» »

Ljubljana

Ljubljana

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3
...
5

ticar3653 ::

Tale post pišem sicer v času ko je naša Ljubljana sončna in vreme toplo, a kljub vsemu.
Na napisano spodaj me zares zanima vaše mnenje in kaj si vi mislite.

Kar bom napisal je moje subjektivno doživljanje in ne objektivna resnica. In to govorim kot rojen Ljubljančan, ki ima izkušnje z življenjem v Kopru in Mariboru.

Ljudje v Ljubljani se mi na splošno zdijo težki. Nič ni nenevadnega v Ljubljani, da če se nekomu nasmehneš npr v trgovini te ta gleda mrko.
Ne pravim, da so ljudje tukaj takšni sami po sebi, mislim, da je vzdušje v tem mestu takšno, ker ko je sončno namreč, so tudi ljudje drugačni.
Po mojem mnenju je težava podnebje. V Ljubljanski kotlini je 3-4 mesece sončno, v ostalih 8 mesecih leta pa oblačno, megleno, deževno, sivo. In tega res nimam rad.

Ne pravim da tudi druga mesta po Evropi kot London, Dublin, niso oblačna in meglena in z malo sonca, a Ljubljana je kljub temu da je največje slovensko mesto, provinca. Nima utripa metropole (tudi ni toliko multikulturno kar ni nujno samo po sebi slabo), niti razvitega gospodarstva kot druga velemesta.

SimplyMiha ::

Po mojem ni krivo vreme, pač pa mestni način življenja. Višji tempo, stalno pehanje in komolčkanje ter stalen hrup povzročajo stres. Niti ponoči ni miru. Poleg tega te večji volumen ljudi, ki jih srečuješ med vsakdanjimi opravki, desentivizira; smehljati se prav vsaki osebi je utrujajoče. Pomisli, s kolikimi ljudi ima opravka npr. šofer trole ali prodajalka v bolj obiskani trgovini. Enostavno nimata časa, da bi se posebej ukvarjala s tabo, če nisi ravno redna stranka. Potem to preide še v zasebno življenje, sosedje so tujci, pred katerimi je treba obvarovati zasebnost.

Looooooka ::

Za ljubljančane tega ne bi mogel trditi. Moje izkušnje so drugačne, je pa res, da je v določenih panogah zadeva drugačna. Gostinstvo recimo.
V Ljubljani recimo nimajo vsi časa biti prijazni, ker morajo delati in nimajo vedno časa za čvekanje. če si redna stranka je hitro drugače, ker mogoče tudi šef ve, da večkrat prideš nazaj...izven Ljubljane, kjer so tudi sami osnovni stroški precej nižje je že zaradi tega vzdušje bolj sproščeno in se tudi v gostinstvu nikomu tako ne mudi. Kje na Primorskem boš mirno lahko čakal tudi pol ure ob na pol praznem lokalu. Bodo pa mogoče zaposleni zaradi tega bolj zgovorni.
Za nekatere je to recimo tudi minus :)

Smrekar1 ::

ticar3653 je izjavil:

Tale post pišem sicer v času ko je naša Ljubljana sončna in vreme toplo, a kljub vsemu.
Na napisano spodaj me zares zanima vaše mnenje in kaj si vi mislite.

Kar bom napisal je moje subjektivno doživljanje in ne objektivna resnica. In to govorim kot rojen Ljubljančan, ki ima izkušnje z življenjem v Kopru in Mariboru.

Ljudje v Ljubljani se mi na splošno zdijo težki. Nič ni nenevadnega v Ljubljani, da če se nekomu nasmehneš npr v trgovini te ta gleda mrko.
Ne pravim, da so ljudje tukaj takšni sami po sebi, mislim, da je vzdušje v tem mestu takšno, ker ko je sončno namreč, so tudi ljudje drugačni.
Po mojem mnenju je težava podnebje. V Ljubljanski kotlini je 3-4 mesece sončno, v ostalih 8 mesecih leta pa oblačno, megleno, deževno, sivo. In tega res nimam rad.

Ne pravim da tudi druga mesta po Evropi kot London, Dublin, niso oblačna in meglena in z malo sonca, a Ljubljana je kljub temu da je največje slovensko mesto, provinca. Nima utripa metropole (tudi ni toliko multikulturno kar ni nujno samo po sebi slabo), niti razvitega gospodarstva kot druga velemesta.


Problem je v tem, da Slovenci zelo radi iščemo stvari, ki so pri nas slabe in za katere mislimo, da je drugje povsod boljše. Tole s količino Sonca v Ljubljani je običajna kritika, da je mesto praktično 3/4 leta zavito v meglo in sivino.

Realna statistika pokaže drugačno sliko:

http://www.aldanet.si/2012-12-11-10-08-...

Portorož ima samo 25% več sončnih ur kot Ljubljana.

https://www.currentresults.com/Weather/...

Slovenija dobi občutno več sonca kot Velika Britanija

https://www.currentresults.com/Weather/...

Slovenija, vključno z Ljubljano, dobi približno toliko sonca kot Italija, le malo manj kot kak Rim, ki je precej južneje.

Isto velja za gospodarstvo, multikulturnost in utrip. Problem je v tvoji zamorjenosti in pregovorni slovenski samokritiki, ne v tem, da je pri nas dejansko porazno zanič.

Unknown_001 ::

Ravnokar iz kosila. Sem šel peške malo naokoli in ja, veliko ljudi je zelo težkih. Težko ujameš koga ki je res dobre volje, ali recimo vrne nasmeh, se mogoče malo pogovri. Večinoma pa so še teli kakšni dnevni migranti ki v Ljubljano pridejo od drugod, kjer je bolj "vaško" vseskupaj.

Zelo veliko ljudi je enostavno nedostopnih in da ne rečem celo anemičnih. Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad" in odvrnil "Tam jo maš" pa ker nekam pokazali in šli dalje. Samo, da nisem več motil njihove zaprtosti. Enga sem kar v K* poslal,z ko mi je začel težit, kaj gnjavim in se je hotel kar skregat za prazen nič. Recimo kakšni starejši ljudje so druga zgodba. To, kar je danes obrobje mesta so bile včasih vasi in kmetije. Starejše generacije iz teh delov so še vedno dokaj domače razpoložene.

Ljubljančani so nasplošno zelo hladni do Slovencev iz drugih regij, razen če te nekako sprejmejo v družbo. Potem je zgodba druga. Načelno pa si med Ljubljančani navaden jebiveter, če nikogar ne poznaš.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

ticar3653 ::

SMREKAR1
Če se zapelješ kdaj iz sive, oblačne Ljubljane (ne v zdajšnem poletnem času) v Koper, Trst, Palmanova se nebo razjasni, če že ni toplo in sončno pa skoraj nikoli nisem naletel na oblačno sivo, deževno vreme v kakršno sem se zelo pogosto vrnil nazaj v Lj

To se mi je že ničkolikorat zgodilo

Sicer pa zanimiva tale statistika, ki si jo priložil

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ticar3653 ()

Smurf ::

Unknown_001 je izjavil:

Ravnokar iz kosila. Sem šel peške malo naokoli in ja, veliko ljudi je zelo težkih. Težko ujameš koga ki je res dobre volje, ali recimo vrne nasmeh, se mogoče malo pogovri. Večinoma pa so še teli kakšni dnevni migranti ki v Ljubljano pridejo od drugod, kjer je bolj "vaško" vseskupaj.

Zelo veliko ljudi je enostavno nedostopnih in da ne rečem celo anemičnih. Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad" in odvrnil "Tam jo maš" pa ker nekam pokazali in šli dalje. Samo, da nisem več motil njihove zaprtosti. Enga sem kar v K* poslal,z ko mi je začel težit, kaj gnjavim in se je hotel kar skregat za prazen nič. Recimo kakšni starejši ljudje so druga zgodba. To, kar je danes obrobje mesta so bile včasih vasi in kmetije. Starejše generacije iz teh delov so še vedno dokaj domače razpoložene.

Ljubljančani so nasplošno zelo hladni do Slovencev iz drugih regij, razen če te nekako sprejmejo v družbo. Potem je zgodba druga. Načelno pa si med Ljubljančani navaden jebiveter, če nikogar ne poznaš.

Ne vem, ce imajo tvoji problemi z interakcijo ljudi, kaj veze s tem, da so iz Ljubljane. Da imas probleme s samokontrolo je vidno ze na tem forumu.

Smrekar1 ::

ticar3653 je izjavil:

SMREKAR1
Če se zapelješ kdaj iz sive, oblačne Ljubljane (ne v zdajšnem poletnem času) v Koper, Trst, Palmanova se nebo razjasni, če že ni toplo in sončno pa skoraj nikoli nisem naletel na oblačno sivo, deževno vreme v kakršno sem se zelo pogosto vrnil nazaj v Lj


Veš v čem je fora?

Ko je vreme lepo ne greš tako pogosto iz Ljubljane in privzameš, da če je vreme v Ljubljani lepo mora biti tako tudi v Trstu. Objektivna opazovanja pokažejo, da temu ni tako. Trst sicer ima več sončnih ur kot Ljubljana, ampak razlika je majhna, dosti manjša, kot se ti zdi. Če bi šel iz Ljubljane ne glede na vreme bi sčasoma ugotovil, da je razlika s Trstom relativno majhna. Ker greš iz Ljubljane predvsem kadar je vreme slabo in si zapomniš SAMO primere, ko je vreme drugje boljše, dobiš izkrivljeno sliko. Zadeva ima celo ime, pristrankost opazovalca (angl. "observer bias").

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

shintaro ::

obala je najboljša v slo. za živet (seveda če maš neke dohodke) (rojen v kopru in živel v LJ eno leto) - gospodarsko pa je ljubljana boljša.
cene nepremičnin so pa tud ubijalske skor kot v LJ. ampak me ne to ne skrbi (podedoval). Če pa bi mogu kupovat pa katastrofa

Sam je tle problem te 'kmetavzarji' in 'propalice' ... primitiven folk. Sam to itak je povsod in seveda tud v lj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

Smrekar1 ::

shintaro je izjavil:

obala je najboljša v slo. za živet (seveda če maš neke dohodke) (rojen v kopru in živel v LJ eno leto) - gospodarsko pa je ljubljana boljša.


Obala je super, samo služb ni (izven turizma, Luke in nekaj drobtinic).

ticar3653 ::

Smrekar1
Mogoče res, ampak spomnim se mnogo situacij ko je bila Ljubljana popolnoma zaprta, oblačna in z občasnim dežjem, ko pa pridem v Koper pa skoraj brez oblaka in sončno.

shintaro ::

Smrekar1 je izjavil:

shintaro je izjavil:

obala je najboljša v slo. za živet (seveda če maš neke dohodke) (rojen v kopru in živel v LJ eno leto) - gospodarsko pa je ljubljana boljša.


Obala je super, samo služb ni (izven turizma, Luke in nekaj drobtinic).


se absolutno strinjam. nailed it

Smrekar1 ::

ticar3653 je izjavil:

Smrekar1
Mogoče res, ampak spomnim se mnogo situacij ko je bila Ljubljana popolnoma zaprta, oblačna in z občasnim dežjem, ko pa pridem v Koper pa skoraj brez oblaka in sončno.


Sam se pogosto vozim na podobni relaciji brez ozira na vreme in se kar dostikrat zgodi tudi obratno. Statistika temu jasno prikimava.

harmony ::

Stres, slabo vreme oziroma konstantno spreminjajoce se vreme, pomanjkanje casa, hrup...vse to so sprozilni dejavniki za nejevoljnost cloveka.

Moj primer, kjer mislim, da se mi bo kmalu odpeljalo...
1.) Zjutraj vsak jebeni ponedeljek in cetrtek smetarji ob 06:00 - hrup
2.) Vsak dan ze celo leto od 07:30 bavstela kjer obnavljajo solo- hrup
3.) Siht - obnavljajo prostore ze fakin eno leto - hrup
4.) Ravno sedaj - odprt okn, neko fakin tuljenje, kosnja trave, bager koplje cesto - hrup

No vse to me toliko nervira, da sem postal sam sebi tecn...

Tako, da to so lahko potencialni vzroki.

ticar3653 ::

Še tole, meni se na obali zdijo ljudje bolj lahkotni, prijazni, manj težki in tečni. Podobno v Trstu in tam okoli.
Mislim, da ima to veze tudi z podnebjem na splošno

Unknown_001 ::

Smurf je izjavil:


Ne vem, ce imajo tvoji problemi z interakcijo ljudi, kaj veze s tem, da so iz Ljubljane. Da imas probleme s samokontrolo je vidno ze na tem forumu.


Interakcija z ljudmi?
Probleme s samokontrolo?

Oprosti, ampak vse ima svojo mejo. Ko te nakdo začne psihirat se moraš potegnit zase in pokazat ŠTOP. Če pa si samo tiho in čakaš da bo imio in stalno poskušaš nekomu ugajat... sorri ampak to ni normalno.

Vsak zasluži rešpekt, ki ga tudi namenim v pogovoru. Tako da je na koncu izključno od sogovorca odvisno kako se bo hotel pogovarjat. Če bi res kdaj prebral kak moj zapis bi opazil, da brez povoda nikoli nisem nikogar zabil z besedami.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ticar3653 ::

Smrekar1 je izjavil:

shintaro je izjavil:

obala je najboljša v slo. za živet (seveda če maš neke dohodke) (rojen v kopru in živel v LJ eno leto) - gospodarsko pa je ljubljana boljša.


Obala je super, samo služb ni (izven turizma, Luke in nekaj drobtinic).



Če je gospodarska situacija slaba, potem smo pa spet tam :) Sem mislil, da je v mestu Koper in okolici dobra ponudba prostih del, saj je eno večjih mest v Slo

Smurf ::

Unknown_001 je izjavil:

Smurf je izjavil:


Ne vem, ce imajo tvoji problemi z interakcijo ljudi, kaj veze s tem, da so iz Ljubljane. Da imas probleme s samokontrolo je vidno ze na tem forumu.


Interakcija z ljudmi?
Probleme s samokontrolo?

Oprosti, ampak vse ima svojo mejo. Ko te nakdo začne psihirat se moraš potegnit zase in pokazat ŠTOP. Če pa si samo tiho in čakaš da bo imio in stalno poskušaš nekomu ugajat... sorri ampak to ni normalno.

Vsak zasluži rešpekt, ki ga tudi namenim v pogovoru. Tako da je na koncu izključno od sogovorca odvisno kako se bo hotel pogovarjat. Če bi res kdaj prebral kak moj zapis bi opazil, da brez povoda nikoli nisem nikogar zabil z besedami.

Jap, verjetno, ko si nakljucnega nadru, je le ta bil pripravljen poslusati in ti povedati odgovor.

Cisto mozno, da se bo tisti sedaj oglasil v tej temi, kako ga je nek "Ljubljancan" sredi Ljubljane nadru sredi ulice za prazen nic xD.

shintaro ::

ticar3653 je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

shintaro je izjavil:

obala je najboljša v slo. za živet (seveda če maš neke dohodke) (rojen v kopru in živel v LJ eno leto) - gospodarsko pa je ljubljana boljša.


Obala je super, samo služb ni (izven turizma, Luke in nekaj drobtinic).



Če je gospodarska situacija slaba, potem smo pa spet tam :) Sem mislil, da je v mestu Koper in okolici dobra ponudba prostih del, saj je eno večjih mest v Slo


Tko ti bom reku. Koper/Občina Piran ... ja. delo se najde. Ne sicer tko kot v LJ. Občina Izola je pa revna.

Unknown_001 ::

Smurf je izjavil:


Jap, verjetno, ko si nakljucnega nadru, je le ta bil pripravljen poslusati in ti povedati odgovor.

Cisto mozno, da se bo tisti sedaj oglasil v tej temi, kako ga je nek "Ljubljancan" sredi Ljubljane nadru sredi ulice za prazen nic xD.


1. On se je prvi začel razburjat, pa me iz ljubega miru napizdevat.

2. Sem mu samo rekel naj se vrne v detotvorni organ in da lahko neha tečnart.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Smrekar1 ::

ticar3653 je izjavil:


Če je gospodarska situacija slaba, potem smo pa spet tam :) Sem mislil, da je v mestu Koper in okolici dobra ponudba prostih del, saj je eno večjih mest v Slo


Problem je v tem, da turizem izpodriva vse ostalo. Enostavno ne splača se delati kaj dosti drugega, saj so prostori predragi. Industrija že več kot dve desetletji rine v zaledje (Droga je šla v Pivko, denimo). Koper ima še Luko, kar po eni strani sicre doda več delovnih mest, venadr po drugi strani tudi še bolj izpodriva alternative.

Saj ni naša Obala glede tega nek unikat, isto se dogaja povsod kjer začne prevladovati en tip nadpovprečno donosne industrije (npr. turizem, nafta, rudniki ipd)

MxxW5 ::

Ljubljana ni nič kaj bistveno drugačna od drugim (malce) večjih mest. Urbano okolje, kjer ljudje v glavnem prav dobro ne poznajo niti svojih sosedov. Nič posebnega. V NYC se ljudje v dvigalih recimo sploh ne pozdravljajo, pa se to nikomur nič čudnega ne zdi.

Ljubljana je edino "pravo" mesto v Sloveniji. Pa še to velja zadnjih 20 let (pred tem je bila tudi Ljubljana spalno naselje). Zato se preostali Sloveniji tudi zdi tako čudna.

V Sloveniji imaš, v grobem rečeno, dve vrste okolij: ruralno okolje in center Ljubljane z bližnjo okolico (pa spalna naselja, ampak ne komplicirajmo zadev še bolj). To je to. Razlika je najlepše vidna v petek in soboto zvečer. Ruralec gre takrat ali v svojo zidanico, ali h kolegom domov, ali pa v vaško gostilno, kjer pozna večino gostov in natakarico (ali pa doma gleda "Na svidenje" ali "Na zdravje", ali kako se že tistemu reče). Ni npr. naključje, da so tak čas polni vsi vaški pajzlji v Prekmurju, center Murske Sobote je pa mesto duhov takrat. Prebivalec mesta ("mestni škrici", k'nede?) gre pa takrat na Petkovškovo ali Cankarjevo nabrežje, kjer razen svojih kolegov, s katerimi se je tam dobil, ne pozna ne ostalih gostov, ne natakarice. Tam pije seveda točeni IPA. Tam ob ene dveh ali treh se vrne lepo nakresan s taksijem v svoje spalno naselje.

In to je nekako to. Ko so po WW2 v mesta naselili ruralce, je mestno okolje v Sloveniji izginilo. Vse smo nekako pomešali, tako da imaš še danes pri nas stolpnice ob njivah in kmetijah. S centrom Ljubljane smo v zadnjih slabih dvajsetih letih dobili pravo mestno okolje. S turisti in lokali, kjer te ne gledajo vsi čudno, ker si "nov" (ker se drugače vsi poznajo). Hvala bogu. Uniona in Laškega sem bil namreč že malo sit.

Smrekar1 ::

Tole bi še dodal, Ljubljana je na Kopenhagenski lestvici napredovala še za 5 mest in je trenutno označena kot 8. najbolj kolesarjem prijazno mesto na svetu. Leta 2011 in 2013 ni prišla med najboljših 20, leta 2015 je bila 13., letos 8.

http://copenhagenize.eu/index/

ticar3653 ::

Jaz ko pridem iz Trsta v Ljubljano se počutim kot da sem prišel iz mesta na podeželje.
Trst ima ritem, tempo, Ljubljana je nekam počasna in zaspana.

Res pa je da imaš tukaj veliko zelenja in parke (Tivoli, ožnik, Goovec), tudi kolesarjev tam praktično ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ticar3653 ()

nejclp ::

Trst je v primerjavi z Ljubljano ena navadna vukojebina.

ticar3653 ::

nejclp
Zakaj? Meni je všeč

fosil ::

Unknown_001 je izjavil:

Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad"

Moje izkušnje so žal take, da v več kot 90% primerih, ko nekdo pristopi do mene in reče, "ali lahko nekaj vprašam" me potem fehta za denar.
Žal potem sčasoma začneš mrko gledati.
Tako je!

nejclp ::

ticar3653 je izjavil:

nejclp
Zakaj? Meni je všeč

Ja prov, sam ne vem, zakaj pol v Ljubljano rineš, jaz sem nehal v Trst... a se je kaj spremenilo?... zanemarjene trgovine, smeti, svinjarija, kreteni v avtih, ma dejnomir.

anketar ::

odvisno kje v lj in kera starostna skupina in a je janez al ni, plus na vsakem koraku te nekdo fehta za keš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: anketar ()

zavajon ::

ticar3653 je izjavil:

Še tole, meni se na obali zdijo ljudje bolj lahkotni, prijazni, manj težki in tečni. Podobno v Trstu in tam okoli.
Mislim, da ima to veze tudi z podnebjem na splošno

Dajte se že enkrat sprijaznit z dejstvom, da Obala ni Slovenija, ampak je Istra.
Torej mediteranska mentaliteta, ki vključuje poleg pozitivnih lastnosti tudi lenobo (no, ta je zame pozitivna), nezaupljivost do foreštov, ...

D3m ::

Unknown_001 je izjavil:

Ravnokar iz kosila. Sem šel peške malo naokoli in ja, veliko ljudi je zelo težkih. Težko ujameš koga ki je res dobre volje, ali recimo vrne nasmeh, se mogoče malo pogovri. Večinoma pa so še teli kakšni dnevni migranti ki v Ljubljano pridejo od drugod, kjer je bolj "vaško" vseskupaj.

Zelo veliko ljudi je enostavno nedostopnih in da ne rečem celo anemičnih. Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad" in odvrnil "Tam jo maš" pa ker nekam pokazali in šli dalje. Samo, da nisem več motil njihove zaprtosti. Enga sem kar v K* poslal,z ko mi je začel težit, kaj gnjavim in se je hotel kar skregat za prazen nič. Recimo kakšni starejši ljudje so druga zgodba. To, kar je danes obrobje mesta so bile včasih vasi in kmetije. Starejše generacije iz teh delov so še vedno dokaj domače razpoložene.

Ljubljančani so nasplošno zelo hladni do Slovencev iz drugih regij, razen če te nekako sprejmejo v družbo. Potem je zgodba druga. Načelno pa si med Ljubljančani navaden jebiveter, če nikogar ne poznaš.


Še enkrat hvala za kosilo. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Unknown_001 ::

fosil je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad"

Moje izkušnje so žal take, da v več kot 90% primerih, ko nekdo pristopi do mene in reče, "ali lahko nekaj vprašam" me potem fehta za denar.
Žal potem sčasoma začneš mrko gledati.


A res. A na to pomisliš tudi ko ti nekdo reče "Oprostite, ali mogoče veste kje je najbližji bankomat/trafika/pošta/...

D3m je izjavil:



Še enkrat hvala za kosilo. :)


Malenkost, :))8-)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

oxyuranus ::

Unknown_001 je izjavil:

Ravnokar iz kosila. Sem šel peške malo naokoli in ja, veliko ljudi je zelo težkih. Težko ujameš koga ki je res dobre volje, ali recimo vrne nasmeh, se mogoče malo pogovri. Večinoma pa so še teli kakšni dnevni migranti ki v Ljubljano pridejo od drugod, kjer je bolj "vaško" vseskupaj.

Zelo veliko ljudi je enostavno nedostopnih in da ne rečem celo anemičnih. Imam dokaj slabe izkušnje, ko moraš koga kaj povprašati za napotek. Zadnjič sem recimo v enem delu Ljubljane iskal pošto in sem pristopil vprašal, pa so me samo mrko pogledali, češ "kaj bi pa ti rad" in odvrnil "Tam jo maš" pa ker nekam pokazali in šli dalje. Samo, da nisem več motil njihove zaprtosti. Enga sem kar v K* poslal,z ko mi je začel težit, kaj gnjavim in se je hotel kar skregat za prazen nič. Recimo kakšni starejši ljudje so druga zgodba. To, kar je danes obrobje mesta so bile včasih vasi in kmetije. Starejše generacije iz teh delov so še vedno dokaj domače razpoložene.

Ljubljančani so nasplošno zelo hladni do Slovencev iz drugih regij, razen če te nekako sprejmejo v družbo. Potem je zgodba druga. Načelno pa si med Ljubljančani navaden jebiveter, če nikogar ne poznaš.


Jaz bi tule zelo resno locil med Ljubljancani in priseljenimi iz drugih regij v Ljubljano. Kar poznam lokalcev so cisto normalni, navajeni na "pravila" mesta. Drugo pa je z priseljenci. Ena stran medalje so tisti, ki uspejo, in hocejo postati pravi "mescani". Poznam kopico cisto pravih, 100% provincialnih (nalasc povedano slabsalno, vi ste se jih znebili, mi jih moramo pa prenasat) kokosi in njihovih petelinjih parnerjev, ki so tako fini, da se nalepke pustijo na kozarcih (da se vidi, da so "znamka"). Vecina najtezje prebavljivih ljudi, ki jih tako radi vlecete po zobeh v ostalih mestih so ravno ti priseljenci. "so nasplošno zelo hladni" izvira pravzaprav ravno od teh, ker jim "ne Ljubljancani" ne ustrezajo, saj so oni zdaj "nekaj več". Sitno obnasanje, ki pa ga opisujes ti, je drugi tip priseljencev. Tistim, ki jim ne uspe, pridejo v Lj. polni sanj, potem se jim pa nekje zalomi (kaj je ze bil nek star komad "southern california will destroy them"?), ti so pa pravi po tvojem opisu. Imas pa seveda tudi tretjo vrsto, ki je cisto normalna. Tistih nekajgeneracijskih Ljubljancanov pa ni v Ljublani niti polovica, pa verjetno ne bodo prisli v nobena tvoja zgrazanja. So cisto normalni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Unknown_001 ::

oxyuranus je izjavil:



Jaz bi tule zelo resno locil med Ljubljancani in priseljenimi iz drugih regij v Ljubljano. Kar poznam lokalcev so cisto normalni, navajeni na "pravila" mesta. Drugo pa je z priseljenci. Ena stran medalje so tisti, ki uspejo, in hocejo postati pravi "mescani". Poznam kopico cisto pravih, 100% provincialnih kokosi, ki so tako fine, da se nalepke pustijo na kozarcih (da se vidi, da so "znamka"). Vecina najtezje prebavljivih ljudi, ki jih tako radi vlecete po zobeh v ostalih mestih so ravno ti priseljenci. Obnasanje, ki pa ga opisujes ti, je drugi tip priseljencev. Tistim, ki jim ne uspe, pridejo v Lj. polni sanj, potem se jim pa nekje zalomi (kaj je ze bil nek star komad "southern california will destroy them"?), ti so pa pravi po tvojem opisu. Imas pa seveda tudi tretjo vrsto, ki je cisto normalna. Tistih nekajgeneracijskih Ljubljancanov pa ni v Ljublani niti polovica, pa verjetno ne bodo prisli v nobena tvoja zgrazanja. So cisto normalni.


Bi zanlo biti res. Pa saj nekaj ljudi je povsem fajn ampak splošen vtis sem pa tekom bivanja tu dobil dokaj slab. Za tiste ki so res že dalj časa tu nimam ravno pripomb. Mamo pa na drugi strani en kup zafnanih ali zagrenjenih ljudi, ki se jih ne da niti 5 minut poslušat/prenašat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Jerry000 ::

Men je pa Maribor super. Velikokrat ko sem slišal da je v LJ megla, je bil sonce v MB. Pa tudi ljudje so mi dosti bolj simpatični + govorica. Sedaj živim v LJ, in kar pogrešam MB (študiral v MB).

gtu ::

Smrekar1 je izjavil:

ticar3653 je izjavil:

Smrekar1
Mogoče res, ampak spomnim se mnogo situacij ko je bila Ljubljana popolnoma zaprta, oblačna in z občasnim dežjem, ko pa pridem v Koper pa skoraj brez oblaka in sončno.


Sam se pogosto vozim na podobni relaciji brez ozira na vreme in se kar dostikrat zgodi tudi obratno. Statistika temu jasno prikimava.

Tudi jaz pritrjujem temu, vsak dan, neglede na vreme grem proti primorski in se velikokrat zgodi, da je v Ljubljani sončno, pri Vrhniki, Logatcu in naprej pa pogosto naletim na meglo. Ko mi kdo reče, da je v Lj sama megla, se le nasmejim :)

Je pa po mojem menju tudi res to, da se je zadeva v zadnjih cca. 5 letih opazno izboljšala.

neooo ::

Ljubljana mesto ? ????

No se najblizje v Sloveniji temu je ampak daaaalec od pravega mesta :) Pa saj niti ne rabi Slovenija velikega mesta.

Prej rabi se kako mesto ali dve ki bosta kot Ljubljana, da nebo vse tako Centralizirano.

judoka ::

Ocenjevanje in posplosevanje ljudi glede na lokacijo (ali kak drug random parameter) je bedarija prve klase.

1. Kako nekdo vidi neko skupino ljudi vec pove o njemu (projekcija), kot pa o tej skupini.
2. Zanimivo da so vedno "oni", v temu primeru ljubljancani, bad guyi. "Mi" pa vedno nasmejani in prijazni pozitivci.

Unknown_001 ::

judoka je izjavil:

Ocenjevanje in posplosevanje ljudi glede na lokacijo (ali kak drug random parameter) je bedarija prve klase.

1. Kako nekdo vidi neko skupino ljudi vec pove o njemu (projekcija), kot pa o tej skupini.
2. Zanimivo da so vedno "oni", v temu primeru ljubljancani, bad guyi. "Mi" pa vedno nasmejani in prijazni pozitivci.


Ah saj imajo kontra dosti več za povedat. Od tega da smo Dolenjci ali Štajerci (za njih dolenjčki) pijančki itd. itd. Ko pa njim kaj rečeš so pa avtomatsko užaljeni sto na uro kot da bi jim celo rodbinsko drevo preklel od krošnje do korenin.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

MxxW5 ::

Mi, Ljubljančani, smo najbolj kul. Ostali ste nekulturni provincijalci. Je že Iztok Mlakar pel o tem.

Miha 333 ::

ticar3653 je izjavil:

SMREKAR1
Če se zapelješ kdaj iz sive, oblačne Ljubljane (ne v zdajšnem poletnem času) v Koper, Trst, Palmanova se nebo razjasni, če že ni toplo in sončno pa skoraj nikoli nisem naletel na oblačno sivo, deževno vreme v kakršno sem se zelo pogosto vrnil nazaj v Lj

To se mi je že ničkolikorat zgodilo


Dovolj je že, da prideš na Štajersko oz. SV Slovenijo.

judoka ::

Ne razumeta poante.

Dvopolnost je false. Point je v temu da ni variante da smo "mi" vedno dobri in "oni" vedno slabi. Kdorkoli smo ze mi/oni. Ne zdrzi osnovne logike.

Tako komentiranje je samo prikaz cloveskega ponosa v vsej svoji ignorantski bizarnosti.

Unknown_001 ::

judoka je izjavil:

Ne razumeta poante.

Dvopolnost je false. Point je v temu da ni variante da smo "mi" vedno dobri in "oni" vedno slabi. Kdorkoli smo ze mi/oni. Ne zdrzi osnovne logike.

Tako komentiranje je samo prikaz cloveskega ponosa v vsej svoji ignorantski bizarnosti.


Dostikrat gre za neškodoželjno zafrkancijo. Ne gre vsega jemati zares.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

judoka ::

Dostikrat gre za neškodoželjno zafrkancijo. Ne gre vsega jemati zares.


Se strinjam, nikoli ne gre komentarjev jemati osebno. Ampak v praksi....ce ti 2 oseba reče "tvoja skupina" je slaba na x nacin. Kaksna je šansa da bos to vzel za neskodozeljno zafrkancijo?

Se slisi dramaticno, ampak je res...skozi tako dinamiko se zacnejo vojne.

Mi (Slovenci, belci, kristjani, zahodnjaki,.....) smo dobri, oni so slabi. Zamenjas skupino, obrnes percepcijo, ista zgodba.

Ima lahko kdo prav?

Unknown_001 ::

judoka je izjavil:


Ima lahko kdo prav?


Nič ni 100%

Vedno pa je v takih trditvah vsaj kanček resnice, pa četudi neznatno malo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

slotechar ::

Kaj vam pomaga, da ima ljubljana več sonca kot London, če pa nismo na soncu ampak v zaprtem prostoru? XD

Če se ljudje več časa zadržujejo na prostem, še posebi s kakšno športno aktivnostjo ali vsaj z druženjem, to pozitivno vpliva na počutje in razpoloženje. Pa tut če si sam na soncu, je boljš kot če sploh ne bi bil. Tudi če je malo oblačno, nekaj žarkov vseen pride čez oblake.

Zgodovina sprememb…

judoka ::

Vedno pa je v takih trditvah vsaj kanček resnice, pa četudi neznatno malo.


Taka posplosevanja se ustvarjajo skozi posamezne izkusnje. 1 dogodek zadostuje da se celotni skupini pripne nalepko.
Povedano drugace, delovanje majhnega % ljudi iz neke skupine zadostuje, da se celo skupino smatra za "slabo". Zveni znano?

Ni cudno da se da z ljudmi tako enostavno manipulirat.

Phantomeye ::

hehe, nekdo je srečal 2 ljubljancana v svojem življenju, pa očitno že očitno ugotavlja, da so ljubljančani zdirčni in nesramni :D

PandaFlow2 ::

MxxW5 je izjavil:

Ljubljana ni nič kaj bistveno drugačna od drugim (malce) večjih mest. Urbano okolje, kjer ljudje v glavnem prav dobro ne poznajo niti svojih sosedov. Nič posebnega. V NYC se ljudje v dvigalih recimo sploh ne pozdravljajo, pa se to nikomur nič čudnega ne zdi.

Ljubljana je edino "pravo" mesto v Sloveniji. Pa še to velja zadnjih 20 let (pred tem je bila tudi Ljubljana spalno naselje). Zato se preostali Sloveniji tudi zdi tako čudna.

V Sloveniji imaš, v grobem rečeno, dve vrste okolij: ruralno okolje in center Ljubljane z bližnjo okolico (pa spalna naselja, ampak ne komplicirajmo zadev še bolj). To je to. Razlika je najlepše vidna v petek in soboto zvečer. Ruralec gre takrat ali v svojo zidanico, ali h kolegom domov, ali pa v vaško gostilno, kjer pozna večino gostov in natakarico (ali pa doma gleda "Na svidenje" ali "Na zdravje", ali kako se že tistemu reče). Ni npr. naključje, da so tak čas polni vsi vaški pajzlji v Prekmurju, center Murske Sobote je pa mesto duhov takrat. Prebivalec mesta ("mestni škrici", k'nede?) gre pa takrat na Petkovškovo ali Cankarjevo nabrežje, kjer razen svojih kolegov, s katerimi se je tam dobil, ne pozna ne ostalih gostov, ne natakarice. Tam pije seveda točeni IPA. Tam ob ene dveh ali treh se vrne lepo nakresan s taksijem v svoje spalno naselje.

In to je nekako to. Ko so po WW2 v mesta naselili ruralce, je mestno okolje v Sloveniji izginilo. Vse smo nekako pomešali, tako da imaš še danes pri nas stolpnice ob njivah in kmetijah. S centrom Ljubljane smo v zadnjih slabih dvajsetih letih dobili pravo mestno okolje. S turisti in lokali, kjer te ne gledajo vsi čudno, ker si "nov" (ker se drugače vsi poznajo). Hvala bogu. Uniona in Laškega sem bil namreč že malo sit.


Točno tako. Precej Slovencev ni bilo več kot 3x v Ljubljani, kaj šele v kakšnem večjem mestu in se jim zdi nenavadno, če prodajalke v trgovini ne poznaš še iz plenic in da obstaja kavarna, kjer nikogar ne poznaš (ne gostov in ne natakaric). Pa ni to nič nenavadnega, pač nemogoče je poznati vseh 250k+ ali koliko ljudi v Ljubljani, tistih 10 družin na vasi si pa že zapomniš.

Miha 333 ::

Pretiravate. Da, Ljubljana je mesto za slovenske razmere, v svetovnem merilu pa "town". In to je to. Povsem primerljivo z Mariborom in Celjem, le da so cene 2x bolj napihnjene. Ali povedano drugače, bolj nazorno, ista vukoj***, le 2x dražja. (@mods: če se jype lahko na tak način izraža, se lahko tudi jaz). Preživel sem veliko časa v vseh treh.

Pa mi je drugače kot mesto všeč, ampak primerjati Ljubljano z NYC, lepo vas prosim, očitno tudi ljubljančani še nikoli niste šli izven Ljubljane.

Malo si poglejte klasifikacijo svetovnih mest: Global city @ Wikipedia

NYC je Alpha mesto, Ljubljana pa Gamma (skupaj s Cleveland, Lusaka, Accra, Wellington, Dakar, Skopje, Maputo, Taichung, Tirana, Abidjan, Tbilisi, Managua). To je primerljiv rang, hočeš ali nočeš.

Beta so npr. Praga, Beograd, Minhen, Auckland.

Disclaimer: nimam nič proti nikomur, še najmanj proti ljubljančanom, le stvari postavljam na svoje mesto v globalu.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpoved lastnemu avtomobilu v LJ (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Na cesti
56250268 (11414) deco16
»

Nakup hiše na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17518877 (11178) link_up
»

Vse več Američanov ima raje Uber in Lyft kot lasten avtomobil (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
35177904 (68791) Unknown_001
»

Hitrost mestnega prevoza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
18130728 (25129) BigWhale
»

Zakaj žabarji mislijo/mislite da je Ljubljana središče sveta! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26150102 (44994) Mehmed

Več podobnih tem