» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
44 / 77
»»

billy ::

Uf, kdo bi si mislil...

Torej luft ja povsod enake temperature, na južni nam samo daje vtis, da je topleje - ko/če sije sonce.
Problem pri južni legi je, da lahko na TČ sveti sonce, jo ogreje in s tem dobi senzor napačen podatek o zuannji temperaturi in ne deluje optimalno.

Eventualno bi južna stran prišla bolj prav da bi se led pod toplotno talil hitreje, ampak tako ni prav :)

Edino, če je spet finta v lokaciji, oz da samo zaradi postavitve kurilnice, bajte, okolice, pride prav samo južna stran?

dulko ::

Ja sj o tem sta pa oba govorila damora bit sensor na na "pravem" mestu če je na soncu...
Sosed jo ima direktno na soncu 13 let fujitsu...nikoli odprta ali servisirana...edino vsako leto ko spiha z zrakom....

energetik ::

billy je izjavil:

Bo ja, ampak kolikokrat je pri nas -10? Kje bo imel OP TČ, ni napisal.

Je pa verjetno močnejša bolj primerna za manjšo obrabo materiala in bo imela daljšo življensko dobo?
Kvečjemu manjšo, saj je sicer material enak, samo kompresor imam navit na višje obrate.

Seveda je pri drugih firmah (npr. Nibe) močnejša tudi večja, težja in potem dejansko manj obremenjena kot švohnejša.

dulko ::

Se pravi ne bi bila 14 nič boljsa od 12?

energetik ::

Kaj misliš pod boljša? Ja, ker je Zubadan z vbrizgom bo verjetno držala moč, vendar ti bo SCOP padel v poden, odtaljevala se bo pa enormno, ker ima uparjalnik enako velik kot npr. 10kW naprava, obremenitev materiala velika.
Na tvojem mestu bi šel pogledat še NIBE F2120-16. Če je cena podobna Zubadanu 14kW, je vsekakor boljša izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

billy je izjavil:

Ampak TČ imeti na sončni strani ni najbolj optimalno, idealna je severna stran, ali pa zahodna.


S tem se ne strinjam. Temperatura zraka pa res ni enaka na juzni ali severni strani hise! Imam temp. senzor med toplotno in hiso, v senci in je temperatura ob lepem zimskem dnevu takoj visja in s tem tudi toplotna izrabi toplejsi zrak, kot ce bi bila na sencni strani.

dulko ::

In kje potem najbolje postaviti?

energetik ::

Kjer ti bolj ustreza, važno je da je termosenzor ves čas v senci.

dulko ::

Ok
.hvala

energetik ::

kixs je izjavil:

billy je izjavil:

Ampak TČ imeti na sončni strani ni najbolj optimalno, idealna je severna stran, ali pa zahodna.


S tem se ne strinjam. Temperatura zraka pa res ni enaka na juzni ali severni strani hise! Imam temp. senzor med toplotno in hiso, v senci in je temperatura ob lepem zimskem dnevu takoj visja in s tem tudi toplotna izrabi toplejsi zrak, kot ce bi bila na sencni strani.
TČ ima pretok zraka par 1000m3/h... Tisti toplejši zrak, ki se je tam nabral okoli, potegne čez v kaki minuti... ti povem iz prakse, TČ imam na vzhodni strani. Ko posije gor sonce za neke 2h, je temperatura vstopnega zraka še kar enaka kot je bila prej, taka je kot v senci.

dulko je izjavil:

In kje potem najbolje postaviti?
Aja, priporočljivo pa je, da je postavljena pod napušč ob steni, da je uparjalnik zavarovan pred snegom ali točo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

dulko ::

Ja to bom itak mau strehce naredu...

jabe ::

dulko je izjavil:

In kje potem najbolje postaviti?


Kjer najmanj moti.

krucymucy ::

dulko je izjavil:

In kje potem najbolje postaviti?

Kjer bo najkrajsa povezava do notranje enote oz. do "kurilnice".

dulko ::

Ja...8m

Večina v notranjosti 1m zunaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dulko ()

kixs ::

energetik je izjavil:

kixs je izjavil:

billy je izjavil:

Ampak TČ imeti na sončni strani ni najbolj optimalno, idealna je severna stran, ali pa zahodna.


S tem se ne strinjam. Temperatura zraka pa res ni enaka na juzni ali severni strani hise! Imam temp. senzor med toplotno in hiso, v senci in je temperatura ob lepem zimskem dnevu takoj visja in s tem tudi toplotna izrabi toplejsi zrak, kot ce bi bila na sencni strani.
TČ ima pretok zraka par 1000m3/h... Tisti toplejši zrak, ki se je tam nabral okoli, potegne čez v kaki minuti... ti povem iz prakse, TČ imam na vzhodni strani. Ko posije gor sonce za neke 2h, je temperatura vstopnega zraka še kar enaka kot je bila prej, taka je kot v senci.


Verjetno je od hise in lokacije TC razlicno. Po moje se ena malenkost pozna (ali temp. zraka ali kondenzatorja). Lahko pa je cisti placebo efekt. Vendar je drugam niti ne bi mogel postaviti - naj se sonci :)

dulko ::

Drugače pa Mitsh. ZUBADAN 14kw ima drugačn kompresor od 12kw..preverjeno

energetik ::

Kaj pa uparjalnik? Preko uparjalnika TČ dobi 2/3 energije, če je ta zabasan z ledom vsake pol ure, mora manjko dobiti iz štroma, kar pomeni da se boš nakoncu grel s COP=2 namesto 3.

Podobno je pri zemlja/voda, če imaš premalo vrtino, lahko gor navesiš 100kW kompresor, pa ne bo pomagalo. Mislim grelo bo, ampak bi bilo potem ceneje nabavit el. pečko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

ice queen ::

Koliko kaj plačujete za redni letni servis toplotne črpalke? K nama je prišel iz podjetja, kjer sva jo kupila in so jo tudi montirali. Za cca 20 min dela sva dobila račun 120 ojru?črpalka je Daikin

jabe ::

Kaki letni servisi? Dokler dela kot je treba, nimaš kaj servisirat.

dulko ::

Sosed jo ima 13 let....samo spiha 1x na leto...to je to...kašn servis ..udirajo te zaradi garancije ..pol pa cao...

billy ::

Končno sem včeraj popravil TČ, da spet deluje "optimalno". Zanimivo, da je šel senzor tlaka, ki pa ni v celoti odpovedal, ampak je kazal cca 3bare manj, in zaradi tega je low pressure senzor metal ven, ker je mislil da je tlak padel preveč.

Kakorkoli, sedaj spet deluje.

Ampak. Zdaj pa se čez dan izklaplja, ker kljub temu da je v bajti 23.5 (termostat nastavljen na 22.5), doseže max vodo v zalogovniku in valda izklopi kompresor. To pa, bojda, ni zdravo. Ne sicer, če lahko kako nastavim, da bi vseeno delovala 24/7, nimam ideje.

Kako delujejo vam TČ, se tudi zdaj, 10°C, že izklopijo?

kixs ::

S tem ni nic narobe. Ce je v hisi (zalogovniku) dovolj toplo, toplotna ne rabi vec delat in caka na komando, ko bo v hisi (zalogovniku) spet potreba po gretju.

Moja res dela 24/7, ker imam samo rocne kontrole in ce je res pretoplo, jo rocno izklopim. Ni najbolj optimalno...

billy ::

Kaj sem naredil, zmanjšal sem minimalno hitrost ventilatorja. Prej je bila 300, in sem dal na 200. Tako upam, da bo TČ dosegla manjšo moč in da bi potem vseeno dlje časa delovala in se ne izklapljala/vklapljala.

Hudič, ko je TČ predobra, bajta pa preveč izolirana...Sem vedno bolj mnenja, da je za zelo dobro izolirane bajte, čisto dovolj neka kitajska čunga lunga za par jurijev. Tistih parkrat, ko pa je res -20 (kar ne pomnim da bi pri nas bilo več kot 20 let), pa bi pač elektro grelec rešil.

energetik ::

billy je izjavil:

Končno sem včeraj popravil TČ, da spet deluje "optimalno". Zanimivo, da je šel senzor tlaka, ki pa ni v celoti odpovedal, ampak je kazal cca 3bare manj, in zaradi tega je low pressure senzor metal ven, ker je mislil da je tlak padel preveč.

Kakorkoli, sedaj spet deluje.

Ampak. Zdaj pa se čez dan izklaplja, ker kljub temu da je v bajti 23.5 (termostat nastavljen na 22.5), doseže max vodo v zalogovniku in valda izklopi kompresor. To pa, bojda, ni zdravo. Ne sicer, če lahko kako nastavim, da bi vseeno delovala 24/7, nimam ideje.

Kako delujejo vam TČ, se tudi zdaj, 10°C, že izklopijo?
Zakaj bi kompresor laufal 24/7, če so dosežene želene temperature? Tudi pri inverterjih je bolj učinkovito, če delujejo na nekje okoli 60% moči, nima smisla da jih teraš 24/7 na min moči.
Jaz sem zadevo v prehodnih obdobjih rešil tako, da imam vklopljen sobni termostat. Ko se termperatura v bajti doseže, se vse skupaj popolnoma izklopi. Na ta način je cela masivna hiša ogromen zalogovnik, zagonov kompresorja pa je preko dneva izredno malo, morda 5x. Ko pa zalaufa, vsaj dela ornk in dobrim COP.
vires in numeris

telexdell ::

billy je izjavil:

Kaj sem naredil, zmanjšal sem minimalno hitrost ventilatorja. Prej je bila 300, in sem dal na 200. Tako upam, da bo TČ dosegla manjšo moč in da bi potem vseeno dlje časa delovala in se ne izklapljala/vklapljala.

Hudič, ko je TČ predobra, bajta pa preveč izolirana...Sem vedno bolj mnenja, da je za zelo dobro izolirane bajte, čisto dovolj neka kitajska čunga lunga za par jurijev. Tistih parkrat, ko pa je res -20 (kar ne pomnim da bi pri nas bilo več kot 20 let), pa bi pač elektro grelec rešil.

Meni se kompresor v TČ vklopi/izklopi 6...8x pa naj bo zunaj +10°C ali pa -15°C. Da bi morala kompresor delati 24/7 je neumnost. Mora pa biti TČ vključena 24/7, da lahko kadarkoli, ko je potreba zažene kompresor. Mogoče si le narobe razume poanto delovanja TČl?:)

Še preden je v naši soseski 90% hiš iz olja/plina/drv prešlo na TČ se je večkrat zgodilo, da je izpadla ena faza v razvodni omarici DES. Ker niso mogli kasirati menjave varoval so štromarji nekaj merili in prestavljali, da je sedaj že nekaj časa mir. Zdaj pa si zamisli, da bi vsi razmišljali kot ti- ko bo zunaj res mrzlo, bo res mrzlo v vsej soseski in vsi bomo porabo iz npr. 5 kW dvignili na 9 kW. Kako dolgo misliš, da se bomo ogrevali na grelce?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Aja, sem mislil da je bojl optimalno, da deluje kompresor 24/7 (seveda ob minimalni moči), kot pa da se izklaplja/vklaplja.

kixs ::

Pravijo, da je najbolj optimalno, da dela kot ON&OFF na cca 60-70% moci. Potrebujes pa zalogovnik, da to lepo dela.

Na sezonskem nivoju pa verjetno ni kaksnih zelo drasticnih razlik.

Pri meni dela non-stop ali na minimalni ali pa na 42%. Zanimivo pa je, da tudi na tej "fiksni" moci, dejansko odjemna moc ni enaka in se prav zanimivo giblje glede na zunanjo temperaturo od cca 850W do 1350W. Lahko je slucaj, ampak pri meni se to skoraj cisto ujema s potrebo hise, da ohranja temperaturo med 22 in 23stC - odvisno od prostora.

billy ::

No, saj ne mislim optimalno iz vidika COP, ta mi ni tako pomemben, ker itak na strehi stoji SE.
Mislil sem bolj v smislu dolgoživosti kompresorja.

60-70% moči?
Khm...tale moja je 12kw, moč omejena na 10kw, dela pa z 3kw, manj pa od sebe ne more dati. Če bi lahko dala 1kw bi bilo verjetno dovolj za takšne temperature kot so sedaj.

dulko ::

Izbiram...fujitsu 14kw ali mitshubishi ZUBADAN 14kw?cenovno tm tm...na radiatorje seveda na 240m2
Termoshop ali orca?

telexdell ::

billy je izjavil:

No, saj ne mislim optimalno iz vidika COP, ta mi ni tako pomemben, ker itak na strehi stoji SE.
Mislil sem bolj v smislu dolgoživosti kompresorja.

60-70% moči?
Khm...tale moja je 12kw, moč omejena na 10kw, dela pa z 3kw, manj pa od sebe ne more dati. Če bi lahko dala 1kw bi bilo verjetno dovolj za takšne temperature kot so sedaj.

Na življenjsko dobo elektromotorja vpliva tako število vklopov kot čas obratovanja. Vklopi ti pregrevajo izolacijo, čas obratovanja pa ti izrablja ležaje. Za kompresor je stvar podobna- na začetku delovanja je slabše mazanje in s tem povečana obraba, čas obratovanja pa vpliva na ležaje in utrujenost materialov. Kot pri vsaki stvari dosežeš najdaljšo življenjsko dobo nekje vmes med nekaj zagoni/dnevno in nekaj ur delovanja/dnevno. Nikakor pa ni dobro, da ti kompresor steče večkrat v eni uri ali pa da deluje veliko ur/dni nepretrgoma.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Ko se je pred kratkim menjal ventil (TEX), je serviser opazil, da je poleg tudi olje. Rekel je, da je to normalno, saj se s tem tudi malo maže kompresor, a vseeno me zanima, če res?

energetik ::

billy je izjavil:

No, saj ne mislim optimalno iz vidika COP, ta mi ni tako pomemben, ker itak na strehi stoji SE.
Mislil sem bolj v smislu dolgoživosti kompresorja.

60-70% moči?
Khm...tale moja je 12kw, moč omejena na 10kw, dela pa z 3kw, manj pa od sebe ne more dati. Če bi lahko dala 1kw bi bilo verjetno dovolj za takšne temperature kot so sedaj.
Kot je že bilo rečeno, za dolgoživost je pomembno tako število zagonov kot trajanje obratovanja, torej je potreben nek kompromis med obema. Glede na to, da stroji najbolje tečejo, ko so ogreti, je po mojem bolje, da se čim manjkrat zaganjajo, hkrati pa tudi nima smisla, da se kompresor s slabim izkoristkom dela na min. moči.

billy je izjavil:

Ko se je pred kratkim menjal ventil (TEX), je serviser opazil, da je poleg tudi olje. Rekel je, da je to normalno, saj se s tem tudi malo maže kompresor, a vseeno me zanima, če res?

Seveda je olje povsod v sistemu, saj se giblje skupaj s plinom po tokokrogu.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

billy je izjavil:

Ko se je pred kratkim menjal ventil (TEX), je serviser opazil, da je poleg tudi olje. Rekel je, da je to normalno, saj se s tem tudi malo maže kompresor, a vseeno me zanima, če res?

Vprašanje je, kje poleg je olje. Če je bilo v zamenjanem ventilu olje potem je to v redu. Če pa so bili oljni madeži poleg ventila (ko je bil še namontiran) pol pa je možnost, da ti nekje uhaja hladilni plin.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Ta prvo ja.

Zdaj pa držim pesti, da bi še vsaj enkrat bilo -5, da vidim kako potem deluje TČ :)

telexdell ::

billy je izjavil:

Ta prvo ja.

Zdaj pa držim pesti, da bi še vsaj enkrat bilo -5, da vidim kako potem deluje TČ :)

Daj, zamenjajva malce. Pri nas zadnje tri dni najmnanj: -4,9°C, -3,2°C in -3,7°C:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Huh, ne hvala :)

Danes je bilo ponoči celo +4. Do sedaj je bilo trenutno zino najmanj -9, pa še to en dan, tako da kje so tisti spomini o -20

Pa bolje, da je tak, nimam nič proti, danes se pričakuje lep, sončen dan :)

#goglobalwarming

billy ::

Da se vrnemo malo k teoriji.

Torej TČ se v takem vremenu velikokrat izkolopi/vklopi, ker pač potrebe po ogrevanju bajte niso tako velike. Trenutno je celo 3kwh TČ moči preveč.

Imam zalogovnik.

Bi bilo bolj pametno povišat temp vode v njem in pa povišat delto T pri kateri se potem TČ spet nazaj vklopi? Sedaj je na 45/3 stopinje. Pomeni deluje do 45 in potem od 42 spet greje.
Če bi dal recimo to na 50/10, bi se, povprečno gledano, večkrat TČ izklopila. Ali pa celo 55/15 ?
Vprašanje:
- bi bilo to bolj "zdravo" za TČ - dolgoživost?
- ker za ekonomiko oz COP, to ni najbolje?

energetik ::

O katerem zalogovniku zdaj pišeš, za ogrevalno ali sanitarno?
Še enkrat, noben zalogovnik ni tako velik, kot je celotna masivna izolirana bajta. Meni npr. danes večino časa TČ stoji. Ko bo termostat kliknil, pa bo TČ grela v kosu vsaj 4 ali 5h.
vires in numeris

billy ::

Jaz imam drugače narejeno:

TČ ogreva vodo v zalogovniku, 300 l, ki je kot hranilnik energije.
Od tu se potem ogreva SV, preko toplotnega izmenjevalca.
In pa preko mešalnega gre voda za talno gretje.

Gledam samo iz vidika dolgoživosti TČ, če bi bilo bolj smotrno vodo dat na višjo temp in povečat delto, ker bi potem prišlo do manj izklopov/vklopov, kot pa sedaj, ko se izklopi/vklopi nekajkrat dnevno...

_marc_ ::

Ve kdo za kakšnega preverjenega prodajalca, monterja za TČ Nibe v osrednji Sloveniji?

Gogo ::

Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

kixs ::

billy je izjavil:

Gledam samo iz vidika dolgoživosti TČ, če bi bilo bolj smotrno vodo dat na višjo temp in povečat delto, ker bi potem prišlo do manj izklopov/vklopov, kot pa sedaj, ko se izklopi/vklopi nekajkrat dnevno...


Ti bom povedal, ko moja crkne. Verjetno ni veliko taksnih, ki tecejo vecino casa 24/7 v zimski sezoni. Te dni, ko je toplo in soncno, jo cez dan izklopim - kaj pa cem, ce je med 23-24 stC v hisi.

hafo123 ::

Monter mi je priporočil za našo hišo (slaba izolacija fasade, nova okna, izolacija podstrehe in radiatorsko ogrevanje) TČ Bosch Compress 6000 AW 13t.
Kaj menite o tej toplotni črpalki?

brudi ::

Bosch ni slaba TČ, je pa problem manjši uparjalnik ,ki zna bit problem ,ko je potrebna večja moč ob nižjih temperaturah in slabše izolirani hiši.
V takem primeru je veliko boljša izbira Nibe ,ki ima precej večji uparjalnik,posledično lahko daje večjo moč in ima daljši interval defrostov cenovno sta pa tam tam, morda je Nibe kak evro dražja, vendar se splaća.

telexdell ::

billy je izjavil:

Jaz imam drugače narejeno:

TČ ogreva vodo v zalogovniku, 300 l, ki je kot hranilnik energije.
Od tu se potem ogreva SV, preko toplotnega izmenjevalca.
In pa preko mešalnega gre voda za talno gretje.

Gledam samo iz vidika dolgoživosti TČ, če bi bilo bolj smotrno vodo dat na višjo temp in povečat delto, ker bi potem prišlo do manj izklopov/vklopov, kot pa sedaj, ko se izklopi/vklopi nekajkrat dnevno...

Ti imaš zalogovnik in talno gretje? Pa vodo v zalogovniku ogrevaš na 45°C? To je čista neumnost!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

_marc_ ::

Gogo je izjavil:

http://www.klimasapo.si/wp/


Z njimi sem že bil v kontaktu, še kak predlog?

dulko ::

J.McLane je izjavil:

Na forumu ti lahko vsak svetuje, samo potem ko bo kaj narobe ga pa ne bo nikjer več.

Zato poslušaj nasvet v smislu na kaj moraš biti pozoren in sam pridi do zaključkov. V osnovi sta pomembna samo dva parametra:
- toplotne izgube objekta pri neki pričakovani zimski T (recimo -10°) - To ti pove kakšno moč naprave potrebuješ
- zahtevana temperatura za radiatorje - Vpliva na zgornjo točko, ker LT napravam pri višji temperaturi bolj pada moč

Toplotne izgube lahko oceniš na podlagi zdajšnje letne porabe energenta. Zahtevano temepraturo pa tudi lahko testiraš sedaj na starem ogrevanju tako da vremensko krivuljo znižaš na nekje 40° in ogrevanje pustiš da dela 24/7. Pustiš tako ene dva dni potem pa opazuješ ali bo v hiši topleje ali hladneje. Lahko pa premeriš vse radiatorje (ali dobiš specifikacije) in glede na dT izračunaš kakšno moč oddajajo pri kateri temepraturi.



Izbiram...fujitsu 14kw ali mitshubishi ZUBADAN 14kw?cenovno tm tm...na radiatorje seveda na 240m2
Termoshop ali orca?

brudi ::

_marc_ je izjavil:

Gogo je izjavil:

http://www.klimasapo.si/wp/


Z njimi sem že bil v kontaktu, še kak predlog?


Monterji NIBE Aleksander Lončarevič ,Leon Vrećko (TERMO), ogrevanje Zaveršnik, inštalacije Franc Golob...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: brudi ()

billy ::

telexdell je izjavil:

billy je izjavil:

Jaz imam drugače narejeno:

TČ ogreva vodo v zalogovniku, 300 l, ki je kot hranilnik energije.
Od tu se potem ogreva SV, preko toplotnega izmenjevalca.
In pa preko mešalnega gre voda za talno gretje.

Gledam samo iz vidika dolgoživosti TČ, če bi bilo bolj smotrno vodo dat na višjo temp in povečat delto, ker bi potem prišlo do manj izklopov/vklopov, kot pa sedaj, ko se izklopi/vklopi nekajkrat dnevno...

Ti imaš zalogovnik in talno gretje? Pa vodo v zalogovniku ogrevaš na 45°C? To je čista neumnost!


Iz tega zalogovnika gre potem tudi SV, zato 45.

J.McLane ::

Mislim da večina to razume, ampka še vedno, to je neumno narejeno, ker je COP odvisen od temperature ogrevalne vode, če imaš talno je COP najboljši če TČ greje samo na temperaturo kot jo zahteva talno. Ko potrebuješ pa SV pa preklopi v gretje SV na višjo temperauturo, bojler itak pogreje po potrebi in 300 l vode itak ne skuriš v enem šusu da bi ostal brez tople vode.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
44 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610306 (2621) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557292 (22021) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153247 (120071) Zvezdica27

Več podobnih tem