» »

Kvalitetna kava

Kvalitetna kava

««
2 / 10
»»

harvey ::

koyotee je izjavil:

Barcaffe je kozlarija, ampak vecina slovencev jo ima za sveto, nazalost.

Zgleda jim sede okus, tako kot je marsikateremu slovencu presežel srebrna radgonska penina, očitno neko fiksiranje okusa iz otroštva :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

gruntfürmich ::

FiReFTW je izjavil:

Pa kaj neke sanjate to sranje slovensko, če hočete dobro kavo bo potrebno zrihtat kakšno iz kolumbije, kosta rike, etiopije...
dobro kavo dobiš pri specializiranih prodajalcih. kateri so to, sem povedal kje se to lahko prebere.

harvey je izjavil:

koyotee je izjavil:

Barcaffe je kozlarija, ampak vecina slovencev jo ima za sveto, nazalost.

Zgleda jim sede okus, tako kot je marsikateremu slovencu presežel srebrna radgonska penina, očitno neko fiksiranje okusa iz otroštva :)

žal se te stvari ne ocenjuje glede na okus, tako da resnična kvaliteta ni stvar okusa.
da je srebrna radgonska penina tako dobro zasidrana in sploh ker je zelo konsistentna ne glede na letnik, lahko sklepaš da se na zadeve spoznajo in v tistih okvirjih dosegajo dobre rezultate. kar za zadnjo penino, ki sem jo pil od novejšega proizvajalca, ki je smrdela po kvasu, ne morem trditi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Eh, Barcaffe je najbolj prepoznavna znamka, pa še fino diši, če si v bližini pražarne, radgonska Srebrna penina pa tudi - ker nista dragi, ju lahku piješ praktično vsak dan, pa tudi še ob kakšnem (zmernem) prazniku vsaj približno še paše poleg. Za neke moet, perignon variante pač med nami, sleherniki, ni posebnega navdušenja. 10-20dek pakunge kave fajn shodijo na rednih obiskih. Se mi zdi, da tudi gosp(odičn)e različnih starosti ne komplicirajo, če prineseš kaj 'radgonskega', da ni dolgčas ves večer (sploh v kombinaciji s čokolado).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Vajenc ::

koyotee je izjavil:

Meni je barcaffe med najslabšimi kavami, ki jih dobiš pri nas, ubistvu je sploh ne bi smeli prodajati, ker je tako zanič.

Za turško kavo je Barcaffe odlična. Espresso je pa druga zgodba, z več faktorji, kot so velikost zrn, mlinček, ki ne segreje preveč, stisnjenost kave v ročki, pritisk pare, ki gre skozi ročko, naklon pod katerim teče kava v skodelico... Jaz kavo, ne glede na pripravo, vedno pijem z mlekom brez sladkorja in se nikakor ne morem navaditi na specifične okuse "kvalitetne" kave, ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko. Včasih dobim občutek, da poznavalci nimajo dobrega okusa. Se mi je podobno zgodilo tudi pri degustiranju vina 8-)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Horas ::

showsover je izjavil:

Eh, Barcaffe je najbolj prepoznavna znamka, pa še fino diši, če si v bližini pražarne, radgonska Srebrna penina pa tudi - ker nista dragi, ju lahku piješ praktično vsak dan, pa tudi še ob kakšnem (zmernem) prazniku vsaj približno še paše poleg. Za neke moet, perignon variante pač med nami, sleherniki, ni posebnega navdušenja. 10-20dek pakunge kave fajn shodijo na rednih obiskih. Se mi zdi, da tudi gosp(odičn)e različnih starosti ne komplicirajo, če prineseš kaj 'radgonskega', da ni dolgčas ves večer (sploh v kombinaciji s čokolado).


8-O ti to resno.?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

TheBlueOne ::

Vajenc je izjavil:

Jaz kavo, ne glede na pripravo, vedno pijem z mlekom brez sladkorja in se nikakor ne morem navaditi na specifične okuse "kvalitetne" kave, ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko. Včasih dobim občutek, da poznavalci nimajo dobrega okusa. Se mi je podobno zgodilo tudi pri degustiranju vina 8-)


To ni nujno kvalitetna, samo manj prazena. Je pa res, da je dosti vec buticnih kav, ki so manj mocno prazene, kot pa v supermarketih.

Pri nas doma pijemo 95%+ bolj prazeno kavo, ker nam je vsec manj kislosti in vec teksture. Od tega se spije ca. 80% z mlekom, ker ko imas masinerijo lahko delas latte, macchiato ... Kava s spenjenim mlekom iz dobre masinerije je morda se bolj level up, kot samo kava.

koyotee ::

Vajenc je izjavil:

koyotee je izjavil:

Meni je barcaffe med najslabšimi kavami, ki jih dobiš pri nas, ubistvu je sploh ne bi smeli prodajati, ker je tako zanič.

Za turško kavo je Barcaffe odlična. Espresso je pa druga zgodba, z več faktorji, kot so velikost zrn, mlinček, ki ne segreje preveč, stisnjenost kave v ročki, pritisk pare, ki gre skozi ročko, naklon pod katerim teče kava v skodelico... Jaz kavo, ne glede na pripravo, vedno pijem z mlekom brez sladkorja in se nikakor ne morem navaditi na specifične okuse "kvalitetne" kave, ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko. Včasih dobim občutek, da poznavalci nimajo dobrega okusa. Se mi je podobno zgodilo tudi pri degustiranju vina 8-)


Probaj zlatno džezvo, poseka barcaffe, če smo že pri kavi za "plebejce".
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

showsover ::

koyotee je izjavil:

Probaj zlatno džezvo, poseka barcaffe, če smo že pri kavi za "plebejce".

Bomo, čeprav, izgleda, tudi Barcaffeju plačaš za znamko.

MH0 ::

Vajenc je izjavil:

... stisnjenost kave v ročki, ...

V to ne verjamem. Kar hitro je dovolj stisnjena.

||_^_|| ::

MH0 je izjavil:

Vajenc je izjavil:

... stisnjenost kave v ročki, ...

V to ne verjamem. Kar hitro je dovolj stisnjena.


Dovolj je ok. Problem je, če je premalo, preveč ali pa neenakomerno.

MH0 ::

||_^_|| je izjavil:

MH0 je izjavil:

Vajenc je izjavil:

... stisnjenost kave v ročki, ...

V to ne verjamem. Kar hitro je dovolj stisnjena.


Dovolj je ok. Problem je, če je premalo, preveč ali pa neenakomerno.

Pod stisnjenost jaz razumem silo s katero se komprimira zmleta kava. In vpliv tega se mi zdi, da je bolj mit, kot resnica. Ne opažam, da bi to vplivalo na čas ekstrakcije. Je pa zanimivo, da se resno pozna, če komprimiraš in poliraš v večih slojih.

sloxl8 ::

koyotee je izjavil:

Vajenc je izjavil:

koyotee je izjavil:

Meni je barcaffe med najslabšimi kavami, ki jih dobiš pri nas, ubistvu je sploh ne bi smeli prodajati, ker je tako zanič.

Za turško kavo je Barcaffe odlična. Espresso je pa druga zgodba, z več faktorji, kot so velikost zrn, mlinček, ki ne segreje preveč, stisnjenost kave v ročki, pritisk pare, ki gre skozi ročko, naklon pod katerim teče kava v skodelico... Jaz kavo, ne glede na pripravo, vedno pijem z mlekom brez sladkorja in se nikakor ne morem navaditi na specifične okuse "kvalitetne" kave, ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko. Včasih dobim občutek, da poznavalci nimajo dobrega okusa. Se mi je podobno zgodilo tudi pri degustiranju vina 8-)


Probaj zlatno džezvo, poseka barcaffe, če smo že pri kavi za "plebejce".


Pri turški lahko rečem, da je ne. Barcaffe je bolj fino mleta in okus bolj pride do izraza, medtem ko je Zlatna džezva bolj groba in pri pride istem postopku bolj vodena. Rešuje jo le to, da ima bolj intenziven okus, ki pa je za moje pojme bolj "robat" kot Barcaffe.

Map ::

Kaksno kavo pa priporocate za tursko kavo in kak postopek imate? Se mi zdi, da je kljub istem postopku kava vcasih povprecna, vcasih pa res dobra, se vedno pa ne vem cisto, kaj je tisti odlocilni faktor oz. korak.

Sicer me pa Gaggia Classic precej vlece, upam pa, da me ne bi to navdusenje minilo, ko bi moral vsako kavo posebej rocno kuhat.

sloxl8 ::

Za turško po mojem okusu morajo biti zrna čim bolj fino mleta. In teh razni Illy-ji, Lavazze, Jacobsi, idr. nimajo, zato je turška iz teh znamk zelo vodena, ker se (po mojem mnenju) v času, ko so zrna v stiku z vročo vodo, sprosti manj arome kot pri fino mleti kavi.

MH0 ::

Map je izjavil:

Kaksno kavo pa priporocate za tursko kavo in kak postopek imate? Se mi zdi, da je kljub istem postopku kava vcasih povprecna, vcasih pa res dobra, se vedno pa ne vem cisto, kaj je tisti odlocilni faktor oz. korak.

Sicer me pa Gaggia Classic precej vlece, upam pa, da me ne bi to navdusenje minilo, ko bi moral vsako kavo posebej rocno kuhat.

 Turška kava italcrem

Turška kava italcrem


Sveže mleto ... lahko tudi s takšnim mlinom - tehtaj kavo in štej sekunde pri mletju!
 mlinček

mlinček


Če že delam turško, jo dam v mrzlo vodo, nad ognjem dvignem in takoj nalijem v skodelice. Nič kompliciranja. Treba pa jo precej hitro popiti.

Vajenc ::

Turško kavo naredim raje močnejšo kot švohnejšo, če imam čas stati ob štedilniku, dam kavo že v mrzlo vodo. Ko zavre odstavim, potolčem džezvo po pultu (stvar navade :)) in to ponovim še 2x. Za lepšo "smetanco" v džezvo dodam malo mrzle vode iz pipe in nalijem v veliko šalico.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

gruntfürmich ::

Map je izjavil:

Kaksno kavo pa priporocate za tursko kavo in kak postopek imate? Se mi zdi, da je kljub istem postopku kava vcasih povprecna, vcasih pa res dobra, se vedno pa ne vem cisto, kaj je tisti odlocilni faktor oz. korak.

Sicer me pa Gaggia Classic precej vlece, upam pa, da me ne bi to navdusenje minilo, ko bi moral vsako kavo posebej rocno kuhat.

Najprej jo kupiš pri specializiranih prodajalcih, ki se spoznajo na robo.

Drugič pa je odločilen postopek. Če je drugačnega okusa, potem to verjetno ni to. Sem pa ugotovil, da je bolje če kave ne dajem v vrelo vodo, ampak v samo vročo. Dober indikator sem imel na prejšnjem štedilniku-steklokeramika, ko je začela posoda spuščati zvoke, takrat je bila voda vroča ampak ne vrela. Če devam v vrelo vodo, ima kava okus po zažganem, sploh če kuhaš na plinu, ker je posoda pregreta. Potem pa takoj dam stran, zmešam in še malo mešam, in pustim da se vsede za par minut.
Probaj!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

lolipop2 ::

koyotee je izjavil:



Probaj zlatno džezvo, poseka barcaffe, če smo že pri kavi za "plebejce".


Če že o kavi za "plebejce", Loka kava mirno poseka Barcaffe in Đezvu. Pa sem bil veliko let zagovornik Barcaffe-ja

Netrunner ::

Jaz sem pred časom poskusl ene 4 varjante bolj fancy kav, vendar me okus ni prepričal nad klasiko :) Res pa je, da nisem nek ljubitelj kave in jo bolj pijem iz navade.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

__Devil__ ::

Kavo sem začel bolj redno pit v srednji šoli s prijatelji, ker so vsi pili kavo in je bila kul navada. V 10+ letih eksperimentiranja sem probal že ogromno različnih kav iz Leclerca tiste "Bio Ethiopia, Columbia ipd" male pakunge po 200g so bile zelo dobre, pomembno je, da narediš kavo bolj močno in kremasto. Veliko časa pijem Yerba Mate, ponavadi še 2 kavi na dan iz delikomata na delu, kapučino ali latte machiato. Pred kratkim sem začel probavat kave iz Dolce gusto avtomatov na kapsule, nisem še prišel do ekpresso variante. Je dobro in hitro pripravljeno, ni pa ceneje. Se pozna razlika v malo boljši (bio?) kavi sploh glede na efekt, okus in kremo, najcenejše kave ti dajo crash in naredijo zaspanega prej. Se pa da naret tudi solidno kavo iz najcenejših kav iz Hoferja v zrnih, ki jo prej zamelješ in imaš en čas.

Včeraj sem prvič probal sam naret epresso kavo iz dolce gusto avtomata s temi "reffilable pods", kjer lahko sam napolniš posodico s kavo in jo daš v avtomat, ven je prišlo zelo malo, prvi dve sta bili videt zelo dobri in kremasti, nisem še probal saj sem prvo ponudil drugim, ki se niso pritoževali :D. Edina slabost je to, da moreš pazit, ker se lahko ti plastični pokrovi v reffilable pods odprejo oz. se ne zatisnejo dobro in je pri 3. kavi nastala packarija, pa še vroče je in moreš pazit, da ne primeš posodice direktno z rokami takoj po pripravi. Rabim še malo vaje za to. Mislim, da se splača, saj avtomat naredi več pritiska (15bar?) in je tako kava bolj kremasta in gosta.

Probat še morem to kavo, ki ste jo zgoraj predlagali: https://escobar.si/brazilija-pico-miran... , imam velika pričakovanja :D. Za nakup boljšega, dražjega 200€+ (de loungi) avtomata še nisem prepričan. Sicer pa traja en čas, da se navadiš na samo kavo brez sladkorja, mleka in vseh dodatkov, takrat postane dobra. Če ima kdo kak predlog za kavo lahko predlaga.

MH0 ::

__Devil__ je izjavil:

Kavo sem začel bolj redno pit v srednji šoli s prijatelji, ker so vsi pili kavo in je bila kul navada. V 10+ letih eksperimentiranja sem probal že ogromno različnih kav iz Leclerca tiste "Bio Ethiopia, Columbia ipd" male pakunge po 200g so bile zelo dobre, pomembno je, da narediš kavo bolj močno in kremasto.

Če prav razumem govoriš o turški kavi. Za to pripravo kava ne sme biti preveč temno pražena, ker se vari s temperaturo tik pod vreliščem. Zelo zanimivo je poskusiti kave pripravljene na filter način, kjer ni prav nič kremastega in tudi manj "močna" je. Priporočam.

__Devil__ je izjavil:

Veliko časa pijem Yerba Mate, ponavadi še 2 kavi na dan iz delikomata na delu, kapučino ali latte machiato. Pred kratkim sem začel probavat kave iz Dolce gusto avtomatov na kapsule, nisem še prišel do ekpresso variante. Je dobro in hitro pripravljeno, ni pa ceneje.

Delikomati, stroji na kapsule in avtomati, ki sami pripravljajo napitke zaenkrat zagotovo ne sodijo v temo o kvalitetni kavi. :-)

__Devil__ je izjavil:

Se pozna razlika v malo boljši (bio?) kavi sploh glede na efekt, okus in kremo, najcenejše kave ti dajo crash in naredijo zaspanega prej. Se pa da naret tudi solidno kavo iz najcenejših kav iz Hoferja v zrnih, ki jo prej zamelješ in imaš en čas.

Kakšni "crash"? Vsebnost kofeina je v povprečju v robusti precej višja, kot v arabici. Blendi za tuško kavo, moko in espresso zagotovo vsebujejo robusto. Ker je robusta v povprečju cenejša, je cenejši blend zagotovo vsebuje več. Kave pa ne naprej mleti ampak sproti!

__Devil__ je izjavil:

Včeraj sem prvič probal sam naret epresso kavo iz dolce gusto avtomata s temi "reffilable pods", kjer lahko sam napolniš posodico s kavo in jo daš v avtomat, ven je prišlo zelo malo, prvi dve sta bili videt zelo dobri in kremasti, nisem še probal saj sem prvo ponudil drugim, ki se niso pritoževali :D. Edina slabost je to, da moreš pazit, ker se lahko ti plastični pokrovi v reffilable pods odprejo oz. se ne zatisnejo dobro in je pri 3. kavi nastala packarija, pa še vroče je in moreš pazit, da ne primeš posodice direktno z rokami takoj po pripravi. Rabim še malo vaje za to. Mislim, da se splača, saj avtomat naredi več pritiska (15bar?) in je tako kava bolj kremasta in gosta.

Pozabi na to. Za korekten espresso potrebuješ vsaj 20 sekund ekstrakcije. In po horizontali čim bolj enakomerno.

__Devil__ je izjavil:

Probat še morem to kavo, ki ste jo zgoraj predlagali: https://escobar.si/brazilija-pico-miran... , imam velika pričakovanja :D. Za nakup boljšega, dražjega 200€+ (de loungi) avtomata še nisem prepričan. Sicer pa traja en čas, da se navadiš na samo kavo brez sladkorja, mleka in vseh dodatkov, takrat postane dobra. Če ima kdo kak predlog za kavo lahko predlaga.

Kupiti moraš vsaj približno uporaben espresso aparat. Nujno potrebuješ filtre z enojnim dnom, kar pri poceni aparatih ponavadi ne pride zraven. Nujno potrebuješ soliden mlin. Do takrat predlagam pripravo kave s papirnimi filtri ali cold brew za te vroče dni. :-)

Goran's Blog ::

Meni je dobra kava Goriziana, Mattioni ter La Vaza.
Govorim o kavah katere se kuha v moki (Kafetjeri).

darkolord ::

MH0 pa si osebno probal - lahko ločiš - razliko med enojnim in dvojnim dnom pri filtru?

Ker jaz ne ločim.

Sem vzel isto vrsto kave (samo da je že mleta) kot jo imajo v mojem priljubljenem baru, kjer delajo s profesionalnim strojem, pa ne ločim med tisto in tako, narejeno (po nekaj 10 poskusih) z mojim poceni aparatom.

Verjetno nimam tako ... prefinjenega okusa - pa verjamem da večina ostalih tudi ne - ampak vseeno pa opazim ogromno razliko med različnimi brandi kave.

MH0 ::

darkolord je izjavil:

MH0 pa si osebno probal - lahko ločiš - razliko med enojnim in dvojnim dnom pri filtru?

Ker jaz ne ločim.

Sem vzel isto vrsto kave (samo da je že mleta) kot jo imajo v mojem priljubljenem baru, kjer delajo s profesionalnim strojem, pa ne ločim med tisto in tako, narejeno (po nekaj 10 poskusih) z mojim poceni aparatom.

Verjetno nimam tako ... prefinjenega okusa - pa verjamem da večina ostalih tudi ne - ampak vseeno pa opazim ogromno razliko med različnimi brandi kave.

Side by side sploh nisem poskusil. Jaz celo verjamem, da bo rezultat z dvojmim dnom tudi kdaj boljši. Problem nastane, ker ti dvojno dno praktično vzame nadzor, ki ga imaš s stopnjo mletja. Razen, če je tista spodnja luknjica res velika ampak potem pa ne služi svojemu primarnemu namenu. Drugi problem pa je, da je treba portafilter z dvojnim dnom vedno še enkrat vpenjati in izpirati.

darkolord ::

Ja, to drži, ampak lahko nadoknadiš z eksperimentiranjem - ne bo narejena po "standardu" (mletje XX sekund, YY gramov kave, XY gramov tampinga, ZZ sekund ekstrakcije), bo pa vseeno odlična :)

Izpiranje je malo nerodno, ja, ampak za nekaj kav dnevno ni nek big deal.

MH0 ::

btw.

Ima kdo lastno izkušnjo z menjavo ploščatih nožev? Kar pravijo na YT me ne zanima. :-) Je mletje lepše? Hitrejše? Prej zagrabi tisto "zadnje zrno"? Kako sploh pri tej počasni obrabi zares opaziš, da je treba nože zamenjati?

zmist ::

koyotee je izjavil:

ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko.


Prevec stisnes kavo v portafilter. Manj pritisni.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: 49106 ()

MH0 ::

zmist je izjavil:

koyotee je izjavil:

ki je po navadi bolj na kislo, kot na grenko.


Prevec stisnes kavo v portafilter. Manj pritisni.

Eh.

qwertyy ::

Nevem zakaj ampak meni je Barcaffe čisto kul. Ko kje drugje pijem kakšne druge kave, mi je vedno najboljši trenutek, ko po nekaj časa spet eno Barcaffe iz domače džezve. Pijem pa turško, brez mleka ali cukra.

gruntfürmich ::

zlata đezva lol... verjetno ste bebasti bosanci da jo zagovarate
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MH0 ()

||_^_|| ::

darkolord je izjavil:

MH0 pa si osebno probal - lahko ločiš - razliko med enojnim in dvojnim dnom pri filtru?

Ker jaz ne ločim.



Jaz sem probal na prvem aparatu, DeLonghi dedica E685. Začel sem z E.S.E. pads, potem presedlal na mleto kavo, nato sem pa zamenjal filter za enojnega in odžagal portafilter, tako da je bil bottomless. Vmes kupil zelo dober mlinček in ne moreš verjet, kakšen espresso lahko iztisneš iz te igrače. Skratka, med enojnim in dvojnim dnom ni primerjave (pod pogojem, da imaš svežo in pravilno mleto kavo).

koyotee ::

gruntfürmich je izjavil:

zlata đezva lol... verjetno ste bebasti bosanci da jo zagovarate


Nismo bosanci, niti ni z bosanci nic narobe, ali kaj si hotel povedati?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: MH0 ()

qwertyy ::

koyotee je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

zlata đezva lol... verjetno ste bebasti bosanci da jo zagovarate


Nismo bosanci, niti ni z bosanci nic narobe, ali kaj si hotel povedati?


Hotel je povedati, da je nacionalistični omejenec kot že vsakodnevno pokaže na tem forumu.

koyotee ::

Pol mu pa privoscim barcafe dokler ga ne upepelijo :8)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

c3p0 ::

gruntfürmich je izjavil:

zlata đezva lol... verjetno ste bebasti bosanci da jo zagovarate


Gre za stvar navade, četudi je mogoče slabega okusa. Kot v tistem sitcomu, ko je Hartman ljubil plesnive sendviče iz avtomata, zaradi izkušenj iz mladosti.

yansek ::

Drugače je meni tudi turška kava zelo dobra in breu vseh dodazkov. Po navadi sem pil dobro npr ko so jo kuhale kakšne gospe, ki jim je to dnevna rutina.

m0LN4r ::

Je kdo tu probal spustit kak Escobarjev pico mirante, cez kak delonghi al philips?

Mocno predlagam. Takoj za tem pa skuhat eno domaco "barcafe"
noc in dan, noc in dan.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

zmaugy ::

yansek je izjavil:

Pozdravljeni,
pred časom sem pri znancu okusil kaj pomeni kava višje kvalitete, za razliko od kave, ki jo sicer navadno sam kupim v
kavarnah.
Doma ima znanec sicer kavni aparat, kavo pa tudi kupuje v specializirani trgovini in naj bi bila iz Kolumbije in je boljše kvalitete.


Razmišljam, da bi enkrat, ko bom imel malo več časa, da se s temi stvari ukvarjam, kupil kavni aparat in takšno kavo boljše kvalitete. Naj pa bi bila priprava kave manjša znanost, kot mi pravijo nekateri baristi in se mora poklopiti cel spekter dejavnikov, da je kava res dobra.

Nazadnje sem sicer npr. v bolj specializiani kavarni poizkusil kavo Brazilija Macaubas de Baixo, če slučajno kdo pozna in mi je bila všeč.


Če boš naredil zgolj to in ne ravno stiskal, si boš ekstremno popravil izkušnjo uživanja v kavi. Sumim, da menjava kave ne bo dala takšne razlike v rezultatu kot začetek uporabe kvalitetnega kavnega aparata.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

mr_chai ::

Ker se že pogovarjamo o Kolumbiji. Ali bi šel kdo z mano raziskovat po kolumbijskih rezervatih. V mislim imam kopanje zemlje in iskanje skritega Escobarjevega denarja.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: PromeuZ ()

yansek ::

zmaugy je izjavil:

yansek je izjavil:

Pozdravljeni,
pred časom sem pri znancu okusil kaj pomeni kava višje kvalitete, za razliko od kave, ki jo sicer navadno sam kupim v
kavarnah.
Doma ima znanec sicer kavni aparat, kavo pa tudi kupuje v specializirani trgovini in naj bi bila iz Kolumbije in je boljše kvalitete.


Razmišljam, da bi enkrat, ko bom imel malo več časa, da se s temi stvari ukvarjam, kupil kavni aparat in takšno kavo boljše kvalitete. Naj pa bi bila priprava kave manjša znanost, kot mi pravijo nekateri baristi in se mora poklopiti cel spekter dejavnikov, da je kava res dobra.

Nazadnje sem sicer npr. v bolj specializiani kavarni poizkusil kavo Brazilija Macaubas de Baixo, če slučajno kdo pozna in mi je bila všeč.


Če boš naredil zgolj to in ne ravno stiskal, si boš ekstremno popravil izkušnjo uživanja v kavi. Sumim, da menjava kave ne bo dala takšne razlike v rezultatu kot začetek uporabe kvalitetnega kavnega aparata.


Za začetek bi se lahko naučil kuhati dobro kavo na turski način. Meni je zelo dobra ko jo kakšne zverzirane gospe pripravljajo npr.

zmaugy ::

Do letos sem jo pil tako, kuhal sam, pri prijateljih, v Bosni,… Sorry, espresso iz avtomata z mlekom po želji jo povozi brez da bi se mučil.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

m0LN4r ::

yansek je izjavil:

zmaugy je izjavil:

yansek je izjavil:

Pozdravljeni,
pred časom sem pri znancu okusil kaj pomeni kava višje kvalitete, za razliko od kave, ki jo sicer navadno sam kupim v
kavarnah.
Doma ima znanec sicer kavni aparat, kavo pa tudi kupuje v specializirani trgovini in naj bi bila iz Kolumbije in je boljše kvalitete.


Razmišljam, da bi enkrat, ko bom imel malo več časa, da se s temi stvari ukvarjam, kupil kavni aparat in takšno kavo boljše kvalitete. Naj pa bi bila priprava kave manjša znanost, kot mi pravijo nekateri baristi in se mora poklopiti cel spekter dejavnikov, da je kava res dobra.

Nazadnje sem sicer npr. v bolj specializiani kavarni poizkusil kavo Brazilija Macaubas de Baixo, če slučajno kdo pozna in mi je bila všeč.


Če boš naredil zgolj to in ne ravno stiskal, si boš ekstremno popravil izkušnjo uživanja v kavi. Sumim, da menjava kave ne bo dala takšne razlike v rezultatu kot začetek uporabe kvalitetnega kavnega aparata.


Za začetek bi se lahko naučil kuhati dobro kavo na turski način. Meni je zelo dobra ko jo kakšne zverzirane gospe pripravljajo npr.

Turska je pac turska. To je pac stvar okusa, jaz sem nehal pit tursko po studentskih letih, spijem jo, ce ze ni druge izbire. Ne bom pa nikoli rekel, da je dobra. Se najbolj poceni kavni aparat in poceni kava je boljse od turske, ampak recimo moja mama ima rajsi tisto brozgo, ki ji rece kava.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

MH0 ::

zmaugy je izjavil:

Do letos sem jo pil tako, kuhal sam, pri prijateljih, v Bosni,… Sorry, espresso iz avtomata z mlekom po želji jo povozi brez da bi se mučil.

Kar seveda niti približno ni res. Prvič zato, ker tega ne gre primerjati in drugič zato, ker gre pri "povozi" vsekakor za stvar osebnega okusa.

zmaugy ::

MH0 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Do letos sem jo pil tako, kuhal sam, pri prijateljih, v Bosni,… Sorry, espresso iz avtomata z mlekom po želji jo povozi brez da bi se mučil.

Kar seveda niti približno ni res. Prvič zato, ker tega ne gre primerjati in drugič zato, ker gre pri "povozi" vsekakor za stvar osebnega okusa.

Zakaj tega ne bi mogel primerjati? S kavo začnem dan in jo spijem še po kosilu. Nikoli mi ni bila dobra, sem jo pa pil, ker sem se navadil na kofein.
Zdaj mi je dejansko dobra.
Na morju v svoji kuhinji letos nisem imel pravega aparata za kavo. Po izletu v nostalgično preteklost z džezvo je padla odločitev, da tega ne bomo pili in da gremo po zajtrku na kavo v bližnjo restavracijo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

MH0 ::

Iz tega vidika seveda lahko primerjaš ampak popolnoma enako potem lahko še zraven primerjaš skodelico čaja, mleka ali kozarec soka. Pač kaj ima kdo raje za zajtrk. Tudi mene klasični/turški/bosanski/grški/... način priprave kave zanima samo za silo. Enako moka ... samo za silo. Če je treba pa lahko naredim res zanič espresso, ki bo "slabši" od turške. :-)

ripmork ::

Kafetiera meni osebno naredi najboljši okus - para gre skozi in dobiš okusno kavo, brez grenkobe.
Si sicer (iz lenobe) ponavadi pripravljam turško a na tak način, da takoj ob zavretju vržem notri in pomešam, dodam malce mrzle vode (da se zoc hitreje posede) potem pa takoj nalijem (na tak način se izogneš grenkobi). Ker absolutno ne maram vodene kave seveda to pomeni, da prvotno kuham z manjšo količino le te.

Bral sem sicer, da bariste priporočajo izogibanje konkretno zavreti vodi; že ko se začnejo mehurčki na dnu posode delat naj bi bila idealna temperatura.

gruntfürmich ::

kaj je s turško kavo narobe? je ne znate narediti?
jst pa ne maram preveč kave iz avtomata...

ripmork je izjavil:

Bral sem sicer, da bariste priporočajo izogibanje konkretno zavreti vodi; že ko se začnejo mehurčki na dnu posode delat naj bi bila idealna temperatura.

enako sem jaz opazil.

izgleda da folk ne zna kuhat turške kave. kar me sploh ne preseneča.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

snezak21 ::

gruntfürmich je izjavil:

kaj je s turško kavo narobe? je ne znate narediti?

Nic ni narobe. Meni osebno je pac preprosto zanic... rjava voda. Ampak to ne pomeni, da je s kavo karkoli narobe. Nekaterim je to vsec drugim pac ne. In meni ni. Okusi so dokaj osebna stvar in zame je edina kava espresso. Za koga drugega pa turska in zares je cisto ok tako.

MH0 ::

ripmork je izjavil:

Kafetiera meni osebno naredi najboljši okus - para gre skozi in dobiš okusno kavo, brez grenkobe.
Si sicer (iz lenobe) ponavadi pripravljam turško a na tak način, da takoj ob zavretju vržem notri in pomešam, dodam malce mrzle vode (da se zoc hitreje posede) potem pa takoj nalijem (na tak način se izogneš grenkobi). Ker absolutno ne maram vodene kave seveda to pomeni, da prvotno kuham z manjšo količino le te.

Bral sem sicer, da bariste priporočajo izogibanje konkretno zavreti vodi; že ko se začnejo mehurčki na dnu posode delat naj bi bila idealna temperatura.


Skozi ne gre para ampak para potisne vodo. Vodo, ki je po moje še vedno prevroča. To govori bolj v prid temu, da bo kava prej grenka, kot ne. Če to vodo skozi kavo poženeš zelo hitro, bo pa seveda manj grenko ampak ni to to. Sem poskusil srednje praženje ampak premalo, da bi res lahko debatiral o moki, ker še nikoli nisem bil zadovoljen z rezultatom. Tudi filtriranje pri moki za moj okus ni dovolj fino.

Kako bi naj dodajanje hladne vode povzročilo hitrejše posedanje usedline?

Poskusi hkrati narediti dve. Eno odstavi iz ognja npr. 3 minute, drugo pusti naj delja vre. Potem vzami iz ognja še drugo in in takoj v obe umešaj kavo. Poročaj, če je kaj razlike.

m0LN4r ::

Turski kavi manjka crema, aroma recimo. To je kavna instant juha.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
««
2 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kavni aparat (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31359514 (356) nokken
»

Kateri kavni apart? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23836161 (1911) Arey
»

Koliko kave porabiš za eno kuhanje v aparatu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
573012 (1716) Dwupo
»

Kava (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33891951 (356) mat xxl
»

Kavni avtomat

Oddelek: Loža
489795 (8651) karosha

Več podobnih tem