» »

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10

««
15 / 22
»»

WarpedGone ::

>>Na tej podlagi lahko v letu 2011 vrtiš zaslon...
Se pravi so navodila po 10ih letih v bistvu ista: spiši si skripto in jo spravi na nek gumb. Včasih je bil wacom -r, sedaj je pa touchrotate. Hud napredek, ja. Kot sm reku, za kozlat.

Edini razlog da ostajam na tej polomiji je to, da prek usbja še nism uspel inštalirat Win7.

Kjer zadev ni treba spravljat na nek gumb. Pa miška ne umira.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Pa miška ne umira.


Tega še nisi preizkusil a ne? Ali si pa je težava enaka?

Kjer zadev ni treba spravljat na nek gumb.


Zanimivo.

da prek usbja še nism uspel inštalirat Win7.


"Brezplačno".

WarpedGone ::

>>Tega še nisi preizkusil a ne? Ali si pa je težava enaka?
Sem. Težav z umiranjem miši v Win7 ni bilo. Pojavile so se šele v Ubuntu. Tko da, HW dela OK.

>> Zanimivo.
Mi pomaga točno 0,0

>> "Brezplačno"
Hvala za link. Bom uporabu.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::



Se pravi če prav razumem zadevo, da zasučeš zaslon moraš pritisniti na gumb? Prav to razumem sedaj?

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Nism prepričan da ja.
Itak, da se stvar sama od sebe ne zasukne in je treba stisnit nek knof al pa kej kliknit. Na mašini je en knof, ki naj bi temu bil namenjen. Trenutno mi tist knof pošlje zadevo spat (standby). Ampak problem ni ta knof ampak to, da se v linuxu zasukne le prikaz (slika) , koordinatni sistem digitajzerja "pod sliko" se pa ne zasuče hkrati in takoj ko zasukneš sliko, ti miška ne sledi več dotiku prsta na zaslonu ampak gre po svoje (pač zamenjane osi X in Y).

In to je zgleda takšna hudimana znanost da tega še vedno niso sposobn tega urihtat out-of-the-box.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Itak, da se stvar sama od sebe ne zasukne in je treba stisnit nek knof al pa kej kliknit.


Torej bi lahko rekli, da v letu 2011 moraš imeti gonilnik in "program", ki služi temu, da ko pritisneš na tipko se zasuče zaslon? Če ni na voljo senzor, ki samodejno zazna te zadeve? In ga v tem prenosniku ni?

zasuče hkrati in takoj ko zasukneš sliko, ti miška ne sledi več dotiku prsta na zaslonu ampak gre po svoje (pač zamenjane osi X in Y).


Ne s tem gonilnikom (ki si ga namestil naknadno) bi se moralo zavrteti vse. Se pravi če vpišeš v terminal na primer:

touchrotate toleft

Ali:

touchrotate toright

Ali:

...

Se zasuče seveda vse?

Drugače pa še namesti ta paket:
http://ftp.majling.eu/alex/linux/deb/T1...

Pritisni kombinacijo tipk Alt + F2 in vpiši gnome-session-properties in na to Dodaj nov vnos, kjer je ime poljubno ukaz pa je twofing --wait in ponovno zaženi računalnik.

Poskusi potem delovanje desnega klika in kako dobro kakšna aplikacija deluje z dvema prstoma!

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

A kdo opazi bug?

31% is all you get!


Bug?! To pa že ne, v Ubuntuju vse dela!
A bo v 11.04 spet kak nova super duper messanging zadeva? Bo mogoče podpirala tut pošiljanje datotek? Mogoče celo celih?

>> touchrotate toleft

In zakaj to ne more bit povezano na samo rotacijo zaslona? Da je treba kvačkat po terminalu in klofat ukaze in kuhat skripte?

Tule mi klofaš neke thirdparty zadeve nekih anonimnežev. Kolk je garancije da mi stvar ne sesuje celga sistema? Kolk je stvar kompatibilna z raznoraznim softverom?

Un grid mi še vedn ne prepozna pritiska na tipko Y, jo vidi kot Z.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

poweroff ::

WarpedOne, po moje hoče preveriti, če ti rotacija sploh dela - potem pa če to dela pa če je ustrezna povezava ukaza z gumbom.
sudo poweroff

WarpedGone ::

Ja, tisti ukaz dela.
Ampak ni uraden in neka XYZ posodobitev ga zna polomt. Če druzga ne, ko pride 11.04.

Twofing je pa žal precej useless. Štorasto neodziven, odreagira glih tolk pozno, da ne veš a si ti kriv da ne reagira in greš popravlat in vse podrekaš. Nekaj kar bi pričakoval da bo skrolanje slike, čez 2 sekundi odpre popum menu. Al te pa gladko zignorira.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

A bo v 11.04 spet kak nova super duper messanging zadeva? Bo mogoče podpirala tut pošiljanje datotek? Mogoče celo celih?


Pošiljanje datotek preko MSN je podprto že sedaj. V Natty Narwhal bo pa Pidgin morda prvič podpiral Fast File transfer preko MSN. Bomo videli. Trenutna različica (ne tista v programskem središču ampak novejša), bi že naj to podpirala, ampak zaenkrat to ne deluje dobro.

In zakaj to ne more bit povezano na samo rotacijo zaslona? Da je treba kvačkat po terminalu in klofat ukaze in kuhat skripte?


Tvoja strojna oprema nima senzorja rotacije ampak ima GUMB. Če hočeš rotacijo zaslona moraš pritisniti na GUMB. Zakaj se je proizvajalec strojne opreme odločil, da je treba pritisniti na gumb pa ne vem.

Tule mi klofaš neke thirdparty zadeve nekih anonimnežev. Kolk je garancije da mi stvar ne sesuje celga sistema? Kolk je stvar kompatibilna z raznoraznim softverom?


V bistvu "imaš prav" in imaš "point" in še rezultat vsega skupaj tako praviš, da je "usless". Z gumbom se torej niti nima nekega smisla ukvarjati. Vpiši torej v terminal:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:plippo/t101mt
sudo apt-get remove twofing


Izbriši tudi vnos:

Pritisni kombinacijo tipk Alt + F2 in vpiši gnome-session-properties in na to Dodaj nov vnos, kjer je ime poljubno ukaz pa je twofing --wait in ponovno zaženi računalnik.


Naslednjič pa kupi strojno opremo, kjer ti proizvajalec preden jo da na prodajne police zna pokazati delovanje nameščenega OS kateri te zanima ali pa počakaj za to strojno opremo, ki jo imaš če se bo popravilo kaj "samo od sebe". Tvoja out-of-the-box izkušnja za to strojno opremo v Natty Narwhal pa je bolj ali manj odvisna od "anonimnežev".

Icematxyz ::

Na voljo je GnomeShell LiveCD, za tiste, ki bi radi razvojno različico preizkušali sami:

Calendar Panel



Auto Workspaces



OMG & WebUpd8

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

donfilipo ::

Eh klinc.
mamo radi tale Ubuntu:)

Naj povem še svojo izkušnjo z 10.10.
Se moram kar strinjati s skeptiki tipa Warpedone, ker imam praktično enake skušnje, pa me vseeno vedno premami:)

In tokrat? Kje je 'Megabug' tičal za vogalom tokrat?
Hja.

Torej zadeva je v principu za test supernobel, nima konkurence. Lahko jo našraufaš z mehanizmom, ki se mu reče wubi, kar počez, čez windowse in načeloma dela super (zahteva le kakih 8GB prostora).

Ampak v praksi?

Vse gre super, do ponovnega zagona, ko ekran mrkne v popoln mrak, disk pa melje naprej:) (Pri ne tako redkih kombinacijah Nvideine grafikulje in monitorjev.)

Danes vem, da se zadeva v bistvu inštalira normalno, le zaslon zaradi šlampraije mrkne:) In morda bi celo pomagalo, če ga na roke odklopimo in spet priklopimo. So pa še druga zanesljiva zdravila. Hint: editiraj grub (e in izhod=Alt-x), briši: splah, quiet, vstavi:nomodeset!!!

Jasno, če bi zadevo plačal, bi trgovca streljal:) Tako pa z malo brskanja in čarovnije, na koncu vidiš, da gre za šlamparijo razreda superbalkan, ki nima nobenega logičnega pojasnila, razen obupnega pomanjkanja razvijalcev in testerjev. In ja. Če se potrudiš, z nekaj balinanja prideš skozi in 'dobiš jajca:)', kot da si hacker erste kategorije:))

V tem je pa tudi glavni čar Ubuntuja...poleg privlačnega izgleda in cene seveda!

In zdaj, ko po popolnem mraku, vse kar dobro dela, mi ni žal izgubljenih živcev in časa. Po update-u namreč eskivaže z editiranjem gruba ni več, ni mi pa jasno, zakaj niso popravili inštalacije.

Ja imamo kar radi ta Ubuntu:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

In še da dodam nekaj 'antiperfekcijskega' in 'antikapitalistučnega':)), kar pa vseeno drži:

-kaj me je nagnalo v šraufanje ubuntuja 10.10, čeravno sem bil 95% siguren, da me nekje čaka en svinjski ščurek? (No popolne teme nisem pričakoval:)

Ja! Winsi... superduper winsi, so se začeli po nekajurnem, ali celodnevnem menjavanju poučnih flash streamov (youtubeanyone:) sesuvati. Testiral ram, disk, antivirusi vseh lekarnarjev, naložil tanajtanajnovejše gonilnike, pa krš, krc, blue screen,.... skoraj redno vsak dan po novem. Je pa res, da kako leto in čez so pa stali, pribiti kot jezus:) No crash!

No v Ubuntu 10.10 zaenkrat na isti mašini, z istega hardwara, celo istega diska:), sesutja ni. Čudež svoje vrste:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

bluefish ::

Za kateri Windows se gre?

donfilipo ::

Wins 7 64bit
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

bluefish ::

Morda ga serje flash. Brskalnik je pa?

donfilipo ::

mam vse brskalnike:) In crash preverjeno v Chrome in Firefox....
Nekako od enega updatanja famoznega flash predvajalnika...po moje je tudi tu ščurek, ki ne čisti memorije, ker po restartu nekaj časa spet dela normalno.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Se moram kar strinjati s skeptiki tipa Warpedone


Ja imamo kar radi ta Ubuntu


Heh.

Drugače pa glede "popolnega mrka" po namestitvi Ubuntu. nVidia nudi sama podporo za zaprto kodni gonilnik, odprto koden gonilnik pa se razvija s pomočjo "reverse engineering". Mislim da niti specifikacij ni na voljo. Najnovejše kartice ne vem če imajo sploh uradno 2D podporo v okviru odprto kodnega gonilnika. In prav ta odprto koden gonilnik je prva out-of-the-box izkušnja Linux & Co. uporabnika.

Verjetno ti je bil ponujen zaprto kodni gonilnik ob prvem zagonu Ubuntu in si ga namestil? Potem seveda poskrbi Ubuntu sam, da ustrezno namesti ta gonilnik in izključi KMS (nomodeset), ki pri tem zaprto kodnem gonilniku tako ne pride v poštev. Odprto kodni gonilnik pa je tako, določeni modeli (družine) grafičnih kartic v nekem trenutku delujejo bolje kot druge. Za občutek, kako je s podporo za tvojo strojno opremo je torej pametno uporabiti pred nameščanjem (tudi Wubi) LiveCD ali LiveUSB. Če tam ne prideš v GUI veš, da boš moral/a priti na slo-tech in vprašati, kaj pa narediti sedaj, ker Ubuntu bi pa vseeno rad/a uporabljal/a. Kako le da ne.

Pa še recimo kako zgleda razvoj nVidia odprto kodnega gonilnika na primeru iz prakse. V Lucid Lynx je mi delovala osnovna 2D podpora, za moj model grafične kartice in za 3D podporo sem ročno moral nameščati kar nekaj zadev in rezultat je bil bolj ali manj neuporaben. V Maverick Meerkat z namestitvijo enega paketa iz programskega središča dobim solidno 3D podporo. Nisem pa tudi imel teh težav ob namestitvi nikoli in je 2D bolj ali manj bil podprt. Se pravi na moji strojni opremi bolj ali manj vedno prideš s pomočjo LiveUSB al LiveCD do GUI in to je tudi indikator, da po namestitvi me najverjetneje ne bo pričakala "črna barva". nVidia pa v okviru zaprto kodnega gonilnika nudi kar dobro podporo a upajmo pa, da zaradi dobre out-of-the-box izkušnje tudi odprto kodni gonilnik čim bolje napreduje.

Glede brezplačnosti. Najprej nekdo zaide v (F)OSS morda res za to, ker je nekaj "brezplačno". Pa v bistvu pogosto niti ni in je mnogo ljudi, ki razvija F(OSS) za svojo delo plačano. Ko nekaj časa uporabljaš (F)OSS pa ti tudi ne igra cena več takšne vloge, kot ti jo je na začetku. Zaveš se pač, da je to tisto kar hočeš in da je alternativa slabša. Morda bomo kdaj sposobni bolj množično v trgovini kupiti zgoščenko s FOSS programom in neposredno plačali za nek izdelek, pa tudi če je "brezplačen". To pa za to, ker kmalu uvidiš, da preprosto ne uporabljaš zaradi brezplačnosti (F)OSS ampak za to, ker je preprosto v tistem trenutku alternativa slabša. Za FF neposredno ne plačaš 0, to je že res. Kar pa ne pomeni, da nekdo za svoje delo ni plačan in pa da je (obvezno in s fiksnimi pogoji določena) plačljiva alternativa boljša!

Zgodovina sprememb…

dux ::

@glede Nvidie: v 11.04 bodo imele nekatere nvidine kartice omogočene tudi 3d podporo z odprtokodnimi gonilniki in pri tem celo niso tako slabe (okoli 50% hitrosti nvidiinega gonilnika pri večini iger).

Tako da bo tudi za uporabnike Nvidie odprtokodna grafična podpora kmalu dostojna (sicer vedno z zaostankom za vsaj 1 generacijo grafičnih kartic, ker reverzni inžiniring nekaj časa traja).
Upanje je v nasih odlocitvah

techfreak :) ::

Tudi zaprtokodni gonilnik Nvidie zaostaja za tistim za Windows.

Icematxyz ::

Če komu upravljalnik posodobitev zadrži paket upstart samo brez panike. Nič ni narobe in ob naslednjih posodobitvah, ko bo na voljo libc6 bo se zadeva odpravila "sama od sebe".

KaRkY ::

Točno to sem se čudil pred nekaj dnevi ko mi je upravljalnik posodobitev pokazal upstart ampak ga ni hotel prenesti. Sem si mislil kaki idiot pokaže pol pa noče:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

donfilipo ::

Icematxyz je izjavil:

....
Drugače pa glede "popolnega mrka" po namestitvi Ubuntu. nVidia nudi sama podporo za zaprto kodni gonilnik, odprto koden gonilnik pa se razvija s pomočjo "reverse engineering". Mislim da niti specifikacij ni na voljo. Najnovejše kartice ne vem če imajo sploh uradno 2D podporo v okviru odprto kodnega gonilnika. In prav ta odprto koden gonilnik je prva out-of-the-box izkušnja Linux & Co. uporabnika.

Verjetno ti je bil ponujen zaprto kodni gonilnik ob prvem zagonu Ubuntu in si ga namestil? Potem seveda poskrbi Ubuntu sam, da ustrezno namesti ta gonilnik in izključi KMS (nomodeset), ki pri tem zaprto kodnem gonilniku tako ne pride v poštev. Odprto kodni gonilnik pa je tako, določeni modeli (družine) grafičnih kartic v nekem trenutku delujejo bolje kot druge....


Evo pesme:))

Z vsem dolžnim rescpectom. Po 15 ali več letih poslušanja in simpatiziranja s fronto linuxa....še enkrat!

'Verjetno ti je bil ponujen'..... NEEEEE!

Ne glej na zadeve, kot komisar partizanske čete, leta 1943:))
Sem povedal. Nisem ravno popoln noob. O linuxu kar nekaj vem. Toliko, da recimo iz Matthaijeve knjige, le nisem izvedel nič novega. Kar pa ne pomeni, da ni knjiga ravno tako zlata vredna. Ampak ni samo čisto tehnično znanje. Ena zelo pomembna zadeva je 'userfriendlyness'. In to je Ubuntu za razliko od command line 'wizzardov' 15 let nazaj, osvojil. Ubuntu ima filozofijo pravo. Poznajo pa se vseeno neprestani pridihi partizanske logike z 'religioznim' pridihom, ki naj bi nadomestil pravo moč kvalitete.

Takole gre:
Nič ti ni ponujeno. Ravnaš po navodilih sodobnega 'trotl ziher' inštaliranja, ki ga imajo danes praktično vsi 'ljudski' in popularni OS. Ziheraštvo je dejansko prišlo do linije, ki bi jo 'kalkulator operator:)', pred 10 leti vzel za bogokletno! Pomeni, Linux inštaliraš kar lepo počez čez winse in zadeva načeloma SUPER dela. To je bogokletno, celo za večino linux geekov, ki nudijo, 16ur na dan, zastonj, kar kvaliteten support na IRC - #ubuntu kanalu. Še nedavno si namreč MORAL vedeti, kaj je logični in kaj fizični disk, kaj je particija in kaj je datotečni sistem, recimo NTFS, FAT. Danes ne več. Inštaliraš trotl ziher sam, pri tem pa ti ostane nebrzdan užitek grmadenja svojega reda na devični OS, kar se je pokazalo poleg svežega izgleda, stabilnosti, uporabnosti, prijaznosti do uporabnika, tudi eden od šarmov neprestanega bežanja, kar lepega števila uporabnikov iz starega OS, polnega nekih napol pospravljenih osebnih nastavitev in beležk, ponavadi kar na prazno novost, ki mora s svojo noviteto preseči vso šaro nagrmadenih skrivnosti preteklega:) Toliko je že prav, da se tehniki naučite razmišljati tudi sociološko:)

In v konkretnem primeru. Ponavljam resnicoljubno..enostavno in po domače:
-winsi so kljub čeljusti padajoči stabilnosti skoraj 2 let, na lepem začeli srati:) Bill brez 'blue screena' očitno ne more:)
-sledi standardna vaja, ki vas lahko kar precej stane, vkolikor niste trmasti:) ram check, hard disk check, video ram check, virus check. In ko že menite, da ste zadevo rešili, tako enkrat na dan spet blue screen. Tu smo na točki, ki bi se je potihem, vkolikor je prisotna na več winsih po deželi, Bilovi mojstri morali lotiti na vse sile! Anpak tudi ti imajo gestapovsko propagandno akcijo in sranje skrivajo, kolikor se le da, in trosijo fraze o checkiranju RAM-ov, hardwera, itd...

In bi imeli čisto prav, VKOLIKOR na isti fizični mašini, z istega fizičnega diska, na drugem OS, ne bi računalnik deloval super. No in zato sem se tudi polotil enostavnega testa. Na papirju bolj enostavnega ne more biti. Parkrat klikneš na pravi gumb in voila. Že si v Novem OS, brez da bi vedel, kaj je particija, datotečni sistem, gonilnik, itd.itd. Načeloma. Ker tu nekje, je tudi čas, ko vam celo najbolj prijazni sistemi zadeve začnejo in morajo začeti pojasnjevati.

POPOLN fiasco pa je, če recimo pri 20% mašin po enostavnem postopku, brez kakršnegakoli izbiranja, naletiš na ČRN EKRAN!!! Ki se ga da odpraviti z editiranjem gruba! In če te pred tem na #ubuntu supportu celo svarijo, kot nevarno zadevo:) In ti po možnosti povedo, da je najbolj ziher, če kar pozabite na drug OS, in je najbolj enostavno, če se primete kar ubunta na (0,0):)) In jasno, če nasedete, vse izbrišete, pa vam še vedno ne gre brez črnega ekrana, če na koncu vendarle ne editirate gruba na nek način. (ponavljam, po bootanju v izbirni meni windows---ubuntu...iz menija izbire OS, na ubuntu stisnete e, da ste v edit modu, izbrišete besedici quiet in splash in ju nadomestite z nomodeset. Z ALT-X greste ven, brez da bi zadevo shranili, izvede pa se...in četudi ste ga usrali,....po hard resetu...je grub še vedno tak kot je bil!)

Torej: kar si napisal Icematyx drži. Nov odrptokodni gonilnik je vir vsega zla. Tako je poln ščurkov, da peče glava:) Med drugim ne glede na jokanja izpred kake pol leta nazaj, tudi na polno suče ventilatorje:) Ampak dokler si pred črnim ekranom, ti tako filozofiranje pomeni nekakšno 'zajebavanje u mozag':)) ČRN EKRAN je še rahlo hujša zadeva, kot blue screen:)) JA! Ekran se ugasne.


In kaj hočem povedati??? Ja enostavno. Ne tiščati v odprtokodni gonilnik z glavo skozi zid, dokler je ta toliko hroščat, da peče glava! Taka napaka nedvomno Ubuntu stane ugleda, truda in zanj ne stori čisto nič dobrega. Zaradi čisto filozofskega principa oprtokodne rešitve, ki pa očitno iz res že kar filozofskih razlogov trči v 'capitalism:)', NE VELJA ljudi odbijati od linuxa, na korakih, ko obstanejo pred črnim ekranom. Vsaj po mojih izkušnjah je v tako kompliciranem svetu danes, težko pričakovati od povprečenga userja, da se bo posvetil 'ubuntu maši' toliko, da bo dojel najprej, kaj je problem in potem še kaj je filozofija Ubuntuja. Konec koncev, tudi verzije prej so se lepo, trotl ziher zbujale v krasen nov 'ekran', pa je zgolj 1% userjev Ubutuja skrbelo, ali gre pri tem za gonilnike odprtokodne, ali zaprtokodne rešitve. Dokler mojstri odprtokodne rešitve zadeve ne zapopadejo zadovoljivo, se naj jih ne forsira v trotl ziher instalacije!!!

Pa naj me sliši kak pomembnež iz fronte linuxa:))
Ker imam skrajno plemenit namen.

Ali pa recimo... morda gre celo tako kot v vrtcu... grub se našraufa z famozno nomodeset opcijo povsod, pa čeprav to pomeni malce bliskanja in mežikanja ekrana, ko ta testira resolucije?????? Črnega ekrana pa le ni nikjer??????
Ali pa sem kaj spregledal.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Toliko o OS-ih. Je pa prav hecno, kako nenavadno je problem soroden, nekakšnemu virtualnemu soočenju kapitalizma in komunizma>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

dux ::

@donfilipo: Težava ni posledica teženja odprtokodnikov z glavo skozi zid. Lastniških gonilnikov od Nvidie (ali ATI-ja) se AFAIK NE sme distribuirati z Linux distribucijami. Ubuntu ti gonilnik največ ponudi, vendar ga moraš po namestitvi izbrati sam.
Zato so bili na živem CD-ju vedno nameščeni 'out-of-the-box' odprtokodni gonilniki.
Prejšnje odprtokodne gonilnike je napisala Nvidia, vendar so bili zelo zelo zelo osnovni (kartice so sicer delovale vendar brez kakršnegakoli 2D kaj šele 3D posleševanja), saj namen Nvidie ni bil zagotavljati karšnihkoli gonilnikov, ampak omogoči da uporabniki imajo grafično okolje v katerem lahko namestijo njihove gonilnike.

Nekateri posamezniki s tem niso bili zadovoljni so zato začeli pisati gonilnike za Nvidio s pomočjo reverse engineeringa (imenujejo se Noveau) - podpira vse nvidine kartice, zagotavlja hitro 2D pospeševanje in tudi dokaj dostojno 3D pospeševanje, poganjanje compiza in 3D iger (za nekatere starejše modele), ki je tam nekje na 50% hitrosti lastniških, kar je dokaj OK. Resni igralci iger seveda s s tem ne bodo zadovoljni (za njih je IMO primeren Windows ali še boljše konzola), za občasne igralce manj zahtevnih iger pa bo to morda zadostovalo. (seveda bi si nekoč želeli 100%, kar pa je IMO zelo težko doseči zaradi reverse inžiniringa oziroma se bo zgodilo za 4 generacije stare grafične kartice)
Ker so začele vse distribucije uporabljati nove gonilnike Noveau, je Nvidia starega nehala razvijati. Zato so ti novi gonilniki nujni in praktično edina izbira, če želiš imeti podprte tudi najnovejše grafične katrice (vsaj toliko da se ti sistem zažene v grafični način).

Težava je v tem, da se v zadnjih različicah Ubuntuja (zdi se mi, da od 10.04 naprej) uporablja KMS. To je tehnologija, ki omogoča, da s pomnilnikom na grafični kartici upravlja jedro in X.Org (oz. gonilniki). To načeloma prinese lepe 3D učinke med zagonom, hitrejše preklapljanje med terminali in je IMO najpomembnejše precej boljše z varnostnega stališča. zaradi tega so imeli težave tudi intelovi gonilniki za nekatere strarejše intelove kartice (lahko si pogledaš temo za 10.04, boš zagotovo kaj našel). No, ta KMS se da izklopiti z ukazom nomodeset. Težava je bila v tem, da Ubuntu 10.10 zaradi buga po namestitvi lastniških gonilnikov ni vnosu v grubu dodal nomodeset.

Kar je še vedno šlamparija, vendar je izključno na strani Canonicala oziroma razvijalcev Ubuntuja in ne na strani razvijalcev odprtokodnih gonilnikov ali posledica filozofije "odprtokodni gonilniki so zakon, boli nas k* za lastniške".

Žal je tako, da Ubuntu izhaja na pol leta in zato ni nikoli deležen tako dolgotrajnega in kakovostnega preizkušanja kot komercialni sistemi poleg tega pa po mojem mnenju tudi malce preveč silijo v "new and shiny" namesto v večjo stabilnost in zanesljivost. Tako bo Ubuntu 11.04 na primer imel namesto jedra 2.6.37, ki je izšlo 4.1.2011 uporabljal jedro 2.6.38, ki je še v razvoju in bo verjetno izšlo v drugi polovici marca. Tako bo za preizkušanje novega jedra na voljo manj časa, bo pa prinesel nekaj novih bombončkov.
Canonical to priznava (siljenje "new and shiny" namesto večjega poudarka na stabilnosti). Pravijo, da imajo sedaj še dokaj majhen tržni delež in bolj adventuristične uporabnike, zato si lažje privoščijo inovacijo.

Evo še slikca za prikaz:

Ubuntu cilj



Nekatere od teh inovacij so mi bolj (programsko središče, unity), druge manj (windicators) pri srcu. Vendar zaradi tega poudarka vsem svojim manj tehničnim znancem priporočam LTS (če jim vse deluje pravilno in ničesar ne pogrešajo v svojih različicah). Čez 2 tedna izide 10.04.2 LTS, ki bo imel vključenih še nekaj popravljenih hroščev od izida 10.04.1 nekaj mesecev nazaj. Priporočam, da ga preizkusiš.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

donfilipo ::

Dux svaka čast. Resno mislim.
Krasen povzetek vsega bistvenega, brez nepotrebnega 'frontnega linux' propagiranja.
Če nekdo začne uporabljati omenjeno, me avtomatsko spominja na politične mučke in zadeve zagotovo ne bom niti povohal, če se le da.

No, Ubuntu pa bo ostal na seznamu uporabljanih in testiranih OS-ov. Zagotovo. Ne glede na šlamparije, ki so kot si sam ugotovil, na ravni balkana in ne znanosti pisanja gonilnikov.

In ja. Poleg tega, da sem se še enkrat prebil v novo verzijo Ubuntuja:), se mi je ravno zdaj posvetilo, kateri zlomek od maljon zastonj gadgetov v winsih, je izgleda na koncu namesto obljubenega 'pospeševala', vendarle en navaden malware, vsiljen hinavsko, ki pa ga najglasnejši 'farmacevti', tudi približno ne zaznajo.

Ampak dobro. Pustimo to za dneve, ko me spet zagrabi krč po igričkanju:) Zdaj se bom kar nekaj časa posvečal Ubuntuju. Vsaj dokler se ne sesuje:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dux ::

@donfilipo: Morda se sliši presenetljivo, ampak nekateri uporabniki Linuxa nismo fanatični in sem ter tja celo opazimo kakšno njegovo napako ;).
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

soočenju kapitalizma in komunizma


Pustimo te razprave ob strani. OS ki uporabljajo Linux jedro lahko dobiš brezplačno lahko pa proizvajalec zahteva plačilo. Vse je možno, nihče te pri tem ne omejuje.

Nič ti ni ponujeno.


Ponujen ti je odprto koden gonilnik ob uporabi LiveCD ali LiveUSB. Za to še enkrat pozivam vse, tudi tiste, ki bodo uporabili Wubi, da PREDEN se namesti Ubuntu na neko strojno opremo, da delovanje strojne opreme poskusiš s pomočjo LiveCD in LiveUSB. Če prideš do GUI, je velika verjetnost, da boš po namestitvi tudi. Če ne prideš in bi Ubuntu vseeno rad uporabljal pridi na slo-tech in vprašaj kako.

Ali pa recimo... morda gre celo tako kot v vrtcu... grub se našraufa z famozno nomodeset opcijo povsod, pa čeprav to pomeni malce bliskanja in mežikanja ekrana, ko ta testira resolucije?????? Črnega ekrana pa le ni nikjer??????
Ali pa sem kaj spregledal.


Če prav razumem, sprašuješ zakaj Canonical ni bolj "pragmatičen"? Pa je. Kot uporabniku Ubuntu ti ponudijo dokaj enostaven način, kako namestiti zaprto koden gonilnik.

Kot sem rekel, LiveCD ali LiveUSB pred namestitvijo na neko strojno opremo. Tako dobiš občutek če boš ostal pred ali boš prišel v GUI po namestitvi, kako deluje brezžično, žično omrežje in še marsikaj drugega. Se pravi LiveCD je zadeva, ki služi informaciji o tem, kako je tvoja strojna oprema podprta. To je spet ena prednost, ki dela Linux & Co. tako uporabno rešitev.

donfilipo ::

Ja. Live CD. Super. Sem naredil. Druga poteza. Tema.

Rešitev? Pri 'startup' seriji ukazov v meniju vklopiš opcijo nomodeset.

Nobene druge možnosti.Tudi na IRC #ubuntu nobene pametne pomoči.
Ko sem vprašal, ali je varno editirati grub po omenjenem postopku, je bil odgovor NE. Skrajno nevarno!
In si pred zaključkom, ko lahko odnehaš.

In ko greš preko te šlamparije, ko spoznaš, da je Alt-x ukaz ki ne shrani, ampak izvede trenutno natipkano, je pogled povsem drugačen. Zlahka prideš skoz, sliko da tudi odprtokodni gonilnik čisto solidno. Lahko se prebiješ do vzpostavitve neta (nekateri moramo nastaviti ročno IP:), in na koncu do synaptica, kjer delaš kar pač hočeš. Izbiraš med filozofijami copyrighta poljubno in v nezavest. Stvar samo še formalnosti.

Ampak TEMA, takoj po inštalaciji, ali vstavljanju liveCD-ja, pa ni solucija sploh!!!! Posebej, če je to pri 20% uporabnikov. In ne pomaga noben izgovor, da je pa liveCD narejen ravno zato, da vidiš, da ne spadaš med borce:) ZLASTI ker je solucija banalna!!!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Ko sem vprašal, ali je varno editirati grub po omenjenem postopku, je bil odgovor NE. Skrajno nevarno!


No potem pač pridi sem vprašat. To je varno in običajno početje. Celo LiveCD ima nekaj osnovnih parametrov na dosegu izbirnika. Eden izmed njih je nomodeset.

F6 + nomodeset



Vir slike

F6 + nomodeset! Celo rima se na nek način. ;)

ZLASTI ker je solucija banalna!!!


Kaj pa vem če je zadev tako banalna. Ne moreš preprosto vključiti nomodeset za vse (tudi parameter ni enak za vse grafične kartice) in bolje, da ti LiveCD sporoči stanje, kot da se zaveš zadeve po namestitvi. Tudi potem bi moral nekako ročno iti in izključiti nomodeset, če bi KMS na tvoji strojni opremi deloval dobro?

KMS je napredna zmožnost Linux jedra, ki si jo pa želiš uporabljati in ti olajša delo. Skrbi za dobro out-of-the-box izkušnjo in ne rabiš ročno nastavljati xorg.conf datoteke in podobnih zadev! Za to je ključnega in ne ideološkega pomena (z uporabniškega vidika), da gonilnik za strojno opremo to podpira.

Zahtevana vključitev opcije nomodeset pri LiveCD, da sploh prideš do GUI s pomočjo LiveCD je že prvi indikator, da te podpore nimaš in da boš verjetno moral uporabljati zaprto kodni gonilnik, če je na voljo. LiveCD vzemi kot indikator svoje uporabniške izkušnje na neki strojni opremi. Se pravi indikator out-of-the-box izkušnje na neki strojni opremi in ne kot neko sredstvo, kako za vsako ceno Ubuntu nekam namestiti in se šele naknadno ukvarjati z zadevami... In kljub temu ti tudi LiveCD to omogoča. Na primer F6 + nomodeset je že eden primer tega in je to nekaj običajnega, da uporabljaš.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

WarpedGone ::

Zakaj me nek drug OS pri inštalaciji NIKOLI ne sekira z v prašanji katerih sploh ne razumem?
Kak Nomo Deset? Kaj pa naredi Nomo Devet? A drugo leto bo pa Nomo Enajst?

Če je rešitev problema lahko tako zelo enostavna kot je ena beseda v nastavitveni datoteki, zakaj za vraga to ne more bit avtomatsko pohendlano?
Ja, premalo vložka na strani izdajateljev. Po domače - metanje dreka čez zid.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Ne moreš nuditi dobre out-of-the-box izkušnje za nekaj, kar "ne obstaja".

Če je rešitev problema lahko tako zelo enostavna kot je ena beseda v nastavitveni datoteki, zakaj za vraga to ne more bit avtomatsko pohendlano?


To nikakor ni rešitev problema. Kot prvo nimaš indikatorja out-of-the-box izkušnje, kot drugo pa tudi če bi nomodeset bil vključen za vse tebi out-of-the-box na T101MT v Maverick Meerkat ne bi delal dvo prstni touchscreen in ob pritisku na gumb ne bi zavrtelo zaslona.

Ne glede na to, koliko truda bi Canonical vložil v Ubuntu. Razen da bi točno to strojno opremo vzel in sam spisal gonilnike za njo za Maverick Meerkat?

Premalo vložka je torej s strani proizvajalca tvoje strojne opreme. Se pravi kdo komu meče kaj in kam...

WarpedGone ::

Ločim med težkimi in sramotnimi problemi.

Odpustim/razumem težke probleme - redke situacije katere je težko reproducirat, še težje pa preprečit z navadnim testiranjem.
Ne odpustim pa sramotnih problemov - stvari, ki so znane že leta in tudi workaround so znani že leta a problem ostaja nedotaknjen. Stvari, kjer je očitno da se reč ni preverila niti enkrat. Stvari, ki so očitna posledica političnih odločitev tipa "tega noben ne nuca", "to je dost dobr", ...

In lepe nove slikce vsakič znova so zato le še sol na rano. Ker sporočajo "imamo čas se hecat in igračkat s to zadevo a za tvoj problem se nam sladko Hebe".

Glede vrtenja zaslona na T101MT : še vedno ne razumeš kaj me sploh boli.
Zbogom in hvala za vse ribe

donfilipo ::

Icematyx ker sem dobronameren se poučimo vsi. Imaš dva vsega hudega vajena cinika (jaz in WarpedOne:) in knowledge Ubuntu skupnosti.

Ok?

In zdaj. Jaz trdim da če vstaviš LiveCD, ta mora prebroditi skozi 99% hardware konfiguracij, vsaj do začetnega zaslona...in da je tema in izkopljen monitor najslabše kar se lahko zgodi!

Ampak OK. Ne vem pa, kaj za vraga je KMS in out of the box izkušnja. No to lahko sicer zdaj pogledam na netu, ampak ti mi pa povej, koliko bi bo tvoje bilo popolne teme (kot jo je zdaj brez editiranja:) če bi bil nomodeset v grubu povsod, kjer bi pri inštalaciji wubi zaznal Nvidio in običen lcd?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Ločim med težkimi in sramotnimi problemi.


To pač ni sramoten problem, če Ubuntu uporabniku ponudiš indikator out-of-the-box izkušnje s pomočjo LiveCD. Če gonilniki ne obstajajo pa mu v izbirniku ponudiš preprosto rešitev, kako to zaobiti. Kaj je tu sramotnega?

Vsem bi naj privzeto izključil KMS? Se pravi jim prikril dejansko stanje na njihovi strojni opremi in tistim, ki zadeva deluje dobro rekel naj pritisnejo F6 in izključijo nomodeset?

To je potem tista prava rešitev? Potem bi šele nameščal Ubuntu v 100% nevednosti, kaj boš na koncu dobil.

Jaz trdim da če vstaviš LiveCD, ta mora prebroditi skozi 99% hardware konfiguracij, vsaj do začetnega zaslona...in da je tema in izkopljen monitor najslabše kar se lahko zgodi!


In točno to imaš. F6 + nomodeset. LiveCD je indikator out-of-the-box izkušnje. ČE ne deluje boš v vsakem primeru moral nekaj narediti. Tudi nekaj možnost ti ponudi kaj narediti. Se pravi transparentno in točno tako kot mora. Na ZAČETKU ti pove kako je na stvari in ne da namestiš Ubuntu in šele potem ugotoviš, da nekaj ni v redu? To je potem bolje? Ti si pač imel "smolo", da si uporabil Wubi, kjer pa tega indikatorja ni in gre za "tveganje". Ampak pri Wubi spet, kako težko je odstraniti Ubuntu iz računalnika? Dodaj/odstrani programe v Windows OS?

Če bi uporabil LiveCD bi takoj, ko ne bi prišel v GUI vedel, da morda vse ne bo po namestitvi OK in da se moraš o tem informirati. Bolje bi potem po tvoje bilo na silo spraviti Ubuntu na računalnik in potem ostati v temi? Na nek način se ti je prav z Wubi to zgodilo. Čudovita izkušnja?

A ni bolje, da pred nameščanjem veš pri čem si in da dobiš indikator, da je morda potrebno koga še pred namestitvijo kaj vprašati in da načeloma pred namestitvijo veš kje je problem?

Zakaj točno bi bilo bolje za vsako ceno Ubuntu spraviti na neko strojno opremo in šele na to, ko je zadeva že nameščena iskati pomoč? Ravno to si počel z Wubi in ni ti bilo najbolj všeč?

Ampak OK. Ne vem pa, kaj za vraga je KMS in out of the box izkušnja. No to lahko sicer zdaj pogledam na netu, ampak ti mi pa povej, koliko bi bo tvoje bilo popolne teme (kot jo je zdaj brez editiranja:) če bi bil nomodeset v grubu povsod, kjer bi pri inštalaciji wubi zaznal Nvidio in običen lcd?


20%.

Glede vrtenja zaslona na T101MT : še vedno ne razumeš kaj me sploh boli.


Out-of-the-box izkušnja v Maverick Meerkat ni dobra. Tu ni kaj za razumeti. Pri nalaganju odgovornosti, pa je treba biti pošten.

Ne odpustim pa sramotnih problemov - stvari, ki so znane že leta in tudi workaround so znani že leta a problem ostaja nedotaknjen. Stvari, kjer je očitno da se reč ni preverila niti enkrat. Stvari, ki so očitna posledica političnih odločitev tipa "tega noben ne nuca", "to je dost dobr", ...


To je govorjenje na splošno in ne vem kam ciljaš. Treba je biti precizen.

Najboljši "workaround" je dobra out-of-the-box izkušnja? Tukaj se strinjamo in tukaj dan danes Linux ne prednjači na strojno podprti opremi?

donfilipo ::

No če drži da bi 20% nvidiine grafike in navadnih lcd monitorjev postalo blank ob nomodeset opciji v grubu, potem je pa zadeva isti pes:) v končni fazi, le da sem tokrat bil na nesrečni strani.

Ampak to bom poizkusil preveriti. Ti ne verjamem kar na prvo žogo:)
Še vedno bi po moje wubi lahko zaznal hardware in na osnovi tega spravil mašino do synaptica, s kolikor toliko delujočo kombinacijo output-inputa.

Moral pa se bom malce podučiti!
Morda kak kvaliteten link na malce globlje znanje linuxa?
Sam ponavadi predelam osnove. Od čebelarstva do ekonomije. Večinoma super zadeva za človekoljube, priznam pa, da je pa včasih tudi moteče, ker ne grem v specializacije. (Da ne govorim, da je smrtno nevarno:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dux ::

AFAIK je zadeva Out of the box, torej z odprtokodnimi gonilniki delovala - (live CD in takoj po namestitvi).

Težava se pojavi PO tem, ko namestiš nvidine gonilnike in bi bilo treba dodati možnost "nomodeset" pri zagonu (kar pa se ne zgodi). Vsaj tako piše na prvi strani zadetkov na googleu, sam te težave nisem imel, ker te grafične kartice nimam. Kolikor sem razumel do težav ni prihajalo pri vseh modelih grafičnih kartic.
Morda za wubi zadeva deluje malce durgače (nisem prepričan).

Z WarpedOne se ne strinjam. To ni posledica tega, da bi nekdo rekel "tega noben ne nuca". Ideja je bila: "ker je KMS najboljša možnost jo bomo privzeto dali notri (podpirajo jo vsi odprtokodni gonilniki, ki bodo večini uporabnikov (beri tistim ki ne igrajo 3D iger) dovolj, če pa bo kdo namestil Nvidiin ali Ati-jev lastniški gonilnik, pa bomo jedru podali še možnost nomodeset tako da bo stvar delovala tudi za njih. Vendar je kot kaže prišlo do težave pri izvedbi in nekateri so imeli zato resne težave. Takšna stvar se ne bi smela zgoditi, saj uporabnike resno odvrne od ponovnega preizkusa sistema. Vendar pa je ta težava posledica premalo preizkušanja (in morda tudi premalo časa med razvojnimi cikli )in NE posledica lenobe ali filozofije "tega nihče ne uporablja".

Včasih pa se dogaja, da razvijalci uporabljajo neke čudne fore. Ravno danes sem bral da bo v GNOME 3.0 prenosnik ob zaprtju pokrova samodejno prišel v stanje pripravljenosti in se tega ne bo dalo spremeniti v GUI, v primeru da je na prenosnik priklopljen zunanji zaslon pa NE bo prešel v stanje pripravljenosti in se tega spet ne bo dalo spremeniti. Uporabniki se že bunijo tako da bodo odločitev verjetno spremenili, samo vseeno wtf?
Upanje je v nasih odlocitvah

black ice ::

Sem že vprašal v eni drugi temi in nisem dobil odgovora zato bom še enkrat vprašal tukaj.
Naložen imam Ubuntu Server 10.10, imam 2x2TB diska ter particije /, /home, /boot, swap na prvem disku in swap na drugem. Iz preostalega prostora na obeh diskih sem ustvaril sw raid 0 polje, s pomočjo gparted ustvaril GPT tabelo na md0 in vpisal potrebne podatke v fstab. Če sem pravilno razumel je ime particije v tem raid polju md0p1 in je (uspešno) mountana.
Sedaj me zanima, kako dostopati do te particije in kakšno pot naj vpišem v konfiguracijsko datoteko sambe (smb.conf)? Namreč do zdaj sem imel samo za test vpisano /home/samba, žal /home particija obsega samo 20GB, zato bi raje uporabil md0p1.

PS: Če se moderatorju zdi, da preveč težim lahko mirne duše izbriše post.

WarpedGone ::

>> Z WarpedOne se ne strinjam. To ni posledica tega, da bi nekdo rekel "tega noben ne nuca"

Tega nisem nikjer trdil. Konkretni donfilipov problem komentiram le iz vidika "če je tako popularen da se pojavi kar na 20% takšnih primerih, zakaj za vraga ni pohendlan"?

>> Vendar pa je ta težava posledica premalo preizkušanja

To "kupim" pri obsukrnih problemih. Če je pa to pojasnilo kakšne precej pogoste napake je pa to Sramota ™.

>> Uporabniki se že bunijo tako da bodo odločitev verjetno spremenili, samo vseeno wtf?

Exactly my point. WTF
Zbogom in hvala za vse ribe

donfilipo ::

@dux
Meni ni deloval nit liveCD. Res pa je, da je bil liveCD pri meni drug in ne prvi korak...in da sem morda res napačno menil, da bo ubuntu kanal na IRCU imel več znanja in predvsem prisotnosti //(kadar se inštalira na lastno mašino, se lahko zgodi da odženem tudi kakšno učeno prasico, kar pomeni nuja je med najbolj primarnimi:)//kot Icematyx.
No vse življenje se učimo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Težava se pojavi PO tem, ko namestiš nvidine gonilnike in bi bilo treba dodati možnost "nomodeset" pri zagonu (kar pa se ne zgodi).


Se zgodi. Težava je kolikor sem razbral bila v tem, da Wubi pač ni LiveCD. Namestiš in je kar je. V tem primeru privzeto pač tema, ker odrto koden gonilnik za točno ta model verjetno še ni dovolj razvit. Za to uporabiš nomodeset in če bi uporabil LiveCD bi bil pred nameščanjem na to opozorjen s tem, da ne bi prišel v GUI. In to je pomoje prava pot. Indikator out-of-the-box-izkušnje PREDEN zadevo namestiš.

Morda kak kvaliteten link na malce globlje znanje linuxa?


Tukaj si poglej in piši na nVidia, da glede na to, da je njihova barva zelena, da želiš da se to čim hitreje pozeleni.

In potem ne bo več takšnih težav in ne boš rabil vedeti, kaj je to dobra out-of-the-box izkušnja ali KMS. Se pravi ne boš rabil vedeti, ker bo to preprosto delovalo kot mora in kot je zamišljeno.

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Hm ja. Out of the box že iz natapkanega zdaj vidim:) LiveCD je pač zapečen in nepokoren na spremembe in inštalacije v mašini.
KMS pa je verjetno kernel mode setting, ampak za tega pa ugibam, da je prišel v poštev šele kasneje, ko sem imel temo že rešeno....je pa res, da sem dodal 3D in utišal ventilatorje. Ampak to je malenkost v primeri s temo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dux ::

V primeru da je šlo za težavo z novo grafično kartico brez omogočanja Nvidiinega gonilnika je težava v tem, da gonilnik na najnovejšo družino grafičnih kartic še ne podpira (EDIT: Poglej od IcematyXYZ povezavo) KMS.

To je enostavno posledica tega, da razvijalci v času od izida grafičnih kartic niso imeli priložnosti napisati gonilnikov (ker jih kot kaže ni dovolj in je razvoj grafičnih gonilnikov zelo zahteven, pri reverse inžirinirnu pa še bolj).

Dokler bo treba za razvoj gonilnikov Noveau uproabljati reverse engineering, bo treba za podporo najnovejših grafičnih kartic počakat na Ubuntu ki bo izšel kakšnega pol leta ali več za njihovim izidom, za neko smiselno 3D pospeševanje pa ~1 leto (če se število razvijalcev opazno ne poveča ali Nvidia ne izda specifikacij). Žal. Tako se bo ta Sramota™ nadaljevala še naprej.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

KMS si z nomodeset izključil in ga niti sedaj (z zaprto kodnim gonilnikom) ne uporabljaš. Če bi pa delal KMS s tvojo grafično kartico pa ne bi imel teme ne pri Wubi ne pri LiveCD in ne pri klasični namestitvi.

Imel bi bolj prijetno barvo, grafiko visoke ločljivosti in to vse od tega, ko bi zapustil Grub2 izbirnik do vpisa v OS tam bi te pa spet pričakalo vse tako, kot mora biti. V Natty Narwhal bo celo Grub2 če se ne motim postal takšne barve. Se pravi tako z Wubi, kot LiveCD ali po klasični namestitvi. In tako je danes in tako bo čez 10 let. Kvaliteten gonilnik strojne opreme pa je bolj ali manj tista ključna razlika ali boš to imel out-of-the-box ali ne.

donfilipo ::

Počasi.
ja. Vidim. Z nomodeset sem izključil kernel mode setting, ki pri zagonu nekako otipava možne resolucije, ki jih požirata gonilnik v sodelovanju z monitorjem.

Wubi in LiveCd sta mi 'ponudila' (se pravi vsilila:) odprtkodni gonilnik, ki je čisto ok, (kar se pokaže šele po prebrodeni temi:) za vhod v prvo okno novega linuxa. V primeri s popolno temo in obupom vsekakor. Ni ta gonilnik tako slab, kot je nespretno priklepana tema. Vsaj lahko balinaš s synapticom naprej.

Ampak še vedno mi ni jasno, kdaj bi pa ta nomodeset dejansko lahko ogrozil sliko drugje. Se mi pa bliska počasi, da za touchscreene, bi pa zadeva res znala biti problem:) Ampak ali hudiča wubi in celo LiveCD ne more zaznati na ven takih izjem in lepo napisati: miško--tapkaj e briši quiet splash in vtapkaj nomodeset;(( Da ne govorim, da bi nemara tako za bolj lene in razvajene, nek požtrtvovalen in human cikel lahko mašina celo žrtvovala in zadevo izvršila sama????:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Glej izključen KMS je praktično neuporabna zadeva za nekega povprečnega uporabnika računalnika. Brez KMS je šele nastavljanje zabavno in bi rad videl tisti pogovor (se pravi ne bi ga rad videl ali v njem sodeloval).

Tabela višje naj pozeleni, pa bodo ti pogovori za večino Ubuntu uporabnikov z nVidia grafiko odveč. Potem pa res bodo krivi še samo kakšni "balkanski bugi" in ne bo "bug" več se označevalo nekaj, česar sploh ni.

Icematxyz ::

Zdaj še pa obrnimo situacijo, potem pa se z razprave na to temo bolj ali manj umikam. Canonical prebere to temo in vključi nomodeset (in podobne parametre za druge kartice) za vse. Visok odstotek Ubuntu uporabnikov ne pričaka tema pri zagonu LiveCD. Pravo veselje, GUI vmesnik (sicer neke čudne ločljivosti) se naloži uspešno! Namestitev se izvede brez kakršnega koli F5 + ModeEnajst! Super zadeva je ta Ubuntu!

Ubuntu se uspešno namesti na računalnik, kako je to enostavno! Prvi zagon se izvrši brez težav (pustimo čudno ločljivost ob strani) in smo na namizju. Kaj pa sedaj?

Jah gremo vprašati na kakšen forum ali poglejmo na Google, kaj narediti, da se ločljivost in 3D zmogljivost in podobne karakteristike na moji strojni opremi izboljšajo. AHA! Lepo piše nVidia uporabnik izključi privzeto vključen nomodeset in s tem omogoči KMS... Na to pa ponovno zaženi računalnik in...

Skratka tabela višje naj pozeleni za nVidia uporabnike LiveCD pa naj služi kot indikator kaj deluje out-of-the-box in ne kaj morda ne deluje ampak boš to ugotovil naknadno mi pa ti bomo omogočili da boš do tja prišel... Stanje naj bo razvidno takoj potem se pa izobraziš in pozanimaš, kaj ti je storiti, preden greš v nameščanje in ne šele po tem ko si zadevo že namestil ampak je ti bila kakšna temeljna informacija o tvoji strojni opremi "zamolčana/prikrita"!

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Brez KMS sem prišel v okno:)
Updatal ubuntu. Namontiral nov kernel in seveda zaprtokodni gonilnik.

Ja! Lahko bi šef, ali tajnica od šefa ubuntuja, na uradni strani natapkala, da pri 20% nvidiinih userjev pač ne gre drugače, kot z updatanjem in zaprtokodnimi driverji...zaenkrat! In ker so malce pozabili, je treba tudi na roke tapkati nomodeset:)

V tvoji povedi je paradox. KMS je neuporaben......Brez KMS je zabavno

Ali cinizem, ali neresnica, vsaj za moj primer.

KMS sem izklopil, ker sem pač moral:) Ampak NOBENEGA problema ni bilo POTEM. NOBENEGA! Peace of cake! Ker kot rečeno, osnove poznam že kar nekaj časa in sem namontiral že vse Ubuntuje nekje od 8.04 naprej, na kar nekaj mašin. (če ne že starejše verzije, ki sem jih že pozabil:) Teme do sedaj ni bilo. In tudi ni to prvi linux na tem stroju. Najmanj 9.10 in 10.04 sta že brez problemov (razen 10.04 že oklicanih, s tulečimi ventilatorji:) šla na ta isto mašino. Če že ne celo 9.04!

In še vedno trdim, da bi en dober wubi (ja celo out of the box liveCD:) praktično vse izjeme in primere lahko predvidel.
Posebej, ker grafika in LCD sta klasika in ne nekaj novega! Pomeni no black screen za 99% primerov. In seveda šele potem, ko si noter, veščine nastavljanja in spreminjanja datotek.

Sicer zadeva ne bi uspevala drugim, če že gledam čisto enostavno. 2 leti star CD z winsi 7 bo do ekrana in updata in novih gonilnikov spravil 99% hardware-a.

Pri 20% izpada (ponavljam mašina je 2 leti stara klasika nič posebnega), ki ga rešuješ s nekimi minimalnimi noticami neznanca (za katere ne veš, ali so, ali niso prave:), pa je sorry megaščurek!

Zdaj, kdo točno je kriv, ali inženir za šraube, ali šef za šraufanje, pa se ne spuščam. Vztrajam, da nisem jaz:D Kot benevolenten user samo opozarjam, kje in kdaj, se napake serijsko ponavljajo. Razumem logično pomanjkanje resoursov, ne pa nadomeščanje tega z zanikanjem in nesamokritičnostjo.

No in zdaj bom nemara res preučil tvoj 'inženirski' link, natapkal pisemce (čeprav ne razumem, kako POZNAVALCI in generali Ubuntuja, nimate na podobne teme napisanih disertacij, in hiter vzvod sprememb, ker ponavljam nisem edini, mašina je star standard:) in čez tri mesece snel dol 11.04. Če se spet pojavi tema (brez da bi seveda balinal z nomodeset:), boš pač priznal, da je nekaj pa hudičevo narobe. Pa nisem zloben. Ker to ne bo prvo pismo in ne prvi bug, ki ga bom prijavil. Priznam pa, da nisem in namenoma nočem specializirati iz bugoslovja linuxa:)

Je pa tudi res, da en temeljni nauk sem pa iz te debate vendarle potegnil:
To je...pri Ubuntuju je smiselno zapečt najprej LiveCd in sprobat.

Ampak veš tudi uninstal ubuntu v winsih je tudi čisto simpel. Še posebej, ko zaključim da brez editiranja gruba, tako ali tako v verziji 10.10 ne bi šlo. Ali pač? Recimo, kot je namignil dux v verziji 10.04.03?

Tako da, za popolne začetnike: če imate na winsih kakih 10Gb prostora. Preizkusite wubi inštalacijo. Načeloma dela super! Če se zatakne, enostavno v control panel in uninstal ubuntu. Peace of cake.

In Ubuntu je lep. Kot nova ljubica. Kar nekaj časa nudi obilo zabave. Dokler vas seveda ne zagrabi, da bi pognali kakšno dobro igrico:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

poweroff ::

Tole me spominja na debato s HeroineVirtual, developerjem Cinelerre pred leti. Razlagal je, kako je bil v časih, ko se je on lotil razvijat Cinelerro velik problem priklopiti digitalno kamero na mašino in prenesti dol video. Razlog: firewire gonilniki so bili zanič.

Dobival je precej prošenj, naj spiše spodoben firewire gonilnik. Ampak tip je rekel - s tem problemom se ne bom ukvarjal, bom počakal, da fw gonilnike spišejo kernel developerji.

Se praviisto kot Icematxyz pravi sedaj - zgornja tabela naj pozeleni.

In točno to se je zgodilo. Gonilniki so bili v par letih spisani in problema ni bilo več. Če bi šel pa tip sam pisat gonilnike (se pravi iskat workarounde), bi pa na koncu imeli napol delujočo rešitev, ki čez nekaj časa sploh ne bi bila kompatibilna z ostalim Linux okoljem.

Zato se mi zdi pametneje usmeriti vse sile v Noveau kot pa flikati neke workarounde.
sudo poweroff

Icematxyz ::

V tvoji povedi je paradox. KMS je neuporaben......Brez KMS je zabavno


Smešno se sliši a ne, ampak je res. Se pravi neuporaben je v tem trenutku z zaprto kodnim nVidia gonilnikom in more biti izključen (kar Ubuntu stori za tebe, če namestiš zaprto kodni gonilnik, ki ti ga ponudi pod Dodatni gonilnik). Uporaben pa je z odprto kodnim gonilnikom in more biti vključen. V vsakem primeru bo prva out-of-the-box izkušnja odprto kodni gonilnik. In:

To je...pri Ubuntuju je smiselno zapečt najprej LiveCd in sprobat.


Točno tako. In:

No in zdaj bom nemara res preučil tvoj 'inženirski' link, natapkal pisemce


Da, napiši da v letu 2011 pričakuješ ob nakupu njihove strojne opreme in to preden pride izdelek na police v trgovini podporo za Linux. Razno razno zaprto kodno programje pa ti naj nudijo kasneje kot opcijo če smatrajo, da je tako prav. In tudi to, da ne veš kaj je to F6 + nomodeset in kot kupec njihove strojne opreme, da te to v bistvu niti ne zanima! To tudi jim napiši. Hočeš le da dela in naj to malo uredijo!

Dokler vas seveda ne zagrabi, da bi pognali kakšno dobro igrico:)


Ni težave.

Oil-Rush For Linux Platform



Vir slike

Igra bo na voljo za naslednje platforme:

* Windows
* Linux
* PlayStation 3


Pravijo sicer, da sodobnih 3D iger za Linux pač ne gre spisati. Bomo videli!

Nekateri gredo celo tako daleč, da so se odločili, da bodo spisali sodobno 3D igro in to le za Linux:

With Project Bossanova, our aim is to deliver the first ever 3D game to run exclusively on Linux. We’re working with established players in the industry and with your support, we will reach our ambitious goal.


Ampak, ker se gredo skrivalnice, počakajmo na kaj bolj konkretnega z njihove strani!

OMG

Pa še malo soli:

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal Alpha 2 je na voljo:

Unity 3D



Unity 2D



WebUpd8 & OMG

Zdaj pa me čaka LibreOffice. Kdo drug, pa bo morda spisal kakšen mail ali pa tudi ne.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()
««
15 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315832 (1344) polozweii
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182077 (148016) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134385 (97271) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981167679 (140326) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648547 (38409) Icematxyz

Več podobnih tem