» »

Ali imamo preveč diplomantov s fakultet?

Ali imamo preveč diplomantov s fakultet?

«
1
2 3 4

Mavrik ::

Razcepljena debata iz Plače v IT industriji
The truth is rarely pure and never simple.
  • spremenil: Mavrik ()

dronyx ::

Kar se tiče programiranja sem mnenja, da za to pa res ne potrebuješ nobene fakultete, ker to je obrt, kot izdelava čevljev (seveda če ne razvijaš ravno SW za krmiljenje vesoljske postaje ali pa firmware za kakšen napreden usmerjevalnik). Zadeva je sicer za nekatere blazno zabavna in bi programirali praktično zastonj, oziroma za pizzo in pivo, za druge pa blazno duhomorna in tega ne bi počeli za noben denar, ampak taki pač tega ne počnejo.

Samo pri nas smo kot sem napisal že večkrat visoko šolstvo povsem devalvirali in ne dogaja se samo diplomantom tehničnih fakultet, da delajo za mizerno plačilo reči, ki jih v tujini počne kader s srednjo šolo.Jaz opazujem tudi diplomante prava, ki ne vedo kaj bi z njimi in potem jim dajo kar nekaj za kopirat. Pa ste normalni? Ali se sploh zavedamo, koliko stane študij nekega diplomanta davkoplačevalce? Ali smo res tako bogata država, da lahko na tak način razmetavamo denar?

Ta država ne bo imela niti centa več, tudi če bo imela polovica populacije visokošolsko diplomo, vsak četri pa doktorat in magisterij. Če nimaš za vse te ljudi delovnih mest in dejstvo je, da jih ni, je ves ta kader brez veze. Meni je načeloma vseeno, ali dela za blagajno Mercatorja delavka s poklicno šolo, ali pa magistra ekonomije. Meni je vseeno, ali mi avto popravlja mehanik, ali doktor strojništva...štekate?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Mavrik ::

No zdaj si pa predstavljaj državo, ko jo sestavljajo sami kmetje in delavci za tekočim trakom.

Zato raje šolamo ljudi, v državi neizobraženih retardov noče noben živet. Prav tako taki ljudje ne ustvarjajo novih služb za izobraženo delovno silo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

Mavrik je izjavil:

No zdaj si pa predstavljaj državo, ko jo sestavljajo sami kmetje in delavci za tekočim trakom.

Zato raje šolamo ljudi, v državi neizobraženih retardov noče noben živet. Prav tako taki ljudje ne ustvarjajo novih služb za izobraženo delovno silo.

za tole bistroumje rabiš pa mihelčiča. sploh ker povprečen diplomant FRIja upravlja z cca 5k€ delovnih sredstev kmet pa 200K.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

Mavrik je izjavil:

No zdaj si pa predstavljaj državo, ko jo sestavljajo sami kmetje in delavci za tekočim trakom. Zato raje šolamo ljudi, v državi neizobraženih retardov noče noben živet. Prav tako taki ljudje ne ustvarjajo novih služb za izobraženo delovno silo.


Enako si ti lahko predstavljaš državo, ki jo sestavljajo sami filozofi in pravniki. Saj bi vsi pomrli od lakote. Jaz osebno poznam precej "neizobraženih retardov", ki po svojih intelektualnih sposobnostih prekašajo diplomante FRI, ki pri 35 letih delajo na tujo študentsko napotnico za 4 € na uro. Ti "retardi" so si postavili lastne hiše pri 25 letih, imajo družine in svoje firme. O čem takem diplomant FRI, ki programira za 4 € na uro za delodajalca, ki nima končane niti srednje šole, lahko res samo sanja.

Ampak kakor poznam trenutno kakovost kadra, ki se vpisuje na te fekultete (izraz sem izpeljal iz besede fekalije), dvomim, da kdo lahko sploh razume, kaj sem napisal. :))

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

Mavrik je izjavil:

No zdaj si pa predstavljaj državo, ko jo sestavljajo sami kmetje in delavci za tekočim trakom.

To je bil socailizem. Uradno je državo vodil proletariat (ter slovenski kmečki človek). V resnici pa je bilo tistih par komunističnih politikov v resnici po mentaliteti kmetov in delavcev (hočem reči, da po mentaliteti niso bili meščani, izobraženci).

In pol si imel jasno leta 1945 kulturnega ministra, ki je v pisarni sedel z umazanimi gojzarji na mizi, k njemu so pa dramatiki in pisatelji evropskega slovesa ponižno hodili prosit denar (jup, resnična anekdota).

To so bili časi, kaj? Enim se očitno kolca po njih...

dronyx je izjavil:

Ti "retardi" so si postavili lastne hiše pri 25 letih, imajo družine in svoje firme. O čem takem diplomant FRI, ki programira za 4 € na uro za delodajalca, ki nima končane niti srednje šole, lahko res samo sanja.

Izraz retardi je žaljiv. Sicer pa to, kar praviš drži. Povprečen obrtnik s končano osnovno ali srednjo šolo se v slovenskem sistemu veliko bolje znajde kot povprečen osebek s končano fakulteto.

Vse lepo in prav, dokler se gremo trgovino in razno šraufarijo. Ko pa je treba naredit kaj res inovativnega, pa večine teh nižje izobraženih zmanjka. Saj imaš kakšnega genialca tu in tam, ampak na splošno ne. Poleg tega ti ljudje poznajo samo slovenski sistem "kapitalizma", kaj več jim je pa tuje.

In pol poslušam zgodbe od mojih sosedov, kako so vsi vlagali v Forex, ali pa najemali kredite za nakup delnic... Uf, saj res - le kako, da je Slovenija tako povprečna, da ne rečem podpovprečna država? Ziher je neka zarota, nek vzrok zunaj nas...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

O jezus ko se družboslovec razpiše o tehnični inovativnosti smo pa res na konju.
Cel kup imamo visoko kvalificiranega kadra pa je pri se pri tej tvoji opevani inovativnosti bolj malo pozna. Ravno tako imamo cel kup birokracije na koncu pa malo kmetov , code monkey-ev in delavcev. Ker ti raje živijo na Kitajskem , Indiji, Bangladešu... In razen zadnjega nas te države hudo tolčejo tudi pri intelektualni lastnini.Skratka kodirno tele je sol zemlje , šele na tej čredi lahko implementiraš nek obsežen IT pogon.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Spura ::

dronyx je izjavil:

Kar se tiče programiranja sem mnenja, da za to pa res ne potrebuješ nobene fakultete, ker to je obrt, kot izdelava čevljev (seveda če ne razvijaš ravno SW za krmiljenje vesoljske postaje ali pa firmware za kakšen napreden usmerjevalnik). Zadeva je sicer za nekatere blazno zabavna in bi programirali praktično zastonj, oziroma za pizzo in pivo, za druge pa blazno duhomorna in tega ne bi počeli za noben denar, ampak taki pač tega ne počnejo.

Potem je vsaka stvar obrt. Vkljucno z zdravniki, pravniki ter podobno. Vsaka.

dronyx je izjavil:


Ta država ne bo imela niti centa več, tudi če bo imela polovica populacije visokošolsko diplomo, vsak četri pa doktorat in magisterij. Če nimaš za vse te ljudi delovnih mest in dejstvo je, da jih ni, je ves ta kader brez veze. Meni je načeloma vseeno, ali dela za blagajno Mercatorja delavka s poklicno šolo, ali pa magistra ekonomije. Meni je vseeno, ali mi avto popravlja mehanik, ali doktor strojništva...štekate?

Ce se nisi opazu je problem z delovnimi mesti v tekstilni industriji in podobnih, ker slovenski delavec pac ni konkurencen tistim v Vietnamu. Zato rabimo razvijati industrije z visjo dodano vrednostjo, stekas?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

@Spura jaz politične floskule o višji dodani vrednosti seveda štekam, ne verjamem pa da do tega pridemo s tem, da devalviramo visoko šolstvo in bo več kot pol populacije imelo fakultetno diplomo v žepu. Je pa res, da tako naivno razmišlja marsikateri politik, ki je študiral politologijo ali obramboslovje še v prejšnjem režimu.

Distribucija pameti se pri nas kakor opažam ne razlikuje čisto nič od distribucije drugje po svetu in če želiš, da 70% ljudi konča faks, potem moraš seveda zahtevnost in standarde spustiti toliko nižje. Ampak ti ljudje kakor sam opažam večinoma ne ustvarjajo nobenih delovnih mest (če bi kdo delal raziskavo sem prepričan, da bi ugotovil, da več novih delovnih mest ustvarijo ljudje s srednjo ali nižjo izobrazbo, kot pa diplomanti naših fakultet), ampak delajo na slabše plačanih delovnih mestih, ki sploh ne zahtevajo neke zahtevnejše izobrazbe, so na zavodu za zaposlovanje, ali pa kje v javni upravi, ker poznajo nekoga, ki jim je sistematiziral novo delovno mesto.

Žal je pa ta država blazno neprijazna do tiste pečice ljudi, ki bi pa zares ustvarjala nova, produktivna delavna mesta. Uravnilovka pač deluje po znanih principih in najbolj pametni se ponavadi v takšnem sistemu ne počutijo ravno najbolje, ker morajo živeti armado povprečnežev s papirji v žepu.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

c00L3r ::

Zanimivi so tudi novi bolonjski študijski programi, kjer si po 3 letih že dipl. inž. (UN ali VS). Še 2 leti zraven in si magister.

Če smo po starih programih zagovarjali diplome 1 do 5 ljudi hkrati, je v novem programu zagovor diplome, kot predstavitev seminarske. Naenkrat diplomira več 10 ljudi. Ker je diploma obravnavana kot predmet...

Do zdaj sem si upal trdit da 99% (uni.) dipl. inž. dela v svoji panogi. Z naštancanimi bolonjskimi diplomanti, pa bo ta odstotek najverjetneje padel.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Gandalfar ::

Do zdaj sem si upal trdit da 99% (uni.) dipl. inž. dela v svoji panogi


vir?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Pyr0Beast ::

Zanimivi so tudi novi bolonjski študijski programi, kjer si po 3 letih že dipl. inž. (UN ali VS). Še 2 leti zraven in si magister.

A ni super ? Cel let manj na faksu, veš kolko je to prihranka keša za državo ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

genesiss ::

Komaj z magisterijem bodo novi diplomanti dosegli stopnjo starih univerzitetnih diplomantov.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

c00L3r je izjavil:

Do zdaj sem si upal trdit da 99% (uni.) dipl. inž. dela v svoji panogi. Z naštancanimi bolonjskimi diplomanti, pa bo ta odstotek najverjetneje padel.


To po moje absolutno ne drži! Če jaz gledam mojo generacijo diplomantov elektrotehnike leta 94, jih je diplomiralo morda kakih 60 (skorja zanesljivo pa manj kot 100 na vseh programih skupaj), od tega jih na prste ene roke preštejem, ki delajo v poklicu, ki so ga študirali, vsi ostali se ukvarjamo z računalništvom. Torej naše gospodarstvo ni zmoglo zaposliti niti teh nekaj 10 diplomantov! Zame ta podatek pove vse.

Sicer je na drugi strani res, da marsikateri delodajalec težko dobi ustrezen profil, ampak vprašati se mora zakaj je temu tako. Jaz osebno ne bom šel delati na področje, ki sem ga študiral za plačo, ki je morda 200 EUR višja od plače vratarja, ki se je zaposlil pri 18 letih in ne rešuje nobenih zahtevnih problemov. To bi bilo idiotsko in od mene pač tega ne pričakujte.

Po moje je zelo pomembna tudi prva zaposlitev oziroma zaposlitev v prvih nekaj letih po koncu študija. Diplomanti, ki se zaposlijo v drugi stroki, so večinoma za tisti poklic za vedno izgubljeni.

Ampak pri nas se itak večinoma izobražuje samo še za papir, tako da je glede tega vseeno.

No, pa še eno opažanje ne smem pozabit.

Tako kot je v ranki Jugoslaviji veljalo, da se za poklic oficirja JLA večinoma odločajo revnejši sloji iz juga države, sem dobil občutek, da se pri nas za tehnične poklice odloča nekako enaka populacija, ki nima nekih bogatih staršev (in s tem finančnega zaledja), medtem ko se otroci bogatih staršev praviloma odločajo za pravo, morda ekonomijo in kakšne druge družboslovne vede. Upam da bo tudi glede tega kdo naredil kakšno pametno raziskavo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

PrimozR ::

Mogoče se pa niso želeli zaposliti v elektrotenični industriji?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

potem je pa študij velika potrata
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

@PIPI: Mislim da ne gre za to, kaj so si želeli, ampak preprosto ali ni bilo ustreznih delovnih mest, ali pa so bila ta mizerno plačana. Zato si je pač večina nas poiskala službo v IT sektorju.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

noraguta je izjavil:

potem je pa študij velika potrata

O tem si jaz še vedno nisem čisto na jasnem. Veliko ljudi iz moje generacije dela na odgovornih delovnih mestih, so direktorji na Mobitelu, direktorji zastopstva tujih IT firm, direktorji direktoratov na ministrstvu...ampak nihče od teh in v to sem prepričan, se ni niti dneva ukvarjal s poklicem, ki ga je študiral.

Tako je fakulteta za večino izpadla zgolj kot zelo drag IQ test (pogojno rečeno) in pa seveda proces s katerim prideš do papirja, ki se mu reče dokazilo o izobrazbi. Ampak do tega papirja se da priti danes tudi na bistveno lažje in za davkoplačevalce cenejše načine.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

noraguta je izjavil:

O jezus ko se družboslovec razpiše o tehnični inovativnosti smo pa res na konju.
Cel kup imamo visoko kvalificiranega kadra pa je pri se pri tej tvoji opevani inovativnosti bolj malo pozna. Ravno tako imamo cel kup birokracije na koncu pa malo kmetov , code monkey-ev in delavcev. Ker ti raje živijo na Kitajskem , Indiji, Bangladešu... In razen zadnjega nas te države hudo tolčejo tudi pri intelektualni lastnini.Skratka kodirno tele je sol zemlje , šele na tej čredi lahko implementiraš nek obsežen IT pogon.

Ne, po tvoje imamo cel kup obrtnikov s srednješolsko izobrazbo in kmetov - pa začuda nismo neka top razvita država. Kako to, če so pa pri nas kmetje pametnejši od inženirjev (po tvoje)?

Žal je pa ta država blazno neprijazna do tiste pečice ljudi, ki bi pa zares ustvarjala nova, produktivna delavna mesta.

Kmetje in obrtniki ga ne bodo. Oni pač štancajo svoj mali biznis.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

Kmetje in obrtniki ga ne bodo. Oni pač štancajo svoj mali biznis.

kvečejmu ti ga bodo.Država ga ne more, saj je po svoji definiciji zajedavec, kakor tudi vsi kateri delajo zanjo. Korporacije se nas pa dokaj uspešno izogibajo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

Kmetje in obrtniki ne bodo ustvarjali produktivnih delovnih mest. Če prebereš začetek te teme, boš tudi videl, da so slovenski obrtniki (in obrtniško se obnaša celotno naše gospodarstvo) blazno nenaklonjeni inovacijam.

Zakaj bi vlagal v razvoj, če lahko polagaš ploščice za 60 EUR na uro in se voziš v jahti???
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

poweroff je izjavil:

Zakaj bi vlagal v razvoj, če lahko polagaš ploščice za 60 EUR na uro in se voziš v jahti???


Zakaj bi sam polagal ploščice za 60 € na uro, če pa lahko dobiš delavca za 8 € na uro (kar je še vedno dva krat več, kot dobi programer na napotnico), ti pa se potem ukvarjaš z iskanjem posla ali pa se voziš z jahto?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

poweroff je izjavil:

Kmetje in obrtniki ne bodo ustvarjali produktivnih delovnih mest. Če prebereš začetek te teme, boš tudi videl, da so slovenski obrtniki (in obrtniško se obnaša celotno naše gospodarstvo) blazno nenaklonjeni inovacijam.

Zakaj bi vlagal v razvoj, če lahko polagaš ploščice za 60 EUR na uro in se voziš v jahti???

vidš to je tvoje mnenje , ki sesaš državno joško in ti je razvoj zgolj poza. povprečnemu obrtniku je pa maksimizacija dobička imperativ.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

No, saj o tem govorim.

Ozek interes obrtnika in kmeta je, da na kratek rok maksimizira dobiček. Iz njegovega stališča je to čisto OK.

Iz stališča države pa... vprašanje. Na dolgi rok s takšnim obrtniškim razmišljanjem kot država zaostajaš. O tem govorim.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

Tale članek na Delu govori o zaposljivosti diplomantov (citat):

V Španiji že izvajajo programe prekvalifikacije, kjer se lahko diplomanti, magistri ali doktorji družboslovnih smeri, ki več kot leto dni ne dobijo zaposlitve, prekvalificirajo v pleskarje in vodovodarje, torej poklice, ki jih trg potrebuje.

:)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

Eh kje pa, trajni dobiček je v interesu produkcije. In razvoj je povsem organski del maksimizacije dobička, ne pa nekakšna produkcija v imenu napredka to je birokratska floskula. Zato so inštitucije katere preverjajo zmožnost zapominjanja za industrijo irelavantnih vsebin oz slabo implementacijo le teh znanj, precej manj cenjene kot pa bi lahko bile. Potem se ne gre čuditi, da sam papir razen v sami državni upravi ne pomeni kaj dosti, ko gre za plačilni izplen. It je delo, delo in še enkrat delo in šele na koncu je včasih nek omejen prostor in čas za inovacije. Kdor si misli, da se bo šel valilnico inovacij in od tega živel zgolj zato ker je končal univerzo se pa prekleto moti. Bog nedaj, da bi omenjeno staližče veljalo za celotno industrijo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

dronyx je izjavil:

V Španiji že izvajajo programe prekvalifikacije, kjer se lahko diplomanti, magistri ali doktorji družboslovnih smeri, ki več kot leto dni ne dobijo zaposlitve, prekvalificirajo v pleskarje in vodovodarje, torej poklice, ki jih trg potrebuje.

No, to se mi zdi zelo kul. Resno.

Vsekakor pa bolje, kot če bi pleskarje in vodovodarje na hitro prekvalificirali v diplomante, magistre ali doktorje družboslovnih smeri. :)

P. S. Hočem reči... pleskar, ki bere Sokrata je vsekakor veliko bolj produktiven državljan kot pleskar, ki popoldneve preživi za šankom.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

black ice ::

poweroff je izjavil:


P. S. Hočem reči... pleskar, ki bere Sokrata je vsekakor veliko bolj produktiven državljan kot pleskar, ki popoldneve preživi za šankom.

Niti ne. Noben ne opravlja svojega dela. ;)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Tody ::

Roko na srce, za bit pleskar in polagalec ploščic pač ne rabiš hodit v šolo. Rabiš it k enem mojstru in se naučit par trikov in potem samo praksa :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

Z visokim šolstvom je po moje nekaj podobnega, kot z borzami. Ko vsi ljudje masovno jemljejo kredite, da kupujejo delnice, je to znamenje, da bo prišlo do borznega zloma. Ko vsi ljudje masovno študirajo, da jim v življenju ne bo treba nič delati, je to znamenje...(da bodo šle cene soboslikarjev in keramičarjev v nebo) >:D

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

btree ::

Trideset let nazaj je imelo veliko ljudi poklicno ali tehnično izobrazbo, zdaj je podobno vredna visoka in univerzitetna, naslednjo generacijo bo pa štel doktorat. Industrija se seli v IT, z visoko jutri bo tako kot je bilo s poklicno včeraj, oz. tehnično včeraj, jutri univerzitetno.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

onyx - če folk študira za to,da mu ne bo treba delati - je totalno zgrešil. Imam kolega, ki dela kot sistemec, študiral je ap politologijo. Na vprašanje zakaj, je rekel: "zato, da ne bom fachidiot, za lastno veselje".
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

hawkwood ::

Ne pretirano dolgo nazaj sem se pogovarjal s prijateljico iz avstralije in slučajno je beseda nanesla na neko podobno tematiko in v pogovoru mi pove, da je bilo pri njihovih novicah predstavljen načrt države za 50 let naprej. Kateri poklici bodo iskani čez recimor 5 let, pa 10 let itd., katerih kadrov bo preveč, za kakšen študij naj se prebivalci odločijo, koliko ljudi bodo sprejeli v državo, koliko ljudi naj bi zapustilo državo, kakšna bo gospodarska rast... Tako se lahko ljudje odločajo za poklic, ki ga država dejansko potrebuje (ali pa ga bo potrebovala) in z študijem, ki je perspektiven in ki prinaša delovno mesto.
No in kaj je ko pogledam naše novice (sicer ne ravno pogosto). Najprej začnejo iz kako novico iz sveta, recimor sedaj z egiptom, ki sicer prav da se omeni, ampak po pravici povedano me prav malo briga, še z našo politiko se je brez veze ukvarjati, potem je mogoče kaka novica iz parlamenta, kaka prometna nesreča in kdo na novo stavka. Vglavnem po večini so novice, ki so za ljudi totalno nepomembne. No pozabil sem, včasih je tudi kaka pomembna novica, kako se bo bencin podražil.

In ko tako pomisliš, kako pa se naj nek gimnazijec, ki nima pojma kam bi šel (in takih je verjeli ali ne ogromno) odloči za faks. Seveda gre na informativni dan, primerja fakse, bolj kot ne na vizualni ravni (kar je seveda najpomembnejše, saj ga bodo gledali naslednjih 10 let) in kateri dekan jim več obljubi, ter odločitev pade. No le kako naj bodo naravoslovci bolj spretni v nakladanju kot družboslovci :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

seminal ::

Študirat se neja gre tisto kar je bi bilo fajn ampak tisto kar te veseli in rad delaš. Ne pa da boš potem 35-40let delal z muko.

Glede tega bolonjca pa ni takšne razlike v znanju. Vbistvu traja študij enako dolgo 8 let prej in sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

hawkwood ::

Sploh ni res. Mene veseli ležanje na kavču, naj to študiram? Kaj boš študiral mora biti odločitev večih dejavnikov, najprej kaj te veseli, potem v čem si sploh dober in na koncu kaj trg potrebuje. Če me veseli petje, pa zanič pojem logično ne bom pevec. In če me veseli ležanje na kavču, kot sem že prej omenil in sem mogoče celo dober v tem, pa trg tega ne potrebuje, tudi ne bom izbral tega.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

seminal ::

Zaj si me pa s samimi pravimi pokici najdel. Jaz pravim da se lahko naučiš matematiko, zgodovino, lahko se naučiš igrati inštreument. MOra pa te seveda veselit in eni v to vložijo več eni manj truda. In magari če je veliko ljudi s to izobrazbo, ampak te to veseli in veš da boš prišo do vrha in boš probal biti čim boljši pač greš to študirat, neboš zaradi tega šel študirat strojništva.
Seveda pa lahko imaš poklic atekov sine, takim gre najbolje morajo pa biti določene preddispozicije za to

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

no je no , en poznam kar nekaj umetnostnih zgodovinarjev , primerjalnih književnikov , filozofov etc. kateri niso več tvojega mnenja pa so bili.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

hawkwood je izjavil:

Sploh ni res. Mene veseli ležanje na kavču, naj to študiram?

To ravno ne, lahko pa začneš izdelovati ali prodajati kavče. :D
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

hruske ::

In sam izvajaš preverjanje kakovosti. ;)
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

Hehe, za tisto rabiš pa še - sodelavko. :D
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

PrimozR ::

hawkwood je izjavil:

Ne pretirano dolgo nazaj sem se pogovarjal s prijateljico iz avstralije in slučajno je beseda nanesla na neko podobno tematiko in v pogovoru mi pove, da je bilo pri njihovih novicah predstavljen načrt države za 50 let naprej. Kateri poklici bodo iskani čez recimor 5 let, pa 10 let itd., katerih kadrov bo preveč, za kakšen študij naj se prebivalci odločijo, koliko ljudi bodo sprejeli v državo, koliko ljudi naj bi zapustilo državo, kakšna bo gospodarska rast... Tako se lahko ljudje odločajo za poklic, ki ga država dejansko potrebuje (ali pa ga bo potrebovala) in z študijem, ki je perspektiven in ki prinaša delovno mesto.
No in kaj je ko pogledam naše novice (sicer ne ravno pogosto). Najprej začnejo iz kako novico iz sveta, recimor sedaj z egiptom, ki sicer prav da se omeni, ampak po pravici povedano me prav malo briga, še z našo politiko se je brez veze ukvarjati, potem je mogoče kaka novica iz parlamenta, kaka prometna nesreča in kdo na novo stavka. Vglavnem po večini so novice, ki so za ljudi totalno nepomembne. No pozabil sem, včasih je tudi kaka pomembna novica, kako se bo bencin podražil.

In ko tako pomisliš, kako pa se naj nek gimnazijec, ki nima pojma kam bi šel (in takih je verjeli ali ne ogromno) odloči za faks. Seveda gre na informativni dan, primerja fakse, bolj kot ne na vizualni ravni (kar je seveda najpomembnejše, saj ga bodo gledali naslednjih 10 let) in kateri dekan jim več obljubi, ter odločitev pade. No le kako naj bodo naravoslovci bolj spretni v nakladanju kot družboslovci :)

Simpl, pokažejo shiny laboratorije. Mene je strojna pravzaprav na informativcu tako prepričala, da elektra niti pogledati nisem šel. Verjetno najboljša odločitev v mojem življenju (vsja zaenkrat) :)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

hawkwood je izjavil:

Ne pretirano dolgo nazaj sem se pogovarjal s prijateljico iz avstralije in slučajno je beseda nanesla na neko podobno tematiko in v pogovoru mi pove, da je bilo pri njihovih novicah predstavljen načrt države za 50 let naprej. Kateri poklici bodo iskani čez recimor 5 let, pa 10 let itd


Blah, blah, blah... potem pa nič. Na MODL pa potem vidiš, da jim še vedno (seznam poznam že od 1998, torej govorim o 10+ let) primanjkuje cela vrsta visokošolsko izobraženega tehničnega kadra. Kar pomeni, da lahko država načrtuje okoli ugotovljenih dejstev, ne more pa na ta način kaj posebej vplivati na odločanje mularije za študijske smeri.

Ljudje v veliki večini še vedno delajo po svoje in ne po državni petletki ali pa desetletki. Sicer pa... ali bi lahko l. 1992 nekomu rekel, naj gre študirati IKT, ker se bo to izplačalo? Ali je 1992 bilo delo carinika perspektivno? Kako je pa kazalo 10 let kasneje? Kako boš sploh danes napovedal katere poklice boš dejansko potreboval čez 10 let? Imaš morda kristalno kroglo in veš kateri poklici bodo sploh obstajali čez 10 let? Morda bomo potrebovali psihologe informatike za depresivne AI-je?

Poanta je, da čisto vsega pa res ne moreš načrtovati... ljudje pa morajo že enkrat spoznati, da 9-17 šihti, kjer delaš 35 let (ali pa 40 let) v istem podjetju obstajajo samo še na področju fizičnega in nekvalificiranega dela. Ostali se bomo pač vsakodnevno učili in učili in učili. Če ne bomo želeli obtičati nekje na enem od boga pozabljenem zavodu, ki je, vsaj po današnjem ustroju in načinu dela, sposoben poskrbeti samo za NK delovno silo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

poweroff ::

Ne, ne. Najbolj perspektivno je zabrisat knjige v kot pa it polagat ploščice. Redno izobraževanje pa v gostilni, strokovna literatura pa Požar report.

Jahta ti ne uide. Če pa zagusti greš pa demonstrirat pred vlado pa se dret po ulici, da so za vse krivi "uni s fakulteto, k sam lenarijo". Če je pa res kriza, se ti pa lahko na hitro "utrga", pa dobiš še brezplačno oskrbo v prijazni ustanovi.

Pa še napoved: glede na ta scenarij sta najbolj perspektivna poklica čistilec jaht in negovalec v psihiatrični ustanovi... :)
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

No no, tebi se je lahko smejati, ko vlečeš iz jame brez dna, kdo drug v realnem sektorju mora pa delati.

In ne, točno se ne da napovedati kaj se bo rabilo in koliko, predvideva pa se lahko. In to kar uspešno. FDVjevcev imamo za naslednjih 5 generacij dovolj, raznih organizatorjev tega in onega tudi. Manjka pa nam ljudi, ki so sposobni kaj delati in ne samo pametovati (ane Matthai) in organizirati (in kot delo se ne šteje samo fizično za tekočim trakom).

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

Predvidevanja na področju kadrovskih potreb za karkoli dolgoročnega (več kot 1 leto) so predvsem šloganje iz kavne usedline. Razen nekaterih očitnih stvari (npr. frizerji imajo zagotovljeno prihodnost, vendar pa hkrati tudi hudo konkurenco) ne moreš napovedati kaj posebej uporabnega. Če želiš edino realno napoved naših prihodnjih potreb v gospodarstvu, si poglej strukturo in število kadrovskih štipendij. To je tisto, kar gospodarstvo potrebuje v roku 5 let. Ostalo je šloganje.

Sicer pa: če imaš na trgu 100 IT strokovnjakov viška, to lahko pomeni poslovno priložnost za postaviti na noge čisto novo IT podjetje, ki bo mahoma spremenilo položaj vseh IT strokovnjakov. Če tega viška nimaš, potem tudi novega podjetja ne boš šel postavljati tukaj.

Tako, da ostane predvsem priložnost ustanavljanja mikro in majhnih podjetij, kjer posamezniki ali pa "klapa iz faksa" poskusijo speljati novo idejo. Na žalost pa se izkaže, da večina tehničnih diplomantov tega niti ne poskuša, tisti pa, ki poskušajo, pa doživijo klavrn osip, ker jim trg pojasni, da golo strokovno znanje za podjetništvo ni dovolj - ironija je, da vse kaže, da so ti FDV-jevci očitno bolj navdahnjeni s poslovno žilico in jim v poslu večkrat uspe. Tudi s sodelovanjem s tistimi, ki imajo bolj specifična strokovna znanja. Pač, v slogi je moč in kdor neko kategorijo diplomantov apriori izloča, pač onemogoča samega sebe, ker si omejuje možnosti.

Izjave, ki povežejo idejo "imamo preveč organizatorjev" z idejo, da nam manjka ljudi, ki so "sposobni delati in ne samo pametovati" pa kažejo predvsem na to, da ima nekdo bodisi mnogo širše znanje od običajnega (in zato ne potrebuje pomoči organizatorja takšne ali drugačne vrste) ali pa preprosto še ni pogledal preko ograjice svojega vrtička.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Ne, ne govoriva o meni in tebi, kaj počnem jaz ali kaj počneš ti. Dejstvo je, da je v Sloveniji trenutno preveliko preveč FDVjevcev in organizatorjev tega in onega, pa tako imenovanih managerjev vsega živega, ki jih masovno producira nekaj fakultet. To ni moj mali vrtiček, ki ga dobro obdelujem, to je dejstvo. Kako sem lahko tako prepričan? Poglej malo kakšen kader je brez služb in kakšen kader kuha jutranjo kavico. Diplomirana organizatorka ne_vem_česa (itaq ni pomembno) zjutraj skuha kavico in ostale isto pomembne stvari, za temu primerno plačo. Želi več, ampak ne more dobiti tega, ker je njenega kadra preveč, vsi po vrsti so brez izkušenj in tako lahko zjutraj prinese dišečo kavico - tu pa se njene karierne možnosti praktično končajo.
In to ni moj vrtiček ali tvoj, to je malce večji vrtiček, ki se mu reče Slovenija.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BlueRunner ::

In kaj potem, če jih je preveč? Kako to omejuje najine možnosti ali vpliva na najina osebna dohodka?

Misliš, da bi jih bilo manj, če bi država vsako leto objavljala seznam deficitarnih poklicov, kot to dela Avstralija? Oh, glej ga zlomka. Saj naši tudi objavljajo podobne sezname. Že leta. Pa to očitno ne vpliva na nič.

Torej lepo vedeti, da to imamo, vendar pa so potrebni premiki v glavah. Tukaj pa se lahko vrneva nazaj na izhodišče: ali sta najina osebna dohodka odvisna od tega koliko diplomantov "pridelajo" druge fakultete, od tega koliko jih "pridela" najina fakulteta ali pa morda samo od naju dveh samih - neodvisno od pedigreja.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Nisem rekel, da naju omejuje, kvečjemu nasprotno, ob vseh teh visoko kvalificiranih tajnicah imam jaz večje možnosti za uspeh. Ampak govora spet ni o naju ampak o stanju na splošno, o splošnem nezadovoljstvu nad višino plač itd. Seveda je toliko ljudi nezadovoljnih s svojo plačo (če jo sploh imajo), če si pa svoj papir, ki dokazuje kako dobri organizatorji so, lahko zatlačijo nekam, ker je vreden manj od Palome WC papirja.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

dronyx ::

Po moje je potrebno upoštevati tudi to, da vsi ljudje nismo nadarjeni za vse in je neumnost pričakovati, da se da enostavno populacijo usmerjati kakor komu paše. Za študij naravoslovja mislim da tudi v razvitih državah ni nekega velikega zanimanja, ker je za to področje znano, da je zahtevno in da v družbi ni cenjeno, sploh v primerjavi s kakšno medicino ali pravom.

Pri nas je pa stanje po moje še bistveno slabše, ker so vsi ti študiji namenjeni prvenstveno gospodarstvu. Če neko gospodarsko področje ni razvito, potem seveda s temi poklici nimaš kaj početi, oziroma se je lažje uvaliti nekemu sorbonskemu organizatorju dela v neko pisarno javne uprave, kot pa diplomantu strojništva, kemije ali česa podobnega.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

noraguta ::

poweroff je izjavil:

Ne, ne. Najbolj perspektivno je zabrisat knjige v kot pa it polagat ploščice. Redno izobraževanje pa v gostilni, strokovna literatura pa Požar report.

Jahta ti ne uide. Če pa zagusti greš pa demonstrirat pred vlado pa se dret po ulici, da so za vse krivi "uni s fakulteto, k sam lenarijo". Če je pa res kriza, se ti pa lahko na hitro "utrga", pa dobiš še brezplačno oskrbo v prijazni ustanovi.

Pa še napoved: glede na ta scenarij sta najbolj perspektivna poklica čistilec jaht in negovalec v psihiatrični ustanovi... :)

nikakor ne najbolj produktivno je da se izobraziš iz družboslovne smeri ter 45 let prekladaš dva papirja, iz tega narediš doktorat in še ostalemu kadru predpišeš podobno produktivnost. To svojo ekspertizo pa financiraš prek davkov. z ploščičarjem vred , kateri mimogrede naredi več kot cela državna uprava.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Biopsihologija neakreditiran študij (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12829830 (25778) abakus480
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10822497 (9860) AndrejO
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16921417 (18111) TESKAn
»

540 prostih delovnih mest in 103.831 iskalcev zaposlitve (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
49576142 (66137) lexios
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145790 (44550) Nejc Pintar

Več podobnih tem