» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
71 / 80
»»

Bellzmet ::

Naredi kot ti je všeč, pozabi na tistih 10 m.

IL_DIAVOLO ::

BCSman je izjavil:

Saj ze februarja je prisel racun za 250eur pri 20stopinjah v bajti, zdaj ko ni vec teh regulacij cen, sploh pa po marcu drugo leto ko se preide na fasisticni sistem obracunavanja, bo racun za elektriko 400eur na mesec pozimi za 20 stopinj v bajti.


Ok se grem raje malo drva sekat.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

DamijanD ::

Če ima kdo izkušnje, koliko recimo se v praksi pozna, če bi zamenjal radiator iz dolžine 90cm na 110cm? Vem, koliko je razlike v maksimalni moči glede na specifikacijo, ampak tisto so nerealni podatki (90/70/20 - 90° v radiatorju).

Utk ::

Kolk se pozna pri čemu?

Ok se grem raje malo drva sekat.

Ti kar. Tisti, ki se delate norce iz elektrarn in črpalk, kar sekajte drva, za drugo niste...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

DamijanD ::

Pri ogrevanju (pri čem pa drugem)? Pač zanima me recimo kakšna taka izkušnja:v sobi (12m2) smo zamenjali radiator iz 100 na 130 dolžine in se je temperatura v prostoru dvignila za 0.5°C pri isti temp radiatorja

Utk ::

Pri TČ dajo nekateri večje radiatorje, da lahko potem malo znižajo temperaturo v njih.
Neke drastične razlike ne bo. Jaz sem dal za 60% večje radiatorje v večjo dnevno sobo (trojne namesto dvojnih, plus še malo večje), pa je nekaj razlike, čeprav ne spet tako drastično, tako da od 20% več ne pričakuj ne vem kaj. Če že menjaš, daj trojnega, če imaš zdaj dvojnega.

DamijanD ::

Thx

brudi ::

Dolžina 10 m ni nobena težava , je pa cevi potrebno dobro izolirat, najbolj bi bilo vgradit predizolirne, ne vem pa če obstajajo za freonsko povezavo, za vodno so.

sbawe64 ::

DamijanD je izjavil:

Če ima kdo izkušnje, koliko recimo se v praksi pozna, če bi zamenjal radiator iz dolžine 90cm na 110cm? Vem, koliko je razlike v maksimalni moči glede na specifikacijo, ampak tisto so nerealni podatki (90/70/20 - 90° v radiatorju).

Bo isti tip ?
K11, K21/22, K33 so tipi.
Zadnji je najdebelejši.

Tudi termostatski ventili znajo zelo zapirati/ovirati pretok.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

DamijanD ::

Ja mislil sem na isti tip (K22). Termostatski ventil ni problem. Zaradi meni nepoznanega razloga je v eni sobi radiator krajši od okna (soda nadstropje nižje ima radiator v polni dolžini) in ker se je izkazalo, da je trenutno to najhladnejša soba, razmišljam, če bi pač zamenjal radiator iz 60*90 na 60*110 (kaskadno bi potem z ostanki lahko enega 80 zamenjal z 90 in še enega 70 z 80). Vprašanje samo a se splača kvihtat in ukvarjat s tem...

tony1 ::

"Termostatski ventil ni problem."

Ni problem, ker ni vgrajen ali ni problem, ker en forumaš pa že ne more vedeti česa koristnega? Skratka, ja, je lahko problem, tudi če je odprt do konca.

Najbolj trotlziher rešitev je res vgradnja enako velikega radiatorja kot eno nadstropje nižje. Če še ne bo dovolj, pa še močnejše pumpe...

DamijanD ::

Ni problem, ker vidim (oz. čutim), da je toliko odprt, da se niti ne dotika ventila (torej ima kar nekaj lufta). Pa tudi ni, da bi rekel, da je radiator hladnejši od ostalih...

GregiB ::

Eno malo... opzorilo... za vse, ki se odločate za TČ... Instalirali smo jo poleti. Zunanjo enoto smo namestili ob steni hiše tako, da je izpuh stran od hiše... čez tlakovce.
No, zdaj, ko je zahladilo, pa se je ob zunanji enoti na tlakovcih začel nabirat led, torej zmrzal izpihnjenega hladnega zraka. Na to naju ni nihče opozoril. Nerodno je, ker hodimo tam mimo in postaja spolzko... Ima kdo podobne izkušnje?
Zunanje enote ne bom prestavljal, verjetno bom posipal sol ali položil kak tepih za zunaj... Bi pa verjetno zunanjo enoto postavil drugje, če bi za top prej vedel...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Vedel ali ne vedel, zakaj ste dali zunanjo enoto tam, kjer se hodi mimo? To ni ravno prijetno niti če nimaš ledu pod nogami...

GregiB ::

Utk je izjavil:

Vedel ali ne vedel, zakaj ste dali zunanjo enoto tam, kjer se hodi mimo? To ni ravno prijetno niti če nimaš ledu pod nogami...


Zunanja enota je Kronotermova, zelo tiha. Dejansko gremo mimo, se ne zadržujemo ob njej, tako, da sploh ni moteče s tega vidika... Sicer pa... tlakovce (kjer hodimo mimo) imamo okoli hiše. Kjerkoli bi jo dali.... bi hodili mimo... Le pihalo bi lahko stran od tlakovcev, npr...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

feryz ::

Npr v hišo? Ni glih dober ta na primer.
Povsod je tako obrnjena, vsaj logika tako veli.

Utk ::

Pa ne hodiš stalno okoli hiše povsod, jo daš nekam da te ne moti. Mi je imamo meter od hiše, da greš lahko vmes.

GregiB ::

feryz je izjavil:

Npr v hišo? Ni glih dober ta na primer.
Povsod je tako obrnjena, vsaj logika tako veli.

Ne... tlakovce imamo okoli hiše. Postaja je pač os eni od sten (ne blizu kakšnega vhoda) in piha od hiše stranm, čez tlakovce... Sem pa par kolegov klical, ki imajo TČ... sem, ki piha čez asfalt, tlakovce in druge površine... zmrzuje...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Karen ::

DamijanD je izjavil:

Če ima kdo izkušnje, koliko recimo se v praksi pozna, če bi zamenjal radiator iz dolžine 90cm na 110cm? Vem, koliko je razlike v maksimalni moči glede na specifikacijo, ampak tisto so nerealni podatki (90/70/20 - 90° v radiatorju).

Jaz imam TČ, imel dva radiatorja nekje 120cm na po eni zunanji steni v spalnici - vogalna soba (ne me držat za besedo za cm, ampak proporci so pravi), zamenjal sem enega od teh (drugega pustil) za pol večjega (180cm), pa lahko rečem da se pozna. Tako da nekaj naredi. Iz 90 na 110 cm ne vem če bo kaj hudega, ampak pri 60cm lahko rečem da je razlika (pa bi rekel da ni samo placebo). Toliko iz prakse, teoretiki bodo pa tudi še kakšno rekli.

T743 ::

GregiB je izjavil:

Utk je izjavil:

Vedel ali ne vedel, zakaj ste dali zunanjo enoto tam, kjer se hodi mimo? To ni ravno prijetno niti če nimaš ledu pod nogami...


Zunanja enota je Kronotermova, zelo tiha. Dejansko gremo mimo, se ne zadržujemo ob njej, tako, da sploh ni moteče s tega vidika... Sicer pa... tlakovce (kjer hodimo mimo) imamo okoli hiše. Kjerkoli bi jo dali.... bi hodili mimo... Le pihalo bi lahko stran od tlakovcev, npr...


Zanimivo isto smo jo lani vgradili na enak način pa tega pojava nisem opazil, je pa res da je pod balkonom ampak to na temp. izpiha nima veze.
Tudi radiatorje se je štukalo v eni sobi iz cca 80 na 120-140 razlika se kar pozna tako, da če je plac ne škodi radiatorja podaljšati ali pa vgraditi daljšega.

mn ::

DamijanD je izjavil:

Če ima kdo izkušnje, koliko recimo se v praksi pozna, če bi zamenjal radiator iz dolžine 90cm na 110cm? Vem, koliko je razlike v maksimalni moči glede na specifikacijo, ampak tisto so nerealni podatki (90/70/20 - 90° v radiatorju).


Korado katalog, ce ti bo kaj v pomoc:

https://www.instal.si/web_prospekti/241...

Glej stran 43 pa naprej, recimo Korado Klasik Tip 22, temperature 45/40 60*90 = 520w, 60*110 pa 636W, torej cca 20%. Recimo pri 75/65 bi bile moci 1511 in 1847 za enaka radiatorja.

Ce sem seveda pravilno prebral te sezname?

Utk ::

Mislim, če je približno 20% večji, je normalno, da je približno 20% močnejši. Vprašanje pa kolk desetink celzija pomeni to v neki sobi. Če menjaš ker je neka prilika, pa bi pač dal malo večjega, je 20% bolje kot nič. Če je soba res prehladna, bi pa jaz dal tip 33 in imaš 50% več pri isti velikosti.

mn ::

Utk je izjavil:

Mislim, če je približno 20% večji, je normalno, da je približno 20% močnejši. Vprašanje pa kolk desetink celzija pomeni to v neki sobi. Če menjaš ker je neka prilika, pa bi pač dal malo večjega, je 20% bolje kot nič. Če je soba res prehladna, bi pa jaz dal tip 33 in imaš 50% več pri isti velikosti.


No in ravno tako je normalno, da bo razlika med notranjo temperaturo in zunanjo za do 20% visja. Toplotni tok se povecuje linerano s temperaturno razliko. Torej recimo 20 notri, 0 zunaj, lahko pricakujes razliko DO 2C. V praksi? Ne vem.

feryz ::

GregiB je izjavil:

Ne... tlakovce imamo okoli hiše. Postaja je pač os eni od sten (ne blizu kakšnega vhoda) in piha od hiše stranm, čez tlakovce... Sem pa par kolegov klical, ki imajo TČ... sem, ki piha čez asfalt, tlakovce in druge površine... zmrzuje...
A jo imate prenizko?
Moja je približno 30 cm od tal in nič ne drma tlakovcev. Una zastonjska jajca od TČ imam.
Ti imaš pa itak mercedeza, problemov sploh ne bi smelo biti.

Utk ::

Toplotni tok se povecuje linerano s temperaturno razliko. Torej recimo 20 notri, 0 zunaj, lahko pricakujes razliko DO 2C.

Ja, "do 2C" je čisto logičen odgovor. Logično pravilen odgovor bi bil tudi, da bo razlika med 0 in 10 stopinj glede na prej. Ampak tudi čist neuporaben.

V praksi? Ne vem.

Tako je.

GregiB ::

feryz je izjavil:

Moja je približno 30 cm od tal in nič ne drma tlakovcev. Una zastonjska jajca od TČ imam.
Ti imaš pa itak mercedeza, problemov sploh ne bi smelo biti.


Zunanja enota je na cca. 20cm visokem pedestalu. Je pa res, da ima ohišje, ki zračni tok pri izhodu usmerja k tlom... Tvoja "jajca" verjetno pihajo premočrtno k tlom...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

kixs ::

Ne vem kaj mislis s premocrtno?

Sicer pa malo nagni toplotno nazaj, da bo pihalo bolj v zrak. Ali pa daj spredaj mali spojler, ki bo spet zrak preusmeril gor.

Utk ::

Jaz priporočam elektrarno in talno gretje...

GregiB ::

kixs je izjavil:

Ne vem kaj mislis s premocrtno?


Vzporedno s tlemi... Torej naravnost iz enote...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Res tako piha. To je to.

Reci naj ti pridejo previti rebra navzgor, da te ne bodo imeli na vesti.
Matr, firma misli, da dobro skonstruira, v resnici pa razvijejo morilski stroj. Nikoli ne bo za vse prav.

Bellzmet ::

Za tako opevane in drage TČ bi si mislil, da si to lahko vsak sam naštela.

wcpapir ::

Sigurno je možnoat zrak preusmerit. Jaz imam pred to zastonjsko TČ sicer travo a ni nič ožgana. Sosed ima kronoterm, ki izgleda kot da ima neko škatlo preko in reže obrnjene čisto navzdol, trava je bila takoj zanič. Je pa lepa njegova TČ. Pomoje gre te alu lamele odvit in privit pod bolj ugodnim kotom.

feryz ::

Potem se bo pa grdo notranjost videlo. To pa ni ok.

GregiB ::

wcpapir je izjavil:

Pomoje gre te alu lamele odvit in privit pod bolj ugodnim kotom.

Žal ne... lamele so del ohišja, v bistvu zvarjene nanj... Kota se ne da prestavljati...
Moram pa povedat, a sva se za Kronoterm z gospo odločila, ker je dejansko izjemno tiha. Živimo v naselju, sosedova bajta je 10m od naše zunanje enote... Brnenja kakšnih japonskih derivatov verjetno ne bi dolgo trpel...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

wcpapir ::

Nevem katero imaš, je pa sosedova glasnejša od našega zastojnška.

Si ziher, da so lamele varjene? Nic hudega fleks, tanka šajba in jih porežež od zadaj navzven. Narediš L kotnike in jih prinetaš na panele in si lahko narediš nastavljive panele...

feryz ::

Nah, saj je rekel, da bo sol nabavil. Trava jo obožuje.

tony1 ::

"a sva se za Kronoterm z gospo odločila, ker je dejansko izjemno tiha. Živimo v naselju, sosedova bajta je 10m od naše zunanje enote... Brnenja kakšnih japonskih derivatov verjetno ne bi dolgo trpel... "

Dober je tale K. marketing :-) Japonske TČ/klime so zelo dobre, in razen, če se ni v zadnjem letu, dveh kaj spremenilo, so precej pred K. ...

So pa tudi med japonskimi razlike (Nibe je dražji od Micke).

Sicer pa so Švabi menda že popizdili nad hrupom TČ zrak-voda in delajo tudi TČ, ki nimajo zunanje enote, ravno zaradi hrupa. Stane pa kombinacija take TČ s centr. prezračevalnim sistemom 10k in več...

DamijanD ::

A ni Nibe švedski?
Drugače pa sklepam, da pri kronotermu tiste reže tudi pomagajo pri dušenju hrupa...

sbawe64 ::

2020 is new 1984
Corona World order

tony1 ::

Zanimivo... Paše k ceni ;)

tomaxxx ::

V naslednje pol leta se bom moral (dokončno) odločiti za sitem ogrevanja, trenutno je po "projektu" TČ zrak/voda, ali bi bilo smiselno dodati tudi zalogovnik, tako da bi ponoči na cenejšo tarifo naredil nekaj zaloge za čez dan?
Gre pa za hišo 63letnik, katero smo "slekli" skoraj do 3. faze, tako so vgrajena nova okna (ral), nova streha z dodatno 8cm gutex izolacijo, nova fasada stiropor 15cm...

TESKAn ::

Zalogovnik predvsem za defrost cikle, da ti ne hladi vode v sistemu.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

energetik ::

tomaxxx je izjavil:

V naslednje pol leta se bom moral (dokončno) odločiti za sitem ogrevanja, trenutno je po "projektu" TČ zrak/voda, ali bi bilo smiselno dodati tudi zalogovnik, tako da bi ponoči na cenejšo tarifo naredil nekaj zaloge za čez dan?
Gre pa za hišo 63letnik, katero smo "slekli" skoraj do 3. faze, tako so vgrajena nova okna (ral), nova streha z dodatno 8cm gutex izolacijo, nova fasada stiropor 15cm...
Pozabil si povedat radiatorji ali talno...
Sicer tisti par 100L zalogovniki so zgolj za defrost, če imaš radiatorje.
Zaloge za čez noč s tem ne boš naredil.
Najboljši zalogovnik je masivna in izolirana bajta.
vires in numeris

trancer01 ::

Tako je, vendar zalogovnik na radiatorskem ogrevanju običajno vseeno koristi pri odmrzovanju, včasih pa je tudi nujen, na primer če je v sistemu premalo vode ali se uporablja regulacijo po posameznih prostorih.

tomaxxx ::

Ogrevanje samo talno (klet, pritličje, mansarda)

trancer01 ::

V tem primeru zalogovnik ni nujen, če zadošča moč vgrajene obtočne črpalke v toplotni črpalki. Zalogovnik bi potreboval, če bi hotel imeti več kot en ogrevalni krog ali če bi bila obtočna črpalka premalo močna, da bi zagotovila zadosten pretok v vseh ceveh talnega ogrevanja.

Katero toplotno črpalko nameravaš vgraditi? Kakšna je površina vseh ogrevanih prostorov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

tomaxxx ::

trancer01 je izjavil:

V tem primeru zalogovnik ni nujen, če zadošča moč vgrajene obtočne črpalke v toplotni črpalki. Zalogovnik bi potreboval, če bi hotel imeti več kot en ogrevalni krog ali če bi bila obtočna črpalka premalo močna, da bi zagotovila zadosten pretok v vseh ceveh talnega ogrevanja.

Katero toplotno črpalko nameravaš vgraditi? Kakšna je površina vseh ogrevanih prostorov?


Zalogovnik sem imel v mislih zgolj iz razloga novega obračunavanja cen el. energije.

Kvadrature je cca 230m2

Toplotna črpalka Panasonic oz. Weishoupt, 13kW, točnega modela še nimamo izbranega.

DamijanD ::

Ne vem koliko se to dejansko splača. Podnevi lažje greješ ampak je dražji štrom, ponoči pa kontra. In tudi, če hočeš narediti zalogo moraš greti z večjo temperaturo, kot jo potrebuješ (pada učinkovitost).

Mi imamo za dobrih 200m2 180l (pretočni)zalogovnik, tako kot je bilo rečeno za potrebe defrostinga...

energetik ::

tomaxxx je izjavil:

Zalogovnik sem imel v mislih zgolj iz razloga novega obračunavanja cen el. energije.
Ne boš s tem nič naredil. Taka bajta potrebuje reda 60 kWh toplote dnevno pri recimo takih temp. kot jih imamo zdaj v LJ kotlini (24/7 okoli nule). Denimo da bi uporabil temperaturo ogrevalne vode 40-30˚C v zalogovniku. Filal bi ga 8h, črpal ven 16h, torej za 16h bi rabil 40 kWh v zalogovniku. Potreboval bi cca. 3500L zalogovnik za take podvige. TČ pa bi morala biti konkretno predimenzionirana, da bi v 8h ledene megle naredila 60 kWh toplote.
Torej vidiš, da so par 100L zalogovniki kvečjemu za premostitev defrosta.

Po drugi strani ima tvoja bajta vgrajenih par 10 ton betona in opeke. Recimo če 100 ton betona+opeke pregreješ za samo 1?C, je to blizu 30 kWh toplote. Torej od 22-6h raje za kako ° dvigni želeno temp, čez dan pa spusti nazaj.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Bizkit45 ::

Veliko berem, da omenjate da defrost cikel defrosta s prej ogreto vodo..pa ste sigurni? Mislim da defrost samo obrne output preko 4 way ventila, da ta odmrzne enoto. Ker sem skoraj 100% da v zunanji enoti ne tece voda pac pa plin, ki ga stiska in razteza. Torej, ne razumem zakaj bi zalogovnik pripomogel k odtaljevanju. Mogoce se pa motim.
««
71 / 80
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1137990 (2455) joez7
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16613885 (6200) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22560983 (25712) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7142450 (13092) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161589 (128413) Zvezdica27

Več podobnih tem