» »

Gospodinjske žarnice

Gospodinjske žarnice

««
12 / 12
»
»»

energetik ::

Hm, take pa še nisem videl. Prečekiraj Osramov in Philipsov internetni katalog, da dobiš podatke o podnožju.

Okapi ::

Saj na netu jih ni težko najti, ampak pride poštnina toliko kot sama žarnica, pa me zanima, če jih imajo kje pri nas. Podnožju se menda uradno reče GX10Q-4, drugače pa so to 27 vatne full spectrum neonke (da si naredi človek doma malo več sonca v teh kratkih dnevih;-)

O.

energetik ::

A na Sylux si kej pogledu?

Jst si pa "sonce" delam s Philips Tornado 32W 865. Čisto zadovoljivo, kljub temu da ima CRI "le" 85.
V oblačnem vremenu skoraj ne ločim ali prihaja svetloba skozi okno ali od te sijalke. :)

d0rK ::

Energetik prosim poslikaj svojo plafonjero kamor spraviš 150w tornadota. Zamenjal sem vse žarnice z varčnimi ampak ta tornado je pa prevelik. :(

energetik ::

Kdo je rekel, da ga imam v plafonjeri?
23W in 32W Tornadota imam v dveh namiznih pisarniških lučeh.

d0rK ::

Ups, ne vem kje sem to prebral. No jaz bom zamenjal tri plafonjere tekom časa, saj mi zdaj te žarnice ne pašejo noter. Menjava ne gre ravno z roko v roki želji po nekem prihranku ampak mi že prej niso bile všeč te plafonjere, pa še take bom vzel ki nimajo mlečnega stekla. Vsaj take z jedkanim bi vzel, če ne že ravno z navadnim.

Slabe izkušnej z varčnimi zaenkrat. Kupil sem jih 11 naenkrat, in enega 32w Tornada sem zamenjal enkrat ker je ob vklopu najprej svetil malo za pol sekunde in potem skočil na tisto pravilno prehodno stanje, poleg njega bom pa jutri že drugič nesel nazaj dve 8w Tornado žarnici, ker vsaka potrebuje skoraj polne tri sekunde da se sploh prižge ko obrnem stikalo. Stestiral isto mesto z drugo varčno in se normalno prižge. Mogoče slaba serija, ne vem.

amigo_no1 ::

Philips tornado 23W E27 cdl 865 (cool daylight), na škatli piše 8 let, zdržala je 3 leta in 24 dni.
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/...


Sedaj grem na Osram, na škatli piše 6 let :)).

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

@amigo no1

Rated Lifetime (hours): 8000 hr kar je cca. eno leto, če je nonstop prižgana, po tvojih podatkih si jo imel prižgano v povprečju cca 8ur na dan po mojih izračunih, če gledam, da ti je zdržala 3 leta. na škatle sploh nebi smeli pisati življenske dobe v letih, ker ne vejo, koliko časa boš imel ti na dan prižgano in kolikokrat jo boš prižgal. dosti bolj natančen podatek je v urah.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Hmm, pozimi lahko rečeš 8 ur, poleti skoraj nič.

Če je tako v 3 letih skupno bila prižgana po pol leta za 8 ur je to 4368 ur (182 *8 *3 ), v drugi polovici 1092 (182*2 * 3), kar znese skupno 5460 (4368+1092) od predvidenih 8000 ur (cca 68%).

Me sedaj prav zanima kdaj bo crknila namizna 12W http://www.ecat.lighting.philips.com/l/... obe sta bili kupljeni praktično istočasno (razmik 24ur), s tem da sem namizno kupil pred taveliko :)).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

amigo_no1 je izjavil:

Philips tornado 23W E27 cdl 865 (cool daylight), na škatli piše 8 let, zdržala je 3 leta in 24 dni.
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/...
Kaj pa če bi ti prebral še drobni tisk. 8let pomeni, da bo 50% primerkov zdržalo 8 let pri določeni uporabi, ki je se mi zdi 2,5h/dan.
Če si pa ti teh 8 let po svoje predstavljaš, je pa tvoj problem. Poleg tega vedno obstaja verjetnost, da ti crkne prej. Ali pa kasneje. Meni je Tornado 23W zdržal točno nazivnih 8000h, z enim vklopom/izklopom na dan.

einstein :P ::

energetik je izjavil:

amigo_no1 je izjavil:

Philips tornado 23W E27 cdl 865 (cool daylight), na škatli piše 8 let, zdržala je 3 leta in 24 dni.
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/...
Kaj pa če bi ti prebral še drobni tisk. 8let pomeni, da bo 50% primerkov zdržalo 8 let pri določeni uporabi, ki je se mi zdi 2,5h/dan.
Če si pa ti teh 8 let po svoje predstavljaš, je pa tvoj problem. Poleg tega vedno obstaja verjetnost, da ti crkne prej. Ali pa kasneje. Meni je Tornado 23W zdržal točno nazivnih 8000h, z enim vklopom/izklopom na dan.



ravno o tem govorim, sploh nebi smeli podajati trajanja v letih ampak samo v urah, potem si pa sam zračunaš koliko let je to zate.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

energetik
2.73 ure/dan pride za 50% primerkov (od kod številka ?), če računaš nazaj (8000 /8 / 365).

Kje najdeš drobni tisk za moj primer ?

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Ne vem točno, na škatlici? Vsaj če so trditve o letih, potem zihr piše zraven še koliko ur svetenja je to.

Kar se tiče navajanja življenske dobe v urah, pa sem mislil, da je to splošno znano, ker velja za vse sijalke: http://www.venturelighting.com/techcent...

Meni je recimo Tornado zdržal le 1,5 leta, ker je svetil 16h/dan, vsak dan.

amigo_no1 ::

Ne vem točno, na škatlici? Vsaj če so trditve o letih, potem zihr piše zraven še koliko ur svetenja je to.

Na škatli piše: lifetime 8 years*, E27 ES 8000h.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Poišči še drugo * >:D

amigo_no1 ::

Zanimivo, tu piše še nekaj ekstra: lifetime 8 years, lifetime based upon an average of 3h per day burning time.
ter E27 ES 8000h.

kronik ::

A ve kdo mogoče kje nabaviti stekleno prizmo za merjenje cri? Nekaj sem našel v kompletih za šole, ampak rabim samo stekleno prizmo (da vidim spekter pri svojih ledicah).

energetik ::

SL9MV-E5320 ::

Predvčerajšnjim nam je crknila neonka v kopalnici, že takoj, ko je začela "žmigat", sem vedel, da ne bo delovala niti en dan več in res je kmalu crknila. Menjali smo jo par mesecev nazaj in zato se mi je zdelo škoda, da bi jo kar stran vrgel in sem jo odprl. Na videz ni nič poškodovanega, tudi kondenzator je bil vizualno še v redu in tudi merilni instrumenti so tako kazali. Pa sem za foro vseeno zamenjal kondenzator ampak žarnica še vedno ni delovala. Kakšnih tranzistorjev, ki so v žarnici in podobnega žal nimam ravno na zalogi, tako da je brezveze iskat in odpravljat napako zaradi ene žarnice. Potem sem vstavil navadno 100W žarnico, ki jo imam drugače za kakšne eksperimente. In neverjetno, koliko močneje sveti od tiste varčne 20W, ki je drugače kao primerljiva z navadno 100+W navadno žarnico. Navadnih žarnic nismo imeli že nekaj let in se spomnim, da ko smo jih imeli, so le te še vedno dalj časa zdržale, kot varčne, ki imajo življensko dobo kao večjo. Tele varčne pa crkujejo kot po maslu, tudi v sobi mi je pri eni razneslo kondenzator in sem moral pol ure luftat, da je šel smrad ven.
by XEON

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Neonka? Verjetno misliš CFL? Ponavadi je elektronika povsem OK, pregori samo eden od filamentov v cevi. Vsaj pri 90% primerkov je bilo tako, odprl pa sm do zdaj ene 20 crknjenih CFL. S to elektroniko pa lahko napajaš npr. cevasto 18W fluorescentko.

To da 100W sveti močneje boš moral pa malce podkrepiti z dokazi (približno takimi).
Človeško oko je glede tega totalno nezanesljivo. 100W navadna sveti le malce bolj kot 20W varčna, vsekakor pa ne "neverjetno močneje".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

SL9MV-E5320 ::

@energetik

ja, cfl mislim.

jaz bi pa rekel, da v precej primerih crkne ravno elektronika, najprej utripa in nato raznese kondenzator...

no, ne vem, kako je s temi primerjavami svetilnosti ampak meni se je takoj zdelo precej svetleje, kot s tisto 20W cfl, pa tudi ne crkne tako kmalu.
by XEON

energetik ::

SL9MV-E5320 je izjavil:

jaz bi pa rekel, da v precej primerih crkne ravno elektronika, najprej utripa in nato raznese kondenzator...
Ne. Saj sem napisal, za hobi razstavim skoraj vsako, ki crkne. Od 20 primerkov je le pri 1-2 crknila elektronika. Kondezatorji so bili pa pri vseh lepo celi, nič napihnjeni.
Skoraj vedno pregori filament, v smeti se pa meče na tone povsem delujoče elektronike.

No, jaz zbiram 20W elektronike, da bom z njimi opremil 4x18W fluorescentko, ki je zdaj na klasičnem balastu.

SL9MV-E5320 ::

energetik je izjavil:

SL9MV-E5320 je izjavil:

jaz bi pa rekel, da v precej primerih crkne ravno elektronika, najprej utripa in nato raznese kondenzator...
Ne. Saj sem napisal, za hobi razstavim skoraj vsako, ki crkne. Od 20 primerkov je le pri 1-2 crknila elektronika. Kondezatorji so bili pa pri vseh lepo celi, nič napihnjeni.
Skoraj vedno pregori filament, v smeti se pa meče na tone povsem delujoče elektronike.

No, jaz zbiram 20W elektronike, da bom z njimi opremil 4x18W fluorescentko, ki je zdaj na klasičnem balastu.



Zanimivo, pri nas pa gre elektronika dostikrat, ker filamente velikokrat tudi preizkusim, ko žarnica crkne in ti še vedno delujejo. Najbolje, če povprašaš tam, kjer zbirajo nevarne odpadke, če lahko pri njih vzameš nekaj pokvarjenih žarnic in lahko iz tistih vzameš elektroniko, jaz sem hotel flyback gonit s cfl-jem, pa je cfl crknil, očitno prevelik tok.
by XEON

SkIDiver ::

Katero varčno sijalko z E27 podnožjem izbrati za sobo, da bo producirala "sonce"?

Okapi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

SkIDiver ::

Hvala za predlog, vendar ne bi rad naročal po pošti.

Aston_11 ::

25 EUR za žarnico. Ni to nekam drago?

Okapi ::

Tale je še malo boljša (močnejša). Močnejšega "sonca" za E27 pa nisem našel:-)

http://www.amazon.co.uk/Energy-saving-d...

fantasycamp ::

SkIDiver je izjavil:

Hvala za predlog, vendar ne bi rad naročal po pošti.


ja moraš pazit :)

SkIDiver ::

@fantasycamp ti šaljivec ti. Za kaj takega bi bilo bolj tole.

Pri Syluxu bi vzel tole ali tole vendar nimam namena za eno žarnico prevoziti 240km. Mogoče kdo ve kje bi dobil kaj poddobnega v LJ? Iščem pa barvo med 5000K in 6000K.

Spock83 ::

Kaj se pri nas da dobiti od LED (ali kaj drugeg) primerno za v dnevno? (normalno podnožje).

Aja pa da ne crkne tko hitro kot kitajska jajca (po parih mesecih) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Avenger ::

Vikking je izjavil:

dobil s kitajske tole: http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl...



Jaz se tele ne dotaknem več. Kupil sem dve in obe sta crknili po manj kot enem letu.

LED žarnice so primerne le za visoko frekvenco prižiganja in ugašanja, v prostorih kjer ne bivaš in kjer luč rabiš po nekaj minut naenkrat, recimo v kleti, shrambi itd. ali pa na mestu, kjer jo povežeš s senzorjem, da ne tavaš v temi do prostora kamor si namenjen. In to je to. Kolega ima LED namontirano nad kuhinjsko mizo in je grozno!!

CFL žarnice so precej bolj smiselne, imajo podoben izkoristek kot LED, s tem da so cenejše in imajo lepšo svetlobo. Daš jih pač tja, kjer je luč dolgo časa prižgana. Jaz jih na lestencih kobminiram s klasičnimi žarnicami, pa pride ven prav lepa barva svetlobe.

Spock83 ::

Torej za CFL moram gledat.

kronik ::

energetik je izjavil:

Da se stvar izvesti s popisanim DVD ali CD. Deluje odlično, samo dobro moraš izvesti.
http://www.instructables.com/files/orig...
http://www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html...
http://coolcosmos.ipac.caltech.edu/cosm...
http://www.heliophysical.org.uk/files/6...
...


No z CDjem sem tudi jaz najprej preveril in ugotovil, da majo moje skoraj popoln cri. Razlika med sončno in to svetlobo je bila edino v prehodu med oranžnim in rdečim spektrom. Pri lučeh je namesto enega odtenka oranžne bila že rdeča... :)

energetik ::

SkIDiver je izjavil:

Katero varčno sijalko z E27 podnožjem izbrati za sobo, da bo producirala "sonce"?
V Šparu maš Philips Tornado 30W, 6500K. Mislim da < 10€.

SkIDiver ::

Hvala. Sem vzel Osram 6500K v Merkurju za nekaj manj kot 8€.

innerspace ::

Potrebujem tri dokaj svetle zarnice za cim nizjo ceno, zanima me, ce je kdo ze kupoval zarnice Volta?
Cenejsih ne najdem, vendar sem skepticen do neznanih brandov. Obstaja kaka ugodnejsa varianta?
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

SkIDiver ::

Vzemi 4000K ali več, če rabiš svetlo belo svetlobo.

sprasujem ::

Kaj veste, kolikšna je običajna temperatura kovinskega ohišja(torej kovinskega dela, ki je prislonjen na strop) plafonjere pri 60w žarniciob ob "normalni" sobni temperaturi?

Ne bi vrtal plafonjere pa iščem močno lepilo ali lepilni trak ki bi bil temu primerno temperaturno obstojen.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Zelo ugibam, ampak bi rekel da je blizu 100°, morda celo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Tale je še malo boljša (močnejša). Močnejšega "sonca" za E27 pa nisem našel:-)


http://www.ebay.com/itm/Pro-150W-220V-2...

:)

RejZoR ::

sprasujem je izjavil:

Kaj veste, kolikšna je običajna temperatura kovinskega ohišja(torej kovinskega dela, ki je prislonjen na strop) plafonjere pri 60w žarniciob ob "normalni" sobni temperaturi?

Ne bi vrtal plafonjere pa iščem močno lepilo ali lepilni trak ki bi bil temu primerno temperaturno obstojen.


Večina plafonjer ima ravno zaradi gretja že narejeno tko, da je baza (kovinski del) od stropa odmaknjen za pol centimetra, tko da že zarad tega ne boš mogu prilepit direktno. Pa tud sicer lepilu jezst ne bi zaupal čeprav bi verjetno v najslabšem primeru samo obvisela na žici, če ni neke grozne teže. Vijaki so le vijaki...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Avenger ::

BW: tista ziher ni 150W, ampak je ekvivalent 150w. Podatek o lumnih prikladno skrivajo...

Tule je 200W sijalka, ki stane čez $100, 150W pa malo manj...

http://www.bulbs.com/espec.aspx?ID=1297...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Okapi ::

tista ziher ni 150W, ampak je ekvivalent 150w.
Mogoče sicer lažejo in skoraj sigurno nekaj pretiravajo, ampak piše pa:
Spiral design with a light output comparable to a 750W regular incandescent light bulb.

BigWhale ::

Jih imam sest doma in bo kar drzalo, da so 150W. Tako kot je rekel Okapi, verjetno mal nategujejo podatke o Wattih.
««
12 / 12
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319363 (16235) negotiator
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9926903 (22229) BlaiseM
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028875 (24490) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117550 (12226) Matev

Več podobnih tem