» »

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor?

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor?

1
2
3

Djuro ::

Mogoče za občutek, tudi sam mam 8kW Weissman (nizko-temperaturno) na hiši 8x11, pol vkopana klet, pritličje, mansarda, letnik 1946, 5cm fasade in cca. 50 cm pod streho, vse radiatorsko ogrevanje (ista TČ tudi za sanitarno vodo), Dolenjska, parcela ob potoku (pozimi precej megle), ogrevam na 23 stopinj notranje temperature (namontiran notranji termostat v nahladnejšem prostoru), ob zunanji ničli mi v radiatorje pošilja ca. 36 stopinj. Dosedaj še ni vklopilo elektro grelcev. Namontirana SE z močno 9.4 kW, vsako leto imam slabi dve MWh viška. Aja, radiatorji so Korado style menjani eno 20 let nazaj, pa so bili za tiste čase rahlo predimenzionirani.

Če bo 1 teden -20, sem prepričan da bodo takrat laufali tudi elektro grelci. Zadnja taka zima je bila ... ohoho nazaj.

WizzardOfOZ ::

Likalnik je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

win64 je izjavil:

Klasična gradnja iz 2017 z 130m^2, 18cm izolacije, talno gretje + TČ. Nas pride elektrika pozimi tam okoli 150 EUR, poleti 60 EUR.
Če bi dal sončne panele(cena tam okoli 8k), bi se mi investicija povrnila približno v 80 mesecih (če bi 100% elektrike črpal iz sončnih panelov in ne bi plačeval omrežnine).


Klasična hiša 1959 letnik z 180m2 bivalne površine, 22cm izolacije, nova streha z 35cm izolacije pod njo. TČ 8kW + radiatorji (backup je še vedno peč na drva, ker imamo lasten gozd), zimski meseci okoli 150EUR, poletni 50EUR.
Gradi se pa še 77m2 solarna elektrarna z novimi paneli (4,5m2 za 1kwh) z zalogovnikom energije (10kwh akumulatorjev).


Wizzard je TČ 8kw dovolj močna za tvojo hišo?....namreč imam zelo podobno hišo...letnik 1960...140m2, 20cm izolacije, enopritlčna hiša, na podstrešni 30cm izolacije kombinacija talno + radiatorji (spalni delo so talno gretje ostalo pa radiatorji), nova 3 slojna okna....vzel sem pa 6kw Kronoterm katera naj bi bila za objekte do 150m2.
Montirana bo v začetku septembra...sanitarna voda je pa posebej Kronoterm bojler 200l, tako, da TČ ne bo ogrevala SV oziroma bo pomagala, če tople vode zmanjkalo, da se hitreje ogreje.
Upam, da bo dovolj moči:) da ne bom v mrzlem...za backup je pa tudi kamin na drva:)


Sam sem kolebal med 6 in 8kw, pa sem se odločil za močnejšo in to zimo ni bilo nobenih problemv, v hiši smo imeli pa stalno 23 stopinj.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Buggy ::

Sam sem kolebal med 6 in 8kw, pa sem se odločil za močnejšo in to zimo ni bilo nobenih problemv, v hiši smo imeli pa stalno 23 stopinj.


imas morda kaksen popis koliko je slo elektrike v kWh zgolj za ogrevanje s TC to zimo?

na splosno me zanima neka povprecna sezonska poraba elektrike za ogrevanje s TC pri nekih 140m2 srednje dobro izolirane hise in temperature prostora cca 22-23 stopinj.

WizzardOfOZ ::

Zgolj za TČ ne vem, je pa celotna letna poraba bila 10MWh.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

energetik ::

Buggy je izjavil:

Sam sem kolebal med 6 in 8kw, pa sem se odločil za močnejšo in to zimo ni bilo nobenih problemv, v hiši smo imeli pa stalno 23 stopinj.


imas morda kaksen popis koliko je slo elektrike v kWh zgolj za ogrevanje s TC to zimo?

na splosno me zanima neka povprecna sezonska poraba elektrike za ogrevanje s TC pri nekih 140m2 srednje dobro izolirane hise in temperature prostora cca 22-23 stopinj.
Imam 135m2, zidana, 15cm fasade, 20cm pod streho, troslojna okna. Poraba samo za gretje je nekje 2900kWh letno (prejšnje sezone je bilo to nekih 290€ letno), za toplo vodo gre še nekih 1300kWh letno (+130€).
vires in numeris

Likalnik ::

energetik je izjavil:

Buggy je izjavil:

Sam sem kolebal med 6 in 8kw, pa sem se odločil za močnejšo in to zimo ni bilo nobenih problemv, v hiši smo imeli pa stalno 23 stopinj.


imas morda kaksen popis koliko je slo elektrike v kWh zgolj za ogrevanje s TC to zimo?

na splosno me zanima neka povprecna sezonska poraba elektrike za ogrevanje s TC pri nekih 140m2 srednje dobro izolirane hise in temperature prostora cca 22-23 stopinj.
Imam 135m2, zidana, 15cm fasade, 20cm pod streho, troslojna okna. Poraba samo za gretje je nekje 2900kWh letno (prejšnje sezone je bilo to nekih 290€ letno), za toplo vodo gre še nekih 1300kWh letno (+130€).


Kako močno TČ imaš in katero?

energetik ::

Vaillant Arotherm, nazivna 8kW. To nima kaj dosti veze, vsaka podobna NT TČ zrak/voda bi v mojem primeru porabila podobno.
vires in numeris

Likalnik ::

sprašujem zato, ker sem pri sebi še vedno v dilemi ali bo izbrana TČ dovolj močna ali ne...glede na to, da imaš pa podobno kot jaz (hišo) bi na podlagi tega lahko dobil vsaj okvirno sliko....
pri tebi bi predvidevam približno enako delala TČ z razponom moči od 6-10kw?

Pač Kronoterm Versi ima zabeleženo 6kw...max gre do 7kw...če bi hotel večjo se pravi Adapt 12kw je potrebno čakati do naslednjega leta za dobavo.

energetik ::

Imaš talno ali radiatorje? Tu je precej razlike.

Moja lahko dela z nekje 2,5 do 13kW toplotne moči. 13kW dela npr. poleti pri 30°C ko greje sanitarno vodo. Pri -10° pa da od sebe samo še slabih 6kW. Kar je še vedno povsem zadosti. Max moč je povsem odvisna od temperature ogrevalne vode in zunanje temperature.

Aja - premočna sploh ni problem, kot nekateri trdijo. ČE imaš sobni termostat ali vsaj nastavitev za čas mirovanja kompresorja, da onemogočiš taktiranje v prehodnih obdobjih.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

imam oboje...radiatorji in talno gretje (50-50) radiatorji so veliki.
poleti bo ugasnjena...ker se bo SV ogrevala preko elektrike...tudi pozimi bo SV samostojna...tako, da bo TČ malo bolj "razbremenjena" ker ne bo ogrevala SV.
bom imel sobni termostat in z nji reguliral temperaturo.

premočna ne bo...to sigurno ne...bomo videli kaj bo...poročam ko bo montirano:)

miro2x ::

Hiša solidno izolirana, stene 18cm, strop 40cm, 115m2 na radiatorjih, notranja temperatura nastavljena na 22°C celo sezono. Toplotna 9Kw,samo za gretje porabi cca 2000Kwh na grelno sezono. To je večletno povprečje. Imam števec za elektriko, ki meri vso porabo kurilnice med obratovanjem in kalorimeter. In sedaj še SCOP=2,9. Če bi grel toplo vodo, bi bil SCOP samo slabši. Pa je bila takrat po podatkih Ekosklada po karakteristikah med boljšimi toplotnimi.

energetik ::

To je zato ker imaš na radiatorjih. Na talnem z nižjo temp. ogrevalne vode bi imel verjetno SCOP večji.
vires in numeris

Bellzmet ::

@energetik: ali lahko tole kar si napisal malo bolj pojasniš/razložiš?
"ali vsaj nastavitev za čas mirovanja kompresorja, da onemogočiš taktiranje v prehodnih obdobjih."

energetik ::

Kvalitetne TČ imajo nastavitve, kjer nastaviš čas mirovanja kompresorja, torej ko se kompresor zaradi prevelike moči izklopi, se ne bo ponovno vklopil v tem času. Na ta način lahko močno omejiš taktiranje (on/off delovanje, ko ni velikih potreb).

Oziroma je lahko rešitev tudi dober termostat v masivni hiši, kjer se cela bajta uporabi kot velikanski zalogovnik (to imam jaz nastavljeno). Torej npr. zgodaj spomladi kompresor TČ dela, sobna temperatura naraste preko željene, termostat izklopi TČ. Nato traja ure in ure, da se ohladijo tako estrihi kot masivne stene in termostat spet vklopi. Jaz imam malo premočno TČ, pa se kljub temu v prehodnih obdobjih kompresor vklopi le nekih 3x dnevno. Pozimi kompresor seveda laufa stalno skoraj brez prekinitev.
vires in numeris

Bellzmet ::

Mogoče veš, se to da nastaviti pri Mitsubishi Ecodan?

DamijanD ::

energetik a to je samo za on/off TČ?

tiborrr ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Gradi se pa še 77m2 solarna elektrarna z novimi paneli (4,5m2 za 1kwh) z zalogovnikom energije (10kwh akumulatorjev).

Jaz sem gledal okoli 6kW inštalirane moči z 15kWh (600A @ 25.6V) zalogovnikom in 3x3kW hibridnim inverterjem (za 3F), brez otočnega priklopa, direktna lega na vzhod, 700mnv, brez ovir.
Proizvodnja bi bila okoli 35kWh v idealnih razmerah poleti in okoli 6-7kWh pozimi.

Težava je, da so baterije pol cene investicije oziroma dobiš enkrat večjo 'elektrarno' za enak denar.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

energetik ::

Bellzmet je izjavil:

Mogoče veš, se to da nastaviti pri Mitsubishi Ecodan?

Nimam pojma. Poišči uporabniška navodila, sigurno so na netu.

DamijanD je izjavil:

energetik a to je samo za on/off TČ?
Ne, zakaj? Oziroma on/off delujejo tako že po defoltu.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

Aja samo zato, ker sem mislil, da se inverterske bolj prilagodljive in da tam ni tega sklapljanja in vklapljanja...

WizzardOfOZ ::

tiborrr je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:


Gradi se pa še 77m2 solarna elektrarna z novimi paneli (4,5m2 za 1kwh) z zalogovnikom energije (10kwh akumulatorjev).

Jaz sem gledal okoli 6kW inštalirane moči z 15kWh (600A @ 25.6V) zalogovnikom in 3x3kW hibridnim inverterjem (za 3F), brez otočnega priklopa, direktna lega na vzhod, 700mnv, brez ovir.
Proizvodnja bi bila okoli 35kWh v idealnih razmerah poleti in okoli 6-7kWh pozimi.

Težava je, da so baterije pol cene investicije oziroma dobiš enkrat večjo 'elektrarno' za enak denar.


10kWh baterija je okoli 7700€
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

tiborrr ::

Lahko jih dobiš (no, vsaj pred mesecem dni si jih) za okoli 1000 EUR za 2.5kWh, torej okoli 7 jurjev za 15kWh brez hibridnega inverterja. 6000-8000 ciklov LiFePo4, je pa res, da je to DIY rešitev. Obstajajo 19" rack rešitve, če ti pride prav.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

WizzardOfOZ ::

Ja, pred meseci se jih je dalo, pred mesecem so bile še na cenikih, danes pa jih skoraj ne dobiš več, ker ni materialov, če jih pa že dobiš, so šle pa cene v nebo.
Ne grem se DIY pri teh amperažah, že tako hitro kaj zagori.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Buggy ::

pohlepnezi delajo pac na marzah..vcasih se je temu reklo vojni dobickarji :D

WizzardOfOZ ::

"Goljufive peke" so včasih v ljubljanico namakal, danes se jim pa nič ne zgodi. V bistvu ljudje to še podpirajo, ker se takim reče da so gospodje, ki se znajdejo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Utk ::

Buggy je izjavil:

pohlepnezi delajo pac na marzah..vcasih se je temu reklo vojni dobickarji :D

Zanimivo, da v IT to ni nek problem, povsod drugje pa je.

Buggy ::

Kdo pa je rekel da tam ni problem. Povsod, kjer se zaradi pohlepa izkorisca stanje na trgu je to problem, ravno zato pa imamo to kar imamo. Vsi se zgovarjajo na nekoga nizje v verigi, pa se oni drasticno dvignejo cene, ceprav takega povecanja stroskov sploh nimajo. Zdej pa se povej kater IT segment je izkoriscal neuravnotezeno stanje surovin na trgu zaradi covid/vojne ter svoje marze povecal vsaj X3, pa pustmo ob strani ciganske preprodajalce HW-ja. Storitvena dejavnost v IT nic, ker je vezana na obstojece vecletne pogodbe.

Tuhi ::

Še moja statistika če ti je kaj v pomoč:
Novogradnja vseljeni november 2021. Sončna lega. Tri etaže, bivalna betonska klet 65m2 (dve stranici v zemlji), 30cm stena + 20cm grafitnega stiropora, stene, ki so vkopane (10cm izolacija), pritličje in mansarda montažna hiša 150m2 skupna izolacija 35-40cm). Skupno ogrevam celo hišo 215m2 na konstantnih 22C.
- Talno gretje + mitsubsihi ecodan 8kW
- V talno je šlo 27stopinj (v betonski del hiše 29C) ko je bilo odzunaj najbolj mrzlo (-8C). Cop za samo ogrevanje okoli 3. Pri sanitarni vodi okoli 2 ali manj.
Je zanimivo da sem pozimi več elektrike skuril za sanitarno vodo kot samo ogrevanje (punce znajo porabiti tudi 300l bojler za eno tuširanje.... :). Povprečni cop za gretje in sanitarno vodo tam okoli 2.7-2.8.
Toplotna zimske mesece skuri med 70-90e. Poleti za sanitarno vodo 10-15e.
Trenutno se mi računica za elektrarno ne izide (ne povrne se v 10 letih). Kaj bo v prihodnje bomo pa videli....

lp

edi123 ::

Koliko pa imate kaj vlage v hisi s talnim ogrevanjem? Trenutno imamo v hisi 62%, hisa je bila lansko leto zgrajena in pokrita, letos ometi in fasada.

Se imamo kar vlage semizdi.

jabe ::

Drugo leto, če nimaš rekuperacije z vračanjem vlage, ne boš vedel kaj naredit, da ne bo tako suho.

energetik ::

Če pa nima prezračevanja, potem bo vlaga povsem OK. Nam se giblje 55-65% v tem času, na prepih prezračimo celo bajto 2x dnevno, v kopalnicah laufajo razvlažilci.

edi123 je izjavil:

Koliko pa imate kaj vlage v hisi s talnim ogrevanjem? Trenutno imamo v hisi 62%, hisa je bila lansko leto zgrajena in pokrita, letos ometi in fasada.

Se imamo kar vlage semizdi.
Talno ali radiatorji, vlaga bo enaka, če bo v bajti sicer enako stopinj.
vires in numeris

edi123 ::

Ne nimam prezračevanja, razen v kopalnici ventilator.

V prejšnji hisi smo imeli 42-47% v mansardi, radiatorsko ogrevanje. Govorim o bivalnih prostorih ne kuhinje ali neko konbinacijo kuhinje/dnevne sobe, kjer je normalno višja vlaga.

feryz ::

Pri nas je okrog 35%. Zato nam tudi pri 25 stopinjah ni vroče v bajti, ampak ravno prav.
Jeba je pozimi dvigniti vlago v zraku, če imaš rad toplo v bajti.

edi123 ::

feryz je izjavil:

Pri nas je okrog 35%. Zato nam tudi pri 25 stopinjah ni vroče v bajti, ampak ravno prav.
Jeba je pozimi dvigniti vlago v zraku, če imaš rad toplo v bajti.

Talno ogrevanje? Novejsa hisa?

feryz ::

Oboje.
V masivnih novogradnjah bo vedno problem s prenizko vlago in ne previsoko.
Razen za tiste, ki "ogrevajo" na 19 stopinj. V tem primeru bo tudi vlage dovolj. In plesni tudi.

energetik ::

Odvisno od početja in življenja v bajti. Če nimaš rekuperatorja. Mi nimamo nikoli prenizke vlage, če useka -10°, pač začnemo po tuširanju zračit na hodnik namesto skozi okno, pa imamo še vedno nad 55%. Je pa res, da ima fery 25°C, mi pa 21°, zato tudi RH višjo.
Z rekuperatorjem imaš pa sušilnico, ja.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Če boš ti dvignil temperaturo, boš na popolnoma istem kot jaz. Mogoče je procent ali dva razlike.

energetik ::

Pri 21° imam nekje 60%. Če dvignem na 25°, bom imel 47%.
vires in numeris

sbawe64 ::

25°C ??

A vi celo leto v gatah hodite notri ?
2020 is new 1984
Corona World order

feryz ::

Ne, smo pa radi komot.

trancer01 ::

Hehe, pri 25° se večina ljudi poti, če ni povsem poletno oblečena. Starejše, ljudi s slabo prekrvavitvijo in mnoge ženske pa še pri 25° "zebe".

TheBlueOne ::

sbawe64 je izjavil:

25°C ??

A vi celo leto v gatah hodite notri ?


V modernih hisah si b.p. tam. Mi imamo v glavnem prostoru, ki je velik ca. 45m2 na eni strani 25°C, na drugi pa je kaksno stopinjo ali dve manj. Spalnice imamo hladne, hodniki nekje na dobre 21°C, kopalnice in WC pa tudi kar topli. Celotna hisa ima bivalne ca. 120m2 + 50m2 prve etaze, ki se ni dokoncana ampak nam skozi pod vseeno pobere kaj energije.

Sicer imamo se pec na trda goriva za "romantiko", ceprav je pec na koncu cisto brez veze iz energijskega vidika, ker placujemo slabe 110€ mesecno za elektriko brez te peci. Pa imamo od bejbe, ki se rada banja, do froca kateremu vsak dan malo natocimo v banjo, da se malo zdivja, vse kuhanje na elektriko, ogrevanje TC, zivimo pa v bolj gorski idili, kot topli kotlini, ozvocenje klasa A, torej nonstop kuri kar dosti elektrike, gaming comp, 75"TV...

Letos imamo TC nastavljen kaksne 3 stopinje nizje in malo zakurimo. Je dosti bolj kamot imeti pec, ker ti sigurno malo pregreje in enostavno zracis oldschool, ne pa da si zaprt v akvarij z rekuperacijo ali pa da pazis, da ne prevec sokirar TC.

V glavnem na zacetku planiral kakor, da je energetsko vojno stanje, na koncu pa so stroski pri moderni hisi tako ali tako minimalni. Je pa pec stala: 4000 EUR dimnik, 2000€ pec, dimnikar ca 60EUR letno. Samo fiksni strosek za ca. pet let celotnega stroska elektrika ali pa ca. 10 let celotnega stroska ogrevanja s TC. Kaj sele, ce stejes drva.

Mithrandir ::

Zanimivo, da vas toliko raje zrači na prepih, kot bi imeli rekuperacijo.

Jaz moram trenutno zračit na prepih, ampak je to nevšečnost, ko 2x na dan greš po celi hiši odpret vsa okna za 3 minute in je tačaš mrzlo in prepišno.
Pa še izguba časa je.

Dimnik ::

sbawe64 je izjavil:

25°C ??

A vi celo leto v gatah hodite notri ?


Nić takega, mi tudi šopamo 24°C, ampak ne na toplotno, temveč uplinjaka z zalogovniki, zvečer naložim pec, pa pol in 24ur mir, vlaga cca 54

Mithrandir ::

Kako vam rata tako visoka vlaga ?
Pri nas je v glavnem prostoru ki je združena kuhinja + dnevna te dni vlaga večino časa med 33% in 40%. Včeraj ko se je obesilo za dve stojali perila pa je celo prilezlo na 51%

TheBlueOne ::

Mithrandir je izjavil:

Kako vam rata tako visoka vlaga ?
Pri nas je v glavnem prostoru ki je združena kuhinja + dnevna te dni vlaga večino časa med 33% in 40%. Včeraj ko se je obesilo za dve stojali perila pa je celo prilezlo na 51%


Mi smo imeli samo s TC ko je bila ultra zima nekje pri slabe 50%, tudi do dobre 40%. Letos, ko kombiniramo s pecjo in normalnim zracenjem smo zaenkrat med 50% in 60%. Smo pa lani dodotno vlazili, je menda v najbolj suhih casih slo nekje okoli 5l vode na dan v hiso.

Mithrandir je izjavil:

Zanimivo, da vas toliko raje zrači na prepih, kot bi imeli rekuperacijo.


Nek obcutek svezine je, ce prezracis. Kakor, da si umijes umazane roke. In ni ti treba toliko pazit, da takoj zapres teraso, pac vse je bolj kamot.

Ne vem pa ce ima kaksne tehnicne pluse.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Mithrandir je izjavil:

Kako vam rata tako visoka vlaga ?
Pri nas je v glavnem prostoru ki je združena kuhinja + dnevna te dni vlaga večino časa med 33% in 40%. Včeraj ko se je obesilo za dve stojali perila pa je celo prilezlo na 51%
Si si sam odgovoril, ker imaš očitno prezračevanje z rekuperacijo.

Zakaj ga mi nimamo, ker je razen 0h-5h celo naselje zavito v moder dim. Tako prezračim na polno sredi dneva, ko je malce premora, pa počasi na naravni vlek preko noči. Ja, mi je žal da nisem vseeno vgradil prezračevanja, pa bi ga vsaj na urnik dal, da bi delal ponoči. Je nadležno parkrat dnevno odpirat okna, se strinjam.
vires in numeris

Mithrandir ::

energetik je izjavil:

Mithrandir je izjavil:

Kako vam rata tako visoka vlaga ?
Pri nas je v glavnem prostoru ki je združena kuhinja + dnevna te dni vlaga večino časa med 33% in 40%. Včeraj ko se je obesilo za dve stojali perila pa je celo prilezlo na 51%
Si si sam odgovoril, ker imaš očitno prezračevanje z rekuperacijo.

Zakaj ga mi nimamo, ker je razen 0h-5h celo naselje zavito v moder dim. Tako prezračim na polno sredi dneva, ko je malce premora, pa počasi na naravni vlek preko noči. Ja, mi je žal da nisem vseeno vgradil prezračevanja, pa bi ga vsaj na urnik dal, da bi delal ponoči. Je nadležno parkrat dnevno odpirat okna, se strinjam.


Nimam rekuperacije.

Mithrandir je izjavil:

Zanimivo, da vas toliko raje zrači na prepih, kot bi imeli rekuperacijo.

Jaz moram trenutno zračit na prepih, ampak je to nevšečnost, ko 2x na dan greš po celi hiši odpret vsa okna za 3 minute in je tačaš mrzlo in prepišno.
Pa še izguba časa je.


EDIT: to kar si pisal glede dima, je tudi moj pomislek.
Tudi sami imamo težave, da sosednje kot za stavo kurijo slabo suh les, odpadke, iverico, ... Skratka večino dneva zunaj močno smrdi in zračimo večinoma sredi dneva ko je intenzivnost kurjenja manjša ali pa so peči že ogrete in je gorenje malo boljše. Ali pa zgodaj zjutraj, ko se še ne kuri.

Torej kako potem če imaš rekuperacijo, so kaki filtri, da zadžijo dim in prašne delce ?

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Menda je max filtracijo EN779 f7.

https://www.filtex.cc/en/know-how/filte...

Nisem pa 100% siguren, da je tako. Imam nekje v spominu od takrat, ko smo se zanimalo za te zadeve.

energetik ::

Mithrandir je izjavil:


EDIT: to kar si pisal glede dima, je tudi moj pomislek.
Tudi sami imamo težave, da sosednje kot za stavo kurijo slabo suh les, odpadke, iverico, ... Skratka večino dneva zunaj močno smrdi in zračimo večinoma sredi dneva ko je intenzivnost kurjenja manjša ali pa so peči že ogrete in je gorenje malo boljše. Ali pa zgodaj zjutraj, ko se še ne kuri.

Torej kako potem če imaš rekuperacijo, so kaki filtri, da zadžijo dim in prašne delce ?
Imajo filtre, dovolj za prah, za PM10 in PM2,5 pa že vprašljivo. Smrad gre pa itak skozi. Razen če si ne omisliš kakšen ekstra velikosti HEPA z dodanim aktivnim ogljem.
vires in numeris

fikus_ ::

Mithrandir je izjavil:

Zanimivo, da vas toliko raje zrači na prepih, kot bi imeli rekuperacijo.

Jaz moram trenutno zračit na prepih, ampak je to nevšečnost, ko 2x na dan greš po celi hiši odpret vsa okna za 3 minute in je tačaš mrzlo in prepišno.
Pa še izguba časa je.


Če delaš novogradnjo, ali pa generalno prenovo, je rekuperacija skoraj nujna, da boš pa v staro hišo/stanovanje delal to, je pa veliko svinjarije in težko je speljat kanale, da ne bi vizualno zgledalo kot kakšno zaklonišče.

Potem je rešitev 2x-3x dnevno zračiti na prepih.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858558274 (8775) edi123
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865249 (5446) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937627 (14267) fikus_
»

Nasvet za izbiro načina gretja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
828734 (5684) Lonsarg
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154979 (121803) Zvezdica27

Več podobnih tem