» »

LED žarnice, domača uporaba

LED žarnice, domača uporaba

Furbo ::

Svetilo bo, to je pač žarnica za zabavo, nima pa neke pameti zadaj (naprednejše se lahko prižgejo ko dobiš mail, ko pada dež, se prižigejo ko zaide sonce... neskončno možnosti). Za tvoj namen je pa ta Lidlova dovolj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Oktan ::

Zdravo. Malo si bom sposodil temo. Za stanovanje sem kupil tele ikea luči: https://m.ikea.com/us/en/catalog/produc...
Piše da je max žarnica 6w in me zanima če bi bilo kaj narobe če bi dal 7w žarnice tele: http://www.internetnatrgovina.com/led-z...

Odločam se tudi med temperaturo 3000k ali 4000k saj nočem preveč rumene svetlobe. Pa tudi za kotom pod katerim svetijo se ne morem odločiti ali hočem bolj spot ali ne. Kakšni predlogi? Hvala lp

kuglvinkl ::

Jaz bi vzel philipsove 120 stopinjske (strašno redko je to, vse so okol 36 st), 520 lumov, 3k. Jih imam doma ene 25 IIRC.
Your focus determines your reallity

matobeli ::

Pomojem tudi kar posluš kuglvinkla.

Spot, če nimaš namensko (galerija...), je čist useless za dom

energetik ::

Oktan je izjavil:

Zdravo. Malo si bom sposodil temo. Za stanovanje sem kupil tele ikea luči: https://m.ikea.com/us/en/catalog/produc...
Piše da je max žarnica 6w in me zanima če bi bilo kaj narobe če bi dal 7w žarnice tele: http://www.internetnatrgovina.com/led-z...

Odločam se tudi med temperaturo 3000k ali 4000k saj nočem preveč rumene svetlobe. Pa tudi za kotom pod katerim svetijo se ne morem odločiti ali hočem bolj spot ali ne. Kakšni predlogi? Hvala lp

3000K je rumena svetloba. Za bolj belo glej od 4000 navzgor.

klinker ::

Tudi 4000k je se kar rumena. Od 5000k, pa do nekje 7000k so se najbolj bele, visje pa ze vlece na modrikasto.

energetik ::

Odvisno od jakosti osvetlitve.
Kruithof curve @ Wikipedia

link_up ::

4k je top prijazno ocem...visje je presvetlo in potem zvecer ne vidis nicesar vec, ker so prebele(govorim o prehodu iz svetlobe v temo). :)
In and Out

energetik ::

Za zvečer se pač prižge druge luči. Vsaj mi imamo skoraj v vsaki sobi še kakšen 3W led reflektorček 3000K, obrnjen v steno. Zvečer kaj več od te ambientalne svetlobe ne rabimo. Otroc imajo pa v otroških sobah led panel z regulacijo 10-100% svetilnosti in 2700-6500K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

matobeli ::

Sam da niso paneli Ra85% ali slabše :|

CrazyFrog ::

Kupili smo prvo LED žarnico za preizkušnjo. Tole, EMOS 14W. LED žarnice naj bi oddajale zelo malo toplote, vsaj tako piše. Sama bučka je sicer samo mlačna, ampak plastični vrat je pa zelo vroč, na otip peče. Je takšno gretje za 14W LED žarnico normalno?

Han ::

V glavnem je, sploh če je notri cenena kitajska elektronika. Shranjuj račune, ker takšne ledice ponavadi prehitro crknejo.

bmwwww ::

CrazyFrog je izjavil:

Kupili smo prvo LED žarnico za preizkušnjo. Tole, EMOS 14W. LED žarnice naj bi oddajale zelo malo toplote, vsaj tako piše. Sama bučka je sicer samo mlačna, ampak plastični vrat je pa zelo vroč, na otip peče. Je takšno gretje za 14W LED žarnico normalno?


Meni je delala cca pol leta ta žarnica, pol je crknila (nisem pričakoval da bo LED žarnica crknila). Se bolj splača s kitajske naročit podobno za več kot pol manj denarja, pa ti nebo žal teh par EUR če crkne.

dela ::

CrazyFrog je izjavil:

Kupili smo prvo LED žarnico za preizkušnjo. Tole, EMOS 14W. LED žarnice naj bi oddajale zelo malo toplote, vsaj tako piše. Sama bučka je sicer samo mlačna, ampak plastični vrat je pa zelo vroč, na otip peče. Je takšno gretje za 14W LED žarnico normalno?


Je dokaj normalno pri takem dizajnu, takoj ob plastiki je aluminjasto hladilno telo za ledice, ki seveda kar nekaj toplote prenese tudi na plastiko, zato je tam zadeva na otip najbolj vroča. Je pa popolnoma jasno, da bo 14 W konkretno segrelo nekatere dele, ki so neprodušno zaprti v plastiko, pa je lahko elektronika ne vem kakšna. Kar pa ne pomeni, da zadeva ne bo kmalu crknila, na trgu je veliko žarnic, ki hlajenja nimajo ustrezno rešenega, morda ta tudi.

dela ::

In pod črto seveda LED žarnice oddajajo veliko manj toplote od npr. tistih na žarilno nitko, imajo pa toploto skoncentrirano na določenih delih, ki so za to namenjeni (če se jih dotikaš, bodo seveda vroči) - za razliko od žarilnih žarnic, ki so cele vroče (in tudi dokaj neobčutljive na toploto).

CrazyFrog ::

Nisem niti pomislil, da bi pred nakupom žarnice preveril še youtube. V tem videu je razložena razlika med navadnimi LED žarnicami in filament LED žarnicami. Filament so me odbijale, ker so pri enaki moči dražje ali pa je cena približno enaka, odvisno od moči, zdržale pa naj naj bi "samo" okoli 10k-15k ur, ampak zgleda, da se manj ali skoraj nič ne grejejo.

Ima kdo kaj izkušenj s temi filament žarnicami? Ali v praksi zdržijo dlje od navadnih LED žarnic? Se res manj grejejo?

BorutK-73 ::

Men je filament žarnica tudi crknila, in ne kitajski šrot.

Furbo ::

Te filament so nateg, več denarja za slabšo zadevo. Pač bolj za okras.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

koyotee ::

dela je izjavil:

CrazyFrog je izjavil:

Kupili smo prvo LED žarnico za preizkušnjo. Tole, EMOS 14W. LED žarnice naj bi oddajale zelo malo toplote, vsaj tako piše. Sama bučka je sicer samo mlačna, ampak plastični vrat je pa zelo vroč, na otip peče. Je takšno gretje za 14W LED žarnico normalno?


Je dokaj normalno pri takem dizajnu, takoj ob plastiki je aluminjasto hladilno telo za ledice, ki seveda kar nekaj toplote prenese tudi na plastiko, zato je tam zadeva na otip najbolj vroča. Je pa popolnoma jasno, da bo 14 W konkretno segrelo nekatere dele, ki so neprodušno zaprti v plastiko, pa je lahko elektronika ne vem kakšna. Kar pa ne pomeni, da zadeva ne bo kmalu crknila, na trgu je veliko žarnic, ki hlajenja nimajo ustrezno rešenega, morda ta tudi.


Led žarnice nimajo več potrebe po neprodušnosti.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

valdo ::

Kaj pomeni Ra pri teh svetilkah?
Prosim če mi kdo, ki se spozna na to pojasni.

Zasledil sem da naj bi bil 95 , tiste z manj so "manj prijazne"
gledam tole:
https://www.gearbest.com/flush-ceiling-...
ta ima"82Ra: 64pcs LEDs of high CRI provides museum lighting effect"

Ta pa ima ●95Ra
https://www.gearbest.com/ceiling-lights...

Havla za odgovor(e).

lp
Lp

koyotee ::

Ra ali CRI:

Numerically, the highest possible CIE Ra value is 100 and would only be given to a source identical to standardized daylight or a black body (incandescent lamps are effectively black bodies), dropping to negative values for some light sources. Low-pressure sodium lighting has negative CRI; fluorescent lights range from about 50 for the basic types, up to about 98 for the best multi-phosphor type. Typical LEDs have about 80+ CRI, while some manufacturers claim that their LEDs have achieved up to 98 CRI.[2]
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

matobeli ::

Ra ali CRI je podatek kako pravilno se bodo videle barve stvari ko jih osvetliš z svetlobo. 95 pomeni 95%.
Navadna žarnica z nitko ima blizu 100%, slabe ledice pa komot tudi pod 80Ra

fujtajksel ::

> Kaj pomeni Ra pri teh svetilkah?

Ra/CRI se v praksi pozna pri reprodukciji barv. Barve so komplicirana zadeva, ker imaš čiste spektralne barve pa tudi efekte mešanja. Pri zveznem spektru žarilnih nitk so stvari predvidljive, ampak neonke in LED imajo izrazito nezvezne spektre. Tipično pri slabem CRI npr rdeče barve niso tolk žive kot bi morale bit, ampak pri kakšnih tipih žarnic se lahko pokaže problem tudi pri drugih barvah. Najbolj bedno v kakšnih trgovinah ko sploh ne vidiš kakšne barve cunje kupuješ ;)

valdo ::

OK, hvala za pojasnilo!

Ta z 2 linka zgoraj bo OK?

Soba velika 12m2, osvetlitev iz stropa, da otrok na pisalni mizi lahko razločno vidi in piše brez senc zvečer?
Vaši predlogi, preverjeni nakupi LED luči s katerimi ste zadovoljni?
Lp

kuglvinkl ::

Osvetlitev iz stropa plus namizna. Stara modrost.
Your focus determines your reallity

Machete ::

A vam ugasnjene LED kaj svetijo? Jaz opažam, da je to precej pogost pojav. Nekatere precej močno brlijo Oo
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

ToniT ::

Zamenjaj fazo in nulo....

CrazyFrog ::

Hvala vsem za odgovore.

koyotee ::

Machete je izjavil:

A vam ugasnjene LED kaj svetijo? Jaz opažam, da je to precej pogost pojav. Nekatere precej močno brlijo Oo


Imam gu10 in E27 pa nobene nic ne svetijo.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

BorutK-73 ::

Men sveti en led trak ki je 220V, sveti pa cca na 10% moči.

energetik ::

CrazyFrog je izjavil:

Kupili smo prvo LED žarnico za preizkušnjo. Tole, EMOS 14W. LED žarnice naj bi oddajale zelo malo toplote, vsaj tako piše. Sama bučka je sicer samo mlačna, ampak plastični vrat je pa zelo vroč, na otip peče. Je takšno gretje za 14W LED žarnico normalno?
Leta 2018 si nabavil prvo ledico? 8-O
Sicer pa - EMOS so za en drek. Če bi prebral tole temo, bi videl da mi je crknilo ene 60% EMOS GU10 ledic v dobre pol leta... Diver imajo tako enostaven, da utripajo s 100Hz.
Aja, ledice sicer oddajajo točno toliko toplote, kot porabijo štroma. Samo da to večinoma ne izsevajo, ampak se greje plošča kjer so nalepljeni čipi in pa nekaj elektronika.

Brainstorm ::

Kok vam pa kaj hoferjeve (mueller-licht) ledice držijo, kaj crkujejo al nič, glede na to da imajo 3 letno garancijo?
Zmeraj ko sem hotel kakšno E27 10W nabavt, jih že ni bilo več, samo še zatemnilne zmeraj ostanejo.

dela ::

CrazyFrog je izjavil:

Nisem niti pomislil, da bi pred nakupom žarnice preveril še youtube. V tem videu je razložena razlika med navadnimi LED žarnicami in filament LED žarnicami. Filament so me odbijale, ker so pri enaki moči dražje ali pa je cena približno enaka, odvisno od moči, zdržale pa naj naj bi "samo" okoli 10k-15k ur, ampak zgleda, da se manj ali skoraj nič ne grejejo.

Ima kdo kaj izkušenj s temi filament žarnicami? Ali v praksi zdržijo dlje od navadnih LED žarnic? Se res manj grejejo?


Diode se pri teh filamentnih kvečjemu bolj grejejo (če je moč ista), ker je njihovo hlajenje še manj učinkovito, ker praktično lebdijo v zraku (z zelo malo materiala, ki bi odvajal toploto od njih). Navzven bo pri isti moči takšna žarnica morda bolj hladna, ampak v notranjosti se pa diode bolj kuhajo, kar je slabo za življenjsko dobo.

Da je ohišje žarnice vroče, ponavadi ni slabo, ker mora toplota pač nekam it. In hitreje kot gre toplota ven, bolj jo ti zunaj na ohišju čutiš in bolje je za elektroniko v notranjosti (še enkrat: ob enaki moči, a z različnim dizajnom hlajenja in ohišja).

miraldi ::

i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

SeMiNeSanja ::

miraldi je izjavil:

So tele žarnice ok?

https://www.mimovrste.com/zarnice/canyo...

Sem imel osem Canyon žarnic, sicer na GU5.3 (12V). Na začetku so bile odlične.
Prva je krepnila po kakšnih treh mesecih, zadnja pa ravno te dni po cca. dveh letih.

Nazadnje je bilo še problem z zamenjavo, so mi dali denar, ker teh variant niso več uvažali.

Od takrat sta minili dve leti. Mogoče so danes kaj bolj vzdržljive. Meni je bilo všeč, ker si včasih imel izbiro barve, svetilnosti in kota sevanja. Danes je ta izbira precej okrnjena.
Sem pa tudi že začel resno razmišljati o tem, da bi vrgel transformatorja ven in zadeve predelal na GU10 (220V)....

Furbo ::

Jaz imam po celi hiši Osramove led žarnice E27 navoj, nekatere s senzorjem, še nobena ni crknila.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Han ::

Dve od treh italijanskih 10W Osramk bosta očitno šli čez 3-letno garancijo, ena je odletela po 2,5 leta.

Stari maček ::

Imam celo hišo in okolico opremljeno z Ledikami. 90% jih je iz dealextreme in Alija. tiste, kupljene do 2015 so res malo pogosteje odpovedovale, ampak nič kritičnega, mogoče 10%. Enako ledikam iz Hoferja in Lidla. Za plafonjere sem najbolj zadovoljen s temi Led chipi. Če z dvema 50 W opremite kopalnico, vas bi imela draga še enkrat rajše...
Morajo pa biti obvezno na hladilni podlagi, spojene z njo s termalno pasto. Privijem jih z kniping vijaki.

Zgodovina sprememb…

Gagarin ::

Stari maček je izjavil:


Morajo pa biti obvezno na hladilni podlagi, spojene z njo s termalno pasto. Privijem jih z kniping vijaki.


Kaj pa uporabiš za hladilno podlago?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gagarin ()

energetik ::

Dovolj velik kos kovine.

valdo ::

Stari maček je izjavil:


Morajo pa biti obvezno na hladilni podlagi, spojene z njo s termalno pasto. Privijem jih z kniping vijaki.

Lahko pripneš kako sliko, da se vidi sestav, prosim?
Lp

energetik ::

Npr:

valdo ::

Hvala @energetik da se trudiš, sem videl te "industrijske",
zanimalo me je da bi videl prav njegov homemade izdelek.
Kupil sem eno od tu
lepa, super krmilje, ampak svetilnost pa ni zadsotna, če moraš imeti zelooo svetel prostor,
sedaj iščem nekaj kaj bom bolj močno svetilo, nagibam se samogradnji,
komponente bom kupil tu.
Lp

Stari maček ::

Gagarin je izjavil:

Stari maček je izjavil:


Morajo pa biti obvezno na hladilni podlagi, spojene z njo s termalno pasto. Privijem jih z kniping vijaki.


Kaj pa uporabiš za hladilno podlago?

Uporabljam tele.

Brainstorm ::

To potem 3M samolepljiv trak odstraniš s hladilnikov in namažeš s termalno pasto?
Daj še prosim prilimaj kakšen link z alija ali ebaya za termalno pasto, je kaj podobnega ok?

https://www.ebay.com/itm/100g-White-The...

Zgodovina sprememb…

Stari maček ::

3M samo nalepiš na čip.prevaja toploto. Tole pa je samostojno termalno lepilo. Prime čez noč.
Hot Sale Silicone Thermal Conductive Adhesive Solidification Curing Glue Heat Sink Paste Sealers Silicone Thermal Adhesive
https://s.click.aliexpress.com/e/c84bVz...

Zgodovina sprememb…

stratosD ::

@Stari maček

kako pa priklop izvedeš na 220V - kar na spojke al kako?

Sicer pa sam že 4 leta naročam - z Banggooda sem tele fural



10 kom za cca 20eur tik pod carinsko mejo - sam potem jih ni blo več za dobit - te mi ene dejajo že 2 leti in pol vsaj, pol jih je pocrkalo nekje po letu uporabe

zdej mam tud te COB LED 12W - GU10 in E27 - so kar OK samo med 6-7 komadi mi vedno uvalijo kakšno cold white ki je ne maram
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-Su...

Ima še kdo kake pametne ideje za te navadne spot light /reflektorske s katerega drugega placa?

koyotee ::

stratosD je izjavil:

@Stari maček

kako pa priklop izvedeš na 220V - kar na spojke al kako?

Sicer pa sam že 4 leta naročam - z Banggooda sem tele fural



10 kom za cca 20eur tik pod carinsko mejo - sam potem jih ni blo več za dobit - te mi ene dejajo že 2 leti in pol vsaj, pol jih je pocrkalo nekje po letu uporabe

zdej mam tud te COB LED 12W - GU10 in E27 - so kar OK samo med 6-7 komadi mi vedno uvalijo kakšno cold white ki je ne maram
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-Su...

Ima še kdo kake pametne ideje za te navadne spot light /reflektorske s katerega drugega placa?


https://m.ceneo.pl/;szukaj-kobi+8w+gu10

Če poznaš koga da ti jih pošlje v slo.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

energetik ::

Problem večine teh poceni kitajskih ledic je, da imajo zaendrek drajver. Omejevanje toka s kondijem in usmernik. Kar pomeni da utripajo s 100Hz, prav tako prenašajo na emiter vse motnje iz omrežja. Tok skozi čipe pa je odvisen od višine napetosti v omrežju, če je visoka, grejo hitro papa.
Zato jaz iščem kvalitetne s CC drajverjem, problem je ker večina prodajalcev nima pojma kaj prodaja.

Company ::

Stari maček je izjavil:

3M samo nalepiš na čip.prevaja toploto. Tole pa je samostojno termalno lepilo. Prime čez noč.
Hot Sale Silicone Thermal Conductive Adhesive Solidification Curing Glue Heat Sink Paste Sealers Silicone Thermal Adhesive
https://s.click.aliexpress.com/e/c84bVz...


Pa to potem montiraš v plafonjero, npr.? Kako pa?

LP!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427179 (21182) bMozart
»

LED žarnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203859 (2561) jtothek
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120685 (89609) BigWhale
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015617 (14112) energetik

Več podobnih tem