» »

Nasvet za izbiro načina gretja.

Nasvet za izbiro načina gretja.

1
2
»

trancer01 ::

Pozabil sem še dodati, da imam okna lesena dvoslojna Ug=1,1 W/m2k, bajta pa bo letos stara 7 let.

fikus_ ::

Hvala za odgovor. Bom prenavljal hišo in bi bila ta zadeva v mansardi uporabna v spodnjem delu pod poševnino.

trancer01 ::

Priporočam ti, da stensko gretje namestiš, če se le da, na notranje stene. Na zunanjih stenah boš imel ne glede na debelino in kakovost izolacije nekaj dodatnih izgub, ki se jim z namestitvijo na notranje stene lahko izogneš. Jaz imam stensko gretje povsod le na notranjih stenah.

energetik ::

Jaz bi stensko dajal le, če bi ga potem poleti uporabljal tudi za hlajenje. Pa v kopalnici.
Drugje mi ni všeč ideja, da moram razmišljati, kje bodo omare in kje lahko obesim sliko, omarico itd.
Odzivnosti talnega? Kaj pa se ima za odzivat, vremenska regulacija + sobni korektor 24/7, vse je enkaomerno ves čas. Saj talnega ne prižigaš in ugašaš.

V spalnici pa imam itak talno ves čas zaprto, razen poleti, ko hladim.

trancer01 ::

Vsakomur svoje, energetik. Imam pa sam ves čas vse vklopljeno in nič ne zapiram posameznih vej. V mojem primeru se je stensko gretje montiralo naknadno in je bila to edina zares smiselna opcija. To "ploskovno" pohlajevanje pa se meni ne zdi najbolj primerno za naše podnebje, ker so poletja prevlažna in zares bolj kot hlajenje rabiš razvlaževanje, česar pa na takšen način ne rešiš.

fikus_ ::

"Odzivnosti talnega? Kaj pa se ima za odzivat, vremenska regulacija + sobni korektor 24/7, vse je enkaomerno ves čas."

Načeloma deluje, se pa pojavi kakšen dan, ko je hitra sprememba vremena (padec temperature) in gretje ne sledi, še posebej pri starejših manj izoliranih (lesenih/montažnih) hišah. Ampak to so bolj mejni primeri.

Hlajenje je problematično zaradi kondenza, posledično pri pomanjkljivo načrtovanih sistemih je potem težava plesen.

energetik ::

fikus_ je izjavil:

"Odzivnosti talnega? Kaj pa se ima za odzivat, vremenska regulacija + sobni korektor 24/7, vse je enkaomerno ves čas."

Načeloma deluje, se pa pojavi kakšen dan, ko je hitra sprememba vremena (padec temperature) in gretje ne sledi, še posebej pri starejših manj izoliranih (lesenih/montažnih) hišah. Ampak to so bolj mejni primeri.

Hlajenje je problematično zaradi kondenza, posledično pri pomanjkljivo načrtovanih sistemih je potem težava plesen.
Morda ne deluje popolno v montažnih, v masivni pa deluje popolno. Hitro spremembo vremena požre akumulacija cele bajte za šalo. Notri imamo pribito 21,5, ne glede na to ali je zunaj -20 ali +20.

Enako poleti s talnim hlajenjem, zunaj se spreminja 20 do 40°C, notri pribito 24° v vsakem kotičku bajte. Je pa res, da talno rabi dodatno razvlaževanje, kar pa tudi imam.

trancer01 ::

Seveda pa imajo vsi na svetu dobro izolirane masivne hiše, v katerih talno gretje ob veliki akumulaciji toplote deluje popolno.;((
Poganjanje talnega za ohlajanje in hkrati še razvlažilca je pa tudi, hm, po mojem slabša rešitev od klime.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

misticnimrk ::

Da si sposodim temo, če smem.

Kakšen tip plinske centralne peči se splača vzeti dan danes?
Kakšne so cene in kakšne tipe regulacije nam te omogočajo?

Gre se za stanovanje ~70m^2. Zgrajeno v 60', 70' letih. Fasada & streha bo v kratkem nova. Okna so že bila zamenjana.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

misticnimrk je izjavil:

Da si sposodim temo, če smem.

Kakšen tip plinske centralne peči se splača vzeti dan danes?
Kakšne so cene in kakšne tipe regulacije nam te omogočajo?

Gre se za stanovanje ~70m^2. Zgrajeno v 60', 70' letih. Fasada & streha bo v kratkem nova. Okna so že bila zamenjana.
Itak so vse kondenzacijske. Vzami z vgrajenim ~30-50L bojlerjem in je toto. Lahko vkomponiraš tudi vremensko regulacijo, ampak dvomim da se splača, sploh če že imaš termoventile na radiatorjih.

trancer01 je izjavil:

Seveda pa imajo vsi na svetu dobro izolirane masivne hiše, v katerih talno gretje ob veliki akumulaciji toplote deluje popolno.;((
Poganjanje talnega za ohlajanje in hkrati še razvlažilca je pa tudi, hm, po mojem slabša rešitev od klime.
Je slabša rešitev, vendar investicija 0€, ker sem razvlažilce imel še od prej od gradnje hiše. Deluje pa, ko sem bil poleti 1 teden sam doma, sem za probo navil hlajenje in razvlažilce, notri sem imel 22° v vročinskem valu (brez nočnega zračenja), če je kdo prišel na obisk, ga je zazeblo že ko je vstopil. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

misticnimrk ::

energetik je izjavil:

misticnimrk je izjavil:

Da si sposodim temo, če smem.

Kakšen tip plinske centralne peči se splača vzeti dan danes?
Kakšne so cene in kakšne tipe regulacije nam te omogočajo?

Gre se za stanovanje ~70m^2. Zgrajeno v 60', 70' letih. Fasada & streha bo v kratkem nova. Okna so že bila zamenjana.
Itak so vse kondenzacijske. Vzami z vgrajenim ~30-50L bojlerjem in je toto. Lahko vkomponiraš tudi vremensko regulacijo, ampak dvomim da se splača, sploh če že imaš termoventile na radiatorjih.



Hvala za odgovor.
Bom ob totalni prenovi in novih radiatiorjih dal še termoventile v vse prostore.

Invictus ::

Če se boš zafrkaval, daš lahko še digitalne. Se kar pozna.

Mehanskim termo ne moreš nastaviti intervala...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Deluje pa, ko sem bil poleti 1 teden sam doma, sem za probo navil hlajenje in razvlažilce, notri sem imel 22° v vročinskem valu (brez nočnega zračenja), če je kdo prišel na obisk, ga je zazeblo že ko je vstopil.

Jaz sem ob daljšem vročinskem valu v talno spuščal 22 stopinj in tako hišo ohladil za kaki 2 stopinji. Ni bilo veliko, se pa pozna. Lahko bi šel še malo nižje, a bi potem malo "slabše spal", tako pa sem ostal na varni strani - da sigurno ne kondenzira v estrihu.

misticnimrk ::

Invictus je izjavil:

Če se boš zafrkaval, daš lahko še digitalne. Se kar pozna.

Mehanskim termo ne moreš nastaviti intervala...


Zafrkavali se bodo drugi, jaz bom financiral (svoje želje in potrebe).
Mogoče veš razliko v ceni?

Edit: sem pogledal na hitro.. cena x3, hmm..

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Ja, je x3. x2, če imaš malo sreče. Recimo eq-3. Sam je super, ko se ti ob 22h vklopi nočni način, in dostikrat peč sploh ne dela... Pa tudi izkjlopi, ko nikogar ni doma, ali vklopi v kopalnici zvečer, ko jo rabiš...

Če si pa na toplotnem daljinskem ogrevanju, ti pa poreže tiste sunke energije, ki jih toplarne pošiljajo v omrežje in jih mehanski gladko ignorirajo... Števci jih pa ne :)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

misticnimrk ::

Nisem na daljinskem ogrevanju.
Cene pa nekako tako kot tudi sam praviš, ja.. Bom premislil.
Ker realno razen v dveh sobah, ga nebi potreboval (termostatskega ventila). Je za malo razmislit in se odločit.

gufy123 ::

sead1982 je izjavil:

gufy123 je izjavil:

Vaillant 11kv arotherm imamo mi za našo polovico dvojčka - 4 štuki (k, p 1, m), 10cm stiroporja v fasadi, talno gretje, 3slojna okna, cca 220m2 na gorenjskem in je čez glavo zadost


EVO ODGOVOR NA MOJE VPRAŠANJE HAHA
NO KAK STE KAJ IMELI PORABO ELEKTRIKE V EUREUREUR ALI PA LAHKO TUDI KW ;)


poraba v KW je spodaj. Glej povprečje, ker ne vnašam porabe vsak mesec - hitro zamudim tiste dni, ko je treba vpisat odčitke v obrazec.
Je pa res, da ne šparamo kaj dosti. zaradi majhnih otrok je v hiši bolj vroče kot hladno, cirkulacijo vode imamo trenutno še 24/7 itd.
mesec VT MT
AVG 20 172 156
SEP 20 131 140
OKT 20 139 133
NOV 20 445 630
DEC 20 492 572
JAN 21 312 408
FEB 21 641 699
MAR 21 453 526

energetik ::

gufy123 je izjavil:

poraba v KW je spodaj. Glej povprečje, ker ne vnašam porabe vsak mesec - hitro zamudim tiste dni, ko je treba vpisat odčitke v obrazec.
Je pa res, da ne šparamo kaj dosti. zaradi majhnih otrok je v hiši bolj vroče kot hladno, cirkulacijo vode imamo trenutno še 24/7 itd.
mesec VT MT
AVG 20 172 156
SEP 20 131 140
OKT 20 139 133
NOV 20 445 630
DEC 20 492 572
JAN 21 312 408
FEB 21 641 699
MAR 21 453 526
Poraba je lahko samo v kWh, ne pa kW.
In dokler ne napišeš, ali je to celotna poraba hiše ali samo TČ, nam tudi to nič kaj dosti ne pove.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

gufy123 ::

bodi picajzlast jebemu. seveda je v kwh kaj pa drugega. poraba za celo bajto, ne samo za TČ

energetik ::

Zakaj potem ne napišeš, da je razdalja od LJ do MB 100km/h?
Gre za enak nesmisel.

Če je poraba za celo bajto, je zelo odvisno od življenjskega sloga, koliko porabe je pri tem dejansko bilo samo za TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

edi123 ::

Se splaca vgrajevat stensko gretje poleg talnega? Studiral sem da bi dal pri novogradnji samo zunanje stene kjer ni pohistva ter stopnisce notri in zunaj? Hisa bo izolirana z 20cm fasade ter gretje/hlajenje na toplotno črpalko.

z3ro ::

edi123 je izjavil:

Se splaca vgrajevat stensko gretje poleg talnega? Studiral sem da bi dal pri novogradnji samo zunanje stene kjer ni pohistva ter stopnisce notri in zunaj? Hisa bo izolirana z 20cm fasade ter gretje/hlajenje na toplotno črpalko.

Ne splača se ;)

energetik ::

Če hočeš hlajenje, potem kvečjemu kombiniraj s stropnim hlajenjem. Pa ventil za preklopti zima/poletje.

edi123 ::

Talno ne velja za hlajenje?

sbawe64 ::

Talno je za gretje, za hlajenje potrebuješ konvektorje.

Pišeš o novogradnji, kje je rekuperator ? Nanj priklopiš kanalsko klimo in hladiš vse prostore.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

fikus_ ::

Topel zrak se dviga (zato talno), hladen se pa spušča.

Če delaš novogradnjo, razmisli o centralnem razvodu prezračevanja.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

edi123 ::

Kupil sem hiso v 3. gradbeni fazi. Sem upal da se da ohlajevat hiso preko TČ s talno in stensko instalacijo.

darksamurai ::

Za stensko/stropno hlajenje potrebuješ veliko kvadraturo hladilnih elementov, ker sten ne smeš preveč ohladiti, drugače boš imel kondenz in plesen.

S TČ lahko greješ in hladiš. To je mogoče, ampak je drago.
1. talno je za gretje
2. stensko lahko greje in hladi
3. stropno lahko hladi

energetik ::

darksamurai je izjavil:

Za stensko/stropno hlajenje potrebuješ veliko kvadraturo hladilnih elementov, ker sten ne smeš preveč ohladiti, drugače boš imel kondenz in plesen.

S TČ lahko greješ in hladiš. To je mogoče, ampak je drago.
1. talno je za gretje
2. stensko lahko greje in hladi
3. stropno lahko hladi
Sori, tudi talno lahko hladi. Že 5 let, v praksi. seveda potrebuješ zraven razvlažilce.

Za tega, ki je spraševal - če delaš iz nule, naredi centralno razvlaževanje/hlajenje v prezračevalnem sistemu + dodatno hladilne konvektorje v najbolj obremenjenih prostorih. Boš najbolj zadovoljen, meni je žal, da nisem tako naredil, ko je bila možnost. Rabiš pa nekje 150-200L zalogovnik hladilne vode, poleg bojlerja. Sicer je hladilna moč TČ prevelika za tista 2 konvektorčka. Iz tega zalogovnika ločeno napajaš rebra v prezračevalnem sistemu in konvektorje.

edi123 ::

Kaj pa potem ce bi res naredil talno za gretje pozimi ter stropno za hlajenje poleti? Po potrebi ce bi bilo "premrzlo pozimi" bi vklopil se stropno za gretje in ce bi bilo "prevroce poleti" bi vklopil talno za hlajenje?

Ali imam prevec domišljije?

Tody ::

Neke velke buče prodajate... Talno hladi, koliko in kaj spušča v talno nevem (ubistvu vem ampak mi je vseeno) in je celo poletje 23 stopinj kolikor je nastavljeno. Brez fodatne masinarije. Seveda je treba uporabit žaluzije in vsaj ko sonce na polno nabija met vrata zaprta ali vsaj na kip. Vlažnost pa je cca 40 do 60

jabe ::

moderno bajto shladit ni noben problem. v bistvu niti ne rabi hlajenja kaj dosti. ampak, da ne rabi razvlaževanja, so pa res buče. že če nič ne hladiš, gre vlaga preko plafona. zunaj je previsoka, notri je previsoka (če se kuha, šere, tušira, diha bogami) - nimaš kaj, kot aktivno jo ven spravljati. Ko pa še hladiti s talnim začneš na to osnovo, potem pa sploh.

in res, z razvlažilci in talnim hlajenjem ob malo doslednosti s senčenjem in odpiranjem vrat/teras lahko to čisto fajn pelje. Brez aktivnega razvlaževanja pa... že če nihče ne živi notri ne, ob malo kuhanja, dihanja, pranja, tuširanja pak ne. je pa to rešitev, ki je napol zastonj. talno je že notri, razvlažilec je sitnica in imaš znosno poleti brez nekih pretiranih stroškov.

Lonsarg ::

Moderno in brez centralne rekurperacije/prezracevanja ne gre skupaj. Tudi če je že v 3. gradbeni fazi, se da centralno prezracevanje komot napelat. Bodisi po vogalih in na fensi način poknavfat, bodisi s spuscenimi stropi, kjer magar hkrati še elektriko potegneš, da je manj štemanja po stenah.

En korak naprej je seveda da na to zadevo povežeš še kanalsko klimi, če je gradnja pasivna sicer morda ni potrebe in bo nočno ohlajevanje preko prezračevalnega sistema dovolj (praktično ne obstaja rekurperator, ki ne bi imel možnosti nočnega ohlajevanja).
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546889 (346) feryz
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34864347 (4544) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
699836 (8287) Vanich
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153255 (120079) Zvezdica27

Več podobnih tem