» »

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

TheBlueOne ::

Seveda bo, to pa je veckrat videno. Sicer dolgo ni nic, samo ko je dovolj vetra pa odkrije celo. Te se se najbolj slikovito odlupijo. Ne vem pa kaj tocno imas v mislih.

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Ti živiš v AT v neki alpski dolini.

Gorenjska v Sloveniji, nismo imeli 1 meter snega že zadnjih 20 let.

TheBlueOne ::

Smo prilicno blizu Gorenjske. Kje na Gorenjskem pa zivis?

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

Seveda bo, to pa je veckrat videno. Sicer dolgo ni nic, samo ko je dovolj vetra pa odkrije celo. Te se se najbolj slikovito odlupijo. Ne vem pa kaj tocno imas v mislih.


Jaz še nisem videl olupljene plehnate strehe tipa gerard, ki ima kovinske strešnike kot bi bili navadni glineni/betonski pa da so pribiti iz sprednje strani, torej čela.

Kar odkriva so tist plehnate iz enega kosa, pribite od zgoraj. Tist pa je ravno lani olupilo nekaj hiš in mislim da eno šolo.

Ampak to so povsem druge zadeve.

velikBrokoli ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ti živiš v AT v neki alpski dolini.

Gorenjska v Sloveniji, nismo imeli 1 meter snega že zadnjih 20 let.


Mal se do Kranjske gore zafuri kakšno zimo, boš hitro do snega prišel :)

TheBlueOne ::

l0g1t3ch je izjavil:



Jaz še nisem videl olupljene plehnate strehe tipa gerard, ki ima kovinske strešnike kot bi bili navadni glineni/betonski pa da so pribiti iz sprednje strani, torej čela.

Kar odkriva so tist plehnate iz enega kosa, pribite od zgoraj. Tist pa je ravno lani olupilo nekaj hiš in mislim da eno šolo.

Ampak to so povsem druge zadeve.


Teh streh sam v bistvu se nisem videl dosti. Ne vem pa zakaj bi se bolj upirale vetru, posebej, ce ni mase.

Kalibri ::

l0g1t3ch je izjavil:

Kovinska streha ala gerard, ki je pribita na letve iz sprednje strani. Tega ti podtlak ne bo dvignil.

Ne bi stavil na to. Če ti pod celo površino strehe nastane za pol bara tlaka razlike, nima veze, ali so dile pribite ali ne, in ali je pleh pribit ali ne. Saj imajo vsi tako napravljeno, pa dvigne ostrešje, pri čemer nima veze, kaj je gor. Lahko je še slabše, pri dilah in ceglih morda odteče zrak in se tlak zmanjša, pri plehu pa tega sploh ni.
Sem videl streho 30 let nazaj pri sosednji hiši, leseno ostrešje, korci, pri Novi Gorici, kako jo je dvignil vrtinec enih 50 metrov v luft in jo je presstavilo na sosednje njive.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

Smo prilicno blizu Gorenjske. Kje na Gorenjskem pa zivis?


Okolica Škofje loke, ampak tudi žlahta ki je razstresena naprej po poljanski dolini pa med dražgošam in radovljico nimajo bistveno več snega. Pade prej in obdrži se dlje, ne vem pa če ga je bilo kdaj kje meter plus v zadnjih 20 letih.

TheBlueOne ::

Jaz ne bi bil tako preprican, da lahko racunas z manj snega. Da ne bodo ekstremi se hujsi, tudi ce 1x na deset let.

velikBrokoli ::

l0g1t3ch je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Smo prilicno blizu Gorenjske. Kje na Gorenjskem pa zivis?


Okolica Škofje loke, ampak tudi žlahta ki je razstresena naprej po poljanski dolini pa med dražgošam in radovljico nimajo bistveno več snega. Pade prej in obdrži se dlje, ne vem pa če ga je bilo kdaj kje meter plus v zadnjih 20 letih.


Leta 2020-2021 je bilo sigurno več kot meter snega v Ratečah, Kranjski Gori, okoli pol metra Jesenice in Bohinj.. to je dovolj, da potrebuješ dobro streho.

l0g1t3ch ::

Kalibri je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Kovinska streha ala gerard, ki je pribita na letve iz sprednje strani. Tega ti podtlak ne bo dvignil.

Ne bi stavil na to. Če ti pod celo površino strehe nastane za pol bara tlaka razlike, nima veze, ali so dile pribite ali ne, in ali je pleh pribit ali ne. Saj imajo vsi tako napravljeno, pa dvigne ostrešje, pri čemer nima veze, kaj je gor. Lahko je še slabše, pri dilah in ceglih morda odteče zrak in se tlak zmanjša, pri plehu pa tega sploh ni.
Sem videl streho 30 let nazaj pri sosednji hiši, leseno ostrešje, korci, pri Novi Gorici, kako jo je dvignil vrtinec enih 50 metrov v luft in jo je presstavilo na sosednje njive.


Ko imaš veter da ti dvigne celo ostrešje, potem ti pa itak ne pomaga nič več. Ostane ti samo to, da betoniraš poševnine :)

l0g1t3ch ::

Sicer pa zdele razmišljam od tega podtlaka oziroma od razlike tlakov...

Glede na to, da so danes ostrešja podeskana + folija in šele potem kritina čez. Potem ti mora dejansko veter na zunanji strani narediti tak podtlak, da je razlika tlakov tako velika da ti odtrga kompletno deske s folijo letvami in kritino.

0,1 bara razlike v tlakih, ti naredi tono pritiska na kvadratni meter? Torej dovolj velika razlika ti bo dobesedno rastrelila podstrešje in je kritina povsem irelavantna.

DimmniBurek ::

Enkrat ko sem bil še mali, smo delali eno streho in smo strešnike pribili s spiralastimi cveki, zdej smo pa 3 strehe pr kolegih delali, pa se strešnike samo postavi na letve, mogoče ne bi bilo neumno strešnikov pribiti?
There Is No Stronger Drug Than Reality

gaoZjQP ::

Shit ja, ko se več ne da dovolj zanesti samo na gravitacijo. Po mojem laičnem mnenju je bolj privijačiti zaradi večjega oprijema, najboljše, da ti to izračuna gradbeni strokovnjak na osnovi dejanskega stanja (naklon, teža, pritrditev), morda se celo najde kak obrazec na spletu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gaoZjQP ()

TheBlueOne ::

l0g1t3ch je izjavil:


0,1 bara razlike v tlakih, ti naredi tono pritiska na kvadratni meter? Torej dovolj velika razlika ti bo dobesedno rastrelila podstrešje in je kritina povsem irelavantna.


Pa niti ni nujno, ker kritina ima spodaj neke vrste zracni most. Zaradi potlaka zna iti zrak spodaj med stresnike in vse te plasti. Ce pogledas strehe je tam mreza proti insektom. V teh primerih menda znajo stresniki "plesati". Ne vem pa kako je, ce imas diht se cisto zgornjo plast kakor je pri teh plehnatih zadevah.

energetik ::

Če odnese zgolj strešnike, to še ni tako grozna zadeva, to se zloži nazaj v pol ure. Bolj je problem, če vrže dol pol ostrešja. Kar se da seveda preprečiti z dobrim sidranjem v AB vence.
vires in numeris

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


0,1 bara razlike v tlakih, ti naredi tono pritiska na kvadratni meter? Torej dovolj velika razlika ti bo dobesedno rastrelila podstrešje in je kritina povsem irelavantna.


Pa niti ni nujno, ker kritina ima spodaj neke vrste zracni most. Zaradi potlaka zna iti zrak spodaj med stresnike in vse te plasti. Ce pogledas strehe je tam mreza proti insektom. V teh primerih menda znajo stresniki "plesati". Ne vem pa kako je, ce imas diht se cisto zgornjo plast kakor je pri teh plehnatih zadevah.


Aha, pozabil sem na zracni kanal.

Sicer ti mali strešniki niso ravno diht, ker se jih polaga kot navadne. Zdej je samo svtvar ali zrak skozi špranje dovolj hitro odteka da ni prevelike razlike v tlakih.

Jaz imam sicer klasiko ampak vem da v zadnjem času so postali kar popularni in tule okol je kar nekaj takih streha pa nisem še videl odkrite.

DimmniBurek ::

Glede na to, da bova mela zidano ostrešje, bom predlagal, da med ulivanjem plate/poševnine zabetoniramo navojne palice vsaj za lege. Pomoje ne more škodit?

l0g1t3ch je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


0,1 bara razlike v tlakih, ti naredi tono pritiska na kvadratni meter? Torej dovolj velika razlika ti bo dobesedno rastrelila podstrešje in je kritina povsem irelavantna.


Pa niti ni nujno, ker kritina ima spodaj neke vrste zracni most. Zaradi potlaka zna iti zrak spodaj med stresnike in vse te plasti. Ce pogledas strehe je tam mreza proti insektom. V teh primerih menda znajo stresniki "plesati". Ne vem pa kako je, ce imas diht se cisto zgornjo plast kakor je pri teh plehnatih zadevah.


Aha, pozabil sem na zracni kanal.

Sicer ti mali strešniki niso ravno diht, ker se jih polaga kot navadne. Zdej je samo svtvar ali zrak skozi špranje dovolj hitro odteka da ni prevelike razlike v tlakih.

Jaz imam sicer klasiko ampak vem da v zadnjem času so postali kar popularni in tule okol je kar nekaj takih streha pa nisem še videl odkrite.


O katerih strešnikih govoriš to? Link, slika?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

DimmniBurek je izjavil:

Glede na to, da bova mela zidano ostrešje, bom predlagal, da med ulivanjem plate/poševnine zabetoniramo navojne palice vsaj za lege. Pomoje ne more škodit?


Bi rekel da ne. Sicer pa bi to moral vedet projektant ?

Če bi zdele gradil bi zagotovo delal tako, da je tretja plata betonska + betonske poševnine. Ali pa mogoče ravno streho, sam tu je preveč rizika da ti pušča :/

TheBlueOne ::

Bi te znala negativno presenetit tudi cena, posebej, ce ti je mar za energetsko ucinkovitost.

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

Bi te znala negativno presenetit tudi cena, posebej, ce ti je mar za energetsko ucinkovitost.


Ravne strehe ?

TheBlueOne ::

Celotnega projekta. Ce pa mi kdo zna postaviti projekt, kjer za podoben denar dobim ravno zeleno streho in podobne energetske karakteristike hise pa prosim napotke.

delavec44 ::

Jaz sem vztrajal, da mi kovinsko streho vijačijo. Cvekom ne zaupam. Zaenkrat kljubuje neurjem. Kar pa ne morem reči za sosednjo šolo.

mertseger ::

Povsod kjer boš potegnil cev daj še eno rezervno sploh ven iz bajte, na vsako stran hiše vsaj 2 potegni ker drugače boš nslednjih 5 let vsako leto prekopaval. Razmišljaj kje bo toplotna zunaj, polnilnica za električnega inštalacija za sončno do omarice, če sedaj ne boš imel boš pač štemal v naslednjem desetletju. Pa obvezno ozemljitev okrog bajte že sedaj naredi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mertseger ()

Goran's Blog ::

delavec44 je izjavil:

Jaz sem vztrajal, da mi kovinsko streho vijačijo. Cvekom ne zaupam. Zaenkrat kljubuje neurjem. Kar pa ne morem reči za sosednjo šolo.


Si nisem niti mislil, da bi jo kje sploh s cveki zabivali, sem mislil, da jih povsod vijačijo.

Bellzmet ::

Hehe in kaj je narobe s cveki?

Zimonem ::

Zajtrkoval sem ponavadi Ham and eggs

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

Kalibri je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Kovinska streha ala gerard, ki je pribita na letve iz sprednje strani. Tega ti podtlak ne bo dvignil.

Ne bi stavil na to. Če ti pod celo površino strehe nastane za pol bara tlaka razlike, nima veze, ali so dile pribite ali ne, in ali je pleh pribit ali ne. Saj imajo vsi tako napravljeno, pa dvigne ostrešje, pri čemer nima veze, kaj je gor. Lahko je še slabše, pri dilah in ceglih morda odteče zrak in se tlak zmanjša, pri plehu pa tega sploh ni.
Sem videl streho 30 let nazaj pri sosednji hiši, leseno ostrešje, korci, pri Novi Gorici, kako jo je dvignil vrtinec enih 50 metrov v luft in jo je presstavilo na sosednje njive.

Zadeva je bila samo položena ali tudi kako fiksirana na spodnjo ab ploščo?
2020 is new 1984
Corona World order

delavec44 ::

Goran's Blog je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Jaz sem vztrajal, da mi kovinsko streho vijačijo. Cvekom ne zaupam. Zaenkrat kljubuje neurjem. Kar pa ne morem reči za sosednjo šolo.


Si nisem niti mislil, da bi jo kje sploh s cveki zabivali, sem mislil, da jih povsod vijačijo.


Po defaultu so bili cveki v ponudbi. Je pa to že kar nekaj let nazaj.

Pa da ne bo zmede, ne mislim na sam pleh temveč leseno konstrukcijo spodaj.

Zgodovina sprememb…

Goran's Blog ::

delavec44 je izjavil:

Goran's Blog je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Jaz sem vztrajal, da mi kovinsko streho vijačijo. Cvekom ne zaupam. Zaenkrat kljubuje neurjem. Kar pa ne morem reči za sosednjo šolo.


Si nisem niti mislil, da bi jo kje sploh s cveki zabivali, sem mislil, da jih povsod vijačijo.


Po defaultu so bili cveki v ponudbi. Je pa to že kar nekaj let nazaj.

Pa da ne bo zmede, ne mislim na sam pleh temveč leseno konstrukcijo spodaj.


Jaja deske pod streho bi se reklo.
Vsekakor ni nič narobe s cveki, dosti bolj pa šrauf pritrdi.

cvalsr ::

nastane za pol bara tlaka razlike

Hehe, pol bara? Velikostni razred pri naših neurjih je ~10 milibarov.
Pol bara je imel udarni val eksplozije hirošimske atomske bombe; so za silo zračunali, koliko nad tlemi mora eksplodirati za to.

energetik ::

10mbar je samo splošna sprememba zračnega tlaka v okolici nevihte, to je sprememba v rangu par minut.

Tule se govori pa o podtlaku zaradi pihanja vetra preko ukrivljene površine (letalsko krilo). Ta podtlak je lahko precej večji kot 10mbar, in se zgodi praktično v trenutku vetrovnega sunka preko strehe...
vires in numeris

fikus_ ::

l0g1t3ch je izjavil:

Kovinska streha ala gerard, ki je pribita na letve iz sprednje strani. Tega ti podtlak ne bo dvignil.


Samo strešnike verjetno res ne, dele ostrešja pa dvigne. Če gledaš objavljene slike, vidiš, da jim je ponekod odneslo del strehe z latami, deskami in špirovci vred.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

fikus_ ::

DimmniBurek je izjavil:

Glede na to, da bova mela zidano ostrešje, bom predlagal, da med ulivanjem plate/poševnine zabetoniramo navojne palice vsaj za lege. Pomoje ne more škodit?



Ne rabiš prej med betoniranjem vstavljati palic, je tezje kasneje prav vrtati luknje v les. Pri montaži vrtaš luknje in lepiš palice v beton z dvokomponentnim lepilom za beton.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

borut_p ::

delavec44 je izjavil:

Jaz sem vztrajal, da mi kovinsko streho vijačijo. Cvekom ne zaupam. Zaenkrat kljubuje neurjem. Kar pa ne morem reči za sosednjo šolo.


Ce je vijacena v les pazi, da bos vsake nekaj let sel cez vijake in jih prisraufal.

Utk ::

Mi imamo pločevino, panele, tistega veter ne bo odtrgal (čeprav se to dogaja po šolah), ker je šraufano v škarnce. Če bo šlo, bo šel cel cimper, tu pa nimaš kaj, v tem primeru bo celo naselje brez strehe.
Na drugi hiši kjer sem dal betonske strešnike smo pa vse robne tudi prišraufali, in slemenjake. Nekje v sredini ga ne more kar dvignit, če gre streha dol, gre od enga roba in potem po vrsti. Lahko pa pade toča v velikosti pesti in bo razbilo, tu spet nimaš kaj.
Nekaj se da naredit, ko gre stvar čez vse meje, pa nimaš več kaj.

gaoZjQP ::

Utk je izjavil:

Nekaj se da naredit, ko gre stvar čez vse meje, pa nimaš več kaj.

zavarovati (ni potrebno, da max, čeprav škodi ne) tudi in pride do izplačila tebi preden (po)zavarovalnica bankrotira :-)

Utk ::

To pa itak nujno.

cvalsr ::

10mbar je samo splošna sprememba zračnega tlaka v okolici nevihte, to je sprememba v rangu par minut.

Tudi to. Ampak teh 10 mbar je približen dinamični / zastojni tlak pri vetru ~30m/s. Ta ti pritiska napušč od spodaj navzgor. Vzgon / srk nad kritino je lahko še parkrat večji v pravih pogojih, zagotovo pa ni pol bara!! Hirošimsko atomsko bombo so sprožili na taki višini, da je bil mehanski udarni val približno pol bara!
Vidim, da nekaj le veš o tem - poznaš oblake... ;)

V-i-p ::

Ko je že glih govora o strehah. Čemu za vraga služi takšna streha sredi Ljubljane?

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

hendriks ::

- višino kolenčnega zidu iz 120cm na 180cm, da bi se znebil strešnih oken
- betonsko mansardno ploščo namesto knaufa
- garažo za dva avtomobila takrat ko smo gradili hišo (l. 2013), ker sedaj bi me stala cca 20K (takrat pa pol manj)
- manjšo glavno kopalnico

qwertyy ::

Zakaj pa vsi tako proti mansardnim oknom?

floyd1 ::

1. Najprej delaš skoraj pol metra volne ali celuloze izolacijo proti strehi, potem pa to predreš z bistveno slabše izolativnimi strešnimi okni.

2. Za dobra velux senčila daš skoraj več kot za okno, brez senčil je to poleti pečka, ki mansardo konkretno pregreva

3. Na naših so po ca. 6 letih že začela npr. puščati tesnila ob vijakih, v spodnjen robu okna se je nabirala voda, ki je potem počasi tekla notri, ko se je je dovolj nabralo. Prehiter servis za tako draga okna.

velikBrokoli ::

+ nadležno odpiranje, če si prenizek (otroci recimo)

Buggy ::

+tecna za cistiti
+odzirajo prostor za panele

Ampak ce ni druge opcije cist ok resitev, kjer pa seveda ne delas kompromisov pri kvaliteti

Moji so zaenkrat po 19ih leth se skoraj perfect in ne puscajo je pa potrebno vec vzdrzevanja.

teslam2 ::

hendriks je izjavil:

- višino kolenčnega zidu iz 120cm na 180cm, da bi se znebil strešnih oken
- betonsko mansardno ploščo namesto knaufa
- garažo za dva avtomobila takrat ko smo gradili hišo (l. 2013), ker sedaj bi me stala cca 20K (takrat pa pol manj)
- manjšo glavno kopalnico


180 podre proporcije bajte, mam 145 pa je ze mal visoko vseskup...

betonska plata pa je 10x drazja od knaufa ~


normaln napusc, lege sidrane v AB venec, betonska/glinena kritina. take strehe v teh neurjih nisem videl na tleh.

floyd1 ::

Buggy je izjavil:

+tecna za cistiti
+odzirajo prostor za panele

Ampak ce ni druge opcije cist ok resitev, kjer pa seveda ne delas kompromisov pri kvaliteti

Moji so zaenkrat po 19ih leth se skoraj perfect in ne puscajo je pa potrebno vec vzdrzevanja.

Res je. In vedno skrb, da imaš ob nevihti vse zaprto, drugač je kar sranje.
Kako posebno vzdrževanje, lahko kaj o tem napišeš?

teslam2 ::

drugace pa pri meni, za kamin mi je mal zal da nimam opcije prenosa toplote po hisi, terasi nisem namenil v startu nobene pozornosti, pol sem pa naknadno strikal nekaj. terasa mora biti na jugovzhodu pa pod streho, tako da je poleti cela v senci.

pa potem izbira ytonga, premalo plusov za razliko v ceni in jebarijo pri gradnji. klasika+20fasade bi blo cist ok.

za soncno pa klimo nimam predpriprave, se pravi strom do strehe/preboji, klime sicer ne rabim, soncna bi pa prav prisla, ko bomo dobili soglasje.

pa se to, da se mi je mal zmankalo energije pred/po selitvi in sem pac dobil izvajalce za stvari, ki bi jih lahko sam naredil bolje in ceneje.

floyd1 je izjavil:

1. Najprej delaš skoraj pol metra volne ali celuloze izolacijo proti strehi, potem pa to predreš z bistveno slabše izolativnimi strešnimi okni.

2. Za dobra velux senčila daš skoraj več kot za okno, brez senčil je to poleti pečka, ki mansardo konkretno pregreva

3. Na naših so po ca. 6 letih že začela npr. puščati tesnila ob vijakih, v spodnjen robu okna se je nabirala voda, ki je potem počasi tekla notri, ko se je je dovolj nabralo. Prehiter servis za tako draga okna.


in kaka je razlika v izolaciji, ce okno zmontiras v zid? isto ni fasade gor ane.

drugace nimam sencil, vendar mam sleme vzhod/zahod, okna so na severni strani, tako da ni problema s segrevanjem...

jih niti ne odpiram, ker lahko prek ostalih oken sicer pa rekuperator dela svoje non stop

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: teslam2 ()

Buggy ::

Kako posebno vzdrževanje, lahko kaj o tem napišeš?


Jaz imam okoli bajte ogromno gozda. Po zunanjih robovih in po okvirju se nabira svinjarija. Ob bukev spomladi tisti ovitki od listja, veliko cvetnega prahu in vlaga naredijo kompaktne tvorbe in voda se tam zadrzuje. Prav tako moram cistiti tesnila in vode mehanizma, ker se nabere za tenili tega kot dreka. Pametno je tudi kdaj tesnila namazati (meni je dal brat neko namesko mast) ali celo menjati. Mrezica za zracenje je tudi tecna za scistiti in sem sam naredil za sesalec nek ozek nastavek da pridem notri.
Ze samo ciscenje stekla je tecno ker vse pokaplas po tleh.
Obcutno vec dela kot navadno okno

tony1 ::

velikBrokoli je izjavil:

+ nadležno odpiranje, če si prenizek (otroci recimo)


Saj danes strešna okna nimajo klasične okenske kljuke kot pred 30imi leti. Danes imajo lajšto po vsej širini okna, ki jo primeš s palico s kljuko... 5 letnik tako okna še vedno ne bo mogel odpreti, 10 letniku pa bo šlo, tudi če bo moral stopiti na stol...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110925 (235) mikhaair
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241941 (11408) edi123
»

stara hiša in prenova ter klimatizacija, prezračevanje, vlaga... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16716816 (12113) IL_DIAVOLO
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27153668 (28933) Matejjjjj

Več podobnih tem