» »

nekaj vprašanj za biologijo - encimi, izločala, hormonalna regulacija ...

nekaj vprašanj za biologijo - encimi, izločala, hormonalna regulacija ...

lebdim ::

Živjo, pomagam gimnazijki iz sosednjega bloka pri učenju biologije, saj v prvo popravnega ni naredila. Poslala mi je nekaj vprašanj, na katere ne ve odgovora. Gre pa za snov: encimi, izločala in hormonalna regulacija. (Vprašanja iz testa)

1. Razložite, zakaj sta koncentraciji sečnine v krvni plazmi in v primarnem urinu enaki? (1 T)

2. Koncentracija sečnine v končnem urinu pa je najmanj tri do štirikrat večja od njene koncentracije v primarnem urinu. Kako pride do tega povečanja koncentracije? (1 T)

3. Encima katalaze je v jetrnih celicah več kot v celicah krompirja. Kako lahko to dokažemo? (1 T)

4. Isti košček jeter lahko velikokrat uporabimo za kataliziranje iste reakcije. Zakaj lahko to storimo in kaj moramo ob vsaki reakciji zamenjati, da lahko reakcija steče? (1 T)

5. Kaj je značilno za primarne strukture encimov? (1 T)

6. Če v celicah ni encimov, bi celice propadle. Razloži, zakaj. (1 T)

7. Prekuhan košček jeter, dodan v substrat za katalazo, ni povzročil reakcije. Zakaj? (1 T) Obkroži pravilen odgovor.
A. Spremenilo se je zaporedje aminokislin v molekuli.
B. Zmanjšalo se je število aminokislin v molekuli.
C. Povečalo se je število aminokislin v molekuli.
D. Spremenila se je oblika encima.

8. Zakaj sta v ledvici dve kapilarni mreži? (1 T)

9. Zakaj človeško telo ne izloča amonijaka? (1 T)

10. Kakšne so posledice prevelike količine kalcitonina v krvi? Razlaga naj bo natančna. (1 T)

11. Kateri hormon lahko "popravi" učinek kalcitonina? (1 T)

12. Zakaj so se odločili, da je za zdravlje ljudi pomembno jodiranje kamene soli? (1 T)

Smrekar1 ::

lebdim je izjavil:

Živjo, pomagam gimnazijki iz sosednjega bloka pri učenju biologije, saj v prvo popravnega ni naredila. Poslala mi je nekaj vprašanj, na katere ne ve odgovora. Gre pa za snov: encimi, izločala in hormonalna regulacija. (Vprašanja iz testa)

1. Razložite, zakaj sta koncentraciji sečnine v krvni plazmi in v primarnem urinu enaki? (1 T)


Ker sečnina prehaja Bowmanovo zanko brez ovir.

2. Koncentracija sečnine v končnem urinu pa je najmanj tri do štirikrat večja od njene koncentracije v primarnem urinu. Kako pride do tega povečanja koncentracije? (1 T)


Zaradi resorbcija vode v tubulih, sečnina se ne resorbira.

3. Encima katalaze je v jetrnih celicah več kot v celicah krompirja. Kako lahko to dokažemo? (1 T)


Mislim, da se v gimnaziji to dokazuje z vodikovim peroksidom. Na krompirju je reakcija bolj burna.

4. Isti košček jeter lahko velikokrat uporabimo za kataliziranje iste reakcije. Zakaj lahko to storimo in kaj moramo ob vsaki reakciji zamenjati, da lahko reakcija steče? (1 T)


Storimo to lahko zato, ker se pri tem encim katalaza ne porabjla. Zamenjati moramo ... vodikov peroksid, se mi zdi? Ne vem, daleč je. :)

5. Kaj je značilno za primarne strukture encimov? (1 T)


To je zaporedje aminokislin, ki encim sestavljajo. Za gimnazijo je to pomoje kar to? Mora pogledat v knjigi.

6. Če v celicah ni encimov, bi celice propadle. Razloži, zakaj. (1 T)


Encimi katalizirajo vse ključne procese v celici in ji pomagajo vzdrževati hemostazo.

7. Prekuhan košček jeter, dodan v substrat za katalazo, ni povzročil reakcije. Zakaj? (1 T) Obkroži pravilen odgovor.
A. Spremenilo se je zaporedje aminokislin v molekuli.
B. Zmanjšalo se je število aminokislin v molekuli.
C. Povečalo se je število aminokislin v molekuli.
D. Spremenila se je oblika encima.


D.

8. Zakaj sta v ledvici dve kapilarni mreži? (1 T)


Ena za filtracijo in ena za resorbcijo primarnega seča.

9. Zakaj človeško telo ne izloča amonijaka? (1 T)


Ker za izločanje amonijaka potrebuješ veliko vode, oz. ker amoniak kot tak močno spreminja pH krvi. Oba odgovora sta v bistvu ista zadeva.

10. Kakšne so posledice prevelike količine kalcitonina v krvi? Razlaga naj bo natančna. (1 T)

11. Kateri hormon lahko "popravi" učinek kalcitonina? (1 T)


Kaj je že kalcitonin? Uh, tega ne vem :) Ziher jim piše v knjigi.

12. Zakaj so se odločili, da je za zdravlje ljudi pomembno jodiranje kamene soli? (1 T)


Ker je sicer v kontinentalni dieti premalo joda, kar vodi v bolezni ščitnice.

Smrekar1 ::

Smrekar1 je izjavil:


Encimi katalizirajo vse ključne procese v celici in ji pomagajo vzdrževati hemostazo


Tipkarska :| homeostazo.

lebdim ::

Je moj "odgovor" pravilen? :D

3. Encima katalaze je v jetrnih celicah več kot v celicah krompirja. Kako lahko to dokažemo? (1 T)

Dokažemo lahko tako, da damo v epruveto nekaj jetrnih celic in nekaj celic krompirja ter opazujemo reakcijo s substratom katalaze (z vodikovim peroksidom, H2O2(g)).

Je možno, da je reakcija, ki jo encim katalaza katalizira: 2 H2O2(l) -> 2 H2O(l) + O2(g) ?

4. Isti košček jeter lahko velikokrat uporabimo za kataliziranje iste reakcije. Zakaj lahko to storimo in kaj moramo ob vsaki reakciji zamenjati, da lahko reakcija steče? (1 T)


Ob vsaki reakciji moramo zamenjati substrat (vodikov peroksid), saj se katalaza v kemijski reakciji ne spremeni in ne porabi.

6. Če v celicah ni encimov, bi celice propadle. Razloži, zakaj. (1 T)

Če v celicah ne bi bilo encimov, potem ne bi potekale nobene kemijske reakcije, ki so potrebne za preživetje celice.


9. Zakaj človeško telo ne izloča amonijaka? (1 T)


Človeško telo ne izloča amonijaka, ker bi z izločanjem amonijaka izgubil preveliko količino vode. Amonijak izločajo živali, ki živijo v vodi.


10. Kakšne so posledice prevelike količine kalcitonina v krvi? Razlaga naj bo natančna. (1 T)


Posledice prevelike količine kalcitonina v krvi je znižana koncentracija Ca2+ ionov v krvi.



11. Kateri hormon lahko "popravi" učinek kalcitonina? (1 T)


Učinek kalcitonina lahko popravi obščitnični hormon.


g. Pri razgradnji katerih organskih molekul nastaja amonijak in kje ga telo pretvori v sečnino?


Amonijak nastaja pri razgradnji beljakovin (oz. aminokislin). Človeško telo pretvori amonijak v sečnino v jetrih.


h. Poimenuj ciljne (tarčne) celice za antidiuretični hormon (ADH) in pojasni, zakaj se hormon ne veže na nobene druge celice v telesu?


Tarčne celice za ADH so celice zbirnih kanalčkov v ledvici. Na nobene druge celice v telesu se ADH ne veže zato, ker nobene druge celice nimajo zgradbe receptorjev, prilagojenih za ADH.


i. Na primeru ADH razloži negativno povratno zanko.


Ko se količina vode v ledvicah zniža, to zaznajo celice v zbirnem kanalčku. Adenohipofiza izloči v kri ADH, ki pride po krvi do celic zbirnega kanalčka. ADH preprečuje preveliko izločanje vode ter pospeši reabsorpcijo vode. Ko pa se količina vode v telesu poveča, pa se takoj zmanjša tvorba ADH in prek ledvic se reabsorbira manj vode.

So moji odgovori zadovoljivi ? :D

Smrekar1 ::

lebdim je izjavil:


Dokažemo lahko tako, da damo v epruveto nekaj jetrnih celic in nekaj celic krompirja ter opazujemo reakcijo s substratom katalaze (z vodikovim peroksidom, H2O2(g)).

Je možno, da je reakcija, ki jo encim katalaza katalizira: 2 H2O2(l) -> 2 H2O(l) + O2(g) ?


Da.


Ob vsaki reakciji moramo zamenjati substrat (vodikov peroksid), saj se katalaza v kemijski reakciji ne spremeni in ne porabi.


Da.


Če v celicah ne bi bilo encimov, potem ne bi potekale nobene kemijske reakcije, ki so potrebne za preživetje celice.


Recimo, čeprav je "nobene" prehud izraz. Večina :)


Človeško telo ne izloča amonijaka, ker bi z izločanjem amonijaka izgubil preveliko količino vode. Amonijak izločajo živali, ki živijo v vodi.


Da.


Posledice prevelike količine kalcitonina v krvi je znižana koncentracija Ca2+ ionov v krvi.

Učinek kalcitonina lahko popravi obščitnični hormon.


Verjetno da, tega se ne spomnim :)


Amonijak nastaja pri razgradnji beljakovin (oz. aminokislin). Človeško telo pretvori amonijak v sečnino v jetrih.


Da.


Tarčne celice za ADH so celice zbirnih kanalčkov v ledvici. Na nobene druge celice v telesu se ADH ne veže zato, ker nobene druge celice nimajo zgradbe receptorjev, prilagojenih za ADH.


Da.

i. Na primeru ADH razloži negativno povratno zanko.

Ko se količina vode v ledvicah zniža, to zaznajo celice v zbirnem kanalčku. Adenohipofiza izloči v kri ADH, ki pride po krvi do celic zbirnega kanalčka. ADH preprečuje preveliko izločanje vode ter pospeši reabsorpcijo vode. Ko pa se količina vode v telesu poveča, pa se takoj zmanjša tvorba ADH in prek ledvic se reabsorbira manj vode.


Da.

So moji odgovori zadovoljivi ? :D


Ugani ;) Vidiš, ni tako težko, avgusta boš ziher naredil :)

lebdim ::

Hahaha, pa to ne jst. :D Jst sm že 7 let nazaj končal gimnazijo. Fora je, da ima ena soseda popravni izpit v 3. letniku gimnazije in mi je dala za rešit eno kontrolno nalogo, ki je ne zna ... In potem sem jo rešil jaz doma, in sem napisal te odgovore. Jutri se dobiva, bova šla malo skozi ...

In sem samo želel, da mi nekdo pogleda, če sem rešil prav ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Smrekar1 ::

lebdim je izjavil:

Hahaha, pa to ne jst. :D Jst sm že 7 let nazaj končal gimnazijo. Fora je, da ima ena soseda popravni izpit v 3. letniku gimnazije in mi je dala za rešit eno kontrolno nalogo, ki je ne zna ... In potem sem jo rešil jaz doma, in sem napisal te odgovore. Jutri se dobiva, bova šla malo skozi ...

In sem samo želel, da mi nekdo pogleda, če sem rešil prav ...


No, prav :) Biologija drugače ni nek ne vem kakšen problem, samo učiti se je malo treba.
Veliko sreče pri sosedi ;)

modelno1 ::

Edino pri negativni povratni zvezi pri ADH imaš luknjo. ADH (vazopresin) se izloča pri zvišanem osmotskem tlaku krvi(torej preveč topila oz. vode), kar zaznajo celice v hipotalamusu, in pri znižanem tlaku v venah, srčnem atriju in karotidnem sinusu (arterije za možgane), informacija o znižanem tlaku se preko avtonomnega živčnega sistema prenese v hipotalamus, ki preko živčnih poti spodbudi nevrohipofizo, da izloči ADH v kri. Veže se na specifične receptorje v tarčnih tkivih, ki so predvsem celice zbiralc v ledvicah, pa tudi gladke mišice v stenah žil. Učinki so torej znižanje osmotskega tlaka krvi in zvišanje krvnega tlaka v žilah, kar zavre nadaljnje izločanje ADH.

Pa učinke kalcitonina lahko popravi tudi aktivna oblika vitamina D.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: modelno1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primer gensko spremenjene hrane: Čim manj vemo, tem bolj smo prepričani (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
44579004 (67311) blay44
»

Mleko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16319477 (10702) BigWhale
»

Nastanek življenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8611610 (9962) Yosh
»

Spet rak

Oddelek: Znanost in tehnologija
245404 (4341) marsovcek
»

Kaj vse prepušča celična membrana?

Oddelek: Loža
242738 (2164) whatever

Več podobnih tem