» »

Umanotera - eni novi brezvezniki

Umanotera - eni novi brezvezniki

1
2
»

snow ::

> Mislim, da hočejo povedat, da narava vse sama vrne.
Kaj komu vrne?

> Da s tem ko hočemo spremeniti naravo, delamo napako. Da bi morali živeti bol z naravo, ne pa je uničevati.
Saj, ko ne vedo, da spreminjanje ni nujno uničevanje.
Življenje z naravo si jaz predstavljam kot uporabo iznajdb narave - kot so npr. geni.

> (sam tega mestni ljudje ne razumejo)
Se strinjam z Marjanom zgoraj. :D

(Sem doma na kmetiji in pravkar prišel z dela na paradižniku, da ne bo kakšnih idej kje.)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Sid Izprijeni ::

Jao, da se še jaz prislinim zraven.

Stvar je največjim fetišistom znanosti verjetno znanstveno še najmanj jasna!

Trenutno smo namreč še vedno na stopnji, kjer smo sposobni obvladati naravnost zanemarljive nivoje kompleksnosti. Earth simulator in podobne stvari so še vedno igrače. Genetski inženiring je v svojih povojih in še vedno gre v glavnem za eksperimentiranje brez kompleksnih simulacij in modelov, ki bi predvideli vsaj takšno število možnih posledic, da bi lahko z gotovostjo nekaj trdili za nek daljši rok.

Zaenkrat se pa nobenemu v resnici ne sanja, kako se bo stvar obnašala na dolgi rok in se vsi zanašajo zgolj na kamenodobni princip "bomo že nekako".

Skepsa mora bit. Z razvojem se pa nikamor ne mudi. Bolj nevarno kot počasen razvoj je to, da ta zbezlja dokončno, najebali bomo pa tisti, katerim naj bi kao bil namenjen.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Thomas ::

Mau maš slab koledar Sid.

Tale mantra, da "ne obvladamo kompleksnosti" je že nekoliko ven.

Vsak dan bolj jo - obvladujemo kompleksnost.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

Zastopimo že. Pa še to predvsem razumemo, da ne razumemo.

Obvladujemo pa še ne. Nekaj že, dovolj pa še ne. Po mojem bo itak 'dovolj' šele takrat, ko bo današnje biološko živo nadomeščeno z 'nebiološkim' in neskončno bolj kompleksnim.

Ampak to samo verjamem. Tako kot tudi ti pod črto na koncu samo - verjameš.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Thomas ::

Samo verjamem, da bo Sonce vzšlo.

Ni to, da verjamem, potem pa bo. Ampak imam dobre razloge, da verjemem, da bo.

Sicer se pa o tem lahko pogovarjava naprej jutri, ko Sonce spet vzide.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sid Izprijeni ::

Za sonce imaš res dobre razloge, za GI pa že precej manj.

Tu se pač ne strinjava morda. Ti bolj verjameš v trenutno obvladljivost GI kot jaz.

:)
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

snow ::

Trenutna obvladljivost je res bolj slaba, ampak zadeva je mlada in dokaj kompleksna. Time + computing = solution. :D
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Grey ::

Strah imajo povsem nepotreben tile Umanoterijanci. Preveč filmov in grozljivk so si pogledal. Aja pa sigurno je večina med njimi kmetov. New Generation Kids, ki se zdej rojevajo bojo tole čist lahko sprejel. Izboljšana hrana in umetno pridelovaje pomeni cenejša in bolj zdrava hrana. Tak način bojo uporabljal v vesolju dokler ne odkrijemo replikatorja(ala Star Trek). Genetski inženiring pa prinaša veliko sprememb na področju razvoja človeka(npr. odklepanje našega procesorja do maximuma). Vendar na svetu obstajajo izmečki, ki kvarijo napredek in uporabljajo te tehnologije v slabe namene(jedrska bomba, vodikova bomba, biološko orožje,...). Za take Thomas bi biu super tist tvoj protokol, ki bi biu imitacija pekla in vedno ko bi umrl v mučenju bi se spet oživu>:D . Al pa da bi jim izbrisali gen, ki jim povzroča tako vedenje. Sploh pa bi bilo u redu če bi našli en planet in tja gor poslali samo intelektualce, da razvijejo novo civilizacijo:)) .

snow ::

> Aja pa sigurno je večina med njimi kmetov.

V grobem ločim dve vrsti kmetov. Imenujem jih napredne in starokopitne.

Napredni uporabljamo razne nove sorte, škropiva, nove stroje...
Starokopitni so pa pred kratkim nehali orati z konjsko/volovsko vprego oziroma še vedno. Špricana solata? Bohnedaj!


Ideja za anketo na slo tech ja. Ampak jo je treba pametno oblikovat. Bi se spomnil kdo kakšne vredu?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

hokuto ::

Sploh pa bi bilo u redu če bi našli en planet in tja gor poslali samo intelektualce, da razvijejo novo civilizacijo.

A ti bi pa rad živel na planetu brez intelektualcev, ko bi vse na drugega poslal? Zanimivo >:D.


V grobem ločim dve vrsti kmetov. Imenujem jih napredne in starokopitne.

Glede na prejšnje tvoje poste zgleda, da si tudi sam vsaj delno kmet in je torej taka ignorantska delitev še toliko bolj žalostna. Pomembna je predvsem delitev na ti dve vrsti kmetov: tiste, ki skrbijo predvsem za KVALITETO pridelane hrane in tiste, ki skrbijo predvsem za KVANTITETO le-te.

V glavnem zadeva je potencialno preveč nevarna, da bi si lahko že zdaj privoščili naduto stališče, "vemo dovolj, da bomo vse naredili, kot je prav in najboljše za nas". Je pa področje nedvomno zelo zanimivo in si zasluži resen razvoj. Trenutno so za genski inženiring veliko bolj nevarni njegovi fanatični-nekritični zagovorniki (v tej temi jih ne manjka), ki bi kar takoj brez resnih študij in raziskav na velika usta sprejeli vse njegove produkte. Ob tako nekritičnem sprejemanju vsega je namreč kar precejšnja verjetnost, da res pride do kakšne neljube situacije večjih razsežnosti (najmilejši možen izraz) in potem bi se šele začel pravi odpor proti GI, s čimer bi bil nadaljen razvoj pa res ogrožen.

Thomas ::

Varnost je velika. Ne rečem, da ne bi bilo boljš, če bi jo še povečali. Zaradi občutka večine.

Samo ti houko - bi prelagal, da bi preložil. Se motim? :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

> Glede na prejšnje tvoje poste zgleda, da si tudi sam vsaj delno kmet in je torej taka ignorantska delitev še toliko bolj žalostna. Pomembna je predvsem delitev na ti dve vrsti kmetov: tiste, ki skrbijo predvsem za KVALITETO pridelane hrane in tiste, ki skrbijo predvsem za KVANTITETO le-te.

Kaj mata moja ignoranca in žalost opraviti z mojo delitvijo ljudi na tiste, ki uporabljajo novejše dosežke znanosti in tehnologije, ter na tiste, ki jo ne? Koga sem užalil?

Kvantiteta/kvaliteta. Ko dosežeš zahtevano stopnjo kvalitete produkta, se lahko greš povečevanja kvantitete, s tem da paziš, da ne gre na zmanjšanje kvalitete.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Matek ::

Hm. Saj smo se mi razvili kot del narave. Zakaj bi bil genetski inžiniring proti naravi? Evglena pač priplava do hrane in jo poje, medved se lepo postavi v reko in šamara ribe na breg, ko skačejo ven, mi smo se pa razvili do take mere, da smo ugotovili, da je bolje prilagajati rastlino na naše pridelovanje, kot pa izpopolnjevati naše pridelovanje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čebelomor: Znanstveniki uspeli povezati pesticide iz skupine neonikotinoidov s sindro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17938801 (31363) A. Smith
»

Študija, objavljena v IJBC, kaže, da gensko spremenjena hrana morda ni varna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12925197 (22542) antonija
»

Genska prehrana, ali kako ZARES ne poslušati strokovnjakov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17213192 (9839) Pyr0Beast
»

Gensko spremenjena hrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20216481 (13821) _marko
»

Gensko spremenjena koruza (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
525218 (4462) Tear_DR0P

Več podobnih tem