» »

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

OneYellow ::

Pa dobro no, za 80k si včasih (par let nazaj) pozidal bajto do strehe, ne pa da dobiš samo eno etažo v kleti.

Invictus ::

Ni kleti, samo temeljna plošča. Zato šok...

Ti gradbinci nabijajo cene v nebo.

Zadnjič mi eden da predračun za premik vrat za 6500 EUR.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

BorutO je izjavil:

Bolj kot kar koli na parceli pogrešam klet. Včasi po cel dan na spletu iščem alternativo kleti, ampak nič pametnega ne najdem, ne obstaja, ali pa ne znam googlati.
Alternativa kleti je sanitarna toplotna črpalka z vodenim zrakom (torej taka z izhodom in vzhodom za zrak ki ju lahko spelješ na poljubno mesto, naprimer https://www.emundia.si/ogrevanje/toplot... ), tako dobiš free hlajenje enega prostora celo leto in je ta prostor potem temperaturno ekvivalent kleti. Rabiš pa ekstra sobo za to ja, no ali pa prizidek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fikus_ ::

Ja s tem zrak hladiš, potrebna pa je še ustrezna vlaga.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

barakus ::

Jaz ravno planiram prizidek in razmisljam o kleti pod njim, a vem, da se podtalnica ob jesenskem dezevju lahko dvigne tudi nad nivo kleti. Verjetno bolje opustiti idejo?

Invictus ::

Lahko narediš bazen okoli kleti prizidka...

Tako je narejen cel kemijski in račuinalniški faks.

Sam ceneje bo brez kleti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Tehnicno vseeno ne bi smel biti problem. Glede cene pa ni druge kot dobiti predracune. Naceloma se morajo vse kleti, neglede na to kje so, delati kot bazen.

In glede na znan riziko nujno pazit, da se zadeve naredijo kolikor se da uradno, da imas v primeru tezav moznost reklamacij.

Jaz ne bi kartako opustil ideje, ce klet potrebujes.

barakus ::

Zanimivo nihče ni nič napisal, kako je z iskanjem izvajalcev in izbiro teh. Kaj bi naredili drugače, če bi še enkrat... A je kdo zajebal že pri izbiri izvajalca in kaj se je iz tega naučil?

Jaz sem izbiral projektanta za eno majhno zadevo... cestni priključek. Mi je dal polovično ceno konkurence in rok 1 mesec (konkurenca je rekla 14 dni). No, trajalo je nekaj mesecev da je zadevo le pogledal in šele ugotovil da nima dovolj dobrega posnetka ceste. Spet utejat geodeta da je posnel cesto in sedaj spet čakam projektanta že 3 tedne.

Iskat drugega ali priganjat trenutnega je kar dilema, oboje je zamudno...

Netrunner ::

Invictus je izjavil:

Ni kleti, samo temeljna plošča. Zato šok...

Ti gradbinci nabijajo cene v nebo.


To je nateg, tako ceno ti da nekdo ki je preveč zaposlen in se mu ne da ubadati s tabo, pa ti nabije ceno. Če imaš slučajno preveč denarja pa veš da bo dobil čas in prišel naredit :)

Tako visoka cena lahko rata edino če delaš na zelo strmem hribu.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Dumber ::

Sem čisto pred vselitvijo. 190m2. Spremenil bi to, da bi naredil večji prostor za tehniko, toplotno, rekuperator... ker je zdaj vse stisnjeno. Kaj drugega težko komentiral ker še ne živim not. Definitivno pa se tega več ne bi lotil. Pri 2 letih gradnje sem izgubil 10 let življenj. Preveč stresno.

x3ca ::

Dumber je izjavil:

Pri 2 letih gradnje sem izgubil 10 let življenj. Preveč stresno.


Kaj je bilo najbolj stresno?

Grapher ::

Buggy je izjavil:

Grapher je izjavil:

ustrezne temelje, pri nam je pocil zaradi posedanja hise


kot pri vsem so ustrezni temelji prava stvar, se strinjam, zato smo jih mi OC-jal :))

Kako pa ste ugotovili da je pocil zaradi posedanja hise? A ni posedanje hise posledica neustreznih temeljev ne pa razlog? Ste imeli morda blizu temeljev napeljan strelovod pa je kaksna strela naredila skodo?


To samo sklepam na podlagi tega:
- sta starša temelje delala v mokrem vremenu (takrat se je vse delalo na horuk z njunimi prijatelji/sodelavci/družino),
- hiša stoji v delu izkopanega hriba, ta verjetno pritiska na zadnji del hiše. Pravim verjetno, ker je zadnja stena popokana,
- pred gradnjo so na tem hribu sosedje odlagali smeti kar verjetno pomeni da tla niso povsod kompaktna (ne vem kako globoko je to šlo),
- zemlja je ilovnata,
- stene pokajo skoraj po vseh vogalih hiše,
- plate v pritličju so bile betonirane direktno na zemljo (mogoče so dal kak polivinil spodaj),
- v garaži (sedaj navadna soba) smo morali dvigniti nivo iz enega kota v drugi kot za 10cm (v bistvu je sedaj cela hiša tako nagnjena),
- kako so bili temelji delani ne vem, ker sem bil premlad, vem pa da nekaj ni v redu a ne vem če se splača vlagati v obliže

johnnyyy ::

Dumber je izjavil:

Sem čisto pred vselitvijo. 190m2. Spremenil bi to, da bi naredil večji prostor za tehniko, toplotno, rekuperator... ker je zdaj vse stisnjeno. Kaj drugega težko komentiral ker še ne živim not. Definitivno pa se tega več ne bi lotil. Pri 2 letih gradnje sem izgubil 10 let življenj. Preveč stresno.

Kateri del je bil najbolj stresen?

janezvalva_ ::

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

temelje

Kalibri ::

Grapher je izjavil:

To samo sklepam na podlagi tega:
- sta starša temelje delala v mokrem vremenu (takrat se je vse delalo na horuk z njunimi prijatelji/sodelavci/družino),
- hiša stoji v delu izkopanega hriba, ta verjetno pritiska na zadnji del hiše. Pravim verjetno, ker je zadnja stena popokana,

So armirali temelje/plato in verjetno ni celotna bajta na enakem terenu?
Pokajo verjetno opečnate stene, ki imajo oz. nimajo vertikalne vezi?
Cca 40 let nazaj se je marsikaj še naredilo brez železja, vertikalnih vezi itd.

janezvalva_ je izjavil:

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše

temelje

Ker jih nimaš ali je kaj drugega razlog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

janezvalva_ ::

hiša se je pogreznila za 3cm v 30 letih.

Jure14 ::

Kalibri je izjavil:


So armirali temelje/plato in verjetno ni celotna bajta na enakem terenu?
Pokajo verjetno opečnate stene, ki imajo oz. nimajo vertikalne vezi?
Cca 40 let nazaj se je marsikaj še naredilo brez železja, vertikalnih vezi itd.


Sem pred kratkim rušil cca 70 let staro hišo.
Betonski temelji so bili bolj tako-tako, stene iz (polnih) ciglov, nobenih vogalnikov, železja, itd.
Plošča cca 8cm debela, mreža tako redka, da bi se še jaz skozi spravil.
Na enem delu plošče sploh ni bilo, samo "okvir" od temeljev, pa not šider nasipan, gor pa deske in tla od kuhinje.

OneYellow ::

Ne verjamem. Včasih se je delalo boljše, zato tudi dosegajo 70 let stare hiše takšne vrtoglave cene. Bolj kot so v prvotnem stanju (beri manj se je šaralo s prenovami in modernim šrotom po njih), višja je cena.

tony1 ::

OneYellow je izjavil:

Ne verjamem. Včasih se je delalo boljše, zato tudi dosegajo 70 let stare hiše takšne vrtoglave cene. Bolj kot so v prvotnem stanju (beri manj se je šaralo s prenovami in modernim šrotom po njih), višja je cena.


Daj, no. Pa bajte iz leta 1940 so tudi boljše kot danes, kot je bilo boljše življenje brez cepiva proti davici?

Ko je brat starega fotra leta 1950 zidal novo bajto, niso imeli pri hiši niti mešalca za beton. Plate so vlili tako, da so na šolngo navozili pesek, z motiko naredili kanale v katere so stresli cement, nalili vodo in pomešali na roke, kolikor je bilo volje.

hijogoc ::

tony1 je izjavil:

OneYellow je izjavil:

Ne verjamem. Včasih se je delalo boljše, zato tudi dosegajo 70 let stare hiše takšne vrtoglave cene. Bolj kot so v prvotnem stanju (beri manj se je šaralo s prenovami in modernim šrotom po njih), višja je cena.


Daj, no. Pa bajte iz leta 1940 so tudi boljše kot danes, kot je bilo boljše življenje brez cepiva proti davici?

Ko je brat starega fotra leta 1950 zidal novo bajto, niso imeli pri hiši niti mešalca za beton. Plate so vlili tako, da so na šolngo navozili pesek, z motiko naredili kanale v katere so stresli cement, nalili vodo in pomešali na roke, kolikor je bilo volje.


Pojdi si pogledat "ultra luksuzno" naselje pri koseškem bajerju, pa boš razumel kaj ti pravi. Koliko, 20 let, pa vse kar niso temeljito prenovili razpada.

Danes je edino vodilo profit. In temu primerne so novogradnje, narejene maksimalno na hitro, zgrajene iz najcenejših materialov, nališpane od zunaj, firma, ki gradi pa čez leto ali dve izgine skupaj z garancijami. Je bilo takih
primerov ulalala...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hijogoc ()

tony1 ::

"Danes je edino vodilo profit. In temu primerne so novogradnje, narejene maksimalno na hitro, zgrajene iz najcenejših materialov, nališpane od zunaj, firma, ki gradi pa čez leto ali dve izgine skupaj z garancijami. Je bilo takih
primerov ulalala... "

Recimo, da je take ž% gradnje hiš za trg, ki nimajo znanega naročnika med gradnjo. Istih ž% hiš iz leta 1953 je primernih za rušenje. So nekaj vredne, ampak ali zaradi lokacije ali pa potrebujejo enak vložek kot bi bila cena novogradnje.

borisk ::

OneYellow je izjavil:

Pa dobro no, za 80k si včasih (par let nazaj) pozidal bajto do strehe, ne pa da dobiš samo eno etažo v kleti.

Za ta denar sva z ženo letos postavila hišo do strehe, brez da bi prijel za lopato. to je bilo delano letos (podložni beton za temeljno ploščo smo delali 22.5.)
5000EUR rušitev izkop planiranje nasutje (nasutja je cca 100m3)
54000EUR zidanje hiše (8,9*12,8m; 10cm sturodurja pod ploščo, vse zunanje betonske preklade v stirudurju, P+M, betonirane stopnice, obroba vseh odprtin v stirodur, opečni potresniki)
20500EUR streha (les, kritina planoton 10, obrobe+ žlebi brez odtokov, 1kom strešno okno velux)
se pravi skupaj ravno 80kEUR (to so vse cene na račun, z ddv)

 hiša za 80kEUR v 2023

hiša za 80kEUR v 2023

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

OneYellow ::

Verjetno je bila pri Velikem Brokoliju res ta scena, da imajo toliko dela, da vržejo eno nerealno ceno, pa če dobijo posel super, če ne, imajo pa tako ali tako že delo drugje.

Goran's Blog ::

Sam pri adaptaciji stare hiše vidim, da največ problemov oziroma živcev pobere, se meniti z ljudmi majstri (zidar, vodovodar, električist...)

Likalnik ::

Goran's Blog je izjavil:

Sam pri adaptaciji stare hiše vidim, da največ problemov oziroma živcev pobere, se meniti z ljudmi majstri (zidar, vodovodar, električist...)


tako je...to je največja težava, da se dogovoriš z njimi in potem, da se držijo dogovorjene cene in termina....zmeniš se za dan kdaj pridejo delati...vzameš si dopust zato, da si zraven, da kaj prineseš, postrežeš s pijačo, odpreš kakšen prostor....jim posodiš kakšno orodje itd...potem jih pa ni.

Jaz sem se nategnil pri fasadi....sem imel več ponudb...na koncu sem izbral sredno vrednost (glede na material in ceno storitve)
možakar kateri je prišel na ogled je bil korekten in mi je veliko stvari povedal svetoval...me je na nek način prepričal, da sem se odločil za njih....med drugimi mi je rekel, da grem lahko pogledati objekt katerega ravno končujejo v moji bližini....res sem šel pogledat in je bilo narejeno super...še z lastnikom tega objekta in z delavcem na tem objektu sem se pogovarjal in vsi so bili zadovoljni kako super oni delajo fasade.

uglavnem potrdim naročilo...ekipa pripelje oder (kar ena ekipa...niso bili tisti s katerimi sem se pogovarjal na drugem objektu) ok...sem si mislil...so samo pripeljali oder (oder so vozili par dni)...
pride ekipa za fasado...in je bila čisto druga...niso imeli pojma od pojma....nato sem izvedel, da ta ponudnik fasade pri katerem sem potrdil naročilo sploh nima svoje ekipe...ampak podizvajalce...in vsakič so drugi....ekipo katero sem jaz gledal na drugem objektu so bili prav tako podizvajalci...samo so pač bili boljši kot pa šalabajzerji katere sem jaz dobil.

sem mu že na začetku povedal, da to ni ta ekipa in da imam slab občutek...itak me je prepričal, da so v redu in super.....na koncu se je izkazalo, da so bili eni drekači....
v službi sem vzel 14 dni dopusta, da sem jim za ritjo stal....sem za njimi popravljal njihovo šlamparijo...
so sidrali stiropor na steno...pa je imel prekratek sveder (ni prišel skozi stiropor v steno) in je odbil pol sidra stran in porinil sidro v stiropor....
slučajno sem šel preverjati za njimi kako je zasidrano in sem z roko celo steno sider ven pobral....na koncu sem jih sam ponovno zasidral tako, da sem izvrtal dovolj globoko luknjo....uglavnem cel kup napak so naredili.

na koncu so prišli delavci in ta možakar pri katerem sem naročil na ogled...pokazal sem jim škodo katero so naredili na okenskih policah...in pa njihovo šlamparijo pri zaključnem sloju...

plačal sem jim samo material in nič dela...se pravi polovico računa.

kar sem se naučil iz tega je to, da vedno vprašam ali ima podjetje svoje delavce ali podizvajalce....če so podizvajalci mi morajo povedati kateri so, da se jaz o njih pozanimam.

velikBrokoli ::

Ima kdo od vas tukaj centralno klimo, ki poteka preko cevi za rekuperacijo? Kako se obnese, deluje dobro?

Sam imam v montažni hiši predvideni dve predpripravi za klasično split klimo, vendar se mi zdi, da je centralna klima lahko bolj udobna, ker ti nikjer ne piha.

Imam pa pomisleke, je ob hudi vročini dovolj dobro, ohladi celotno hišo na temperaturo, ki jo nastaviš? Kako je z montažo, se to lahko priklopi na katerokoli rekuperacijo? Sam bom imel od Heliosa.

Lonsarg ::

Nimam še, imam pa v planu centralno klimo, tak da sem se malo pozanimal. Za centralno je fino imeti dobro izolirano hišo, pa za pretoke prezracevalnega je fajn dati 50% več od priporočenih vrednosti (recimo pokaže izračun 250m3/h in das 400m3/h (pa da mašina lih ne delo skoz na ful naj maksimum od mašine zmore še več). Priporočene vrednosti po mojih izkušnjah (imam trenutno zgolj rekurperacijo) itak premalo prezračijo.

Navadne klime so meni slaba izkušnja, en prostor ohladi drugi ne, včas dela premočno, bi rabil imeti split sistem za cisto vsako sobo da bi bilo za silo, skratka na navadno klimo več ne grem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

darksamurai ::

velikBrokoli je izjavil:

Ima kdo od vas tukaj centralno klimo, ki poteka preko cevi za rekuperacijo? Kako se obnese, deluje dobro?

Sam imam v montažni hiši predvideni dve predpripravi za klasično split klimo, vendar se mi zdi, da je centralna klima lahko bolj udobna, ker ti nikjer ne piha.

Imam pa pomisleke, je ob hudi vročini dovolj dobro, ohladi celotno hišo na temperaturo, ki jo nastaviš? Kako je z montažo, se to lahko priklopi na katerokoli rekuperacijo? Sam bom imel od Heliosa.


Centralna klima ravno tako piha. Ali imaš mogoče v mislih stensko/stropno hlajenje, link? To je edini način hlajenja, ki ne piha. Predpogoj je dobro izolirana hiša. Je pa super občutek v takšnem prostoru.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

Mislim, ja, seveda tudi malce piha, ampak verjetno veliko manj kot klasična split klima, kjer je res neprijetno, če direkt vate piha. Če gre skozi cevi za rekuperacijo, predvidevam, da je veliko boljši občutek.

Hišo bom imel dobro izolirano, gre itak za novogradnjo. Mene samo skrbi, da centralna klima ne bo dovolj dobra in ne bo ohladila vseh prostorov dovolj in mi bo na koncu vroče notri :)) Pri split klimi vem, da tega problema ne bo, če bom notranje enote dobro postavil.

Na internetu pa najdem ločena mnenja glede tega, čeprav večina največjih ponudnikov rekuperatorjev to odsvetuje, na primer Zehnder ima dober članek glede tega: https://www.zehnderamerica.com/why-vent...

In Summary

The above reasons describe why it is better to decouple the HRV ventilation system from the forced-air heating and cooling system. The two systems have different goals and their preferred exhaust and supply locations are often different. The duct system for the air handler is oversized for ventilation and can exacerbate poor distribution of the ventilation supply air. The on-off cycles of the air handler can unbalance the HRV, reduce its efficiency and alter the pressure balance of the building.

The renowned New York City mechanical designer, Henry Gifford, puts it very well with this analogy (paraphrased): joining the ventilation system with the heating and cooling system is like having a combination car-boat. It isn’t a very good boat and it isn’t a very good car but it sort of does both functions in a mediocre way. If you want a good boat, buy a boat. If you want a good car, buy a car. They can both sit in the same garage but use each for what it is designed for in its own way.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

velikBrokoli
Daj preberi in razumi, kaj si prilepil...
Če boš uporabljal centralno klimo samo za hlajenje (za ogrevanje talno gretje), potem je zgornje besedilo brez veze.

Seveda mora sistem hlajenja delovati 24/7, od aprila do oktobra.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

darksamurai ::

velikBrokoli je izjavil:

Mislim, ja, seveda tudi malce piha, ampak verjetno veliko manj kot klasična split klima, kjer je res neprijetno, če direkt vate piha. Če gre skozi cevi za rekuperacijo, predvidevam, da je veliko boljši občutek.

Hišo bom imel dobro izolirano, gre itak za novogradnjo. Mene samo skrbi, da centralna klima ne bo dovolj dobra in ne bo ohladila vseh prostorov dovolj in mi bo na koncu vroče notri :)) Pri split klimi vem, da tega problema ne bo, če bom notranje enote dobro postavil.

Na internetu pa najdem ločena mnenja glede tega, čeprav večina največjih ponudnikov rekuperatorjev to odsvetuje, na primer Zehnder ima dober članek glede tega: https://www.zehnderamerica.com/why-vent...

In Summary

The above reasons describe why it is better to decouple the HRV ventilation system from the forced-air heating and cooling system. The two systems have different goals and their preferred exhaust and supply locations are often different. The duct system for the air handler is oversized for ventilation and can exacerbate poor distribution of the ventilation supply air. The on-off cycles of the air handler can unbalance the HRV, reduce its efficiency and alter the pressure balance of the building.

The renowned New York City mechanical designer, Henry Gifford, puts it very well with this analogy (paraphrased): joining the ventilation system with the heating and cooling system is like having a combination car-boat. It isn’t a very good boat and it isn’t a very good car but it sort of does both functions in a mediocre way. If you want a good boat, buy a boat. If you want a good car, buy a car. They can both sit in the same garage but use each for what it is designed for in its own way.


Če ti bo samo sapica pihala nekje v kotu sobe, potem ne bo dovolj hladilo. Za hlajenje praviloma potrebuješ večji pretok kot za prezračevanje ali pa nižje temperature zraka. Zelo pomemben podatek so tudi senčila. Ali boš imel zunanje žaluzije?

V splošnem, če boš imel zelo dobro izolirano hišo, zunanje žaluzije in malo večji pretok prezračevanja bo zadeva lepo funkcionirala. Ampak pri močnejšem pretoku potem vseeno malo piha. Če imaš finance in če te moti pihanje si omisli stropno hlajenje.

TheBlueOne ::

velikBrokoli je izjavil:



Hišo bom imel dobro izolirano, gre itak za novogradnjo. Mene samo skrbi, da centralna klima ne bo dovolj dobra in ne bo ohladila vseh prostorov dovolj in mi bo na koncu vroče notri :)) Pri split klimi vem, da tega problema ne bo, če bom notranje enote dobro postavil.


Kje zivis, katera tehnologija hise bo? Mi imamo zelo dobro izolirano hiso in ni potrebe po klimi, ce podnevi poleti zapremo rolete na soncni strani.

Si pa mislim, da je pri novogradnji bolj smoterno narediti prezracevalni sistem (cevi), kot pa vgrajevati split klime.

velikBrokoli ::

Gorenjska, montažna hiša (pasivna), povsod bodo zunanje žaluzije.

Delam od doma, zato želim, da je čez cel dan udobno.

TheBlueOne ::

Jaz ne bi zapretiraval v naprej.

Ce hoces delati split potegni samo kable in cevi na vse potencialne lokacije. To te skoraj nic ne stane in lahko potem dodajas po potrebi. Posebej na Gorenjskem se ti zna zgoditi, da klim skoraj ne bos potreboval in bos morda b.p. gural z najbolj baby modelom samo v sobi kjer delas.

Jaz sem pravtako razmisljal prekomplicirano, ker si v naprej nisem znal predstavljati kako malo pokurijo take hise in kako hitro jih ohladis ali segrejes. Imam predpriprave za celotno termoregulacijo, termostete in vlagomere v vseh sobah, ventile za talno za vsako sobo katere lahko regulariram iz elektro omarice in se kaj.

Na koncu sem samo enkrat rocno nastavil ventile in se jih nikoli vec dotaknil. Potem pa se sprogramiral, da se mi avtomaticno spustijo in dvignejo rolete, ko nas ni doma.

Ce bi imel klimo, bi jo verjetno uporabljal max en mesec, pa se to ni zares potrebno.

sbawe64 ::

TheBlueOne je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:



Hišo bom imel dobro izolirano, gre itak za novogradnjo. Mene samo skrbi, da centralna klima ne bo dovolj dobra in ne bo ohladila vseh prostorov dovolj in mi bo na koncu vroče notri :)) Pri split klimi vem, da tega problema ne bo, če bom notranje enote dobro postavil.


Kje zivis, katera tehnologija hise bo? Mi imamo zelo dobro izolirano hiso in ni potrebe po klimi, ce podnevi poleti zapremo rolete na soncni strani.

Si pa mislim, da je pri novogradnji bolj smoterno narediti prezracevalni sistem (cevi), kot pa vgrajevati split klime.

Pozabil si povedati, da tudi nič notri ne kuhate in da vas večino dneva ni doma oz. ste zunaj.

A si na nadmorski višini Rogle ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TheBlueOne ::

sbawe64 je izjavil:


Pozabil si povedati, da tudi nič notri ne kuhate in da vas večino dneva ni doma.


Hisa je vecino casa polna, ker se delamo froce in je zena se doma. Pac zaprejo tiste rolote na soncni strani, imamo pa se moznost zasencit prednji del hise, kar dosti doda. Je pa res, da imamo tudi zunanjo kuhinjo, ker sem recimo kuharski intuziast.

V hisi nad stedilnikom imam klasicno taveliko napo, ki gre se ca. 30cm na vsako stran stedilnika in se taka napa nima sans, da posesa vso vlago, ko dela na najvisji stopnji, ki tako brni, da se komaj pogovarjas. V startu sem zelel profi napo na profi stedilniku, pa so mi mojstri povedali, da naj si ne mislim, da ne bo smrdelo v hisi. Skratka v hisi, ce znas kuhati, torej bodo tudi visoke temperature, ni neke pametne resitve. Je bolj smiselno imeti lepo majhno zunanjo kuhinjo, kot pa prezracevanje, ki se s tem lahko bori.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz ne bi zapretiraval v naprej.

Ce hoces delati split potegni samo kable in cevi na vse potencialne lokacije. To te skoraj nic ne stane in lahko potem dodajas po potrebi. Posebej na Gorenjskem se ti zna zgoditi, da klim skoraj ne bos potreboval in bos morda b.p. gural z najbolj baby modelom samo v sobi kjer delas.

Jaz sem pravtako razmisljal prekomplicirano, ker si v naprej nisem znal predstavljati kako malo pokurijo take hise in kako hitro jih ohladis ali segrejes. Imam predpriprave za celotno termoregulacijo, termostete in vlagomere v vseh sobah, ventile za talno za vsako sobo katere lahko regulariram iz elektro omarice in se kaj.

Na koncu sem samo enkrat rocno nastavil ventile in se jih nikoli vec dotaknil. Potem pa se sprogramiral, da se mi avtomaticno spustijo in dvignejo rolete, ko nas ni doma.

Ce bi imel klimo, bi jo verjetno uporabljal max en mesec, pa se to ni zares potrebno.


No, jaz klimo tudi v trenutnem stanovanju uporabljam max en mesec na leto, ampak tisti mesec bi bil res nevzržen, če je ne bi imel :D

Predpripravo za 2 klimi imam že itak vključeni, verjetno bom imel eno zgoraj na hodniku, eno spodaj v dnevnem prostoru in eno manjšo klimo v pisarni spodaj. Ampak zdaj gruntam, če bi bila centralna klima dovolj..

bciciban ::

Jaz imam klimo samo v bivalnem prostoru, kjer je skupaj dnevna, jedilnica in kuhinja. Predvsem iz razloga da klima odvede tisto toploto, ki nastane pri kuhanju in da lahko uživaš ob hrani normalno brez da ti švic kaplja iz čela.

Drugje po hiši ni nobene potrebe po klimi in je bilo povsem OK tudi v lanski vročini. Je pa res, da nimamo hrupa okoli in mirno spimo celo noč z vsemi odprtimimokni v nadstropju.

sbawe64 ::

Glej, ni problem od zunaj zasenčiti, vendar ko imaš situacijo, kot je bila prejšnji teden (temperature tudi ponoči 20+ in podnevi 30+, vse skupaj v kombinaciji z visoko zračno vlago), si boš hitro zaželel klime.

Vsaka oseba v prostoru oddaja cca 100W toplote, plin na štedilniku, akvarij, likanje, etc. vse to segreva super izoliran in zasenčen objekt od znotraj.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TheBlueOne ::

To ko recem, da bi bila potreba en mesec mislim bolj, da bi imeli kaksne dve stopinje manj. Ne, da bi namesto 32 imel 22.

@sbawe64, tip pravi, da je iz Gorenjske. Tam je pa praviloma zelo redko ponoci 20+.

bciciban ::

TheBlueOne je izjavil:

To ko recem, da bi bila potreba en mesec mislim bolj, da bi imeli kaksne dve stopinje manj. Ne, da bi namesto 32 imel 22.

@sbawe64, tip pravi, da je iz Gorenjske. Tam je pa praviloma zelo redko ponoci 20+.


Gorenjska ni samo Krajnska Gora. Ali alpska dolina v AT, kot pri tebi.

Kranj poleti kar lepo 20+ večino noči.

sbawe64 ::

bciciban je izjavil:

Jaz imam klimo samo v bivalnem prostoru, kjer je skupaj dnevna, jedilnica in kuhinja. Predvsem iz razloga da klima odvede tisto toploto, ki nastane pri kuhanju in da lahko uživaš ob hrani normalno brez da ti švic kaplja iz čela.

Drugje po hiši ni nobene potrebe po klimi in je bilo povsem OK tudi v lanski vročini. Je pa res, da nimamo hrupa okoli in mirno spimo celo noč z vsemi odprtimimokni v nadstropju.

Komarjev očitno tudi ne.
2020 is new 1984
Corona World order

bciciban ::

Komarniki.

DimmniBurek ::

Glede klima v rekuperacijo je menda tudi problem, ker se ti kondenz dela na začetku cevi pri vpihovanju, in je potem to problem. Ker se ti lahko naredi plesen notri v ceveh. Midva planirava predpripravo za 2 notranji enoti, verjetno bova lahko imela samo 1 zunanjo enoto, če bo potreba.
There Is No Stronger Drug Than Reality

bciciban ::

Zdele je bilo 14 dni ko so bile dnevne temperature 33+
In nočne 20+

Maksimalna dnevna je prilezla do 37c po termometru ki je ves čas v senci.

V spalnicah in otroških je čez dan šlo na 26C.

V dnevnem prostoru kjer je zraven kuhinja pa bi bilo brez klime precej bolj nevzdržno. Verjetno v rangu 30C. No sej potem pa pač ne bi pekli/kuhali

TheBlueOne ::

sbawe64 je izjavil:


Komarjev očitno tudi ne.


To pa drzi, nimamo komarjev, morda za vzorec tu in tam. Tu pa se strinjam, da bi potem bilo sranje z zunanjo kuhinjo. V tem primeru pa kuhinja skoraj mora biti oldschool locena. Napa, rekuperacija in podobno te ne zares resi.

bciciban je izjavil:



V spalnicah in otroških je čez dan šlo na 26C.


To bi ponoci skoraj moralo vseeno biti ok, ce imas komarnike in lahko nonstop zracis. S tem tezko opravicis neke hude investicije, se ti bolj splaca iti vsako leto takrat na dopust. :)

Zgodovina sprememb…

matter ::

l0g1t3ch je izjavil:

Kovinska streha ala gerard, ki je pribita na letve iz sprednje strani. Tega ti podtlak ne bo dvignil.


Ti bo pa dvignil celotno ostrešje. Že videl pri sosedu.
Grem basket pa bom neloke metal

bciciban ::

TheBlueOne je izjavil:

sbawe64 je izjavil:


Komarjev očitno tudi ne.


To pa drzi, nimamo komarjev, morda za vzorec tu in tam. Tu pa se strinjam, da bi potem bilo sranje z zunanjo kuhinjo. V tem primeru pa kuhinja skoraj mora biti oldschool locena. Napa, rekuperacija in podobno te ne zares resi.

bciciban je izjavil:



V spalnicah in otroških je čez dan šlo na 26C.


To bi ponoci skoraj moralo vseeno biti ok, ce imas komarnike in lahko nonstop zracis. S tem tezko opravicis neke hude investicije, se ti bolj splaca iti vsako leto takrat na dopust. :)


Sej je. Ponoči je čist super, čez dan pa tud OK.
Kot rečeno imam klimo samo v enem prostoru in tam pa res prav pride.

Lonsarg ::

DimmniBurek je izjavil:

Glede klima v rekuperacijo je menda tudi problem, ker se ti kondenz dela na začetku cevi pri vpihovanju, in je potem to problem. Ker se ti lahko naredi plesen notri v ceveh. Midva planirava predpripravo za 2 notranji enoti, verjetno bova lahko imela samo 1 zunanjo enoto, če bo potreba.
Kondenz je tako pri klimi kot pri rekurperaciji kot pri kanalski klimi. In pri vseh treh se to resi z odvodom kondenza. Tudi navadni rekurperator rabi odvod kondenza. Kondenz se nabira tam kjer je hlajenje, ne tam kjer je gretje, ko hladen zrak od kanalske klime potuje po ceveh pa se greje. Skratka odvod kondenza na tocki vpihovanje mrzlega zrake je vse kar rabis in to je pri vseh resitvah ze vgravirano.

Za novogradnjo je karkoli drugega kot kanalska klima neumnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DimmniBurek ::

Ja, seveda, samo pri klasični klimi ti kondenz odteka ven iz bajte in se na površini ne "pojavi".
Pri rekuperaciji se pa po moje, nabere v ceveh prvih par metrov? In potem ti tam začne plesen in potem to dihaš. Tako je bilo meni razloženo in sliši se smiselno.
There Is No Stronger Drug Than Reality


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110974 (284) mikhaair
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241947 (11414) edi123
»

stara hiša in prenova ter klimatizacija, prezračevanje, vlaga... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16716824 (12121) IL_DIAVOLO
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27153686 (28951) Matejjjjj

Več podobnih tem