» »

Merilniki ogrevanja - poraba energije

Merilniki ogrevanja - poraba energije

1 2
3
»

Okapi ::

Predvsem moram pa najprej videti, kako bo s porabo takrat, ko bo zunaj mraz in bo treba nekaj gretja spustiti čez radiatorje, da bo vsaj 22 stopinj v stanovanju. Potem se bom pa naprej odločal. Ampak kot zaenkrat kaže, ni take sile, tudi če bi ročno odpiral in zapiral glavni ventil. 10 sekund dela;-)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Spajky ::

Okapi je izjavil:

...bi ročno odpiral in zapiral glavni ventil...
Saj jaz to že leta počnem 8-) in skrbim, da mi realna relativna vlaga ne pade pod 40% niti v hudem mrazu/močni burji - "zalivam" stanovanje s pršilko za rože ;)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

SplitCookie ::


Če bi se prej malo bolj poglobil v to, bi vsekakor predlagal, da vsem namesto termostatskih ventilov na radiatorjih (to so naredili za cel blok, ker je bil pogoj za subvencijo eko-sklada) vgradijo te glavne, na radiatorje bi si jih pa ljudje sami po želji gor dajali. Pogoj za eko-sklad bi bil menda s tem tudi izpolnjen, cena pa enaka ali celo nižja (pa še en kup komplikacij bi odpadel, ker ne bi bilo treba menjati več kot 500 radiatorskih ventilov po celem bloku). No ja, zdaj je, kar je.;)


Just proof da eko-sklad nima pojma kaj dejansko počne

največ pridobijo varčni, ki so prej preplačevali luxsus nevarčnim !!!

Sedaj pa plačujejo luksuz vgrajevalcem 'eko'-metrov


?Nekaj me zanima, kako bi zgledalo

Grdo in neumno
V takem primeru je vse skupaj samo 1kW zelo ropotajoč grelec
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Spajky ::

SplitCookie je izjavil:

...Sedaj pa plačujejo luksuz vgrajevalcem 'eko'-metrov...
... jah, nezaposlenost je tudi treba zmanjševat kolikor se da, vsaj začasno :8), pa povečat prihodke v proračun ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

satfinder ::

SplitCookie je izjavil:


?Nekaj me zanima, kako bi zgledalo

Grdo in neumno
V takem primeru je vse skupaj samo 1kW zelo ropotajoč grelec

Ok, zgledalo bi grdo [to me ne moti]. -)
Bilo bi ropotajoce 47 decibelov/ zun. enota [to me ne poti]. -)

?Pa bi ta grelec "1kW", dal od sebe COP 4 [po specifikacijah],
v kolker bi bili zunanja, in notranja enota v istem [notranjem]
prostoru.

Gre za to, da imam moznost za drobiz dobiti vzdrzevano,
servisirano, ne kaj dosti uporabljano inverter klimo,
ki pa je narejena za do -5 zun. temparature.
Klima je za zdaj se na vikendu, ko se pa odlocim,
gre pa k meni.

Sam bi jo dal v notranji prostor/ ropotarnico [zun. enoto],
prostor bi se obcasno prezracilo ...

Notranjo enoto pa bi dal v dnevni prostor.

Gre za to, da mi naprava ogreva tudi,
ko bi se temparatura spustila pod -5.

Zato sprasujem, ali bi to slo.

[Ne]estetika, hrup, se kaj niso ovira,
v kolker to funkcionalno dela/ ogreva.

Hladilo se pa prostora itak ne bo nikoli.

Radiatorje imam iz principa ugasnjene,
in jih ne nameravam vklopiti ... -)
Ker cena daljinskega ogrevanja NI konkurencna
ostalim ponudnikom. Zamenjat dobavitelja pa
nimam moznosti, kakor sem to naredil z
dobaviteljem elektr. energije ... -)
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

satfinder je izjavil:

?Pa bi ta grelec "1kW", dal od sebe COP 4 [po specifikacijah],
v kolker bi bili zunanja, in notranja enota v istem [notranjem]
prostoru.
Človek, kakšne stvari ti sprašuješ. Zakaj misliš, da je klima naprava sestavljena iz 2 delov in zakaj je zunanji del vedno zunaj?

satfinder ::

V cem je tezava, da klima ne bi funkcionirala.
Zracenje prostora, odvod kondenza se ze ustrezno uredi ...
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Heat pump @ Wikipedia

Klima je toplotna črpalka. Če črpaš toploto znotraj tvoje sobe, ne narediš nič. Greje te pa v tem primeru le tistih ~800W električne moči, ki jo porablja kompresor. Skratka ZELOOO drag 800W kalorifer. >:D

satfinder ::

Thanks.
!Bo treba nabavit klimo delujoco cca. do -10 [-15].

Skoda, tale do -5 je bila "zastonj".
Z grelcem dogrevat pa ne mislim,
pa ce tudi max. 3 tedne [npr. februar 2012].
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

satfinder ::

!Ops, dvojni post.
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

satfinder je izjavil:

Thanks.
!Bo treba nabavit klimo delujoco cca. do -10 [-15].

Skoda, tale do -5 je bila "zastonj".
Z grelcem dogrevat pa ne mislim,
pa ce tudi max. 3 tedne [npr. februar 2012].
??
Nima veze, katera klima je, če zmontiraš oboje v eni sobi nisi nič naredil.
Če pa misliš normalno montirati klimo, pa ti tudi klima, ki deluje do -15, ne bo pri takšnih temp. dala COP=4. Nobena ni imuna na zamrzovanje zunanje enote.

P.S. zakaj pišeš poste v "stolpcu", ko kakšne pesmi? 8-O

satfinder ::

Montaza bo "normalna". -)
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

bond007 ::

Ti kar zmontiri tisto klimo, ki je do -5. Moja je isto do označena do -5, pa me niti pri -15 ni zeblo... Celo bistveno več je odmrzovanja pri okoli 0 stopinjh, kot pa pri -15.

Magic1 ::

Seveda, to pa zato ker pri -15 ne boš mel 90% vlažnost.
V bistvu imajo te -15 klime le dodaten grelec, ki odtaja led, ki se nabere zunaj. Zmrzuje pa najbolj malo pod ničlo, ko je v zraku visoka vlažnost.
Seveda je izkoristek slabši, zaradi temperaturnega faktorja, kot zaradi dodatnega grelca. Tukaj ni pomoči. Kot sem pa gledal, je še vedno izkoristek nad 2.
Magic

energetik ::

Magic1 je izjavil:

Seveda, to pa zato ker pri -15 ne boš mel 90% vlažnost.
V bistvu imajo te -15 klime le dodaten grelec, ki odtaja led, ki se nabere zunaj. Zmrzuje pa najbolj malo pod ničlo, ko je v zraku visoka vlažnost.
Pri -15°C ima zrak z lahkoto 100% vlažnost, recimo takrat ko je megla. Finta je ta, da zrak pri -15°C lahko tudi pri 100% RH vsebuje le malo vode/kubik zraka.
Najbolj zamrzuje zunanja enota takrat, ko se rebra ravno še ohladijo pod 0°C in je megla. Na pamet bi rekel, da je to pri ca. +5°C.
Dodatni grelec imajo le nekatere klime, sicer pa se zunanja enota taja z obrnitvijo cikla.

Zgodovina sprememb…

satfinder ::

Pri nas ni nikoli megle.
Vsaj nekaj ...
Korak do konca in Naprej :).

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

energetik je izjavil:

Pri -15°C ima zrak z lahkoto 100% vlažnost, recimo takrat ko je megla. Finta je ta, da zrak pri -15°C lahko tudi pri 100% RH vsebuje le malo vode/kubik zraka.
Najbolj zamrzuje zunanja enota takrat, ko se rebra ravno še ohladijo pod 0°C in je megla. Na pamet bi rekel, da je to pri ca. +5°C.

Nisem čisto zaštekal, kaj si hotel povedati s prvim odstavkom. Načeloma je tako, da bolj kot je mraz, bolj je suh zrak. Vsaj v praksi.
Pravtako glede drugega, se v praksi kaže, da veliko bolj zmrzuje malo pod nulo. Vsaj pri meni opazovano zadnjih pet let.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

SplitCookie ::

#Najbolj zamrzuje zunanja enota takrat, ko se rebra ravno še ohladijo pod 0°C in je megla. Na pamet bi rekel, da je to pri ca. +5°C.

Na primer trenutno, vlage toliko da skozi cev malodane 'ščije'

tudi do 15L/dan se nabere:)

Je pa fajn, ker precej posuši okolico:3
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Spajky ::

energetik je izjavil:

Najbolj zamrzuje zunanja enota takrat, ko se rebra ravno še ohladijo pod 0°C in je megla. Na pamet bi rekel, da je to pri ca. +5°C
Bo kar držalo ... še posebej navadna; to se je meni dogajalo kdaj. Pri inverterski enako močni kasneje pa ne vsaj do nule ali kako stopinjo manj v enakih pogojih brez odtajevanja ... To je plus inverterskih, da gredo nižje od navadnih in boljši izkoristek ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SplitCookie ::

Spajky je izjavil:

energetik je izjavil:

Najbolj zamrzuje zunanja enota takrat, ko se rebra ravno še ohladijo pod 0°C in je megla. Na pamet bi rekel, da je to pri ca. +5°C
Bo kar držalo ... še posebej navadna; to se je meni dogajalo kdaj. Pri inverterski enako močni kasneje pa ne vsaj do nule ali kako stopinjo manj v enakih pogojih brez odtajevanja ... To je plus inverterskih, da gredo nižje od navadnih in boljši izkoristek ...


Vse vgradne TČ so On/Off, to priča veliko o 'boljših izkoristkih'
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Okapi ::

Malo updata. Nekako sem ugotovil, da je verjetno pretok okoli 150 l/h najbolj primeren za šparanje, čeprav bo to treba še potrditi, ko bo mraz in bodo radiatorji morali malo bolj greti. Drugače pa sem potem glavni ventil zaprl, temperatura v stanovanju je pa še vedno dobrih 22 stopinj.

Za primerjavo sem poškilil na sosedove števce in medtem ko je pri meni po 15 dneh kurilne sezone poraba 142 kWh, jih je en sosed nabil kar 320, drugi ima zmernih 230, tretji je pa še bolj škrt kot jaz in ima 127 (je pa res, da je tudi stanovanje manjše).

Trenutno sicer še ni treba šparati, ker še vedno plačujemo pavšal, ampak bo zanimivo videti, če bodo potem, ko bodo začeli odčitavati porabo, res tako velike razlike. Verjetno bo marsikdo delno do pretežno šokiran;)

O.

SplitCookie ::

Kaj več boš našparal samo še s ON-OFF modulacijo pretoka
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Spajky ::

Okapi je izjavil:

..Nekako sem ugotovil, da je verjetno pretok okoli 150 l/h najbolj primeren za šparanje ...
DA ! ;)

Okapi je izjavil:

Za primerjavo sem poškilil na sosedove števce ...bo zanimivo videti..bo marsikdo delno do pretežno šokiran;)
DA ! :))

SplitCookie je izjavil:

Kaj več boš našparal samo še s ON-OFF modulacijo pretoka
:D ... elektroventil + triac + NE555 ? >:D .. boš čul v radiatorjih : Tup - Tap non stop :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

SplitCookie ::

:D ... elektroventil + triac + NE555 ? >:D .. boš čul v radiatorjih : Tup - Tap non stop :))


Lahko samo zapreš za kako uro na dan kar ni nek hud napor.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Spajky ::

SplitCookie je izjavil:

:D ... elektroventil + triac + NE555 ? >:D .. boš čul v radiatorjih : Tup - Tap non stop :))
Oni prej navedeni kalorimeter opravlja meritve zgleda (osveževanje) na 5 sekund >:D (zato, da baterija zdrži leta 8-) , vmes gre verjetno v "sleep" ;) ... torej ona ideja avtomatike zgoraj bi bila celo izvedljiva z mikrokontrolerjem in time sinhronizacijo s kalorimetrom. >:D ... 4 sek odprto, 1 sek zaprto >:D (duty_cycle 80/20) .. se bo že znašel kaki elektroničar, ki bo enkrat kaj "ušpičil" :)) ... zmeraj se je, slej kot prej ;(( ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Spajky ::

Evo popravek : Najekonomičen pretok : 0,2m3 /h (200L/h) ... zdaj ko so se temperature vode v sistemu malce dvignile ... ;)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Spajky ::

Glede gornjega pretoka in prikaza kalorimetrov je pri dvocevnih starih sistemih tako:

Če preveč pripreš ventile, da pretok preveč pade, se dogaja, da na kalorimeter pride nazaj preveč ohlajena voda (večja T razlika) in ta pokaže večjo moč/porabo kot je resnična. Tega problema ni na enocevnem in dvocevnem sistemu z mešalnimi ventili pod radiatorji ter pri onih z delilniki, saj ima višek vode tam by-pass. Problem tudi ni preveč izrazit tam, kjer imajo na radiatorjih avt.ventile ...

To se dogaja tam, kjer niso vgradili zaradi prekomplicirane (in večini nepotrebne ter cenejše) vgradnje kalorimetrov dodatnega by-pass ventila na pritisk za kalorimetrom za linearizacijo prikaza. Tako pride vgradnja cca. tretjino ceneje. Pri nas je bil tak slučaj, kjer bi morali cevi komplicirano v jaških extra podaljševati (pentlje) pri tričetrt porabnikih, ki zaradi porabe itak tega v bistvu ne potrebujejo za točen prikaz porabe. Takih, ki nimajo minimalne porabe je cca.90%, jest sem pač izjema (+brez avt.ventilov na radiatorjih) in bi to rabil in imam možnost tega dodatka, vendar bi to moral sam doplačat dobrih 200EUR, pa bom zdajle zadevo inovativno sam rešil [;)] ...

Namreč ker imam edini tu (Markovec KP) v bloku l.75 in 1.5 s.s 44m2 ogr.P. stanovanje zadihtano, da mi vlaga+toplota ne bežita ven, sem porabil prejšnjo zimo samo 1.200 kWh (150m3-8°C) ker je bila zelo mila (blok 110MWh, 65kWh/m2 povprečje). Prejšno tu precej hudo zimo pa je bila poraba 160MWh, torej letos tretjino manjša - eni so tudi malo šparali celo! [:)] ... Seveda imajo nekateri razvajenci tudi dvojno povprečje porabe in jih čaka seveda jeseni poračun do par sto EUR za nazaj! Ker so bedaki in par let po uveljaviti zakona pač niso ničesar naredili za zmanjšanje porabe za razliko od mene - imam celo horizontale pod stropom izolirane; polovica jih bo imela poračune ; z julijem smo dobili nove položnice in moja je z vsemi stroški+ddv 36EUR mesečno - obračunana akontacija za 12 mesecev ...

No, in ker jest ne bi bil jest, če si ne bi zmislil kake svoje inovacije [;((] pri sebi za rešitev tega specifičnega problema, sem pač napel svoje možganske vijuge. Namreč prej sem čez to zimo grel samo pol časa na tretjini maximalnega pretoka in hodil v jašek vsak dan zapirat glavni ventil, da mi ni bilo prevroče, ker sem si hidravlično uravnotežil radiatorje po stanovanju in nastavil razmerja ogrevanja ter cevi in radiatorje od znotraj "opral" in zamenjal tok vode v njih (topla pride notri spodaj, obratno kot pri ostalih -boljši izkoristek in se nikoli ne zamažejo uravn.hid.ventili!)

Ker mi lani pred kurilno sezono zaradi zdravstvenih težav ni uspelo moje inovacije sproducirat in montirat, jo bom pa zdaj [;)] ... Evo je : Dvojni protifazni serijski cevni toplotni izmenjevalec z obratom in mimotokom vode ... :-) oz. Ekonomizer na toplo vodo [:))] moja inovativna konstrukcija

 oz.moje čudo

oz.moje čudo



Pobarvano proti rji in obločno varjeno v zaščitnem plinu (DC TIG inverter Arc Welding/Argon) ter testirano proti puščanju [;)]

Stalo bo pokonci nad radiatorjem v dnevni; moram ga še toplotno izolirat in zamaskirat ter priključit vmes na centralno, da bo vsa topla voda za radiatorje in nazaj šla prek njega.(spodnja priključka gresta na gumi cevi (4bar+120°C = 10EUR/m!) do avtom.ventila za celo stanovanje! Deluje pa tako, da dohodna topla voda dogreva povratno vodo iz radiatorjev in se delno meša z njo ter tako zbije delta_T na kalorimetru pri malih pretokih. Tako se prikaz na njem zlinearizira in komot lahko tistih prej 200L/h pretoka še vsaj prepolovim in bo priključna moč mojega ogrevanja še kar linearna s pretokom vode skozi radiatorje [8-)] Namreč prej se je ni dalo nikako zbit pod 1kW sredi zime ...

Mislim, da bo praktično delovalo, kot sem si zamislil -zmanjšanje priključne moči ogrevanja+znižanje temperature vode+hkrati zmanjšanje delta_T na kalorimetru pri zelo malih pretokih; vpliv tega ekonomizerja je večji pri manjšem pretoku, ker voda ima v povratnih ceveh v njem več časa, da se bolj dogreje ... Torej pri tistih, ki preveč potrošijo, NE funkcionira, da bi se komu to splačalo !!! [>:D] ...

Okapi ::

Svaka čast.;)

O.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338108 (21094) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24641043 (35207) jernejl
»

Priključna moč, delilniki, enote, pravilni izračuni

Oddelek: Loža
153744 (3334) Brias
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354842 (43801) Spajky
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110792 (9240) Pyr0Beast

Več podobnih tem