» »

Amd opustil prvo generacijo Athlona 64 !

Amd opustil prvo generacijo Athlona 64 !

1 2 3
4
»

mile ::

100 s ? 8-O

morphling1 ::

Zelo zanimivo razmišljanje Eda.

Sicer pa A64 ne glede na SC zgleda strupeno v spominsko intenzivnih aplikacijah (več ali manj igre) samo še vedno je predrag za to kar ponuja saj, ker povrečen človek ne bo nikoli spravil A64 tako visoko ter imel tako navit spomin, v večini drugih testov pa ne bo dosti boljši niti od Bartona 3200+. In verjetno bo res najbolj pravilna tista ocena nekje hitrejši od p4 3.2 nekje počasnejši, preveč različna postajata ta dva procesorja, da bi jih kar enostavno ocenil na podlagi enega tipa testov, treba gledat celotno sliko. Ker skoraj tako enostavno kot lahko prikažeš A64 v mnogo boljši luči, narediš podobno s P4 s drugim tipom testov.
Najboljša ugotovitev je pa ta:

And all this ado will be about products that for all practical purposes will be VAPORWARE to the average. They'll either not be around at all (Prescott?), be around in such small quantities as to be effectively not around (FX), or be priced so high that no sane average Joe will buy them (all of them).

You want to get me a little excited about any and all of this? Give this to me for $200. That might not get me excited, but it will get me interested. Interested enough to buy.

To me, that's when the race starts.


ps. Mondeo si imel prav socket 754 je za A64 samo da ima SC, L2 pa ostaja 1 MB
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

morphling1 ::

Pa še to zelo zanimivo branje

Ter tole:
BTW, Where Was Prescott?

Extremetech has a rather different view on the 64-bit issue worth reading, but they raised a point otherwise overlooked.

Where was Intel's typical whizz-bang CPU reaching unheard of speeds this year for delivery a year from now, usually the highlight of the Intel Development Forum? There wasn't. Not even a measly 5GHz (which only would be a 25% improvement over their last effort). This ought to tell you something about Prescott.

For that matter, Prescott wasn't even in sight at IDF, which seems rather odd for a CPU that is supposed to debut about a month from now.

It will very, very interesting to see if any Prescotts show up at Computex. If they don't, that really ought to tell you something.


Še to: Reporter's Notebook: Prescott Conspiracy Theories

Hmm, makes you think :) Sicer pa čez dober mesec bo že dosti več znanega kaj se dogaja s tem Prescottom.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

ferdo ::

It will very, very interesting to see if any Prescotts show up at Computex. If they don't, that really ought to tell you something.

a pol to pomeni, da imajo probleme? ali pa si neupajo pokazat trenutnega izdelka, ki se bi izkazu za polomijo, ter dalo novega vetra AMDju?

Morphling1: sedaj je drag ja, samo ko stvari dodelajo in izboljšajo, se bo tudi to pocenilo.
moreš imeti nekaj manevrskega prostora glede financ, konkurenci treba ceno zbijat.

saj se še NE nevem kako mudi kupit te opterone, kdor ga pač nujno rabi, ga bo že kupu:D
vedno se najde denar, če je žlahta bogata...:\

imam občutek, da se Intelovi inženirji hudo potijo, tako kot tranzistorji v prescott jedru:D
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Brane2 ::

Tisto o 64-bitnih Presscotih se mi pa ne zdi najbolj verjetno.

Ce ne zaradi drugega pa zaradi tega ker je recimo ob vseh ostalih elementih istih hardver za 64-bitno sestevanje nujno pocasnejsi od hardverja za 32-bitno. Da o mnozenju itd niti ne govorim.

Tako da tudi ce bi kaj takega bilo v CPUju (zastavica za 64-bitno delo) bodo 64-bitne performanse zaradi tega trpele, verjetno pa tudi 32-bitne.

Ne bom reku da v to 100% NE verjamem, bi pa to moznost postavil nekam na 80%. Kar se extra pinov na socketu tice, bi rpej reku, da si je z njo intel odprl moznost za nadgradnjo, ki pa tudi v tem momentu bolj malo pomeni. Ko bodo recimo dali ven kako generacijo z 2x sirsim podatkovnim vodilom, bo itak treba celo plato zamenjat, pa ce so bli pini na podnozju za to predvideni ali pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Dr_M ::

nekje sm zasledil da ima prescott daljse cevovode. ce je to res niti v teoriji ne more bit hitrejsi od istofrekvencnega p4.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Ja sam a nima prescott 1MB L2 cachea? To pa tud prinese nekaj. Pa tud cevovodi so se podaljšal za dva koraka, kar pa ne prinese velike razlike, pa še frekvenca bo precej večja.

Kokr zadnje čase gledam se mi zdi da tale A64 sploh ne bo zgrešena zadeva, sam en problem je ker je drag kot žafran. Za uspeh bi moral biti vsaj tretjino cenejši od "enakovrednega" P4.
Bo pa spet problem določit kateremu P4 je enakovreden, saj sta CPUja tako različna da nikakor ne moreš ven vlečt nekega povprečja.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

TribesMan: a sm pozabu napisat od istofrekvencnega??
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

OCZ is pleased to announce the availability of high performance PC-3200 ECC Registered memory, specially designed and engineered for the AMD Athlon64 FX platform. The AMD Athlon64 FX platform offers incredible memory bandwidth and performance benefits that can only be taken advantage of by using high quality, high performance PC-3200 ECC Registered modules.

OCZ PC-3200 ECC Registered memory will be available in 256MB and 512MB modules as well as 512MB and 1GB matched Dual Channel kits rated for CL 3-3-3-8 operation at 2.6 volts. OCZ PC-3200 ECC Registered memory modules include a copper heatspreader to aid in thermal transfer.

OCZ PC-3200 ECC Registered DDR is low profile memory, allowing it to be used in 1U servers and smaller ATX cases that have limited headroom.


klik
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

TribesMan: a sm pozabu napisat od istofrekvencnega??


Ja istofrekvenčni A64 pa verjemi mi poseka P4 tudi z vklopljenim HT in še čim.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

ferdo ::

Tribesman: to vemo vsi, ampak, upaj, da bo ta a64 lahko šel do podobne frekvence ko p4.

Naj dajo v p4 še daljše cevovode, naj se vse skup še bolj greje in posledično naj ima manjši izkoristek... Zaradi daljših cevovodov.

Kupec p4 procesorja: poglej kolko mhz-jev ima ta procesor! 8-O cena;((
kupec athlona: tale pr mi gre nekam na. ;(( megaherci so tam spodaj nekje. ;(( cena>:D

Zdej bo pa tako:
kupec p4 procesorja: megaherci so kr ok ;) cena ok, sej mam keš:P
kupec a64 procesorja: spet neko zavajanje;(( to mi je sumlivo:\ pa dejmo probat:)
kupec optero procesorja: waw8-O k8! Hm.. :\ to je dobru! Ni kej>:D sam cena... 8-O zihr je bolš k p48-)

Bomo vidl če bo oz. Če je tako0:)

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: perci ()

Tarzan ::

O mater, tako pisanega posta pa še nisem videl!

Svaka čast!

Zheegec ::

Ce ne zaradi drugega pa zaradi tega ker je recimo ob vseh ostalih elementih istih hardver za 64-bitno sestevanje nujno pocasnejsi od hardverja za 32-bitno. Da o mnozenju itd niti ne govorim.

Ja, itaq -- razen če imaš blazing velika števila -- torej never. Sploh je pa vprašanje, kateri nabor 64 bitnih ukazov naj bi Prescott uporabljal --> AMD64 compatible processor? :D
Je pa Intel MENDA izjavil, da ob P4 3.2GHz EE v igrah hitrejši od Prescott 3.2GHz. Torej krajši cevovodi + L3 pomeni več kot daljši cevovodi + več L1, L2, boljši branch predicting,... že to pove dosti.
TribesMan: to vemo vsi, ampak, upaj, da bo ta A64 lahko šel do podobne frekvence ko P4.

Pri teh arhitekturnih razlikah to ne bo nikoli mogoče (K8 vs Net Burst), razen če bo Intel eno leto počakal na AMDja :D Vprašanje je, koliko % več operacij/sekundo bi imel 3.2GHz A64 v primerjavi s 3.2GHz P4? Mogoče enkrat več?
Ravno zato pa ima AMD PR+ rating, saj če bi gledal samo MHz, je AMD nula v primerjavi s P4. Tako sta pač šli posamezni arhitekturi -- ali več IPC in manj MHz, ali pa manj IPC in več MHz.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

ferdo ::

Tako sta pač šli posamezni arhitekturi -- ali več IPC in manj MHz, ali pa manj IPC in več MHz.

kaj je IPC? v računalniškem leksikonu "2. natis" ni te kratice, si mislil IC (integrirano vezje)?

Zheegec ::

Instructions Per Clock - operacije na urin cikel.
Torej hočeš reči, da dejsnasko obstaja računalniški leksikon?

:D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zheegec ::

Kdaj bodo prišli prvi testi? Ponekod na Zemlji je že 23. 9. 2003 :D
Po moji logiki je v V. Aziji že konec NDA :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

ferdo ::

ALIEN3001: ja, a neveš da obstaja računalniški leksikon?

ja sm tega notr NI :) najbrš je beta verzija

LEKSIKONI Cankarjeve založbe #računalništvo#

imaš pa še:
kemija
geografija
biologija
fizika
matematika
literatura
.
.
.
družboslovje
itd.....20komadov

v pripravi
ekonomija
film
....in še.

kuglvinkl ::

NDA se vedno odmeri na datum in uro v določenem pasu. Tko je blo recimo z R300, ob šestih zjutraj po Greenv. IIRC.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

morphling1 ::

Tisto o 64-bitnih Presscotih se mi pa ne zdi najbolj verjetno.

Brane, dodatek 64bitnosti je čisto enostaven za implementacijo, zahteva le nekaj dodatnih tranzistorjev, kar skoraj nič ne podraži jedra, podobno je bilo s HTjem. Vezje je bilo že od vsega začetka prisotno v Nortwoodih, samo šele s 3.06 so ga vklopili, tako da verjetnost da imajo pri Intelu tako backup karto za težke dni vgrajeno v proc pomoje ni majhna. Sicer pa Computex se je začel bomo videli če bo tam laufal kak primerek tega Prescotta :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zheegec ::

Kodno ime "Yamhill" se mi zdi, da naj bi označevalo x86-64 (oz AMD64) verzijo Prescotta, oziroma ideja za implementacijo se je imenovala Yamhill.
Menda :))
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Brane2 ::


Brane, dodatek 64bitnosti je čisto enostaven za implementacijo, zahteva le nekaj dodatnih tranzistorjev, kar skoraj nič ne podraži jedra, podobno je bilo s HTjem.


To sploh ni res. Kdorkoli ti je rekel tako, pojma nima.

Res je, da za recimo AND, OR ali XOR dveh 64-bitnih števil rabiš 2x več tranzistorjev kot za 32-bitne cifre. Vendar se zaplete pri tistih operacijah, kjer spremembe v enem bitu operanda lahko vplivajo na sosednje bite rezultata. Recimo pri seštevanju/odštevanju. Tam zakasnitve niso enake za 32-bitne in 64-bitne registre. Sicer je moč uporabiti maso trikov, vendar so vsi po vrsti samo menjava dodatnih tranzistorjev za zakasnitev, pa še ta ima voje meje in negativne efekte.

Tisto, kar te pa dobesedno ubije so pa množenja in deljenja. V barrell-shifterju za 32-bitno deljenje je dobesedno 4x manj tranzistorjev kot v tistem za 64-bitno deljenje. To pomeni, da bi lahko z 32-bitnim hardverom izvedel 64-bitno operacijo v 4x daljšem času (vsaj).

Prehod na 64-bitov sploh ni enako kompliciran kot HT. Je bistveno težji. Saj vidiš, koliko časa sta se oba (Intel in AMD) jajcala da sta ustvarila 64-bitne stroje, kako ti še vedno frekvenčno šepajo in kako dragi so. Ni vse to samo zaradi marketinga.


Vezje je bilo že od vsega začetka prisotno v Nortwoodih, samo šele s 3.06 so ga vklopili, tako da verjetnost da imajo pri Intelu tako backup karto za težke dni vgrajeno v proc pomoje ni majhna. Sicer pa Computex se je začel bomo videli če bo tam laufal kak primerek tega Prescotta :)


Ja, HT je bil prisoten že od začetka, pa je bilo takrat od njega še več škode kot koristi, pa je trivialen v primerjavi s prehodom na 64-bitno delo...
Če je v novem Prescottu 64-bitni hardver, je po moje daleč pod Opteronovo hitrostjo.

morphling1 ::

Evo tu sem prebral
It wouldn't be at all surprising if the circuitry were there. As we've said repeatedly (and simply because AMD itself said it), from a circuitry standpoint, x86-64 is no big deal. It just chews up a few square millimeters of chip space.

Pa še en primerjalni test AFX51, A64 3200+, Opterona 246, P4 3.2 , P4 EE 3.2 ter še nekaj drugih procov. Skupno je P4 EE jasni zmagovalec, dobi večino testov. Tudi oc test je in tudi tam je EE v večini testov najhitrejši. Amd je handikepiran edino s nforce3 plato, ki je trenutno počasnejša od VIA rešitve
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::


It wouldn't be at all surprising if the circuitry were there. As we've said repeatedly (and simply because AMD itself said it), from a circuitry standpoint, x86-64 is no big deal. It just chews up a few square millimeters of chip space.


Yeah, sure. AMD zaostaja na x86-64 roadmapu za leto in pol ine je prisel do roba bankrota in razprodal precej "nepotrebnega imetja" zaradi par "trivialnih stvari" ?

Mogoce so trivialne z akademskega zornega kroga, niso pa trivialne, ce morajo delati v stvari na 2+ GHz.

Ce je bila Yamhill tehnologija notri all along the way, tudi prav. A rad bi videl njene ucinke. Zna biti da gre bolj za lego varianto. Kao dela, a raje ne gledat na stoparico...

No bomo vidli. Vsekakor mislim, da ce bi bilo kaj na tem, ne bi bilo Itanium Celerona...

njok ::

Dr_M:

njok: ne jest pravim, da se1x preber kaj sm napisu.pa ce ti se ne bo jasn, pa se ber...


Ne, saj sem prebral kaj si napisal, hotel sem samo, da mi razjasnis, kaj si hotel s tem povedat. A da mas rad poceni procesorje? Sej jih mamo vsi radi. :)

Zheegec ::

Brane2 - koliko časa je res šlo za implementacijo (ne pa razvoj) AMD64 ne vem, samo glavni problemi AMDja so bili SOI, kar je pomenilo, da so bile proizvodne kapacitete večinoma neizkoriščene in je AMD moral prej to spedenat.
Glede testa, ki ga je dal Morphling1 ne bom nič komentiral, ker ga že prej sam nisem dal zaradi razloga, da so bili drugje doseženi precej drugačni rezultati (tudi pri OC), pa še točno ni navedeno kateri RAM so uporabili (menda sta bila 2 modula za Athlona64, za ECC pa ne piše).
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Brane2 ::

Ne, SOI je bil samo kronski problem AMD. Pravzaprav problem Motorole, ki naj bi jim tehnologijo zlicencirala. SOI naj bi jim olajsal ostale glavobole ob prehodu na 64-bitov.

Pa saj je denimo Intlu tudi trajalo z Itaniumom, pa tam ni bla zahtevana x86 zdruzljjivost, pa se s SOI se niso ubadali...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

morphling1 ::

Evo Brane in seveda tudi ostali, sem našel original pdf. da ne ostane samo pri citiranju neke novice, zanimivo branje o sami strukturi x86-64, definitivno zadeva ni komplicirana za izvedbo, ker v tem primeru ne gre za popolnoma novo arhitekturo pač pa samo dodajanje novih registrov, kar naj bi imel tudi projekt Yamhill. Tako da edini problemi, ki jih je imel AMD so bili izdelava tako velikega čipa in dosega neke normalne frekvence, za razliko od Intela, ki ima s takimi zadvevami že ogromno izkušenj, je bil to prvi tako velik čip in ja, glavni problemi so bili samo s tehnologijo SOI. Podcenjevanje Intela ko gre za proizvodnje in razvojne zmoljivosti je malo smešno, sploh če gre za primerjavo z AMDjem.
Extending x86 to 64 bits
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Brane2 ::

Aja ? Če je zadeva tako enostavna, zakaj je potem Intel toliko časa pacal Itaniuma (in to potem, ko je kupil celoten DEC-ov oddelek, ki je ustvari Alpho BTW) in zakaj Itanium ni niti približno tak uspeh kot x86 ?

Brane2 ::

In se ena stvar: tale tvoj link kaze stvari iz perspektive programerja in ne iz perspektive razvijalca. Valjda da je za programerja sprememba enostavna. Saj so leta delali na tem.

Probi najt kaj o problematiki hardvera, ki stoji za tem... >:D

Zheegec ::

Če je zadeva tako enostavna, zakaj je potem Intel toliko časa pacal Itaniuma

Ker je bila to čisto drugačna arhitektura, ne pa samo nadgrajeni x86 registri. Polovico teh registrov ima K8 čisto isto kot x86 -- saj drugače sploh ne bi deloval v 32bitnem načinu brez emulacije.
Bomo videli, koliko problemov bo AMD imel (spet) pri SSOI...nekoč v prihodnosti :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

morphling1 ::

Brane preberi zadnjo stran dokumenta. Max 2-3% dodatnih tranzistorjev pri prehodu na 64 bit. Pa nevem če lahko čisti 64 bitni procesor ki nima veze s x86 primerjaš s tem klonom, A64 je dosti bolj podoben staremu Athlonu XP, kot pa da bi bil nekaj čisto novega, kar za razne hi-end proce ala. Alpha, Itanium, Sparce in podobne zverine ne morem trditi. Zakaj pa Itanium ni uspešen pa mislim da je jasno, kot prvo zaradi astronomske cene, kot drugo cilja na popolnoma drug segment kupcev, kot najbolj prodajan x86 MS(recimo tudi Linux) segment. Tudi če bi ga pocenili na recimo 500$ še vedno nebi našel takega števila kupcev, samo zato ker večina tega ne more/ne zna uporabljat.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Brane2 ::


Brane preberi zadnjo stran dokumenta. Max 2-3% dodatnih tranzistorjev pri prehodu na 64 bit.


Precej naivni sklepi. Saj ti ne plačuješ na čipu tranzistorjev ampak stroške razvoja. Če bi rad veliko tranzistorjev pač kupi kak Xilinxov FPGA ali kak hudo velik SRAM itd. Ogromno tranzistorjev za ne preveč denarja.

Ti na čipu plačuješ stroške razvoja. Veliko tranzistorjev (verjetno kar največ) gre na čipu na L1 in L2 cache, ki sta v bistvu SRAM, torej nepregledna šahovnica ponavljajočih se struktur tranzistorjev. Potem gre precejsen del cipa tudi na MMU, ki verjetno pri 64-bitni generaciji ravno ne skriva tezke revolucije. In tistih preostalih pardeset procentov cipa, kjer so ALU, AGU, FPU enote, sekvencerji itd je verjetno pozrlo najvec denarja. To, da je na cipu pac nekaj vec tranzistorjev ne pomeni veliko. Pac malo vecji silicijev kvadratek.


Pa nevem če lahko čisti 64 bitni procesor ki nima veze s x86 primerjaš s tem klonom, A64 je dosti bolj podoben staremu Athlonu XP, kot pa da bi bil nekaj čisto novega, kar za razne hi-end proce ala.


Prvic, tole ni klon. Lahko temu reces kombinirani CPU, hibrid, whatever, ni pa klon.

In drugic, veliko tezje je narediti 64-bitni CPU, ki bo ucinkovito izvajal 32-bitno kodo, kot pa cisti 64-bitni design.
Pravzaprav toliko tezje, da se Intel sploh ni trudil s tem. Sam 64 bitni prehod je s stalisca nekoga, ki rise sheme sklopov, pravzaprav trivialen- samo zamenjas 32-bitne registre s 64-bitnimi in to je vse. Edina tezava je v tem, da takega CPUja nihce ne bi kupil. Ko torej prehajas s 32 bitov na 64 bitov, moras izkoristiti priloznost in uvesti tudi druge izboljsave.
Tako kot je builo denimo ob prehodu s 16-tih na 32bitov. 32-bitni stroji so dobili FPU (resda zunanji), pa MMU itd. Torej razlika v moci ni izvirala samo iz vecje sirine registrov.

Zato je Intel toliko casa pacal Itanium. Ker so crtali staro x86 saro, so hoteli izrabiti vsako priloznost, da naredijo stvar karseda ekonomicno in dodelano.Ce stvar ni zdruzljiva z x86, mora biti pac cimhitrejsa...
Pa se jim ni ratalo- vsaj v marketinskem smislu.Itanium se prakticno ne prodaja.

x86-64 je pa se tezji podvig. Kako narediti dober 64-bitni CPU ob vsej stari x86 sari in obdrzati tako frekvenco dela, 32-bitne in 64-bitne performanse na razumni ravni ?
Kar se mene tice-kapa dol. Carevi so. Nisem mislu, da jim bo ratalo.Biu sem ziher, da jih bo potopila trapasta Motorola s svojim SOI...



Alpha, Itanium, Sparce in podobne zverine ne morem trditi. Zakaj pa Itanium ni uspešen pa mislim da je jasno, kot prvo zaradi astronomske cene, kot drugo cilja na popolnoma drug segment kupcev, kot najbolj prodajan x86 MS(recimo tudi Linux) segment.

Itanium je bil misljen kot naslednik Alphe. In to mu je spodletelo. Vsaj za sedaj.


Tudi če bi ga pocenili na recimo 500$ še vedno nebi našel takega števila kupcev, samo zato ker večina tega ne more/ne zna uporabljat.


Ne vem, če bo tole res. Saj kdo špa znau porabljat P4 ? Programira v asemblerju ne skoraj nihce vec. To je naloga C kompajlerja, da pozna intimnosti procesorja. Vse kar rabi lastnik Itaniuma, je soliden prevajalnik. Ce je Intel tako zakompliciral CPU, da ne zna naredit ucinkovitega napajalnika zanj, je to njegov problem...

Brane2 ::


Ker je bila to čisto drugačna arhitektura, ne pa samo nadgrajeni x86 registri. Polovico teh registrov ima K8 čisto isto kot x86 -- saj drugače sploh ne bi deloval v 32bitnem načinu brez emulacije.


In ti mislis, da je to AMDju kaj olajsalo delo ?

Prej otezilo. Veliko...

morphling1 ::

V končni fazi se plačajo tranzistorji, večji čipi, manjši izkoristek silicijevih rezin, višja cena. In ravno izkoristek silicija da nimajo več kot 50% izmeta ob določeni frekvenci je bistvo dobre proizvodnje, ne bom ugovarjal da je 64 bitni procesor enostaven za razviti, samo AMD ni toliko časa zavlačeval ker ne bi imeli procesorja na papirju razvitega pač pa so bili problemi samo v sami proizvodnji. In če se AMD sam hvali da dodatek x86-64 ne prinese veliko novih stroškov to že mora nekaj pomeniti, njihov problem je skoraj izključno proizvodnje narave, se pravi izdelat v solidnih količinah tako velik čip, poleg 1MB L2 drugi največji del tranzistorjev pobere integriran mem kontroler. 100 % sem prepričan, da bi enak procesor s recimo 256 KB L2 ter brez kontrolerja stal tam nekje kot tbred in tudi štancali bi jih že pol leta prej (seveda brez SOI)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Brane2 ::

AMD se ze lahko hvali, da jim x86-64 "ne prinese nobenih dodatnih stroskov" a ne verjamem, da bi se stockholderji ravno stirnjali s tem.
Verjetno so mislili na same stroske silicija a ti so dalec od skupnih stroskov...

Ravno zaradi tega zamujajo zdaj toliko casa. Drugace bi lahko naredili pac malo vecjo zadevo na starem procesu. Bi se pac malo bolj grela pa kaj zato...



Poleg tega, problemi, ki so "samo" v proizvodnji so taglavni problemi. Na papirju itak ni problema, ker papir prenese vse...

morphling1 ::

Glavno je koliko delujočih procesorjev dobiš iz ene rezine, zato recimo je Intel že nekaj časa nazaj naredil preskok iz 200mm na 300 mm rezine, ker jih tam dobi pač več ven in je izdelava cenejša. Seveda je naprej važna tehnologija izdelave ker ta predstavlja daleč največji del stroškov, sploh če govorimo o prehodu na popolnoma nov proces izdelave, tu je važno da imaš $ za razvoj novih in boljših tehnologij, to je že en problem pri AMDju, ker finančnih rezerv nima in se morajo zadolževati da držijo korak.
Oni so pač že od vsega začetka stavili na SOI, če bi vedeli kake probleme bodo imeli s tem, bi se mogoče premislili in ostali na klasiki, samo mislim da glede na samo strukturo proca in dolžine cevovodov, brez te tehnologije ne bi videli niti 1.6 GHz pri tako velikem čipu. S tako frekvenco ne bi bili konkurenčni niti svojim starejšim procesorjem. Pa ne pozabit skoraj vsi njihovi novi čipi zadnjega časa so zamujali predvsem ko je bilo v igri kaj novega, A64 zamuja samo toliko dlje kot je bolj kompliciran v primerjavi s prejšnimi :) Če bi imeli pri AMDju kapital kot ga ima Intel in proizvodnje ter laboratorijske obrate na parih koncih sveta ob seveda tolikokrat povečanem številu inženirjev mislim da te teme ne bi bilo, na policah trgovin bi pa že nekaj časa imeli malo več kot 2.2 GHz A64 FX.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Prejle sem prebral komentar novih procesorjev na overclockers.com. In tam Ed Stroligo zapisal stavek s katerim se 10000% strinjam :"These CPUs are God's way of telling you you have too much money. :)".
Tele nove extreme, FX, 64 in nevem kaj še so čist mim... plačaš 80% več dobiš pa prst u rit.
Bang for buck bo še zmeri ostal Athlon XP. Tisti ki pa hočjo met hiter CPU bodo pač kupili P4 steping C in to je to. Preberte si tole in presodite sami.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Brane2 ::

Najbrz res. Samo verjetno biodo sle cene prav kmalu precej dol.

Sedaj izkoriscajo tistih 15 minut slave in radovednost folka, samo ko se bo to umirilo bodo sle cene dol. Morale bodo, drugace IMHO tega nihce ne bo kupoval...

ferdo ::

CPUs are God's way of telling you you have too much money. :)".

glde tega se strinjam, samo, da smo pa dobili prst v rit, To pa ne.

jzt vem, da se mišlenje ljudi, ki se ne zastopijo v računalnike nebo nič spremenilo, zato tudi nebo sprememb v njihovih glavah. in oni bodo dobili prst v rit, ne vsi!

mislim, pa da se bo spremenilo mišlenje tistih ljudi, ki se vsaj malo zastopijo v to, recimo slo-tech uporabniki oz. grupa ljudi, ki si sama kupuje PC , ki ne kupi sestavljeno mašinko.



a tist, ki je kupu P4 ni meu prsta v riti?
a tist, ki je kupu Athlona ni mel prsta v riti?
kaj ap tist, ki je kupu celerona?

kaj mamo vsi prste v riti? to se naj za vsako konfiguracijo posebej, USER sam sebe vpraša.

:D ... mislm!?

Mr.B ::

Malo pozno ampak le .

Ok če bo AMD sedaj izdal 64 bitno varianto, ja in. Če se bo fokusiral na serverske variante je svaka čas, če je realno je to AMD-jeva edina možnost. Seveda če bo uspel to doseči v najkrajšem času. Na desktop sistemih, je Intel pokazal z EE variantami obeh verzij procesorjev, kaj lahko naredi Intel AMD-ju, to da ubije komplet 32bitno linijo procesorjev. Pa nikar ne mislite da bo 64bitov prišlo na desktope tako enostavne, je sicer res da je 64bitni MS beta že uzuni, ampak aplikacije, ki enako hitro tečejo na 32 bitih vsaj še leto nebo nikogar prepričal na desktop segmentu. Pa nikar ne Linuxa zraven omeniti ker je razmerje Linux proti Windows astronomsko, tako da zaslužek ne bo nikakav, da bi karkoli se splačalo samo za Linux delati. Prav tako se je začelo govoriti da bo novi Pentium 64bitni, kaj to pomeni za AMD, to da bodo Softweraši začeli prve modificirane variante svojih programov izdajati ravno takrat, ko bo Intel dal svojega aduta ven. Drugo kar se tiče da se bo moral Intel moral pokoriti 64bitni kodi, to pa so sanjate, če se bo Intel odločil da bo konkuriral AMD-ju, bo izdal procesor, ki bo 100% kompatibilen MS kodi in nikomur drugemu, še najmanj AMD-ju, pa da nebo kak HT zraven dal. Kre se gre v ozadju za ogromne finančne zalogaje, si jih Intel lahko privošči AMD pa ne. In tako lahko Intel svojo linijo EE 32bitnih variant in decembrsko 64bitno varianto enostavno s ceno in z MHz-jih ter prehodom na 0.09 mikrona odtrga kompletni delež točno tam kjer je sedaj AMD prodal največ procesorjev, tako da mu bo ostal samo še HIEND serverski market... No sej to ni še tak problem , kot je problem sposobnosti izdelati dovolj velike količine procesorjev, no seveda pa VIA Quality Control malo šepa, tako da bo imel še tu velik problem.

Sicer upam da bo AMD uspel, vsaj cene bodo nižje. No pa entuziaste bo tudi zadovoljil.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DSmidgy ::

Sem že v eni drugi temi prašou pa ni blo odgovora:
Kako je zej s telimi socketi 740, 939, 940 ... pomoje da sem prou napisou. A bo kakšen "izpadu" v kratkem. Ker pomoje sta FX pa Opteron 1xx zelo podobna. Kaj je sploh fora tolk različnih plat delat ... to za zih ne bo blagodejno uplivalo na cene plošč.

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

Zheegec ::

Socket 754 - Athlon 64 - najbrž kar nekaj časa - samo enokanalni
Socket 940 - Opteron - najbrž kar do naslednje generacije ali še dlje
Socket 940 - Athlon 64 FX - Opteron z drugim imenom praktično, samo za pol leta, paše na plate od Opterona
Socket 939 - Athlon 64 FX - verjetno kmalu naslednje leto predstavljen - dvokanalni, samo brez ECC (kar je dobro za desktop CPU:D )
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

K8: Athlon64, AthlonFX, Opteron (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
76745486 (23355) RC14
»

AMD ali Intel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
876710 (5354) Dr_M
»

Zmagoslavje AMD64 bo moralo še počakati

Oddelek: Novice / Procesorji
333002 (3002) Mr.B
»

Intel(P4/Prescott) vs. AMD (Optreon/Athlon64)

Oddelek: Strojna oprema
181708 (1514) morphling1
»

Za vse potrebne -- Opterona kakopak :)

Oddelek: Novice / Matične plošče
192530 (2530) Samuel

Več podobnih tem