» »

Zaposlitev preko SP-ja vs. za nedoločen čas

Zaposlitev preko SP-ja vs. za nedoločen čas

«
1
2 3 4

i33a ::

Pozdravljeni,
v prihodnjih mesecih bom menjal službo(programiranje) - pogovarjam se z nekaj podjetji.
Nekatera med njimi preferirajo zaposlitev preko s.p. -ja druga pa to omenjajo kot možnost in ponujajo tudi zaposlitev za nedoločen čas.
Zanima me kaj so prednosti in kaj slabosti tega ter na kaj moram biti pozoren.

Lep pozdrav in hvala za odgovore.

Superboyy ::

Zaposlitev preko SPja ni zaposlitev.

Je kvečjemu sodelovanje, kjer ti poturijo pogodobo v kateri nimaš pravic kot zaposlen, imaš pa enake ali podobne dolžnosti.

Pa pazi še pri plači. Če ti ponujajo isto bruto plačo si pri SP dosti na slabšem, ker nimaš plačanih dodatkov, dopusta, regresa, bolnišk itd.

Seveda je na koncu dosti tudi na zaupanju. Če veš kam greš in kaj se boš zmenil je tudi SP čisto fajn rešitev, sploh če se nočeš vezat na eno firmo in delaš za več hkrati.

HappyPills ::

Prek sp moras konkretno vec neto ven dobit. Drugace se ne splaca.

opeter ::

Zaposlitev (sploh za nedoločen čas) ti da neko zaščito, pri s.p.-ju si odvisen od sebe in od plačevanja s strani naročnika/kov. Pri s.p.-ju moraš izstavljati račun, plačevati mesečno aktontacijo in prispevke. Ni malice, ni prevoza itn. Skratka, računaj, da moraš te zadeve nekako vkomponirat v tvojo ponudbo/ceno, ker boš drugače hitro v minusu.

Zaposlitev preko s.p. ni zaposlitev, je samo pogodba, ki jo lahko kadarkoli prekinejo. Če se že odločiš za s.p. varianto, glej, da boš imel vsaj kakšen papir/naročilnico/karkoli za primer, da ti ne bi plačali za delo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Koraaz ::

Prednost redne zaposlitve je, da imaš neko socialno varnost, da te ne odjebejo še ta isti dan, imaš plačane prispevke za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, bolniško, malico, prevoz ipd.

Medtem, če si SP tega zgornjega nimaš. Če zboliš, boh ne daj pride kaka resna bolezen, ki bi te priklenila za več mesecev (rak, odpoved ledvic ipd.) si brez plače, tako, da moraš delati tudi, če si bolan, ker zaposlitev prek SP ni zaposlitev ampak samo sodelovanja aka. delodajalec je tvoja stranka, ampak dolžnosti imaš pa enake kot zaposleni.

Zdravstveno zavarovanje in pokojninsko boš moral v primeru SPja tudi sam plačevat + davek, tako, da se moraš izpogajat za konkreten večji bruto v primeru, če greš v SP.

Prednost SPja je ta, da, če imaš veliko posla po službi lahko veliko zaslužiš brez skrbi, da bi te kdo prijavil zaradi dela na črno, ker imaš vse legalno porihtan. Seveda se potem vprašaš kam je šel cel dan, če delaš 2/3 dneva samo posel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Koraaz ()

spam321 ::

Takšna "perspektiva" v programiranju, da ti še zaposlitve za NČ ne ponudijo, ma kaj za NČ, še za določen čas ti ne dajo :)) S.p. imaš odprt, če želiš postati podjetnik (imaš izdelek/storitev, ki jo ponujaš strankam)! Če misliš delati za delodajalca (40h/teden), ga ti kar lepo pošlji v k... ko ti ponudi "zaposlitev" preko s.p. (tudi zakonsko si v prekršku ampak slovenski delodajalčki se itak požvižgajo na to - glavn, da majo merđota v garaži). Kot s.p. lahko letiš iz danes na jutri, težje dobiš kredit, ni bolniške, ni regresa (min. -1024€ neto na leto!!!), vprašanje, kako bo z dopustom, ni odpravnine, pa malica?, potni stroški?, ni dodatka na delovno dobo... folk, ne puščajte se več nategovati tem je.benin slovenskim IT delodajalčkom! Delodajalčki že vedo zakaj forsirajo s.p. in ne redne zaposlitve!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

user4683 ::

Vse, kar tukaj naštevate, da ni, se da dogovoriti z "delodajalcem" in urediti s pogodbo. Če ste dobri in vas res hočejo.

spam321 ::

user4683 je izjavil:

Vse, kar tukaj naštevate, da ni, se da dogovoriti z "delodajalcem" in urediti s pogodbo. Če ste dobri in vas res hočejo.


Zakaj že? Zaposlijo te za NČ in odpreš popoldanca, če se že želiš iti biznis (imaš varnost + lahko se špilaš podjetnika). Ampak to seveda delodajalčki ne bi. Oni bi s.p., da nimajo do tebe nobenih obveznosti... seveda pa temu ne bo tako v obratno smer - sem prepričan (hint: pogodba).

Kurzweil ::

user4683 je izjavil:

Vse, kar tukaj naštevate, da ni, se da dogovoriti z "delodajalcem" in urediti s pogodbo. Če ste dobri in vas res hočejo.


Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.

Kolegi v tujini se vedno znova čudijo, kako smo lahko tako hlapčevski, da za neko podpovprečno plačilo folk odpira s.p.-je... potem pa pride do tega našega prekariata, ko je folk strah na bolniško, porodniško in dopust. Dokler pa bomo kimali in odpirali s.p.-je za zgolj enega delodajalca, se bo to seveda še naprej dogajalo.

Resna firma ti ponudi resen deal, ne pa da odpiraš s.p. zato, da njemu ni treba plačati 100-200€ več za razne prispevke in dodatke. Drugo pa seveda je, če neko dejavnost opravljaš za veš strank/podjetij/delodajalcev... oz. imaš primarno zaposlitev, ampak za ta namen imamo tako dopolnilo delo oz. popoldanski s.p. ali kako folk raje to sliši...

user4683 ::

Tisti, ki ti vsiljujejo sp te več kot očitno ne rabijo, ali pa niste tako dobri kot mislite.

showsover ::

Kurzweil je izjavil:

Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.

Hmm, zanimivo, resnično poznam prav obratne težave, da raje zaposlijo kot najamejo. Verjetno živim v neki izkrivljenosti realnosti ali pa sem samo blodnjav.

Invictus ::

Zaposlitev za nedoločen čas ti ne da nobvene garancije. Če se te hočejo znebiti, je to stvar enega tedna in malo birokracije. Dostikrat pa firme računajo na butaste zaposlene in jim dajo za podpisat sporazumnoi odpoved.

NAredi kalkulacijo, pa boš videl. Pazi, da ne boš imel elementov delovnega razmerja pri s.p., ker te bo davčna našla in boš plačal kazen... Pa tudi podjetje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

spam321 ::

showsover je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.

Hmm, zanimivo, resnično poznam prav obratne težave, da raje zaposlijo kot najamejo. Verjetno živim v neki izkrivljenosti realnosti ali pa sem samo blodnjav.


Slovenski IT delodajalčki so itak fenomen. 50% jih vsiljuje s.p., ostali, ki redno zaposlujejo pa itak dajo v pogodbe takšne pogoje, da te srat prtisne, ko tisto bereš.

user4683 ::

Bottom line je, vsak se sam pusti nategniti - močno dvomim, da ti na razgovoru grozijo s pištolo in papirjem, kjer piše, da boš sodeloval s svojim sp za minimalca. Če preferirajo sp, jim pač rečeš, da ti pa preferiraš plačanih 30 dni dopusta, vse bolniške, regres, opremo in karkoli se še spomnete. Če vas zares hočejo bojo pristali na to, če ne, greste naprej.

Kurzweil ::

showsover je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.

Hmm, zanimivo, resnično poznam prav obratne težave, da raje zaposlijo kot najamejo. Verjetno živim v neki izkrivljenosti realnosti ali pa sem samo blodnjav.


Zanimivo... sam imam radikalno druge izkušnje in pričevanja ljudi... potem pa mi povej, zakaj pa potem vsiljujejo folku, da odpre s.p.-je? Misliš, da je folku tak fino skrbet za računovodstvo, birokacijo,... da ne naštem v nedogled... oz. skrbet kaj bo, če jih doleti par tednov, da ne rečem mesecev bolniške? Ne zameri mi, pri tebi sem dobil občutek, da dejansko še nisi v življenju občutil kaj je resničen trg dela oz. ne veš kako potekajo stvari v realnem sektorju... to ko folk životari in tarna nad hudimi pogoji, kjer komaj preživijo čez mesec, pa je verjetno samo neka izmišljotina? Po kakšni logiki bi naj bil nek prekariat, še posebej če govorimo o povprečni plači, da ne rečem podpovprečni plači boljši od redne zaposlitve, kjer, če je firma normlna... petek popoldan pomeni začetek vikenda, ne pa skrb za s.p., da imaš sploh stranke, da je FURS pomirjen, ti pa da imaš do naslednje plače miren spanec?!

Sicer pa se strinjam, če si v nečem dober ni skrbi... ko pa večina povprečne delovne sile na silo odpira s.p.-je, da sploh dobi službo... in kar pač niso vsi tako uspešni... moramo tudi njih razumet, biti solidarni in imeti empatije do sodržavljanov in ljudi, če seveda hočemo, da bomo neka normalna družba. Najlažje pa je seveda napisat meni, tebi, enem tretjem,... sami so si krivi, kar pa niso doktorji in docenti in svetovno priznani na svojem področju...

user4683 ::

Kurzweil je izjavil:


Sicer pa se strinjam, če si v nečem dober ni skrbi... ko pa večina povprečne delovne sile na silo odpira s.p.-je, da sploh dobi službo... in kar pač niso vsi tako uspešni... moramo tudi njih razumet, biti solidarni in imeti empatije do sodržavljanov in ljudi, če seveda hočemo, da bomo neka normalna družba. Najlažje pa je seveda napisat meni, tebi, enem tretjem,... sami so si krivi, kar pa niso doktorji in docenti in svetovno priznani na svojem področju...

Odlicno napisano. Moj rant je bil sicer mišljen dobronamerno, da ni treba pristati čisto na vsako sranje - če bi se več ljudi tega držalo, bi tudi takšnih izsiljevalskih delodajalcev verjetno bilo manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Smurf ::

Tudi jaz vecinoma vidim problem v drugo smer (govorim seveda za podrocje ITja, ne za npr. prodajalce v kioskih). Podjetja bi razvojnike redno zaposlila, ampak bi te zaradi visokih plac raje imeli s.p.

Ko imajo razvojniki enkrat precej visoko placo jih dosti razmislja o s.p-ju ker lahko tam hitro zasluzijo recimo 50% vec, pri enakem izplacilu podjetja.

Mimogrede za racune ti vzame 10 minut mesecno, oz tisto 1 uro na koncu leta za normiran s.p., ce je bolniska daljsa od 1 meseca ti jo placuje drzava. Seveda moras poznati pluse in minuse, da znas za sebe izracunati kaj ti bolj ustreza, ampak recimo od nekega razvojnika bi pricakoval, da to zna naresti.

Osebno bi pri svoji situaciji recimo hitro saltal na normiran s.p., ce bi bila taka opcija.

i33a ::

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.

showsover ::

Kurzweil je izjavil:

...

Hmm, v resnici si napisal kar precej močno, se strinjam.

Moram v svoj zagovor napisati, da sem imel v karieri (kot zaposlen) vedno zelo veliko sreče, dosti sem bil pri (tujih) strankah, precej samostojen, sorazmerno komunikativen, kot nekakšna izvidnica 'v tujem zaledju', če sem malo romantičen. Res je, poznam še managerski/finančni lingo, imam pa še neke hobije, ki pomagajo pri prebijanju ledu.

Pri meni je glavni problem, da se naveličam, če ni izziva, EUR je sicer zelo dobra tolažba. Sem nekako freelancer (trenutno za 2 firmi v Sloveniji (ni, da bi moral jokati), me pa bolj vleče na sever, ker več EUR za manj dela) in mi je samo žal, da v to nisem šel 10 let prej, ko sem bil še mlad in zagnan.

Moje poste jemlji v kontekstu pretiravanja iz dolgega časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Kurzweil ::

Smurf je izjavil:


Mimogrede za racune ti vzame 10 minut mesecno, oz tisto 1 uro na koncu leta za normiran s.p., ce je bolniska daljsa od 1 meseca ti jo placuje drzava. Seveda moras poznati pluse in minuse, da znas za sebe izracunati kaj ti bolj ustreza, ampak recimo od nekega razvojnika bi pricakoval, da to zna naresti.


Zato pa sem napisal, da govorim o tisti s shitty jobi, če se lahko tako izrazim... nekdo, ki je res dober in ima dobro plačilo... seveda ne spada sem... je pa večina verjetno žal takšnih, ki niso tako dobro prosperirali v življenju, da sedaj prodajajo svoje znanje za takšne zneske, kjer si prispevki hec... moramo razumet te ljudi... moramo razumet to problematiko, to je stiskanje v kot malih ljudi, ne moremo biti vsi uspešno... tudi če bi bili, bi pa potek to pomenilo takšno konkurenco, da pa bi spet težko prišli srednje dobri ekstremno težko do posla...

Odvisno kakšno firmo imaš... koliko računov izdajaš... kakšna dejavnost... meni in tebi to ni problem... mariskomu pa je... in kaj če imaš bolniške pod cenzusom, ki je potreben, da država krije? Ljudje si očitno preveč romantično predstavljajo termin samostojni podjetnik... večina životari... prekariat in tole posiljevanje podjetij, da folk odpre s.p.-je pa je v Sloveniji v svetovnem vrhu...

Pa še nekaj je treba vedet... marsikdaj s.p. ni samo delo... ampak tudi marketing, birokracija, nakup materiala od pisarniškega, vozila, naprav,... do računovodstva,... če ti ne gre fino... je težko spet in dvignat noge čez vikend, ko/če si v skrbeh...

Tega je občutno preveč... s.p. ni mišljen za to, da prodajaš cigarete v trafiki, prodajaš vstopnice, pereš perilo v upokojenskem domu ali pospravljaš in čistiš objekte...

stara mama ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.

Glede na tvoje nepoznavanje višine prispevkov itn., ter na način iskanja zaposlitve predvidevam, da ne boš kaj dosti profitiral, sploh zdaj na začetku.
Lahko se še vedno pozneje dogovoriš za s.p. s podjetjem, ampak tud moje mnenje je: dokler ne poznaš zadev.... ne rini v s.p.

Kurzweil ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.


Tole pa sploh ne razumem... če ti je podjetje pripravljeno plačati prav vse... nuditi prav vse pogoje, kot če bi bil zaposlen... zakaj te potem ne zaposlijo?

Sicer je fino imet s.p., če bi rad svojo dejavnost posel prodajal tudi drugim oz. če si prišel tako daleč, da imaš težo in znanje, bi bila škoda, da ne bi...

Ima seveda s.p, tudi pozitivne plati... recimo samostojnost... kjer pa ti lahko tule vsak pove, da je za to potrebna tudi brutalna disciplina, delovnost in resnost... ko pride do deadlinov in če si malce len... gre čas na fast forward...

@i33a, glede izračuna bruto/neto imaš na netu razne kalkulatorje... pogooglaj bruto/neto izračun/kalkulator

spam321 ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.


Samo ti si pa frajer, da takole na javnem forumu sprašuješ, kako bi se šel utaje davkov. Pa saj smo ti že prej napisali, da če so znaki delovnega razmerja, s.p. zakonsko ni dovoljen. Plačaš kazen ti (?) in delodajalec, če vaju FURS dobi. In pri tebi je več kot očitno, da želiš biti "zaposlen" pri enem delodajalcu in bi se šel s.p. zaradi "davčne optimizacije"*

*utaje davka

Smurf ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.

Pri 5k bruto, je bruto bruto: 5800, od tega po vseh prispevkih dobih ti ven 2800 neto. Se pravi firma da 5800, ti dobis 2900.

Pri normiranem s.p-ju bos pri 5800 izplacila iz strani firme, dobil verjetno 4500 (mogoce celo 5000 nisem sel cisto natancno racunat).

Tukaj vidis, da je ogromna razlika in zakaj recimo ljudje s tako placo imajo raje normiran s.p. Po drugi strani, ce imas placo v rangu 2k bruto, ven ne dobis bistveno visji neto in si relativno na slabsem.

showsover ::

spam321 je izjavil:

Samo ti si pa frajer, da takole na javnem forumu sprašuješ, kako bi se šel utaje davkov.

Če že privzameš, da sprašuje prav o utaji davkov, saj ne veš, kdo je, pač vpraša, a ne, vprašati še ni greh. Meni se ne zdi problematično, nasprotno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

belimato ::

Invictus je izjavil:

Pazi, da ne boš imel elementov delovnega razmerja pri s.p., ker te bo davčna našla in boš plačal kazen... Pa tudi podjetje...

Svetujem ti, da naj predvsem tole vpliva na tvojo odločitev.

i33a ::

Delo bom večinoma opravljal res za enega delodajalca (40h/teden), poleg tega pa imam še druge projekte za popoldanski s.p.
Tako, da neke stroške z s.p-jem bom imel (samo še odvisno ali bo ta le popoldanski).
Je kje določeno kakšen procent prihodkov s.p-ja lahko opravljam za enega samega naročnika, da to ne presega meje za znake delovnega razmerja?

Glede vseh teh prispevkov in tipov zaposlitve sem res še precej nov. Priporočate kakšno spletno stran / knjigo, kjer so stvari strnjeno opisane, saj žal nimam časa brati vseh možnih zakonov povezanih s tem.

secops ::

Pri kaksnem bruto pri redni zaposlivi se splača začeti razmišljati o SPju ? Govorimo o 3k, 5k, 7k, več ?

zmist ::

secops je izjavil:

Pri kaksnem bruto pri redni zaposlivi se splača začeti razmišljati o SPju ? Govorimo o 3k, 5k, 7k, več ?


V nobenem primeru se ne gres redno zaposliti kot SP. Tega ne naredis.

SP odpres, ce mislis sam delati produkte in jih prodajati in mislis, da bos uspesen.

Za zaobiti delavsko zakonodajo se tega ne gres. Kdorkoli ti tule tupi, kako je to fino je ali delodajalec ali pa nic ne razume.

Fuks ::

Izračunaš bruto-bruto (strošek delodajalca):
https://data.si/izracun-place/
Prišteješ regres.

Na normiranca odšteješ:
4 % za dohodnino

Potem pa odvisno koliko misliš v pokojninsko blagajno dajat, če minimalno potem:
425 €/m
(če nan novo odpreš, potem v prvem letu 290 €/m, v drugem 345 € /m)
Računovodsi stroški (če ne delaš sam): 20€/m + 80 € na koncu leta
Poslovni bančni račun: 60€/l



Primer 3k bruto in 150 malica = 3600 za delodajalca, nakazilo na račun 2.020 €
Na SP 3600 * 0.96 - 425€ - (380€/12) = 2.999 €

Se pravi iz finančnega vidika se hitro izplača.

Seveda moraš urno postavko oz pogodbeno plačilo tako nastavit, da ko zaračunaš ure, kjer si odštel dopuste in par dni bolnišk, da pride ven celoten željeni burto dohodek.

Glavna stvar pa je, kot so zgoraj omenili, da nimaš elementov redne zaposlitve. Se pravi hočeš delat s svojo opremo, pretežno v svojih prostorih in v svojem času. V bistvu si potem kot nekakšen zunanji izvajalec.

Meni je npr. najboljša stvar pri vsem tem plačilo po urah, ni prisile v 40 urni delavnik. Plačan si kolikor si priden. Delam pa za tuje podjetje.

WhiteAngel ::

zmist je izjavil:


SP odpres, ce mislis sam delati produkte in jih prodajati in mislis, da bos uspesen.


Storitve?

hipertija ::

Nekaj je zagotovo:
- za en posel oz. enga kupca odpirati s.p. in se vezati na njega, je ena večjih neumnosti kar sem jih slišal... če že, potem se greš resen biznis in odpreš s.p. in moraš delati tako, da spodobno živiš in še mora ostati za primere kadar zboliš, si odsoten, greš na dopust itd. To ponavadi pomeni, da imaš več resnih kupcev in v primeru da ti en odleti, preživiš
- vkalkuliraj si: potne stroške, malico, regres, "višek" za 20-22 dni letnega dopusta itd.
- računaj na to, da kot s.p. boš rabil svoje računovodstvo, kup papirjev, možnost inšpekcijskega nadzora, kjer lahko seveda nenamerno in nepričakovano prejmeš kakšno kazen itd. Vkalkuliraj si tveganje.

če mi nekdo ponudi s.p. ali nedoločen čas, če ni razlika za vsaj 30-40% višja končna plača na račun, se sploh ne bi pogovarjal poleg tega je to kar so pisali pred mano resnično res - če te nekdo rabi, te bo zaposlil in ti ne ponujal opcij, če pa nekdo rabi neko storitev, bo pač iskal storitev pri obstoječih.

Nategnili te bodo z urami, ker na enkrat ne boš mel za polni delovni čas, ampak 5 ur, 6 ur itd. in na koncu si zadnji pes.
Prekle za kurnk

Smurf ::

hipertija je izjavil:


Nategnili te bodo z urami, ker na enkrat ne boš mel za polni delovni čas, ampak 5 ur, 6 ur itd. in na koncu si zadnji pes.

Tukaj mam spet (sicer priznam da je pac moj bubble) obratne izkusnje. Potem ko imajo razvojniki enkrat lepo placo, bi raje delali tistih 5-6ur dnevno (ali pa samo 4 dni tedensko), ampak delodajalec forsira polni urnik.

Tako, da je res odvisno case by case.

hipertija ::

Ja lahko je seveda tudi obratno, to pa drži, ampak spet, za kakšno ceno... edina prednost s.p. ki jo vidim je to, da si lahko prilagodiš del. čas in da si morda manj pod nadzorom... a če bi delal kot zaposlen za nedoločen čas toliko, kot preko s.p. verjetno ne bi rabil kontrole.

Gledam npr. tiste ki imajo lasersko varjenje. Dela je dovolj, razporedi si ga lahko tako da dela 12 ur na dan, cele vikende, ali pa 8 ur, po 2 uri z vmesnimi pavzami... itd. Odvisno od branže in od tega, koliko hoče delat. Poznam 3-4 take, vsi urejene bajte in avtomobile, delo ni težko, je pa nekaj znanja in truda + investicija v stroj + nezdravo delo. Eni delajo samo za 3-4 firme in je dela dost, drugi pobirajo drobiž.
Prekle za kurnk

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

Meizu ::

Jaz bom takole rekel:

Pogodba o sodelovanju preko S.P.ja je OK, v moji glavi pod naslednjimi pogoji:

- Sodeluješ z več kot eno firmo (torej v primeru izpada enega naročnika teče biznis več ali manj dalje)
- Naročniki upoštevajo tvoj lasten cenik (torej ko odšteješ davek na dobiček ter prispevke, mora ostati tebi všečen RVC)
- Naročniki upoštevajo standarde tvojega lastnega podjetja, med katero spada tudi letni dopust, med katerim pač ne opravljaš storitev
- Podobno velja za bolovanja, če so potrebna

---

Če so ti pogoji izpolnjeni, ter imaš željo ustvariti lastno podjetje, ter izvajati storitve naročnikom, potem ima to vse skupaj smisla. Drugače imaš precej manj jajcanja, če greš pač na redno zaposlitev, kjer imaš, kot so to tudi drugi že omenili, na voljo vse standardne delavske bonitete.

Kdor "zaposluje" preko S.P.ja res v večini išče čim manj odgovornosti za delavca, ter čim manjše stroške (ne rabi financirat sistematskih pregledov, ne rabi ti kupovat delavne opreme (računalnik, karkoli že potrebuješ), ne rabi ti izplačevat malice, potnih stroškov... Tako je potem na tebi, da od naročnika iztržiš čim več, za takšne reči je pa dobro poznati ali:

a) interno sliko podjetja, za katerega misliš delat
b) kot prej omenjeno, nek cenik, po katerem boš izvajal svoje storitve

Ostalo je stvar dogovora in pljunca v roko.

hipertija ::

Meizu je v bistvu zaprl temo, vse kar si mogel si izvedel. :)
Prekle za kurnk

Shinobi ::

Kot programer si lahko idealno normiranec. Dokler ne presežeš 50.000 EUR si brez davka. Prispevke moreš plačevati ostalo ti ostane.
Noro bi bilo NE biti normiranec v današnjih časih. Je pa res: nimaš dopusta, nimaš bolniške, zato moraš potegniti več kot samo plačo.ž
Kapica za programerje v SLO je trenutno nekje na 4.000 EUR/mesec. Za 2.000 EUR in eno stranko se ti SP ne splača odpirat, pol greš raje v zaposlitev, pa še penzijo boš imel večjo.

Smurf ::

Shinobi je izjavil:

Dokler ne presežeš 50.000 EUR si brez davka.

To ne drzi, davek placas na 20% prihodkov pri normiranem s.p-ju.

Glugy ::

S.P. ni zaposlitev ampak delaš kot pogodbeni partner. Dejansko si partnersko podjetje če se greš S.P. Če nimaš vsega v nulo naštudiran pejt rajš v redno zaposlitev. 100% boljš!!!

Okapi ::

Superboyy je izjavil:

Zaposlitev preko SPja ni zaposlitev.

Je kvečjemu sodelovanje, kjer ti poturijo pogodobo v kateri nimaš pravic kot zaposlen, imaš pa enake ali podobne dolžnosti.

Pa pazi še pri plači. Če ti ponujajo isto bruto plačo si pri SP dosti na slabšem, ker nimaš plačanih dodatkov, dopusta, regresa, bolnišk itd.

Seveda je na koncu dosti tudi na zaupanju. Če veš kam greš in kaj se boš zmenil je tudi SP čisto fajn rešitev, sploh če se nočeš vezat na eno firmo in delaš za več hkrati.

Tudi samozaposlitev je zaposlitev.
V resnici ima sp veliko prednosti pred zaposlitvijo za nedoločen čas, če veš, kako status samostojnega podjetnika pravilno uporabljati.

Kot prvo si moraš pravilno izračunati "plačo", se pravi honorar. Pogledati moraš, koliko znaša strošek delodajalca pri redni zaposlitvi. Se pravi ne gledaš samo bruto plače, ampak "bruto bruto" plačo, kjer so všteti tudi socialni prispevki, ki jih zate plačuje delodajalec, kot sp si jih moraš pa sam. Seveda moraš prišteti tudi malico in potne stroške. In na vse to dodaš še vsaj 20%, da pokriješ praznike, dopust, regres, bolniške (kar si vse moraš plačevat sam, če si sp), in vse druge stroške (za opremo, elektriko, delovni prostor...).

Ne sme te zavesti, da lahko kot normirani sp plačuješ minimalne prispevke, ker te bo to udarilo pri pokojnini.

Če boš kot sp imel eno samo stranko, torej tega delodajalca, je koristno uveljavljati status ekonomsko odvisne osebe. V tem primeru ti delodajalec ne more kar od danes na jutri prekiniti pogodbe, recimo, ampak velja odpovedni rok, kot za redno zaposlene. Pa še nekaj ugodnosti je.

Je pa treba pazit, da tvoje delo za tega delodajalca nima elementov delovnega razmerja. Se pravi, ne smeš delati v prostorih delodajalca, z njegovo opremo, v delovnem času, ki ti ga on določi.... V tem primeru po zakonu sploh ne smeš biti sp.

Okapi ::

Koraaz je izjavil:

Prednost redne zaposlitve je, da imaš neko socialno varnost, da te ne odjebejo še ta isti dan, imaš plačane prispevke za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, bolniško, malico, prevoz ipd.

Medtem, če si SP tega zgornjega nimaš. Če zboliš, boh ne daj pride kaka resna bolezen, ki bi te priklenila za več mesecev (rak, odpoved ledvic ipd.) si brez plače, tako, da moraš delati tudi, če si bolan, ker zaposlitev prek SP ni zaposlitev ampak samo sodelovanja aka. delodajalec je tvoja stranka, ampak dolžnosti imaš pa enake kot zaposleni.

Zdravstveno zavarovanje in pokojninsko boš moral v primeru SPja tudi sam plačevat + davek, tako, da se moraš izpogajat za konkreten večji bruto v primeru, če greš v SP.

Si eden od tistih, ki ima precej zgrešene poglede.

Kot prvo, kot sp si pač socialne prispevke plačuješ sam, z denarjem, ki ti ga nakaže stranka (delodajalec). V obeh primerih torej to plača tisti, za katerega delaš, samo da je način plačevanja drugačen.

Razlika je pri bolniških do enega meseca, ki jih moraš pokrivati sam, če si sp. Oceniti moraš, koliko je tega na leto in ustrezno prilagoditi honorar, da imaš rezervo. Za dolgotrajne bolniške naj te ne skrbi, ker od enega meseca dalje to plačuje država (oziroma zdravstveno zavarovanje).

Okapi ::

Kurzweil je izjavil:

user4683 je izjavil:

Vse, kar tukaj naštevate, da ni, se da dogovoriti z "delodajalcem" in urediti s pogodbo. Če ste dobri in vas res hočejo.


Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.
Eden od vzrokov, da se lahko sp splača obema, espeju in "delodajalcu", je "socialna kapica". Pri redni zaposlitvi socialni prispevki niso omejeni navzgor in nekje pri 3000 evrih neto postanejo tako visoki, da se sp splača tako tebi kot delodajalcu. SP ima namreč navzgor omejene prispevke, in ker je tudi pokojnina navzgor omejena, zaposleni, ki plačuje višje prispevke, ne bo prav nič na boljšem.

Obstaja tudi še nekaj drugih vzrokov, zaradi katerih lahko fleksibilnost espeja ustreza obema stranema.

Obstaja tudi status "ekonomsko odvisne osebe" za tiste espeje, ki delajo samo za eno stranko (vsaj 80% prihodkov dobijo od ene stranke), in omogoča določene ugodnosti, ki sicer veljajo za redno zaposlene.

Je pa seveda treba pazit, da delo nima elementov delovnega razmerja.

Recimo, če si pistatelj, težko pričakuješ, da te bo neka založba redno zaposlila, kot pisatelja. Podobno recimo velja za glasbenike in še marsikoga. Lahko pa si založba želi s tabo skleniti pogodbo, da boš objavljal samo pri njih. In potem pač določiš pogoje, ki ti ustrezajo, in hkrati lahko uveljavljaš status ekonomsko odvisne osebe, ker tvoje delo nima elementov delovnega razmerja.

Okapi ::

Kurzweil je izjavil:

Po kakšni logiki bi naj bil nek prekariat, še posebej če govorimo o povprečni plači, da ne rečem podpovprečni plači boljši od redne zaposlitve, kjer, če je firma normlna... petek popoldan pomeni začetek vikenda, ne pa skrb za s.p., da imaš sploh stranke, da je FURS pomirjen, ti pa da imaš do naslednje plače miren spanec?!..
Po logiki, da se espeju vikend lahko začne v četrtek popoldan, in konča v torek zjutraj.

Po logiki, da ti ni treba delati od devetih do petih, ampak lahko delaš, kadar to odgovarja tebi, ne šefom v firmi.

Po logiki, da lahko v miru delaš doma, ne v neki hrupni pisarni.

Po logiki, da si lahko vzameš dva meseca dopusta.

Po logiki, da lahko bolj prosto izbiraš, kako boš vlaga sredstva za pokojnino, ne pod prisilo v SPIZ.

In še precej je teh logik.

kuvanasarma ::

Kurzweil je izjavil:

showsover je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

Če si dober in te res hočejo... te ne bodo izsiljevali s tem, da imaš posebej za njih odprt s.p.

Hmm, zanimivo, resnično poznam prav obratne težave, da raje zaposlijo kot najamejo. Verjetno živim v neki izkrivljenosti realnosti ali pa sem samo blodnjav.


Zanimivo... sam imam radikalno druge izkušnje in pričevanja ljudi... potem pa mi povej, zakaj pa potem vsiljujejo folku, da odpre s.p.-je? Misliš, da je folku tak fino skrbet za računovodstvo, birokacijo,... da ne naštem v nedogled... oz. skrbet kaj bo, če jih doleti par tednov, da ne rečem mesecev bolniške? Ne zameri mi, pri tebi sem dobil občutek, da dejansko še nisi v življenju občutil kaj je resničen trg dela oz. ne veš kako potekajo stvari v realnem sektorju... to ko folk životari in tarna nad hudimi pogoji, kjer komaj preživijo čez mesec, pa je verjetno samo neka izmišljotina? Po kakšni logiki bi naj bil nek prekariat, še posebej če govorimo o povprečni plači, da ne rečem podpovprečni plači boljši od redne zaposlitve, kjer, če je firma normlna... petek popoldan pomeni začetek vikenda, ne pa skrb za s.p., da imaš sploh stranke, da je FURS pomirjen, ti pa da imaš do naslednje plače miren spanec?!

Sicer pa se strinjam, če si v nečem dober ni skrbi... ko pa večina povprečne delovne sile na silo odpira s.p.-je, da sploh dobi službo... in kar pač niso vsi tako uspešni... moramo tudi njih razumet, biti solidarni in imeti empatije do sodržavljanov in ljudi, če seveda hočemo, da bomo neka normalna družba. Najlažje pa je seveda napisat meni, tebi, enem tretjem,... sami so si krivi, kar pa niso doktorji in docenti in svetovno priznani na svojem področju...



Pri nas najamemo SP ali nekoga preko agencije, kjer firma plača vse stroške agencije, tako da delavec dobi točno toliko kot dogovorjeno + nagrade + vse ostalo samo zaradi tega ker če imamo 10 zaposlenih moramo imeti recimo 10 milijonov prometa, če pa imamo zaposlenih 6 ljudi rabimo pa 6 milijonov, uni trije/štirje kot sp/agencija so pa strošek, ne pa glava...

Samo zato.(vsaj pri nas)

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

i33a je izjavil:

Hvala za vse odgovore.
Pri podjetju s katerim se najbolj resno pogovarjam (in sem za njih že delal v preteklosti) pravijo, da tudi v primeru sodelovanja preko s.p plačajo bolniško, dopust, regres.
Zaposlili bi me tudi za nedoločen čas sicer (in pri njih - za razliko od nekaterih drugih s.p. ni pogoj).
Lahko kdo oceni stroške cca. za vse prispevke in seveda razlike v neto plači glede na bruto?
Tu se seveda ne pogovarjamo o nekih minimalcih, ampak kot je omenil Smurf na ta način lahko dosežem višji neto. Se da to kje izračunati?
Žal med bližnjimi prijatelji in sorodniki nima nihče sp-ja in se težko pozanimam tam.

Na netu poguglaj za kalkuratorji plač. Tam boš videl tri številke - neto, bruto in "bruto bruto", oziroma strošek delodajalca. Če bi recimo rad iztržil 1000 evrov neto, je pri redni zaposlitvi bruto plača 1480 evrov, strošek delodajalca pa 1722 evrov. Potem moraš k tem 1722 evrov prišteti še malico in potne stroške. Potem moraš prišteti je dvanajstino regresa. Recimo da si na 2000 evrih. Toliko bi imel s teboj stroškov delodajalec, če bi ti imel 1000 evrov neto plače. Se pravi, na leto bo imel s teboj 24.000 evrov neposrednih stroškov.

Potem je pa odvisno od tega, kako boš konkretno obračunaval svoj honorar - pavšalno na mesec, glede na opravljene ure, glede na narejeno delo... Skratka, gledati moraš, da boš na leto zaslužil vsaj 24.000 evrov bruto (za ekvivalent 1000 evrov neto mesečne plače).

Okapi ::

i33a je izjavil:

Delo bom večinoma opravljal res za enega delodajalca (40h/teden), poleg tega pa imam še druge projekte za popoldanski s.p.
Tako, da neke stroške z s.p-jem bom imel (samo še odvisno ali bo ta le popoldanski).
Je kje določeno kakšen procent prihodkov s.p-ja lahko opravljam za enega samega naročnika, da to ne presega meje za znake delovnega razmerja?
Količina dela ne sodi med elemente delovnega razmerja.

Če delaš doma, na svoji opremi, kadar tebi odgovarja, lahko delaš 100% za enega samega naročnika, pa to nima nobenega elementa delovnega razmerja.

jabe ::

Če se da ovrednotiti, koliko je katero delo vredno (ne po urah), je izračun preprost.

Storitve so tok pa tok na koncu. To pripada delavcu in je to strošek delodajalca.

Pol se greš pa računati: Max potni in malica preko leta, Max regres, bozicnica. Kar ostane deliš z 12 in je to bruto bruto plača. Koliko od tega je neto, plus ostalo kar je gor naštetega je pa koliko kapne na TRR

2. scenarij: vzameš normiranci. Plačaš minimalne prispevke x 12, pa 4% od vseh izdanih računov, ostalo je pa tvoje na razpolago po svoji pameti.

Če se gre za storitve, kjer praktično ni stroškov, se drugi scenarij ponavadi bistveno bolj splača. Poleg tega, ker je kao neto dohodka oziroma dobička malo, si kamot tudi v nižjih razredih za OD in vrtce ipd. Hakeljc je, če vse sproti zagonis. Tukaj moraš pač sam dajati na stran za bolniške/penzije/nepredvidene dogodke. Tle je pa ponavadi problem, ker se vse sproti zagoni...

Okapi ::

secops je izjavil:

Pri kaksnem bruto pri redni zaposlivi se splača začeti razmišljati o SPju ? Govorimo o 3k, 5k, 7k, več ?

Odvisno, kaj zate pomeni, da "se splača".
Minimalni prispevki za sp so 425 evrov. Redno zaposleni plača toliko prispevkov pri nekaj manj kot 2000 evrih bruto plače. Od tu naprej redno zaposleni plačujejo več prispevkov, espeji pa še vedno minimalne prispevke, torej jim ostane višji neto.
Potem so tu še razni dodatki (malica, prevoz, regres), ki se prištejeko netu, tako da recimo pri 2,5k bruto plače se espe že splača, če gledaš samo na neto izkupiček.

Okapi ::

Smurf je izjavil:

Shinobi je izjavil:

Dokler ne presežeš 50.000 EUR si brez davka.

To ne drzi, davek placas na 20% prihodkov pri normiranem s.p-ju.

Ja, ampak ne od 50.000 evrov, temveč od 10.000 evrov. 40.000 evrov so normirani stroški.

Bwaze6 ::

Zakaj gledati "bruto bruto"? Saj delodajalec še vedno plača prispevke za izplačilo tvoje plače, ne glede na to, ali si zaposlen pri njem ali si s. p., ki ga plačuje?

Mislim, logično da boš zahteval vsaj toliko, da po plačanih vseh prispevkih dobiš enako kot pri redni zaposlitvi, pa nekako je treba ovrednotit tudi to pomanjkanje vsakršne varnosti, ki jo nudi redna zaposlitev (bolniške, dopusti itd)... Pa svojo vrednost bi morala imeti tudi zahteva delodajalca, da zanj kršiš zakonodajo...

Ampak itak delodajalci gledajo na to kot varčevanje, in iščejo pač glup folk, ki si ne bo znal izračunat, da ga v bistvu plačujejo manj kot ostale iz branže. Ali celo manj kot je minimalna plača, ampak v primeru plačevanja s.p.ja to ne šteje.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prekarnost in zdravje: Kaj je bolniški dopust? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110236 (8003) gruntfürmich
»

Normiranci so rak rana naše ljube Slovenije (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
823162099 (126919) jype
»

Spisek: Kaj je dobrega v tej državi. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10017797 (13725) technolog
»

Koliko je X€ nakazanih na S.P. efektivno?

Oddelek: Loža
4911687 (10496) M.B.
»

Alternativa študentski napotnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6219817 (17539) Furbo

Več podobnih tem