» »

Univerza Berkeley pobira prostovoljne vzorce DNK

Univerza Berkeley pobira prostovoljne vzorce DNK

Določa nas tri milijarde baznih parov ali 750 MB podatkov

Slashdot - Pred davnimi časi, vse od pradavnine, smo imeli ime. Edini podatek, ki nas je identificiral, je bilo osebno ime. To je bilo tako samoumevno, da se še danes nihče ne sprašuje, kako se je Sokrat pisal. Plemiči so šele v 12. stoletju ugotovili, da je fino imeti tudi družinsko ime, ki gre iz generacije v generacijo, in počasi so se začeli uveljavljati priimki. Sprva kot kazalec geografskega porekla ali pa kot patronimični pridevki (tak sistem imajo Islandci še danes, tako da se Olafov sin piše Olafsson, hči pa Olafsdóttir), šele pozneje so se uveljavili družinski priimki - v nekaterih državah šele v 19. stoletju. Od takrat so nas dodobra etikirali še z drugimi številkami, ki nas bolj ali manj enolično identificirajo. Leta 1976 smo dobili EMŠO, dobili smo transakcijske račune, davčne številke, številke osebnih izkaznic in potnih listov. Mobilna revolucija je prinesla SIM-kartice in IMEI-številke, skratka locirati in identificirati nas je moč skorajda v vsakem hipu.

Na ameriški univerzi Berkeley so sledili trendom krasnega novega sveta in bodo od brucev pobirali tudi vzorce DNK. Za zdaj še prostovoljno. Z vatirano palčko bodo vzeli vzorec, ki ga bodo nato na univerzi testirali in študentom svetovali o primerni dieti in življenjskem slogu. Gledali naj bi sposobnost tolerance na alkohol, absorpcije folne kisline in presnavljanja laktoze. Rezultate bodo lahko anonimno pregledali na spletu z geslom, ki jim bo izdano.

Reakcije na, sicer brezplačno storitev, tako staršev kot študentov so mešane. Nekateri so z možnostjo izvedeti nekaj več o svojem telesu navdušeni, drugi pa ne verjamejo, da dela univerza to iz benevolence. Če nič drugega, takšni testi niso poceni.

Cel postopek je za zdaj zavit v sámo leporečje pod pretvezo pomagati študentom, ki se bodo zanj prostovoljno odločili. Vprašanje pa je, kako dolgo bo postopek ostal prostovoljen in koliko časa bo zbrana DNK zaupno shranjena, preden policija na kampusu ugotovi, da jim lahko takšna baza zelo olajša delo. Kam lahko na koncu pripeljejo takšni eksperimenti, ne ve nihče. Če se pojavljajo utemeljeni strahovi, da bodo zavarovalnice, ki smučanje obravnavajo kot ekstremni šport, nekoč premije korelirale z gensko predispizocijo za nekatere bolezni, bodo morda univerze nekoč razpisovale štipendije ne samo na podlagi akademskega potenciala, ampak tudi genov za zdravje? To je za zdaj še znanstvena fantastika, a pred desetimi leti je bil tudi Facebook znanstvena fantastika, danes pa je vir prvovrstnih osebnih podatkov.

13 komentarjev

Meizu ::

Priimki so se začeli pojavljat zaradi potrebe po bolj jasnem razločevanju, saj se je z večanjem populacije pojavljalo tudi, da je imelo mesto pet Janezov in 3 Lancelote. Zato so jim začeli natikat priimke. Recimo Janez Šepavi, Lancelot Dlakavi itd. In nato se je priimek začel naprej razvijat v razne oblike, ki jih poznamo danes.

nsignific ::

Na vaseh so se Janezi ločevali po domačijah, recimo Kovačev Janez (klasično vprašanje, "čigav si?").

Najboljše v tem članku je zavarovalniško kvalificiranje smučanja kot ekstremen šport XD

Smešno tu je, da imajo prav, samo nam se ne zdi, ker smo ga tako vajeni.

mitjag ::

Gattaca film, ki prikazuje točno to, kako na podlagi genskega zapisa predalčkajo ljudi ...

Jux ::

Wow. Slišim vsa podjetja, ki so ponujala gensko analizo (za končne stranke - torej zdravje, dietetika,...), kako so začela kumulativno jokat.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jux ()

globoko grlo ::

jp, smučanje, pa gorsko kolesarjenje so kr ekstremi v primerjavi s hojo po pločniku

Genskemu profiliranju se pa ne bo dalo izognit, zakaj bi vlagal v janeza, če bo 90% crkot čez 10 let? A bomo še vedno zagovarjal enakost pod soncem al bomo šli v selekcijo? Nas bo narava prisilila v selekcijo?

živeli bili pa videli, je reku štefan čudežni

Matheeew ::

Naslednji korak: genske "lepotne" operacije? ;((

Looooooka ::

ah...prevec dela in denarja.gensko profiliranje fetusa...in abortus ob kakrsnem kol problemu.ce bo referendum volim DA :P

Markoff ::

mitjag je izjavil:

Gattaca film, ki prikazuje točno to, kako na podlagi genskega zapisa predalčkajo ljudi ...


Malce si me prehitel. Res pa bistvo Gattace ni le v predalčkanju, ampak tudi o:
- novi vrsti diskriminacije (genetsko superiorni vs. inferiorni ljudje),
- faktorjih uspešnosti, ki niso genetsko odvisni oz. kvečjemu delno (npr. volja/želja),
- pomanjkljivostih varnostnih mehanizmov za identifikacijo ljudi (AKA krajo identitete kljub drakonskim ukrepom) AKA 100% varnosti ni,
- tem, da je mogoče izboljšati vrsto (človeka) skozi selektivno genetiko / evgeniko (ta namreč ni prikazana kot zlo),
- tem, kako volja premaga vse, tudi sistem, ki te zavrača,
- še čem drugem.

Gattaca predstavlja enega od alternativnih dostopičnih scenarijev in moram reči, da me je fascinirala v svoji enostavnosti in realističnosti. Mislim, da bo svet nekoč podoben Gattaci. Seveda bo nekoč malce podoben tudi tistemu iz knjige 1984. Nisem pa povsem prepričan, če bo res podoben Jetsonovim. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

_Enterprise_ ::

Oh, ne, spet Slo-Techovska paranoja.

Jst ::

Gattaca je res šla v ekstremne primere.

Ampak kaj nam drugega preostane? Populacija se stara, polovico (ne vem natančnega podatka) starejših ima alzheimerjevo bolezen ali pa kakšno drugo neuro- bolezen. Tudi mlajši smo dovzetni za čedalje več brain-related diesases.

Kako bi lahko sploh funkcionirala družba, kjer je več starejših ljudi z special needs, kot aktivnega delavnega prebivalstva?

Izločevanje "slabih" spermijev, kot je predstavljeno v Gattaci, je zame dovolj zmeren korak k izboljševanju zdravja ljudi. Niti ne bi predstavljal nekega hudega revolta pri ljudeh. Čeprav nikoli ne veš...

Anyway, meni je bila Gattaca kar dober film, ki ni prikazoval slabe strani evgenike, ampak slabih mehanizmov le-te v družbi. Torej slabo implementacijo.

Nimam otrok, a ko bo čas, in če bo na voljo selekcija dobrih semenčic, se takoj javim. Nočem, da moji otroci podedujejo moje probleme; astmo in hudo alergijo, v kolikor je to dedno. Še 100let nazaj, bi v mojem otroštvu (pri ene štirih do šestih let) z menoj že opravila mačeha narava. Takrat sem bil namreč prvo 4 mesece v bolnici, dva tedna doma, nato pa še nekaj mesecev. Pa to ni bilo edinkrat, ampak samo primer, kdaj sem bil najdlje zaporedoma v bolnišnici. Verjetno sem imel kar rezervirano posteljo tam. :)

Te gene,... nisem tako nesramen, da bi jih "podaril" mojim potomcem. (Čeprav vem, da se zadeva zmiksa in je mogoče, da bi prišel ven najbolj zdrav človek na svetu. Hotel sem samo ponazoriti dobro stran umetne selekcije.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dice7 ::

a ni "berkeley" in ne "berkley" ?

Jst ::

Menda ja in očitno v naslovu novice že popravljeno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

imagodei ::

@Jst,

tle se strinjam s tabo. Imam zelo podobno izkušnjo iz svojega otroštva. Sem moral kar 2x pogledat, če nisem že slučajno nevede oddal sporočila.

Včasih je svoje naredila evolucija in so se naprej prenašali dobri geni. Zdaj pa že nekaj časa ne več in če bo šlo tako naprej, se bo v genskem materialu nabralo ogromno sranja. Neke vrste gensko profiliranje je treba naredit. Sicer v takšne skrajnosti, kot so prikazane v GATTACA-i ne bi šel.

Kar se pa novice tiče pa lahko z eno besedo povzamem vse. Bruh.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Javno objavleni IPji - vecer.com (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16446802 (41650) tx-z
»

DNK profiliranje po ameriško (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / NWO
21752371 (49025) Mandi
»

Nov način kupovanja študentskih bonov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24744748 (36927) šernk
»

Urgenca - katastrofa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12027756 (24096) kkk7
»

Ali si lahko obetamo DNK profiliranje vseh državljanov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
13615635 (12727) poweroff

Več podobnih tem