» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
60 / 78
»»

wcpapir ::

Katera pa dela sam do -5 ?

DamijanD ::

GregiB je izjavil:

Rahlo off topic... ko ste vgrajevali TČ v hišo, ki ni novogradnja... se je kdo srečal s "odstranjevanjem" sistema na kurilno olje? Kako je zadeva potekala? Razrez rezervoarja, pumpanje ostankov goriva, odvoz, kaj ste s pečjo itd.? Hvala...

Pri nas bo peč ostala, ker je še vedno v odličnem stanju, za prodati pa ni nič več vredna (nek Buderus). Bomo pa cisterno zamenjali iz 3000 na 1000, tako da bo ostalo za hude čase, ko bo zunaj -35°. Mojstri bodo nafto, če jo bo kaj ostalo, prečrpali - ta stara gre pa ven načeloma cela (drugače jo pa razrežejo).

shark_nm ::

wcpapir je izjavil:

Katera pa dela sam do -5 ?


Starejši modeli ki jih dobiš za drobiž, second hand. To razmišljam da mi ne bo treba takoj 8K fliknt za novo. Nekako je plan da bi zime preživljal drugje ne tukaj, tako da me ne gane delovanje pod -5...

panja003 ::

In kje se dobijo te second hand TČ?

DamijanD ::

shark - vseeno rabi stanovanje/hiša ogrevanje, ker nočeš, da ti zmrzne voda.

Likalnik ::

DamijanD je izjavil:

GregiB je izjavil:

Rahlo off topic... ko ste vgrajevali TČ v hišo, ki ni novogradnja... se je kdo srečal s "odstranjevanjem" sistema na kurilno olje? Kako je zadeva potekala? Razrez rezervoarja, pumpanje ostankov goriva, odvoz, kaj ste s pečjo itd.? Hvala...

Pri nas bo peč ostala, ker je še vedno v odličnem stanju, za prodati pa ni nič več vredna (nek Buderus). Bomo pa cisterno zamenjali iz 3000 na 1000, tako da bo ostalo za hude čase, ko bo zunaj -35°. Mojstri bodo nafto, če jo bo kaj ostalo, prečrpali - ta stara gre pa ven načeloma cela (drugače jo pa razrežejo).


tudi jaz imam Buderus in dela odlično...škoda samo, da je olje tako drago, da ni rentabilno....težko to v današnjih časih prodaš....kljub temu, da ima dober izkoristek in da dela brez težav.
Glede na to kakšen je trend podnebja, da se vse bolj segreva in da so vsako leto bolj mile zime je utopično pričakovat, da bo pri nas še kdaj -35C vsaj v našem času ne.

Invictus ::

DamijanD je izjavil:

shark - vseeno rabi stanovanje/hiša ogrevanje, ker nočeš, da ti zmrzne voda.

Saj ima vsaka peč/termostat način, kjer drži bajto na 7 stopinj, ko te ni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shark_nm ::

DamijanD je izjavil:

shark - vseeno rabi stanovanje/hiša ogrevanje, ker nočeš, da ti zmrzne voda.


Seveda saj sem napisal da imaš še drugo varianto pri roki. Jaz npr. bom imel itak kamin in 30cm prešane kamene volne okoli hiše, tako da dvomim da bo kaj zmrznilo :)

panja003 je izjavil:

In kje se dobijo te second hand TČ?


Bolha, marketplace, serviserji ki menjajo TČ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

Buggy ::

MeGreat je izjavil:

Sam imam therma v 9 kW od lanskega marca. Zalogovnik je skoraj obvezna stvar, ker je regulacija te toplotne črpalke zelo slaba. Pričakuj cca 50% večjo porabo kot od kakšne dražje toplotne, predvsem zaradi slabe regulacije. Lahko vprašam kje si jo dobil za 3600e (je tu že odšteta subvencija?)


To je bila cena TC z 9.5% davkom (montaza) na eMunda, subvencija (se) ni odsteta.



So vceraj prisli in uredili od 8ih do 17ih

Sicer zadeva se ni dokoncno urejena, ker je bil poskodovan toplotni senzor za sanitarno vodo in posledicno sedaj ni priklopljen niti mesalni ventil. Naj bi prisli urediti v dnevu-dveh. Sedaj je nastaviljena nekako zasilno. Mesalni ventil je rocno nastavljen na sredo (ogreva istocasno saniarno vodo in strojno vodo). TC je nastavljena na ogrevanje fiksnih 47 stopinj na izhodu.
Kontrolna enota in s tem tudi senzor je montiran v kurilnici, kar pomeni da se temperatura v prostoru regulira izkljucno z termostatskimi ventili, sanitarna voda pa trenutno zaradi manjkajocega senzorja ocitno nima nekega cut-off signala in se pac ogreva neprestano.


-Zadeva deluje in ni glasna. Postavitev v prostor je izpadla tudi dosti nemoteca.



-Presenetljivo hitro od zagona so bili topli radiatorji in tudi topla voda, ki jo ogreje v tem (zacasnem) rezimu na 50 stopinj, kar je celo malo prevec oz. overkill. Zunaj je cca 2 stopinji. Ta trenutek naj bi delala z 1.2KW?



-Od zagona do sedaj (17ur) je vsaj glede na kontrolno enoto porabila 17KWh. Upam da se bo to danes malo umirilo.



-Monoblok vedno laufa (ventilator) in se nic ne ugasa. Predvidevam da je to zgolj zaradi trenutne zacasne resitve ali je pac to normalno?



-Malo me moti ker so zunaj naredili tako dolgo povezavo, upam da ni vecjih izgub zaradi tega



Pod crto zadovoljen, upam da se da zadeve urediti se malo bolj optimalno s kaksnimi fine tuningi, predvesm ko bo prikljucen senzor za toplo vodo ter mesalni ventil.

Montiran imam magnetni filter, glikola pa niso dodali v sistem.

energetik ::

Fiksnih 47° je kar dosti in verjetno ti zato laufa ves čas tudi ventilator; ko bo enkrat setpoint nižji oz. bo dosegla temp., se bo seveda tudi ugašala. Dolga povezava ni problem, ker je monoblok. Če je presek cevi ustrezno velik in so dobro izolirane, ni večjih izgub, kot so lahko pri dolgih plinskih povezavah.
vires in numeris

Buggy ::

Sej najprej je serviser nastavil na 50 stopinj in sem sam znizal, ko se je bajta ogrela in potem pricakoval tudi, da se bo ugasnila ko bo izhodna temperatura ista vhodni, se pravi naj nebi bilo potrebe po delovanje, ker ni odjema.

Na kontrolni vidis 47/47 stopoinj vhodna/izhodna temperatura a TC je se vedno zulila svoje...ne stekam.

Radiatorji so regulirani s termostatskimi ventili (pozicija 3) z istimi nastavitvami kot sem jih imel prej na peci za pelete (senzor je bil v dnevni sobi) in temperatura je iz pred vklopa TC nastavljenih 21 stopinj v tem prostoru, prisla ze na 22.5 stopinj v istem prostoru pa so radiatorji se topli ne mlacni.

No kakorkoli, upam da bo po namestitvi senzorja za sanitarno vodo in s tem mesalnega ventila ter ko se bo nastavilo vremensko regulacijo kaj drugace.

Utk ::

Če ne ve kolk je zunanja temperatura oz ne upošteva, je najbrž normalno, da stalno greje. Lahko se bi vseeno ustavila, če je izhod enak vhodu, ampak najbrž ni niti predvideno, da bi delala v takem načinu, razen za kakšno testiranje. Če dela ventilator še ne pomeni, da ona kaj dost dela. Sigurno ne, če vleče 1 kw.

Buggy ::

JA sej to sem tudi sam pricakoval. Sem jo zdej na 40 stopinj nastavil da vidim kaj bo ko ima 47/47 na kontrolni in dela tako crpalka kot tudi enota, vsaj glede na kontrolno enoto.

edit:

Jap vent je nehal delovati ko sem spustil na 40 in na kontrolni pise zdej, da dela zgolj crpalka. Da vidim kaj bo ko bo prislo spet na 40/40 ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

dragana ::

Tudi sam se spogledujem z LG-jevimi toplotnimi črpalkami. Kako pa je z LG servisom? Je odziven?

energetik ::

Buggy je izjavil:

JA sej to sem tudi sam pricakoval. Sem jo zdej na 40 stopinj nastavil da vidim kaj bo ko ima 47/47 na kontrolni in dela tako crpalka kot tudi enota, vsaj glede na kontrolno enoto.

edit:

Jap vent je nehal delovati ko sem spustil na 40 in na kontrolni pise zdej, da dela zgolj crpalka. Da vidim kaj bo ko bo prislo spet na 40/40 ;)
No, potem dela, kot je treba. Regulacija ogrevalne vode ne more delati tako, da se ogrevanje kar izklopi, ko doseže setpoint. Kvečjemu se izklopi, ko se doseže določen povratni vod, ker to pomeni, da je tudi bajta ogreta. Če je povratni še mrzel, pomeni da so potrebe po ogrevanju objekta, kar pomeni da mora seveda laufat. Če bi imel porihtano vremensko regulacijo, bi v mrazu itak delala konstatno 24/7.
vires in numeris

sbawe64 ::

Buggy
Termostatske ventile odpri do konca ali zamenjaj z navadnimi in jih odpri do konca.

Tako bo potrebna temperatura dvižnega voda nižja...
Tč ogrevanje naj dela 24/7.

Potem nastavljaj temperature na sami tč.
Temperature v hiši ?

Kakšne radiatorje imaš ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Buggy ::

Kontrolno enoto TC, ki ima senzor na podlagi katerega lahko uravnavas temeraturo v sobi/hisi in s tem temeprato dviznega voda, imam montirano v kurilnici in je s tega razloga regulacija preko te variante nemogoca.

Druga varianta pa je da se temperatura dviznega voda TC regulira glede na zunanjo temperaturo (krivulja), temperatura v hisi oz. po prostorih pa s termostatskimi ventili na radiatorjih. Imam plocevinaste radiatorje, v dnevnem prostoru zelim imeti cca 21-22 stopinj, hodnik s stopniscem malo manj, prav tako otroske sobe. Spalnice so obcutno nizje temperature, so pa do konca odprti ventili v kopalnicah.

Trenutno imam nastavljeno neko tretjo varianto, kjer je temperatura dviznega voda fiksna (zaradi prej napisanih zadev), se pa toploto v prostorih seveda ureja se vedno s termostatskimi ventili.
ce odprem vse na MAX bom imel pretoplo in ne vidim razloga, zakaj bi bils stem v dviznem vodu manjsa temperatura in posledicno manj zagonov zunanje enote. Mesalni ventil kot sem rekel je sedaj rocno nastavljen na 50/50 in sicer ogrevanje sanitarne/strojne vode. Se pravi bojler vedno rabi dogrevanje ce imam na TC fiksno nastavljenih 50 stopinj.

Trenutno sme spustil fiksno temperaturo (tretji zacasni rezim) na 40 stopinj in je temperatura sanitarne vode ze padla na 42 stopinj in zunanja enota ne deluje (glej na sliki - samo crpalka), radiatorji pa so mlacni. V hisi je se vedno 22,5 stopinj.



dejansko tudi odjema ni:




Lahko pa da vse skupaj napacno razumem in se z veseljem zelim poduciti, ker nisem ravno mocan na tem podrocju ;)

aborko ::

Kot so že napisali termostatske vse do konca odpri ali jih celo odstrani. Če bi kje rad imel hladneje, pač zmanjšaš pretok skozi radiator, a ne s termostatskim ventilom, ki deluje kot ON/OFF, kar ti nočeš. Cilj ti je, da radiatorji ves čas ogrevajo, tako zmanjšaš potreben DV in povečaš izkoristek TČ. Res pa da gre malo več časa, da vse nastaviš kot si želiš.

energetik ::

Termostat ventil ne deluje ON-OFF, ampak zvezno.

@buggy, zdaj sicer tega še ne moreš, ker imaš to varianto z napol odprtim mešalnim, za toplo vodo boš moral imeti DV vsaj nekje na 45°, dokler ti ne zrihtajo, da dela kot je treba.
Potem pa kot so rekli, v kopalnicah odpri do konca, drugje imaš termostatske, nato pa temp. DV spuščaj počasi, po dnevih, toliko časa, da bo v kopalnicah še ravno dovolj toplo (drugje bodo priprli termostati). Seveda bo to držalo le pri 1 zunanji temp, zato pa zakurblaj vremensko regulacijo in pojdi po enakem postopku - nastavi čim nižjo krivuljo, ki ti bo še zagotavljala želene temperature. Koliko in kdaj bo delal kompresor bo pa že sama TČ poštimala. Ti ji samo zrihtaj nizko temp. ogrevalne vode.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

extrex286 ::

ko bo vse priključeno kot je treba, je bolje odpreti vse ventile in vklopiti avtomatiko, da se temperatura krmili glede na zunanjo temperaturo. Cilj je čim nižja temperatura vode oz. posledično nižja poraba v kwh.

energetik ::

Pa če hoče imeti hladneje v določenih prostorih! Povsem odprte ventile moraš imeti v najbolj "podhranjenih" prostorih, torej kopalnicah.
Tudi samo vodenje po zunanji temp. ni vedno dovolj točno. Precej boljša in udobna je kombinacija vremenske in sobnega termostata.
vires in numeris

Buggy ::

S termostatskimi ventili v prostorih individualno prilagajam temeraturo, ker ce jih povsod odprem do konca, ne bo TC (krmiljena vremensko krivuljo - na zunanjo temp) vedela da zelim v kopalnici 25 stopinj, v spalnici 19, medtem ko v dnevni 22 stopinj.

Vceraj je prisel majster montirat se poskodovan temperaturni senzor za bojler , ki pa sporoca vecjo temperaturo (cca.8 stopinj) kot je sicer na displayu bojlerja (za poletje je to SVTC z vodenim zrakom). V predvideno mesto se je senzor dodal do konca a zgleda da je tisti ki je integriran tovarnisko obcutno nizje kot gre lahko ta dodaten od peci in sedaj se TC. To sicer ni tako velik problem ker rabim zgolj delto in bom to razliko nekak kompenziral s prilagaojenimi temeraturami v nastavitvah.
Senzor sicer ni pokvarjen ker reagira, ko ga zavijem v mrzlo viledo...drugega ne more biti.

Bolj je nastal sedaj problem, ker je monter pri magnetnem filtru med delovanjem TC zaprl ventil in posledicno pretok na dviznem vodu in je TC javila napako CH 014 ter se ugasnila. TC je samo iztakil iz elektrike in odprl ventile nato pa spet prizgal. TC je zacela delovati OK se pa od takrat slisi mocno sumenje v radiatorjih ko TC deluje. To je dejansko zelo motece in me nervira!
Odzracil sem vse radiatorje, sprobal tudi spustiti pritisk v vodu za 0.3 bara ter nato celo dotociti nazaj strojno vodo in pritisk na 2 bara.
Ko TC deluje se v radiatorjih slisi sumenje in pretakanje, kar se pred tem dogodkom ni slisalo. Sam sem spustil cez potem tudi test pumpe preko kontrolne enote ki traja eno uro pa ni tudi nic boljse. Je lahko to da je bil zaprt ventil dviznega voda med tem ko je TC delovala poskodovalo samo crpalko oz. kaj bi lahko bil vzrok in se bolje kako to resiti.

Drugace pa od vceraj popoldne TC deluje na automatiki (AI) ki pa nima druge nastavitve kot samo prilagajanje krivulje + ali -. Baje se mora nekaj casa adaptirati, zato jo bom pustil na 0 (default) ene dva dni, potem pa ce bo bolj mrzlo in temerature v prostorih ne bodo zadostne povecal z +1 ce bo pa bolj toplo pa -1 ali vec...je to ok?

Drugace pa kot kaze bo trend pri meni kar nekje 24KWh na dan in to merjeno sedaj ko zunaj sploh ni mrzlo...se mi zdi kar dosti za 160m2 montazne bajte + 300l sanitarna voda oz. koliko imate kaj ostali porabe zgolj TC ta trenutek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

trancer01 ::

Izračunaj toplotne izgube svoje koče, deli rezultat s cirka 3 in če se to ujema s porabo pri trenutnih temperaturah, je to to. Fizike ne moreš pregoljufati.

energetik ::

Zadnjih 9 dni ima naša kotlovnica porabe 17kWh/dan, 135m3 NEH + 300L bojler.

Če je senzor montiran nižje, je logična nižja temp. Jaz imam en senzor na vrhu, drugi v spodnji tretjini. Se zgodi da zgornji kaže še 40°, medtem ko spodnji 9°. Ko je bojler dolgo časa neuporabljen pa kažeta lahko tudi enako. Voda se plasti.

Dvomim, da bi se zaradi kratkega zaprtja poškodovala OČ. Po mojem je samo premaknilo nek zračni žep in imaš zdaj polno drobnih mehurčkov. Po takih dogodkih je meni šumelo tudi po več dni, potem se počasi umiri po parih zračenjih.

Imaš sploh vremensko regulacijo? ali je ta +- samo za fiksno nastavitev DV? Vremenska krivulja mora imeti za spreminjat tako naklon kot odmik +-
vires in numeris

Likalnik ::

energetik je izjavil:

Zadnjih 9 dni ima naša kotlovnica porabe 17kWh/dan, 135m3 NEH + 300L bojler.

Če je senzor montiran nižje, je logična nižja temp. Jaz imam en senzor na vrhu, drugi v spodnji tretjini. Se zgodi da zgornji kaže še 40°, medtem ko spodnji 9°. Ko je bojler dolgo časa neuporabljen pa kažeta lahko tudi enako. Voda se plasti.

Dvomim, da bi se zaradi kratkega zaprtja poškodovala OČ. Po mojem je samo premaknilo nek zračni žep in imaš zdaj polno drobnih mehurčkov. Po takih dogodkih je meni šumelo tudi po več dni, potem se počasi umiri po parih zračenjih.

Imaš sploh vremensko regulacijo? ali je ta +- samo za fiksno nastavitev DV? Vremenska krivulja mora imeti za spreminjat tako naklon kot odmik +-



vse dni imaš isto 17kw/h? ste imeli tako toplo vreme pri vas?
Pri meni je cca 4 dni vsak dan na 18kwh na dan...če grem pa bolj za nazaj gledati pa se počasi dviguje od 20kwh pa na gor....pač je bilo dober teden nazaj še kar konkretno pod 0C...ogreva se 150kv skupaj z 200l vode

Glede zraka se pa tudi meni še sliši...ampak manj kot je bilo ob nakupu TČ....na vsake nekaj časa prezračim in gre kar konkretna količina zraka ven....potem pustim nekaj časa (tuki kakšen mesec) se zopet nabere in spustim ven....ampak kot rečeno sedaj je že skoraj v redu....občasno, če se kaj sliši....ampak tudi to bom sčasoma spravil ven...do druge kurilne sezone bo že vse prezračeno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

trancer01 ::

Krmilnik LG-ja deluje čudno. Nastaviti se da sicer marsikaj, v praksi pa deluje bolj slabo. Nastavitev AI deluje po vremenski krivulji, do pet stopinj v plus ali minus lahko to krivuljo vzporedno premakneš direktno v uporabniškem meniju. Naklon krivulje se da spreminjati le z nastavitvijo dveh točk v servisnem meniju, kar je čisto OK. Problem je v tem, da potem to deluje tako, da temperatura v prostoru precej niha. LG ima najbrž najslabši krmilnik v svojem razredu.

energetik ::

Likalnik je izjavil:


vse dni imaš isto 17kw/h? ste imeli tako toplo vreme pri vas?
Pri meni je cca 4 dni vsak dan na 18kwh na dan...če grem pa bolj za nazaj gledati pa se počasi dviguje od 20kwh pa na gor....pač je bilo dober teden nazaj še kar konkretno pod 0C...ogreva se 150kv skupaj z 200l vode
Ne, že 9dni nisem odčital, to je povprečje za zadnjih 9 dni. Ta teden je precej manj, preko dneva TČ stoji.

trancer01 je izjavil:

Krmilnik LG-ja deluje čudno. Nastaviti se da sicer marsikaj, v praksi pa deluje bolj slabo. Nastavitev AI deluje po vremenski krivulji, do pet stopinj v plus ali minus lahko to krivuljo vzporedno premakneš direktno v uporabniškem meniju. Naklon krivulje se da spreminjati le z nastavitvijo dveh točk v servisnem meniju, kar je čisto OK. Problem je v tem, da potem to deluje tako, da temperatura v prostoru precej niha. LG ima najbrž najslabši krmilnik v svojem razredu.

Saj to je vse kar rabiš, 2 točki določit pa odmik.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

trancer01 ::

To mi je jasno in sploh ni problem v nastavitvah, ampak v delovanju same toplotne črpalke.

MeGreat ::

Točno tako. Meni ni uspelo nastaviti, da bi LG Therma Vtoplotna črpalka lepo držala temperaturo npr 21 stopinj v stanovanju. Po vremenski krivulji - ni šans (tu je bila še največja poraba).

Nekako najboljše dela v kombinaciji s sobnim termostatom in fiksno temperaturo vtoka. Ponoči imam na 20stopinj, čez dan na 23. Kar me moti pri sobnem termostatu je, da tudi ko doseže željeno vrednost, pumpa še vedno dela in vodo iz radiatorjev pošilja v zunanjo enoto. Ampak ker imam sončno me ta povišana poraba ne moti pretirano.

ales85 ::

MeGreat je izjavil:

Kar me moti pri sobnem termostatu je, da tudi ko doseže željeno vrednost, pumpa še vedno dela in vodo iz radiatorjev pošilja v zunanjo enoto. Ampak ker imam sončno me ta povišana poraba ne moti pretirano.

Ali ni to takrat, ko dela "defrost", samo zacasno?

trancer01 ::

Jaz jo že tri sezone nastavljam in sem dokončno obupal nad tem krmilnikom.:)) Verjetno jo bom predčasno zamenjal z nečim, kar bolje deluje po vremenski krivulji.;(( Po mojem zadeva najbolje deluje na predimenzioniranih radiatorjih s termostatom. Na talnem gretju z vremensko regulacijo se reč ne obnese najbolje. Če koga zanima tri sezone rabljen LG, se mogoče lahko kaj dogovorimo. :D

Ales85, obtočna črpalka mora delovati, da LG ve, kakšna je temperatura vode v sistemu, saj so senzorji v zunanji enoti. Je pa možno v servisnem meniju nastaviti, da ne deluje ves čas. Tovarniško je nastavljeno, da deluje dve minuti in eno minuto "počiva".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

MeGreat ::

Ne, ne. Če jo maš naštimano na termostat v sobi, črpalka za vodo (ne kompresor) deluje tudi ko že doseže nastavljeno vrednosti. Na ta način potem hladi notranjo vodo. Tega se ne da izklopit, sem probaval.

trancer01 ::

To je zato, ker ne uporabljaš LG termostata, ampak termostat tretjega ponudnika. Je pa bolje tako, ker LG-jev ima preveliko histerezo. Natančen termostat in fiksna temperatura vtoka v kombinaciji s predimenzioniranimi radiatorji verjetno zagotavljajo najbolj stabilno temperaturo.

MeGreat ::

Uporabljam originalni LG termostat.

velikBrokoli ::

Če bi lahko zbirali med:
- Orca
- Vaillant
- Viesmann
- Daikin

Katero znamko bi vzeli? Za neko tipično, novo, 140m2 montažno hiško.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

Neh, pasivna, šotor ?
Za prvi dve bo 6 kW najcenejša ok.
2020 is new 1984
Corona World order

extrex286 ::

za regulacijo LG pumpe kakšen mesec uporabljam ESPhome + HomeAssistant in zaenkrat drži temperaturo v nulo, avtoamatsko vklaplja silnet mode glede na zunanjo temp, nastavitev krivulje v HA.
https://github.com/altrnate32/esp-lg-co...

https://imgur.com/a/Nibi8qW

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: extrex286 ()

wcpapir ::

velikBrokoli je izjavil:

Če bi lahko zbirali med:
- Orca
- Vaillant
- Viesmann
- Daikin

Katero znamko bi vzeli? Za neko tipično, novo, 140m2 montažno hiško.

Pomoje je vseeno, dele majo večina iste. Meni tč sedaj porabi na 200+ kvadratih niti 10kWh, skupno porabo te dni imam 18-20 redko 25 kWh, kuhamo na elektriko, peremo posodo in cunje, bojler je električen. Grejemo na 24 stopin. TČ leti v leru praktično, vedno ista nastavitev, brez zaloge tople vode-direkt v estrih, temperatura je konstantna, krmilim le PV z isto nastavitvijo od začetka do konca sezone.

Po obnovi vikenda bom vrgel notr najcenejšga LG ja in imel mir 10+ let.

velikBrokoli ::

sbawe64 je izjavil:

Neh, pasivna, šotor ?
Za prvi dve bo 6 kW najcenejša ok.


Nekaj vmes med neh in pasivno, tam pod 15 kWh/m2a. Izolacije pa je okoli 30cm.

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

wcpapir je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Če bi lahko zbirali med:
- Orca
- Vaillant
- Viesmann
- Daikin

Katero znamko bi vzeli? Za neko tipično, novo, 140m2 montažno hiško.

Pomoje je vseeno, dele majo večina iste. Meni tč sedaj porabi na 200+ kvadratih niti 10kWh, skupno porabo te dni imam 18-20 redko 25 kWh, kuhamo na elektriko, peremo posodo in cunje, bojler je električen. Grejemo na 24 stopin. TČ leti v leru praktično, vedno ista nastavitev, brez zaloge tople vode-direkt v estrih, temperatura je konstantna, krmilim le PV z isto nastavitvijo od začetka do konca sezone.

Po obnovi vikenda bom vrgel notr najcenejšga LG ja in imel mir 10+ let.

Koliko izolacije in lokacija? Kakšne so bile temperature 2-3 tedne nazaj, recimo minimalna/maksimalna (ponoči/podnevi)?

Buggy ::

Meni tč sedaj porabi na 200+ kvadratih niti 10kWh, skupno porabo te dni imam 18-20 redko 25 kWh, kuhamo na elektriko, peremo posodo in cunje, bojler je električen.


uff...pred TC sem imel cez teden cca 17KWh cez vikend pa 20KWh/dan porabe...merjeno ravno zato, da vidim razliko v porabi ko bo vkljucena TC.

torej bo skupaj s TC poraba na dan v zimskih casih cca 35-40KWh/dan....dobr si da imas ti s TC toliko kot jaz brez :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

trancer01 ::

extrex286 je izjavil:

za regulacijo LG pumpe kakšen mesec uporabljam ESPhome + HomeAssistant in zaenkrat drži temperaturo v nulo, avtoamatsko vklaplja silnet mode glede na zunanjo temp, nastavitev krivulje v HA.
https://github.com/altrnate32/esp-lg-co...

https://imgur.com/a/Nibi8qW

Piše, da to deluje samo na trifaznih modelih, moj je enofazen. Sicer pa mi ni jasno, kako lahko posameznik naredi boljši krmilnik od svetovne korporacije LG. Bi se morali pri LG malce zamisliti nad prioritetami in izboljšati delovanje in ne le šminkati grafični vmesnik.

wcpapir ::

Buggy je izjavil:

Meni tč sedaj porabi na 200+ kvadratih niti 10kWh, skupno porabo te dni imam 18-20 redko 25 kWh, kuhamo na elektriko, peremo posodo in cunje, bojler je električen.


uff...pred TC sem imel cez teden cca 17KWh cez vikend pa 20KWh/dan porabe...merjeno ravno zato, da vidim razliko v porabi ko bo vkljucena TC.

torej bo skupaj s TC poraba na dan v zimskih casih cca 35-40KWh/dan....dobr si da imas ti s TC toliko kot jaz brez :)



Radiatorje imaš, jaz imam talno cev ob cev. Na vikendu imam radiatorje in talno mešano, tam je pomembno, da si daš reči eno stvar. Tč naj dela praktično skozi ogreva pa na min temperaturo ki je potrebna za želeno temperaturo v hiši konstantno. Vseeno porabiš 1/3 denarja kot bi ga z bilokatero drugo vrsto ogrevanja ;)

extrex286 ::

trancer01 je izjavil:

extrex286 je izjavil:

za regulacijo LG pumpe kakšen mesec uporabljam ESPhome + HomeAssistant in zaenkrat drži temperaturo v nulo, avtoamatsko vklaplja silnet mode glede na zunanjo temp, nastavitev krivulje v HA.
https://github.com/altrnate32/esp-lg-co...

https://imgur.com/a/Nibi8qW

Piše, da to deluje samo na trifaznih modelih, moj je enofazen. Sicer pa mi ni jasno, kako lahko posameznik naredi boljši krmilnik od svetovne korporacije LG. Bi se morali pri LG malce zamisliti nad prioritetami in izboljšati delovanje in ne le šminkati grafični vmesnik.


ne to je samo dodatek, ki krmili target temperaturo tč in omogča HomeAssitantu monitoring, LG krmlinik je še vedno glavni. Podobno kot LCD daljinski upravljanik, samo da se lahko preko wifi-ja upravlja tč.

MeGreat ::

Meni 9 kW LG požre približno 20-60 kWh/dan. Najbolj mrzli dnevi letošnje zime je bilo 50-60 kWh/dan samo sanitarna voda + hiša 220m2

Buggy ::

holly crap 60KWh/dan - 12€/dan - 84€/teden - 336€/mesecno :O
Jaz sem s peleti pokuril MIN 7 vrec (15kg) na teden in MAX 14 glede na mraz zunaj. Vreca pred idiotskimi pohlepnimi casi je bila cca 4€/vreca (280€ tona) kar je na teden zneslo potem cca 30-60€ v peletih + nekaj stroma za 2KW spiralo v gorilcu. Sedaj ob teh nenormalnih cenah pelet pa je to vec kot x2 (700€ tona) kar znese na teden lahko tudi 60-120€ oz 240€ v prehodnih obdobjih in cca 400€ na mesec v najvecji zimi.

Jaz sem jih dobil po 480€ kar je nekje 7€ po vreci kar je 50€ na teden in 200€ na mesec v prehodnih obdobjih in 400€/mesec v najhujsem mrazu.
TC ima predvideno sedaj ze tretji dan okoli 24KWh/dan -50€ na teden oz 200€ na mesec, je pa res da zunaj ni mrzlo in bi pravilo tak cas slo nekje 10 vrec pelet na teden kar je potem po moji ceni cca 70€ se zmeraj s crplako prisparam cca 80€ na mesecni osnovi ta treuntek za razliko ce kurim s peleti.

Sem pa sedaj za DWH (sanitarno vodo) izklopil booster oz ga dal zgolj na dezinfekcijo. Torej ima ta LG Therma V 9KW monoblok notri se grelec al kaj naj bi ta booster bil?

Priznam pa, da kot klen ST-jevec nisem sel se brat manuala :D

BTW: mi zna kdo razlozit kater pritisk naj bi to bil (0,3 bara) - na BACK strani kjer so vse temperature klikes OK. Ker na dviznem vodu kazalec je tudi malo odpicen (skace od 2 bara pa do 1)...ko smo dotakali vodo v sistem se to ni nic spreminjalo. Preden pa je bila napaka CH14 (ko je med delovanjem TC majstr zaprl ventile pri magnetnem filtru) pa sem videl tukaj cifre cca 1.6 bara


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

velikBrokoli ::

MeGreat je izjavil:

Meni 9 kW LG požre približno 20-60 kWh/dan. Najbolj mrzli dnevi letošnje zime je bilo 50-60 kWh/dan samo sanitarna voda + hiša 220m2


A nimate izolacije :))

ales85 ::

Ali naj se jaz povem, da imam v najhujsem mrazu skupno porabo 80kWh?
To je sicer takrat, ko je najvisja dnevna temperatura -5, ponoci -13, in cel teden ni slo and 0. Pa se precej vetrovno. Izolacije 5cm.

Sicer pa tudi okrog 60. Za 135 kvadratov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

velikBrokoli ::

Ampak a ni to pričakovano.. če imaš 5cm izolacije :D

ales85 ::

Je ja. Ne vem, ce bi se kaj dodal ali ne, ker soncna elektrarna vse pokrije...
««
60 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763652 (289) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610941 (3256) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557775 (22504) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141411 (12053) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154450 (121274) Zvezdica27

Več podobnih tem