» »

Prezračevanje novogradnja

Prezračevanje novogradnja

««
7 / 7
»
»»

s1m0n ::

Kdo sedaj postavi hišo brez prezračevanja ne vem no... Sploh ni vonjav od zunaj! Sedaj, ko je hladno sploh ne veš, da ljudje zunaj kurijo vse povprek kar gre. Seveda dokler ne odpret kakšnih vrat :)

sbawe64 ::

mortal je izjavil:

Električna poraba in menjava filtrov 2x na leto ni zanemarljiva. Caa 125€/ leto.
Sicer pa vredno vsakega centa :)

Kako si prišel do teh številk ?
2020 is new 1984
Corona World order

mortal ::

sbawe64 je izjavil:

mortal je izjavil:

Električna poraba in menjava filtrov 2x na leto ni zanemarljiva. Caa 125€/ leto.
Sicer pa vredno vsakega centa :)

Kako si prišel do teh številk ?


Govorim za napravo Zehnder ComfoAir Q350:
Filter (2 kosa) se menja na 180 dni, torej 2x na leto po 50€, pa vsaj 25€ elektrike pri pretokih med 160-200m3/h. (povprečna poraba med 30W-35W)

Ja vem da obstajajo generični filtri, ampak baje ni to to. Še garancije ti nočejo priznati če ne uporabljaš original.

billy ::

Tu jaz naročam: https://cleanfilter.eu/en/cleanfilter-2...

So boljši od original, so F7. Več se ne rabi.

s1m0n ::

mortal je izjavil:



Govorim za napravo Zehnder ComfoAir Q350...


Koliko pa je investicija stala, če ni skrivnost? Zehnder ni med poceni rekuperatorji.

billy ::

cca 5k stane za povprečno hišo - 150m2

- subvencija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

s1m0n ::

No zanimalo me je ker smo pri bratu izvedli stvar v lastni režiji pa pri nas prodajalci niso imeli velikega interesa nam prodati sam rekuperator :) Cenovno je bilo malo ceneje za 173m^2, če odštejemo lastno delo je skupaj bilo okoli 4k€. Na subvencijo pa se še čaka.
Gre pa za entropijski model Q350.

mortal ::

s1m0n je izjavil:

No zanimalo me je ker smo pri bratu izvedli stvar v lastni režiji pa pri nas prodajalci niso imeli velikega interesa nam prodati sam rekuperator :) Cenovno je bilo malo ceneje za 173m^2, če odštejemo lastno delo je skupaj bilo okoli 4k€. Na subvencijo pa se še čaka.
Gre pa za entropijski model Q350.


Na ključ okrog 7k - subvencija. Model z entropijskim modelom Q350.

IL_DIAVOLO ::

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.

mortal ::

billy je izjavil:

Tu jaz naročam: https://cleanfilter.eu/en/cleanfilter-2...

So boljši od original, so F7. Več se ne rabi.


Original so enako kot ti G4 (out) + F7 (in). Vprašanje je kvaliteta. Spodaj v opisu že piše, da so za 3-6 mesecev. Original je za 6 mesecev. Problem je, da sam težko oceniš razliko v kvaliteti, lahko da je kot dan in noč ali pa samo 5% razlike. V ceni je razlika ogromna. Prek serviserjev sem dobil insajdersko informacijo, da niso preveč zadovoljni z raznimi generičnimi filtri, kar pa seveda ne pomeni da so vsi slabi!

mortal ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Ja potem gre smrad iz hiše v trenutku, drugače pa rabiš uro,dve. Ampak ni to poanta rekuperacije. Poanta je da imaš konstantno svež zrak. Dvomim, da kdo prezračuje vsake 2-3 ure za 5min, sploh sedaj ko je zunaj hladno, da se ne menimo ponoči ko spimo...

nergac ::

Al pa da ti stari nevzdrževan dizl kurbla pod oknom ...

Invictus ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.

Če jim smrdi v kuhinji, je ceneje zamenjat ženo ali pa jo poslati na kuharski tečaj :)).

mortal je izjavil:

Poanta je da imaš konstantno svež zrak. Dvomim, da kdo prezračuje vsake 2-3 ure za 5min, sploh sedaj ko je zunaj hladno, da se ne menimo ponoči ko spimo...

Zakaj bi rabil non stop prezračevati? Vonjave so del življenja in povedo svojo zgodbo...

Če ti v hiši preveč smrdi, razmisli o higieni družinskih članov in ostalih virih, kot so smeti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

s1m0n ::

Tudi kuhinjski smrad izgine, čez nekaj časa! Pri bratu še gre skozi oglen filter potem pa skozi prezračevanje. Lahko rečem, da nekih vonjav v hiši ni zaznat in je prijetno nevtralno. Super pa je, da ne pride nič od zunaj. Sem bil nazadnje presenečen kak se je ob odprtju vrat za ob izstopu iz hiše takoj zavohal smrad po kurjavi in to konkretno! Pred tem sploh nisi vedel :)

IL_DIAVOLO ::

Kaj ko gres srat, cakas 2 uri da gre smrad ven al kaj?

Ne razumem teh modernih for. Ce rabis svež zrak, pač odpreš okno ali gres scat za vogl.

s1m0n ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kaj ko gres srat, cakas 2 uri da gre smrad ven al kaj?

Ne razumem teh modernih for. Ce rabis svež zrak, pač odpreš okno ali gres scat za vogl.


Ne vem kje imate vi stranišče ampak mi gremo na školjko in nič ne smrdi, če ne grem mimo nje :) Drugače pa imaš v teh prostorih zračnik nastavljen na večji pretok in vleče lepo ven in ti nič ne pomaga odpiranje oken, ki so metre vstran od školjke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

nergac ::

Pa kajenje na toplem ...

Pa hlapi po razlitem alkoholu ...

Da ne govorim o prepirih. To najbolj onesnažuje (mea culpa).

Ko pa se začne fizično obračunavanje, gresta vsak svojo pot. Olajševalne okoliščine gor ali dol.

(Čeprav sta oba zakonca odlična kuharja, eden boljši kot drugi, pa še marsikaj drugega).

mortal ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kaj ko gres srat, cakas 2 uri da gre smrad ven al kaj?

Ne razumem teh modernih for. Ce rabis svež zrak, pač odpreš okno ali gres scat za vogl.



Pa to niso moderne fore, ampak dejstva, da novejše hiše nimajo prezračevanja skozi stara okna :) Ne gre za to da ti v hiši "smrdi", ampak za kvaliteto zraka, ki ga dihaš. Med drugim tudi CO2,ki ga ustvariš z dihanjem je priporočljivo odvesti. Pa če zdaj odprem okno mi smrdi v hiši po kurjavi iz okoliških hiš, skozi rekuperacijo pa tega vonja ni, kar ne pomeni da nič ne pride skozi.

nergac ::

A se niso peleti subvencionirali?
Pa neke peči.

Žganje plastike pa je nacionalni šport. Vsepovsod.

Tako kot skoki.
Pa je eden zapustil šalabajzerje.
In postal najboljši kolesar na svetu.

Pa spet ni prav, ker ni dobil Tour De France.

Kvinta ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Točno tak ja :D

Rekuperator je jajca sploh pozimi ne dela tak kot prodajalci trdijo edino kjer pride v poštev je industrija ,bolnice ,trgovine itd kjer ne morjo luftat
A.C.A.B

s1m0n ::

Kakšne težave pa imate ljudje po zimi?

Centralni prezračevalni sistemi so kar dobra rešitev ni pa to isto kot decentraliziran sistem.

mortal ::

Kvinta je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Točno tak ja :D

Rekuperator je jajca sploh pozimi ne dela tak kot prodajalci trdijo edino kjer pride v poštev je industrija ,bolnice ,trgovine itd kjer ne morjo luftat


Imaš izkušnje da so jajca pozimi ali kar tako na pamet ?

Furbo ::

Kvinta je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Točno tak ja :D

Rekuperator je jajca sploh pozimi ne dela tak kot prodajalci trdijo edino kjer pride v poštev je industrija ,bolnice ,trgovine itd kjer ne morjo luftat

Ja seveda morajo odpreti okno, če hočejo v trenutku prezračiti celo kuhinjo. Ni smisel rekuporatorja, da naredi burjo v prostoru.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Kvinta ::

mortal je izjavil:

Kvinta je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Točno tak ja :D

Rekuperator je jajca sploh pozimi ne dela tak kot prodajalci trdijo edino kjer pride v poštev je industrija ,bolnice ,trgovine itd kjer ne morjo luftat


Imaš izkušnje da so jajca pozimi ali kar tako na pamet ?


Ja mam ja .... ma to moj svak me je prepričeval pol leta ni mu uspelo .... ne rečem poleti je mogoče celo res fajn malo več svežega lufta v stanovanju .... tekom grelne sezone pa za moje izračune totalna jajca ker ,če imam jaz v stanovanju konstantno 22 stopinj in bi rad to mel še naprej enostavno ni mogoče ,ker pač rekuperator vleče teh mojih 22 ven s tem zagreje tisto keramiko v cevi nato mrzl zrak potegne noter ta keramika naj bi ta zrak sicer zagrela da naj ne bi blo izgube pri tej toplotni izmenjavi samo ga nič kaj ne in piha not mrzlo plus tega nimajo vsi nekih popolnih filtrov in ti še vlago not vleče .... mene niso prepričali bi mogo par metrov drv na leto več porabit samo zato da bi mel malo bolj sveže not, odprem okno pa rešeno...sem tud dosti bral po tujih forumih in na podmojo streho so tudi težke debate....Za 5k gremo mi vsi štirje na Kubo pa do smrti ne pozabijo tega izleta ,rekupertator pozabiš že čez en tedn>:D
A.C.A.B

mortal ::

Kvinta je izjavil:

mortal je izjavil:

Kvinta je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Prepih je se vedno najbolj učinkovit. Sem ze prebral, da uporabniki rekuperatorja se vedno raje odprejo okna za minutko, da se znebijo smrada iz kuhinje.


Točno tak ja :D

Rekuperator je jajca sploh pozimi ne dela tak kot prodajalci trdijo edino kjer pride v poštev je industrija ,bolnice ,trgovine itd kjer ne morjo luftat


Imaš izkušnje da so jajca pozimi ali kar tako na pamet ?


Ja mam ja .... ma to moj svak me je prepričeval pol leta ni mu uspelo .... ne rečem poleti je mogoče celo res fajn malo več svežega lufta v stanovanju .... tekom grelne sezone pa za moje izračune totalna jajca ker ,če imam jaz v stanovanju konstantno 22 stopinj in bi rad to mel še naprej enostavno ni mogoče ,ker pač rekuperator vleče teh mojih 22 ven s tem zagreje tisto keramiko v cevi nato mrzl zrak potegne noter ta keramika naj bi ta zrak sicer zagrela da naj ne bi blo izgube pri tej toplotni izmenjavi samo ga nič kaj ne in piha not mrzlo plus tega nimajo vsi nekih popolnih filtrov in ti še vlago not vleče .... mene niso prepričali bi mogo par metrov drv na leto več porabit samo zato da bi mel malo bolj sveže not, odprem okno pa rešeno...sem tud dosti bral po tujih forumih in na podmojo streho so tudi težke debate....Za 5k gremo mi vsi štirje na Kubo pa do smrti ne pozabijo tega izleta ,rekupertator pozabiš že čez en tedn>:D


Ne gre samo za izračune, ampak tudi "komfort". Pri meni trenutno izpihuje 23, noter pa 20 in se pri tem nič ne čuti, se pravi izguba je, ampak daleč od tega kar bi bilo če bi redno prezračeval z okni. Eni Kube ne pozabijo do smrti, drugi pa imamo svež zrak do smrti :))) Aja, če bi mi zdaj v času kurilne sezone noter vleklo vlago bi bil prav srečen, glede na to da imam zrak okrog 40%, se pravi na minimumu nekega udobja. Pozimi ti zrak suši, poleti pa vlaži !

IL_DIAVOLO ::

Ne vem tocno, kdo vas je tak grdo nahecal. V dobro zraceni in neplesnivi hisi je naceloma dovolj dober zrak. Ne rabiš neke super duper tehnologije za doziranje zraka.

s1m0n ::

Kdo pa je vas nahecal, da je na vasi zunaj pozimi dober zrak?
Včasih še v kurilni sezoni okna ne moreš odpret.

Drugače pa prezračevanje ni neka huda tehnologija :) Pa saj not ni drugo kot filtri, ventilator pa kos elektronike :) Podobno kot, da bi plačal nekoga, da ti redno odpira zapira okna pa filtrira ta zrak :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Invictus ::

Ne vem v kakih rovtah živite, ampak danes se na drva ogreva zelo malo ljudi. Tudi v vaseh...

Imajo že vsi toplotno črpalko...

Pa tudi ne kuri se cel dan...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

billy ::

Skoraj center MB, je pozimi nonstop zunaj smrad po trdih gorivih.

IL_DIAVOLO ::

s1m0n je izjavil:

Kdo pa je vas nahecal, da je na vasi zunaj pozimi dober zrak?
Včasih še v kurilni sezoni okna ne moreš odpret.

Drugače pa prezračevanje ni neka huda tehnologija :) Pa saj not ni drugo kot filtri, ventilator pa kos elektronike :) Podobno kot, da bi plačal nekoga, da ti redno odpira zapira okna pa filtrira ta zrak :)


Obstajajo motorizirane okne.

Sploh pa kaksen slab kuft? Susimo cote zunaj, okna odpiramo 100 na uro. Nobenega smrada.

Gnojsnica smrdi.

nergac ::

Hlevski gnoj pa ne.

Invictus ::

billy je izjavil:

Skoraj center MB, je pozimi nonstop zunaj smrad po trdih gorivih.

Saj, na vasi :)).

Ja, tudi v Kranju so začeli po blokih uporabljati nazaj tiste stare dimnike in kupovati gašperčke za ogrevanje.

Kao šparajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bellzmet ::

mortal je izjavil:

s1m0n je izjavil:

No zanimalo me je ker smo pri bratu izvedli stvar v lastni režiji pa pri nas prodajalci niso imeli velikega interesa nam prodati sam rekuperator :) Cenovno je bilo malo ceneje za 173m^2, če odštejemo lastno delo je skupaj bilo okoli 4k€. Na subvencijo pa se še čaka.
Gre pa za entropijski model Q350.


Na ključ okrog 7k - subvencija. Model z entropijskim modelom Q350.


@mortal: na koliko pa imate ponavadi nastavljeno prezračevanje. Če 350 m3/h pomeni 100%? A to skoz na največjo hitrost prezračujete ali koliko je še tisti pretok zraka, da je še vedno zadovoljivo/dobro prezračeno?

billy ::

Na 47%. Ker ima mašina pretoka max 700.

mortal ::

Bellzmet je izjavil:

mortal je izjavil:

s1m0n je izjavil:

No zanimalo me je ker smo pri bratu izvedli stvar v lastni režiji pa pri nas prodajalci niso imeli velikega interesa nam prodati sam rekuperator :) Cenovno je bilo malo ceneje za 173m^2, če odštejemo lastno delo je skupaj bilo okoli 4k€. Na subvencijo pa se še čaka.
Gre pa za entropijski model Q350.


Na ključ okrog 7k - subvencija. Model z entropijskim modelom Q350.


@mortal: na koliko pa imate ponavadi nastavljeno prezračevanje. Če 350 m3/h pomeni 100%? A to skoz na največjo hitrost prezračujete ali koliko je še tisti pretok zraka, da je še vedno zadovoljivo/dobro prezračeno?


Med 200 in 250m3/h. Nekje vsaki 2 uri bi se naj zamenjal celoten zrak. Torej če ima hiša 400m3 je priporočeno 200m3/h.

billy ::

Katere filtre za fasada priporočate za vztopni luft na prezračevanje?

Do sedaj je bil v uporabi takšen filter: https://www.merkur.si/zracnik-brez-regu...

Ampak je "problem", ker ima max pretok lufta 140m3/h, kar je sicer za normalno prezračevanje OK, ampak vsake toliko pa se pač naredi na max in potem ni več tako efektivno.
Se pa vseeno nabere ogromno umazanije in bi bilo tudi fajn, če bi bil nek tak lahko snemljiv, a hkrati da dovolj tesni v nalivih.

Akira_ ::

s1m0n je izjavil:

Kdo sedaj postavi hišo brez prezračevanja ne vem no... Sploh ni vonjav od zunaj! Sedaj, ko je hladno sploh ne veš, da ljudje zunaj kurijo vse povprek kar gre. Seveda dokler ne odpret kakšnih vrat :)


To me je vedno zanimalo kako je v praksi.
Imajo ti sistemi kake filtre, ki odstranijo neprijetne vonjave in dim ?

Doma recimo sedaj prezračimo z nastežaj odprtimi okni tam sredi dneva, ko je zrak OK. Potem od petih dalje pa je zakajeno kot bi bil v dimniku. Že to da nesem smeti ven je dovolj da mi oblačila in lasje smrdijo po dimu.
Ne predstaljam si kako je v teh primerih, če ti prezračevanje aktivno vleče zrak v hišo.

billy ::

Seveda imajo, lahko daš kakšne filtre želiš, tudi takšne ki preprečijo vhod pm delcem.

Se pa lepo pozna, že z navadnim, zunaj vse smrdi ko kurjenju na trda goriva, not pa "sveže".

energetik ::

billy je izjavil:

Seveda imajo, lahko daš kakšne filtre želiš, tudi takšne ki preprečijo vhod pm delcem.

Se pa lepo pozna, že z navadnim, zunaj vse smrdi ko kurjenju na trda goriva, not pa "sveže".
Tega enostavno ne verjamem. Za tako zadevo bi rabil velike ogljene filtre, ki bi jih moral redno menjavati. Smradu ne povzročajo PM delci, ampak vse ostalo kar je v dimu in tisto gre čez navadni filter prav lepo skozi.

Akira_ ::

billy je izjavil:

Seveda imajo, lahko daš kakšne filtre želiš, tudi takšne ki preprečijo vhod pm delcem.

Se pa lepo pozna, že z navadnim, zunaj vse smrdi ko kurjenju na trda goriva, not pa "sveže".


Lastne izkušnje ali ?

Zunaj imaš zrak, ki smrdi po kurjavi -> v hiši imaš rekuperator, ki vleče zunanji zrak v hišo -> torej notri imaš sedaj tisti smrdeči zrak od zuaj ???

Akira_ ::

Pa nisem proti rekuperatorjem, to je sedaj itak pri vseh novogradnjah, ker so zatesnjene kot termovke.

Samo vem, da znanec, ki ima sicer lokalne rekuperatorje, ugaša prezračevanje kadar zunaj smrdi, ker mu sicer to potegne notr. Mogoče imajo centralni boljše fitriranje, ker nsio tako omejeni s prostorom.

billy ::

Ja, lastne izkušnje, velikokrat pozimi, je not čisto OK luft, ko pa stopim ven, pa se lepo voha sosede ki veselo mečejo "vse kar jim pade pod roke v peč".

PS, govora je o centralnem, mogoče v tem primeru že trdi decli v luftu "padejo nekam na tla", ko potujejo po vseh teh ceveh, ne vem..ugibam.

mtech7 ::

Za prezračevanje bi težko rekel, da je vredno tistih 7k€, sigurno pa ne bi rad še kdaj živel v hiši brez rekuperacije, tudi nikoli več ne bi imel avtomobila brez klime (in prezračevanja).
Če blizu zakurijo res pride čez običajne zehnder filtre, je pa vseeno manj izrazito, kot zunaj. Če ujameš, lahko za kako uro nastaviš na away, pa je rešeno.
Pri nas nikoli ne zračimo z odpiranjem oken.
Kar strese me, ko se spomnim zbujanja v zatohlem stanovanju, mrzlih prepihov ob zimskem prezračevanju in kako sva na dve leti špohtlala od plesni črne vogale po sobah.

letmein ::

Živjo,
sem pred nakupom rekuperacije.
Do sedaj sem pridobil dve ponudbi - System Air SAVE VTR300/B in Dantherm HCV5 + predgrelnik (SAVE ima že vgrajenga). Pretok zraka je tam tam - gre za 12/12 odvodov /dovodov fi75mm.
Cenovno je Dantherm ponudba precej € cenejša..
Glede na System Air se zdi Dantherm precej glasnejši.
Link : Dantherm HCV 5
Save VTR 300 B
Cena nadomestnih filtorov je tamtam..

Ima kdo izkušnje glede gornjih dveh modelov? Mogoče kak drug primerljiv model? Zanimiv se zdi tudi Dantherm 400 E1, ki ima entalpijski izmenjevalec, ampak se zdi da ponuja premalo pretoka.. Nekako se ne morem odločit med HRV in ERV kocko.

energetik ::

Brez entalpijskega se bo pozimi hiša spremenila v sušilnico...

sinko999 ::

Save VTR 500, izkušnje dela ko urica 2 leti imaš opcijske dodatke ki če jih potrebuješ , podporo v/na sloveniji pa jutri še bodo vedno , zanimivost rezervni jermen je kar notri na bobnu , v glavnem brezstopenjskaa nastavitev hitrosti ventilatorjev, opcijski dodatki klima , vlažilnik zraka, grelnik na toplo vodo, dodatni senzorji ... dodatni vhodi , nastavljaš lahko kar nekaj stvari , servis mali in veliki lahko sam narediš z googlom poiščeš servisni priročnik, filtri so na zalogi vedno 35€ mislim da sta g4 in f7 ... gre za pasivno hišo še skozi
Ni? ni ve?no !

letmein ::

letmein je izjavil:

Živjo,
sem pred nakupom rekuperacije.
Do sedaj sem pridobil dve ponudbi - System Air SAVE VTR300/B in Dantherm HCV5 + predgrelnik (SAVE ima že vgrajenga). Pretok zraka je tam tam - gre za 12/12 odvodov /dovodov fi75mm.
Cenovno je Dantherm ponudba precej € cenejša..
Glede na System Air se zdi Dantherm precej glasnejši.
Link :
Dantherm HCV 5
Save VTR 300 B
Cena nadomestnih filtorov je tamtam..

Ima kdo izkušnje glede gornjih dveh modelov? Mogoče kak drug primerljiv model? Zanimiv se zdi tudi Dantherm 400 E1, ki ima entalpijski izmenjevalec, ampak se zdi da ponuja premalo pretoka.. Nekako se ne morem odločit med HRV in ERV kocko.


Popravek linkov.

@energetik
To bi res znal bit problem, čeprov trenutno je v nekaterih prostorih vlaga v zraku problem.. 70-80%.. Eni imajo sicer potem še opcijski vlažilec, seveda za mastno doplačilo. Mogoče veš kako je glede trajnosti ERV kock - "papir" vs. aluminij / plastika standardne HRV kocke?

@sinko999
Meni je ljubša Systemair opcija, samo kaj ko je Dantherm opcija 700€ cenejša.. se bom pozanimal glede malo posodobljene HCV400,500 verzije v ERV izvedbi. Problem je, da ti s temi extra grelci kar nabijejo osnovno ceno.

Gledal sem tudi Zehnder pa je menda bolj plastik-fantastik v primerjavi s Systemair. Helios / Paul / Brink mi je predrago..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: letmein ()

billy ::

Zakaj bi se karkoli kupilo, kar ne vsebuje entalpijskega izmenjevalca? Prezračevanje se kupuje "for life", tako da je tukaj denar sekundarnega pomena. Ko zidaš bajto tudi ne šparaš zaradi nekaj jurijev.

edi123 ::

V shrambi brez oken se mi je na severni steni pojavila plesen. Edina rešitev je da prebijem steno in naredim zračnik. Problem imam, ker nimam v takojšnji bližini elektrike, če bi hotel vgradit nek ventilator. Sprva sem mislil, da bi rešil brez ventilatorja ampak, ker pozimi kurijo sosedje na drva se bi vohal dim v shrambi. Ali kako rešit zadevo?
««
7 / 7
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28674960 (2811) barracuda
»

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35435478 (7333) velikBrokoli
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615924 (8313) krho
»

Nasvet za izbiro načina gretja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
828538 (5488) Lonsarg
»

Toplotna črpalka + konvektor

Oddelek: Loža
174028 (2699) nsa_ag3nt

Več podobnih tem