» »

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor?

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor?

1 2
3
»

TheBlueOne ::

fikus_ je izjavil:


Če delaš novogradnjo, ali pa generalno prenovo, je rekuperacija skoraj nujna,


Zakaj nujno? Ce hisa ni ogromna naceloma odpres okno. To pa ja menda ni prevec dela?

Kar se tice energije pa vprasanje kdaj se rentira pri ceni, ki je menda v povprecju ca 2500€(naj me kdo popravi). Ce ti TC pokuri recimo 1000€/leto koliko potem prihranis? Pa da ne govorimo, da se pri sorodniku nonstop pokvari, popravila pa tudi po ca. 1/3 cene, ker rezervne dele prodajajo vsaj v njegovem primeru za pregresno drago.

Kaj potem ste tisti z rekuperatorjem celo zimo v hermeticno zaprti hisi, kjer imas potem se neko ultimo napo, da slucajno ne smrdi, ker bog ne daj, da prezracis oldschool, ko kuhas?

energetik ::

Nekaj si zamešal, če imaš centralno prezračevanje z rekuperacijo to pomeni ravno obratno do "hermetično zaprt", ampak v vsakem trenutku v vsak prostor vstopa zunanji zrak.
Seveda komot kadarkoli odpreš okna, zakaj ne?
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Pri novogradnji je nujno, saj drugace ne dobis subcencije eko sklada...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Nekaj si zamešal, če imaš centralno prezračevanje z rekuperacijo to pomeni ravno obratno do "hermetično zaprt", ampak v vsakem trenutku v vsak prostor vstopa zunanji zrak.
Seveda komot kadarkoli odpreš okna, zakaj ne?


Pardon, sem se zelo nerodno izrazil. Hermeticno zaprt kakor, da se trudis, da nic ne odpres.

Razumem, da zadevo montiras, ce je res kakor pravi invictus, da samo potem dobis eur od ekosklada, v drugih primerih pa tega ne zares razumem. Bi razumel, ce imas neko vecjo poslopje, ne pa pri neki klasicni moderni enodruzinski hisi.

Kot prvo ne vidim kako bi se lahko rentiralo, kot drugo pa kaj ste nonstop zaprti v hisi? Ce grem pri nas samo na teraso in odprem vrata, ki sicer niso majhna obrne celo sliko na glavo, od vlaznosti, do temperature. Enako pri sobah. Strosek ogrevanja pa je tako nizek, da ce ti enkrat delajo popravilo na rekuperaciji, po ceni, ki jo je dobil sorodnik, pa samo ta obisk in popravilo staneta priblizno toliko kot celoletno ogrevanje varcne hise.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

No, sam rekuperatorjev nisem montiral, ko sem obnavljal. Kljub tezenju moje drage, ki ji stvari niso bile cisto jasne.

Ko sem pa govoril z monterji oken, sem pa dobil samo potrditev, da sem se prav odlocil.

Rekuperator susi zrak, potem moras pa imeti se vlazilec. Monter mi je rekel, da on porabi 7l vode dnevne za vlago...

Edini rekuperator, ki je potem vc redu, je tak, ki zna vlago tudi dodajati, s prikljuckom na vodovod. Ampak to gre pa pol v precej 1000 EUR visjo investicijo. Plus seveda centralni, ne ti lokalni ventilatorcki.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Ja, mi smo sicer brez prezračevanja, pa vendar je vse stalno zaprto razen takrat ko zračimo. Če bi imeli stalno odprto, bi imeli pol leta notri kup komarjev in muh, drugo polovico leta pa smrdeč dim. Ko gremo na teraso ali balkon, za sabo zapiramo vrata.

Morda se rekuperacija ne splača, je pa precej bolj udobna kot parkrat dnevno prezračevanje cele bajte skozi okna. Meni je žal, da nisem dal. Bom probal naknadno vsaj v mansardi namontirat, razpeljava po podstrešju.

Invictus je izjavil:

Rekuperator susi zrak, potem moras pa imeti se vlazilec. Monter mi je rekel, da on porabi 7l vode dnevne za vlago...

Edini rekuperator, ki je potem vc redu, je tak, ki zna vlago tudi dodajati, s prikljuckom na vodovod. Ampak to gre pa pol v precej 1000 EUR visjo investicijo. Plus seveda centralni, ne ti lokalni ventilatorcki.
Ni nujno, lahko vgradiš entalpijsko kocko namesto navadne, in imaš vračanje vlage.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Ja, mi smo sicer brez prezračevanja, pa vendar je vse stalno zaprto razen takrat ko zračimo. Če bi imeli stalno odprto, bi imeli pol leta notri kup komarjev in muh, drugo polovico leta pa smrdeč dim. Ko gremo na teraso ali balkon, za sabo zapiramo vrata.

Morda se rekuperacija ne splača, je pa precej bolj udobna kot parkrat dnevno prezračevanje cele bajte skozi okna. Meni je žal, da nisem dal. Bom probal naknadno vsaj v mansardi namontirat, razpeljava po podstrešju.



Mi smo dali komarnike, je pa res, da zivimo bolj v naravi in je super imeti zadeve odprte. Pac meni se ne da na hitro zapirati. Ce nesem nekaj na kompost mi je tecno ze odpret. V bistvu je odpiranja zaradi uporabe in hoje iz in v hiso skoraj dovolj zracenja, ampak seveda vseeno tu in tam prezracimo.

Pac mi bi zaradi kamot uporabe v veliki meri negirali ucinek rekuperatorja.

V bistvu pa razumem, ce ima kdo rekuperacijo, ce je okolica hisa v kurcu v smislu smradu, hrupa itn. Samo razlogi niso toliko energija in prihranek ampak bolj luksuz, da ne prenasas smradu in hrupa. Si pa mislim, da dobri filtri pravtako niso poceni.

Sc0ut ::

Meni je rekuperacija the best. Ni več zatohlega občutka. Je pa seveda res nemogoče ženi dopovedat da svež zrak ni samo mrzel zrak.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

TheBlueOne ::

Kaj ste imeli prej zatohlo? Je pa nam tudi fin obcutek, ko prezracis, tudi ker na hitro malo osvezis vse skupaj. Pac pase ... :)

Enako kakor je super imeti poleti bolj kot ne vse odprto proti veceru in imas v hisi kakor podaljsek narave. Zopet super obcutek.

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

Kaj ste imeli prej zatohlo? Je pa nam tudi fin obcutek, ko prezracis, tudi ker na hitro malo osvezis vse skupaj. Pac pase ... :)

Enako kakor je super imeti poleti bolj kot ne vse odprto proti veceru in imas v hisi kakor podaljsek narave. Zopet super obcutek.


In kako se to izključuje s prezračevanjem?

Poletje je 3 mesece. Pa še kake dva če je lepa pomlad in jesen.

Torej 5 mesecev imaš odprto, 7 mesecev moraš pa dnevno namensko luftat.

Pri čemer so vsaj trije meseci res mrzli in neprijetni za vse odpirat na stežaj za 5 minut.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Mithrandir ::

TheBlueOne je izjavil:

fikus_ je izjavil:


Če delaš novogradnjo, ali pa generalno prenovo, je rekuperacija skoraj nujna,


Zakaj nujno? Ce hisa ni ogromna naceloma odpres okno. To pa ja menda ni prevec dela?


Če odpreš samo eno okno v prostoru in da ni prepiha se zrak precej počasi zamenja. Sploh odpiranje na "kip" je zelo neučinkovito za zračenje.

TheBlueOne je izjavil:


Kar se tice energije pa vprasanje kdaj se rentira pri ceni, ki je menda v povprecju ca 2500€(naj me kdo popravi). Ce ti TC pokuri recimo 1000€/leto koliko potem prihranis? Pa da ne govorimo, da se pri sorodniku nonstop pokvari, popravila pa tudi po ca. 1/3 cene, ker rezervne dele prodajajo vsaj v njegovem primeru za pregresno drago.

Glede porabe energije in ceno investicije se strinjam da ni neke računice. Gre se bolj za udobje oz. prikladnost.

TheBlueOne je izjavil:


Kaj potem ste tisti z rekuperatorjem celo zimo v hermeticno zaprti hisi, kjer imas potem se neko ultimo napo, da slucajno ne smrdi, ker bog ne daj, da prezracis oldschool, ko kuhas?

Prezračevanje pomeni ravno to, da se hiša zrači ves čas. Torej nasprotje od hermetično zaprto. Rekuperacija je samo dodatek, da izgubiš manj toplotne energije.
Ti imaš več čas slab zrak, razen za tiste 2x na dan ko odpreš okna. Govorim za zimske dneve, ko verjetno nimaš cel dan vsega na stežaj odprto.

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:

Kaj ste imeli prej zatohlo? Je pa nam tudi fin obcutek, ko prezracis, tudi ker na hitro malo osvezis vse skupaj. Pac pase ... :)

Enako kakor je super imeti poleti bolj kot ne vse odprto proti veceru in imas v hisi kakor podaljsek narave. Zopet super obcutek.
Poleti proti večeru sosed zakuri za toplo vodo. Tudi če je zunaj 30°. Komarji pa sedijo v skupinah po 10 komadov na vsakem oknu in čakajo.
vires in numeris

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:



Torej 5 mesecev imaš odprto, 7 mesecev moraš pa dnevno namensko luftat.

Pri čemer so vsaj trije meseci res mrzli in neprijetni za vse odpirat na stežaj za 5 minut.


Sem v fazi planiranja razmisljal tako. Mi drugace tako ali tako nekajkrat na dan odpremo ze samo ker dosti hodimo na vrt pred hiso. V bistvu pac ne pazis, da zapres za sabo. Odprto je ze dovolj kaksno minuto, samo da enkrat potegne veter skozi prostor. V praksi na koncu morda enkrat prezracimo tisti del, kjer se nahajamo, ko se malo pocisti, ko frocovje gre spat. Lani, ko je bila samo TC sem ze imel poln kufer opozarjat naj zapirajo vrata in okna, ker v mojem krogu nihce razen hobi varcevalci ne bo uzival v konstanti in privarcevanih nekaj €. Posebej, ko steje investicijo + obratovalne stroske + popravila. Ce pa so odprli pa je bila tecna krivulja, ko sokiras TC, ki ima reakcijski cas polza na heroinu ali pa pokuri bizarno veliko, ce si slucajno pomaga z direktnim dogrevanjem.

Pac glede na kolicino pospravljanja in ostalih del se mi to, da morda tu in tam malo prezracis ne zdi nek prodajni argument.

Jaz rekuperacijo razumem samo, ce se hoces resit smradu ali hrupa.

fikus_ ::

Vidim, da ste se nekateri zapeli v moje pisanje "rekuperacija skoraj nujna". Na koncu je odločitev stvar posameznika. Nekaterim je fajn, ko zračijo in spustijo hladen zrak v bivalne prostore, jim deluje osvežujoče, . . ., drugi pa imajo raje, da avtomatika dela svoje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:

Sem v fazi planiranja razmisljal tako. Mi drugace tako ali tako nekajkrat na dan odpremo ze samo ker dosti hodimo na vrt pred hiso. V bistvu pac ne pazis, da zapres za sabo. Odprto je ze dovolj kaksno minuto, samo da enkrat potegne veter skozi prostor. V praksi na koncu morda enkrat prezracimo tisti del, kjer se nahajamo, ko se malo pocisti, ko frocovje gre spat. Lani, ko je bila samo TC sem ze imel poln kufer opozarjat naj zapirajo vrata in okna, ker v mojem krogu nihce razen hobi varcevalci ne bo uzival v konstanti in privarcevanih nekaj €. Posebej, ko steje investicijo + obratovalne stroske + popravila. Ce pa so odprli pa je bila tecna krivulja, ko sokiras TC, ki ima reakcijski cas polza na heroinu ali pa pokuri bizarno veliko, ce si slucajno pomaga z direktnim dogrevanjem.
Popravi regulacijo. Moja TČ ni nič šokirana, tudi če shladim bajto med zračenjem na 15°. Ima zelo omejene temperature vode, tudi zelo počasi štarta na obrate.
vires in numeris

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Poleti proti večeru sosed zakuri za toplo vodo. Tudi če je zunaj 30°. Komarji pa sedijo v skupinah po 10 komadov na vsakem oknu in čakajo.


Uf, potem pa razumem ja. Jaz bi se verjetno preselil zaradi komarjev. :)

Samo tezko pa argumentiras skozi prihranek in "termo udobje", kar je praviloma glavni argument za nakup.

Mithrandir ::

TheBlueOne je izjavil:


Pardon, sem se zelo nerodno izrazil. Hermeticno zaprt kakor, da se trudis, da nic ne odpres.

Ne. razmišljaš narobe. Z prezračevanjem odpade potreba po tem da zavestno misliš in luftaš 1x ali 2x na dan. Če ti paše odprto imaš odprto, če pa ne ali pa pozabiš pa nič narobe. V vsakem primeruimaš svež zrak.

TheBlueOne je izjavil:


Bi razumel, ce imas neko vecjo poslopje, ne pa pri neki klasicni moderni enodruzinski hisi.

Jaz imam povprečno hišo z 7 prostori vsega skup v pritličju in mansardi in mi je odveč vsakodnevno odpiranje vsega da skoz potegne za par minut. Ker je pač tistih par minut neprijetno hladno in pač je neka obveznost, brez katere ne bi nič zamujal v življenju :)

TheBlueOne je izjavil:


Kot prvo ne vidim kako bi se lahko rentiralo,

Ni vse samo denar, je tudi udobje. Zaradi tistih par jurjev ne boš prišel preč če delaš novogradnjo za 300k€.

TheBlueOne je izjavil:


kot drugo pa kaj ste nonstop zaprti v hisi? Ce grem pri nas samo na teraso in odprem vrata, ki sicer niso majhna obrne celo sliko na glavo, od vlaznosti, do temperature. Enako pri sobah. Strosek ogrevanja pa je tako nizek, da ce ti enkrat delajo popravilo na rekuperaciji, po ceni, ki jo je dobil sorodnik, pa samo ta obisk in popravilo staneta priblizno toliko kot celoletno ogrevanje varcne hise.

Kakih 5 mesecev na leto smo "zaprti v hišo", ker je pač zunaj mrzlo/vetrovno/deževno/sneženo ali pa vse skupaj. Takrat pač ne puščamo odprtih vrat na teraso, ker ljudje v hiši ne bi cenili mraza.
Teh 5 mesecev pač tudi ti trpiš slab zrak in prezračevanje s prepihom.

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Popravi regulacijo. Moja TČ ni nič šokirana, tudi če shladim bajto med zračenjem na 15°. Ima zelo omejene temperature vode, tudi zelo počasi štarta na obrate.


Ja sej imam deaktivirane tiste patrone. Problem je, da je idealno kakor je brez teh komplikacij. In od letos dogrevamo z obicajno pecjo, ker imamo tudi dimnike in sem ze tako ali tako vrgel stran za kaksne 10let ogrevanja. :)

Ce bi zelel res optimalno porabo in konstanto bi moral dejansko sprogramitari inteligenco za vse kar sem planiral in je dejansko montirano, kar pa je:

- Termostat v vsaki sobi
- Elektro vodeni ventili na vseh zankah

Potem pa:
- Po moznosti LQG inteligenca zaradi razlicnih sprememb

Realnost pa je taka, da se grejemo brez tega za drobiz in smo 100% kamot. Ce dokupim se PLC in vse kar bi potreboval se mi 100% zadeve nikoli ne rentirajo, kompleksnost pa taka, da ce umrem druzina obuboza, ce kdo pride resevati kaksen problem.

Mithrandir je izjavil:


Ni vse samo denar, je tudi udobje. Zaradi tistih par jurjev ne boš prišel preč če delaš novogradnjo za 300k€.


Sem dal konkretno vec kot par jurjev za nepotrebne ogrevalne bonboncke. :) Zato pa gledam na te zadeve nekoliko drugace, ker jih ne potrebujem. Ajde od letos naprej imamo na trda goriva, da je vse skupaj ultra kamot, nobenega tezenja, draga zadovoljna, ker ji tako se najbolj pase itn.

Ampak saj pravim, da razumem, ce so argumenti drugje kot EUR. Ce bi meni sedelo po 10 komarjev na vsakem oknu v nizkem startu jo imam jutri naroceno.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:



Torej 5 mesecev imaš odprto, 7 mesecev moraš pa dnevno namensko luftat.

Pri čemer so vsaj trije meseci res mrzli in neprijetni za vse odpirat na stežaj za 5 minut.


Sem v fazi planiranja razmisljal tako. Mi drugace tako ali tako nekajkrat na dan odpremo ze samo ker dosti hodimo na vrt pred hiso. V bistvu pac ne pazis, da zapres za sabo. Odprto je ze dovolj kaksno minuto, samo da enkrat potegne veter skozi prostor. V praksi na koncu morda enkrat prezracimo tisti del, kjer se nahajamo, ko se malo pocisti, ko frocovje gre spat. Lani, ko je bila samo TC sem ze imel poln kufer opozarjat naj zapirajo vrata in okna, ker v mojem krogu nihce razen hobi varcevalci ne bo uzival v konstanti in privarcevanih nekaj €. Posebej, ko steje investicijo + obratovalne stroske + popravila. Ce pa so odprli pa je bila tecna krivulja, ko sokiras TC, ki ima reakcijski cas polza na heroinu ali pa pokuri bizarno veliko, ce si slucajno pomaga z direktnim dogrevanjem.

Pac glede na kolicino pospravljanja in ostalih del se mi to, da morda tu in tam malo prezracis ne zdi nek prodajni argument.

Jaz rekuperacijo razumem samo, ce se hoces resit smradu ali hrupa.


Ena odprta vrata brez prepiha naredijo sila malo za zračenje. Če odpreš izhod na teraso ko greš ven to malo zluftaš dnevni prostor, definitivno pa nič ne narediš za mansardo.

Tudi jaz vsaj 10x na dan spustim mačka ven in noter, pa se ne pretvarjam da je to kaj prida zračenje.

Ne razumem kaj si hotel povedati z: "Lani, ko je bila samo TC sem ze imel poln kufer opozarjat naj zapirajo vrata in okna, ker v mojem krogu nihce razen hobi varcevalci ne bo uzival v konstanti in privarcevanih nekaj €."

Bolj mi deluje da si v glavo fiksiral neko idejo proti prezračevanju, kot pa da bi imel kake racionalne argumente.

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:


Bolj mi deluje da si v glavo fiksiral neko idejo proti prezračevanju, kot pa da bi imel kake racionalne argumente.


Ja sej razumem no. Hiso imamo na mirni lokaciji bolj kot ne v neokrnjeni naravi. Srne, zajci itn. so redni obiskovalci. Pac pri nas ni pravih argumentov, razumem pa, ce se kdo hoce znebiti hrupa, smradu, marcesa itn. Za energijo in prihranek pa je pri mickeni hiso verjetno prekomplicirano.

Imam pa jaz obcutek, da tisti, ki so sli allin v vse te sisteme, da si mislijo, da bi brez njih bilo kakor, da zivis v greznici. V bistvu pa kot obiskovalec ne opazis razlike.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Bolj mi deluje da si v glavo fiksiral neko idejo proti prezračevanju, kot pa da bi imel kake racionalne argumente.


Ja sej razumem no. Hiso imamo na mirni lokaciji bolj kot ne v neokrnjeni naravi. Srne, zajci itn. so redni obiskovalci. Pac pri nas ni pravih argumentov, razumem pa, ce se kdo hoce znebiti hrupa, smradu, marcesa itn. Za energijo in prihranek pa je pri mickeni hiso verjetno prekomplicirano.


Srne in zajci ti prinesejo svež zrak v hišo ? To hočeš povedati ?
Ubistvu si pač navajen na slab zrak in enačiš hlad z svežim zrakom.

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:



Srne in zajci ti prinesejo svež zrak v hišo ? To hočeš povedati ?
Ubistvu si pač navajen na slab zrak in enačiš hlad z svežim zrakom.


Ne, da pri nas ni faktorjev, ki bi opravicili rekuperacijo.

Gambino ::

Tisti, ki imate prezračevanje z rekuperacijo, ste kdaj merili vrednosti CO2-ja, PM10, PM2.5 v prostoru.
Res je, da ko pridete domov, je zrak svež, ampak takrat je to zelo nepomembno za naše zdravlje. Pomembno je, kako rekuperacija odvaja vse te nezaželene produkte, ki jih mi ustvarimo.
In rezultati pri nekaterih bi bili zelo zanimivi, ker pri malo večji obremenitvi (družina z otroki) postanejo nekateri rekuperatorji zelo neučinkoviti.
CO2 je težji od zraka, nekateri pa imajo odsesavanje iz stropa, kar pomeni, da je odvajanje CO2ja slabo, kar pomeni, da je pomembna tudi montaža odvodnih cevi pomembna in tako naprej.

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:



Srne in zajci ti prinesejo svež zrak v hišo ? To hočeš povedati ?
Ubistvu si pač navajen na slab zrak in enačiš hlad z svežim zrakom.


Ne, da pri nas ni faktorjev, ki bi opravicili rekuperacijo.


Prisilno prezračevanje NI rekuperacija. Že to ti dela težavo.

Še večja težava je miselnost, da občasno odpiranje kakih vrat resno prezrači hišo.

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:



Prisilno prezračevanje NI rekuperacija. Že to ti dela težavo.

Še večja težava je miselnost, da občasno odpiranje kakih vrat resno prezrači hišo.


Sej tudi kdaj naredimo prepih, samo vecinoma ni potrebe. Je pa pri nas zelo prijetno, je le moderna gradnja. Hisa drugace ima predpriprave za skoraj vse, ker sem planiral brez obcutka o realnosti.

Zgodovina sprememb…

Akira_ ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:



Prisilno prezračevanje NI rekuperacija. Že to ti dela težavo.

Še večja težava je miselnost, da občasno odpiranje kakih vrat resno prezrači hišo.


Sej tudi kdaj naredimo prepih, samo vecinoma ni potrebe. Je pa pri nas zelo prijetno, je le moderna gradnja.


Prepih bi moral narediti 2x na dan, da se znebiš co2, vlage, raznih kemikalj iz pohištva oblačil igrač...
Kako naj bi pri tem pomagala moderna gradnja ?

Invictus ::

Ma koliko bluzenja brez nekih dokazov.

Vsak si pac uredi zadevo kot si hoce. Sam luftam. Niti ne vsak dan. Pocutje noter v redu, se pac odpre okna vsake toliko casa.

Ce pri rekuperatorju ne zamenjas filtrov na vsaj 3 mesece, imas noter hitro slabse zrak kot ce jih ne bi imel.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mithrandir ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:



Prisilno prezračevanje NI rekuperacija. Že to ti dela težavo.

Še večja težava je miselnost, da občasno odpiranje kakih vrat resno prezrači hišo.


Sej tudi kdaj naredimo prepih, samo vecinoma ni potrebe. Je pa pri nas zelo prijetno, je le moderna gradnja. Hisa drugace ima predpriprave za skoraj vse, ker sem planiral brez obcutka o realnosti.


Tole pove vse, da si pač navajen na slab zrak.

Zraku je vseeno ali je ujet v prostoru iz 50 ali 5 let starih zidakov. V zaprti hiši je omejen volumen, ki ga diha X ljudi. Me pa res zanima kaj po tvojem spremeni moderna gradnja.

TheBlueOne ::

Akira_ je izjavil:



Prepih bi moral narediti 2x na dan, da se znebiš co2, vlage, raznih kemikalj iz pohištva oblačil igrač...
Kako naj bi pri tem pomagala moderna gradnja ?


Lahko imas velike prostore. In dalec ni vse nonstop zaprto, ker tam zivimo. Kak mini prepih se naredi veckrat slucajno. Vlaga, temperatura itn. je v idealnih okvirjih. Ce pa je kdaj guzva, pa seveda imamo svobodo veckrat prezracit. Ni pravilo enkratn na dan ob 18:00. :) Pac vrzem kaksno drvo v pec ...

Sem pa prej razmisljal kakor nekateri pretirano navduseni nad temi sistemi. Samo sedaj, ko so prisli poracuni je potrjeno, da bi bilo skoraj vse brez veze. Kakor pravim, imam predpripravo za vse in se vec, ker je razvoj avtomatizacije moje podrocje in sem imel vtis, da je vse kar nastevate potrebno. Ravno zaradi citatov kakor "znebiš co2, vlage, raznih kemikalj iz pohištva oblačil igrač". Ampak ceprav je vse res, ni nek faktor.

Mithrandir ::

Ti trmari pri svojem "občasnem" prepihu.

Jaz bom pa ob prenovi namestil prezračevanje, ker mi preseda namesko luftanje hiše in si ne delam utvar da to ko hodiš ven in noter iz hiše da je neko prezračevanje.

Govorim za bolj zaprte hladnješe mesece. Poleti bo prezračevanje mogoče celo ugasnjeno ali pa bo delalo brez potrebe, vseeno.
Za par jurjev pa se ne bom sekiral ker nisem revež.

Bostjan_321 ::

Pri sodobni izolaciji sten, tal in podstrešja in sodobnih oknih največ izgub toplote odpade na izmenjavo zraka.
Torej kdor trdi da ima izolirano hišo in nizko porabo energije, ta ne zrači kaj prida.

Včasih je topel in postan zrak uhajal ven skozi podstrešje in je svež hladen zrak vleklo noter pri šranjah pri vratih pa oknih. Sedaj pa ko je vse zatesnjeno pa te izmenjave ni več.
Opciji sta dve in sicer redno zračenje ko za minutko ali dve odpremo vse v enem nadstropju da potegne skozi in se zrak v prostoru zamenja ali pa prisilno prezračevanje, ki zrak ves čas po malem menja. .
To drugo bi bilo energijsko neučinkovito, ker bi se vrnili nazaj v stare čase slabega tesnenja in prepišnih hiš, zato je prezračevanje združeno z rekuperacijo toplote.

Likalnik ::

kar se tiče prezračevanja...ob obnovi stare hiše se nisem odločil za rekuperacijo....pač odpiram okna....ampak ne na način kot nekateri pišete, da po celem stanovanju odpreš vsa okna...jaz zjutraj odprem okno samo v spalnici to je pa tudi vse...kar se ostalih prostorov tiče jih ne prezračujem....razen, če ni extra potreba...oziroma, če je v stanovanju slab zrak.
trenutno nimam težav z vlago.

Akira_ ::

Likalnik je izjavil:

kar se tiče prezračevanja...ob obnovi stare hiše se nisem odločil za rekuperacijo....pač odpiram okna....ampak ne na način kot nekateri pišete, da po celem stanovanju odpreš vsa okna...jaz zjutraj odprem okno samo v spalnici to je pa tudi vse...kar se ostalih prostorov tiče jih ne prezračujem....razen, če ni extra potreba...oziroma, če je v stanovanju slab zrak.
trenutno nimam težav z vlago.


Ljudje smo slabi pri določanju kdaj je slab zrak.
jaz sem si enkrat sposodila nek merilnik CO, CO2, PM delcev, vlage,... uglavnem tisto je že precej prej kazalo da je slab zrak kot bi jaz presodila.

Tudi lepo se vidi kako hitro ali počasi se izboljša kvaliteta zraka pri odpiranju samo enega okna v sicer zaprti sobi ali pa če narediš prepih kjer se zrak dejansko v neki večji meri zamenja.

l0g1t3ch ::

Ste danes že prezračili ?

edi123 ::

Zakaj je različen pretok pri vsaki veji, če pa imam vse odprto na polno? Mogoče ni iz slike razvidno ampak ponekod je kar razlika.

 SLIKA

SLIKA

sbawe64 ::

V nadstropju bo tlak nižji kot v pritličju.
In slednji pomeni manj pretoka.
2020 is new 1984
Corona World order

feryz ::

Dolžina vej? Upor je odvisen od dolžine.
Počakaj malo, da vse počrni. Ne bo več videti pretoka in te ne bo motilo.

Sicer pa to ni nek precizen element. Hvala nečemu, da sploh kaj kaže.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

energetik ::

sbawe64 je izjavil:

V nadstropju bo tlak nižji kot v pritličju.
In slednji pomeni manj pretoka.

Nima to veze za pretok, saj se veja vrne na izhodišče v kotlovnico. Edini razlog za različne pretoke je različen upor posameznih vej (predvsem dolžina).
vires in numeris

floyd1 ::

Počakaj malo, da vse počrni.

Naš "hajcar" je zato odsvetoval te merilce. Sem vesel, da sem ga poslušal, jih ne pogrešam. Enkrat nastaviš in pol pozabiš, z merilci ali brez. Itak pa se pri talnem odsvetuje pretirano zapiranje vej.

energetik ::

Kdo kaj odsvetuje? Če je potrebno, se lahko magari zapre. Kot npr. jaz v spalnici.
vires in numeris

feryz ::

Saj veš, da delaš narobe. Mrzla tla v spalnici niso nekaj užitnega v teh časih. Moraš zjutraj na toplo stopiti.

edi123 ::

Ampak vgla nem visja kot je stevilka večji je pretok ali? Se pravi ce je "plovec" nizje je vecji pretok? 1.5 manj 4.5 vecji pretok?

energetik ::

Ja, 4.5 je večje od 1.5 :|

feryz je izjavil:

Saj veš, da delaš narobe. Mrzla tla v spalnici niso nekaj užitnega v teh časih. Moraš zjutraj na toplo stopiti.
Vem. Ampak na žalost okna hkrati ne morem imeti odprtega, ker me zagiftajo kurjači.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

wcpapir ::

Večje neumnosti kot zaprta veja v spalnici še pa nisem slišal. Največje presenečenje je pa, da ima takšno prakso nekdo ki se ima za "energetika".

No mi imamo po vseh prostorih isto temperaturo, razen kopalnice so toplejše stopinjo ali dve. So pa vse veje enako odprte-na polno. Četrto sezono je voda iz vodovoda še vedno čista v sistemu-vrjetno zaradi tega ker ne gledam noter in nima svetlobe, da bi začele alge rast.

edi123 ::

wcpapir je izjavil:

Večje neumnosti kot zaprta veja v spalnici še pa nisem slišal. Največje presenečenje je pa, da ima takšno prakso nekdo ki se ima za "energetika".

No mi imamo po vseh prostorih isto temperaturo, razen kopalnice so toplejše stopinjo ali dve. So pa vse veje enako odprte-na polno. Četrto sezono je voda iz vodovoda še vedno čista v sistemu-vrjetno zaradi tega ker ne gledam noter in nima svetlobe, da bi začele alge rast.

Kako pa ti je ratalo v kopalnici imet visjo temperaturo za stopinjo ali dve ce imas vse veje odprte na polno?

energetik ::

wcpapir je izjavil:

Večje neumnosti kot zaprta veja v spalnici še pa nisem slišal. Največje presenečenje je pa, da ima takšno prakso nekdo ki se ima za "energetika".

No mi imamo po vseh prostorih isto temperaturo, razen kopalnice so toplejše stopinjo ali dve. So pa vse veje enako odprte-na polno. Četrto sezono je voda iz vodovoda še vedno čista v sistemu-vrjetno zaradi tega ker ne gledam noter in nima svetlobe, da bi začele alge rast.

Kaj pa imaš ti za moralizirat, kako toplo hočem jaz v spalnici?
vires in numeris

krho ::

Jest mam regulacijo v dnevni, tako, da je v dnevni ena veja zaprta, že tako je na severni strani cca 2°C manj. Če pa ena veja ne bi bila zaprta pa bi bila še večja razlika.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858556441 (6942) edi123
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865011 (5208) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937422 (14062) fikus_
»

Nasvet za izbiro načina gretja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
828692 (5642) Lonsarg
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154506 (121330) Zvezdica27

Več podobnih tem