» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
65 / 81
»»

DamijanD ::

Subvencije je 1000€ za TČ + 1500, če odstraniš staro peč.
Ne vem pa, če imaš to lahko kot za novogradnjo.

Načeloma izberi tisto, kar imaš v lokalni ponudbi - zaradi morebitnih servisov in vzdrževanja.

Goran's Blog ::

Ja stare peči ni ker je ubistuv del hiše adaptiran in ni bil še nikoli ogrevan.

Buggy ::

Subvencije so odvisne od vec stvari in so do nekega % cene TC oz max. nek znesek. V mojem primeru monobloka, ki je stal 3600EUR je to 20% investicije. Montirana mora biti tudi s strani izvajalca, k ima to dejavnost registrirano in predlozen racun montaze + TC mora biti na seznamu ekosklada. Traja pa kar kaksnega pol leta da denar dobis nakazan.

C - vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stavbe
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 1.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema v stavbi oziroma če toplotna črpalka ni zamenjala stare kurilne
naprave, ki zagotavlja toploto centralnemu sistemu ogrevanja stavbe, in sicer na celotnem območju
Republike Slovenije.
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 40 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 4.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri zamenjavi stare kurilne naprave, ki zagotavlja toploto centralnemu sistemu ogrevanja stavbe, z novo
toplotno črpalko na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 5.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 3.200 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri zamenjavi stare kurilne naprave, ki zagotavlja toploto centralnemu sistemu ogrevanja stavbe, z novo
toplotno črpalko v Mestni občini Celje, ki ima sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka

Preberi glede svoje situacije tukaj
https://www.ekosklad.si/uploads/b873b7a...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

feryz ::

Še dobro, da sem sam dal za TČ 650 evrov (v resnici še mnogo manj, pravzaprav bi težko rekel, da sem sploh kaj dal), jo postavil pred hišo in od takrat dela. Goni jo pa kitajska OČ za 45 evrov.
Brez enega problema.

starfotr ::

Katero opremo pa imaš?

feryz ::

Opremo kot kaj? Mitshubishi? Ivt?
Kitajske znamke obtočne pa res ne vem, verjetno niti napisana ni. Pač nekaj.

starfotr ::

Ok, kje si kupil?

kixs ::

Je v tej temi ze vsaj parkrat napisano - nima veze tople vode spet odkrivat. To je bilo in je slo... skratka, zgodovina... meni tudi dela odkar je bil Fery nazadnje pri meni... tega je 5 let in naj trajaaaa :D

DamijanD ::

Buggy je izjavil:

Subvencije so odvisne od vec stvari in so do nekega % cene TC oz max. nek znesek. V mojem primeru monobloka, ki je stal 3600EUR je to 20% investicije. Montirana mora biti tudi s strani izvajalca, k ima to dejavnost registrirano in predlozen racun montaze + TC mora biti na seznamu ekosklada. Traja pa kar kaksnega pol leta da denar dobis nakazan.


A ima ekosklad ločene čakalne vrste za SE in TČ? Ali zdaj, ko se je na se vse zabasalo to tudi vplivalo na ostale razpise?

Buggy ::

A ima ekosklad ločene čakalne vrste za SE in TČ? Ali zdaj, ko se je na se vse zabasalo to tudi vplivalo na ostale razpise?


nimam pojma, tudi vse kar dobis od njih je autoreply, ko posljes vlogo elektronsko.

sbawe64 ::

starfotr je izjavil:

Ok, kje si kupil?

Tisto je bil skupinski nakup ivt tč (celo paleto oz. poln ladijski zabojnik tč).

Cca 5 let nazaj.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Likalnik ::

DamijanD je izjavil:

Buggy je izjavil:

Subvencije so odvisne od vec stvari in so do nekega % cene TC oz max. nek znesek. V mojem primeru monobloka, ki je stal 3600EUR je to 20% investicije. Montirana mora biti tudi s strani izvajalca, k ima to dejavnost registrirano in predlozen racun montaze + TC mora biti na seznamu ekosklada. Traja pa kar kaksnega pol leta da denar dobis nakazan.


A ima ekosklad ločene čakalne vrste za SE in TČ? Ali zdaj, ko se je na se vse zabasalo to tudi vplivalo na ostale razpise?


ja ima ločene čakalne vrste....za TČ gre veliko hireje...jaz recimo sem zaključil projekt SE avgusta 2022 in do danes še nisem dobil denarja...čeprav je že odobreno...v pogodbi piše, da je čakalna doba za nakazilo do max 60 dni...sedaj bo že kmalu 120 dni in še vedno ni nič
kar se pa tiče TČ je bil pa projekt zaključen v decembru in sem dobil nakazano en mesec nazaj.

različni projekti, različne čakalne vrste

rs1975 ::

Ravno prejšnji teden sem dobil od njih mail, ker sem marca 2023 vložil vlogo za subvencijo TČ.
V enem tednu so obdelali cca. 1100 vlog/oddanih v mesecu juliju 2022. Trenutno obdelujejo vloge iz 10.8.2022

ČE so toliko vlog obdelali v enem mesecu, ne vem kaj so potem delali do sedaj, da imajo tako zaostanek... :)

DamijanD ::

Likalnik je dobil subvencijo za TČ projekt iz 12/2022 v 03/2023; rs1975 je pa dobil info, da obdelujejo vloge iz 08/2022 - zanimivo...

papirza ::

Živijo.

sedaj ko je kurilna sezona mimo, ali vašo TČ izklopite iz elektrike? (varovalke dol).

Koliko sploh TČ porabi v stand by?

bciciban ::

papirza je izjavil:

Živijo.

sedaj ko je kurilna sezona mimo, ali vašo TČ izklopite iz elektrike? (varovalke dol).

Koliko sploh TČ porabi v stand by?


Sanitarna voda?

papirza ::

bciciban je izjavil:

papirza je izjavil:

Živijo.

sedaj ko je kurilna sezona mimo, ali vašo TČ izklopite iz elektrike? (varovalke dol).

Koliko sploh TČ porabi v stand by?


Sanitarna voda?


Za sanitarno vodo pa imam ločeno Tč.

a_borlak ::

Ne ugasnem, še vedno segreva sanitarno vodo za nekaj € mesečno.

TESKAn ::

Standby kuri ~13W, ne bom ugasnil, ker bo hladila :).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

DamijanD ::

Naša ima v mirovanju 24-25W

energetik ::

papirza je izjavil:

Živijo.

sedaj ko je kurilna sezona mimo, ali vašo TČ izklopite iz elektrike? (varovalke dol).

Koliko sploh TČ porabi v stand by?
Par W elektronika + občasno 15W obtočna za sanitarno.
Jasno ne izklopim, če mi greje SV, poleti pa hladi bajto.
vires in numeris

trancer01 ::

Kaj še nisi investiral v klimo? Se ti pa res da mučiti v tisti barjanski vlagi s talnim hlajenjem.:))

Argonavt ::

Okolica Medvod, stara obnovljena hiša 40 cm zidovi, 6cm stiropor, nova troslojna okna, proti strehi verjetno slabša izolacija. Ogreva se pritličje cca 60m2, sem in tja 10-20m2 1. nadstropje. Lokacija na odprtem cel dan osončena, sleme hiše V-Z. Ogrevanje za dve osebi, cel dan doma.

Lahko svetujete kak konkreten model TČ srednji razred proizvajalec tam ranga Mitshubishi/Daikin, lahko tudi monterja SZ od Ljubljane. Pomembna enostavna montaža in brez twikanja s strani uporabnika ter odziven servis. Vsi pošiljajo ponudbe za 12+KW in isto EUR, kar se mi zdi predimenzionirano.

Utk ::

9 kw monoblok od LGja je dovolj, najbrž pod 5 jurjev z montažo. Lahko pa vzameš tudi karkoli za 12 jurjev, bo tudi grelo.

starfotr ::

Ti samo glej, da bo trifazna in ne enofazna.

Argonavt ::

Utk je izjavil:

9 kw monoblok od LGja je dovolj, najbrž pod 5 jurjev z montažo. Lahko pa vzameš tudi karkoli za 12 jurjev, bo tudi grelo.


LG mi ne diši preveč, pravijo da ima slabo regulacijo / krmiljenje. Starjše oseba se ne bo ukvarjala z regulacijo.. Ja tam med 8 in 10 kW, lahko monoblok samo da preverjena zanesljiva in prikopi in pozabi. Kak konkreten model?

kixs ::

papirza je izjavil:

Živijo.

sedaj ko je kurilna sezona mimo, ali vašo TČ izklopite iz elektrike? (varovalke dol).

Koliko sploh TČ porabi v stand by?


V standby porabi 8 ali 49W. Pred kaksnim tednom sem potegnil 220V kabel iz vticnice. Bo cisto res pocivala do konca septembra/zacetek oktobra. Se pa letosnjo sezono ni nagarala. Porabila cca 2650kWh.

DamijanD ::

Argonavt - če pravilno razumem ogrevaš 100m2. Mi imamo 12kW za dobrih 200m2 (pa se mi zdi, da bi bila 10ka dovolj)

a_borlak ::

Panasonic mislim da ima 6kW najmanjšo 3 fazno, sicer pa Tiki, ki dela po švedski licenci. Jaz bi na njih štartal. Aja, s 6kW ogrevamo 145m2 hišo, sicer talno gretje, normalna izolacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: a_borlak ()

Utk ::

LG mi ne diši preveč, pravijo da ima slabo regulacijo / krmiljenje. Starjše oseba se ne bo ukvarjala z regulacijo.. Ja tam med 8 in 10 kW, lahko monoblok samo da preverjena zanesljiva in prikopi in pozabi. Kak konkreten model?

Ne vem o čem govoriš. LG monoblok glih tako jeseni vžgeš in spomladi ugasneš. Imaš sobni termostat če hočeš, ali po krivulji.

telexdell ::

Da se izbere pravilna moč TČ je treba poznati povprečno temperaturo med ogrevalno sezono in pa izgube objekta ob tej temperaturi oz. potrebno toplotno moč. Inverterske TČ imajo najboljši izkoristek, ko delujejo med 55 in 65% nazivne moči, torej naj ima izbrana TČ nazivno moč 1,5...1,9 krat večjo, kot so takrat potrebe hiše. Proizvajalci pa nemalokrat podajajo moč pri +7°C in temperaturo DV 30°C, namesto za temperaturo npr. 2°C in DV 40°C, kolikor bi hiša takrat rabila.
Torej, če se izbere TČ z manjšo močjo bo sicer res ogrevala hiša, bo pa zaradi podhranjenosti porabila več elektrike in mogoče kdaj vključila še kak dodaten grelec. Torej nekaj manjša investicija ob vgradnji se potem pozna na višjih mesečnih računih skozi vso življensko dobo TČ. Ob napovedanih novih blokih cen omrežnin, bo kakšen vklop dodatnega grelca še bolj bolel naše denarnice.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DamijanD ::

Ampak če je pa premočna, pa ne uspe delati s tako majhno močjo in se zadeva velikokrat zažene in ustavi v eni uri.

sbawe64 ::

LG monoblok

Buggy je tu pisal o LG therma v
https://slo-tech.com/forum/t667757/p786...

slab mesec kasneje
https://slo-tech.com/forum/t667757/p788...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

telexdell ::

DamijanD je izjavil:

Ampak če je pa premočna, pa ne uspe delati s tako majhno močjo in se zadeva velikokrat zažene in ustavi v eni uri.

Imaš povsem prav. Samo, če izbereš premočno potem njena moč pri povprečni temperaturi med ogrevalno sezono ne bo med 1,5 in 1,9 ampak mogoče 2,2. Pogostost vklopov in čas delovanja je precej odvisna tudi od načina delovanja krmilja TČ. Pri dobrih krmiljih ti tudi premočna TČ ne bo taktirala, pri slabem krmilju pa ti bo kdaj taktirala celo poddimenzionirana TČ.
Da preprečiš pokanje v radiatorjih in ceveh med fazami defrostov, da zmanjšaš št. zagonov TČ in da lahko imaš želeno temperaturo v posameznem prostoru (termostatske glave) je pri radiatorjih itak nujno potreben zalogovnik volumna vsaj 200 oz. 300 l pri enodružinski hiši. Zaradi zaloge tople vode v zalogovniku se bo lahko še prilagajalo delovanje TČ, ko bodo stopile v velavo nove tarife.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

telexdell je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Ampak če je pa premočna, pa ne uspe delati s tako majhno močjo in se zadeva velikokrat zažene in ustavi v eni uri.

Imaš povsem prav. Samo, če izbereš premočno potem njena moč pri povprečni temperaturi med ogrevalno sezono ne bo med 1,5 in 1,9 ampak mogoče 2,2. Pogostost vklopov in čas delovanja je precej odvisna tudi od načina delovanja krmilja TČ. Pri dobrih krmiljih ti tudi premočna TČ ne bo taktirala, pri slabem krmilju pa ti bo kdaj taktirala celo poddimenzionirana TČ.
Da preprečiš pokanje v radiatorjih in ceveh med fazami defrostov, da zmanjšaš št. zagonov TČ in da lahko imaš želeno temperaturo v posameznem prostoru (termostatske glave) je pri radiatorjih itak nujno potreben zalogovnik volumna vsaj 200 oz. 300 l pri enodružinski hiši. Zaradi zaloge tople vode v zalogovniku se bo lahko še prilagajalo delovanje TČ, ko bodo stopile v velavo nove tarife.



kaj pomeni taktiranje? da se TČ vklaplja in izklaplja? meni se to dogaja, če je zunaj toplo oziroma med prehodnimi obdobji....ko je načeloma že mraz se pa naredi kakšen, dan da sonce še zelo pogreje notranjost hiše...in TČ gre v mirovanje...se temu reče tiktakanje?

Utk ::

Taktiranje je precenjeno. Meni hladilnik taktira že 10 let 24/7, in bo še 10 let. Kaj mu bo zarad tega? In kaj toplotni črpalki?

skafy0 ::

Lahko prosim za moj primer poveste ali je premočna TČ?
Ogrevanje 100m2 talno, stena 30cm betonski zidak & opeka, 20cm bel stirpor, strop izoliran z 35 cm steklene volne.
Takrat sem vzel daikin altherma 3 6kW. Letno porabi približno 2000kW ogrevanje + SV.
Bi bila 4kW bolj optimalna rešitev? V ceni verjetno ni razlike, samo firbec me matra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: skafy0 ()

telexdell ::

Izraz "taktiranje" se običajno uporablja, če se TČ v nekih kratkoh časovnih intervalih zaganja in ugaša. Npr. 5 min. obratuje in 3 min. miruje. Običajno TČ po zagonu deluje tudi več ur skupaj in po izklopu miruje vsaj pol ure.

Pri modernih novogradnjah ogrevanje prostorov ni problem. Večji problem je ogrevanje sanitarne vode in pa seveda hlajenje poleti. Če bi izbral 4 kW TČ bi za 1/3 podaljšal čas ogrevanja sanitarne vode. Med ogrevanjem sanitarne vode se pa hiša ne ogreva. Ker pa je v talnem gretju velika masa in s tem ogromen zalogovnik bi verjetno tudi 4 kW TČ bila dovolj, če seveda ni moteče dolgo čakanje na toplo sanitarno vodo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

No no, tako na kratko naj ne bi nobena taktirala. Zmeraj je nek določen minimalni čas, in če se že vklopi, bo vsaj tolk časa delala.

DamijanD ::

Jaz tega ne bi niti opazil, če ne bi imel merilnika elektrike in sem videl gor dol, gor dol, pa v home assistantu sem videl frekvenco kompresorja 16 in nato 0 in ponavljanje. Potem ko sem malo gledal na netu sem videl en video, kjer piše, da če je tek ciklov v eni uri več kot 8 ni več OK. Nimam pa več grafov, ker se je ta podrobna statistika že zbrisala. Objavim oktobra novo :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

trancer01 ::

LG nima nobene druge varovalke proti taktiranju, razen minimalni čas 3 minute po izklopu kompresorja do ponovnega vklopa. Če zadevo narobe nastaviš, se lahko vklaplja tudi samo za 2 minuti (po treh minutah počivanja kompresorja). Tako je v skrajnem primeru možnih tudi 12 zagonov na uro!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

Utk ::

Zato pa je zalogovnik, če nimaš velikih radiatorjev. Zalogovnika pač ne bo segrela nazaj na neko temperaturo v par minutah.

dussan ::

Ni čisto prava tema, mogoče pa bo koga zanimal graf, kako TČ ogreva vodo...
 Ogrevanje vode

Ogrevanje vode


Oranžno je čas delovanja TČ, modro pa temperatura TČ.

Pa še slika temperature vode v bojlerju, želeno temperaturo sem 25.05. spremenil iz 46 na 45 stopinj.
 Temperatura vode

Temperatura vode


Vidi se, da vodo ogreje na 1 stopinjo več, kot je želena temperatura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

DamijanD ::

Tudi pri meni zgleda podobno. 2x na dan in ogreje do 50 (nastavljeno na 49)

energetik ::

trancer01 je izjavil:

LG nima nobene druge varovalke proti taktiranju, razen minimalni čas 3 minute po izklopu kompresorja do ponovnega vklopa. Če zadevo narobe nastaviš, se lahko vklaplja tudi samo za 2 minuti (po treh minutah počivanja kompresorja). Tako je v skrajnem primeru možnih tudi 12 zagonov na uro!
Najboljša rešitev proti taktiranju je uporaba sobnega termostata in masivna hiša. Nastaviš dovolj velik Tmin ogrevalne vode, nato TČ lepo dela dokler sobna temp. ne doseže želene. Nato v masivni hiši termostat vsaj 1h in več preprečuje ponovni vklop TČ. Pogledati je potrebno samo, ali regulacija TČ podpira priklop navadnega termostata oz. če ga ima že sama vgrajenega. Potem nima več veze, če je TČ premočna, ker taktirala ne bo.
Recimo moja v zgodnji pomladi zalaufa morda 2x dnevno za kake pol ure, ves preostali čas povsem miruje. Če je dosti sonca se pa sploh ne prižge več. Skratka sobni termostat je še vedno zakon. Vremenska krivulja je dobra samo za grobo nastavitev temp. ogrevalne vode.
vires in numeris

edi123 ::

Se splača izklopit gretje tople vode, ker grem za 10 dni na dopust? Imam 300L bojler.

6kw toplotna črpalka

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edi123 ()

tony1 ::

Po moji gorenjski logiki: ja.

wcpapir ::

starfotr je izjavil:

Ti samo glej, da bo trifazna in ne enofazna.

Imam enofazno in me zanima v čem je trifazna boljša.

Utk ::

Faze imaš bolj enakomerno obremenjene. Pride prav, če imaš še indukcijo, kakšen stroj, EV polnilnico čez čas, itd.
No, sej pri 4-5-6 kw je vseeno, tu najbrž niti nimaš trofaznih, tiste 8-9 kw so pa nekje na meji, pa še zmeraj niso vse trofazne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

edi123 je izjavil:

Se splača izklopit gretje tople vode, ker grem za 10 dni na dopust? Imam 300L bojler.

6kw toplotna črpalka
Da. Ni razloga da bi si 10 dni delal večje izgube kot je potrebno.
vires in numeris
««
65 / 81
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138074 (2539) joez7
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16613936 (6251) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22561031 (25760) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7142468 (13110) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161689 (128513) Zvezdica27

Več podobnih tem