» »

A1 optika v bridge mode nehala delovati

A1 optika v bridge mode nehala delovati

alesf ::

A se je včeraj še komu zgodilo da mu je nehala delovat optika na A1 v bridge mode?

Že ob priklopu A1 optike sem prosil če mi dajo modem v bridge mode, da sem PPPoE povezavo vzpostavil sam na Mikrotiku. Delovalo je do včeraj popoldne, ko se naenkrat ne avtenticira več (CHAP authentication failure).

pppoe-out1: rcvd CHAP Challenge id=0x1
name SIMB_TABOR_PE1
pppoe-out1: sent CHAP Response id=0x1
name ********
pppoe-out1: rcvd CHAP Failure id=0x1
CHAP authentication failure

Na podpori so spraševali če imam pravo uporabniško ime in geslo, preverili da modem deluje in je dosegljiv in sicer (menda) predali naprej tehnikom. Drugih napak pri sebi ne opazijo. Imam občutek, da so nekaj spreminjali na opremi ali v nastavitvah in me zato zanima če ima še kdo drug podobne težave.

jukoz ::

Meni je nehala delat v bridge mode prejšnji teden, v ponedeljek

pppoe: lcp keepalive timeout

Na vsakih cca 5 minut je moj router vzpostavljal pppoe na novo.

Sem čakal "tehnično" podporo do srede, potem sem jih imel zadosti.

Sem preklopil v routing mode - tisti zyxel modem ima en DMZ mode, določiš interni IP (192.168.1.x) da se preusmeri ves promet.

Na svojem routerju pa določiš, da ima nek fiksen IP naslov (nekaj v rangu 192.168.1.x)



Ne vem pa kaj je fora, ker mi je povsem OK delalo od decembra, ko sem naredil prehod k njim.

alesf ::

OK, vsaj nisem edini.

Hvala za DMZ info. Verjetno bo to najboljši način, ker zdaj sem v njihovih očeh jaz kriv za nedelovanje (ne nudijo podpore za opremo ki ni njihova), čeprav je delovalo brez problema ves čas in sam nisem ničesar spreminjal.

Moram dobit dostop do Zyxela, ker mi ne zagrabi več geslo za dostop.
Ko mi je še delovalo sem videl, da imajo svoj GUI čez default zyxel ki ima več funkiconalnosti.

jukoz ::

Mah, sej zdejle je spet ven zabrisalo vse skupaj.

Včeraj so imeli izpad ob ne vem kdaj po celi Ljubljani (stranke imajo različne priklope in mi nadzorni sistem javi ko je izpad).

Zdejle je pa pri meni odletel.

Res ne vem kaj neki drekajo, najboljš pri vsem je pa, da tudi napake ne moreš prijavit, ko imajo izpad.

Zdejle jim tudi chat support ne dela.

Pa kaj morajo šart po omrežju med delovnikom. Kaj je narobe s temi ljudmi.

Zyxel dostop pa imaš pa login zadaj na liman.

Če si spreminjal gesla ga verjetno lahko resetiraš preko A1.si dostopa - neka funkcija je, ne vem pa če ti spremenijo gesla.

DMZ dostop se uredi preko network security al neki.

In je ene 4 tab DMZ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

alesf ::

Včeraj sem prišel do sogovornika, ki je potrdil težavo pri njih.
Upam da mi danes rešijo.

jukoz ::

Poročaj ko zrihtajo, da preverim še pri sebi.

alesf ::

So uredili.
Sicer so mi statični IP pozabili nastavit, ampak je vsaj začelo delovat.

Dark000 ::

Razmišljam o prehodu iz T2 na A1 in mi ni čisto jasno tole pri A1 in bridge mode... npr. Jaz imam sedaj pri T2 njihov modem in statičen IP, katerega vpišem na svojem routerju in je to to.

Rad bi ohranil enak (vsaj približno) 'setup' tudi pri prehodu k A1. Če sem prav zasledil pri A1 ne moreš dobiti samo modema (ne vem če je to res), ampak obvezno dobiš oboje, se pravi njihov modem in njihov router; če bi potem hotel še naprej uporabljati svoj router bi potemtakem imel tri naprave.

Kaj pomeni, da ti ob prehodu na A1 nastavijo modem v bridged mode, je to to, kar imam sedaj pri T2? In ali se to (in še statičen ip) da vse dogovoriti v vsaki random poslovalnici ali kje sporočim moje želje, da se bomo razumeli kaj hočem, je najbolje poklicat, izpolnit spletni obrazec...

p.s. Statičen IP pri A1 je možen in brezplačen? Ali to dodatno računajo.

Evolve ::

Najbolje da vprašaš..

pomoje imajo vsi isti princip, da gre optika direktno v bridge router/modem ta pa naprej v tvoj router, kateri vzpostavlja povezavo.

Tako da ti je setup isti. IP se ti edino spremeni (pa še to bi blo clo mogoče prenašati med ponudniki, čeprav je to bolj za business userje imo)

mag3 ::

Dobiš modem in router vse v eni napravi. Ta naprava se ti potem prestavi v bridge mode in deluje samo kot modem, nato pa vse urejaš preko svojega routerja. Statičen IP je brezplačen.
Nevem pa če se da bridge uredit že v poslovalnici... Lahko poveš, če pa nebo urejen pa ob vklopu pokličeš na podoro in ti dajo modem v bridge mode.

alesf ::

Modem se naknadno nastavi v bridge mode, ker pri priklopu želijo stestirat če naprava deluje.
Če boš imel njihov modem v bridge mode boš moral PPPoE povezavo vzpostavit na svojem routerju. Za to potrebuješ uporabniško ime in geslo, ki ti ga oni dajo.

Mislim da je boljše da uporabiš DMZ s katerim preusmeriš ves promet na svoj router in prepustiš njihovemu modemu povezovanje na PPPoE kot je zgoraj predlagal jukoz.
Jaz imam sedaj tako nastavljeno, pa mi vse deluje.

Statični IP je zastonj. Bodi pozoren, da ti statičen ip translira v *.static.amis.net. Meni so prvič dali statičen ip iz dinamičnega poola in sem verjetno zaradi tega imel težave.

steex ::

Živijo.

Naročil sem Wifi Mesh sistem za boljše wifi pokritje po hiši. A1 tehniki so mi svetovali da se njihov modem/router Titanium nastavi v "bridge način" in potem bo moj lastni router vzpostavljal PPPOE sejo oz se povezal z internetom. Druga opcija bi bila da priklopim laster router v obstoječi setup in tako router uporabljam kot access point, PPPOE sejo bi še vedno vzpostavljal A1 modem/router; vendar pri tej varianti potem izgubim vse funkcionalnosti routerja ter rečeno mi je bilo, da menda obstaja tudi možnost NAT konflikta (nimam pojma kaj to je).

Odločil sem za za opcijo Bridge mode, na A1 so mi rekli naj jih pokličem ko dobim opremo. Rad pa bi vas vprašal kaj še potrebujem poleg up.imena in gesla za internet? Moram biti še na kaj dodatno pozoren oz. dodatno opozoriti A1?

Kaj pa oba TV komunikatorja, predvidevam da ostaneta priključena v LAN vhode 2 in 3 na A1 modem/routerju, kot do sedaj?
kakšne so kaj izkušnje s tem bridge mode, vse deluje OK?

Hvala lepa za odgovore

dexterboy ::

Ojoj, pri mojih starših so tudi zamenjali modem, imamo pa naš, domači router. Trenutno je tako, da je obisk interneta še vedno preko domačega routerja, WAN je samo uštekan v LAN modema od A1. Sem govoril po telefonu in so tudi meni ponujali bridge mode, nisem še zatežil za to. Mam pa dve vprašanji;
- kaj, če router od A1 izklopim in dam LAN iz optičnega pretvornika direktno v domači router?
- tehniki so mami pustili vsa gesla od A1 routerja. Je ta Zyxel kaj drugačen od drugih naprav? Ker, če imam geslo od admina, lahko sam spreminjam nastavitve na A1 škatli.
Ko sta starša imela še staro škatlo od optike, je imela 4 LAN vhode. Sem na začetku koristil samo tisto škatlo, potlej pa enkrat slučajno videl druge računalnike na omrežju file brskalnika. Me je kr srat prijelo in naslednji dan sem dal vse na TP-Link.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

zee ::

Če imaš IP TV, potrebuješ še managed switch, sicer ti televizija in telefon ne bosta delovala.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

muffliato ::

dexterboy je izjavil:


- kaj, če router od A1 izklopim in dam LAN iz optičnega pretvornika direktno v domači router?


Je kdo že rešil ta problem?
Tudi sam bi rad zabrisal A1 modem (bridge) v kanto in uporabljal samo lastnega s PPPoE. Res ne razumem, zakaj toliko plastike samo za internet.

Prej na Telekomu je zadeva laufala brez dodatnega bridga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

Boobiz ::

zakaj pa imaš dva modema? A1 modem naj ostane v bridge, svoj modem izloči in pelji kabl iz A1 modema v svoj router. ali kaj?
I'm drunk, what's your excuse?

muffliato ::

Boobiz je izjavil:

zakaj pa imaš dva modema? A1 modem naj ostane v bridge, svoj modem izloči in pelji kabl iz A1 modema v svoj router. ali kaj?


Kdo govori o dveh modemih? Pravim, da bi rad A1 bridge izklopil in uporabljal samo svojega.

Trenutno je so 3 škatle:
1. iz FTTH v LAN (telekom)
2. bridge WAN-LAN (A1)
3. PPPoE in Wifi (Linksys)

Torej uporabljal bi samo 1. in 3., brez A1 bridga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

sbawe64 ::

A1 (večinoma) uporablja telekom gpon omrežje.
Brez ONT škatle boš potreboval router, ki podpira spf (MikroTik ?).
2020 is new 1984
Corona World order

Lightning5 ::

Si morda poskusil, če deluje, če direktno povežeš svoj router na Telekom ONT. Pri Telemachu dela na Telekomovi optiki dela.

muffliato ::

Točno to. Na huawei ONT pretvornik sem pri Telekomu lahko direktno vezal svoj ruter in enostavno samo poklical PPPoE sejo. Pri A1 pa ne. Zakaj ne, pa nimam pojma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

looka ::

ravno sem vzpostavil pppoe internet BREZ a1 routerja:
- mikrotik router
- na a1 optika
- pppoe sejo vzpostavim z uporabniškim imenom in geslom, katerega mi je morala povedat tehnična služba
- MTU: 1492
- VLAN: 3902

zabeleženo, če komu pomaga.

/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=vlan-a1 name=pppoe-out1 use-peer-dns=yes user=***
/interface vlan
add interface=ether3 mtu=1492 name=vlan-a1 vlan-id=3902
/interface bridge
add admin-mac=*** auto-mac=no comment=defconf name=bridge-lan
/interface bridge port
add bridge=bridge-lan comment=defconf disabled=yes ingress-filtering=no interface=ether3
/interface list
add comment=defconf name=WAN
/interface list member
add comment=defconf interface=ether3 list=WAN

*ether3 je fizični port, na katerega pride kabel s pretvornika. ta iface ne sme bit v bridge-u, jasno. čakam sc to lc kabelček iz aliexpresa da vidim, če se lahko direktno priklopim prek sfp-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: looka ()

sbawe64 ::

Imaš samo internet ?
2020 is new 1984
Corona World order

starfotr ::

Optika je telekom ali prav lastno omrežje od A1?

link_up ::

oh...aliexpress in adaptercki. :) Tnx za tole! Torej kaj rabim za telemach gpon na sfp?
In and Out

starfotr ::

Mogoče tole pomaga



Zakaj bi čakal 100 let, če lahko take drobnarije kot so adapterji, kabli kupiš lokalno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

link_up ::

cakaj, naj zdaj cel video pogledam, da zvem kje kupit? :)
In and Out

starfotr ::

Če rabiš optične kable in adapterje imaš pri fokabu, techtradeu itd.

SFP za gpon je pa v opisu videa.

sbawe64 ::

link_up je izjavil:

cakaj, naj zdaj cel video pogledam, da zvem kje kupit? :)

Odpri video v novem zavitku in poglej opis.


Nekaj linkov za pomoč:
OSI model: OSI model @ Wikipedia

FS.com GPON modul:
https://www.fs.com/de-en/products/13361...

Ta modul pride z default podatki:
- IP: 192.168.1.10/24
- user/pass: ONTUSER/7sp!lwUBz1.
- serijsko spremenimo z ukazom: # set_serial_number 12345678
2020 is new 1984
Corona World order

link_up ::

tnx. Torej imajo zaklenjeno na MAC/SN? Preberem iz modema?
In and Out

sbawe64 ::

Pozor: video je za Telekom optiko.

Kaj gleda a1 ne vem.
Wiresharka v roke in poglej.
2020 is new 1984
Corona World order

looka ::

update: danes je prišel SC/LC adapter. SFP zgleda da dobi nek signal (-7db transmit, -23db receive; kar je po spominu ok glede na meritve ki jih je delal monter), ampak seja se pa ne vzpostavi.
ja, imam samo internet, a1 optika.

sem spremenil MAC na tisto od ZTE škatle, nič. hvalažen bom za kako idejo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: looka ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom optika

Oddelek: Pomoč in nasveti
213358 (2613) MrStein
»

Telekom Neo in Asus router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7620084 (8440) Ghost007
»

Kateri od ponudnikov omogoca lasten router?

Oddelek: Omrežja in internet
325069 (3467) Voluharr
»

Domača mreža hardware

Oddelek: Omrežja in internet
172059 (357) Invictus
»

Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN na Amisu, bizarno počasen internet. (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9011611 (8891) Invictus

Več podobnih tem