» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
206 / 348
»»

FoxKnox ::

Jabe
Evo moje računice.
Pri strošku elektrike 70EUR na mesec in ogrevanjacca 1200 EUR na leto za hišo, ki nima optimalne lege in naklona strehe, se investiranje cca 8000 EUR za sončnico in še kakih 10k za TČ pač na krajši rok ne izplača, sploh ker nimam money to spend.
Čez poldan, ko je maksimalna proizvodnja, ni nobene porabe, kakšnih par kilovatov, zvečer, ko smo pa doma, ni več proizvodnje.Torej bi bila ekstra investicija v baterijski pack nujna.Predstavljaj si zimski extrem cel teden -20 in v megli .Zgodilo se je lansko zimo, večkrat.
Ko sešteješ vse, ugotoviš da trenutno investicija ni rentabilna.
Mesečni strošek investicije bi bil večji kot prihranek, vsaj naslednjih 5 let.Ja,posplošujem.Ampak so tudi vse napovedi delovanja SE v prihodnosti posploševanje prav tako vsi izračuni prihrankov za prihodnost.
Za nekoga, ki je zapopadel v elektrifikacijo in ima še eno ali 2 EV je pa SE must have.Ali pa za nekoga , ki ima megavat, dva mesečne porabe.
Za nekoga z nizko mesečno porabo in alternativnimi viri ogravanja pa je trenutno investicija v SE zgolj modna muha in zaradi reklamiranja visokih cen energentov prisila v investicijo.
Bo pa zanimivo spremljati lokalne izpade omrežja zaradi na eni strani visoke proizvodnje in obenem na drugi strani visoke porabe, recimo za hlajenje.
Pa ne gre za to , kot pravi Madmax, čigava odločitev je prava, gre za to, da je to moja trenutna odločitev, ki se bo morda v prihodnosti zaradi vpliva družbe tudispremenila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

nejc_nejc ::

Ja saj v specifiki je osnoven trik.
Punca zgoraj, porab skoraj duplo vec kilovatov kot pri nas, sedaj se pa pejt. Takrat se že država lahko menja.

Še sedaj sem mnenja, da je cilj samooskrba, ki me po postavitvi, upam, prezivi in to je to.

Kar se postavitve tice, bi jo kot Utk, kupil direkt, lahko takoj, imam pa premalo porabo in je enostavno predolga doba. Zato se glede na razmere nagibam k samooskrbni.
EV, mi v obstojeci obliki ne koristi tako, da tega odjemalca do sprememb verjetno še ne bom imel.
Trenutno se grejem na svoja polena.

nejc_nejc ::

FoxKnox
Cez leta bodo izkoristki boljsi. Z vec paneli gretje vode v zalogovnik direkt, brez TC.

MadMax ::

Izkoristki so se v 10 letih dvignili cca iz 14 na 21%. Nije baš nešto, tudi v naslednjih 10 letih ni pričakovati neke hude revolucije, z evolucijo pa recimo da bomo prišli nekak proti 30%.
Itak pa vse to zanima le tiste, ki nimajo zadosti velike strehe (in možnosti drugih površin). Če nimaš te omejitve se paneli s slabšim izkoristkom v nekaterih okoliščinah obnesejo bolje.
Špekulirat kaj bo pa z izkoristki čez 30 let, do takrat pa čakat križemrok, je pa nesmisel.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Utk ::

FoxKnox je izjavil:

Jabe
Evo moje računice.
Pri strošku elektrike 70EUR na mesec in ogrevanjacca 1200 EUR na leto za hišo, ki nima optimalne lege in naklona strehe, se investiranje cca 8000 EUR za sončnico in še kakih 10k za TČ pač na krajši rok ne izplača, sploh ker nimam money to spend.
Čez poldan, ko je maksimalna proizvodnja, ni nobene porabe, kakšnih par kilovatov, zvečer, ko smo pa doma, ni več proizvodnje.Torej bi bila ekstra investicija v baterijski pack nujna.

O čem ti bluziš, kakšne baterije, zakaj?
Na leto porabiš čez 2 jurja za ogrevanje in elektriko. A to se pa splača? Če imaš drva, je to še kup dela.
Kot sem napisal, tisti, ki nimajo, se jim ne "splača". In kot sem napisal, če izračunaš, da se ne splača, potem si narobe računal. V tvojem primeru računaš z baterijami, ki jih ne rabiš, in s TČ za 10 jurjev, ki je tudi ne rabiš. Je lahko veliko cenejša. "Reveži" zmeraj plačaujejo več za iste stvari, to ni nič novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

Utk, zakaj sploh TC?

Utk ::

Ker je par jurjev za malo večjo elektrarno drobiž za zastonj ogrevanje za 30 let.

Lonsarg ::

Investicije v SE in toplotno crpalko je absolutno treba gledat loceno. Ok razen tega da toplotna in EV povecata morebitno moc SE ki jo imas in ja torej dobro pazit na vrstni red. Nasploh pa sta to dve loceni investiciji in vsaka zase se more povrnit.

In investicija v toplotno se povrne naceloma povsod, izjema je edino ce imas sam svoja drva, pa se ta izjema je zgolj posledica tega da v racunici ne upostevas dela z drvi oziroma morebitni izgubljeni zasluzek ce bi ta drva prodal namesto sam uporabil.

SE pa je tudi narobe gledat kot samooskrba ker pozimi pac ni. SE moras gledat kot investicijo, je cisto vseeno ce postavis na svoji hisi al pa ce delas loceno od hise SE elektrarno. Oboje je investicija ne pa samooskrba.

jabe ::

Če se ne bi zataknili zgolj na besedo, ki je bolj ali manj (ne)ustrezna, bi se tudi lahko že naprej premaknili...

nejc_nejc ::

Matr, skos gledate, kot, da vas kdo napada.
Utk
Ali ni namesto nabave TC, bolje povecati SE, ce je mozno, ter direktno greti zalogovnik vode. Valjda so grelci cenejsi kot pol sistema TC.
Ce razumsko gledam, ob postavitvi SE, poraba stroma ter kapaciteta, ja, če mas prostor, ni vec problem.

Lonsarg
Zakaj pa ne samooskrba?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Že toplotna plus kakšna indukcija, pralni stroj itd, gre na tesno čez z varovalkami. Kje boš nabavil 14 kw grelec, za to bi najbrž rabil 35 A varovalke, in res faking huge elektrarno. Če imaš idealno streho, imaš elektrarno čez pol strehe, samo južno stran, gor ne spraviš več kot 16 kwp niti teoretično. Za tako gretje premalo. Ni vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Zakaj pa rabiš 14 kW grelce?
To je 336 kWh dnevno.
A to boš blok ogreval?
Za novogradnje zadostuje 2kW, pa še ta ne laufa 24 ur dnevno.

Utk ::

Aha, potem kar bajto novo postavimo, kaj se bi jebali.
V novogradnji daš komot električno talno ja. Samo če je to po predpisih. Dvomim.

nejc_nejc ::

feryz je izjavil:

Zakaj pa rabiš 14 kW grelce?
To je 336 kWh dnevno.
A to boš blok ogreval?
Za novogradnje zadostuje 2kW, pa še ta ne laufa 24 ur dnevno.
......:)

feryz ::

Utk je izjavil:

Aha, potem kar bajto novo postavimo, kaj se bi jebali.
V novogradnji daš komot električno talno ja. Samo če je to po predpisih. Dvomim.
Kakšno električno talno? Kaj pa je z navadnim narobe?

Pišete o stvareh, o katerih nimate pojma. Jaz sem se dve zime ogreval z grelci. Spodaj v bojlerju je bil 2 kw, na sredini 3 kW, za pomoč, če bi spodnji omagal. 2 kW smo imeli za ogrevanje in toplo sanitarno vodo. V najhujšem mrazu, se je tudi močnejši parkrat vklopil. Ampak zgolj parkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

nejc_nejc ::

Utk je izjavil:

Aha, potem kar bajto novo postavimo, kaj se bi jebali.
V novogradnji daš komot električno talno ja. Samo če je to po predpisih. Dvomim.

Zakaj, pa ne?
Energijo akumuliraš v beton.

Utk ::

Zakaj bi grel vodo, se jebal s pumpami in vse, če je na koncu vsega navaden električni grelec?

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Aha, potem kar bajto novo postavimo, kaj se bi jebali.
V novogradnji daš komot električno talno ja. Samo če je to po predpisih. Dvomim.

Zakaj, pa ne?
Energijo akumuliraš v beton.

Kolk jaz vem ne dobiš gradbenega za ogrevanje na elektriko, direktno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

Ja s pojavom SE, je to ortodoksen predpis. Sicer ni direkt, ce smo črkobralski, akumuliraš v ene cca 15 m3 betona.

Eloblock kupis, je vse notri za 700e.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

nejc_nejc je izjavil:

Lonsarg
Zakaj pa ne samooskrba?
Zato ker se ne oskrbujes sam. Tle je pa se omrezje iz katerega precej crpas, 50%-75% crpas iz omrezja v primeru ce nimas baterij, nisi sam.

Poleg tega poleti tudi prodajas strom, torej si v vlogi proizvajalca, tista elektrika ni zate. Se znotraj dneva si hkrati prodajalec in kupec tudi poleti.

In ce gre za ekonomsko odvisnost od trga tako pri nakupi kot prodaji stroma na to tezko gledas drugace kot na investicijo. Samooskrba bi pomenila da nisi odvisen od trznih razmer, ker se oskrbujes pretezno sam. Resitve z baterijami se bodo priblizale samooskrbi pa se to ne bodo presegle 75% samooskrbnosti. Navadne SE imajo samooskrbnost med 25-50%.

Utk ::

Zakaj bi hotel akumulirat, kaj imaš od tega?
Akumulacija je bila koristna pri drvih, ko se je kurilo par ur na dan, danes pa je to nepomembno.

Lonsarg je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Lonsarg
Zakaj pa ne samooskrba?
Zato ker se ne oskrbujes sam. Tle je pa se omrezje iz katerega precej crpas, 50%-75% crpas iz omrezja v primeru ce nimas baterij, nisi sam.

Poleg tega poleti tudi prodajas strom, torej si v vlogi proizvajalca, tista elektrika ni zate. Se znotraj dneva si hkrati prodajalec in kupec tudi poleti.

In ce gre za ekonomsko odvisnost od trga tako pri nakupi kot prodaji stroma na to tezko gledas drugace kot na investicijo. Samooskrba bi pomenila da nisi odvisen od trznih razmer, ker se oskrbujes pretezno sam. Resitve z baterijami se bodo priblizale samooskrbi pa se to ne bodo presegle 75% samooskrbnosti. Navadne SE imajo samooskrbnost med 25-50%.

Dej nehaj nabijat s to samooskrbo, koga briga za to? Sej vemo kako stvar deluje, temu pa predpisi pravijo samooskrba, čeprav, we get it, ni.
In normalno, da je investicija. Kdor zračuna, da se ne splača, ne kupi, torej je investicija. Samooskrba nekega vikenda na samem, ta prava, je nekaj drugega in o tem predpisi nič ne govorijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

Nic ne nabijam, govorim o SAMOOSKRBI in v to smer tudi sprasujem. Nobenega ne omalovazujem, temvec zbiram informacije iz prve roke, od ljudi, ki SE imajo. Ko bom na koncu po gausu izločil semena od plev, bo lazje za odločitev kako naprej.

Evo zivljenski primer. Kašen premer žlebu potrebuješ. Ja, lahko zračunaš, kvadrati prispevne površine, letni max padavin....
Ali pa pogledaš sosednje bajte....
Enako je pri SE zgodbi in preracunanih, s projektom, izolacijah.

Ce pa vsako stvar razumete kotnapad, pa to ni moj problem.
Skoda, ker PSS ne deluje vec kot je. Feryz mi bo potrdil. Tam ni bil, v vecini primerov, prepucavanj temvec tehnicne rešitve, ki pa jih je tukaj v tako opevanem inzenirskem forumu bolj malo.

Utk ::

Ti bi rad imel pravo samooskrbo z baterijami, kar po moje nima nihče v Sloveniji v stanovanjski hiši, in jamraš da se ne splača. Normalno da se ne, če se bi, bi že kdo imel. Nočeš pa samo elektrarne, ker...ne vem zakaj.

jabe ::

lansko leto takle čas sem jaz dala ponudbe ven, in avgusta potrdila. takrat je bila postavljena elektrarna tutto kompleto z vsemi stroški 800€/kwp. potem oktobra je šel štrom gor, zakon, da bo konec letnega netmeteringa z 2023 in začel se je hype. Račun za elektriko 20% gor, SE pa za 30%+. adijo pamet... če bi šla zdajle še enkrat računati s ta novomi ceniki (vključujoč genijevo tarifo s 1.8., ki je že napovedana), ne vem kaj bi ven prišlo.

a_borlak ::

Sem pozimi spremljal, koliko kuri TČ, res je veliko delala, ampak v 99% cca 2kW. Očitno je to dovolj, da se je spodobno izolirana hiša grela na 22 stopinj. Je pa res, letošnja zima ni bila ravno reprezentativna. Brez SE bi pozimi dal za elektriko po starih cenah cca 120€, december, januar, februar so praviloma najbolj mrzli, po novih cenah raje ne razmišljam.

nejc_nejc ::

Utk
Sedaj mi pa po tvoje razlozi akumulacijo, katerokoli in zakaj ne.

Pozimi, je izplen SE, cca 33 do 50%. Podatki uporabnikov. Torej rabis duplo kvadraturo, po vasi matematiki. Po feryz rabiš pa ajde 4kw- 6kw grelc, za vodo gret in talno. Enake izkušnje ljudi na PSS z ogrevanjem na eleblock. Isto robo poleti pokuriš za klime.
In kaj sledi iz tega?
Ce samo tole dvoje rešiš, si zmagal tudi ce imas vse ostale "ledice" na elektro sistemu.

Za trenutno vgradnjo imam razčišceno, sam pri sebi, sem ze prej pojasnil.....

nejc_nejc ::

O akumulaciji govoriš samo o enem tipu. Poleg bat. sta smiselni vodna in beton, za novogradnje. Mogoce se oljne vendar ze pod vprašajem.
Torej zadosti poceni rešitev za novogradnjo.
Pri starejsih baturinah je pa itak predpogoj izolacija.

Koliko je to 0 kw pozimi/dan. Absolutna 0 ali 1kw?

poweroff ::

Kolikor vidim, tukaj govorite o ceni sončne elektrarne v primeru subvencije. Kakšna je pa cena BREZ subvencije, in kakšna je cena za material? Kaj se potrebuje poleg panelov? Scenarij je, da ne bi oddajal v omrežje, ampak imel samo zase, če imam pa porabo večjo, bi pa črpal še dodatno iz omrežja. To se verjetno da narediti? V tem primeru je potrebno kakšno posebno soglasje Elektra?

Plus, kakšne so pa kaj cene baterij?
sudo poweroff

TESKAn ::

Cena baterij je odvisna, al hočeš 'na ključ' al si dost sposoben za DIY. Na ključ so ~jurja/kWh, DIY ~400/kWh. Paneli so ca. 500EUR/kWp. Inverter ~2000EUR za 5 kVa, vzameš takega, da jih lahko daš paralelno, če boš rabil večjo moč v prihodnosti. Da iz omrežja samo dodajaš, jaz bi naredu tko, da maš celo bajto na bateriji, omrežje pa 'povežeš' prek enega ustrezno močnega polnilca za baterijo. Tako zagotovo ne bo šlo nikoli nič nazaj v omrežje in ne vidim razloga, da bi rabil soglasje elektra, da priklopiš (recimo) 4 kW polnilc v vtičnico. Ja, maš dodatne izgube pri pretvorbi AC/DC/AC, ko jemlješ iz omrežja, samo to bi že preživel.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

MadMax ::

Subvencije je bilo 180eur/kWp.
Tisti, ki danes postavljajo, to delajo kljub temu da subvencij ni (kaki butlji, za nekatere...).
Material je 1/3 tržne cene elektrarne, ampak kot posameznik moraš biti zelo iznajdljiv da ga dobiš po tej ceni. Realno (brez muke) ga dobiš v 1/2 tržne cene elektrarne.
Ostane ti še montaža (če imaš par dobrih kolegov za pomoč ni problema, če imaš dve levi je problem velik).
Na koncu papirologija, električar s certifikaom, bockanje z Elektrom.
Da se priti konkretno ceneje skozi, a večini se s tem ne da ubadat in dajo delat drugim, tudi ker gre pri navadnih smrtnikih za once in a life projekt pa je pod vprašajem smiselnost študiranja vsega po dolgem in počez, sploh ko je večina antihehničnih (večini je že vloga za soglasje mission impossible). Pa še takrat (na ključ) mnogokrat ne gre vse po pričakovanjih...

Baterije pa prekopalca 1kEUR//kWh.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

feryz ::

No, no, no.
Material je 55% cene elektrarne, z vsemi vezami, ki jih moreš dobiti. Tretjina so sanje ali krepka laž.

Na okrog 60% cene na ključ lahko računaš, če delaš vse sam. Kar je še vedno krepko ceneje, kot ključ minus subvencija.

hruske ::

Mal si tečna, murrieta.

Saj menda to veš, da NEK tudi spada pod GEN, in da bo (morebitni) NEK2 tudi pod GEN? :) Dvomim, da te bojo spustili zraven k financiranju, ampak če pa te bojo, bom pa vesel, da boš prispevala.

Do takrat pa so sončne no-brainer in se splačajo, vprašanje je samo dimenzioniranje elektrarne. Še najmanj se splačajo distributerjem, ampak tudi to se bo s spremenjenimi tarifami in s popravljeno omrežnino po ZSROVE uredilo.
Rad imam tole državico. <3

jabe ::

a mi ki imamo SE, pa ne bomo smeli v javno-zasebno partnerstvo NEK2 (malo morgen javnozasebno partnerstvo, ampak zavoljo debate, recimo, da bo)? se to dvoje izključuje? čez 15 let ko bo aktualno, bo celo nekaj denarja ostalo iz razmerja netmeteringa/plačevanje po porabi brez SE. pa bo šlo v nek2...

l0g1t3ch ::

Lisica in kislo grozdje očitno.

Moja SE me je prišla manj kot 10k eur na ključ, brez da mignem s prstom.
Na leto placam za 1100e manj položnic za elektriko. V 9ih letih bi bil na nuli.
Glede na podražitve, ki se sedaj obetajo tudi pri gen-i, bom na nuli v 8ih letih.
Če se bo dražilo še bolj bom na nuli še prej.

Ampak kr jamrajte kako je grozdje kislo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Lonsarg ::

Nateg oziroma izkoriscanje prilik s strani podjetnih je povsod. Pa naj bo to velika marza pri soncnih elektrarnah ali pa kjerkoli drugje. Ampak bodi konsistenten in ce SE reces nateg moras reci nateg tudi za marze zobarjev, zivilskih trgovin, vodovodarjev... Prav nobene razlike ni, da bi lahko SE izpostavljal.

In pri vseh teh "nategih" velja ponudba/povprasevanje. Na tisoce ljudi si je izracunalo da bodo na profitu in tudi bodo. In to ne tako majhnem. Pa da ne bo dileme ni mi vsec posiljevanje z SE, ker ni to dobra dolgorocna resitev za energetiko (rabimo nujno jedrske). Ampak to da se pac trenutno posameznikom splaca je dejstvo. In bi kljub temu da ne podpiram SE vseeno vlozil v to ce bi imel hiso, ker pac denar ne smrdi.

l0g1t3ch ::

P.S. Poznam par ljudi ki so SE montirali že pred "davnimi" leti, še v času garantirane odkupne cene.
Še vsem sistem deluje bp tudi po 10ih ali 12ih letih.

Če sem po 8ih letih na nuli mi je vseeno ali bom potem čez 15 let zamenjal kak optimizatorj ali panel.

l0g1t3ch ::

Lonsarg je izjavil:

Nateg oziroma izkoriscanje prilik s strani podjetnih je povsod. Pa naj bo to velika marza pri soncnih elektrarnah ali pa kjerkoli drugje. Ampak bodi konsistenten in ce SE reces nateg moras reci nateg tudi za marze zobarjev, zivilskih trgovin, vodovodarjev... Prav nobene razlike ni, da bi lahko SE izpostavljal.

In pri vseh teh "nategih" velja ponudba/povprasevanje. Na tisoce ljudi si je izracunalo da bodo na profitu in tudi bodo. In to ne tako majhnem. Pa da ne bo dileme ni mi vsec posiljevanje z SE, ker ni to dobra dolgorocna resitev za energetiko (rabimo nujno jedrske). Ampak to da se pac trenutno posameznikom splaca je dejstvo. In bi kljub temu da ne podpiram SE vseeno vlozil v to ce bi imel hiso, ker pac denar ne smrdi.



Tako je, mene ne moti če ima prodajalec SE 50% marže ali pa magar 100% glede na samogradnjo kjer upoštevam samo ceno komponent in zanemarim strošek svojega časa.
Šteje samo to, da se pod črto investicija povrne v zadosti kratkem času. Podobno kot pri Jabe, je bil moj kriterij da se mi povrne prej kot v 10ih letih.

In strinjam se tudi z drugim delom, sam sem za gradnjo JEK2 in še kakega reaktorja poleg.
Ampak če politika sili v OVE in se mi racunica investicije izide, bom pa pač to izkoristil.
Konec koncev pa tudi zaradi moje SE smo rabili v sloveniji skurit za 2,2MWh manj premoga v mesecu juniju.

Pravzaprav če je izkoristek TEŠ 35% smo rabili skurit za 6,3MWh manj premoga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Utk ::

Tako je, mene ne moti če ima prodajalec SE 50% marže ali pa magar 100% glede na samogradnjo kjer upoštevam samo ceno komponent in zanemarim strošek svojega časa.

To ni nič posebnega. Pri vsakem poslu je material pol cene, ali pa še manj.

feryz ::

Saj ima murček v globalu prav, seveda so SE nateg in izkoriščanje revne raje.
Ampak, to so si izmislili politiki zase in za svoje in kdor je/bo skočil na ta vlak, bo profitiral.
Najbolj neumno pa je pizditi po forumih in izviseti.

l0g1t3ch ::

Jah neumna raja je proti JE.
TE na premog so pač svinjarija, na plin sicer nekaj manj.
HE ne morejo pokriti vsega.

Potem pa pač ostanejo vetrnice in paneli.

Utk ::

feryz je izjavil:

Saj ima murček v globalu prav, seveda so SE nateg in izkoriščanje revne raje.
Ampak, to so si izmislili politiki zase in za svoje in kdor je/bo skočil na ta vlak, bo profitiral.
Najbolj neumno pa je pizditi po forumih in izviseti.

Lahko je nateg, ampak z njo služijo lastniki in monterji, oboje je raja. Kdo je zaslužil pri TEŠ6?
In v čem je tisto boljše?
To je tema o lastnikih, ne o energetskem sistemu in ne vem čemu. In on ne kritizira energetskega sistema in kako ga upravljajo, kritizira rajo, ki poskuša kaj profitirat od sistema, ki ga so postavili drugi. Zakaj pa ne bi.

Utk ::

O akumulaciji govoriš samo o enem tipu. Poleg bat. sta smiselni vodna in beton, za novogradnje. Mogoce se oljne vendar ze pod vprašajem.

Zakaj bi to delal? Ko je drag tok boš grel nekaj, da ne boš trošil toka ko je poceni.

l0g1t3ch ::

Pa so le pobrisal smet iz teme. Samo C/P-jam cene in približno proizvodnjo, pa si lahko vsak sam poračuna.


Sej lahko sam preveriš cene, če nam ne verjameš.
Lani so bile cene na kWp instalirane moči pod 900eur.
Letos so na dobrega jurja. Od tega odšteješ 180e na kWp subvencije.

V naši zemljepisni širini dobiš na letnem nivoju približno 1MW na kWp instalirane moči za V in Z lego panelov, ter 20% več za J lego.

Zdej pa jamraj naprej nad kislim grozdjem.

wcpapir ::

Ne razumem zakaj se je treba prepirati kaj se splača in kaj ne.

Smo folk, ki se nam je zdelo, da se nam splača in šli v to in je folk, ki misli, da se ne splača pač ne bo šel v to. Zanimivo pa, da so se taki posti začeli sedaj, ko je vlak odpeljal. Namreč, če se sedaj odločiš za SE, je 90% da boš pozabil na net metering, ker do 2023 neboš papirov skupaj spacal kaj šele spravil na streho če ne delaš sam.

Mene pa zanima, kje se najbolj splača kupit dodatne panele, ki bi jih dodal še na zahod. Je že kdo zasledil kje, da se odprodajajo stari paneli, katerim je izkoristek padel pod tistih 80% in jih mečejo dol ? Imam prostor na strehi in izkoristek me ne moti :)

PrimoZ_ ::

Jaz sem letos februarja podpisal pogodbo in plačal malenkost čez 1000eur za kWp, pred subvencijo.
Subvencija potem to ceno zniža na dobrih 820eur za kWp.

Poraba elektrike v enem letu pa bi bila 1271 eur v kolikor ne bi bilo tistega znižanja za 3 mesece.

ideep ::

Pozdravljeni,

Prosila bi Vas, če mi lahko nekdo razloži kako lahko namestim solarni panel na balkon? Kako se to priklopi, kako deluje (v stanovanju imam dva električna bojlerja, hladilnik, pečico in štedilnik in modem). Kakšen solarni panel potrebujem (plug&play). In ali se lahko zaprosi za subvencijo?

Drugo, pa prosim na koga naj se obrnem za SE za mamino hišo 196 m2, da je ugodna. In ali je možna izvedba da se ne priklopimo na državno omrežje? Ali je to sploh možno, da smo popolnoma samooskrbni živeti off-grid, brez državnih pijavk?

Hvala

feryz ::

Jaz sem za dvanajstko plačal 7830 evrov, kar je 652 €/kWp.
V kolikor bom dobil subvencijo, bo končni znesek okrog 6250 evrov oz. 522 €/kWp.

Za primerjavo, v letu 2021 sem plačal za štrom 1571 evrov. Letos bi že več, seveda.
Tako da naj bi bil ROI manj kot 5 let po starih cenah, po novih še veliko manjši.
Da ne govorimo, da denar gnije po računih in dnevno izgublja vrednost.
Plus lahko se delaš norca iz štroma. Ker ga bo kar nekaj viška in ga bom šenkal, cca. 5 MWh. Dokler se kaj ne spremeni. Mislim, da bomo toplo gredo ogrevali.

fikus_ ::

Feryz, pozabil si pripisat, da si kupoval/delal v lastni režiji in preko firme, če se ne motim. Tako da tvojih 652 €/kWp ni merodajno za 99% (bodočih) lastnikov SE.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

To je relativno. Tudi meni je lažje kofe piti in pušiti, ter pizditi čez cene. Mislim, da je večina sposobna to narediti.
Ok, po pravici povedano, ne gre toliko za denar, kot za izziv in adrenalin.

fikus_ ::

Poleg tega tudi 90+% ljudi ni sposobnih tega narediti v lastni režiji.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Ne znam ali ne zmorem, ni v mojem besednjaku.
Še nikoli v življenju ni bilo lažje narediti zadev v lastni režiji. Dandanes je otročje lahko.

Ok, pustimo to, da ne morem več dvigniti 200 kg ali kaj podobnega. Govorimo o normalnih zadevah.
««
206 / 348
»»