» »

Ubiquiti in Telekom IPTV

Ubiquiti in Telekom IPTV

«
1
2

MermenJazz ::

Pozdravljeni,
omislil sem si nov router in sicer Ubiquiti UDM SE skupaj z APji in kamerami.

Doma imamo FTTH (P2P) in bi rad speljal optiko direkt v SFP port UDM-ja.
Uspelo mi je vzpostaviti PPPoE sejo in internet deluje.

Problem se pojavi pri IPTV-ju in sicer nastavitev VLAN-a 3999 zanj.
Na starem ASUS router-ju sem imel skripto z robocfg vlan 3999 ports "0t 1t 2t 3t 4t", da sem na vseh portih (WAN in LAN) imel data untagged in VLAN 3999 tagged.
PC (z dodatno virtualno mrežno na VLAN 3999) in NEO sta tako delala brez problemov.

Na novemu routerju sem ustvaril VLAN 3999 za kar sta dve opciji (vpis DHCP podatkov ali VLAN-only network). Nobena pa žal ne deluje.

Če NEO povežem direkt na modem, ta dobi IP v rangu 10.96.184.xxx (za VLAN 3999). Na modemu je pod static routes sledeče:
DstIP/PrefixLength: 10.253.9.6/32
Gateway: 10.64.184.1
Interface: eth5.2 (SFP port?)

Ima kdo izkušnje z IPTV na Ubiquiti routerjih?
Kako bi VLAN in prej omenjeni static route konfiguriral na UDM-ju?

Hvala vnaprej za odgovore!

Sine64 ::

tudi jaz se priporočam za odgovor na to kako skonfigurirati udm da bo neo oz TV deloval....

MermenJazz ::

Malo bližje cilju sem prišel z uporabo te skripte: https://github.com/fabianishere/udm-iptv

Problem je, da s to skripto mora UDM dobit IP, kot bi ga NEO. To mi je uspelo tako, da sem dal IPTV_WAN_DHCP_OPTIONS="-x hostname:TViNBox-000000".
Tako so na PCju začeli delovati nekateri kanali, ne pa vsi. NEO pa žal ni uspel dobit IPja.

Se priporočam, če ima kdo še kakšno idejo!

MermenJazz ::

Po urah in urah mi je končno uspelo spravit IPTV preko UDM SE na PC!

Preko web vmesnika sem ustvaril VLAN: VLAN-only z VLAN IDjem 3999

Preko SSHja sem se povezal na UDM SE in vnesel sledeče:

ip link add link eth8 name eth8.3999 type vlan id 3999

ip link set dev eth8.3999 master br3999

ip link set dev eth8.3999 up


Moj WAN in je zaenkrat eth8 oz 2.5Gbit port na UDM SE saj sem še vedno povezan na modem. Med vikendom bom zadevo premaknil na SFP port in modem poslal v penzijo.

Zdaj preostane samo izolirati VLAN 3999 od ostalega omrežja s parimi firewall pravili in naj bi to bilo vse.

Če ima kdo kakšen feedback kako bi to bolje naredil naj kar napiše!

Zgodovina sprememb…

Sine64 ::

Samo to imaš povezan samo pc na video vlan.....a si poskušal kej povezat Neo-ta na UDM pa da zadeva 100% deluje?

MermenJazz ::

Pravkar povezal NEO in DELUJE!

Sine64 ::

Super!

A se ti da kak kompleten vodič spisat za nas telebane ? :))

Ker bi rad povezal neota in star box s stb na udm in se s tem znebim modema v komunikacijski omarici

MermenJazz ::

Moram še preverit kako se obnese, če je UDM direktno povezan na optiko brez modema vmes. Načeloma bi moralo na enak način delovat, le da zamenjam eth8 na eth9.

Imaš pa zgoraj že napisano vse kar rabi naredit, da bi stvar delovala! Sem tudi sam teleban, sam dosti časa zabijem na googlanju :)

Sine64 ::

napisal si da imaš trenutno UDM povezan od modema na eth8, potem boš pa prestavil na eth9....samo to sta oba UTP porta.....SFP je eth10 in 11.

MermenJazz ::

Porti gredo od eth0 do eth10 :)

Furbo ::

Pa bo to delovalo tudi po resetu, recimo če zmanjka elektrike? Ali bo pozabil.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MermenJazz ::

Na žalost pozabi po resetu. Iščem rešitev oz v katero skripto vtaknit, da bi se ob resetu nazaj nastavlo.

AlexNx ::

Žal ne dela nič od "postopka zgoraj" :(

MermenJazz ::

Meni s prej napisanim deluje na UDM SE z verzijo 3.0.12 (early access).

Zaenkrat imam še preko modema vezano na port 9 (WAN IN oz eth8).

Danes zvečer bom probal še brez modema direkt v SFP oz eth9.

Ostaja problem, da se nastavitve ne shranijo oz jih UDM pozabi po rebootu oz tudi ob kakšni spremembi v konfiguraciji mreže.

Edit: Aja pa IGMP Snooping imam enabled na VLANU 3999.

Zgodovina sprememb…

AlexNx ::

Možno da meni ne deluje ker imam UDM-Pro navaden (ne SE)
V skripti sem vse nastavil kot si opisal ampak ne deluje...še internet nimam več na UDMu

MermenJazz ::

Misliš na udm-iptv skripto? Tisto ne uporabljam več, je tudi meni delalo težave z internetom!

Samo ustvarim VLAN-only z IDjem 3999 in vključenim IGMP Snoopingom in vnesem tiste 3 ukaze v SSH.

AlexNx ::

Ok...To je že malo lažje...
Ali imaš VLAN 3999 določen na port kjer imaš vklopljen NEO Box?

MermenJazz ::

Port profile nisem rabil spreminjat saj je že po defaultu na vseh portih tagiran VLAN 3999 (profil All).

AlexNx ::

:D ne vem kaj sem naredil drugače, ampak deluje
Glede reseta oz. posobitve....kopirano iz linka

UniFi Dream Machine (Pro)
Custom packages on the UniFi Dream Machine (Pro) are re-installed after a firmware updates, but custom configuration is lost. To ensure your configuration remains persistent, move the configuration file to a persistent location and create a symlink:

mv /etc/udm-iptv.conf /mnt/persistent
ln -sf /mnt/persistent/udm-iptv.conf /etc/udm-iptv.conf

mogoče kaka ideja za tiste 3 vrsticeda se same vpisujejo v SSH

MermenJazz ::

Kolkor razumem je to mišljeno samo za ta config file, da ga premakne na persistent in ustvari bližnjico tam kjer ga skripta dejansko išče.
Skripta pa ima že v sebi nek monitoring, ki ga trenutno poizkušam razumet, da bi lahko svojo skripto napisal, tako da udm-iptv sploh ne uporabljam.

PARTyZAN ::

Jaz imam rešeno tako, da imam iz modema speljana 2 kabla, WAN in IPTV. Na switchu UDMa so primerno izbrani port profiles, torej IPTV tagged (3999) na vhodu, pri vseh izhodnih, ki rabijo IPTV pa dodan IPTV profil. Nobenih skript in glavobolov pri FW updatih.

Super bi bilo, če bi se lahko modema znebil, samo na žalost na GPON to ni trivialno opravilo :).

MermenJazz ::

Uspelo! Spodaj na hitro spisan vodič.

Pred začetkom si na računalnik prenesi PuTTY in WinSCP!

1. V web vmesniku UDM-ja ustvari VLAN-only network z VLAN ID-jem 3999 in vključi IGMP Snooping.
(Če uporabljaš Early Access firmware 3.x.x, izberi pod Router - Third-party Gateway)
2. Če še nimaš, v UDM-ju vključi SSH dostop in zanj določi geslo.
3. Odpri WinSCP in izberi protokol SCP, host name = IP UDM-ja, password = prej določeno geslo.
4. V /etc/systemd/system/ ustvari file (desni klik, new, file) z imenom udm-boot.service in vanj skopiraj:

[Unit]
Description=Run On Startup UDM
Wants=network-online.target
After=network-online.target

[Service]
Type=forking
ExecStart=bash -c 'mkdir -p /mnt/data/on_boot.d && find -L /mnt/data/on_boot.d -mindepth 1 -maxdepth 1 -type f -print0 | sort -z | xargs -0 -r -n 1 -- bash -c \'if test -x "$0"; then echo "%n: running $0"; "$0"; else case "$0" in *.sh) echo "%n: sourcing $0"; . "$0";; *) echo "%n: ignoring $0";; esac; fi\''

[Install]
WantedBy=multi-user.target


5. Shrani s klikom na disketo levo zgoraj in zapri Editor.
6. Odpri PuTTY in se prijavi z root@192.168.1.1 (hostname), ko te vpraša vnesi geslo.
7. Zaženi naslednje ukaze:

systemctl daemon-reload

systemctl enable udm-boot

systemctl start udm-boot


To bo v /mnt/ ustvarilo mapo data in v njej on_boot.d (/mnt/data/on_boot.d/)

8. Nazaj v WinSCP: V mapi /mnt/data/on_boot.d/ ustvari file z imenom 42-watch-for-changes.sh in vanj skopiraj:

#!/bin/sh

EXECUTE01='/mnt/data/scripts/on-state-change.sh'
FILE="/data/udapi-config/ubios-udapi-server/ubios-udapi-server.state"
# /usr/bin/logger -t "${PROCESSNAME}" "$*"

# run on boot aswell
$EXECUTE01

if [ "$1" = "DAEMON" ]; then
    # is this necessary? Add other signals at will (TTIN TTOU INT STOP TSTP)
    trap '' INT
    cd /tmp
    shift
    ### daemonized section ######
    # RUNNING=`ps aux | grep $CMD | grep -v grep | wc -l`
    # echo $RUNNING
    # if [ "$RUNNING" -lt 1 ]; then
    LAST=`ls -l "$FILE"`
    # echo $LAST
    while true; do
      sleep 1
      NEW=`ls -l "$FILE"`
      # echo $NEW
      if [ "$NEW" != "$LAST" ]; then
        DATE=`date`
        echo "${DATE}: Executing ${EXECUTE01}"
        $EXECUTE01
        LAST="$NEW"
      fi
    done
    # fi
    #### end of daemonized section ####
    exit 0
fi

export PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin:/usr/local/sbin:/usr/local/bin
umask 022
# You can add nice and ionice before nohup but they might not be installed
# nohup setsid $0 DAEMON $* 2>/var/log/mydaemon.err >/var/log/mydaemon.log &
nohup setsid $0 DAEMON WATCH $* 2>/var/log/watch.err >/var/log/watch.log &


9. Shrani s klikom na disketo levo zgoraj in zapri Editor.
10. Desni klik na ustvarjen file, properties in obkljukaj vse 3 X-e (pod Octal mora pisati 0755) in klikni OK.
11. V /mnt/data/ ustvari mapo z imenom scripts (/mnt/data/scripts/)
12. V mapi scripts ustvari file z imenom on-state-change.sh in vanj skopiraj:

#!/bin/sh

ip link add link eth9 name eth9.3999 type vlan id 3999

ip link set dev eth9.3999 master br3999

ip link set dev eth9.3999 up


Seveda, moraš spremenit interface v tistega, ki ga uporabljaš kot WAN IN (v mojem primeru Port 10 oz SFP port = eth9)!

13. Ponovi točke 9. in 10. tudi za ta file.
14. V PuTTY še enkrat vnesi ukaz:

systemctl start udm-boot


15. Priklopi NEO na UDM in uživaj!

Še par linkov, če si želi kdo pogledat iz kje je to pobrano:
https://di-marco.net/blog/it/2022-01-22...
https://github.com/unifi-utilities/unif...

Ura je 4 zjutraj, za danes bo dovolj :) Lahko noč!

Zgodovina sprememb…

AlexNx ::

Dobro jutro ;)
Eno vprašanje...a si te poti (mape) v WinSCP sam ustvaril ali so že bile?
ker jaz teh map nimam v svojem...

MermenJazz ::

Mape so že bile, ustvaril sem samo scripts mapo kot je napisano v "vodiču".

Katerega UDM-ja in verzijo firmwareja pa imaš?

Zgodovina sprememb…

AlexNx ::

UDM Pro 1.12.30

MermenJazz ::

Iz linka kjer sem pobral on-boot skripto:

Compatibility
Should work on any UDM/UDMPro after 1.6.3
Tested and confirmed on 1.6.6, 1.7.0, 1.7.2rc4, 1.7.3rc1, 1.8.0rc7, 1.8.0+

Katere mape ni?

AlexNx ::

/etc/systemd/system/

Daniel ::

Nekoliko me impresionira koliko je potrebno na UI, da narediš to, kar je stvar parih klikov na Mikrotiku. Glede na to, da gre za opremo višjega cenovnega razreda bi nekako pričakoval, da je konfiguracija tega razmeroma enostavna, ampak kot kaže ni ravno tako.

MermenJazz ::

Huh to pa nebi vedu zakaj...

Lahko probaš inštalirat on-boot po vodiču na https://github.com/unifi-utilities/unif...
To ti poleg on-boot skripte inštalira še CNI Plugins in CNI Bridge skripte ter posodobi Podman, ampak tega za IPTV ne rabimo.

Potem pa slediš vodiču od točke 8. naprej.

MermenJazz ::

Daniel je izjavil:

Nekoliko me impresionira koliko je potrebno na UI, da narediš to, kar je stvar parih klikov na Mikrotiku. Glede na to, da gre za opremo višjega cenovnega razreda bi nekako pričakoval, da je konfiguracija tega razmeroma enostavna, ampak kot kaže ni ravno tako.


Na žalost je prioriteta za Ubiquiti ta, da lepo izgleda... Se pozna, da tam delajo ex-Apple inženirji :D. Hardware pa je sposoben dosti več kot omogoča njihov software.

Sine64 ::

Evo pa imam tudi jaz "deloma" zrihtan NEO preko UDM in brez modema ;)

Imam pa težavo da moram skripto z VLAN 3999 vedno znova vpisovati v SSH UDMa po vsakem resetu (torej prepisujem točko 12 vsakič po resetu).
Je pa tako kot je že AlexNx napisal, nimam map, ki si jih napisal v točki 4 in datoteke udm boot service tudi nimam na UDMu ker imam proja isto.
mapo scripts sem ustvaril, on state change.sh isto vse vpisal, vendar po resetu UDMa je potrebno vsebino iz on state change, vsakič ročno vpisat v puttyju ko resetiram UDM.

danes zjutraj ko sem se zbudil pa NEO tudi ni delal, čeprav je zvečer še vse delalo ok, udm pa se tudi ni resetiral nič ponoči.

maš kak nasvet?

MermenJazz ::

https://github.com/unifi-utilities/unif...

Probaj namestit on-boot-script kot je opisano v zgornjem linku.
Piše, da je kompatibilno s PRO-jem. Kaj več pa nebi vedu pomagat, žal.

link_up ::

a neo je samo kao ott? Ima posvecen vlan? Pa ja ni se vedno multicast?
In and Out

FlyDoc ::

Pozdravljeni,

Ugodno sem se dokopal do UDM Pro in USW-48-500W. Naslednji korak bi bil da Telekomov Innbox pošljem nabirat prah in SFP vtaknem direktno... pa mi žal ni uspelo. UDM prepozna SFP a se povezava ne zgodi. Nastavil sem SFP kot primarni WAN in PPPoE, vnesel vse potrebno... no luck. Klic na tehnično pomoč Telekoma je bil vreden bore malo. Rekli so da je direktna povezava mozna a mi ne povedo kako jo izvesti.

Na kratko... HEEEELP :)

Daniel ::

Povprašaj uporabnika zgoraj, ki je odprl to temo, morda lahko pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

AlexNx ::

Men deluje vse...sfp in neo direktno preko udm proja

neooo ::

A je kateri operater ki mi tv ne laufa na multicast? Namrec imam podoben problem telekom
in ubiquiti...

AlexNx ::

Telemach

FlyDoc ::

AlexNx je izjavil:

Men deluje vse...sfp in neo direktno preko udm proja


In kako ti je to uspelo? Out of the box? Ali si moral kaj “čarati”?

Jaz sem Telekomov SFP vtaknil v WAN port UDM Pro pa se ne poveže. UDM ga prepozna (vidim napetost, Rx in Tx) a se ne poveže…

aerie ::

Fora je verjetno v tem, da serijska številka naprave ni registrirana pri Telekomu in ti ne spusti promet. Vsaj pri meni je bilo tako. Lasten Fritzbox se je sicer povezal ni pa spuščal prometa. Smo morali čakat tehnika dva dni, da je prinesel od Telekoma požegnan Fritzbox ;)

AlexNx ::

Ni nobenega čaranja...V nastavitvah pod Internet spodaj na WAN1 nastimas port 10.
Potem zgoraj klikneš na WAN1 da se odprejo nastavitve in tam pod manual nastaviš IPv4 Connection na PPPoe in spodaj vpišeš u.ime pa geslo ( isto kot da bi se vpisal v original modem).

FlyDoc ::

AlexNx je izjavil:

Ni nobenega Äaranja...V nastavitvah pod Internet spodaj na WAN1 nastimas port 10.
Potem zgoraj klikneĹĄ na WAN1 da se odprejo nastavitve in tam pod manual nastaviĹĄ IPv4 Connection na PPPoe in spodaj vpiĹĄeĹĄ u.ime pa geslo ( isto kot da bi se vpisal v original modem).


Naredil točno to... Zgleda je res nekaj od Telekoma zadaj, saj še vedno ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FlyDoc ()

MoNeferpitou ::

Bom izkoristil to temo za eno moje vprašanje.

Imam Ubiquiti UDM-SE na katerega imam na portu 9 nastavljen WAN1 in priklopljen Huawei B535-235 4G modem ter telemach ŠE VEČ paket, ki mi služi kot glavni internet. Imam tudi Telekomov paket NAJ C ki mi služi za 2x tv in mobitel. Tudi za telekom imam LTE modem Billion BiPAC 8700VAZ-1600, ki je priklopljen v UDM-SE na port 8 ki je nastavljen kot WAN2.

Problem imam ko priklopim telekomov modem na UDM-SE ni internetne povezave. Poiskusil sem tudi v port 9 toda isti problem. Ta isti problem sem imel tudi z INNBOXV60-U modemu.

V prihodnje računam na optiko od telekom in povezavo na SFP toda to bo problem za prihodnjič.
Bi pa rad vzpostavil povezavo saj telemach blokira hitrost po 20G downloadu.

DamijanD ::

A je kakšna razlika, če PCja priklopiš direktno v en ali drug modem?

MoNeferpitou ::

Če direktno priklopim pc v modem internet deluje. Sem pa imel zanimivo situacijo ko je port 9 na UDM-SE ostal nedifiniran po resetu, torej ni bil WAN1/LAN/Disabled in je bil na ta port priklopljen telekomov modem. V tem primeru mi je internet deloma deloval torej recimo youtube je deloval 24ur ni.

FlyDoc ::

update...

Po menjavi paketa na Telekomu (1Gb/100Mb) SFP čudežno oživi, UDM kaže občasno komunikacijo (verjetno poskus avtentikacije) a ne vzpostavi PPPoE seje. Klic na Telekom seveda ne doseže ničesar. Sem spremenil geslo in preizkusil vse možne kombinacije.. no go...

... vrtam naprej, bom hvaležen za vsakršno pomoč...

mzakelj ::

Poskusi s klonom MAC adrese od original modema v svoj router. Pri T-2 deluje na ta način.

tiborrr ::

... zato sem jaz obupal in pustil NEO box direktno na modemu, glavni promet v hiši pa skozi ipfire firewall. Kdo ima pa voljo to popravljat na vsake kvatre.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

AlexNx ::

FlyDoc ali imaš modem v bridge? Nekje v modemu nastaviš u.ime in geslo za pppoe...

MitkoVIP ::

Živijo, ali navodila delujejo tudi na zadnjih verzija EA za UDMP in UDMP SE?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NEO Telekoma Slovenije (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Omrežja in internet
1730379471 (52) cekr
»

UniFi mreža doma

Oddelek: Omrežja in internet
393277 (790) DamijanD
»

Telekom Neo in Asus router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7620129 (8485) Ghost007
»

Siol TV na računalniku

Oddelek: Omrežja in internet
125063 (4178) t0mekk
»

EdgeRouter nastavitve za Telekom Neo box

Oddelek: Omrežja in internet
72351 (2042) BrankoH

Več podobnih tem