vir: Ars Technica
Sporna je predvsem Applova praksa kanaliziranja dobičkov v tujino, saj podjetje plačuje visoke licenčnine podružnici s sedežem na Irskem. Na Irskem je davek na dobiček 12,5 odstotka (v ZDA pa na zvezni ravni 35 odstotkov), a tudi to je preveč, zato potem irska podružnica denar spravi do nizozemske postaje, ki ga praktično v celoti prenakaže drugemu irskemu podjetju (tega ne more storiti prvo irsko podjetje neposredno, ker bi Irska v tem primeru odtegnila davek pri viru, t. i. withholding tax) , ki pa zaradi posebnosti tamkajšnje zakonodaje velja za bermudskega davčnega zavezanica, saj ima tam glavnino poslovanja in poslovodstva. In tam davka na dobiček ni.
Senat v ZDA je mnenja, da je tovrstna praksa nezakonita. Ameriška davčna zakonodaja ima namreč tudi člene, ki tovrstno početje omejujejo. Transferne cene med povezanimi osebami ne morejo biti poljubne, ampak morajo odražati tržne cene. V praksi je to težko upoštevati, saj takšnih transakcij (licenciranje celotne intelektualne lastnine in zaračunavanje licenčnine) med nepovezanimi podjetji sploh ni. Applu pa ne bo pri prepričevanju Senata pomagala niti izdaja obveznic 17 milijard dolarjev obveznic, s čimer je zbral denar za izplačilo dividend, ne da bi moral nazaj v ZDA prinesti milijarde iz Bermude, saj bi jih davkarija v tem primeru takoj obdavčila. Nasprotno, izplačilo kuponskih obresti na obveznice je celo davčno priznan odhodek, obrestna mera pa je bila rekordno nizka. Vse to bo moral Apple pred Senatom razložiti.
V pričakovanju tega zaslišanja je dal Cook intervju za Politco. V njem je poleg omenjenega finančnega čarovništva zanimivo investiranje v ZDA. Apple ponavlja, da so največji plačnik davkov v ZDA in tudi eden večjih delodajalcev (50.000 delovnih mest in 500.000 posredno ustvarjenih delovnih mest), plačnikov (devet milijard dolarjev za razvijalce aplikacij za iOS in OS X) in investitorjev. Pomudimo se pri tej točki. Večino iNaprav namreč sestavijo Kitajci, a se to počasi obrača. Apple je napovedal 100 milijonov dolarjev vlaganj v domačo proizvodnjo. Nekateri izdelki (recimo 21,5-palčni iMaci) že imajo napis Sestavljeno v ZDA (Assembled in USA), drugi bodo to še dobili. Apple ima sicer že od leta 1984 tovarno v Fremontu, a je delovala le do leta 1992. V prihodnosti pričakujemo bistveno več izdelkov, ki bodo narejeni v ZDA. Več o tem pa v torek zvečer.