» »

Nakup stanovanja kot naložba

Nakup stanovanja kot naložba

««
4 / 11
»»

Okapi ::

Še boljši primer računa bi bil, da živiš v 150k evrov vrednem stanovanju (lepem, novem ...) in zanj plačuješ tržno najemnino. Potem pa na loteriji zadaneš 150k evrov. Jih boš vložil v delnice in še naprej živel v najemu, ali boš odkupil stanovanje?

O.

thramos ::

Okapi je izjavil:

najemnik lahko tisti trenutek kupi stanovanje
Se pravi je nakup vseeno boljši?


Ne, ni. Zato sem dodal "če bi tako želel", kar si priročno izpustil. Če je njuna želja lastna streha nad glavo po 25 letih, bo to dosegel začasni najemnik z boljšo, večjo in novejšo.

Da pa najem ni vedno boljša izbira (veliko lastnih sredstev, rast vrednosti nepremičnin) pa smo povedali že stokrat.

Smurf ::

Utk je izjavil:

Ne, v tistem članku piše obratno. Da je stanovanje več vredno od premoženja drugega, je pa manj likvidno.

Niti ne, un, ki kupuje, kupuje stanovanje vredno 121k€, po 25 letih bo imel premozenje stanovanje.

Drugi, ki najema bo po 25 letih imel premozenje 190k€.

Prvi ima vec premozenja samo, ce je vmes narastla cena nepremicnine iz 121k€ na 190k€.

Okapi je izjavil:

Ne upošteva zaradi tega, ker pravi račun bi bil, če bi primerjal 50 let najema proti 50 let lastništva (pri čemer lastnik nepremičnine 25 let vlaga (in to več denarja) z enakim donosom kot najemnik).

Po 25 letih ima najemnik 180k€. Ce lastnik hise ne more prodati hise za 180k€ potem je na slabsem.

Okapi je izjavil:


Če računaš 50 let lastništva proti 25 let najema + 25 let lastništva, si v bistvu priznal, da se lastništvo splača, samo ne ravno za vsako ceno.

25 let najema + 25 let sem ti omenil zato, da sem ti poenostavil primer. Ne vem kje ti vidis, da se lastnistvo bolj splaca.

Okapi je izjavil:


Koliko je takih, ki podedujejo nepremičnino, v kateri bi lahko živeli, pa jo prodajo in izkupiček vložijo v delnice, živijo pa v najemu?

Osnovni problem pri vseh teh papirnatih izračunih pa je, ker ne upoštevajo, da najemnik v bistvu hazardira z nečem, kar praktično nujno potrebuje za življenje.

O.

Jaz sem eden izmed takih (sicer premozenja nisem podedoval, ampak prisluzil). Ne razumem s cem hazardiram? Premozenje sem lepo pametno razprsil, da ni velikega tveganja.
Sicer cisto mozno, da se bom nekoc odlocil za nepremicnino, ampak to verjetno ne bo zaradi financno bolj optimalne opcije.

Okapi je izjavil:

Še boljši primer računa bi bil, da živiš v 150k evrov vrednem stanovanju (lepem, novem ...) in zanj plačuješ tržno najemnino. Potem pa na loteriji zadaneš 150k evrov. Jih boš vložil v delnice in še naprej živel v najemu, ali boš odkupil stanovanje?

O.

Jaz? Delnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Utk ::

Prvi ima vec premozenja samo, ce je vmes narastla cena nepremicnine iz 121k€ na 190k€.
Če je varno sklepat, da ti delnice rastejo 6% letno, je tudi to samo še bolj varno sklepat, da bo stanovanje vredno najmanj 200 jurjev, lahko pa še veliko več.

AndyS ::

Tule si nastavite parametre po svojih predvidevanjih (željah) in zagovarjajte svoje stališče: http://www.nytimes.com/interactive/2015...


Vsak ima svoje razloge/želje/videnja za prihodnost zato je splošni pravilni odgovor nemogoč. Nepredvidljivosti prihodnosti še omenil nisem. Čez 20 let bosta vsekakor obstajali dve množici ljudi, tisti, ki so imeli prav in tisti, ki niso. V vsaki množici pa bodo tako najemniki kot lastniki.

Smurf ::

Utk je izjavil:

Prvi ima vec premozenja samo, ce je vmes narastla cena nepremicnine iz 121k€ na 190k€.
Če je varno sklepat, da ti delnice rastejo 6% letno, je tudi to samo še bolj varno sklepat, da bo stanovanje vredno najmanj 200 jurjev, lahko pa še veliko več.

Meni se zdi 6% letno lazje dosegljivo kot, da se vrednost nepremicnini poveca iz 121k€ na 190k€. Ampak seveda to naj vsak zase oceni.

Utk ::

Posojilo v članku je vzeto s fiksno obrestno mero. Tu not se skriva kar nekaj jurjev, ki jih v resnici ne bi blo treba plačat.
Čeprav, že samo posojilo na 25 let se nikakor ne more splačat. Če ga ne moreš odplačat v 15 letih, si ga pač ne moreš privoščit.

Okapi ::

Predvsem je treba upoštevati, da lastnika v resnici nič ne prizadane, če je vrednost nepremičnine manjša od pričakovanj, ker bo v njej natanko enako dobro živel, ne glede na njeno trenutno tržno vrednost. Najemniku/vlagatelju pa lahko padec delnic ali povišanje najemnine krepko prekriža načrta.

O.

Smurf ::

Okapi je izjavil:

Najemniku/vlagatelju pa lahko padec delnic ali povišanje najemnine krepko prekriža načrta.

Zato si vlaganje razpris. Ce vlagas tako, da je moznost da v letu ostanes naenkrat brez svojih prihrankov, potem delas nekaj mocno narobe. Povisanje najemnine ni problem, ker lahko zadevo hitro zamenjas. Po drugi strani pa si pri kreditu bistveno manj fleksibilen.

Okapi ::

Zakaj je treba kredit mešati zraven? Govorimo o lastništvu stanovanja. Iz lastnega, odplačanega stanovovanja te težje kdo izseli, če se znajdeš v finančnih težavah, kot iz najetega. Par mesecev neplačanih najemnin in je konec veselja.

Torej - nekje moraš živeti, v žepu pa imaš dovolj denarja za nakup primernega stanovanja. Boš kupil stanovanje ali vložil v delnice in stanovanje najel? OK, ti si finančni genij in si pravočasno kupil Applove in Googlove delnice, ampak tovrstne splošne nasvete se daje za povprečne ljudi. In kdor povprečnemu človeku svetuje, da je bolje denar vložiti v delnice in plačevati najemnino, je bodisi neumen ali zloben.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Invictus ::

Okapi je izjavil:


Vmes je pa en kup "nepotrebnega" računanja.;)
http://www.finance.si/8836789/Kupiti-al...

Finance seveda predpostavljajo da bo lastnik popravljal vse kar se najemnik sprdne.

Mislim da to ne bo šlo ...

Lastnik ji ne bo kupil novega kavča, ko ji stari ne bo všeč. Niti mu ni treba zamenjati pokvarjenega pralnega stroja. Ker ga k tem nihče ne obvezuje. Popravil bo tisti minimum s katerim lahko sosedom povzroči škodo, to je popravilo elektrike in vode. Za ostalo se mu sladko je**
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr.B ::

Seveda da, enako kot CE se pokvari aparat v kuhinji, kopalnici... Je to dolznost lastnika. Razen CE Ko last ok dokaze nasprotno...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

Mr.B je izjavil:

Seveda da, enako kot CE se pokvari aparat v kuhinji, kopalnici... Je to dolznost lastnika. Razen CE Ko last ok dokaze nasprotno...

Pravzaprav ne, ker ni nikjer definirano.

Saj nikjer ne piše kaj je minimum za oddajo stanovanja ... Samo opremljena stanovanja se prej oddajo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Popravil bo tisti minimum s katerim lahko sosedom povzroči škodo, to je popravilo elektrike in vode. Za ostalo se mu sladko je**

Ta "sladko jebe" je povsem nepotreben. Za minimalno najemnino minimalne storitve. Ljudje bi imeli bio-eko-domače, ročno obrano in skuhano na Triglavu, ampak plačali bi pa toliko kot stane v Lidlu (z odštetim petkovim ali katerim bonom). Za recimo 300€ večjo najemnino se lasnitku ne bo sladko jebalo.

Mr.B ::

V bistvu se lastnik skrega z dolgoletnim najemnikom.Najemnik se odseli in lastniku pusti stanovanje..TODA: Ko se je najemnik vselil je bila oprema stara...ko oddide bo oprema se starejsa... Za enako najemnino bodocega najemnika bo potrebno ...no racunaj. Pac vse je trg
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nekikr ::

Bo potrebno storiti nič, če je bila najemnina že prej minimalna. Ali pa jo povišati za vrednost inflacije. Za "dražje" najemnine (ki niso dražje ampak samo nudijo več) bo pa lastnik storil kar mora.

fosil ::

Še eno stvar je treba upoštevat.
180k EUR bo čez 25 let realno vredno precej manj. Inflacija pa to.
In če danes plačuješ za najemnino recimo 500 EUR, jih boš moral čez 25 let za isto stanovanje precej več.
Tako je!

Invictus ::

nekikr je izjavil:

Bo potrebno storiti nič, če je bila najemnina že prej minimalna. Ali pa jo povišati za vrednost inflacije. Za "dražje" najemnine (ki niso dražje ampak samo nudijo več) bo pa lastnik storil kar mora.

Kaj je to kar mora? Še nihče mi ni odgovoril na to ... In kaj je predpisano po zakonu ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Vi ful zgrešite point tukaj tako velik da glava peče.

Jaz bom imel stanovanje moje moje po 20 letih. In je dosti vseeno koliko bo takrat vreden. Amapk če umrem, če moja partnerka umre in vse skupaj bodo imeli stanovanje še moji otroci, ki bo vsaj eden imel rešen stanovajski problem! Njemu se ne bo treba ukvarjat z tem vprašanjem.

Tukaj je edino eno vprašanje ali znam priditi do stanovanja tako da ne bom živel ob kruhu in vodi naslednjih 20 let ali ne.

MoRp ::

Tody je izjavil:

Vi ful zgrešite point tukaj tako velik da glava peče.

Jaz bom imel stanovanje moje moje po 20 letih. In je dosti vseeno koliko bo takrat vreden. Amapk če umrem, če moja partnerka umre in vse skupaj bodo imeli stanovanje še moji otroci, ki bo vsaj eden imel rešen stanovajski problem! Njemu se ne bo treba ukvarjat z tem vprašanjem.

Tukaj je edino eno vprašanje ali znam priditi do stanovanja tako da ne bom živel ob kruhu in vodi naslednjih 20 let ali ne.


Čist po pravici mi je tale post najboljši v tej temi.

NonPlusUltra ::

Invictus je izjavil:


Finance seveda predpostavljajo da bo lastnik popravljal vse kar se najemnik sprdne.
Mislim da to ne bo šlo ...
Lastnik ji ne bo kupil novega kavča, ko ji stari ne bo všeč. Niti mu ni treba zamenjati pokvarjenega pralnega stroja. Ker ga k tem nihče ne obvezuje. Popravil bo tisti minimum s katerim lahko sosedom povzroči škodo, to je popravilo elektrike in vode. Za ostalo se mu sladko je**

Hja, dolgo se mu ne bo sladko j****. Prav lepo ga ga obvezuje Stanovanjski zakon (SZ-1).
Novega kavča zaradi grde barve res ne bo kupil, bo pa moral zamenjati pokvarjen pralni stroj, če je bilo stanovanje oddano s pralnim strojem in če ga najemnik ni pokvaril zaradi malomarnega ravnanja.
92. člen
(dolžnosti lastnika stanovanja)
Lastnik stanovanja mora:
– vzdrževati stanovanje in skupne dele v stanovanjski ali večstanovanjski stavbi v stanju, ki zagotavlja najemniku normalno uporabo stanovanja ter skupnih delov ves čas trajanja najema v skladu s pravilnikom iz 125. člena tega zakona;
94. člen
(obveznosti najemnika stanovanja)
Najemnik stanovanja mora:
– odgovarjati za škodo, nastalo pri nepravilni oziroma malomarni rabi stanovanja;

Tudi zato obstaja najemna pogodba, da se popiše stanovanje in opremo s katero se oddaja, ter stanje vsega tega ob prevzemu/predaji. Najemnini normalno določa ceno tudi sama oprema. Zato, karkoli od tega (kar določa ceno) se pokvari ali iztroši zaradi normalne uporabe in ne malomarnosti najemnika, je dolžan lastnik zamenjati ali popraviti. Ali se dogovoriti za znižanje najemnine zaradi slabših pogojev od začetnih.
Primer: stanovanje se oddaja z novo superduper klima napravo, kar najemodajalec izpostavlja kot razlog za višjo najemnino. Če se klima med normalnim delovanjem pokvari, jo je dolžan lastnik popraviti. Lahko pa se dogovori z najemnikom za nižjo najemnino.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

nekikr ::

Invictus je izjavil:

nekikr je izjavil:

Bo potrebno storiti nič, če je bila najemnina že prej minimalna. Ali pa jo povišati za vrednost inflacije. Za "dražje" najemnine (ki niso dražje ampak samo nudijo več) bo pa lastnik storil kar mora.

Kaj je to kar mora? Še nihče mi ni odgovoril na to ... In kaj je predpisano po zakonu ...

Mora to, kar je zapisano v najemni pogodbi in kar je minimum po zakonu. Zakon boš že sam poiskal, lahko ti ga pa poiščem jaz, za simboličnih 100€. Easy.

thramos ::

MoRp je izjavil:

Tody je izjavil:

Vi ful zgrešite point tukaj tako velik da glava peče.

Jaz bom imel stanovanje moje moje po 20 letih. In je dosti vseeno koliko bo takrat vreden. Amapk če umrem, če moja partnerka umre in vse skupaj bodo imeli stanovanje še moji otroci, ki bo vsaj eden imel rešen stanovajski problem! Njemu se ne bo treba ukvarjat z tem vprašanjem.

Tukaj je edino eno vprašanje ali znam priditi do stanovanja tako da ne bom živel ob kruhu in vodi naslednjih 20 let ali ne.


Čist po pravici mi je tale post najboljši v tej temi.


Že povedano: če vam je bolj pomembno, da pustite potomcem kup starega betona (ali ceglov) namesto bolj likvidnih sredstev, potem je nakup za vas. Nepremicnine.net so polne oglasov, kjer otroci za nizko ceno prodajajo nekaj, za kar so njihovi starši pred 30 leti mislili, da bodo potrebovali.

fosil ::

thramos je izjavil:

Že povedano: če vam je bolj pomembno, da pustite potomcem kup starega betona (ali ceglov) namesto bolj likvidnih sredstev, potem je nakup za vas. Nepremicnine.net so polne oglasov, kjer otroci za nizko ceno prodajajo nekaj, za kar so njihovi starši pred 30 leti mislili, da bodo potrebovali.

Če potomci niso v stanju počakati kakšno leto ali dve, da se nepremičnina proda po primerni ceni, potem si hudo zgrešil že nekje drugje in ne pri zapuščini.
Tako je!

thramos ::

Vsekakor, a zakaj bi jim nižal vrednost zapuščine oz. oteževal zadeve?

Tody ::

Thramos, inflacija is a bitch ni šanse, da ti lahko danes zasluženih 100.000 eur ohranjaš likvidnih naslednjih 20 let da bi popušil vsaj toliko kot s stanovanjem. In to kar je fosil rekel...

thramos ::

Misliš rečt deflacija?

nekikr ::

Inflacija bo napihovala vrednost nepremičnine in znižala tvoje denarne prihranke (velika večina z delnicami pač ne bo zaslužila toliko, kot bo izgubila z inflacijo, če pustimo ob strani dejstvo, da velika večina izgubi pri borznem mešetarjenju).

thramos ::

Velika večina in velika večina? Boš podkrepil to s čim?

Tilen ::

S&P 500 gre 200 let praktično samo gor, ne vem, kako bi lahko večina izgubljala.

S&P 500

vir: Wikipedia


Možno je vse.


The S&P 500, or the Standard & Poor's 500, is an American stock market index based on the market capitalizations of 500 large companies having common stock listed on the NYSE or NASDAQ
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

noraguta ::

Ja sam da je s&p overall indeks. Kjer ne upoštevajo nasedlih investicij. Tu je nepremičnina precej bolj varna naložba.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Magic1 ::

Razen če ti je ne kaj poruši, kar se je pa marsikje zgodilo.
Magic

noraguta ::

Bolj al manj je tam zavarovanje za delnice ga ni.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Tilen ::

noraguta je izjavil:

Bolj al manj je tam zavarovanje za delnice ga ni.


Kako ne?

http://www.investopedia.com/terms/p/pro...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jalovec09 ::

Zato pa se novogradnje prodajajo kot za med....nekdo ima 100.000 gotovine, kupi stanovanje in daje v najem za 450 evrov. Tistih 50 evrov sem odštel za vzdrževanje, beljenje, nakup tehnike.
V enem letu skoraj 5000 evrov in po 20 letih 100.000 evrov.
Seveda stanovanej tudi dobro zavaruje.
Vsekakor boljš to kot v delnice, sklade, bančno varčevanje ali še najslabše denar v štumf.

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Ne vem, kako lahko 5% donos promoviraš kot nekaj tako fascinantnega.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jalovec09 ::

Ni velikega rizika. Stanovanje ne more noben ukrast, kot izguba vrednosti delnic ali doma spravljen zlato/denar.

Tilen ::

Predvidevam, da oddajal za neko daljše obdobje še verjetno nisi, ne?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

K3kec ::

Tilen je izjavil:

Ne vem, kako lahko 5% donos promoviraš kot nekaj tako fascinantnega.

Kakšen je pa tvoj letni donos?

Tilen ::

Zakaj bi bilo to pomembno? Jaz samo pravim, da tudi 5% ne bo tako enostavno dobiti, kot si to jelovec09 predstavlja. Neplačniki, nezasedenost kapacitet, itd. Excel seveda vse prenese.

For the period 1950 to 2009, if you adjust the S&P 500 for inflation and account for dividends, the average annual return comes out to exactly 7.0%.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

K3kec ::

Tilen je izjavil:

Zakaj bi bilo to pomembno? Jaz samo pravim, da tudi 5% ne bo tako enostavno dobiti, kot si to jelovec09 predstavlja. Neplačniki, nezasedenost kapacitet, itd. Excel seveda vse prenese.

Čisto informativno, da boš pač pokazu, kako so tvoje naložbe dobro obnesejo. Ne bodi skromen ;)

Tilen ::

Tukaj smo enkrat pred časom sestavili en portfelj. Lahko na novo izračunaš. Upoštevaj še spremembe tečaja EUR/USD, EUR/CHF, Apple split 7:1 in višje dividende.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

celada ::

Tilen je izjavil:

Zakaj bi bilo to pomembno? Jaz samo pravim, da tudi 5% ne bo tako enostavno dobiti, kot si to jelovec09 predstavlja. Neplačniki, nezasedenost kapacitet, itd. Excel seveda vse prenese.

For the period 1950 to 2009, if you adjust the S&P 500 for inflation and account for dividends, the average annual return comes out to exactly 7.0%.


Kak je pa kaj donos v zadnjih 20-25 letih?

Mr.B ::

Recimo, če si imel dnar v času debelih krv bi nivestiral v sledeči sklad Link. Recimo razlika kapitala je čez 3.5€ kar se nekaterim zdi malo, toda tvoj vložek je bil 4€ "glede na nastop ojra", kako bi se obrestovala invsticija nakupa stanovanja..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

-valvoline- ::

Ce bi blo tak fajn vzet kredo in da ti ga nekdo drug odplacuje potem bi vsi vzel po par stanovanj in nihce neb vec dalal. V real lajfu je pa tako da ko nepremicnino oddas se pokrije komaj pol mesecnega obroka, al pa se to ne. Najemnine padajo, in se bodo. Tujih delavcev ki najemajo stanovanja je vedno manj, gospodarstvo pa crkuje. Studentski balon je tudi ze zdavneje absolutno prenapihnjen in bo enkrat pocil, pa se bo stevilo studentov obcutno zmanjsalo.
Baj d vej nekaj mors zastavit da lahko kredo sploh dobis. Ne bos dobu kar tako na lepe oci.

Zgodovina sprememb…

K3kec ::

Tilen je izjavil:

Tukaj smo enkrat pred časom sestavili en portfelj. Lahko na novo izračunaš. Upoštevaj še spremembe tečaja EUR/USD, EUR/CHF, Apple split 7:1 in višje dividende.

Zanimajo me tvoji donosi, saj ne rabiš razkrivat koliko kapitala imaš, samo donos me zanima, da vidim od koga se lahko učim investiranja;)

thramos ::

Zmenkarije se pejt v kakšno drugo temo ali še najbolje na ZS. Lahko pa podaš kakšen relevanten vir o donosu povprečnega vlagatelja. Ali pa recimo kolikšen delež konzervativnih vlagateljev dolgoročno popuši ...

Utk ::

Seveda indeksi rastejo s 6-7 procenti letno, če pa sproti ven pucajo slabe delnice. Že VW je letel ven iz par indeksov pa je samo "malo" padel.
Če bi bilo to vsaj približno ziher, bi se seveda bolj splačalo vzet kredo za delnice kot za stanovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Magic1 ::

Zanimivo kako eni sanjajo o prihodkih 450€ cistga za 100k stanovanje, ko smo lepo izracunali eno stran nazaj, da je ze 350 komaj realno. Papir res vse prenese.
Magic

Mr.B ::

Najbolj všeč mi je uno, da 25 let ne bo potrebno vložiti nič. Ko bo šel najemnik po 25 letih ven, boš moral obnoviti vse... Res se veselim imeti v satnovanju 25 let staro kopalnico.. 25 let zlizane pode, 25 let stare radiatorje, 25 let stara okna, pa še kaj...Upam da se to vračuna v uspešno naložbo... Medtem ko se bo po 25 letih najemnik presil v drugo stanovanje....
Še huje je če razmisliš da mlada družina kupi 50m2 stanovanje, ki bo potem ko bodo šoloobvezni otroci , enostavno premajhno... Potem se bodo selili v večje najemniško stanovanje ali podobno.. ker te zgodbe v Sloveniji, kot je bila včasih ne bo še zelooo dolgo, vsaj še eno generacijo...

Torej če imaš keš da kupiš stanovanje v celoti brez kredita se ti splača, pa še to če si na pravi lokaciji... s primerno velikim stanovanjem ki ga boš oddajal kakšni ambasadi etc..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
4 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058680 (40213) Mato989
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162900 (132845) thramos
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132146 (29188) Ganon
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015287 (13590) Matako

Več podobnih tem