» »

Ljubljana

Ljubljana

Temo vidijo: vsi
1
2
3 4 5

Looooooka ::

Miha 333 je izjavil:

Pretiravate. Da, Ljubljana je mesto za slovenske razmere, v svetovnem merilu pa "town". In to je to. Povsem primerljivo z Mariborom in Celjem, le da so cene 2x bolj napihnjene. Ali povedano drugače, bolj nazorno, ista vukoj***, le 2x dražja. (@mods: če se jype lahko na tak način izraža, se lahko tudi jaz). Preživel sem veliko časa v vseh treh.

Pa mi je drugače kot mesto všeč, ampak primerjati Ljubljano z NYC, lepo vas prosim, očitno tudi ljubljančani še nikoli niste šli izven Ljubljane.

Malo si poglejte klasifikacijo svetovnih mest: Global city @ Wikipedia

NYC je Alpha mesto, Ljubljana pa Gamma (skupaj s Cleveland, Lusaka, Accra, Wellington, Dakar, Skopje, Maputo, Taichung, Tirana, Abidjan, Tbilisi, Managua). To je primerljiv rang, hočeš ali nočeš.

Beta so npr. Praga, Beograd, Minhen, Auckland.

Disclaimer: nimam nič proti nikomur, še najmanj proti ljubljančanom, le stvari postavljam na svoje mesto v globalu.

Metat mesto v isti rang kot velemesto...
Beograd je recimo vecje mesto. Ni pa v primerjavi z Ljubljano prav nic posebnega. Ce ga primerjas in pogledas glede na velikost hitro opazis, da je velik del eno navadno sranje s par novimi in urejenimi deli. Ravno tako kot Ljubljana.
Glede prometa ima iste probleme. s tem, da se tam na kvaliteti zraka se bolj pozna.
Vecje kot je mesto vecje sranje je. Vecina ljudi tega ne opazi, ker ga pogled na 10 steklenih stolpnic v isti vrsti zmede. Priblizni tako kot ce gres v Vegas pa se ti potem zdi, da so ostala mesta na svetu mrtva, ker ni vsaka hisa ovita v neonske napise.
Objektivno pa z razlogom Slovenija dobiva dobre ratinge. Ker so ostale drzava precej vecje sranje samo, da se mi tega ne zavedamo, ker se zmeraj na vse gledamo skozi evre. Tujci, ki jih imajo pa magicno ta isti prostor ocenjujejo cisto drugace. Dopoldne v gorah, popoldne na morju, zvecer na pivu v mestu.
Najvecji minus s katerim smo zadnje cajte cisto primerljivi s temi "ALFA" mesti je pa strvilo klosarjev. Tako, da imamo tudi majhni vse kar imajo veliki. Winning?

dexterboy ::

Živel v LJ 30 let, sedaj Notranjska, dnevni migrant v Zokigrad, tedensko po terenu po celi SLO, v mladosti preživljal poletne počitnice pri starih starših tamo nekde na Balkanu in pri mojem emšu lahko napišem tole;
LJ ni narejena in grajena za to populacijo, ker pri dnevnih zamških in stoječem prometu na obvoznici je treba urediti prvo promet, potlej pa dalje ostalo. Kar se folka tiče; v PO greš lahko kot zadnji cigo v lokalni Mercator, pa se nihče ne bo s tem obremenjeval. V LJ, živel sem v centru mesta nedaleč od ROGa, so te vsi čudno pogledali, če nisi bil "primerno" oblečen. Seveda je normalno, da če je neko mesto glavno v republiki, se od njega pričakuje, da bo vse najboljše, kar za sabo potegne stike, ki jih je imel F16, klošarje in folk, ki bi rad bil naj naj...
Ko se to vse zmeša, dobiš komedijo zmešnjav :))
Je pa nekaj zanimivega glede Zokigrada; ko pridejo poletni meseci in nedelje, je mesto... mrtvo. Tudi to bo treba urediti. Pa, seveda, življenje mladim družinam, kakorkoli pogledamo, ni ravno naklonjeno. Že zaradi prej omenjene populacije. Hočeš na Rožnik, polno parkirišče, hočeš v Tivoli, polno parkirišče, hočeš na Šmarno Goro, polno parkirišče... pa lepo prosim, NE sedaj obračati na avte pa mene kregat, tako pače je...
Ah, seveda, komur odgovarja mestni vrvež in hrup, ta bo srečen. Tisti, ki bi radi malo bolj miru, ga tu ne bodo našli :)
Pa srečno fsem skupaj!
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

krneki0001 ::

Unknown_001 je izjavil:

Ravnokar iz kosila. Sem šel peške malo naokoli in ja, veliko ljudi je zelo težkih. Težko ujameš koga ki je res dobre volje, ali recimo vrne nasmeh, se mogoče malo pogovri.


Ljudje so si postali tujci in se z drugimi ne ukvarjajo. Zato gre mimo tebe, kot da te ni.
Zakaj bi se taka oseba recimo morala ustavit in pogovorit s tabo?

harmony je izjavil:

Stres, slabo vreme oziroma konstantno spreminjajoce se vreme, pomanjkanje casa, hrup...vse to so sprozilni dejavniki za nejevoljnost cloveka.

Moj primer, kjer mislim, da se mi bo kmalu odpeljalo...
1.) Zjutraj vsak jebeni ponedeljek in cetrtek smetarji ob 06:00 - hrup
2.) Vsak dan ze celo leto od 07:30 bavstela kjer obnavljajo solo- hrup
3.) Siht - obnavljajo prostore ze fakin eno leto - hrup
4.) Ravno sedaj - odprt okn, neko fakin tuljenje, kosnja trave, bager koplje cesto - hrup

No vse to me toliko nervira, da sem postal sam sebi tecn...

Tako, da to so lahko potencialni vzroki.



Nauči se uporabljat oba ušesa. Skozi enega notri, skozi drugega ven, ignoriraš še bedake in je življenje lepo.

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

anketar je izjavil:

odvisno kje v lj in kera starostna skupina in a je janez al ni, plus na vsakem koraku te nekdo fehta za keš


Čudno, mene pa nikoli, pa sem iz ljubljane. Klošarjem mimo katerih grem, pa sam dam kak drobiž, to je pa to.

Smrekar1 ::

Miha 333 je izjavil:

Pretiravate. Da, Ljubljana je mesto za slovenske razmere, v svetovnem merilu pa "town". In to je to. Povsem primerljivo z Mariborom in Celjem, le da so cene 2x bolj napihnjene. Ali povedano drugače, bolj nazorno, ista vukoj***, le 2x dražja. (@mods: če se jype lahko na tak način izraža, se lahko tudi jaz). Preživel sem veliko časa v vseh treh.

Pa mi je drugače kot mesto všeč, ampak primerjati Ljubljano z NYC, lepo vas prosim, očitno tudi ljubljančani še nikoli niste šli izven Ljubljane.

Malo si poglejte klasifikacijo svetovnih mest: Global city @ Wikipedia

NYC je Alpha mesto, Ljubljana pa Gamma (skupaj s Cleveland, Lusaka, Accra, Wellington, Dakar, Skopje, Maputo, Taichung, Tirana, Abidjan, Tbilisi, Managua). To je primerljiv rang, hočeš ali nočeš.

Beta so npr. Praga, Beograd, Minhen, Auckland.

Disclaimer: nimam nič proti nikomur, še najmanj proti ljubljančanom, le stvari postavljam na svoje mesto v globalu.


Beograd je, skupaj z Zagrebom, beta minus, Ljubljana je gama plus. Obe mesti sta 3-5x večji od Ljubljane. Poleg Ljubljane imajo isti rang tudi St.Petersburg, Riga, Hangzhou (eno izmed ključnih mest na Kitajskem).

Če zahtevaš, da mora biti Slovenska prestolnica najmanj alfa minus ti svetujem, da se začneš čim hitreje in čim bolj intenzivno razmnoževati, saj rabimo v Ljubljani za celo Slovenijo dodatnih prebivalcev.

dexterboy ::

LJ ne bo NIKOLI, to, kar sta Zagreb in Beograd. Prej, ko se ljudje s tem sprijaznijo, boljše bo življenje za vse.
Zagreb je velemesto, Beograd je pa že metropola. Treba je iti tam in se prepričati na lastne čute.
Aja, sem se spomnil, ko je govora o ljudeh; če še niste bili, pojdite za vikend na oddih v Novi Sad. Tam so pa ljudje RES pomirjeni. Prav na izy, brez stresa, pomirjeno cool. Me je prav na rit vrglo, da to še obstaja na tem planetu :D
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Machete ::

Pa še najlepše ženske na kvadratni meter ima Novi Sad :]
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Heavy ::

krneki0001 je izjavil:

anketar je izjavil:

odvisno kje v lj in kera starostna skupina in a je janez al ni, plus na vsakem koraku te nekdo fehta za keš


Čudno, mene pa nikoli, pa sem iz ljubljane. Klošarjem mimo katerih grem, pa sam dam kak drobiž, to je pa to.



Odvisno od dneva. Včasih ti res ne nihče teži, včasih jih dobiš 5 na 200 metrih. Ampak to ne tiste, ki sedijo, tiste, ki okoli tavajo. So dnevi, ko takšnih pijančkov niti vidiš ne. Očitno naberejo za dozo pa potem gredo poležavati.

'Pohabljene' romune je že kdo videl pri nas?
#TeamFelix

krneki0001 ::

dexterboy je izjavil:

LJ ne bo NIKOLI, to, kar sta Zagreb in Beograd. Prej, ko se ljudje s tem sprijaznijo, boljše bo življenje za vse.
Zagreb je velemesto, Beograd je pa že metropola. Treba je iti tam in se prepričati na lastne čute.
Aja, sem se spomnil, ko je govora o ljudeh; če še niste bili, pojdite za vikend na oddih v Novi Sad. Tam so pa ljudje RES pomirjeni. Prav na izy, brez stresa, pomirjeno cool. Me je prav na rit vrglo, da to še obstaja na tem planetu :D


Bolj greš južno, bolj je umirjeno in besede: "Lako čemo" so stalnica. Niso toliko obremenjeni s časom, ni toliko stresa in vsi bolj optimistično gledajo na življenje. V sloveniji nas je optimistov bolj malo, večinoma so pa pesimisti.
Pa tudi ni zastonj pregovor: "Slovenci so bolj papeški od Papeža!"

Že v jugi je bilo tako; V Beogradu so se spomnili en beden zakon, v sarajevu in zagrebu so se nasmejali temu zakonu, v sloveniji pa se ga je izvajalo do zadnje pike. Enako je sedaj v EU. Bruselj se neko bedarijo spomne, na Dunaju in rimu se nasmehnejo in življenje teče dalje, pri nas se izvaja do zadnje pike vse kar je napisano v tem bedastem zakonu. V Ljubljani še toliko bolj kot na periferiji. In že to je dovolj velik stres za večino ljudi.

Heavy je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

anketar je izjavil:

odvisno kje v lj in kera starostna skupina in a je janez al ni, plus na vsakem koraku te nekdo fehta za keš


Čudno, mene pa nikoli, pa sem iz ljubljane. Klošarjem mimo katerih grem, pa sam dam kak drobiž, to je pa to.



Odvisno od dneva. Včasih ti res ne nihče teži, včasih jih dobiš 5 na 200 metrih. Ampak to ne tiste, ki sedijo, tiste, ki okoli tavajo. So dnevi, ko takšnih pijančkov niti vidiš ne. Očitno naberejo za dozo pa potem gredo poležavati.

'Pohabljene' romune je že kdo videl pri nas?


"pohabljene" romune že nekaj časa odstranjujejo izpred vseh večjih centrov, zato jih več ni. Pa naše klošarje tudi podijo, ampak če jih hočeš, jih še vidiš, večina gre pa res mimo, kot da ne obstajajo.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

LJ ne bo NIKOLI, to, kar sta Zagreb in Beograd. Prej, ko se ljudje s tem sprijaznijo, boljše bo življenje za vse.
Zagreb je velemesto, Beograd je pa že metropola. Treba je iti tam in se prepričati na lastne čute.

Po eni strani, hvala bogu, po drugi pa res škoda. Vsaj v Zagrebu se stalno nekaj dogaja, in na vsako pasjo procesijo pride veliko ljudi. Ker jih je veliko in ker ne pretiravajo s cenami. V Ljubljani imajo pač raje 1000 ljudi za 20 evrov kot 5000 za 5.

Machete ::

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.
Izven najbolj frekventnih mesecev pa je v nedeljo totalno mrtvo kar celo mesto. Morda še najbolj brca duševno smetišče okoli Šity Parka
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Smurf ::

Machete je izjavil:

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.

Mislis reci, izven centra je mrtvo? To je logicno, ker tam zivijo prebivalci, ki pa so takrat na dopustu. To imas povsod po svetu.

Heavy ::

Machete je izjavil:

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.
Izven najbolj frekventnih mesecev pa je v nedeljo totalno mrtvo kar celo mesto. Morda še najbolj brca duševno smetišče okoli Šity Parka


Tako. Še v zimski sezoni ne vidiš ene lučke 20 metrov stran od centra.
#TeamFelix

Smurf ::

Heavy je izjavil:

Machete je izjavil:

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.
Izven najbolj frekventnih mesecev pa je v nedeljo totalno mrtvo kar celo mesto. Morda še najbolj brca duševno smetišče okoli Šity Parka


Tako. Še v zimski sezoni ne vidiš ene lučke 20 metrov stran od centra.

Se spomnem lanske teme, ko so se ljudje pritozevali, da je v LJ prevec luck. :P

Heavy ::

Smurf je izjavil:

Heavy je izjavil:

Machete je izjavil:

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.
Izven najbolj frekventnih mesecev pa je v nedeljo totalno mrtvo kar celo mesto. Morda še najbolj brca duševno smetišče okoli Šity Parka


Tako. Še v zimski sezoni ne vidiš ene lučke 20 metrov stran od centra.

Se spomnem lanske teme, ko so se ljudje pritozevali, da je v LJ prevec luck. :P


Ja, na enemu mestu :))
#TeamFelix

thramos ::

Smurf je izjavil:

Machete je izjavil:

Izključno ob Ljubljanici. Že 10m levo in desno je mesto dejansko mrtvo.

Mislis reci, izven centra je mrtvo? To je logicno, ker tam zivijo prebivalci, ki pa so takrat na dopustu. To imas povsod po svetu.


Ja, sam v Ljubljani je, zaradi zelo majhnega strogega centra, mrtvo res dobesedno 10 metrov stran.

MKC00 ::

Zajadrali ste...

Sem (L/l)jubljančan in je res dosti ljudi (po mojih opažanjih) zadrgnenih.
Primer: Zima. Novo zapadli sneg. Pridem na avtobusno postajo, kjer čaka dosti ljudi. Vprašam koliko časa že čakajo na LPP avtobus. Noben ni karkoli odgovoril, samo buljili so... 8-O

Unknown_001 ::

MKC00 je izjavil:

Zajadrali ste...

Sem (L/l)jubljančan in je res dosti ljudi (po mojih opažanjih) zadrgnenih.
Primer: Zima. Novo zapadli sneg. Pridem na avtobusno postajo, kjer čaka dosti ljudi. Vprašam koliko časa že čakajo na LPP avtobus. Noben ni karkoli odgovoril, samo buljili so... 8-O


Yep... tudi to ni redek pojav.

Najuhujša fora je bila ko sem eno deklino vprašal... ona bulji v telefon ne j ni pet posto. Vorašam eno malo starejšo gospo tam nek sredina 30 ih pa se na konc mal razgovorimo. Lej ti to kaj se zgodi. Deklina me je tam začela gledat like wtf. pa sem ji samo pomežiknil. Ni ji bilo nič jasno. Jaz sem se pa lahko malo nasmejal :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Csharp ::

Če se malo vrnem na začetek teme... Sam prihajam iz JV dela Slovenije, vendar med tednom bivam v LJ. Primerjave z dolenjsko prestolnico raje ne bom delal, bom pa izpostavil nekaj stvari, ki me pri Ljubljančanih motijo:

1. Vozniki so živčni, trobijo za vsako malenkost (tudi tistim, ki niso iz LJ), po drugi strani pa niti sami niso tako perfektni šoferji. Sam tu in tam koga tudi spustim pri vključevanju (čeprav imam prednost), v Ljubljani pa ni nič čudnega, če ti nekdo izsili prednost.
2. Ko se vračaš iz službe in obtičiš v gneči, traja tudi do pol ure, da prevoziš par kilometrov. V mojih koncih v tem času prideš v drugo mesto ali pa opraviš celo pot, v Ljubljani se premakneš le do naslednjega semaforja. 3/4 avtomobilov je praznih (razen šoferja), zato bi se taki Ljubljančani lahko vozili z javnim prevozom ali s kolesom.
3. Ljubljančani so navajeni na svoje življenje (imajo svoje navade, svoje mnenje) in ne moreš jih spremenit. Ko sem prišel v Ljubljano, me je najbolj zmotilo to, da me imajo za Ljubljančana, čeprav sem v LJ le nekaj dni v tednu... če greš domov, je to že čudno in nerazumljivo. Nedeljski izlet na dolenjsko pa je za Ljubljančana popolnoma v redu.
4. Marsikdo se je že hvalil, da ima v LJ vse na kupu in da nekje na dolenjskem na kakšnem podeželju ne bi hotel živet, ker je do najbližjega mesta tudi po 10km vožnje. Po drugi strani pa se v Ljubljani vozijo tudi po 15km v službo in potem še nazaj. Zakaj se potem vozi, če ima na kupu!
5. Življenje nasploh je v Ljubljani hitrejše (zjutraj greš v službo, ko prideš domov je že večer), pa kljub temu Ljubljančani jamrajo, da jim zmanjkuje časa. V mojih koncih je bolj umirjeno (dejansko imaš časa še za kaj drugega).
6. Vsak ljubljančan, ki ima v kleti nekaj prostora, že misli da je primerno za oddajo (pa še na črno), cena najemnine pa tako zasoljena, da te glava boli. Če vzame 4 študente in mu vsak pusti 200 €, lastniku ni treba nič več delat. Lahko se je potem hvalit, kako je v Ljubljani lahko živet itd.
7. Pozdrav mimoidočega je za Ljubljančane tabu. Od začetka sem še pozdravljal, potem pa se mi je zdelo čudno, ker sem dobil občutek, da govorim sam s seboj. Tudi nasplošno ljudje dajejo občutek, da je boljše, če z njimi čim manj govoriš.

Unknown_001 ::

@Csharp A si ti iz Nm ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

SimplyMiha ::

Da ne omenjamo nakupovalnih navad Ljubljančanov. Imaš enega ali dva artikla in je pred tabo Ljubljančan/ka s polnim vozičkom? Ni šans, da te spusti mimo! Pa tako radi zapirajo prehode, da moraš imeti najmanj napad kašlja, da te sploh opazijo in se umaknejo. Potem je tu še goloroko šlatanje sadja ter zelenjave in odbiranje najboljših kosov.

bojanpo ::

Se posebej v pesmi avtopromet Gorica!

MxxW5 je izjavil:

Mi, Ljubljančani, smo najbolj kul. Ostali ste nekulturni provincijalci. Je že Iztok Mlakar pel o tem.

dexterboy ::

Za dnevne migracije sem jaz takoj za podpis zakonodaje, da se del javne uprave (ministrstva in podobno) preseli še v ostala večja mesta po Sloveniji...
Marsikateremu ljubljančanu (jih osebno poznam) se življenski prostor ustavi pri obvoznici. Razen, ko se gre na morje ali smučanje. Svet je VEČ, ne pa samo Zokigrad. Pa nočem nikogar užaliti.

To, kar je pisal @SimplyMiha, je zelo lepo napisano in razloženo v prvi kolumni Mihe Šaleharja v Financah, prosto dostopno branje brez prijave.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Csharp ::

Unknown_001 je izjavil:

@Csharp A si ti iz Nm ?

Nisem iz NM, daleč pa tudi ne. Novo mesto sem vzel kot primer, ker je dovolj veliko in meni dokaj poznano.

Heavy ::

Csharp je izjavil:

7. Pozdrav mimoidočega je za Ljubljančane tabu. Od začetka sem še pozdravljal, potem pa se mi je zdelo čudno, ker sem dobil občutek, da govorim sam s seboj.


Žalostno je, da so taki že sosedje v blokih. Pozdrav na vratih da rezultat mrkega pogleda.
#TeamFelix

jericho ::

Heavy je izjavil:

Csharp je izjavil:

7. Pozdrav mimoidočega je za Ljubljančane tabu. Od začetka sem še pozdravljal, potem pa se mi je zdelo čudno, ker sem dobil občutek, da govorim sam s seboj.


Žalostno je, da so taki že sosedje v blokih. Pozdrav na vratih da rezultat mrkega pogleda.


Eh, to ni čist res, mogoče v kakšnih večjih blokih. Sem ljubljančan in živim v Ljubljani in se z vsakim sosedom pozdravim / odzdravim, če se srečamo.
Nismo vsi tko zagamani ne, je pa res, da novodobna mularija sam še po telefonih tapka in je čist zatoplenih v tisto svojo malo škatlico.

krneki0001 ::

SimplyMiha je izjavil:

Da ne omenjamo nakupovalnih navad Ljubljančanov. Imaš enega ali dva artikla in je pred tabo Ljubljančan/ka s polnim vozičkom? Ni šans, da te spusti mimo! Pa tako radi zapirajo prehode, da moraš imeti najmanj napad kašlja, da te sploh opazijo in se umaknejo. Potem je tu še goloroko šlatanje sadja ter zelenjave in odbiranje najboljših kosov.


To boš doživel pa tako v kopru, novem mestu, celju in mariboru. Pač mentaliteta na psu. ampak to niso meščani, to so zahojenci, ki so se preselili v ljubljano.

Utk ::

Življenje nasploh je v Ljubljani hitrejše (zjutraj greš v službo, ko prideš domov je že večer), pa kljub temu Ljubljančani jamrajo, da jim zmanjkuje časa.

Ti, in še kdo, temu rečete hitrejše življenje, jaz pa počasnejše. V službo boš v Ljubljani težko prišel pred osmo uro, če imaš zjutraj še otroka za kam peljat. V majhnem mestu ti to vzame 10 minut, z malo sreče tudi 5, v Ljubljani veliko več. Potem se voziš 20 min do pol ure z busom, peš, s kolesom, sej je vseeno, in je ura 8, tudi če si se vstal ob pol 7h. Greš nekam na kosilo, in ti gre tričetrt ure, če ne cela ura. In si naenkrat v službi do 5h. V malem mestu bi bil 15 čez 3 doma. Kako je hitrejše življenje tisto, v katerem cel dan zabiješ v službi in v gužvi?

[D]emon ::

Kaksna smesna tema. :)) Se kar vrtite okrog stereotipov.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

dj_uro ::

Csharp je izjavil:

.. bom pa izpostavil nekaj stvari, ki me pri Ljubljančanih motijo:

1. Vozniki so živčni, trobijo za vsako malenkost (tudi tistim, ki niso iz LJ), po drugi strani pa niti sami niso tako perfektni šoferji. Sam tu in tam koga tudi spustim pri vključevanju (čeprav imam prednost), v Ljubljani pa ni nič čudnega, če ti nekdo izsili prednost.

- to se dogaja praktično povsod po večjih naseljih v SLO; + prometna kultura je na psu

2. Ko se vračaš iz službe in obtičiš v gneči, traja tudi do pol ure, da prevoziš par kilometrov. V mojih koncih v tem času prideš v drugo mesto ali pa opraviš celo pot, v Ljubljani se premakneš le do naslednjega semaforja. 3/4 avtomobilov je praznih (razen šoferja), zato bi se taki Ljubljančani lahko vozili z javnim prevozom ali s kolesom.

- ne posplošuj... nekateri pač ne moremo z motorjem ali kolesom ali avtobusom opravljati svojega poklica

4. Marsikdo se je že hvalil, da ima v LJ vse na kupu in da nekje na dolenjskem na kakšnem podeželju ne bi hotel živet, ker je do najbližjega mesta tudi po 10km vožnje. Po drugi strani pa se v Ljubljani vozijo tudi po 15km v službo in potem še nazaj. Zakaj se potem vozi, če ima na kupu!

- Ljubljančan, tudi tisti na robu Ljubljane ima vse na kupu in se vozi 10km+, ker je toliko do drugega konca LJ, kjer ima npr. službo, prijatelje ipd..


5. Življenje nasploh je v Ljubljani hitrejše (zjutraj greš v službo, ko prideš domov je že večer), pa kljub temu Ljubljančani jamrajo, da jim zmanjkuje časa. V mojih koncih je bolj umirjeno (dejansko imaš časa še za kaj drugega).

- na žalost je tako ja... drugače pa ogromno ljudi čez dan kofetka po LJ... večinoma vsi delovno aktivni

6. Vsak ljubljančan, ki ima v kleti nekaj prostora, že misli da je primerno za oddajo (pa še na črno), cena najemnine pa tako zasoljena, da te glava boli. Če vzame 4 študente in mu vsak pusti 200 €, lastniku ni treba nič več delat. Lahko se je potem hvalit, kako je v Ljubljani lahko živet itd.

- ponudba - povpraševanje... znajdi se, zakaj pa ne?

7. Pozdrav mimoidočega je za Ljubljančane tabu. Od začetka sem še pozdravljal, potem pa se mi je zdelo čudno, ker sem dobil občutek, da govorim sam s seboj. Tudi nasplošno ljudje dajejo občutek, da je boljše, če z njimi čim manj govoriš.


- jebalo vas pozdravljanje... najbolje da si na majico naštimamo napise DOBER DAN.. in je to to...
vw-klub.si

thramos ::

jericho je izjavil:

Eh, to ni čist res, mogoče v kakšnih večjih blokih. Sem ljubljančan in živim v Ljubljani in se z vsakim sosedom pozdravim / odzdravim, če se srečamo.
Nismo vsi tko zagamani ne, je pa res, da novodobna mularija sam še po telefonih tapka in je čist zatoplenih v tisto svojo malo škatlico.


Po mojih izkušnjah se v blokih pozdravljamo vsi, tudi če človeka prvič vidiš. Izven bloka pa pada z razdaljo - sosed, ki te celo življenje pozdravlja v liftu, te na Prešercu ne bo niti povohal. :))

krneki0001 je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Da ne omenjamo nakupovalnih navad Ljubljančanov. Imaš enega ali dva artikla in je pred tabo Ljubljančan/ka s polnim vozičkom? Ni šans, da te spusti mimo! Pa tako radi zapirajo prehode, da moraš imeti najmanj napad kašlja, da te sploh opazijo in se umaknejo. Potem je tu še goloroko šlatanje sadja ter zelenjave in odbiranje najboljših kosov.


To boš doživel pa tako v kopru, novem mestu, celju in mariboru. Pač mentaliteta na psu. ampak to niso meščani, to so zahojenci, ki so se preselili v ljubljano.


Men redno težijo, naj stopim pred njih v vrsti ... pa jim vztrajno razlagam, da se mi nikamor ne mudi in da je v Hoferju to vprašanje minut.

Utk je izjavil:


Ti, in še kdo, temu rečete hitrejše življenje, jaz pa počasnejše. V službo boš v Ljubljani težko prišel pred osmo uro, če imaš zjutraj še otroka za kam peljat. V majhnem mestu ti to vzame 10 minut, z malo sreče tudi 5, v Ljubljani veliko več. Potem se voziš 20 min do pol ure z busom, peš, s kolesom, sej je vseeno, in je ura 8, tudi če si se vstal ob pol 7h. Greš nekam na kosilo, in ti gre tričetrt ure, če ne cela ura. In si naenkrat v službi do 5h. V malem mestu bi bil 15 čez 3 doma. Kako je hitrejše življenje tisto, v katerem cel dan zabiješ v službi in v gužvi?


Pajade, v Ljubljani maš do vrtca pet minut peš in do službe 10 s kolesom. Tačas na vasi še kurblaš pasata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Utk ::


Pajade, v Ljubljani maš do vrtca pet minut peš in do službe 10 s kolesom. Tačas na vasi še kurblaš pasata.

V teoriji. V praksi bo sprejet na drug konec Ljubljane, če boš imel srečo. 10 minut s kolesom v mestu pa pomeni 2 km, plus 3 minute da privlečeš kolo iz kleti.

In 5 minut peš, pomeni 12 minut izgube, ker moraš še nazaj prit. Edino če ga boš na kolesu peljal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

thramos ::

V taki praksi na vasi sploh ni vrtcev in ženska ostane doma, za pultom. Win-win, a ne.

V resnici pa tudi če bi bilo tako, čas porabljen za rekreacijo ni nikoli izgubljen. :))

Ajrina ::

Živim nekaj čez 10 let v Ljubljani in jo imam rada. Všeč mi je ravno to, nad čim se OP pritožuje - v trgovini nobeden ne klepeta z mano, ni mi treba vse po vrsti pozdravljati, s sosedi nimam stika, če tega nočem. Všeč mi je, da vsak živi svoje življenje in se ne vtika (preveč) v tvoje. Pred tem sem živela na vasi. Vsak je o vsakemu vse vedel in veselo ogovarjal. V trgovini prej rodiš kot pa si na vrsti, ker trgovka povpraša tega pred tabo o vsem živem. Da ne govorim, da se vsakemu zdi smoumnevno, da bo s tabo poklepetal, če te sreča. Ok, lahko rečem, da mi ni do tega, imam pa raje, da sploh ne pride do tega. Da ne omenjam, da je v Ljubljani vse blizu, imaš na voljo kopico možnosti kaj početi in kako početi, obenem jo pa lahko prehodiš na daljšem sprehodu.
Glede vremena pa ni tako grozno. Je nekaj meglenih dni jeseni/pomladi, ampak spet ne toliko, da bi bila zaradi tega depresivna. Poletja so pa lepa, celo lepša kot drugje po Sloveniji. Ampak vsakemu svoje - meni ustreza življenje v mestu, nekomu spet ne. Zato pa obstaja oboje in zato lahko izbiraš.

@Utk, možnosti za prevoz je v LJ ogromno in v tem je prednost. Tu ni nujno imeti avto oz. še hitrejši si brez. Kaj pa na vasi? Brez avtomobila si mrtev.

Utk ::

Kaj pa na vasi? Brez avtomobila si mrtev.

Sej v Ljubljani tudi. Svoje čase sem se vozil z avtom iz centra 4 km daleč v službo. Ker je to zgledalo res neumno, sem kupil mesečno karto in se vozil z busom. Naslednji mesec nisem več kupil mesečne, ker to je bilo pa še bolj neumno. Na času nisem prišparal čisto nič, še več je trajalo. V denarju nekaj minimalnega. Pa še gužval sem se, bil moker, itd. Zdaj se v službo vozim petkrat dlje in dvakrat manj časa.

V taki praksi na vasi sploh ni vrtcev in ženska ostane doma, za pultom. Win-win, a ne.

Ti poznaš samo dva pojma, "mesto" in vas. V Sloveniji resnega mesta itak ni, na pravi vasi pa tudi živi prekleto malo ljudi. Vse kar ni Ljubljana in vas z 20 prebivalci, je v Sloveniji malo mesto, z vsemi dobrimi in slabimi lastnostmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

[D]emon ::

thramos je izjavil:


Pajade, v Ljubljani maš do vrtca pet minut peš in do službe 10 s kolesom. Tačas na vasi še kurblaš pasata.


Sam se peljem z Vica v Zalog v sluzbo, kar niti pod razno ni 10 minut. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

FTad ::

krneki0001 je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Da ne omenjamo nakupovalnih navad Ljubljančanov. Imaš enega ali dva artikla in je pred tabo Ljubljančan/ka s polnim vozičkom? Ni šans, da te spusti mimo! Pa tako radi zapirajo prehode, da moraš imeti najmanj napad kašlja, da te sploh opazijo in se umaknejo. Potem je tu še goloroko šlatanje sadja ter zelenjave in odbiranje najboljših kosov.


To boš doživel pa tako v kopru, novem mestu, celju in mariboru. Pač mentaliteta na psu. ampak to niso meščani, to so zahojenci, ki so se preselili v ljubljano.


Ja, pa dejansko kdo od vas vprasa, ce sme pred njega, ali caka, da bo nekdo sam od sebe ponudil, da te spusti?

Unknown_001 ::

Ajrina je izjavil:

Živim nekaj čez 10 let v Ljubljani in jo imam rada. Všeč mi je ravno to, nad čim se OP pritožuje - v trgovini nobeden ne klepeta z mano, ni mi treba vse po vrsti pozdravljati, s sosedi nimam stika, če tega nočem. Všeč mi je, da vsak živi svoje življenje in se ne vtika (preveč) v tvoje. Pred tem sem živela na vasi. Vsak je o vsakemu vse vedel in veselo ogovarjal. V trgovini prej rodiš kot pa si na vrsti, ker trgovka povpraša tega pred tabo o vsem živem. Da ne govorim, da se vsakemu zdi smoumnevno, da bo s tabo poklepetal, če te sreča. Ok, lahko rečem, da mi ni do tega, imam pa raje, da sploh ne pride do tega. Da ne omenjam, da je v Ljubljani vse blizu, imaš na voljo kopico možnosti kaj početi in kako početi, obenem jo pa lahko prehodiš na daljšem sprehodu.
Glede vremena pa ni tako grozno. Je nekaj meglenih dni jeseni/pomladi, ampak spet ne toliko, da bi bila zaradi tega depresivna. Poletja so pa lepa, celo lepša kot drugje po Sloveniji. Ampak vsakemu svoje - meni ustreza življenje v mestu, nekomu spet ne. Zato pa obstaja oboje in zato lahko izbiraš.

@Utk, možnosti za prevoz je v LJ ogromno in v tem je prednost. Tu ni nujno imeti avto oz. še hitrejši si brez. Kaj pa na vasi? Brez avtomobila si mrtev.


Torej so prebivalci Ljubljane mal asocialci ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

jype ::

Unknown_001 je izjavil:

Torej so prebivalci Ljubljane mal asocialci ?
Ne, sam glasnih kmetov in provincijalcev ne maramo.

thramos ::

Unknown_001 je izjavil:

Torej so prebivalci Ljubljane mal asocialci ?


Ne, ampak o ljudeh, s katerimi bodo socialni, odločajo drugače kot vaščani, ki socializirajo (bolje rečeno prepirajo) pač s tistim, ki živi v bližini,

[D]emon je izjavil:

Sam se peljem z Vica v Zalog v sluzbo, kar niti pod razno ni 10 minut. ;)


Zamenjaj službo ali pa se preseli. Bistveno lažje, kot na vasi. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

OrkAA ::

To glede pozdravljanja je precej smesna opazka za studente matematike/fizike/racunalnistva, ki vas je tu kar nekaj.

Kako tocno si vi predstavljate, da bi pozdravljal 100.000 ljudi na dan? Pac ljudi, ki jih srecujes vsak dan ze pozdravis, ostale pa le v situacijah, ki se spodobijo po bontonu.

To je ena od vecjih prednosti v mestih. Ne rabis se ukvarjat z vsakim, ki ga vidis na ulici, niti se vecina ne bo ukvarjala s tabo. Zato lahko zivis zivljenje, ki je malo izven predalcka. Lahko si crn, gay, transvestit, musliman, bmwjas, pa vecina ne bo gledala za tabo. Je pa res, da bi se Ljubljana na tej fronti lahko se precej izboljsala.

OrkAA ::

Nja, v Kobenhavnu se mi tudi se ni zgodilo, da bi me kdo spregledal, ko kolesarim, v Ljubljani pa redno.

Looooooka ::

Jaz nimam kavbojk.

Aha trenirke.
Ma nima veze.
Polovica Ljubljane je strgane.
Pomojem samo ženske vejo, če to tko mora bit al si sam strgal.
Pit pivo v parku?

Deluje kot da si pjanec/študent/brezdomec. Pa še hitro se segreje.

Glavni problem je v tem, da se ljudje sekirajo "kako deluje".
Prvo se je treba zavedat, da tudi če te nekdo pogleda, te bo čez minuto že pozabil, ker se bolj ukvarja s svojimi problemi oziroma ima iste probleme in se sprašuje "joj kaj si pa ta o meni misli".
Ko se tega enkrat zavedaš imaš takoj manj problemov.
Sicer sem daleč od ekscentrika ampak dejansko je problem zgolj v lastni preobremenjenosti z drugimi.
Spet en plus mesta.
Evo zadnjič smo šli na koncert od Žagarce gor v neki xy vasi par km stran od Kobarida in kot Ljubljančan sem imel občutek kot, da smo se odpeljali na Vrhniko(glede na razdaljo in število vasi vmes).
Pa vendar je bil kolega naslednji dan "na slabem glasu", ker sem naročil liter vina na osebo(spili ga nismo, da ne bo pomote).
V Ljubljani bi brez problema kupil 5 litrov na osebo in jih polil po tleh, po sebi, po kolegih in še par ljudeh, ki jih ne poznam, pa bi bilo zjutraj kot, da se ni nič zgodilo.
To je tista edina razlika med mestom in vasjo, Ljubljano in manjšimi "mesti". Premalo ljudi pa se potem vsi v vsakega vtikajo. Namesto hobija, tv-ja imajo "medsebojne pogovore, ki jih v mestu ni". V resnici pa samo opravljajo.

Z razlogom je tole kmečki in ne mestni komad:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

gus5 ::

OrkAA je izjavil:

Nja, v Kobenhavnu se mi tudi se ni zgodilo, da bi me kdo spregledal, ko kolesarim, v Ljubljani pa redno.
Saj bo, saj bo. Med več kot 130 mesti, ki so prijazna do kolesarjev, je LJ na 8. mestu. Drži, Köbenhavn je prvi. Tudi LJ bo, ko (se) bojo predvsem tisti, ki se pripeljejo vsak dan v službo v LJ - kar 115000 jih je -, prometno kultivirali, začeli uporabljati Urbano ali pa javni prevoz.

[D]emon ::

gus5 je izjavil:

ko (se) bojo predvsem tisti, ki se pripeljejo vsak dan v službo v LJ - kar 115000 jih je -, prometno kultivirali, začeli uporabljati Urbano ali pa javni prevoz.


Si se kdaj peljal z javnim prevozom v konicah ? Ze zdaj je nabito poln in hudicevo neucinkovit.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

zmaugy ::

thramos je izjavil:


Pajade, v Ljubljani maš do vrtca pet minut peš in do službe 10 s kolesom. Tačas na vasi še kurblaš pasata.

Stereotip. V Ljubljani kot prvo lahko dobiš vrtec na drugem koncu mesta (če ga dobiš) in potem good luck zjutraj.
V ne tako velikih mestih je lahko do vsega 5 do 10 minut peš, s tem da je vsa infrastruktura dovolj kvalitetna - vključno z glasbeno šolo in šol tujih jezikov, do športnih dejavnosti, dobrih gostiln (seveda jih ni toliko kot v Lj), ambulant itn. (ne bom našteval naprej, pa je kaj naštevat). Ni pa tega v vsakem malem mestu, to je res.
Tako se starši ne zreducirajo na taksi službo s popoldanskim delovnim časom (in seveda jutranjimi dogodivščinami pri prebijanju iz enega konca mesta na drugega v vrtec - in po možnosti še nazaj potem v službo).
Zna pa v manjših mestih biti moteče, da vsi poznajo vse in se človek ne more izgubiti v množici ne da bi ga kdo pozdravljal in ogovarjal. Zna biti pa to tudi plus.

thramos ::

Starši so popoldanski taksisti predvsem na vasi. V Ljubljani otroka pospremiš peš v vrtec, popoldanske dejavnosti pa so v športni dvorani zraven osnovne šole, spet 5 minut peš. S kolesom greš tudi na koncert svetovno znanega glasbenika, v opero, knjižnico ... skratka povsod.

Stereotip? Hej, tema se je začela s postom, da smo Ljubljančani težki grdogledneži sredi megle.

Utk ::

Ja, ker na vasi imajo pa fuzbal nekje v gozdu 5 km iz civilizacije, a ne? Še 3 km naprej se pa učijo violino igrat. Pardon, harmoniko.

thramos ::

Flota avtomobilov pred vsakim igriščem na vasi govori svoje.

Zdolgočaseni starši vsak v svojem avtomobilu čakajoč pred glasbeno šolo tudi.

Utk ::

Kje? Pred OŠ na Prulah, kjer se vsake tolko časa skoraj stepejo z redarji?
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odpoved lastnemu avtomobilu v LJ (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Na cesti
56251635 (12781) deco16
»

Nakup hiše na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17519156 (11457) link_up
»

Vse več Američanov ima raje Uber in Lyft kot lasten avtomobil (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
35178717 (69604) Unknown_001
»

Hitrost mestnega prevoza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
18130938 (25339) BigWhale
»

Zakaj žabarji mislijo/mislite da je Ljubljana središče sveta! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26150461 (45353) Mehmed

Več podobnih tem