» »

LED žarnice, domača uporaba

LED žarnice, domača uporaba

««
6 / 6
»
»»

clancy ::

V garaži imam dve stropni svetilki z 3x G13 1,5M 58W fluo sijalkami v vsaki svetilki. Ali je smiselno potratne fluo sijalke zamenjati z LED cevmi?

Vidim namreč, da ena Osramova 1,5M 20W LED cev oddaja le 2000lm svetilnosti, proti 4900lm fluo sijalke. Torej bi za svetilnost ene fluo sijalke, rabil več kot dve LED cevi, oiroma, če menjam vse tri sijalke, bom imel le manj kot polovično svetilnost, kot jo imam sedaj. Je to ekonomsko sploh smiselno? Ali je finta kje drugje in se ne morem oprijeti zgolj na tehnične podatke o svetilnosti?

OK.d ::

LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

mirator ::

LED cevi dolžine 1,5 moči 37 W imajo svetlobni tok čez 5000 lm, 26 W pa 4000 lm.
Na tvojem mestu bi fluorescentke pustil, dokler ne začnejo utripati.

energetik ::

clancy je izjavil:

V garaži imam dve stropni svetilki z 3x G13 1,5M 58W fluo sijalkami v vsaki svetilki. Ali je smiselno potratne fluo sijalke zamenjati z LED cevmi?

Vidim namreč, da ena Osramova 1,5M 20W LED cev oddaja le 2000lm svetilnosti, proti 4900lm fluo sijalke. Torej bi za svetilnost ene fluo sijalke, rabil več kot dve LED cevi, oiroma, če menjam vse tri sijalke, bom imel le manj kot polovično svetilnost, kot jo imam sedaj. Je to ekonomsko sploh smiselno? Ali je finta kje drugje in se ne morem oprijeti zgolj na tehnične podatke o svetilnosti?

T8 fluo cevi niso potratne! Imajo nekih 80-90lm/W, skoraj toliko kot ledice skupaj z driverjem. Je pa res, da svetijo v kotu 360°, in se nekaj svtlobe izgubi v sami luči. Led cev je usmerjena samo navzdol in se vse koristno uporabi.
Kot pravi Mirator, pusti, dokler ne crknejo. Potem si pa nabavi led trak, profile, napajalnik in zmontiraj.
vires in numeris

kuglvinkl ::

Se mi zdi,da sem dal okol 25e za eno, 1.5m?. 3000k, da ni kot v mesnici,okoli 2500lm x4. Nad ponkom so pa ekstra svetilke, 2x1000lm (neki iz hoferja za nad kuhinjski pult) + desk lamp e27. Se prav, kombip je mogoče opcija.
Your focus determines your reallity

clancy ::

Za boljše razumevanje situacije... Tole imam v garaži:

https://mega.nz/file/fAEn0Yba#aVL3Zv3Q7...

https://mega.nz/file/vRllEQCZ#PFCTrpkpS...

EMPA Alexsinac:)) To sem dobil pred 25-imi leti, ko so metali ven iz ene od osnovnih šol, tako da je tole staro vsaj 35+ let.
Se pravi, da dandanes še ne obstaja bolj varčna, z vsaj približno enako svetilnostjo zamenjava za tole? Po sprejemljivi ceni seveda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

matobeli ::

Seveda obstaja. Če ne drugega vzameš tiste "nosilce" ki imajo odsevne površine za odboj svetlobe v željeno smer.
Dokler vse skup ne crkne pa pač ne menjaš.

Večine sicer ne moti, ampak vseeno, z led je prišla možnost bistveno višje kvalitete svetlobe od teh cevi.

dela ::

Mogoče obstaja kaj rahlo boljšega, skoraj gotovo pa nič ekonomsko smiselnega za menjavo. Če si 8 ur dnevno v tej garaži, potem mogoče. Fluo tech se meni zdi še čisto relevanten, bi kupil tudi za bivalne prostore E27 CFL žarnice, če bi imeli kakšne poceni stare zaloge kje.

energetik ::

clancy je izjavil:

Za boljše razumevanje situacije... Tole imam v garaži:

https://mega.nz/file/fAEn0Yba#aVL3Zv3Q7...

https://mega.nz/file/vRllEQCZ#PFCTrpkpS...

EMPA Alexsinac:)) To sem dobil pred 25-imi leti, ko so metali ven iz ene od osnovnih šol, tako da je tole staro vsaj 35+ let.
Se pravi, da dandanes še ne obstaja bolj varčna, z vsaj približno enako svetilnostjo zamenjava za tole? Po sprejemljivi ceni seveda.
OK, imaš še magnetni balast, to je potem malce slabše, še posebej če so to 640 cevi s slabšo kvaliteto svetlobe. Imaš opcijo, da nabaviš 3 nove cevi 840. Elektronskega balasta se pa verjetno ne splača, ker niso tako poceni.
Na tvojem mestu bi izkoristil tvoje luči (kovinski odsevnik in pokrivalo), odstranil vso elektroniko in cevi. Kupiš led trakove s 120diodami/m, ki imajo nekih 2000lm/m, torej če daš 4x 1,5m trak, si že na isti svetilnosti oz. boljši. Trak nalimaš neposredno na kovinski odsevnik in ga izkoristiš kot odličen hladilnik. Napajalnik zmotiraš nekam vmes, pokriješ in si zmagal.
To te pride nekje 40€ za 5m trak in še nekih 30€ za napajalc.

3x 58W fluo cev pride slabih 20€, elektronski balast pa nekih 3x15€ = 45€. Torej primerljive cene...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

clancy ::

Sem malo izbrskal te LED cevi in našel tole osramovo za 3,75€/kos:O.
https://www.spletninakupi.si/izdelek/9-...

Ali je tole za kaj? Sicer po specifikacijah niti približno nebi dosegalo trenutne svetilnosti, ampak po moje te fluo cevi ki so sedaj, zaradi starosti tudi ne dosegajo polne moči. Sploh pa prvih pet minut ne, dokler ne dosežejo delovne temperature.

Mi je pa zanimiva tudi rešitev z LED trakom. Samo bi rabil inštrukcije za zvezat to skupaj:D.

energetik ::

Tisto z linka ima nekih 1800lm. Fluo cevi imajo skoraj 3x več...

Led trak lahko zveže tudi kdo z 2 levima rokama... Narežeš s škarjami na želene dolžine, nalepijo se samolepilno na tvoje odsevnike, nato še povežeš + in - na napajalnik.
Edino, kar moraš znat je zalotat med sabo trakove in dovod.
Če to ne znaš, nabavi nove 840 fluo cevi in teraj dalje.
vires in numeris

matobeli ::

A je kdo nabavljal kakšne dobre E27 zadnje čase?

2700K, Ra95, cca 10W, v Hofru že nakaj časa ni nič, Ikea ima tudi bolj kot ne samo Ra90...

matobeli ::

energetik ::

Ra90 ti ni dovolj? A to rabiš za kakšno specialno delo?
vires in numeris

matobeli ::

Ne, škodi pa tud ne, kar je manj od 90 se pa že čuti. Bolj me matra ker je vse ratalo kar precej drago. https://www.ikea.com/si/sl/p/solhetta-l...

Tole je še recmo nekak, pa je tud sam 800lm.

Hofr v AT ima enako svetilnost za enak denar, ampak z Ra97 (filament izgled). Pa še steklo je in ne plastika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

energetik ::

Kaj pa vem, meni je vse nad Ra80 ok. Sicer pa jaz ledice na navoj uporabljam le kjer ni možno drugače, sicer je precej bolje montirati panele in trakove, kjer se ledice mnogo bolje hladijo, da ne omenjam napajalca, ki je posebej, na hladnem. Meni GU10 crkujejo vse po spisku, ne glede na firmo (pregori ena ali več SMD v seriji), medtem kot nam vsi paneli svetijo brez težav že 6 let.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

mailer ::

Za garažo/delavnico in dvorišče iščem led flood reflektorje na 230V napetosti moči nekje od 50-125W oz od 5000-15000lm. Notranji bo verjetno usmerjen v bel zid, kjer se bo svetloba dokaj enakomerno razpršila po prostoru medtem, ko bo zunanji svetil na dvorišče. Odločam se med Osram Ledvance in Emos Inovo serijo. Koliko lumnov priporočate za delo v garaži in osvetlitev zunaj?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Machete ::

Živ, mi lahko kdo pomaga najti najmočnejšo GU10 žarnico 3000K.
Na reflektorju piše 25W max.
Hvala

(ps: kupil sem neke 11W 1050lm in je bolj bogo).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

kuglvinkl ::

1000lm za gu10? Najmocnejse imam 600lm Osram in Philips.

Sicer pa, posortiraj si na geizhals.at, vse parametre in poglej, kaj ti pade ven.
Your focus determines your reallity

energetik ::

Machete je izjavil:

Živ, mi lahko kdo pomaga najti najmočnejšo GU10 žarnico 3000K.
Na reflektorju piše 25W max.
Hvala

(ps: kupil sem neke 11W 1050lm in je bolj bogo).
Že 11W/1050lm je noro za mali GU10 reflektorček, saj se zadeva nima kam hladit. Močno dvomim, da boš kje dobil več kot 1000lm, razen če bo kakšen izjemen primerek, povsem kovinski s hladilnimi rebri ali pa ful učinkovitimi SMDji.
vires in numeris

Rias Gremory ::

Ola,

iščem žarnico za stopnice, prižiga jo senzor. Veliko je prižiganja/ugašanja, torej domnevam, da potrebujem LEDico? Verjetno nekaj okoli 4000K oz. manj. Moram pogledati na trenutno.

Kaj priporočate? Nekako imam slabe izkušnje z EMOS žarnicami.
Je vseeno in naj vzamem neko Osram iz Merkurja za 5€?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

dela ::

maš kakšne posebne zahteve? Če je na senzorju, bo verjetno gorelo samo par min v kosu in bi moral tud največji krš držat več let. Jaz mam ene poceni kitajske za 2 €, ki majo svoj zvočni + svetlobni senzor in se prižigajo samo po parkrat na dan za minuto. Po šestih letih še vse delajo, kar sem kupil podobnega ranga brez senzorja za stalno uporabo, je pa vse pocrkalo v letu, dveh. Najcenejša led žarnica, ki jo najdeš, bi se morala za tako uporabo čist dost dobro obnest. To je tam nekje za 2-3 €, 5 € je že luksuz.

dela ::

Osramke, vsaj ene čist navadne 8-ish wattov, 800lm, 2700K-ish barve, so pa meli par let nazaj ugodbo v paketih po 5 in 10 komadov, mogoče še majo. Sem dal takrat nekih 12 EUR za paket 10 kosov, pa crknila še tud nobena ni, ampak še ne upoabljam dolgo, mogoče 2 leti. Čist zanič verjetno niso, sploh za tako ceno bi človek bil težko razočaran

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Rias Gremory ::

dela je izjavil:

maš kakšne posebne zahteve? Če je na senzorju, bo verjetno gorelo samo par min v kosu in bi moral tud največji krš držat več let. Jaz mam ene poceni kitajske za 2 €, ki majo svoj zvočni + svetlobni senzor in se prižigajo samo po parkrat na dan za minuto. Po šestih letih še vse delajo, kar sem kupil podobnega ranga brez senzorja za stalno uporabo, je pa vse pocrkalo v letu, dveh. Najcenejša led žarnica, ki jo najdeš, bi se morala za tako uporabo čist dost dobro obnest. To je tam nekje za 2-3 €, 5 € je že luksuz.

Niti ne. Važno, da ima veliko "ciklov". Senzor je nekako preobčutljiv in se luč prižiga tudi, če sem v kopalnici cca 2m do 3m stran. Ocenjujem, da je na dan lahko tudi okoli 20 prižigov oz. več če sem doma.
Sem naročil neko Osram za 3€ pa bo kar bo. Hvala.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

dela ::

Rias Gremory je izjavil:

dela je izjavil:

maš kakšne posebne zahteve? Če je na senzorju, bo verjetno gorelo samo par min v kosu in bi moral tud največji krš držat več let. Jaz mam ene poceni kitajske za 2 €, ki majo svoj zvočni + svetlobni senzor in se prižigajo samo po parkrat na dan za minuto. Po šestih letih še vse delajo, kar sem kupil podobnega ranga brez senzorja za stalno uporabo, je pa vse pocrkalo v letu, dveh. Najcenejša led žarnica, ki jo najdeš, bi se morala za tako uporabo čist dost dobro obnest. To je tam nekje za 2-3 €, 5 € je že luksuz.

Niti ne. Važno, da ima veliko "ciklov". Senzor je nekako preobčutljiv in se luč prižiga tudi, če sem v kopalnici cca 2m do 3m stran. Ocenjujem, da je na dan lahko tudi okoli 20 prižigov oz. več če sem doma.
Sem naročil neko Osram za 3€ pa bo kar bo. Hvala.


Ne spomnim se, da bi kdaj videl, da bi cikle specifično navajali, ampak po moje na pogoste cikle LED žarnice niso ravno občutjive, verjetno manj od klasičnih na žarilno nitko in skoraj gotovo manj od CFL. Občutljive so na stalno gorenje in posledično pregrevanje (tiste, ki so preveč gnane glede na velikost in materiale) tako jim v senzorjih kar paše, ker se majo čas ohladit. Mislim, da boš zadovoljen s to, ki si jo naročil.
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427574 (21577) bMozart
»

LED žarnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
203902 (2604) jtothek
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121485 (90409) BigWhale
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015739 (14234) energetik

Več podobnih tem