» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
31 / 77
»»

jabe ::

aborko je izjavil:

5-10 centov na dan.


V prehodnih obdobjih, kar je pri nas novembra in marca, ko TČ mal dela malo počiva, je celotnega standby, kamor štejem tudi samo zbujanje obtočne črpalke, da malo vodo pomeša in tipa, a je treba zagnati ali ne, 7-8kw/mesec, kar znese cca 0,8€/mesec.

Pozimi in poleti, ko standbyja praktično ni oziroma je gretje ugasnjeno je standbya 3-4kwh/mesec, oziroma 0,4€/mesec. Razlika 4kwh/mesec ali 0,4€/mesec.

Se pravi, da pustim prižgano vse skupaj v prehodnih obdobjih in TČ dela kar pač dela, predstavlja ta "znaten delež" 0,3% celotnega ogrevanja (vzeta povprečna poraba za ogrevanje v 7 letih).

cekr ::

Eno stransko vprašanje:
kje bi se dobil rezervni motor za ventilator.
Toplotna mi po 10-ih letih že malo preveč ropota pa bi bila potrebna menjava motorja.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

telexdell ::

Rezervni deli se običajno dobijo pri zastopniku, če jih boš vgradil sam ali servisu, če potrebuješ pomoč. Če bi navedel firmo in tip TČ, bi ti mogoče lahko kdo pomagal.
Da je TČ postala glasna je še najmanj lahko kriv sam elektromotor ventilatorja. Lahko je kaj narobe z ležaji ali samo vetrnico- kakšne obloge na njej ali se česa dotika...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

cekr ::

Mitsubishi. Ležaji v motorju so krivi. Se pa to ne popravlja. Samo zamenja.
Serviser mi že 3 mesce hodi. Tako, da bo najboljša rešitev, da ga sam zamenjam.
Sicer bo prišel šele drugo leto.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PrimoZ_ ::

Jaz ko hodim na srehod poslušam pri eni bajti že več kot 2 leti kako jim ruži ležaj na TČ. Tako da lahko samo rečem trpežna reč :))
In še bolj potrpežljivi sosedi da to poslušajo :))

Invictus ::

cekr je izjavil:

Mitsubishi. Ležaji v motorju so krivi. Se pa to ne popravlja. Samo zamenja.
Serviser mi že 3 mesce hodi. Tako, da bo najboljša rešitev, da ga sam zamenjam.
Sicer bo prišel šele drugo leto.

Ko ti bo zamenjal motor, naj ti pusti starega. Zamenjas lezaj in imas rezervo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

billy ::

btw, ima kdo Seltron regulacijo za talno gretje?

feryz ::

Invictus je izjavil:

Ko ti bo zamenjal motor, naj ti pusti starega. Zamenjas lezaj in imas rezervo...
Zakaj pa ne bi kar ležaja menjal? Stvar parih evrov.
Če je res ležaj. Rabiš par minut.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ko ti bo zamenjal motor, naj ti pusti starega. Zamenjas lezaj in imas rezervo...
Zakaj pa ne bi kar ležaja menjal? Stvar parih evrov.
Če je res ležaj. Rabiš par minut.

Če je TČ stara 10 let je možnost da je poleg ležajev poškodovano tudi ležajno ohišje in bi menjava ležajev bila le kratkoročna rešitev. Možno je tudi, da niti vetrnica ni več balansirana in bo tudi novi motor dokaj hitro začel ropotati. Najbolje bi bilo zamenjati tako motor kot vetrnico.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

cekr ::

Po toliko letih dela, ne bom šparal. 100€ za novega ni nič proti temu, koliko se je privarčevalo.
Z novim grem lahko ponovno v novih 10 let. Potem bo pa verjetno že čas za novo postrojenje.
No, vsaj upam, da bo kakšen napredek do takrat.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

feryz ::

Če bo 100, res nimaš kaj razmišljat.

DimmniBurek ::

Živjo, nekako sem zožal izbor in se odločam za Mitsubishi split PUD-SWM120YAA ecodan zunanjo enoto in EHSD-YM9D notranjo.
Kako ste zadovoljni z pritiklinami, kot je hrup, vibracije in pa sama kontrola toplotne.
Za Fujitsu so mi rekli da imajo dokaj bedno kontrolo temperature, da je res osnovno...
There Is No Stronger Drug Than Reality

nekikr ::

Ja kaj bi pa rad? Najboljši sistem je tisti, ki je preprost in ima malo gumbov. Nastaviš in pozabiš.

Omenjene enote so pa najbolj klasične kar jih je in so povsem ok. Hrup je enak kot pri ostalih, vibracije tudi, kontrola zadovoljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

DimmniBurek ::

Saj točno to. Menda ima Fujitsu dost bedno kontrolo in je glih v tem fora, skoz rabiš štelat. Če on ne zna poštekat da je zunaj blo včeraj 5°C, danes pa -10°C in ustrezno dvignit temperaturo vode v sistemu, pol rabiš ročno štelat.
Menda je tukaj Mitsu dost boljši?
There Is No Stronger Drug Than Reality

J.McLane ::

Ne verjamem, da katera naprava od znanih imen nebi imela tako osnovne zadeve kot je vremenska regulacija in notranji termostat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zvezdica27 ::

Vse toplotne delajo na krivulje (no, vsaj novejše) in to je najbolje. Interni algoritmi povprečja temperatur pa pač recimo, da so v rangu +- 2%.

Nastavi, pozabi, uživaj. Če je max kaj narediti je ko pač par dni res odstopa pozimi, da ročno daš + ali - 2, 3 stopinje ko pač je prevroče ali prehladno. To pa je stvar 1 minute na teden.

Seveda pa lahko čaraš vsak dan, max T in vse živo štelaš... meni se ne da več (odkar sem na TČ)

zz

billy ::

Krivulja brez zunanjega senzorja tudi ni optimalna, zato je notranji termostat da to malo uravnava, je pa čisto dovolj za neko normalno bivanje.

DimmniBurek ::

No saj to je point, rad bi mel nastavljeno enkrat in nej ona dela. Če bo res ultra mraz, pol maš itak več problemov in ročna nastavitev ni problematična, ne bi pa rad skoz nekaj drkljal...
There Is No Stronger Drug Than Reality

J.McLane ::

Potem se pa poglobi v navodila in jo nastavi, ali pa zateži monterju, da naj jo nastavi tako kot je treba. Jaz bi ti sicer predlagal prvo varianto, ker zanašati se na monterja da bo kaj storil po tem ko je že pokasiral je malo naivno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

Potem se pa poglobi v navodila in jo nastavi, ali pa zateži monterju, da naj jo nastavi tako kot je treba. Jaz bi ti sicer predlagal prvo varianto, ker zanašati se na monterja da bo kaj storil po tem ko je že pokasiral je malo naivno.

Krivulje ti ne more nastaviti monter! Vsaj ne ob času montaže TČ. Za optimalno nastavitev krivulje potrebuješ tudi leto in pol ali še več časa. V jeseni, ko se začne kurilna sezona nastaviš točko krivulje za višje temperature. Ko je januarja največji mraz nastaviš točko za najnižje temperature. Spomladi preveriš kako je ob višjih temperaturah in po potrebi to korigiraš. Naslednjo kurilno sezono pa še preveriš kako je ob najnižjih temperaturah. Če si nastavil OK potem lahko na vse skupaj pozabiš, drugače pač narediš še en krog. Pri nastavljanju posameznih točk pa nikar ne hiteti. Med vsako spremembo naj mine najmanj 24 ur, še bolje pa nekaj dni. Na ta način se ima temperatura v prostorih čas prilagoditi novim nastavitvam. Pa notranji termostat pri talnem gretju je povsem nepotreben. Zaradi velikih mas materiala v estrihu so spremembe temperatur preveč počasne. Ko pride čez uro ali več do spremembe so lahko trenutne razmere že povsem drugačne (npr- Sonce, katero je pregrevalo prostor je že zašlo).

PS Pa tudi sosedova krivulja ni nujno takšna, kot bi bila primerna za tvojo hišo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

billy ::

DimmiBurek imaš zunanji temperaturni senzor za uravnavanje krivulje?

DimmniBurek ::

Trenutno sem še v mrazu.
Predvidoma v začetku oktobra pridejo montirati Mitsubishija. Tako da predvidevam, da je zunanji senzor in sobni termostat.
There Is No Stronger Drug Than Reality

billy ::

Pardon, če si napisal, ampak ne vidim, imaš radiatorsko ali talno ogrevanje?

DimmniBurek ::

Radiatorji. Trenutno ogrevamo eno stanovanje (okoli 1200L kurilca), naslednje leto začnemo rihtat še stanovanje v nadstropju, bomo isto dali kar radiatorje, ker še ni čisto določena usoda te hiše:D Tako, da prav ogromno ne bi vlagal....
There Is No Stronger Drug Than Reality

Zgodovina sprememb…

billy ::

Hm hm, potem načeloma pride prav notranji termostat, ampak pri primernem reguliranju z zunanjim tipalom, ni potrebe po notranjem termostatu, niti ne po temp senzorju. Je pa res, da zapaše kdaj "naložit na ogn" :)

ToniT ::

Dovolj je, če daš znotraj on/off termostat za najvišjo temperaturo, ki jo želiš doseči.
Sam imam tako narejeno (radiatorji). Vse ostalo regulira peč sama glede na zunanjo temperaturo. Prvo in malenkost drugo zimo sem še nastavljal krivuljo, zadnjih 5 let pa se peči (toplotne črpalke) nisem niti dotaknil. Sredi junija sem jo preklopil na poletni režim, pred tednom dni pa na zimski.

billy ::

Nima tega sama, da preklopi na zimski način, če je povprečna dnevna temp XX stopinj? Ponavadi je to 18.

Ker potem lahko pride recimo tako kot letos avgust, ko je marsikdo že moral zakurit...avtomatika bi pa to sama uredila.

ToniT ::

Očitno je prestara....

energetik ::

billy je izjavil:

Nima tega sama, da preklopi na zimski način, če je povprečna dnevna temp XX stopinj? Ponavadi je to 18.

Ker potem lahko pride recimo tako kot letos avgust, ko je marsikdo že moral zakurit...avtomatika bi pa to sama uredila.
Imam tako avtomatiko, pa je ne maram. V tem obdobju se velikokrat zgodi, da bi TČ ponoči grela, jaz pa hladim z odprtimi okni. Tmin smo imeli zjutraj 4°, čez dan preko 20 z ogromno sonca.
Raje sam pritisnem tipko, ko jaz hočem in vidim, da bo res treba.

Mare15 ::

Pozdravljeni

Prosil bi vas za pomoč pri izbiri toplotne črpalke. Dobil sem že kar nekaj različnih ponudb in sem že kar malo zmeden.
Gre za vrstno hišo v Pivki(tri zunanje stene). Površina ogrevanja 120m2, izolacija 8cm, dvoslojna okna, radiatorji.
Med ponudbami hitachi yutaki monoblock 14kw (brez ogrevanja sanitarne vode) -sicer poceni a se mi ne zdi primerna.
Zelo zanimiva se mi zdi daikin
Althema 3 8kw (z ogrevanjem sanitarne vode), vendar me malo skrbi če je 8kw dovolj da greje na cca 22-23 stopinj tudi ob nizkih temperaturah. Prodajalci trdijo da je ok.
Glrde na ogrevanje z radiatorji me zanima tudi ali je tako ogrevanje s toplotno črpalko glede na vlozek cca. 8000 eur (-2500 subvencije), ekonomsko smiselno.
Zanima me se ali je glede življenske dobe kompresorja bolje montirati močnejšo toplotno črpalko ali je tudi daikin z tem novim plinom pod višjim pritiskom ok.

Hvala za nasvete

Lep pozdrav

energetik ::

Vse je odvisno od tvojih radiatorjev (velikost, tip, število). Če bi imel talno, je Altherma 8kW povsem zadosti za tvojo hišo. Jasno da vzemi tudi z ogrevanjem SV, seveda lahko nabaviš tudi povsem drug bojler 200-300L s vsaj 2,5-3m2 kačo, in nanj priklopiš katerokoli TČ, ki ima ustrezno regulacijo.
Tako da, npiši katere radiatorje imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mare15 ::

Vgrajeni so panelni kompaktni radiatorji
Dnevni prostor z jedilnico in kuhinjo: 2x 22kv/600 1400mm (42m2)
Hodnik spodaj: 1x11kv/600 720mm (6,1m2)
Predprostor 1x 11kv/600 520mm (2,8m2)
Spodaj se energetski prostor brez radiatorja 8m2, shramba 3m2 in wc 1,8m2.
Nato je odprto stopnišče in hodnik zgoraj: 1x 11kv/600 1000mm (10m2)
Kabinet: 1x11kv/600 1000mm (7,5m2)
Spalnica: 1x22kv/600 1120mm (18m2)
Soba 1x 22xv/900 400mm in 1x 11kv/600 920mm (14,5m2)
kopalnica: 1x 1,5VN-K_1764V 600mm (5,6m2)

Hvala za pomoč

energetik ::

Torej če prav berem imaš kar precej typ 11 radiatorjev, v par prostorih pa nobenega?

Ne bi si upal kar tako trdit, da bo običajna NT TČ tudi v najhujšem mrazu dovolj. Na žalost si zamudil prejšnjo zimo, ko bi lahko v realnosti preveril, kako toplo ogrevalno vodo rabiš. To pomeni da bi z obstoječim ogrevalnim virom pri popolnoma odprtih radiatorjih ugotovil najnižjo temp. vode, ki še zadostuje v najhujšem mrazu.

Po drugi strani, če boš imel vgrajene pomožne grelce, ni panike. Bodo v najhujšem mrazu pomagali. Hkrati lahko zamenjaš radiatorje v prostorih, kjer bo prehladno, z večjimi in debelejšimi. Vsaj tiste typ11 zamenjaš z enako velikimi typ22 ali celo typ33.

Mare15 ::

Najhujši mraz. S tem imaš v mislih pod -10 ali še nižje temperature. Kolikor jaz razumem ima daikin Altherma 3 vgrajen do 6 kw elektro grelnik. To bi potem moralo prebroditi par najhujših dni ali bi bilo bolje vgraditi Daikin Altherma 3 z do 9kw grelnikom.

Lep pozdrav

energetik ::

Mislil sem bolj tisto pod -10°. Ampak tega je par promilov časa letno. Glede na to, da 8cm izolacije ni tako grozno malo, bi znalo biti 6kW grelca dovolj. Nisem pa šel vsega računat, ker ni tako enostavno in nimam časa. Saj pravim, da bi to najlažje in natančno ugotovil s starim ogrevalnim virom prejšnjo zimo.
Seveda je absolutno nujno, da boš ogreval 24/7 po vremenski krivulji s popolnoma odprtimi radiatorji.

Še enkrat - ob težavah je enostavna rešitev menjava premalih radiatorjev z večjimi in debelejšimi. Vsaki TČ moč narašča z nižanjem temp. ogrevalne vode in obratno. Ob boljših radiatorjih in znižanjem temperature vode ji debesedno dvigneš toplotno moč (in zvišaš COP). Lej ti povem iz mojega primera (podobna kvadratura, le da 15cm fasade in talno gretje) - pri konstantnih -10° rabimo v talnem nekje 32-33°C (v sobah 22°). TČ NT 8kW to zmore za šalo, tudi pri -17° ni bilo težav.
Če pa boš ti rabil v tvojih radiatorjih 50°C, bi bil že problem. Oziroma se to kaže potem tako, da imaš v radiatorjih namesto 50 recimo 40°C, v sobah pa ne 23° ampak morda 20°. Ni ravno apokalipsa. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

To zimo boš preživel, naslednjo boš po potrebi dal v kakšno sobo večji radiator. Ni panike, dokler je TČ načeloma dovolj močna.

billy ::

Hm, ni 8kw pri 15cm fasade vseeno malo dosti moči?

energetik ::

Ni važna samo izoalcija, ampak enako tudi kvadratura in ogrevalna telesa.

Ja, moja je predimenzionirana, ampak se popolnoma nič ne pritožujem, ker mi je bistveno tudi, da je čimtišja. In ker večino časa dela pri 30% obratov, je skoraj neslišna. Hkrati pa ima velik uparjalnik glede na potrebe hiše, zato tudi SCOP dober.
Predstavljaj si na avtocesti pri 160km/h 1,0 NA bencinarja in 3,0 TDI. Zadeva je podobna, ta prvi se bo drl, drugega skoraj ne boš slišal.

feryz ::

Res je. Dejstvo pa je, da imajo inverter toplotne največji izkoristek pri delovanju na 55 - 65 procentov.
Se pa nihče ne sekira za to, ker so letni zneski smešno nizki. Ampak za kakšen evro ujeti ...

billy ::

energetik, ampak potem je tvoja informacija da imaš 8kw TČ, ki pa ne dela z 8kw takrat, ampak s koliko? :)

energetik ::

Kdaj takrat?

billy ::

Ko je -10

DimmniBurek ::

Jaz kupujem isto zdaj in sem se na koncu odloču za Mitsubishi 10kW, ki se jo da enostavno prestavit na 12kW.
Brez bojlerja, ker mi trenutni porabi zanemarljivo elektrike, in se mi zdi dodaten strošek ~1000€ za bojler preveč oz. nesmiseln. Če bo kdaj potreba, bom kupu na bolhi toplotno za sanitarno za 700€ in čaw.
Imam pa predračune z montažo in vsem okoli 6800-7000€, toplotna, filter, montaža in zagon. Temelj in elektro omarico bom pripravil sam.
There Is No Stronger Drug Than Reality

energetik ::

billy je izjavil:

Ko je -10

Ja ne vem točno, nimam shranjenih takih podatkov. Tako kakor se spomnim, če bi bilo konstantno -10°, bi delala z nekje 50-60% obratov. kakšna je takrat toplotna moč, je pa odvisno od mnogo pogojev. Od temperature ogrevalne vode, zunanje vlage (ali so defrosti ali ne) itd.

billy ::

Ja, torej okoli 6kw, kar je nekje tu, "od oke", koliko bi takšna hiša potrebovala ja.

Mare15 ::

Vprašal bi še če bi mi lahko kdo od vas z izkušnjami glede na mojo zgoraj navedeno kvadraturo predlagal še katero znamko TČ bi bilo pametno namestiti.
Daikin Atherma 3 8kw z 9kw grelcem
Fujitsu eaterstage 8kw, ki pa ima le 3kw grelce
Mitsubischi Zubadan 8kw, nimam pojma kaj je z grelci,
ali kaj povsem drugega.

Lep pozdrav

billy ::

To so vse TČ ranga tu tu, če te zanima višji rang pa poglej za Nibe.

PrimoZ_ ::

Kupi neki srednjega ranga.
Nibe, stiebel eltron,... je precenjeno.

Ko ti njihov zastopnik na sejmu reče, da ne pričakovat da bo to delalo 20 let kot včasih peč ampak da se menja na 10 let ali manj, se mu zahvalis in greš kupit nekaj cenejšega :)

billy ::

Res je ja, jaz bi sicer še razmišljal o LG monobloku, ker za tak denar se komot menja TČ na vsake 5 let :)

Mare15 ::

Med daikin infujitsu je razlika v ceni 1700 eur z montažo. Daikin naj bi bla vsaj po dokumentaciji sposobnejsa tudi pri nižji temp.ogrevati do 50/55 stopinj. Če fujitsu ob nižji temp. ne zmore sem na mrzlem (3kw grelec), pri daikin pa vskoči 9kw grelec. Si vse to skupaj prav razlagam ali ne razumem pravilno delovanja.
««
31 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610299 (2614) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557280 (22009) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141238 (11880) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153217 (120041) Zvezdica27

Več podobnih tem