» »

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

««
17 / 20
»»

Pesimist ::

ne poln kurac mam po pravici pvoedano. Vmesnik se je ze tolkokrat obeso, niti maximizirat ni slo, status ves premaknjen da ni slo na X stisnit, ikone zginjajo. Uporabniki so pa taksni da se restartat racunalnika ne znajo. Ta da o stabilnosti ne duga in ne sluha tu.

Windows XP pa laufalo 2 leti brez da je kajkoli blo narobe. Skratka windowsi so vredni teh 150EUR vsaki cent.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Icematxyz ::

Aha torej je mnenje in ne vprašanje. Pač da se ne ukvarjam s tem.

Pesimist ::

Ja smao da ves. Jaz sem zaključo z tem linuxom na work compu. Se ne mislim vec obatat ker v zadnjih 2 tednih kolko je gor je blo vec problemov kot je vse skupaj vredno.

Icematxyz ::

Bomo tukaj če nas boš potreboval. Ti pa počni, kar pač sam želiš.

Zero0ne ::

Sploh ker Google Earth je eden izmed programov, ki jih trenutno pač imaš na mašini. Tako kot maš en unarhiver in en mp3 player.


Govori zase. Nameščeno imaš, kar pač potrebuješ. Če poslušaš samo glasbo v prostih formatih, na primer nimaš nikakršne potrebe po mp3 predvajalniku. Če bojkotiraš google iz kakršnihkoli razlogov, verjetno ne boš uporabljal njihovih produktov. Glede na to, da ste se odločili preizkusiti prost operacijski sistem, vam vsekakor priporočam, da naredite še en korak naprej in na njem poskušate uporabljati tudi izključno prosto programsko opremo.
uname -o

Zvezdica27 ::

Pesimist: poizkusi 10.04.3, ki je LTS različica in ni (priznajmo) eksperiment z Unity (11.04). Meni se je v ne vem koliko letih ubuntu sesul mogoče 2x. Sicer ne bo fancy efektov, bo navaden gnome-panel, a ... KOlikor berem tole zna biti 11.10 bistveno boljši s tega vidika.

zz

Aston_11 ::

Ne delajo mi nastavitve datuma in časa. Kliknem, se ne zgodi nič. Sem ga nastavil v terminalu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Icematxyz ::

Aston_11 je izjavil:

Ne delajo mi nastavitve datuma in časa. Kliknem, se ne zgodi nič. Sem ga nastavil v terminalu.


Kako misliš ne delujejo?

1.) Tako čas, kot datum se nastavita samodejno preko spleta.
2.) Če slučajno želiš čas in datum nastaviti ročno:

Klikneš na predmet, ki prikazuje čas in datum (ali pa najdeš nastavitve za čas in datum v sistemskih nastavitvah) -> Nastavitve datuma in časa... -> Odkleni za spremembe teh nastavitev -> prestaviš oznako na nastavitev Nastavi čas ročno -> sedaj ročno nastaviš datum in čas -> Zaklenite za preprečitev sprememb

In to je to? Preverjeno deluje tako, kot sem napisal na Ubuntu 11.04 (32bit).

P.S. Morda te moti interval osveževanja? Se pravi po ročnih nastavitvah počakaj nekaj sekund in sprememba se bo osvežila tudi na zaslonu!

Zgodovina sprememb…

Pesimist ::

Nasledni korak bo vsekakor odklop Ubuntu sistema, nazaj na stari WindowsXP comp inmedtem posušanje dobiti licenčnih windowsev od firme. Ko vse to failne pa bom vido ali bo sel nazaj na stari XP Comp permenentno, kateri niti flasha ne more poganjati tekoče ali bo se mogoce kaj poskuso z Ubuntu. Za konec se pa nastejem vse probleme ki sem imel.

1. Ikone ze 3x zginile iz namizja (logout ali restart reši) Kako in zakaj nevem, ker nisem bil zraven.
2. Unity vmesnik se popači, v smislu da se maximizirano okno minimize,maximize in close vse premakne. Ni mogoce vec okna zapreti, ne premaknit ker je v tej fazi ze maximiziran vendar cca 2cm pod status vrstico, vmes pa se vidi desktop. (logout ali restart reši zadevo). Se mi je večrkat zgodilo samemu.
3. Skoz team viewer ni šlo nič pomagati, ker se pravtako vmesnik popači.
4. Skype problem. (restart)

Uporabniki so pa takšni ki še restart računalnika neznajo. Primer jaz rečem restartaj, on izklopi in stoji pred črnim ekranom 10 minut, medtem ko jaz čakam da pride online.
Skratka brezveze. Vse skup ni vredno živcev.
Sej ne rečem za mene je sistem ok. Jaz znam logoutat, restarta vendar ostalim je to tujka in ne mi zdaj z takimi, da jih nej naučim. Takšnega se neda naučit nič.

Zvezdica27: Najbolši predlog v celi temi, vendar zdaj ko sem jih ze z Unity namučo se mi neda več novega vmesnika vpeljevati. Besede uporabnika ko sem pokazo vmesnik unity. "Jezus kristus!"

enostavno nimam več volje za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

5er--> ::

Pravkar sem na novo namestil Ubuntu 11.04 x64 Desktop edition. Pri namestitvi sem dodal kljukico za ne-proste stvari. Flash dela, sistem je posodobljen, paket ttf-mscorefonts-installer pa ni nameščen.

Prav tako ni nameščen meta-paket ubuntu-restricted-extras, saj mi:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

vrne:
Naslednji dodatni paketi bodo nameščeni:
  cabextract gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse
  gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libavcodec-extra-52 libavutil-extra-50
  libfaac0 libmjpegtools-1.9 libmp3lame0 libmp4v2-0 libopenjpeg2 libquicktime1
  libx264-106 libxvidcore4 ttf-mscorefonts-installer unrar
Predlagani paketi:
  libfaad0
Naslednji novi paketi bodo ODSTRANJENI:
  libavcodec52 libavutil50
Naslednji NOVI paketi bodo nameščeni:
  cabextract gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse
  gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libavcodec-extra-52 libavutil-extra-50
  libfaac0 libmjpegtools-1.9 libmp3lame0 libmp4v2-0 libopenjpeg2 libquicktime1
  libx264-106 libxvidcore4 ttf-mscorefonts-installer ubuntu-restricted-extras
  unrar
0 nadgrajenih, 16 na novo nameščenih, 2 bo odstranjenih in 0 ne nadgrajenih.
Potrebno je dobiti 4658 kB arhivov.
Po tem opravilu bo porabljenega 6398 kB dodatnega prostora.
Ali želite nadaljevati [Y/n]? 

Izgleda, da tista kljukica na začetku namesti samo flash, mp3 (gstreamer0.10-plugins-ugly, gstreamer0.10-plugins-bad) in OpenJDK. Ve kdo zakaj kljukica ni enako namestitvi meta-paketa ubuntu-restricted-extras?

@Pesimist: Vsako okno lahko premakneš tako da držiš levi Alt, ga kjerkoli (ne samo za zgornjo vrstico) primeš (beri: klikneš nanj in klika ne spustiš) in premakneš.

dux ::

@Pesimist: 11.04 ne jemat preveč resno. Čeprav mnogim uporabnikom deluje OK (tudi za mojo kombinacijo strojne opreme solidno deluje), ima precej več kombinacij ljudi/strojne opreme kot običajno težave, sem ter tja se pojavi kakšen memory leak, okno se razmaže in podobno.
V 11.04 bi moral biti privzeto vmesnik Gnome.

Priporočam, da počakaš na 11.10, ki izide čez 1 mesec in je s tega stališča precej boljši (sam ga uporabljam že nekaj časa in lahko potrdim da deluje bolje kot 11.04. Trpim še zaradi enega hrošča v empathy ter kombinaciji unity/empathy, ki občasno okno pri odprtju razmaže (rešitev je, da okno zapreš in spet odpreš). Skype dela normalno.

Če imaš pa res poln k*** vsega skupaj pa počakaj na 12.04 LTS, ko bo IMO unity postal primerljiv po stabilnosti in zanesljivosti z gnome2.
Upanje je v nasih odlocitvah

btree ::

Jaz sem komaj začel uporabljati Ubuntu, na treh mašinah, vse Lenovi dela bp, zaenkrat samo osnovna uporaba: internet, eclipse, Libre office in Gimp. Zanima kako poteka potem čez en mesec upgrade-a na novejšo verzijo? Kakšna je praksa, če zdaj vse dela, se lahko potem kaj sesuje?

dux ::

@tomazz: v upravljalniku posodobitev se bo pojavil gumb: na voljo je nadgradnja na 11.10, pritisneš na gumb, vneseš geslo in čakaš.

Načeloma naj med nadgradnjo ne bi šlo nič narobe (sam sem že večkrat nadgradil brez težav), vendar je vseeno pametno narediti varnostno kopijo pomembnih podatkov.
Upanje je v nasih odlocitvah

BigWhale ::

5er--> je izjavil:

Pravkar sem na novo namestil Ubuntu 11.04 x64 Desktop edition. Pri namestitvi sem dodal kljukico za ne-proste stvari. Flash dela, sistem je posodobljen, paket ttf-mscorefonts-installer pa ni nameščen.

Prav tako ni nameščen meta-paket ubuntu-restricted-extras, saj mi:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras


Hm, bom povprasal naprej in sporocim, ce kaj pametnega izvem.

Zero0ne ::

btree je izjavil:

Zanima kako poteka potem čez en mesec upgrade-a na novejšo verzijo?


#apt-get update && apt-get dist-upgrade


btree je izjavil:

Kakšna je praksa, če zdaj vse dela, se lahko potem kaj sesuje?


Ja.
uname -o

amigo_no1 ::


Govori zase. Nameščeno imaš, kar pač potrebuješ. Če poslušaš samo glasbo v prostih formatih, na primer nimaš nikakršne potrebe po mp3 predvajalniku. Če bojkotiraš google iz kakršnihkoli razlogov, verjetno ne boš uporabljal njihovih produktov.

Katere tablete jemlješ ?
Pokaži svojo music mapo v ogg formatu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Aston_11 ::

Icematxyz je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Ne delajo mi nastavitve datuma in časa. Kliknem, se ne zgodi nič. Sem ga nastavil v terminalu.


Kako misliš ne delujejo?

1.) Tako čas, kot datum se nastavita samodejno preko spleta.
2.) Če slučajno želiš čas in datum nastaviti ročno:

Klikneš na predmet, ki prikazuje čas in datum (ali pa najdeš nastavitve za čas in datum v sistemskih nastavitvah) -> Nastavitve datuma in časa... -> Odkleni za spremembe teh nastavitev -> prestaviš oznako na nastavitev Nastavi čas ročno -> sedaj ročno nastaviš datum in čas -> Zaklenite za preprečitev sprememb

In to je to? Preverjeno deluje tako, kot sem napisal na Ubuntu 11.04 (32bit).

P.S. Morda te moti interval osveževanja? Se pravi po ročnih nastavitvah počakaj nekaj sekund in sprememba se bo osvežila tudi na zaslonu!


Avtomatika nastavitve cajta ni delala. S klikom z miško ni odprlo nič. Na koncu sem šel lepo v terminal in peš popravil uro. Osvežilo se je v roku 1 minute. U1 še vedno ne dela. Sedaj sploh ne dela več.

Icematxyz ::

Ve kdo zakaj kljukica ni enako namestitvi meta-paketa ubuntu-restricted-extras?


Za to pa obstaja (3 vrstice):

Ubuntu 11.04 Beginners' Guide

Ki prav pride tudi v primeru, ko je Ubuntu prednameščen na računalnik... in zagotovo bo še nekaj časa tako.

@Pesimist

enostavno nimam več volje za to.


Če izginejo ikone iz namizja, potem je verjetno se "zrušil" Nautilus. To ugibam, ker to se meni ne dogaja. Poskusi pritisnit na ikono v Unity Launcher, ki odpre Nautilus. Če gre za to, kar sem napisal bodo ikone nazaj. "Prazen pas", to če se ne motim sem že sam nekje dva krat doživel, ampak, kaj sem storil sem pozabil. Ali sem z ALT + F4 zaprl program ali stisnil zaganjalnik programa v Unity Launcher... To kaj predlaga @5er--> je zagotovo tudi ena možnost da. Torej brez odjave/prijave v sejo ali novega zagona računalnika.

Glede Skype pa ne vem. Lahko izdelaš zaganjalnik, ki bo končal proces in znova zagnal Skype. Se pravi spet uporabnik le klikne na zaganjalnik v primeru težav.

Torej kaj ti hočem povedati je to, da ne vidim "show stopper" težav in:

vendar zdaj ko sem jih ze z Unity namučo se mi neda več novega vmesnika vpeljevati.


To je res. Unity je sedanjost in Unity je prihodnost. Ne bi pa praktično nobenega problema, ki si ga opisal imel, če bi jim namestil XFCE v zasebne namene pa uporabljaš Unity. Ampak ko nekdo vleti v temo z nekimi težavami, kjer je mnenje že v naprej ustvarjeno in sploh ne pove za kaj se gre in potem meša službo/zasebno uporabo. Tako pač ne pridemo daleč a ne da. Če imaš ter težave z Ubuntu v službi/zasebno, ki si jih omenil ostalo pa je OK in bi šlo... Potem za moje pojme nimaš težav. Ti pa seveda naredi, kar pač boš naredil.

Icematxyz ::

apt-get update && apt-get dist-upgrade


Ne, to je nekaj drugega. To ni ukaz za nadgradnjo distribucije.

Avtomatika nastavitve cajta ni delala. S klikom z miško ni odprlo nič. Na koncu sem šel lepo v terminal in peš popravil uro. Osvežilo se je v roku 1 minute. U1 še vedno ne dela. Sedaj sploh ne dela več.


Ah, glej ne vem potem. Sam praviš, da ti na drugem Ubuntu 11.04 računalniku dela? Je tako? Meni dela oboje in lahko še kdo drug poskusi in napiše sem če mu to dvoje dela na Ubutnu 11.04 (32 bit) ali ne. Na tem računalniku pa ti ne dela 0? Torej ne vem sploh, kje bi začel, ker niti ugibati v tem trenutku ne znam, kaj bi lahko bilo. Že tu sem napisal, da potem mora zadeva biti povezana s strojno opremo ali s čim tretjim!

Icematxyz ::

Lahko še samo poskusiš in ustvariš novega uporabnika, da če si imel kakšen ločen /home, da bodo zanj vse nastavitve privzete. Potem pa tam poskusi Ubuntu One in spremembo časa in datuma v GUI. Oboje tako kot sem napisal. Če to ne bo delalo potem žal ti jaz ne znam pomagati, ker tudi če bi želel ugibati...

Zgodovina sprememb…

Zero0ne ::

amigo_no1 je izjavil:

Katere tablete jemlješ ?
Pokaži svojo music mapo v ogg formatu.


Hvala za konstruktiven komentar.

Nisem zbiratelj (ali poseben navdušenec nad glasbo) in preprosto nikoli nisem imel potrebe po namestitvi mp3 kodeka, ker tega formata ne uporabljam. Če ti ga, prav, samo potrebno je, da se zavedaš, da gre za ne-prost format, in z uporabo ne-proste programske opreme izničuješ osnoven namen uporabe prostega operacijskega sistema.
uname -o

System ::

Ni nekako čudno, da je v tej temi vsak dan vsaj ducat komentarjev in vsi zaradi nekih problemov / rešitev.

Icematxyz ::

Ni. Bolj ali manj je to normalno na forumu tipa slo-tech.

b ::

@System: Ni, večina, kateri Vse Dela™, se pač ne oglaša. Pol objav je od Icematxyz-a, ki se z meni nerazumljivo potrpežljivostjo ukvarja z drugo polovico, katere prispevke večinoma sestavlja par trollov, ki si pomoči s svojim obnašanjem niti ne zaslužijo.

CaqKa ::

btw... kakšna je sploh podpora mp3 playerjev za ogg?
Na androidu predvidevam da dela.. čeprav nisem probal :>, kaj pa iPodi, pa vse kitajske jajce?
dokler tam ne dela se meni zdi nesmiselno imet glasbeno zbirko v ogg.

Icematxyz ::

Lahko uporabiš (plačljivo storitev) Ubuntu One Music Streaming:

Supports MP3's, Ogg, and non-DRM iTunes song formats


Vse kar poganja Ubuntu lahko na to namestiš Ubuntu in imaš privzeto Ogg podporo. Pogosto imajo predvajalniki glasbe Ogg podporo pa tudi če ni navedena v specifikacijah. Na primer:

Predvajalnik glasbe



Podpira naslednje formate: MP3, WMA, FLAC, Ogg Vorbis, WAV, Audible, Podcasts, AAC/MP4, H.264, MPEG-4, WMV, JPEG ter BMP.


Če naprava podpira na primer FireFox spletni brskalnik lahko v skrajnem primeru si izdelaš "HTML Playlisto"... Torej da se če hočeš.

Zgodovina sprememb…

Zero0ne ::

CaqKa je izjavil:

btw... kakšna je sploh podpora mp3 playerjev za ogg?
Na androidu predvidevam da dela.. čeprav nisem probal :>, kaj pa iPodi, pa vse kitajske jajce?
dokler tam ne dela se meni zdi nesmiselno imet glasbeno zbirko v ogg.


Če tvoj prenosni predvajalnik ne podpira prostih formatov, poglej, če na njem slučajno dela rockbox, ki je prost firmware in močno poveča uporabnost večine naprav, na katerih je podprt.
uname -o

Pesimist ::

Trenutni consens je da se obdrzi ubuntu. Enim se celo dopade in so pripravljeni kjub bugsom vztrajat. Noja vse bi blo pol tak hudo, ce nebi sel na dopust za 2 tedna, sej doben drugi nezna nic kot 2 click na ikono pa še to samo vcasih.

Preko team viwera pa tudi negre pomagat ker se vmesnik kompletno prestavi in zastavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Aston_11 ::

Icematxyz je izjavil:

apt-get update && apt-get dist-upgrade


Ne, to je nekaj drugega. To ni ukaz za nadgradnjo distribucije.

Avtomatika nastavitve cajta ni delala. S klikom z miško ni odprlo nič. Na koncu sem šel lepo v terminal in peš popravil uro. Osvežilo se je v roku 1 minute. U1 še vedno ne dela. Sedaj sploh ne dela več.


Ah, glej ne vem potem. Sam praviš, da ti na drugem Ubuntu 11.04 računalniku dela? Je tako? Meni dela oboje in lahko še kdo drug poskusi in napiše sem če mu to dvoje dela na Ubutnu 11.04 (32 bit) ali ne. Na tem računalniku pa ti ne dela 0? Torej ne vem sploh, kje bi začel, ker niti ugibati v tem trenutku ne znam, kaj bi lahko bilo. Že tu sem napisal, da potem mora zadeva biti povezana s strojno opremo ali s čim tretjim!



Evo, zadeva je začela laufat - brez posegov vanjo. Par mesecev nazaj je delalo- ista konfiguracija, danes, sedaj spet dela. Kdo bi vedel, zakaj ja/ne.

btree ::

@dux & @Zero0ne hvala za odgovor, sicer je pa tale tema zakon, pravi Ubuntu support, vsa pohvala vsem, še posebej @Icematxyz-u za njegovo aktivno sodelovanje in hitro odgovarjanje.

Zvezdica27 ::

lp,

komur Ubunu 11.04 riba ali šteka, naj pač ali počaka na 11.10 (12.04) ali uporabi 10.04 LTS (skor najboljš) ali pa - surprise, surprise, naloži kubuntu/xubuntu, ki baje dela stabilneje ker ni Unityja (nisem probal). Po mojih izkušnjah v 11.04 samo uporaba GNOME ni dovolj.

Da pa je Unity prihodnost pa je dejstvo, tko da prej ali slej bo to treba sprejet, kakšne bodo še komplikacije (wayland itd) pa ve samo Gospod vsemogočni.

PEsimist: ti pa PROSIM, pojdi že nazaj na WinXP. Zaradi vaših zaposlenih/familije. RAčunalo je za to, da se na njem dela/užibva. Če jim bo XP sedel, havlabogu.

zz

Icematxyz ::

Pesimist je izjavil:

Trenutni consens je da se obdrzi ubuntu. Enim se celo dopade in so pripravljeni kjub bugsom vztrajat. Noja vse bi blo pol tak hudo, ce nebi sel na dopust za 2 tedna, sej doben drugi nezna nic kot 2 click na ikono pa še to samo vcasih.

Preko team viwera pa tudi negre pomagat ker se vmesnik kompletno prestavi in zastavi.


Seveda se jim dopade.

Pa še v Nautilus jim nastavi na "single click" za odpiranje map in datotek... Bo takoj delovno okolje manj stresno in bo storilnost narasla.

Do LTS ali Ubuntu 11.10 skušaj pač tiste tri težave reševati na način, kot sem napisal. Oziroma če bodo obvladljive sedaj, ko veš kako se jih lotiti niti ni potrebe, da se hiti z nadgradnjo. Med LTS različicami je "težava" pač ta, da se intenzivno uvajajo novosti, ampak na GNOME 2 v tem trenutku se ne splača več uvajat uporabnikov predvsem za to, ker si že izbral Unity in ker se GNOME 2 poslavlja.

Skrivanje Unity Launcher za moje pojme je smiselno onemogočiti v Ubuntu 11.04 to pa je tudi to. Ostalo pa če naletiš na težavo jo preučiš in ponudiš rešitev.

Kakšne točno težave pa imaš s TeamViewer?

Evo, zadeva je začela laufat - brez posegov vanjo. Par mesecev nazaj je delalo- ista konfiguracija, danes, sedaj spet dela. Kdo bi vedel, zakaj ja/ne.


No to je važno na koncu. Da dela.

Pesimist ::

sej to mi je zdaj problem. 1 dan pred dopustom pa menjat spet UI je show stopper predvsem ko so ze navajeni na unity, vsi razen enega. Zdaj sem pac reko ce se zgodi kaj restart.

Z teamviwerom se unity vbistvu razpaca tudi, da niso vec x, min in maxi na svojem mestu ampak zamakjeni tak da ni mogoce vec uporabljati. Pa okno se mi je kr pripnelo na kurzur, tak da sem ga celega premikal brez da bi kaj drzal in imel označeno vendarbPustimo to zaj. Lahko da je bil isti incident ko se pac z vmesnikom zgodi tu pa tam. Reproducirat ga se zaenkrat nezam.

Icematxyz ::

OK, torej tudi TeamViewer načeloma ni težava? Pač kot vsak sistemski administrator si spisal seznam težav pri uvedbi novega OS v delovno okolje in poiskal rešitve za te težave? Načeloma si to kar hitro uredil.

To pa da brez tvoje pomoči ne morejo zdržati dva tedna pa jaz nebi jemal kot nekaj slabega. Prav nasprotno in pa seveda glede na to da je sedaj TCO nižji ti verjetno pripada kakšen bonus. Pač da ne boš na to slučajno pozabil.

sergejevic ::

Zivjo!
Zaradi prostorske stiske sem bil primoran v nakup laptopa, na katerem so win7, ki bi jih obdržal. Gre za Medionov laptop, kjer je poleg windows7 inštaliran tudi nek fastboot op. sistem, gre za neko light verzijo Linuxa. Poleg win7 bi imel rad še Ubuntu 11.04, (kar sem imel tudi na starem računalniku). Ali lahko namestim namesto tega fastboot sistema kar ubuntu? Problem je, ker v win ne vidim te particije, na katerem je ta light verzija Linuxa, v fastboot sistemu, pa sploh ne morem pregledovati velikosti posameznih datotek in ne vem če je particija dovolj velika. Ali je bolje, da bi namestil Ubuntu poleg win7, kot dual boot? Imam tudi zunanji disk, ki ga lahko priklopim na USB3. Ali je pametno namestiti Ubuntu kar na zunanji disk?
Hvala za odgovore...
LP

Icematxyz ::

V "Windows 7 Disk Management" ti verjetno pokaže kakšen razdelek, na katerem se nahaja obstoječa Linux distribucija?

Kaj se pa tiče Ubuntu pa seveda "dual boot", da imaš Ubuntu vedno zraven. Se pravi izdelaj LiveCD ali LiveUSB in preveri delovanje strojne opreme, če boš z videnim zadovoljen namesti Ubuntu na ločen razdelek in to je to.

sergejevic ::

Inšatliral sem Ubuntu 11.04. V nastavitvah za povezavo sem napisal vse potrebne podatke (imam statičen IP). Povezava je vzpostavljena, Firefox pa mi ne dela, kljub vpisanim proxijem. Tudi update in druge funkicje, kjer je potrebna povezava z internetom, mi ne delajo. Kaj bi šlo lahko narobe?

Tilen ::

Iz terminala preveri dostop do imenskih strežnikov, npr. do Googla, z ukazom ping 8.8.8.8 ali ping 8.8.4.4. Če dobiš odgovor, potem internet deluje in imaš težave nekje drugje. Kako pa si vzpostavil povezavo v svet? Na Ubuntu vzpostavljas PPPOE povezavo ali imas PC priklopljen preko routerja in dobis IP lokalno od DHCP-ja? Prilepi še izpis za ukaz ifconfig.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sergejevic ::

Preveril sem dostop iz terminala in dobim odgovor. po ukazu ifconfig dobim tole:

Ne vem, kaj bi še lahko storil...

sergejevic ::

Ne vem kaj je bilo narobe, ampak sedaj je začel čudežno delati...
Hvala za pomoč.

Aston_11 ::

Ne vem če sodi sem, vendar mi je ravnokar napisalo, da another user is controling your destop, številke, rodbina.ru ali nekaj podobnega. Kot kaže, me nekdo napada preko modema/ruterja, ki je skupen za 3 računalnike.

Icematxyz ::

In do česa točno si pustil "odprt in nezaščiten dostop"? Predvidevam da nisi uporabil za oddaljen dostop tega, kar sem napisal, ampak nekaj tretjega?

Če bi pa res rad "GUI", ki deluje malo drugače, kot posredovanje X preko SSH pa poglej v smer NX. Ampak glede na napisano, poskusi najprej kar posredovanje X preko SSH in to je to.


Si slučajno pri vgrajenih orodjih (VNC strežnik in odjemalec) v Ubuntu izključil vse varnostne mehanizme in dostop omogočil navzven? Se pravi v orodjih, ki so namenjena temu, da na obeh straneh sedi oseba in sprejme/zavrne dostop.

Tukaj se nimaš sedaj kaj igrat. Moral boš začeti znova in za varnost tokrat poskrbeti bolje!

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Ne pozabimo, da Kernel.org še vedno nima odgovora na to, kako so zlikavci prišli do root dostopa. Dokler to ne bo jasno odkrito in pojasnjeno, je Linux svet (vsaj trenutno) na precej majavih temeljih.

https://www.kernel.org/

Intruders gained root access on the server Hera. We believe they may have gained this access via a compromised user credential; how they managed to exploit that to root access is currently unknown and is being investigated.


Če je slučajno kje drugje razloženo kako so prišli do root dostopa, naj nekdo prosim polinka.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Icematxyz ::

Ne pozabimo, da Kernel.org še vedno nima odgovora na to, kako so zlikavci prišli do root dostopa. Dokler to ne bo jasno odkrito in pojasnjeno, je Linux svet (vsaj trenutno) na precej majavih temeljih.


No ja to s tem, kaj je opisano nima nobene zveze. Se pravi najverjetneje s uporabnikom, ki je za VNC izključil vse varnostne mehanizme za oddaljen dostop do namizja in omogočil oddaljen dostop izven lokalnega omrežja. FUD v teh temah pa res ni potreben no!

Tilen ::

Lahko, da je dotični uporabnik tarča napada, kot recimo Kernel.org. Nivo varnosti, dokler je problem v core kernelu, je pri obeh enaka. Bo pa najverjetneje težava kje druge. Sam bi seveda takoj izkljucil LAN kabel, ko bi videl, da mi rodbina.ru nadzira namizje. Potem pa format celotnega sistema. Če je bil iz Linux omogočen teoretičen dostop še do Windows particije, bi pobrisal vse tudi tam.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Icematxyz ::

Tilen je izjavil:

Lahko, da je dotični uporabnik tarča napada, kot recimo Kernel.org. Nivo varnosti, dokler je problem v core kernelu, je pri obeh enaka.


FUD.

Bo pa najverjetneje težava kje druge. Sam bi seveda takoj izkljucil LAN kabel, ko bi videl, da mi rodbina.ru nadzira namizje.


To pa je res. Treba bo začeti znova in se do "vprašanja varnosti" tokrat obnašati bolj odgovorno!

Aston_11 ::

Icematxyz je izjavil:

In do česa točno si pustil "odprt in nezaščiten dostop"? Predvidevam da nisi uporabil za oddaljen dostop tega, kar sem napisal, ampak nekaj tretjega?

Če bi pa res rad "GUI", ki deluje malo drugače, kot posredovanje X preko SSH pa poglej v smer NX. Ampak glede na napisano, poskusi najprej kar posredovanje X preko SSH in to je to.


Si slučajno pri vgrajenih orodjih (VNC strežnik in odjemalec) v Ubuntu izključil vse varnostne mehanizme in dostop omogočil navzven? Se pravi v orodjih, ki so namenjena temu, da na obeh straneh sedi oseba in sprejme/zavrne dostop.

Tukaj se nimaš sedaj kaj igrat. Moral boš začeti znova in za varnost tokrat poskrbeti bolje!


Igral sem se z Remote Desktop, ki sem ga zgleda pustil odprtega navzven. Kje so me pa najdli, mi pa ni jasno. Sedaj sem ga zaprl.

Zvezdica27 ::

Update za Ice-a...

po tem ko se mi je crknil disk, sem naložil na stari laptop 10.04.3 in najnovejši Tbird (verzija 6)... in veš kaj... vse dela. Integracija, send-to, celo zapomni si default programe. Amazing. Res je da sem vmes eksperimentiral s claw in šer parimi drugimi klienti in nameščal cel kup Gnome-integration paketov, tko da ne vem točno kje je razlog, a z 10.04.3 in najnovejšim Tbirdom (verzija 6, tarball, nisem preko repozitorijev) dela kot mora.

Štos je v tem, da zdaj pogrešam staro skripto... (never happy ;)

Pa še pohvalit se moram, da bom danes naročil (grem v USA) tole:http://www.system76.com/product_info.ph...


zz

Icematxyz ::

po tem ko se mi je crknil disk, sem naložil na stari laptop 10.04.3 in najnovejši Tbird (verzija 6)... in veš kaj... vse dela. Integracija, send-to, celo zapomni si default programe. Amazing.


Ja saj. ;)

Štos je v tem, da zdaj pogrešam staro skripto... (never happy ;)


Ah.

Pa še pohvalit se moram, da bom danes naročil (grem v USA) tole: Pangolin Performance


Obvezno review od A do Ž!

Icematxyz ::

Glede nautilus-sendto v Lucid Lynx te naj samo opozorim, da nisem sicer poskusil, ker trenutno nimam Lucid Lynx pri roki, ampak "skripta" bo najverjetneje še naprej zahtevana, lahko pa da se seveda motim. Se pravi stanje je verjetno enako, kot je bilo in sicer v določenem primeru zadeva ne deluje, drugače pa deluje, ampak v Oneiric Ocelot + pa more delovati to omenjena zadeva v vseh primerih in to brez skripte!

Zgodovina sprememb…

««
17 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093158822 (116415) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180333 (146272) Icematxyz
»

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10629663 (24940) MrStein
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648013 (37875) Icematxyz
»

Izšel Linux 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7725530 (22763) MrStein

Več podobnih tem