» »

Telekom Neo in Asus router

Telekom Neo in Asus router

1
2
»

DenisPokora ::

Mislim na TRUNK ja. Aha okej, najlepša hvala!

Daniel ::

Drugače na trunk port lahko daš karkoli želiš. Na njem lahko pobereš internet v VLANu1 oz. privzetem in tv na VLANu 3999. Brez težav ga lahko uporabljaš tudi samo za internet.

mrihtar ::

Prosim za nasvet:
Imam Asus RT-AC68U z Merlin 386.4. Rad bi uporabil vgrajeni udpxy za gledanje SiOL TV kjerkoli v domačem LANu.

Če prav razumem, bi za to moral pripeljati kabel iz Telekomovega modema iz porta, ki je rezerviran za IPTV (enako kot je priključen Neo) do Asus routerja, recimo na port 4. Potem bi moral v Asus routerju izločiti port 4 iz VLAN1, narediti z njim nov VLAN, ga postaviti pokonci (s kakšnim IPjem in kakšnimi parametri?), urediti firewall (?) in startati udpxy na tem VLANu, recimo na portu 1234. Uporabniki na domačem LANu bi se nato z VLC povezali recimo na http://192.168.1.1:1234/udp/232.2.1.2:5...

Je to pravilno razmišljanje in ali se to sploh da narediti na tem Asus routerju?

Daniel ::

Zelo verjetno ne, je pa zadeva delala dobro na T2 omrežju, ki Multicast pošilja nekoliko drugače. Mogoče, če bi zadevo najprej spravil preko IGMP proxy ampak še takrat dvomim, da bi šlo pri Telekomu. V teoriji bi bila najbolj idealna opcija Mikrotik z IGMP proxy, ki bi serviral podatke RPI v lokalnem omrežju, na katerem bi tekel UDPXY, ker Mikrotik ne podpira UDPXY. Ampak to je zgolj teorija, ki je nisem preizkusil v praksi.

mrihtar ::

Hvala za odgovor. Pred časom sem imel urejen SiOL TV na PCu na dodatni kartici na ta način, zdaj pa mi je PC crknil. Upal sem, da se lahko izognem PCu, če bi udpxy poganjal direktno na routerju.

Daniel ::

Če bi lahko nastavil na tem Asusu VLAN3999 in potem UDPXY povedal naj posluša tam, bi morda šlo ampak kot pravim, nimam nobenih izkušenj z Asus routerji. Lahko pa prilepiš slike vseh teh nastavitev sem, pa bomo malo pogledali.

Daniel ::

Či imaš tak meni, bi morda šlo, nisem pa 100%, ker ni opcije nastavitve VLANa za TV.
https://www.asus.com/us/support/FAQ/101...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Scorpy84 ::

Mene zanima ce das telekomov modem v bridge, en in edini v hisi bo ta neo box, ki bo lahko direktno z njim fizicno povezan. Ali se bo prek drugega routerja, ki je isto asus, lahko uporabljal Neo tv lite, bo aplikacija videla box v isti mrezi?

Daniel ::

Prvi BOX ne bo imel interneta, če bo modem v bridge in priklopljen v WAN na Asus, drugi pa ga ne bo videl, ker bo v popolnoma ločeni mreži za Asusom.

razorslo ::

Pozdravljeni,

Eno zacetnisko vprasanje. Priklapljajo nam telekom optiko paket Neo. Trenutno v spodnjem nadstropku narejena samo skatlica v katero pride opticni kabel. Tukaj pride se telekom (router?). Takajo zraven skatle bo ena neo televizija, zelel bi tudi wifi(verjetno ima to ze telekom router?).
Sedaj pa pravo vprasanje. Od te skatle do podstrehe imam speljan 1 UTP kabel, ki se je prej uporabljal za internet, tam je bil priklopljen na prejsni router. Do tega prejsnega routerja pa pridejo se 3 UTP kabli ki se uporabljajo za internet, wifi in rezerva pri televiziji v drugem nadstropju. Zaradi gradbenih posegov me zanima ce lahko naredim tako da obstojec UTP kabel iz blizine skatle do poddstrehe uporabim ter na podstreho dam samo en swicth(kateri?) in v njega priklopim UTP kable za dodatno Neo televizijo, internet in wifi?

Hvala in lep pozdrav

Daniel ::

Da.
Katerikoli gigabitni navadni switch, razen, če imaš v življenju izjemno nesrečo in boš naletel ravno na takega, ki ne pozna VLANov. Če pa boš kupil pametnega pa se ga boš moral naučiti skonfigurirati, drugače ne bo posredoval VLANa za TV, internet bo delal.

razorslo ::

Daniel je izjavil:

Da.
Katerikoli gigabitni navadni switch, razen, če imaš v življenju izjemno nesrečo in boš naletel ravno na takega, ki ne pozna VLANov. Če pa boš kupil pametnega pa se ga boš moral naučiti skonfigurirati, drugače ne bo posredoval VLANa za TV, internet bo delal.


Prometa na tem drugem delu ne bo veliko, tako da bo dovolj navaden switch? Navaden posilja vse kar dobi vsem najprej kajne? Kaj pa je potem fora VLAnov? Ali je potrebno potem na telekomovem routerja nastavljat trunk izhode ipd.?

Je tale zadeva dobra za plug&play brez nastavljanja?

https://www.mimovrste.com/stikala/dlink...

Daniel ::

Nima veze koliko je prometa razen če nameravaš vse porte na switchu maksimalno obremenjevati. Navadni pošilja promet zgolj naslovniku ampak multicast gre na vse porte, če se obnaša kot večina stikal. Torej, če boš gledal IPTV čez navaden Switch boš ta promet videl tudi na vseh ostalih priklopljenih napravah. Če boš uporabil pametno stikalo in ga konfiguriral pa bo TV promet (v VLANu) šel zgolj na port, kjer je tv sprejemnik. IGMP snooping se drugače reče temu.

Na Telekomovem modemu so porti večinoma nastavljeni na TRUNK torej čez njih dobiš vse kar rabiš.

razorslo ::

Daniel je izjavil:

Nima veze koliko je prometa razen če nameravaš vse porte na switchu maksimalno obremenjevati. Navadni pošilja promet zgolj naslovniku ampak multicast gre na vse porte, če se obnaša kot večina stikal. Torej, če boš gledal IPTV čez navaden Switch boš ta promet videl tudi na vseh ostalih priklopljenih napravah. Če boš uporabil pametno stikalo in ga konfiguriral pa bo TV promet (v VLANu) šel zgolj na port, kjer je tv sprejemnik. IGMP snooping se drugače reče temu.

Na Telekomovem modemu so porti večinoma nastavljeni na TRUNK torej čez njih dobiš vse kar rabiš.


To da se vidi mi je naceloma vseeno. Bi se igral s pametnejsim, ce ne bi bil ravno tast uporabnik druge televizije :D
Je predlagan switch dober?
Res najlepsa hvala za cas in izcrpne odgovore.

Daniel ::

Kar se tiče stikala moram reči ne vem, ker ga nimam. Imam en 8 portni Easy Smart Tplink switch, ki se ga da bez težav konfigurirati, da prenaša VLANe in en ZyXEL 24 portni switch, ki dela enako. Kar sem pa imel navadnih stikal, pa so vsa delala z VLANI, torej so jih BP prenašali naprej brez konfiguriranja.

DenisPokora ::

Scorpy84 je izjavil:

Mene zanima ce das telekomov modem v bridge, en in edini v hisi bo ta neo box, ki bo lahko direktno z njim fizicno povezan. Ali se bo prek drugega routerja, ki je isto asus, lahko uporabljal Neo tv lite, bo aplikacija videla box v isti mrezi?



Lahko probas naslednje, ce ti bo delovalo:
- modem (v kategrega pride optika) je v bridge in povezan iz Lan v Asus Wan.
- probaj povezati še dodatno Lan iz Asusovega routerja v Wan telekomovega modema.

Daniel ::

Taka konfiguracija je pred leti sicer delala ampak ve včasih povzročati kakšne čudne simptome.

DenisPokora ::

Mene pa samo zanima, zakaj se mi telefon noče preklopit na AP, kjer je boljši signal. Telefon je povezan na ausov router tudi ko je samo 1 črtica wifija, kljub temu da ima boljši signal na access pointu. AP ima enak SSID kot router.

Daniel ::

Ker ti dostopne točke podpirajo 802.11 r/k/v standarda.

DenisPokora ::

Je mogoce mozna kaksna resitev tukaj s kaksno konfiguracijo ali pa kaj podobnega? Hvala za odgovor. :)

Daniel ::

Ne. Lahko samo kupiš dve namenski dostopni točki od Ubiqiti, ki bi naj podpirale te zadeve. Ali pa Caosman od Mikrotika, kjer en AP kontrolira vse wifije na več napravah in prestavlja naprave med njimi. Meni deluje kar zadovoljivo.

*Capsman

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

mat xxl ::

Od Asusua imaš zanesljiv MESH sistem, ki to zna, sicer pa lahko probaš tudi z enakim ssidom in passom, na obeh enotah, morda pa, če ti router in ap podpirata MIMO samo vzpostavi povezave v tem načinu.

Tudi sam imam slične probleme ..............

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

cjen ::

 ASUS - izklop ob slabem signalu

ASUS - izklop ob slabem signalu



ASUS ima tako ali tako funkcijo, da ti izklopi wifi v primeru slabega signala, kar je v primeru večih AP zelo priročno.
Drugače pa mesh sistem deluje odlično, če ti (ASUS) routerji to podpirajo.

DenisPokora ::

Lepo pozdravljeni,

doma imam priklopljeno napravo, ki je povezana na omrežje in omogoča odpiranje garažnih vrat preko telefona/aplikacije. Omogoča odpiranje garažnih vrat preko aplikacije tudi če nisi povezan na lokalno omrežje.

Težava se pojavi pri tem, da ne morem več (kar naenkrat) dostopati do naprave preko mobilnih podatkov, ker se aplikacija ne poveže na napravo, ko uporabljam mobilne podatke. Takoj, ko se povežem na lokalno omrežje aplikacija najde napravo in lahko odpiram vrata.

Če napravo povežem na drugo omrežje (hotspot od drugega mobilnega telefona) lahko potem tudi preko mobilnih podatkov in aplikacije dostopam do naprave in odpiram/zapiram vrata (vse deluje normalno)

Zanima me, če je slučajno možno, da mi router blokira kakšen promet? Naprava je brezhibno delovala, ko sem jo rebootal pa nisem več mogel dostopati do nje izven svojega lokalnega omrežja.
Imam nek občutek, da nima povezave z internetom, vendar mi ni jasno zakaj nebi imela interneta, saj pridobi IP in je na ping tudi odzivna. Ali je možno, da ji router ne dodeli dostopa do interneta?

Napravo sem tudi resetal na tovarniške, vendar ni nič pomagalo. Menim, da je v mojem omrežju nekje problem, vendar ga res ne znam diagnosticirati.

Govorim o napravi Hormann homme cube.

Iskrena hvala vsem za pomoč! :)

DenisPokora ::

Rešen problem. Slučajno je bil vklopljen še en DHCP in je povzročal težave.

Daniel ::

Tudi to se kdaj zgodi.

Ghost007 ::

Tudi meni ni uspelo skozi Asus in Netgear spravit sliko. Internet na Neo boxu deluje, IPje dobi, vendar se slika ostavla kot da premalo bandwidtha. Probal sem celo v AP modu in enako. Skozi navadni tp-link switch pa seveda deluje.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NEO Telekoma Slovenije (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Omrežja in internet
1726377868 (296) tbostjan
»

Zakaj mi IPTV deluje?

Oddelek: Omrežja in internet
214843 (3651) toro69
»

Domača mreža hardware

Oddelek: Omrežja in internet
172057 (355) Invictus
»

Amis TV komunikator za usmerjevalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6112897 (8565) Master_Yoda
»

Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN na Amisu, bizarno počasen internet. (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9011607 (8887) Invictus

Več podobnih tem