» »

Izbira toplotne črpalke

Izbira toplotne črpalke

1
...
3 4
5
»

kixs ::

@zamotsloteh:
ce imas vsaj solidno izolirano bajto, potem bo moralo biti kar precej pod -5stC, da bos moral uporabiti drva.

@mn:
v Jagger katalogu je cena tam nekje. Vprasanje koliko pride potem montaza, ampak, ce je vse vec ali manj pripravljeno, ne bi smelo biti veliko.

barakus ::

Katero monoblok črpalke so trenutno aktualne, da imajo dobro razmerje med ceno in kvaliteto? Imam že 10 let monoblok črpalko, vleče 3x12A toka pozimi za ogrevanje, vzel bi nekaj podobnega, a invertersko, da je tišja.

Edit: Montažo bi izvedel sam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

zamotsloteh ::

Ne smem delat reklame, vsaj taka so pravila na forumih, ane. Na enem forumu sem prilimal račun brez vidnosti dobavitelja.
Cena je bila z montažo plus 200EUR strešni nosilec, vgradili so tudi izpustne ventile, če ni štroma dalj časa da izpustim vodo iz TČ in napeljave izven hiše. Pri -5°C bom pa videl kje sem, imam merilnik porabe tako da sem na tekočem.
LP

Zgodovina sprememb…

edi123 ::

Sem tik pred nakupom Mitsubishi suz-swm60va. Pa me zanima, ali je to "problem", da ima območje delovanja samo do -20c? Ker ostale imajo tudi do -25c do -28c?

Sicer v Sloveniji je res redko nizje kot -20c ampak vseeno...

jabe ::

Ne

floyd1 ::

edi123 je izjavil:

Sem tik pred nakupom Mitsubishi suz-swm60va. Pa me zanima, ali je to "problem", da ima območje delovanja samo do -20c? Ker ostale imajo tudi do -25c do -28c?

Sicer v Sloveniji je res redko nizje kot -20c ampak vseeno...


Večina toplotnih (sploh tiste malo starejšega letnika) ima pri tako nizkih temperaturah že precej slab izkoristek. Moja Estia nekje pri -16 preklopi samo na grelce, ker je takrat COP že itak okrog 1 in raje špara kompresor, poraba elektrike pa je enaka. Tvoj mitsubishi bo verjetno pri -20 naredil enako.

feryz ::

Nič ona ne preklopi sama. Ampak jo je nekdo tako nastavil. Nekatera že pri nič stopinj zunanje preklopijo na grelce in "šparajo" kompresor.
Naša prede do minus 22 popolnoma lepo. Kompresorja nimaš kaj šparati. Naj se vrti, saj zato je. Če se vam smili, pa grelce gonite ves čas.

floyd1 ::

Seveda lahko vse to prestaviš v nastavitvah, nikjer nisem napisal, da ne moreš. Ampak je glede na izkoristke pri nižjih temp. tovarniška nastavitev kar OK. Zakaj pa bi gonil kompresor, če z isto porabo elektrike iz grelca potegneš enako ali več toplote?

"Šparam" ga glede na to, kar sem v teh letih prebral. Kompresor je menda pri zelo nizkih temperaturah bolj obremenjen zaradi slabšega mazanja. Tako kot pri nižjih obratih. Kritični pa naj bi bili vklopi. Torej - to drži ali ne?

energetik ::

Kompresor pri nizkih temp nima nič slabšega mazanja, saj takrat dela 24/7 pri temperaturah preko 60°C. Takrat kompresor lepo dela konstantno brez vklopov in izklopov. Sicer imajo pa normalne TČ tudi grelec olja v kompresorju. Pri -16 COP gotovo ni 1, ampak bolj 2. Tudi jaz pravim tako, TČ sem nabavil zaradi SCOPa, zato naj laufa kompresor in in ne grelci.

Gogo ::

Ko smo že pri grelcih: kdaj Nibe 2120 vklopi grelce,pri kateri temperaturi?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

feryz ::

Pri tisti, ki je tovarniško nastavljena oz. nastavljena s strani monterja, ki ti jo je vgradil.
V resnici ni tako simpl. Vklopi jih kadarkoli, ko je zunanja temperatura nižja od 15 stopinj (privzeto) in kompresor ne more sam doseči željenega stanja po določenem času.

floyd1 ::

energetik je izjavil:

Kompresor pri nizkih temp nima nič slabšega mazanja, saj takrat dela 24/7 pri temperaturah preko 60°C. Takrat kompresor lepo dela konstantno brez vklopov in izklopov.

Naša pumpa je precej predimenzionirana. In pri dobro izolirani hiši se žal kljub inverterju in kompresorju, ki lahko gre na precej nizke obrate, še vedno precej vklaplja in izklaplja. Tudi v najhujšem mrazu.

energetik je izjavil:

Pri -16 COP gotovo ni 1, ampak bolj 2.

Ne bo držalo, vsaj za našo 7 let staro ne. Sicer ne najdem več tiste strani na netu, ampak pri obrazložitvi parametrov je bila tovarniška nastavitev temperature za preklop izključno na grelce pojasnjena tako, kot sem zgoraj napisal. Skupaj s priporočilom, da se ta nastavitev ne spreminja preveč navzdol, sploh pa ne pod -20, ker boš porabil kvečjemu več. Res pa se ne spomnim, ali je to bilo iz servisnih navodil, ali od kakega serviserja.

energetik ::

No, za našo pa drži. Nisem še videl COPa pod 2,0, niti ko je pripravljala SV pri -15°. Itak pa imam zdaj nastavljeno, da SV začne delat ob 13h, takrat pa pri nas še nisem videl, da bi bilo manj kot nekih -6°. Ogrevanje pa rabi vodo z max 34°C v najhujšem mrazu, takrat je pa COP še višji.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Pri tisti, ki je tovarniško nastavljena oz. nastavljena s strani monterja, ki ti jo je vgradil.
V resnici ni tako simpl. Vklopi jih kadarkoli, ko je zunanja temperatura nižja od 15 stopinj (privzeto) in kompresor ne more sam doseči željenega stanja po določenem času.

Pišeš nekaj "na pamet" brez da bi imel pojma, kako deluje regulacija pri Nibe F2120.

Za razliko od večine TČ, katerim nastavljaš temperature raznih preklopov TČ Nibe deluje na temperaturni primanjkljaj. Vsako minuto, ko je temperatura vode nižja od izračunane vrednost primanjkljaj raste in vsako minuto, ko je višja primanjkljaj pada. Pol se pa razne aktivnosti nastavljajo glede na vrednost primanjkljaja. Za vklop kompresorja lahko nastaviš primanjkljaj npr. 80. Za vklop dodatnih grelcev pa npr. 300. Če zaradi defrostov ali priprave sanitarne vode ali premahane moči TČ kompresor ne bo uspel dovolj ogreti vode bo primanjkljaj še naprej rastel. Ko bo dosegel 300 se bodo vključili grelci. To pa se lahko zgodi, tudi če je zunaj +5°C ali se ne zgodi tudi če je zunaj -20°C. Seveda pa je avtomatika dovolj pametna, da lahko nastaviš pri do katere temperature se grelci sploh ne bodo vključili- npr. če je temperatura višja od -5°C se grelci avtomatsko ne bodo vključili.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Kaj sem pa jaz napisal?
No daj, razsvetli me. Porabil sem 10x besed manj za enak efekt.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Kaj sem pa jaz napisal?
No daj, razsvetli me. Porabil sem 10x besed manj za enak efekt.

Da se grelci vklopijo, ko je temperatura nižja od -15°C, kar ni res. Ne moreš nastaviti temperatura ampak zgolj temperaturni primanjkljaj.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

feryz je izjavil:

V resnici ni tako simpl. Vklopi jih kadarkoli, ko je zunanja temperatura nižja od 15 stopinj (privzeto) in kompresor ne more sam doseči željenega stanja po določenem času.
Verjetno si 3x prebral in vseeno nisi dojel. Ampak ok, mogoče nekoč boš.

telexdell ::

feryz je izjavil:

feryz je izjavil:

V resnici ni tako simpl. Vklopi jih kadarkoli, ko je zunanja temperatura nižja od 15 stopinj (privzeto) in kompresor ne more sam doseči željenega stanja po določenem času.
Verjetno si 3x prebral in vseeno nisi dojel. Ampak ok, mogoče nekoč boš.

Privzeto je, da se kompresor vklopi, ko je povprečna temperatura nižja od 15°C ( za talno se običajno računa 24 urno povprečje, za radiatorje pa 8 ur). Če imaš na talnem 24 ur (ali radiatorjih 8 ur) 14,99°C se ti bo vključila TČ. Če pa imaš preko dneva 12 ur 30°C in preko noči 12 ur 1°C se ti pa ne bo vključila. Dodatni grelci pa se ne morejo vklopiti pri višji temperaturi kot se vključi kompresor. Vse to lahko seveda spremeniš.
Vklop dodatnih grelcev ni vezan na čas! Saj primanjkljaj raste in pada različno hitro. Npr. od 0...10 ti raste več kot 5x počasneje kot od 290...300.

Tak da- kot si zapisal sicer drži, je pa precej pomanjkljivo in lahko tudi zavajajoče.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Lojko ::

Pozdravljeni, muči me izbira toplotne črpalke, vsak ponudnik hvali svojo, dilema je huda...
Alpha Innotec (alira LWA-V+ 122R3 ) vs Daikin (altherma 3hht) vs Vaillant (aroTHERM plus VWL 155/6 A S3)
gre za zamenjavo oljne peči; površina 250m2, srednje dobra izolacija, radiatorji, v pripravi tudi solarna elektrarna.
Za vsak nasvet iz izkušenj najlepša hvala!

l0g1t3ch ::

Uf, Alpha Innotec, za njih pa že nisem slišal par let... V živo pa še niti ene nism videl.

dj_uro ::

Lojko je izjavil:

Pozdravljeni, muči me izbira toplotne črpalke, vsak ponudnik hvali svojo, dilema je huda...
Alpha Innotec (alira LWA-V+ 122R3 ) vs Daikin (altherma 3hht) vs Vaillant (aroTHERM plus VWL 155/6 A S3)
gre za zamenjavo oljne peči; površina 250m2, srednje dobra izolacija, radiatorji, v pripravi tudi solarna elektrarna.
Za vsak nasvet iz izkušenj najlepša hvala!

morda, če finance dopuščajo, poglej še za NOVELAN-om..
vw-klub.si

laguna1 ::

feryz ::

Janez iz članka pravi, da bo razpršil vire. Vse kar ima v hiši, bo dal na elektriko.

Wingman ::

Imam AI monoblock on-off varianta, če mi ne bi crknil kompresor po 7ih letih bi jo samo hvalil, tako pa spet nemška bulls#it zanesljivost. Je zelo tiha, to je bil pomemben faktor, defrosti bp, poraba se mi zdi ok.
Poznam Valliant split varianto, kot vem mu še nič ni crknilo, pa je ziher že več kot 5 let, samo ko je temperatura pod 0 je pa zelo glasna, no go zame.

Jurij25 ::

Zdravo

Katero toplotno izbrati

Hiša kamnita stara.
Vse na novo izolirano iz notraj vsaj 10 cm volne. Podstreha 30 cm volne. Tla 25 stiropora in hidroizolacija.
160 kvadratov talnega gretja.
Lokacija gorenjska bolj senčna k sončna.

Hvala za nasvete in lp Jurij
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858556839 (7340) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937434 (14074) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241455 (15691) feryz
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154543 (121367) Zvezdica27
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017666 (5035) letmein

Več podobnih tem