. Niti ne bomo skočili iz 30 na 100.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Holedino ::

Baterije. Evropske. Proizvodnja v Evropi. Ne rabimo Kitajcev. Če Kitajci bodo, pač bodo, če pa ne pa tudi prav, ker baterije bomo delali sami. Litija po celi Evropi toliko da glava peče, v Srbiji, v Angliji, Portugalska, Španija, Finska, Avstrija, skratka ni da ni.

Battery Production is Coming to Europe - And With it more than 70,000 Jobs
https://www.thesmartere.de/news/battery...


Lep prispevek, ni kaj. Brez izhlapevanja v bazenih tako kot kuhinjska sol v solinah tako kot sedaj. Direktno črpanje v tovarno, ekstrakcija z posebnimi membranami in direktno vračanje vode nazaj v podzemlje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Surstromming ::

Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

Holedino ::

Naftni avtomobili se vžgejo z 61x VEČJO verjetnostjo kot električni. Thank me later.
https://electrek.co/2022/01/12/governme...
KLIKK:


"Recimo če pogledamo tole lepo tabelo. Število požarov pri bencinarjih na 100.000 bencinskih avtomobilov je 1529. Število požarov na 100.000 električnih avtomobilov je 25. Torej zdelimo ti dve cifri in dobimo 61 kratno razliko. Električni avto ima 61x MANJŠO šanso za požar od bencinskega. Bencinar ima 61x VEČJO šanso za požar. 99 % ljudi tega ne ve, krivi so pa mediji s svojim selektivnim poročanjem in bombastičnimi clickbait naslovi... https://electrek.co/wp-content/uploads/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

fikus_ ::

Holedino je izjavil:

11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov.

Laž. 10 kW sončna elektrarna pride 10k EUR po subvenciji. Nekateri so jo dobil tudi za 8k EUR. Lahko ti skopiram poste ko so ljude povedali svoje cene, tako z Facebooka kot s Slotecha v temi "zakaj so sončne elektrarne prava stvar". ALi pa pač poglej cenike. Ti pa ne smeš upoštevat ceno celotne sončne elektrarne, ampak samo toliko kot stane 2 kW VEČJA SONČNA ELEKTRARNA: TOrej 8 kW sončna elektrarna za gospodinjstvo te stane X. Če želiš furat električni avto in hkrati gospodinjstvo rabiš Y kW sončno elektrarno. Upoštevaš moraš samo razliko med X in Y. Torej 2 jurja. Za 40 let vožnje. TOliko da naftaš za gorivo v letu ali dveh. ALi celo v pol leta. Električar se pa za ta znesek fura 40 let.



SLABO BEREŠ! "11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov"
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Holedino ::

fikus_ je izjavil:

Holedino je izjavil:

11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov.

Laž. 10 kW sončna elektrarna pride 10k EUR po subvenciji. Nekateri so jo dobil tudi za 8k EUR. Lahko ti skopiram poste ko so ljude povedali svoje cene, tako z Facebooka kot s Slotecha v temi "zakaj so sončne elektrarne prava stvar". ALi pa pač poglej cenike. Ti pa ne smeš upoštevat ceno celotne sončne elektrarne, ampak samo toliko kot stane 2 kW VEČJA SONČNA ELEKTRARNA: TOrej 8 kW sončna elektrarna za gospodinjstvo te stane X. Če želiš furat električni avto in hkrati gospodinjstvo rabiš Y kW sončno elektrarno. Upoštevaš moraš samo razliko med X in Y. Torej 2 jurja. Za 40 let vožnje. TOliko da naftaš za gorivo v letu ali dveh. ALi celo v pol leta. Električar se pa za ta znesek fura 40 let.



SLABO BETREŠ! "11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov"


To je laž. Poglej si realne cenike po subvenciji. Lahko ti skopiram poste ko so ljude povedali svoje cene, tako z Facebooka kot s Slotecha v temi "zakaj so sončne elektrarne prava stvar". ALi pa pač poglej cenike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

fikus_ ::

Kaže da lažeš samemu sebi.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Holedino ::



fikus_ je izjavil:

Kaže da lažeš samemu sebi.


Ni res. Poglej zgornjo sliko. Tega ti lahko najdem še stotine.

11 kW za 12k.
"Koliko stane takšna sončna elektrarna? Celotna investicija znaša 13.500 EUR, a če upoštevamo še nepovratne finančne spodbude Eko sklada se cena zniža za 2052 EUR. Višina investicije torej znaša 11.900 EUR."
https://moja-elektrarna.si/soncna-elekt...
Sol Navitas in podobni še precej ceneje. Okrog 10k po subvenciji za 11 kW. 10 kW pa ranga dobrih 9k.

Razlika med 9 kW in 11 kW je pa 2000 EUR. In teh 2000 EUR rabimo za filat električni avto za 40 let. TOliko naftaš da za gorivo v enem letu ali dveh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

9 kW 10k na ključ:
"

Buggy je izjavil:

Kdo kaj ve kaj se sedaj pripravlja v smeri olajsanja pridobitve soglasij za SE in ali so predvideni se kaksne dodatne spodbude. Do novega leta naj bi vlada sprejela neke zakone, ki bi zadeve malce pohitrile...nisem pa natancno spremljal.
Netmetering so baje podaljsali za eno leto ce prav razumem.

S stalisca ekonomike hise, kjer se uporablja vedno vec elektricnih naprav (vkljucno s TC) in nepredvidljivih cen, bi morala biti SE v bistvu prva investicija, sploh ce je v planu nabava tudi EV.

Torej zaplete se ze na prvem koraku ko na lokalni trafo postaji ni vec prostora za priklop SE v omrezje.
S katerimi dobavitelji SE na kljuc pa ste zadovoljni glede kvalitetne opreme, montaze ter nenazadnje cene.
Nihce kaj dosti ne govori o izvajalcih ali pa jaz informacijo spregledam ;)

Torej neka 9KW SE je cca 10K€ na kljuc in pobere ti cca 30m2 strehe? A je lahko polovica panelov na nadstresku pol pa na strehi hise oddaljeni 20metrov?

"
Link do posta:
https://slo-tech.com/forum/t555931/11149

fikus_ ::

"11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov"

Človek, si prebral boldano, Ne? Da?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Holedino ::

Samogradnja pa 8300 € za 14 kW sončno elekttrarno.

feryz je izjavil:

Evo, če koga zanima. Itak vem da nobenega.
Danes sem dokončal še eno SE, kar se tiče samogradnega dela. Zdaj naj pride profi štromar.
SE ima 35 celic moči 405W, se pravi dobrih 14 kW in 18 optimizatorjev. Kar se tiče strešnega dela.
Potrebno delo? Ok, kolega, lastnik, je ves čas svetil zraven, vendar ima zjahano koleno, zato dlje kot do žleba ni prišel.
Prejšnjo sredo sem bil tako sam na strehi in v 3 urah našraufal 96 kljuk.
Potem je bil dež, zato sem šele v ponedeljek povabil še enega kolega in skupaj sva zmontirala profile in dala gor optimizatorje.
On je bil dve ure, jaz 3.
Danes sva, skupaj z lastnikom in še dvemi fanti, nametala gor celice, jih povezala in vrgla kabla dol s strehe. 3,5 ure, vmes je bila čik, kofe, pir pavza.
Se pravi, vsega skupaj 14 ur. Pomagača sta bolj pir pila in naju čakala, kot delala.
Ko bo prišel razsmernik, ga bo kolega obesil, prevlekel žice in dodal tista 2 stikala tipko in prednapetostno zaščito. Na nekih 5 ur računa, se pravi vsega skupaj je za okrog 20 ur dela.

Strošek? Celice,optimizatorji, razsmernik 7.100 brez davka. Konstrukcija, 1050 evrov brez davka. Dodatno pride še nekaj elektro materiala, čez prst 150 evrov. Se pravi, okrog 8300 evrov plus ddv.

To je v inormacijo, v kolikor se hoče kdo sam lotiti. Nekako taka je pričakovana cena za par urc dela in material.


fikus_ je izjavil:

"11kW solarna elektrarna z 10kW (4x 2.5kw) zalogovnikom je prišla 17k evrov"

Človek, si prebral boldano, Ne? Da?


Da, sem prebral. To je napisal Wizardoff, ki neprestano laže. TO je IZMIŽJENA imformacija, bo šlo?

820 € za 1 kW elektrarne po odbiti subveniji in to NA KLJUČ!! To pomeni 8k za 10 kW sončno elektrarn. 17k za 10 kW je IZMIŠLJENO, je to jasno?

PrimoZ_ je izjavil:

sirotka je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

sirotka je izjavil:

Niti ni kriv izvajalec, trajalo je na precej dolgo, da sem dobil odobreno, potem si je ekosklad vzel čas. Sama montaža je dobra 2 meseca, potem, ko je bilo vse urejeno in plačan avans iz strani ekosklada.


Kdaj si podpisal pogodbo ? Kako ceno si plačal ?
Ker v zadnjem letu so se cene dvignile za 30%


Pogodbo z njimi smo podpisali že lani decembra, ko sem plačal 500€ vnaprej za dokumentacjo za ekosklad in za soglasje. Ceno so mi dvignili za 5% do takrat, ko so dobili 40% iz ekosklada. Po subvenciji mislim, da bom na dobrih 950€ po kw moči.


Zanimivo, potem niti niso podražil tolk.

Jaz sem začel zbirat ponudbe za SE letos januarja, v februarju sm podpisal in plačal 50%, v maju je že obratovala. Cena je bila skoraj točno 1000€/kWp, pred subvencijo. Torej 820€ po odbiti subvenciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

Daniel je izjavil:

Jaz sem maja nakazal 70% avansa, cena na kW tam nekje 920 EUR brez DDV sedaj, ko bi morali delati montažo pa nimajo razsmernika, zraven tega pa bi radi še korigirali ceno, seveda navzgor in ob dejstvu, da sedaj obenem plačujem kredit in še elektriko, ker oni nimajo robe na zalogi. Je šlo že kar nekaj živcev, bomo videli, kaj se bo izcimilo iz tega. Bojda ne morejo delati v minus...


jabe je izjavil:

saj ne rabiš 3x ampak 2x manj. če je govora o TČ za 4kEUR. Ali pa bo investicija v kurilnico bistveno dražja. daj malo cifre ven, prosim.

Inštaliran kWp me je prišel 800EUR, TČ 9 let nazaj točko 3kEUR. za pokrivanje manjka rabim pa 3000kWh max. To je tudi najbolj ugodna računica, ki jo boš skupaj sklamfal, ker vsi kupujejo v prvi vrsti premočne, v drugi pa ne najcenejše. Eloblock je pa 700EUR. Koliko je cena kWh je nepomembno, ker sem na letnem netmeteringu in si vse krijem s SE. razlika v začetni investiciji je torej 2400EUR za večjo SE, zato da sem na strani peči prišparala 2300EUR, za katero pa plačujem vsako leto dodatno zavarovanje 30EUR. s tem da je tu upoštevana samo mašina, recimo da je montaža eloblocka cenovno enaka kot TČ (pa ni...). Pa še tako optimistični bodo morali priznati, da bom TČ menjala prej kot eloblock.

če bi pa istočasno lani kupovala SE in TČ, bi bila pa ta jurja dražja kot leta 2013. to sem pa že v štartu v minusu.

seveda pa, ko se prodaja takele pamfletke, se pa v računico vzame takole TČ (še enkrat kdo ima 5kw ta malo ta poceni TČ?) pa reče se: Če imaš TČ rabiš trikrat manj sončnih celic kot če imaš navadni grelec. Al pa trikrat manj kupljenega štroma če nimaš SE. japajade. prvič je bistveno manj kot 3x manj in drugič to velja samo v porabi štroma TČ, ne pa kar celega.


Inštaliran kW za 800 € pomeni 8k za 10 kW sončno elektrarno.

l0g1t3ch je izjavil:

Lisica in kislo grozdje očitno.

Moja SE me je prišla manj kot 10k eur na ključ, brez da mignem s prstom.
Na leto placam za 1100e manj položnic za elektriko. V 9ih letih bi bil na nuli.

Glede na podražitve, ki se sedaj obetajo tudi pri gen-i, bom na nuli v 8ih letih.
Če se bo dražilo še bolj bom na nuli še prej.

Ampak kr jamrajte kako je grozdje kislo :)


522 € na 1 kW inštalirane elektrarne (v njegovem primeru samogradnja), to je 5k za 10 kW sončno elektrarno. KLIK: https://slo-tech.com/forum/t555931/p763...

feryz je izjavil:

Jaz sem za dvanajstko plačal 7830 evrov, kar je 652 €/kWp.
V kolikor bom dobil subvencijo, bo končni znesek okrog 6250 evrov oz. 522 €/kWp.

Za primerjavo, v letu 2021 sem plačal za štrom 1571 evrov. Letos bi že več, seveda.
Tako da naj bi bil ROI manj kot 5 let po starih cenah, po novih še veliko manjši.
Da ne govorimo, da denar gnije po računih in dnevno izgublja vrednost.
Plus lahko se delaš norca iz štroma. Ker ga bo kar nekaj viška in ga bom šenkal, cca. 5 MWh. Dokler se kaj ne spremeni. Mislim, da bomo toplo gredo ogrevali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

Utk je izjavil:

feryz je izjavil:

Jaz sem za dvanajstko plačal 7830 evrov, kar je 652 EUR/kWp.
V kolikor bom dobil subvencijo, bo končni znesek okrog 6250 evrov oz. 522 EUR/kWp.

No, jaz pa 9 jurjev po subvenciji, plus nova omarica in povezano sranje slabega jurja, kar ti najbrž nisi rabil.
Ni glih razlika, da bi dol padel, sploh pa ne taka kot je pravil tist štromar, da nas odirajo.

KLIKKK (fikus seveda za te cene ve, le dela se neumnega, zato ker je v tisti temi sodeloval ravno takrat ko je folk pisal cene za svoje sončne elektrarne, dajte eno stran nazaj v temi in CTRL+F (išči) in poiščite ime "fikus" in boste videli,torej fikus je trol in lažnjivec in ignorant): https://slo-tech.com/forum/t555931/p763...

PrimoZ_ je izjavil:

Letos spomladi je bilo še 1000eur/kWp. Pred subvencijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

Zdele mi je šlo sicer pol ure da sem tole iskal in dokazal, ampak sem pa dokazal da sta me fikus in wizardoff po krivici postavila na laž. Dejansko 10 kW sončne elektrarne po subvenciji pride 8 do 10k. Ti moraš pa gledat samo razliko v ceni med 10 kW in 12 kW in to razliko rabiš za električni avto in ta razlika v ceni večje sončne elektrarne stane 2000EUR. Po domač: za 10kW sončno elektrarno za napajanje gospodinjstva daš 10k, za 12 kW sončno elektrarno za napajanje gospodinjstva plus električni avto pa 12k. Razlika je 2000 EUR. 20000 EUR za 40 let vožnje na elektriko. Naftaš da toliko za gorivo v letu ali dveh, električar se pa za to ceno fura 40 let. Na sonce. Da pa se sončna elektrarna za gospodinjstvo splača, ker v 40 letih daš 4 do 5x manj za elektriko kot je pa cena iz omrežja pa tako ali tako vsi ki so poračunali vejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

Konkretno: hiša mojih sorodnikov ponuca 140 EUR elektrike povprečno na mesec (imajo toplotno črpalko in laufajo računalnike 24/7, pa 3 skrinje in 2 hladilnika imajo in vse to). Če ne bodo nič naredili jih bo teh 140 EUR elektrike na mesec iz omrežja stalo v 40 letih stalo dobesedno 67.200 EUR. Sončna elektrarna za to pokrit pa 14.000EUR, kar je skoraj 5x ceneje.
140EUR na mesec *12 mesecev v leti *40let =67.200 EUR.

Dobiš pa lahko tudi kredit eko skada in namesto da daješ teh 140 EUR mesečno za elektriko, ga daješ za obrok kredita sončne elektrarne (za elektriko pa ne plačuješ več, razen 10 EUR mesečno za obračunsko moč ki je fiksen strošek). TOrej 8 let plačuješ isto kot bi plačeval za elektriko (pa zato za elektriko ne več), potem se ti pa sončna odplača, torej si poplačal kredit in imaš še 30 let basically zastonj elektrike (razen 10 EUR mesečno za obračunsko moč, ampak to je skoraj zastonj glede na prejšnjih 140 EUR na mesec kolikor so plačevali mesečno za elektriko).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Miki N ::

Ja kako bomo pa mi Žabarji avte na žarko sonce polnili? Živimo po golobnjakih in v močvaro sonce ne prodre! :'(

Utk ::

Za žabarje se mi sekiramo glih tolk kot vi za nas.

Holedino ::

Na srečo nas "žabarjev" sonce prodre tudi v Ljubljansko kotlino. V Ljubljani 1 kW sončne elektrarne letno proizvede 1200 kWh električne energije, kar je nekje povprečje Slovenije. ;) Ednino Primorska ima več, ranga 1400 kWh na leto na 1 kWp sončne elektrarne. Torej 10kW sončna ti proizvede 12.000 kWh v Ljubljani na leto in 14.000 kWh na Primorskem na leto.
https://globalsolaratlas.info/map?c=45....

Lepa fanj slikica ane. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::

Še večje in lih tako luštne slikice. ;)
KLIK: https://solargis.com/maps-and-gis-data/...

Slika večje ločljivosti, to so MERITVE v praksi (piše vse na sliki gor):


Torej konkretno: 10 kW sončna elektrarna ti proizvede 12.000 kWh na leto v Ljbuljani. Torej taka elektrarna ti proizvede letno za 1320 EUR štroma. Stane pa 8 do 10 tisoč evrov na ključ, torej je vračilna doba 6 do 7,5 let (zdeliš ceno sončne z letnim prihrankom in dobiš). Življenjska doba pa preko 40 let, 30 let je že samo garancije ki pravi da bo sončna elektrarna po 30 letih dajala še 87 % origninalnega outputa ko je bla nova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Holedino ::



87 % garantiranega outputa po 30 letih uporabe:

https://bauer-solar.si/wp-content/uploa...

Luštno ane. ;) Ampak enim se nikoli nič ne splača, tudi če je 4 do 5x ceneje kot iz omrežja, ker majo problem v razmišljaju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Surstromming ::

Holedino je izjavil:



87 % garantiranega outputa po 30 letih uporabe:

https://bauer-solar.si/wp-content/uploa...

Luštno ane. ;) Ampak enim se nikoli nič ne splača, tudi če je 4 do 5x ceneje kot iz omrežja, ker majo problem v razmišljaju.


Ne ampak zato ker vedo, da je to nateg, tako kot vedo, da ti sluzis s polaganjem panelov in tule prodajas bullshit, da imas za kruh.

Skratka enak pizdun kot kriptovalutasi.
Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Holedino je izjavil:

Ker solarna elektrarna je pa zastonj?

Ni. Daj preberi. Saj sem upošteval ceno sončne v ceni 0,3 EUR na 100 km. Cena 0,3 EUR na 100 km je točno to: cena sončne elektrarne. Ker sonce pa sveti zastonj. Ampak ko upoštevaš ceno sončne elektrarne se pa voziš za 0,3 EUR na 100 km, kar je skoraj zastonj. To je 33x ceneje kot na naftne derivate.

Za 20kWh baterij daš 3kEUR kje?

Imformacija je proti plačilu. Sem se pa preveč jebal da sem dobil kontakt.

oleg EV, ki je nad 50k evrov, če hočeš pošten avto, ne nekih kitajskih zmazkov. To ni poceni.

Laž.

pokaži en nekitajski ev, pa da je večji od tesle 3 in stane pod 50.000 evrov. ker nad 4.7m se šele začne velikost družinskega avta.

Holedino je izjavil:

Še večje in lih tako luštne slikice. ;)
KLIK: https://solargis.com/maps-and-gis-data/...

Slika večje ločljivosti, to so MERITVE v praksi (piše vse na sliki gor):


Torej konkretno: 10 kW sončna elektrarna ti proizvede 12.000 kWh na leto v Ljbuljani. Torej taka elektrarna ti proizvede letno za 1320 EUR štroma. Stane pa 8 do 10 tisoč evrov na ključ, torej je vračilna doba 6 do 7,5 let (zdeliš ceno sončne z letnim prihrankom in dobiš). Življenjska doba pa preko 40 let, 30 let je že samo garancije ki pravi da bo sončna elektrarna po 30 letih dajala še 87 % origninalnega outputa ko je bla nova.

spet zavajanje. ne da ti za 1320€ elektrike, ker ti je noben ne plača. pa spet si pozabil zimo, pa prehodna obdobja megle in podobno.
tisti, ki imamo 11kw solarne elektrarne vemo da nakladaš ko pes teče.
poleg tega stane okoli 13k evrov, potem pa 1800€ dobiš nazaj od države. in za 8000€ ne dobiš 10kw solarne nikjer, če jo kupuješ na ključ.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Holedino ::

Surstromming je izjavil:

Holedino je izjavil:



87 % garantiranega outputa po 30 letih uporabe:

https://bauer-solar.si/wp-content/uploa...

Luštno ane. ;) Ampak enim se nikoli nič ne splača, tudi če je 4 do 5x ceneje kot iz omrežja, ker majo problem v razmišljaju.


Ne ampak zato ker vedo, da je to nateg, tako kot vedo, da ti sluzis s polaganjem panelov in tule prodajas bullshit, da imas za kruh.

Skratka enak pizdun kot kriptovalutasi.


hahahahhah kok se motiš hahahah :)):))
Ne služim z nobenim polaganjem panov, sem čisto v drugi sferi. Bushit pa prodajaš ti, seveda se splača. Kdor je poračunal to ve. TIsti ki je je pa tako ali tako preneuen da bi razumel, torej ni škode.

pokaži en nekitajski ev, pa da je večji od tesle 3 in stane pod 50.000 evrov. ker nad 4.7m se šele začne velikost družinskega avta.

Nissan Leaf je tam nekje (je 4,5 metra v dolžino), stane pa 29kEUR po subveniji.
KLIK (od cene moraš odštet 4500 EUR subvencije):
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

WizzardOfOZ ::

Holedino je izjavil:


pokaži en nekitajski ev, pa da je večji od tesle 3 in stane pod 50.000 evrov. ker nad 4.7m se šele začne velikost družinskega avta.

Nissan Leaf je tam nekje (je 4,5 metra v dolžino), stane pa 27k€ po subveniji.

dajmo še enkrat. AVTO VEČJI OD TESLE 3.
trenutno je naš potovalni avto 4.90m s prtljažnikom 130x130x100cm in na manjšega nočemo iti.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Holedino ::

Zakaj arbitrarna meja da mora biti večji od Tesle model 3?! MG5 stane 30k, pa je pribižno ranga Tesle model 3 (4,6 metra).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

WizzardOfOZ ::

ker izpod 4.7m ni dovolj za potovalni avto s katerim naredimo v mesecu dni okoli 14 do 15k kilometrov, ko smo na raidu.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Holedino ::

TO je neumna arbitrarna meja tebe, ki nićemur ne služi, niti nima nobenega smisla.

WizzardOfOZ ::

lej, razumem da nimaš šol in da si delal posebno šolo. ampak še enkrat nekitajski ev z več kot 4.7m dolžine in pod 50k evrov

Holedino je izjavil:

TO je neumna arbitrarna meja tebe, ki nićemur ne služi, niti nima nobenega smisla.


irelevantno. jaz to hočem in ti si trdil, da se to dobi pod 50k evrov.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Holedino ::

lej, razumem da nimaš šol in da si delal posebno šolo. ampak še enkrat nekitajski ev z več kot 4.7m dolžine in pod 50k evrov


Spet laž in ad hominem logical fallacy. NIsi vreden mojega časa. POberi se.
https://www.logicallyfallacious.com/log...

irelevantno. jaz to hočem in ti si trdil, da se to dobi pod 50k evrov.

Laž. Nikjer nisem omenjal arbitrarnih in nesmiselnih tvojih 4,7 metra. NIssan za 29k je dolg 4,5 metra. Več kot zadost. Ni treba da so vsi avti fucking LADJE. Boomer! Irelevantno je kaj ti hočeš, tvoje arbitrane brezvezne meje ki ničemur ne služijo in nimajo nobenega smisla nikogar ne zanimajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

WizzardOfOZ ::

torej priznaš da zavajaš, ker si ti trdil da dobiš tak avto pod 50k evri?

tesla 3 je 4.69m dolga
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Holedino ::

WizzardOfOZ je izjavil:

torej priznaš da zavajaš, ker si ti trdil da dobiš tak avto pod 50k evri?

tesla 3 je 4.69m dolga

Nikjer nisem omenjal arbitrarnih in nesmiselnih tvojih 4,7 metra. NIssan za 29k je dolg 4,5 metra. Več kot zadost. Ni treba da so vsi avti fucking LADJE. Boomer! BO šlo?

Surstromming ::

Holedino je izjavil:

Surstromming je izjavil:

Holedino je izjavil:



87 % garantiranega outputa po 30 letih uporabe:

https://bauer-solar.si/wp-content/uploa...

Luštno ane. ;) Ampak enim se nikoli nič ne splača, tudi če je 4 do 5x ceneje kot iz omrežja, ker majo problem v razmišljaju.


Ne ampak zato ker vedo, da je to nateg, tako kot vedo, da ti sluzis s polaganjem panelov in tule prodajas bullshit, da imas za kruh.

Skratka enak pizdun kot kriptovalutasi.


hahahahhah kok se motiš hahahah :)):))
Ne služim z nobenim polaganjem panov, sem čisto v drugi sferi. Bushit pa prodajaš ti, seveda se splača. Kdor je poračunal to ve. TIsti ki je je pa tako ali tako preneuen da bi razumel, torej ni škode.





Pojdite volit drugi krog volitev. Prepricujejo vas, da se ne
splaca, zato, da bi SDS (Logar) sploh imel moznost zmagati.
In v kolikor bo, bo to zato, ker se niste udelezili volitev.

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Holedino je izjavil:


Laž. Nikjer nisem omenjal arbitrarnih in nesmiselnih tvojih 4,7 metra. NIssan za 29k je dolg 4,5 metra. Več kot zadost. Ni treba da so vsi avti fucking LADJE. Boomer!

ne, 4.5m je premalo, poleg tega leaf nima nič placa.

nalagaš, zavajaš in lažeš. ko ti pa zmanjka argumentov pa še zmerjaš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Holedino ::

Lažeš. Zmerjaš ti. Leaf je ogromen. 4,5 metra je samo 0,2 metra manj od 4,7 metra.

Utk ::

Toyota bz4 je dolga točno 4,69, 70 kwh baterija, točno 50 jurjev po subvenciji.

ne, 4.5m je premalo, poleg tega leaf nima nič placa.

Glih tolk, pa še kaj več, kot vsak drug dolg 4,5 (čeprav leaf je v resnici 4,4).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Holedino ::

Ah kaj Toyota. IONIQ 6 je dolg 4,85 metra in pride 45k, po 4500 EUR subvencije pa dobre 40k. EV database:
https://ev-database.org/car/1717/Hyunda...

NIssan Leaf dimensions: 4,490 MM B = 4,5 metra.
https://www.bing.com/search?q=nissan+le.....69i57j0l8.7272j0j1&pglt=43&FORM=ANNTA1&PC=EDGEDB

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

WizzardOfOZ ::

Holedino je izjavil:

Ah kaj Toyota. IONIQ 6 je dolg 4,85 metra in pride 45k, po 4500 EUR subvencije pa dobre 40k. EV database:
https://ev-database.org/car/1717/Hyunda...


pa ne v sloveniji. poleg tega mu manjka štirikolesni pogon.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Utk ::

Ah kaj Toyota. IONIQ 6 je dolg 4,85 metra in pride 45k, po 4500 EUR subvencije pa dobre 40k. EV database:

Kar zrihtaj mi ga za ta denar. Kupim 2.

Holedino ::

Evo ti ga: Aiways U5 je 4,7 metra cca. Stane 35k po subvenciji (4500 €).
https://ev-database.org/car/1678/Aiways...

Utk je izjavil:

Ah kaj Toyota. IONIQ 6 je dolg 4,85 metra in pride 45k, po 4500 EUR subvencije pa dobre 40k. EV database:

Kar zrihtaj mi ga za ta denar. Kupim 2.


Boš si sam ztrihtal ko bo prišel ven. Še ni.

https://www.bing.com/search?q=Aiways+U5...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Holedino ()

Utk ::

Boš si sam ztrihtal ko bo prišel ven. Še ni.

Po tej ceni niti ne bo.
««
41 / 48
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri električni avto? (strani: 1 2 3 446 47 48 49 )

Oddelek: Na cesti
2412204492 (3974) Gregor P
»

Resnica o škodljivosti dizla (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1058115578 (75643) D3m
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68158395 (38235) gruntfürmich
»

rabljen poceni ev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
19128979 (23784) hojnikb

Umazana resnica o motorju z notranjim zgorevanjem: 8 milionov smrti vsako leto + more (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25630071 (26602) bluefish

Več podobnih tem