» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
63 / 77
»»

ales85 ::

energetik je izjavil:

ales85 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

lahko malo bolj razložite glede zalogovnika...kaj to v praksi pomeni?...zakaj mora biti, če so radiatorji?
ok, če je talno vem, da ti estrih še drži toploto in se ti posledično ne ohladi stanovanje....defrosti kratkotrajni in tudi, če bi imel radijatorje se ti hiša ne bi shladila oziroma, da bi opazil razliko.

Če jaz prav razumem, je to zato, da je dovoljšna kapaciteta vode, ki se lahko uporabi ravno za ta defrost. V talnem je precej več vode kot v radiatorjih na primer.
Niti ne, tudi radiatorji imajo dovolj vode za naredit defrost, če so seveda pravlno dimenzionirani, torej zadosti veliki. Zalogovnik (ali kretnica) je nujen le, če hočeš prosto uporabljati termoventile na večini ali vseh radiatorjih. Če imaš radiatorje pravilno izbrane za vsak prostor in do konca odprte ventile, zalogovnika ne rabiš, ker sobno temp. reguliraš s temp. ogrevalne vode, pretoka pa je vedno dosti.
No, zalogovnik je tudi priporočljiv, če nočeš tipati mrzlih radiatorjev med defrostom. Če te to ne moti za tistih par minut, nima veze.
Je pa SCOP praviloma vedno boljši, če ni vmes zalogovnika/kretnice.

Imaš prav, ampak radiatorji so s TČ v večini primerov kombinirani kot nadomestek prejšnjega ogrevalnega sistema, ki pa ni potreboval tako velike kapacitete radiatorjev.

Likalnik ::

energetik je izjavil:

ales85 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

lahko malo bolj razložite glede zalogovnika...kaj to v praksi pomeni?...zakaj mora biti, če so radiatorji?
ok, če je talno vem, da ti estrih še drži toploto in se ti posledično ne ohladi stanovanje....defrosti kratkotrajni in tudi, če bi imel radijatorje se ti hiša ne bi shladila oziroma, da bi opazil razliko.

Če jaz prav razumem, je to zato, da je dovoljšna kapaciteta vode, ki se lahko uporabi ravno za ta defrost. V talnem je precej več vode kot v radiatorjih na primer.
Niti ne, tudi radiatorji imajo dovolj vode za naredit defrost, če so seveda pravlno dimenzionirani, torej zadosti veliki. Zalogovnik (ali kretnica) je nujen le, če hočeš prosto uporabljati termoventile na večini ali vseh radiatorjih. Če imaš radiatorje pravilno izbrane za vsak prostor in do konca odprte ventile, zalogovnika ne rabiš, ker sobno temp. reguliraš s temp. ogrevalne vode, pretoka pa je vedno dosti.
No, zalogovnik je tudi priporočljiv, če nočeš tipati mrzlih radiatorjev med defrostom. Če te to ne moti za tistih par minut, nima veze.
Je pa SCOP praviloma vedno boljši, če ni vmes zalogovnika/kretnice.



no tako imam jaz...radijatorji so veliki (so bili ob obnovi vsi zamenjani)...vsi odprti na max...temperaturo reguliram s sobnim termostatom.
Glede mrzlih radijatorjev...teh še nisem tipal...so pa mlačni...to so pa itak vedno....sem se kar moral navaditi, da ko sem imel olje so bili radijatorji tako vroči, da si se jih kar težko dotaknil...sedaj s TČ so mlačni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

energetik ::

V takih primerih je vedno pametno zamenjati vsaj večino starih radiatorjev in vgraditi največje možne, ki še gredo v prostor, po možnosti tip33. Bolje to, kot pa denar za dražjo in močnejšo TČ, pa obdržati stare radiatorje.
Tole:

vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

Js sem obdrzal stare aluminijaste od Aklimata. Se pa temperaturna nihanja ob defrostu takoj poznajo - na radiatorju, v prostoru ne. Saj traja cca 10 minut in je temperatura vode nazaj na tistih 31-32stC. Pade pa temperatura vode ob defrostu na 19-20stC. 15 radiatorjev in cca 50m2 talnega.

Sosedu je vceraj cez dan nekaj ropotala toplotna. Ne vem, ce ni kaj crknilo. Clovek nima srece. Lani je menjal, ker mu je pri prejsnji skoz hodil serviser. Pri tej pa zaenkrat ni bilo tezav - vsaj kaksne dva tedna nazaj mi je tako rekel. Mislim, da je omenil, da ima od Toshibe - dvoventilatorski monstrum. Okrog mene imajo vsi dvoventilatorske...

ales85 ::

Jaz imam vecino radiatorjev odprtih (7 od 10) in se temperatura uravnava preko sobnega termostata. Imam tudi zalogovnik 200 l.

Ko je spodaj ustrezno temperatura, moram zgoraj radiatorje pripreti (termostatski ventili) v treh sobah, sicer se skuham.

Ce zelim spremeniti na krivuljo, sem bolj na milost/nemilost obsotojecega ustreznega dimenzioniranja, da bo spodaj ustrezno toplo, zgoraj pa ne pretoplo (z odprtimi radiatorji).

Kaj bi se predlagalo pri tem?

Bellzmet ::

Krivuljo naštimaj na temperaturo, ki bo OK za spodaj in imej vse termostatske odprte do konca. Zgoraj pa nastavi termostatske na ustrezno temperaturo.

Če imaš zgornje ogrevanje na svoji veji, lahko pa kar celotno vejo malo pripreš. Mogoče ti potem uspe, da imaš tudi zgornje termostatske odprte do konca in bo OK temperatura.

ales85 ::

Hvala, torej tako, kot imam ze sedaj. Edina sprememba je, da nastavim krivuljo in lovim temperaturo spodaj.

energetik ::

ales85 je izjavil:

Hvala, torej tako, kot imam ze sedaj. Edina sprememba je, da nastavim krivuljo in lovim temperaturo spodaj.
Seveda, krivuljo se lovi za najhladnejši prostor. Če ta bistveno povečuje potrebno temp. ogrevalne vode, se močno splača tam dati večji radiator.
vires in numeris

ales85 ::

energetik je izjavil:

ales85 je izjavil:

Hvala, torej tako, kot imam ze sedaj. Edina sprememba je, da nastavim krivuljo in lovim temperaturo spodaj.
Seveda, krivuljo se lovi za najhladnejši prostor. Če ta bistveno povečuje potrebno temp. ogrevalne vode, se močno splača tam dati večji radiator.

Ta del mi je bil jasen. Kar me je medlo je bilo to, da naj ne bi pripiral radiatorjev. Česar sicer nisem počel povsod ampak le, kjer je bilo pač nujno.

klemenSLO ::

Pri navajanju podatkov bi bilo primerneje, če bi porabo kW bolj podrobno razdelili in podali
- ogrevanje na m2 pa še kak podatek zraven.: spodaj talno, zgoraj talno le WC in kopalnica ostalo radiatorji, termostat le spodaj na 22, nočni režim od 22-5, zgoraj je v popvrečju 2 stopinj manj.
- segrevanje vode SV: 300L zalogovnik , 5 oseb

Začetek obratovanja TČ konec oktobra. Poraba:
SV / ogrevanje /skupaj [kW] oz €
DEC 22: 194kw / 424kw oz 2,12kW/m2 / 618 cca 82€
JAN 23: 151kw / 477kw oz 2,39kW/m2 / 628 cca 83€
FEB 23: 153kw/ 477kw oz 2,41kW/m2 / 635 cca 84€

torej 3 najbolj mrzli meseci skupaj cca 250€, prej sem mel pa 5 let stroške s plinom povprečno 440€ v teh 3 mesecih
TOrej 250/440 = 0,58... 40% ceneje
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

GregiB ::

Malce off-topoc... sem v fazi iskanja termostatskih ventilov za radiatorje... lahko kdo kaj priporočan, nek "povprečni" cenovni razred, s čemur ste zadovoljni? Thx!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

tony1 ::

GregiB je izjavil:

Malce off-topoc... sem v fazi iskanja termostatskih ventilov za radiatorje... lahko kdo kaj priporočan, nek "povprečni" cenovni razred, s čemur ste zadovoljni? Thx!


Upam, da ne gre za še enega, ki ima/bo imel v bajti TČ?

Zvezdica27 ::

jaz imam Giacominije in lahko rečem, da za to ceno je to najjača stvar, sam nabavi.

Za TČ termostatski ventili načeloma sploh niso, vendar... če imaš par radiaorjev skoz odprtih, z drugimi potem "malo uravnavaš". Ni tkao slabo, v resici dela super, ker krivulje in pamet TČ lahko ful fali v kakih prehodnih obdobjih. Sam par radiatorjev imej vedno odprtih, se pa zavedaj, da to v resnici ni pravi način rešitve. Po teoriji bi moral imeti vse na ful in TČ sama uravnava s temp obeh vodov in razlike. Vendar - če imaš nek zalogovnik vmes, tudi to ne drći čist.

V glavnem - ja, giacomini!


b

tony1 ::

Tako je, s TČ je najbolj enostavno, če term. ventilov nimaš; če nimaš zalogovnika jih pravzaprav ne smeš imeti.

O tem je treba prebrati samo zadnjih pet strani te teme, pa bo vse jasno, zakaj ne.

energetik ::

Seveda jih imaš lahko, vendar max tam do 1/3 ali 1/2 vseh radiatorjev, toliko da pretok ne more pasti pod minimalnega.
Če jih kdo rabi več, pa mora razmisliti o menjavi radiatorjev v prehladnih prostorih, z večjimi in boljšimi.

Seveda je idealno, če imaš vse do konca odprte in idealne temp. v vseh prostorih, ampak redko kdo ima tako. Še pri talnem se v kakem prostoru pripira, da ni prevroče, npr. v spalnici imam jaz kar stalno zaprt ventil za talno.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Ce je kdo na tekocem, se lahko uveljavi subvencija 40% za diy montaza monobloka pri menjavi stare peci? Ta je kr zanimiva, prejsni mesec so mel 10% popust zal se je akcija koncala.
https://www.mimovrste.com/toplotne-crpa...

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

a ni 1000 za TČ
+ 1500 če staro peč odstraniš?

Valvoline ::

DamijanD je izjavil:

a ni 1000 za TČ
+ 1500 če staro peč odstraniš?

Ce sem prav prebral je subvencija 40% nalozbe do max 2500e, za zamenjavo peci/kotla z toplotno v obstojecih hisah/stavbah, za novogradnje je max subvencija 1000e.

Utk ::

DIY varianta odpade.

Valvoline ::

Utk je izjavil:

DIY varianta odpade.

Zakaj ze? Saj dobis racun za toplotno, postopek montaze monobloka je prakticno enak montiranju navadne peci za centralno, dve cevi, napajalni kabel glavne elektrike/kompresorja plus kabel za komandno enoto. Simpl ko pasulj.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Preberi si razpis.

feryz ::

Nekdo ti napiše račun za zagon in mu daš 100 evrov. Volk sit in koza cela.

floyd1 ::

GregiB je izjavil:

Malce off-topoc... sem v fazi iskanja termostatskih ventilov za radiatorje... lahko kdo kaj priporočan, nek "povprečni" cenovni razred, s čemur ste zadovoljni? Thx!

Herz ventili so po mojem še vedno nekje v tem rangu. Ne vem sicer, kako je s kvaliteto danes, včasih pa so veljali za "neuničljive". In precej cenejše od npr. Dunfossa.
Moji so delovali super, v kombinaciji z nekimi poceni el. glavami s timerjem.
Čuvaj pa se cenenih ventilov. Pri nas je eden takšen začel spuščati že drugo? ogrevalno sezono. Tam pri igli.

sbawe64 ::

Herz menjal (2 komada), Danfoss še kar dela (in so slednji starejši).

Tako da ni pravila.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

MeGreat ::

Valvoline je izjavil:

Ce je kdo na tekocem, se lahko uveljavi subvencija 40% za diy montaza monobloka pri menjavi stare peci? Ta je kr zanimiva, prejsni mesec so mel 10% popust zal se je akcija koncala.
https://www.mimovrste.com/toplotne-crpa...


3900 Eur. Lani ta čas sem plačal 2200 Eur za točno tako.

feryz ::

A na mimovrste?

MeGreat ::

Ne, od enega privatnika

Utk ::

Ja, redna cena je bila 3 jurje z 22% ddv, sigurno se je kje še cenejše dobilo.

Valvoline ::

MeGreat je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ce je kdo na tekocem, se lahko uveljavi subvencija 40% za diy montaza monobloka pri menjavi stare peci? Ta je kr zanimiva, prejsni mesec so mel 10% popust zal se je akcija koncala.
https://www.mimovrste.com/toplotne-crpa...


3900 Eur. Lani ta čas sem plačal 2200 Eur za točno tako.

Ne recem da ni mozno, z odbito subvencijo ja, drgac pa spremljam cene ter razne opcije ze 2 leti, lani za ta model so imel podobne cene 3500-4000 brez subvencij, se pa je montaza/postavitev podrazila verjetno za najmanj 100%. Prejsni mesec je ta bila 3600-3700 z popustom kakih 100e vec kot lani. Toplotnih mas kolk ces na zalogi, cene grejo dol, ni majstrov k bi jih montiral.

trancer01 ::

Prejšnji model HM051M.U43 sem jaz pred tremi leti dobil s popustom za 1.816,88 brez DDV. Se vidi, kako navijajo cene v višave.

Valvoline ::

trancer01 je izjavil:

Prejšnji model HM051M.U43 sem jaz pred tremi leti dobil s popustom za 1.816,88 brez DDV. Se vidi, kako navijajo cene v višave.

Ta je 5kw, dobis danes za 2500 z ddvjem, verjetno se cenej tak da realno so cene tam tam.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Zvezdica27 je izjavil:

jaz imam Giacominije in lahko rečem, da za to ceno je to najjača stvar, sam nabavi.

Za TČ termostatski ventili načeloma sploh niso, vendar... če imaš par radiaorjev skoz odprtih, z drugimi potem "malo uravnavaš". Ni tkao slabo, v resici dela super, ker krivulje in pamet TČ lahko ful fali v kakih prehodnih obdobjih. Sam par radiatorjev imej vedno odprtih, se pa zavedaj, da to v resnici ni pravi način rešitve. Po teoriji bi moral imeti vse na ful in TČ sama uravnava s temp obeh vodov in razlike. Vendar - če imaš nek zalogovnik vmes, tudi to ne drći čist.

V glavnem - ja, giacomini!


b


jaz imam samo termostatske ventile (so bili že prej montirani pred TČ) in so vsi odprti na max (bi kaj pridobil, če bi jih zamenjal?)...TČ dela po zunanji krivulji...notri imam pa termostat na katerem je naštimana željena temperatura.

Sedaj me pa zanima, ker nekateri pišejo, da si potem sami nastavijo TČ, da deluje optimalno....kako je pa to pri TČ katere ogrevajo na zunanjo temperaturo...tam ne moreš sam nič nastavljati, kako pa veš, da je to optimalno?
Trenutno težav ni...ogreje v redu...ali bi lahko isto ogrela z nižjo porabo elektrike ali ne? če bi jo ne vem na kakšen način še nastavil? ali je to optimalno?

energetik ::

Kako ne moreš nastavljati, nastaviš naklon in odmik vremenske krivulje, da ustreza vsem zunanjim temperaturam od -20 do +20°. Seveda je to iterativno delo, rabiš kar nekaj dni da zoptimiraš.
Kot rečeno je pri meni optimalno, da imam krivuljo nekoliko bolj položno kot bi bilo optimalno, Tmin ogrevalne vode dokaj visok, hkrati pa je v uporabi sobni termostat, ki popolnoma ustavi TČ, če je v bajti pretoplo. Torej krivulja zgleda nekako tako: +5 do +20 je fiksni DV na 28°C, pod +5° začne naraščati in je pri zunanjih -10 okoli 33°C, pri -20 bi prišel do nekje 36°C. Imam pa samo talno gretje.
Tako jeseni in spomladi TČ dela dejansko na fiksno temp. ogrevalne vode, ko je pod nulo prevzame vremenska krivulja. Zdaj ne tikam več že par let, temperature v bajti so natančne na +-0,3K noč in dan, v trdi zimi ali pa spomladi.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

MeGreat ::

Valvoline je izjavil:

MeGreat je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ce je kdo na tekocem, se lahko uveljavi subvencija 40% za diy montaza monobloka pri menjavi stare peci? Ta je kr zanimiva, prejsni mesec so mel 10% popust zal se je akcija koncala.
https://www.mimovrste.com/toplotne-crpa...


3900 Eur. Lani ta čas sem plačal 2200 Eur za točno tako.

Ne recem da ni mozno, z odbito subvencijo ja, drgac pa spremljam cene ter razne opcije ze 2 leti, lani za ta model so imel podobne cene 3500-4000 brez subvencij, se pa je montaza/postavitev podrazila verjetno za najmanj 100%. Prejsni mesec je ta bila 3600-3700 z popustom kakih 100e vec kot lani. Toplotnih mas kolk ces na zalogi, cene grejo dol, ni majstrov k bi jih montiral.


Nobene subvencije ni bilo.

Likalnik ::

energetik je izjavil:

Kako ne moreš nastavljati, nastaviš naklon in odmik vremenske krivulje, da ustreza vsem zunanjim temperaturam od -20 do +20°. Seveda je to iterativno delo, rabiš kar nekaj dni da zoptimiraš.
Kot rečeno je pri meni optimalno, da imam krivuljo nekoliko bolj položno kot bi bilo optimalno, Tmin ogrevalne vode dokaj visok, hkrati pa je v uporabi sobni termostat, ki popolnoma ustavi TČ, če je v bajti pretoplo. Torej krivulja zgleda nekako tako: +5 do +20 je fiksni DV na 28°C, pod +5° začne naraščati in je pri zunanjih -10 okoli 33°C, pri -20 bi prišel do nekje 36°C. Imam pa samo talno gretje.
Tako jeseni in spomladi TČ dela dejansko na fiksno temp. ogrevalne vode, ko je pod nulo prevzame vremenska krivulja. Zdaj ne tikam več že par let, temperature v bajti so natančne na +-0,3K noč in dan, v trdi zimi ali pa spomladi.


lahko nastavljam krivuljo....ampak, če imam vklopljeno adaptivno krivuljo potem TČ sama regulira temperaturo DV glede na zunanjo temperaturo. Tako sem imel sedaj ves čas nastavljeno...in je bilo v redu...ampak ne vem ali je to optimalno ali ni.
Sedaj sem pa izklopil adaptivno krivuljo in nastavil krivuljo sam...kar pomeni, da sem jo nekoliko znižal (pri +15C sem nastavil DV na 20C, pri -15C pa na 40C)...TČ je šla takoj v mirovanje, ko sem spremenil te nastavitve....
kot rečeno...primarno so glavni radiatorji...bomo videli v parih dneh ali bo kaj drugače..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

energetik ::

Seveda adaptivna ni optimalna. Oziroma je optimalna za monterja in uporabnika, ki se mu ne da ukvarjat s TČ...
vires in numeris

trancer01 ::

Torej je optimalna za 99,9 % ljudi. ;) Če ti drži nastavljeno temperaturo in ne taktira, je verjetno kar dobro nastavljena.

rs1975 ::

energetik je izjavil:

Kako ne moreš nastavljati, nastaviš naklon in odmik vremenske krivulje, da ustreza vsem zunanjim temperaturam od -20 do +20°. Seveda je to iterativno delo, rabiš kar nekaj dni da zoptimiraš.
Kot rečeno je pri meni optimalno, da imam krivuljo nekoliko bolj položno kot bi bilo optimalno, Tmin ogrevalne vode dokaj visok, hkrati pa je v uporabi sobni termostat, ki popolnoma ustavi TČ, če je v bajti pretoplo. Torej krivulja zgleda nekako tako: +5 do +20 je fiksni DV na 28°C, pod +5° začne naraščati in je pri zunanjih -10 okoli 33°C, pri -20 bi prišel do nekje 36°C. Imam pa samo talno gretje.
Tako jeseni in spomladi TČ dela dejansko na fiksno temp. ogrevalne vode, ko je pod nulo prevzame vremenska krivulja. Zdaj ne tikam več že par let, temperature v bajti so natančne na +-0,3K noč in dan, v trdi zimi ali pa spomladi.

Pa imaš na sobnem termostatu nastavljen dnevno-nočni režim ali samo konstantno temperaturo?
Meni jutri pridejo montirat TČ. Imam radiatorje, na vseh termostatske glave. Do sedaj smo imeli zemeljski plin in sobni termostat, na katerem je bil nastavljen dnevno-nočni režim. Posledično so bili vsi radiatorji na polno odprti, ker je pač izklop peči bil vezan na sobni termostat.
Pri TČ ne bo sobnega termostata, ampak bo TČ delala po vremenski krivulji. Imam pomisleke kako uravnavati, oz. nastavljati dnevno-nočni režim. Vsak večer uravnavati temperaturo na termostatskih glavah? Smo navajeni, da je ponoči nižja temperatura...

Buggy ::

Na LG Therma V imas urnik, ki ga lahko nastavis tako za ogrevanje kot za SV.
Sam sem ga sicer nastavil zgolj za SV (zalaufa ob 14ih - neha ob 19ih - target 50 stopinj), ker nekako vzdrzevanje obstojece temperature v prostoru pod crto pozre manj kot pa zjutraj dogrevanje na zeljeno. Vsaj tako sem na nekem tujem forumu bral od enega eksperiment, nisem pa sam se probal. Smo pa imeli tudi mi prej dnevni/nocni rezim kjer je iz 21,5 padlo ponoci na cca 19 stopinj ko je bil zunaj minus.

Bolj je problem ko zelis v hisi imeti razlicne temperature v prostorih.
Spalnice na 18, dnevna na 21-22 ter kopalnica na 24. To je mal tezje. Jaz imam se hobi sobo v kleti z enim radiatorjem (sicer velikim 1400x900 typ 22) in je vseeno premalo, da bi imel cca 21 stopinj ob trenutno nastavljeni vremenski krivulji da v dnevni sobi/kuhinji kjer smo vecji del dnevi nebi bilo pretoplo in da so termostatski ventili se vedno odprti na 3/4.

Nocem govoriti prehitro, a odkar so vgradili bypass ventil z ekspanzijsko se mi CH14 ni vec pojavila ze 5 dni.



krivuljo sem malo prilagodil in zgleda da deluje pri vzdrzevanju zeljene temperature ko so zunaj nihanja od minusa so +8 ta trenutek.



Poraba ta trenutek ostaja nekje na 20-24KWh na dan...je pa prisotnih kar nekaj defrostov.

Valvoline ::

rs1975 je izjavil:

energetik je izjavil:

Kako ne moreš nastavljati, nastaviš naklon in odmik vremenske krivulje, da ustreza vsem zunanjim temperaturam od -20 do +20°. Seveda je to iterativno delo, rabiš kar nekaj dni da zoptimiraš.
Kot rečeno je pri meni optimalno, da imam krivuljo nekoliko bolj položno kot bi bilo optimalno, Tmin ogrevalne vode dokaj visok, hkrati pa je v uporabi sobni termostat, ki popolnoma ustavi TČ, če je v bajti pretoplo. Torej krivulja zgleda nekako tako: +5 do +20 je fiksni DV na 28°C, pod +5° začne naraščati in je pri zunanjih -10 okoli 33°C, pri -20 bi prišel do nekje 36°C. Imam pa samo talno gretje.
Tako jeseni in spomladi TČ dela dejansko na fiksno temp. ogrevalne vode, ko je pod nulo prevzame vremenska krivulja. Zdaj ne tikam več že par let, temperature v bajti so natančne na +-0,3K noč in dan, v trdi zimi ali pa spomladi.

Pa imaš na sobnem termostatu nastavljen dnevno-nočni režim ali samo konstantno temperaturo?
Meni jutri pridejo montirat TČ. Imam radiatorje, na vseh termostatske glave. Do sedaj smo imeli zemeljski plin in sobni termostat, na katerem je bil nastavljen dnevno-nočni režim. Posledično so bili vsi radiatorji na polno odprti, ker je pač izklop peči bil vezan na sobni termostat.
Pri TČ ne bo sobnega termostata, ampak bo TČ delala po vremenski krivulji. Imam pomisleke kako uravnavati, oz. nastavljati dnevno-nočni režim. Vsak večer uravnavati temperaturo na termostatskih glavah? Smo navajeni, da je ponoči nižja temperatura...

Pr nas je plan ce/ko bom namontiral toplotno temp vode nastavit fix na 45c 24/7 (lahko tudi na manj ce bo nizja temp zadoscala za sanitarno, da ne bo treba posebej loceno regulacijo -em ventile montirat ce bo treba sanitarno vodo ogrevat na 50-60c. Kak je pri talnih sistemih to narejeno? Za cas ogrevanja sanitarne se zapre pretok skozi talnega, voda krozi le cez zalogovnik/kombiniran bojler? btw je 45c realno dovolj za sanitarno vodo?

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

Za preklop med sanitarno imam namontiran tripotni ventil, ki je je elektricno povezan z TC in ko dobi signal preko temperaturnega senzorja v bojlerju, da mora ogreti SV se ta ventil premakne (zapre dotok za ogrevanje in odpre za SV) ter vodo ogreva neodvisno od nastavljene temperature, ki jo imas za ogrevanje.

zgleda pa takole

Valvoline ::

MeGreat je izjavil:

Valvoline je izjavil:

MeGreat je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ce je kdo na tekocem, se lahko uveljavi subvencija 40% za diy montaza monobloka pri menjavi stare peci? Ta je kr zanimiva, prejsni mesec so mel 10% popust zal se je akcija koncala.
https://www.mimovrste.com/toplotne-crpa...


3900 Eur. Lani ta čas sem plačal 2200 Eur za točno tako.

Ne recem da ni mozno, z odbito subvencijo ja, drgac pa spremljam cene ter razne opcije ze 2 leti, lani za ta model so imel podobne cene 3500-4000 brez subvencij, se pa je montaza/postavitev podrazila verjetno za najmanj 100%. Prejsni mesec je ta bila 3600-3700 z popustom kakih 100e vec kot lani. Toplotnih mas kolk ces na zalogi, cene grejo dol, ni majstrov k bi jih montiral.


Nobene subvencije ni bilo.

To si kubu prakticno zastojn. Lahko poves kje? Spremljam redno cene ze od lani, ta model therma Vs 9kw se je lani prodajal 3500-4000e z ddvjem, cenej ga ni bilo v slo.

Buggy je izjavil:

Za preklop med sanitarno imam namontiran tripotni ventil, ki je je elektricno povezan z TC in ko dobi signal preko temperaturnega senzorja v bojlerju, da mora ogreti SV se ta ventil premakne (zapre dotok za ogrevanje in odpre za SV) ter vodo ogreva neodvisno od nastavljene temperature, ki jo imas za ogrevanje.

zgleda pa takole


Aha. Thx.

Zgodovina sprememb…

BCSman ::

Default nastavitev je sanitarna 60 stopinj da se opečeš, segrevanje ob fiksni uri ponoči (skladiščenje).
Nastavil sem na 47 in izklop skladiščenja, dogrevanje po potrebi ko pade do minimuma ki jih še dovolijo nastavitve.

Likalnik ::

tudi jaz imam sanitarno nastavljeno med 45-50C in je dovolj za kopanje in za pomivanje posode...nimam pa naštimanega urnika kdaj naj ogreje...pač ko pade pod določeno temperaturo se ogreje

Valvoline ::

Za radijatorsko bi bilo najboljse temp na 40c, da bo TC se vedno delovala z veliko ucinkovitostjo tj COP, po potrebi pa dodas radijatorje da bo 40c zadoscalo. 45c je nek kompromis, se vedno dober COP (odvisno modela Tc seveda), verjetno zadosca (upam) se za sanitarno vodo, ni potrebe dodatno zakomplicirat sistem ter nastavitve toplotne z regulacijo za ogrevanje sanitarne. 45c na 24/7 za vse, win-win.

Buggy ::

...ja 50 stopinj je polna kapa, problem zna biti le to kje to temperaturo senzor tudi odcitava. Sicer pa mi ogreje v pol ure iz 42 spet nazaj na 50 stopinj.
Meni so mojstri na hitro porinili not senzor v predvideno mesto, kjer je bil ze senzor za SV od SVTC in peci na pelete in je bil seveda previsoko v bojlerju, kar pomeni da je je odcitaval nekje pri zgornji tretjini se 45 stopinj med tem je original senzor od SVTC na displayu prikazoval isti trenutek 20 stopinj, ker je bil seveda nizje (ko se tusirajo od spodaj priteka sveza mrzla voda - prenizko pa tudi ne sme biti ker bi potem skoz laufala TC).

Sem potegnil vse tri ven in najprej odstranil vezice ki so bile na senzorju in blokirale da bi ga spustil nizje, nato pa prvo porinil notri senzor od LG TC, nato originalnega ki ima display tako da sta zdej nekje na istem nivoju in momentalno je LG TC kazala 10 stopinj manj kot prej. Zdej sta posinkana in pomoje nekje na polovici 300l bojlerja vode je dovolj za vecerno tusiranje treh clanov zaporedoma, en se mora pa prilagajati ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

energetik ::

rs1975 je izjavil:

energetik je izjavil:

Kako ne moreš nastavljati, nastaviš naklon in odmik vremenske krivulje, da ustreza vsem zunanjim temperaturam od -20 do +20°. Seveda je to iterativno delo, rabiš kar nekaj dni da zoptimiraš.
Kot rečeno je pri meni optimalno, da imam krivuljo nekoliko bolj položno kot bi bilo optimalno, Tmin ogrevalne vode dokaj visok, hkrati pa je v uporabi sobni termostat, ki popolnoma ustavi TČ, če je v bajti pretoplo. Torej krivulja zgleda nekako tako: +5 do +20 je fiksni DV na 28°C, pod +5° začne naraščati in je pri zunanjih -10 okoli 33°C, pri -20 bi prišel do nekje 36°C. Imam pa samo talno gretje.
Tako jeseni in spomladi TČ dela dejansko na fiksno temp. ogrevalne vode, ko je pod nulo prevzame vremenska krivulja. Zdaj ne tikam več že par let, temperature v bajti so natančne na +-0,3K noč in dan, v trdi zimi ali pa spomladi.

Pa imaš na sobnem termostatu nastavljen dnevno-nočni režim ali samo konstantno temperaturo?
Meni jutri pridejo montirat TČ. Imam radiatorje, na vseh termostatske glave. Do sedaj smo imeli zemeljski plin in sobni termostat, na katerem je bil nastavljen dnevno-nočni režim. Posledično so bili vsi radiatorji na polno odprti, ker je pač izklop peči bil vezan na sobni termostat.
Pri TČ ne bo sobnega termostata, ampak bo TČ delala po vremenski krivulji. Imam pomisleke kako uravnavati, oz. nastavljati dnevno-nočni režim. Vsak večer uravnavati temperaturo na termostatskih glavah? Smo navajeni, da je ponoči nižja temperatura...
V prehodnem obdobju imam urnik za ogrevanje prekinjen le v času 6-12h, ko je najhladneje in visoka tarifa. Spomladi je lahko ob 6h še 0st, ob 12h pa še +15st zunaj, kar je enormna razlika pri COP. ZA SV pa imam ves čas zaporo ogrevanja 6-13h, ker nas dopoldne itak ni doma in ne rabimo tople vode. Razlike v udobju ni, štarta pa TČ potencialno na 10-15K višjo zunanjo temperaturo.
vires in numeris

dragana ::

Kako je s toplotnimi črpalkami Samsung? So vredu? Ponujajo mi AE 120JXEDGH/EU + notranja enota Samsung AE 160JNYDGH/EU z 200L boilerjem in montažo za 7700€. Res ni najnovejši model, ampak je konkretno cenejši od konkurence (drugih ponudb pod 10000 nisem dobil).

ales85 ::

dragana je izjavil:

Kako je s toplotnimi črpalkami Samsung? So vredu? Ponujajo mi AE 120JXEDGH/EU + notranja enota Samsung AE 160JNYDGH/EU z 200L boilerjem in montažo za 7700€. Res ni najnovejši model, ampak je konkretno cenejši od konkurence (drugih ponudb pod 10000 nisem dobil).

Jaz jo imam pet let in... dela. Enkrat sem potreboval servis, ker se je izklapljala, pa so, ce se prav spomnim, samo preverili neke povezave v zunanji enoti (senzor). Nic zaracunali, hitro opravili.
««
63 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610301 (2616) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557282 (22011) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153230 (120054) Zvezdica27

Več podobnih tem