» »

Verjetnost

Verjetnost

z3ro ::

Skupino otrok sestavlja 9 deckov in 6 deklic. Otroke nakljucno razvrstimo v vrsto.
Koliksna je verjetnost, da je na tretjem mestu deklica in kolikšna, da se vrsta ne začne in ne konča z deklico?
Vem, da se izračuna po formuli vse ugodne postavitve ulomljeno z vsemi. Vem tudi da je vseh postavitev najbrž 5005 (15! ulomljeno z (9!*6!)), ne vem pa kako bi dobil vse ugodne postavitve za oba primera.
Lp

amacar ::

Vseh postavitev je 15!
Na tretjem mestu deklica je: 14!*6, verjetnost = 0.4
Na prvem in zadnjem mestu ni deklice je: 13!*9*8, verjetnost = 0.343

Za rezultate ne bi dal roke v ogenj.

z3ro ::

Bi, ker so pravi:) Ne razumem pa lih zakaj 14!*6

amacar ::

Na tretjem mestu lahko izberemo eno izmed 6 deklic, zato 6, ostane še 14 ljudi, zato 14!.
Za naslednjo nalogo pa podobno, na enem mestu 9 fantov, na drugem 8, ker je že na prvem mestu en fant, ostane jih 13, zato 13!.

Gregor5816 ::

Nope. Vseh možnih je 15!.

Za prvi primer je 14!, ker je na enem mestu že deklica, verjetnost je pa 14!/15! = 0,067.
Pri drugem pa je 13! in potem 13!/15! = 0,005.

Edit: pozabi, nekaj sem zajebal.

Zgodovina sprememb…

z3ro ::

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: z3ro ()

GregiB ::

Wrong, vseh postavitev ni 15!, ker so (logika problema) deklice med seboj enake, kakor tudi fantje... Po vaši logiki je npr. postavitev FFFFFFFFFDDDDDD 9!*6!, dejansko pa je ena sama. Zato mislim, da bo cifra 5.005 kar prava.
PMSM je tudi verjetnost, da je na 3. mestu deklica preprosto 6/15 (šest petnajstin), kar velja za vsa ostala mesta v vrsti.
Kar pa se tiče deklic na skrajnem robu, je takih postavitev 715 (13!/(9!*4!)) po logiki, da gledamo število razvrstitev ostalih 13 otrok med deklicama. Torej ostane 9 fantov in 4 deklice. 715/5005 = 14,286%
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

z3ro ::

Rezultati od amacar so pravi, ker imam rešitve zapisane vnaprej, sam je pa f*cked up za razumet take naloge..vsaj meni:)

Gregor5816 ::

GregiB je izjavil:

Wrong, vseh postavitev ni 15!, ker so (logika problema) deklice med seboj enake, kakor tudi fantje... Po vaši logiki je npr. postavitev FFFFFFFFFDDDDDD 9!*6!, dejansko pa je ena sama. Zato mislim, da bo cifra 5.005 kar prava.


Najprej praviš, da je ena možna postaviterv, nato pa praviš da jih je 5.005. Amacar je prav zračunal, ko sem jaz drugič računal sem isto dobil, pa še zero je potrdil pravilnost rezultatov. Vseh možnih je 15!, ker pri naključnem razporedu med 15 učenci ni važno, koliko je deklic in koliko dečkov. To igra vlogo šele pri tistih nalogah, kar sem jaz pozabil upoštevat.

GregiB ::

Gregor5816 je izjavil:

Najprej praviš, da je ena možna postaviterv, nato pa praviš da jih je 5.005. Amacar je prav zračunal, ko sem jaz drugič računal sem isto dobil, pa še zero je potrdil pravilnost rezultatov. Vseh možnih je 15!, ker pri naključnem razporedu med 15 učenci ni važno, koliko je deklic in koliko dečkov. To igra vlogo šele pri tistih nalogah, kar sem jaz pozabil upoštevat.

A jele? Očitno ne razumeš mojega odgovora, pa ti bom ponazoril z enostavnejšim primerom... Recimo, da imaš zgolj 2 dečka in dve deklici... Izračunati moraš število postavitev ...
Po vajinem izračunu je odgovor na prvo vprašanje 4!, torej 24, pa ti ponazorim vse možne postavitve:
DDFF
DFDF
DFFD
FDDF
FDFD
FFDD

To pa je enako 4!/(2!*2!)... Zdaj zastopiš????
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

technolog ::

Če bi imeli 9 modrih in 6 rdečih žog, potem bi imel prav.

Tako pa imamo ljudi, za katere vemo, da nobena dva nista enaka in jih valda ločujemo med sabo.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

technolog je izjavil:

Če bi imeli 9 modrih in 6 rdečih žog, potem bi imel prav.

Tako pa imamo ljudi, za katere vemo, da nobena dva nista enaka in jih valda ločujemo med sabo.


Vljudno prosim, da mi razložiš, v kontekstu prvega posta, kakšna je razlika, če govorimo o dečkih in deklicah, modrih in rdečih kroglicah ali o ananasih in bananah? Za verjetnost, da je na tretjem mestu deklica, je vseeno, ali je blond, suha, nosi plenico ali posluša Bieberja... Tudi za deklice ob straneh je vseeno, ali so iz Trbovlj, že kadijo ali imajo fanta...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nizozemski raziskovalci z virtualno deklico odkrili več tisoč spletnih pedofilov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Varnost
17947843 (41176) imagodei
»

Obrezovanja žensk/deklic je zločin (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
57831065 (15000) T-h-o-r
»

50 % ali manj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12710132 (7835) Jst
»

O, to pa ne! - O, pa fajn! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
586059 (4046) Fizikalko

Več podobnih tem