» »

LED žarnice

LED žarnice

tinko85 ::

Gradim hišo pa me zanima ali se res splača investirat v led razsvetljavo? Je življenska doba res tako dolga kot se omenja?

Invictus ::

Se splača, glede na to da imaš potem tudi prihranek elektrike in elektromateriala zaradi tanjših žic.

Poleg tega imaš več možnosti barv razsvetljave. Si lahko narediš en cel disco doma, kontroliran preko smartphona ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Tanjše žice?

LED ni primerna svetloba za vsakdanjo uporbo, zaradi neuravnotezenega spektra svetlobe. Prevec je modre svetlobe in povzoca razne zdravstvene tezave.

Torej, dokler ne bo CRI 1 in "naraven spekter", brez nekih odklonov, do takrat je LED cisto neuporabna tehnologija.

Kdo bi zelel preko smart phona spreminjati barve? Halo, to je otroke, 99,9 % ljudi nima zelje in potrebe po tem.
Tomi

fraising ::

Kaj pa je narobe z LED? jaz jih imam po hodnikih ter kuhinji pa nisem opazil nobene razlike kot prej pri halogenkah

Ribič ::

Čisto odvisno od proizvajalca ledik.
Določena svetila imajo res zanič spekter (npr kaka poceni kitajska roba), nekatere druge (cree, nichia) pa so kar vredu.
Jaz imam eno močno LED luč v delavnici nad delovno mizo in deluje super.

Invictus ::

LED svetila so danes veliko boljša kot 5 let nazaj.

Samo treba je dat mal več denarja in ne vgrajevat poceni kitajske robe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

Invictus je izjavil:

Se splača, glede na to da imaš potem tudi prihranek elektrike in elektromateriala zaradi tanjših žic.;).

Po predpisih mora biti najmanjši presek trajno vgrajenih vodnikov 1,5 mm2. Torej prihranka na preseku ne bo.
Žarnica z žarilno nizko ima zares visok CRI a kaj, ko je to tehnologija preteklosti in se počasi opušča. Tako ti ostanejo le t.i. varčne in LED sijalke. Imata pa obe vrsti svoje prednosti in pomanjkljivosti. Sam imam po vsej hiši LED svetilke. Od t.i. kitjaskega klumpa do pregrešno dragih (takrat ko so bile kupljene) renomiranih EU proizvajalcev. Razen v denarnici med njimi v vsakdanjem življenju ne opažam takšnih razlik, katere bi opravičevale razliko v ceni.


CRI (faktor reprodukcije barv)vrednost je pomembna tam, kjer je pomembno razlikovanje barv. V vsakdanjem življenju pa to ni ravno pogost primer. Smo tudi že skoraj povsod v podjetju zamenjali fluorescentke in živosrebrne sijalke z LED pa se niti tam ne pojavljajo nobene težave ali pritožbe zaposlenih glede barvnih reprodukcij ali drugih težav.

PS-Čeprav ima žarnica z žarilno nitko tam 2700 K je meni osebno pri LED najboljša temperatura tam okrog 4000 K. Nižja mi deluje rahlo rumenkasto, višja pa modrikasto.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Klemen86 ::

Invictus je izjavil:

LED svetila so danes veliko boljša kot 5 let nazaj.

Samo treba je dat mal več denarja in ne vgrajevat poceni kitajske robe.


Vse so made in China, samo ene majo še brand pripopan gor, da jih podraži za 500%.

ToniT ::

Sam imam vso razsvetljavo v hiši z LED sijalkami. Večinoma imam GU10 ohišja. Vse sijalke so warm white in sem zadovoljen. Imel sem serijo kitajskih no name sijalk, ki so crkovale kot za stavo, ostale so pa vgrajene že nekaj let in ni nobenih problemov. Se pa pozna na porabi elektrike, posebej še, ker otroci ne znajo ugašati luči>:D.

Klemen86 ::

Stare kitajske LED so bile res (praviloma) slabe kvalitete. Nove serije pa so na nivoju.

737 ::

Bela LED je sestavljena iz modre LED, pred katero je fuorescentna plast, ki del modre svetlobe spremeni v belo. Podobno deluje fluorescentna cev, kjer fluorecentna plast proizvede vidno svetlobo iz UV, ki jo oddaja ionizirana živosrebrna para.

Naše telo je prilagojeno za bivanje v skladu s sončno svetlobo. Pogled v jutranje modro nebo nam zavre izločanje melatonina, da se zbudimo. Večerna rdeča svetloba ne vsebuje modre komponente, melatonin se začne izločati in postanemo zaspani.

Ko zvečer pogledamo svetlobo, ki vsebuje modri del spektra(LED, TV, monitor, telefon...), porušimo ritem spanje/budnost. Pomanjkanje spanca nam povzroči vrsto nevšečnosti. Glavna od njih je zmanjšano delovanje imunskega sistema.

Ločen problem je utripanje svetlobe v ritmu usmerjene napajalne napetosti, to je 100 Hz ali precej višje v primeru stikalnega usmernika. Pojav se imenuje flicker in je posledica varčevanja pri načrtovanju napajalnika za LED. Če hočemo svetlobo brez flickerja, potrebujemo gladko napajalno napetost, za kar se uporabljajo elektrolitski kondenzatorji večjih kapacitivnosti. Ti imajo kratko življensko dobo, ki z naraščanjem temperature še eksponencialno pada.

Kljub vsemu napredku torej še vedno nimamo poceni in učinkovitega svetlobnega vira s spektrom, enakim Sončevemu. Najbližje so halogenske žarnice, zato jih uporabimo v prostorih, kjer se največ zadržujemo, nujno pa v spalnici. Drugje lahko uporabimo tudi LED ali flourescentne sijalke.

www.rtvslo.si/znanost-in-tehnologija/ne...

www.mladina.si/87170/ni-vse-zdravo-kar-...

m.delo.si/novice/okolje/izguba-neba-spanca-in-denarja.html

vitafive-sl.farms.in.ua/bolezen-živcev/28437-nespečnost-vpliva-kako-svetloba.html

Invictus ::

http://www.telegraph.co.uk/science/2016...

Tole zna biti tudi kul.

Klasična žarnica, ki ne izgublja energije preko toplote.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

int47 ::

Uporabljam E27, E14 in G4 LED. cca 20 - 30% jih zamenjam prej kot po 1000h, kolikor naj bi bila življenska doba žarnice na žarilno nitko.
Ne kupuj na zalogo in shrani račune.

Nekatere LED znajo utripat s 100Hz. Posledica je "stroboskopski" efekt, ki je vsaj zame moteč.

sajko ::

Sam sem kupil tekom let že kar nekaj Ikea LED žarnic, pa zaenkrat še nobena ni crknila. Je pa lažje že v štartu kupit LED, kot pa menjat delujoče žarnice (vsaj meni jih je škoda).

SendID ::

737 je izjavil:

Bela LED je sestavljena iz modre LED, pred katero je fuorescentna plast, ki del modre svetlobe spremeni v belo. Podobno deluje fluorescentna cev, kjer fluorecentna plast proizvede vidno svetlobo iz UV, ki jo oddaja ionizirana živosrebrna para.

Omenjaš cenovno ugodne LED diode. Dražje oziroma multicolor LED diode so narejene iz RGB spektra skupno v enem modulu. Pravtako pa obstajajo še dražje LED diode, ki v pravih odstotkih mešajo RGB svetlobo.

Primer:
ChromaWhite™ is an advanced colour mix technology using multiple LEDs in one module. The colour mix approach results in a highly efficient white light delivered to a specific colour point. The spectral density is closer to daylight (but does not emit UV or IR). The colour rendering matches or exceeds popular conventional sources such as tungsten halogen, peaking at Ra97. Colour rendering is excellent in pastel and saturated shades as well as skin tones. The challenging saturated reds (R9) is typically greater than 90.

http://www.photonstartechnology.com/tec...

tinko85 ::

Hvala vam za napisano...

Sem prečital pa še poguglal pa se mi zdi, da se da najt kaj kvalitetnega, prihranki pa so kar veliki če maš po celi hiši...

Ima kdo kakšne izkušnje s kakšnim proizvajalcem?

Jaz sem našel www.gle-lighting.com imajo 20% znižane v juliju... (videl na FB)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tinko85 ()

Klemen86 ::

Če kdo rabi G53 led žarnice (topla bela), par komadov, jih ugodno prodam. So čisto nove. 12w, 12V.

Prodajam jih, ker sem jih menjal za identične, druge barve.

Kaj ::

Kako je z led žarnicami v stenskih lučeh, ki se prižigajo z DIM stikali. To so tista, ki se zavrtijo in prilagajaš svetilnost. Navadne varčne žarnice niso delale v kombinaciji s takimi stikali (oz. So le le ob polni moči - vse vmes je pa migotalo), tko da imam še kar navadne požrešne z nitko. Bi bile led žarnice ustrezna zamenjava? Morda še kakšne drugačne žarnice? (navaden navoj, taozek)

BorutK-73 ::

LED je ok za spreminjanje svetilnosti, seveda se pa prej prepričaj ko kupuješ, ponavadi je ikona za dimmable.

tinko85 ::

Kaj je izjavil:

Kako je z led žarnicami v stenskih lučeh, ki se prižigajo z DIM stikali. To so tista, ki se zavrtijo in prilagajaš svetilnost. Navadne varčne žarnice niso delale v kombinaciji s takimi stikali (oz. So le le ob polni moči - vse vmes je pa migotalo), tko da imam še kar navadne požrešne z nitko. Bi bile led žarnice ustrezna zamenjava? Morda še kakšne drugačne žarnice? (navaden navoj, taozek)


Jaz sem nabavil LED dimmable ko sem kupoval za hišo... pri https://www.gle-lighting.com/ Za tvoj konkretni primer pa nimam pojma kaj bi ti pasalo. Najbolje, da jih pokličeš.

jtothek ::

Quick question:

96W LED delovne luči: Ali so premočne?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navadne žarnice - kje kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6514369 (2116) matobeli
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427178 (21181) bMozart
»

A so led žarnice kakorkoli škodljive? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8619513 (15448) sodnicaN
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8623855 (8621) čuhalev
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120680 (89604) BigWhale

Več podobnih tem