Wired Blog - Ameriška vojaška razvojna agencija Darpa se ponovno loteva razvoja stvari, ki bi jih marsikdo uvrstil v domeno znanstvene fantastike. Po tem, ko so na njihovih natečajih uspeli razviti učinkovito umetno inteligenco za vodenje vozil, bo tokrat agencija poskušala razviti "radikalne nove postopke" za gašenje požarov - s poudarkom na besedi radikalno.
Če so se gasilci v preteklosti zanašali na različne kemikalije in mešanice le-teh za gašenje požarov, mnogo katerih je strupenih ali nevarnih za okolje (predvsem za ozonsko plast), namerava Darpa izkoriščati dejstvo, da so plameni v svojem bistvu hladna plazma iz prostih elektronov in počasnejših pozitivnih ionov. Večina plamenov namreč ne more obstajati brez stabilne plazme, kar pomeni, da bi bilo, če lahko nadzoruješ plazmo, mogoče nadzorovati tudi ogenj. Nadzorovanje le-tega z električnim poljem je bilo uspešno prikazano že v 19. stoletju, če pa bi lahko to razvili tudi do praktične uporabnosti, bi to pomenilo, da bi lahko dosegli lokalizacijo in preprečitev nadaljnega širjenja požarov.
Za dejansko uporabnost teoretičnih predvidevanj pa bo potrebno še veliko razvoja, saj bodo potrebna precejšnja dognanja na področju razumevanja hladne plazme, kemije in dinamike v plamenih, preden si lahko sploh obetamo dejansko aplikativno rabo v boju proti požarom.
Voda je in bo stala ko najboljše gasilno sredstvo. Je pa v članku napaka, gasilci se nikoli nismo zanašali ne kemikalije(citat:"Če so se gasilci v preteklosti zanašali na različne kemikalije in mešanice le-teh za gašenje požarov...").
Jah, nekaterim je voda kemikalija... saj ko spuščajo not razne fekalije in podobne zadeve.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Kam ste pa zdaj zašli z debato? Raznim penam in podobnim snovem, ki jih gasilci uporabljajo, seveda lahko rečemo kemikalije. Voda pa bo najbrž ostala najbolj razširjeno in dostopno gasilno sredstvo na planetu, nikakor pa ne najboljše. Potencial metode, omenjene v novici, je enormen. Tako rekoč ugasniti ogenj v celi stavbi s pritiskom na en gumb. Znanstvena fantastika? Ja, skoraj v trenutku vzpostavljen klic prijatelja na drugi strani Zemlje s pritiskom na en gumb je tudi znanstvena fantastika. Bila.
Ne bi se čisto strinjal s primerjavo. Poljski telefoni obstajajo že skoraj 100 let. Mobilna telefonija današnjega časa je pač samo evolucija.
Tukaj pa gre bolj za revolucijo, nek čisto nov pristop (kot recimo laser v šestdesetih letih). Verjetno, kot pravi Matevžk, bi to bilo uporabno predvsem kot protipožarni sistem v zgradbah, objektih in vozilih. Lahko pa tudi zunaj.
Tale Darpa je ena res koristna agencija, z majhnim denarjem veliki dosežki. Točno kontra Nasi.
Voda je in bo stala ko najboljše gasilno sredstvo. Je pa v članku napaka, gasilci se nikoli nismo zanašali ne kemikalije(citat:"Če so se gasilci v preteklosti zanašali na različne kemikalije in mešanice le-teh za gašenje požarov...").
Mislim da se navezuje na plin HALON ki se še vedno uporablja za gašenje letalskih požarov in je izredno škodljiv za okolje ...
Efektivno gasenje pozarov je bilo demonstrirano ze pred 5 leti ( voda pod visokim pritiskom se spremeni v meglico ki nato prepreci dostop zraka )vendar je tu podoben problem kot pri avtomobilih;elektricni ali na vodik bi lahko ze zdavno bil realnost ( dostopen za malo denarja ) ce ne bi bilo zakulisnih iger.Vse se bo zgodilo,vprasanje je samo kdaj in koliko bodo "velikani" se zasluzili preden bodo zaceli delat za drobis.
Nekaj takega sem že prej vprašal na raketnem forumu, pa so mi rekli da ni videti praktično.
Zanimalo me je, če bi se dalo recimo spustiti skozi plazmo raketnega motorja spustiti električni tok in tako porizvajati energijo za črpaleke goriva in ostale porabnike oziroma če bi se dalo modulirati pristik v komori- da bi recimo z znanjim magnetnim poljem dodatno držal naelektreno plazmo tako dosegel bolj optimalen pritisk in pretok...
Efektivno gasenje pozarov je bilo demonstrirano ze pred 5 leti ( voda pod visokim pritiskom se spremeni v meglico ki nato prepreci dostop zraka )vendar je tu podoben problem kot pri avtomobilih;elektricni ali na vodik bi lahko ze zdavno bil realnost ( dostopen za malo denarja ) ce ne bi bilo zakulisnih iger.Vse se bo zgodilo,vprasanje je samo kdaj in koliko bodo "velikani" se zasluzili preden bodo zaceli delat za drobis.
Res, izdelava gasilskih cevi je res neverjetno dobičkonosen posel, po prometu primerljiv z naftno idustrijo, če ni še hujši.
Električne/magnetne lastnosti kisikovih in dušikovih molekul so rahle drugačne. Zato bi bilo v principu mogoče z dovajanjem energije spraviti kisikove molekule na eno stran sobe in ogenj bi ugasnil na tisti strani, kjer jih ne bi bilo več.
Vprašanje je samo, kaj drugega bi se še zgodilo. Bi temperatura narasla na 1000 stopinj, al kaj. Mogoče, da kdaj ne bi, v kakšnih pogojih.
Thomas, v tolažbo, nisi se spomnil zaradi okoliščin tvojega življenja. Če bi te nekdo zadolžil za to, da razmisliš o novih načinih preprečevanja širjenja požara in gašenja le tega, bi se najbrž spomnil tega. Ljudje odkrivamo odkritja samo takrat, ko se zares za nekaj zavzamemo. V našem življenju je vse prepogosto, da nekaterih stvari, ki so nam pred nosom, ne opazimo. Unfortunately it's the way the cookie crumbles.
Je pa precej zanimiva ideja, moram priznat. Čeprav, dokler ne bomo znali oblikovati električnih polj, ne pričakujem nekih čudežev. Lahko, da jim bo uspelo narediti heat shield, kot smo ga videli v Star Wars Episode III, ko sta se borila Anakin in Obi-Wan...kaj več pa trenutno ne.
Premik kisika v vojne namene bi bila podobna reč kot uporaba bojnih plinov.
sej zato bi utegnilo bit nevarno uporaba bojnih plinov je prepovedana in lahko dokazljiva, če pa samo za ene par minut "premakneš" kisik se pa potem lahko narediš neumnega in trdiš da z vsem skupaj nisi imel nič
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln
roflmao... itak, k vragu s konvencijami. Vse dovolit - protipehtotne mine, dum dum kugle, kasetne bombe, bojne pline al pa kar ionizacijo lufta, še najboljš pa vsi direkt na jedrsko orožje. Pa vse pod kamere, knede.
Na koncu bomo pa dojel, da bosta dovolj dva knofka. En za naše pa en za sovraga. Kdor prvi pritisne, zmaga.
Zanimalo me je, če bi se dalo recimo spustiti skozi plazmo raketnega motorja spustiti električni tok in tako porizvajati energijo za črpaleke goriva in ostale porabnike oziroma če bi se dalo modulirati pristik v komori- da bi recimo z znanjim magnetnim poljem dodatno držal naelektreno plazmo tako dosegel bolj optimalen pritisk in pretok... Če imaš notri kakih 2500K je to BP rešljivo, injeciraš kakšen KOH ali kaj podobnega, da ioniziraš plazmo in to je to.
A se ne bi dalo naredit kake "granate" , ki bi jo vrgel direktno v ogenj in ki bi rapidno razširila izdatno količino negorljivega plina (recimo helija), razgnala kisik in ustavila ogenj?
Torej isti princip, kot z eksplozivom potrošijo ves kisik nad gorečo izvrtino, le da tukaj "eksplozivno" (brez drobcev in udarnega vala) razširiš negorljiv plin, ki izpodrine kisik in tako ustavi ogenj.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
Nad gorečo izvrtino ponavadi ni ljudi ali kakšnega artefakta, ki bi ga bilo dobro pršparat. Tam je priorieta čimprej zadušiti ogenj - kolateralna škoda je irelevantna - je cenejša kot nafta ki zgori u luft.
Ko gasiš hišo si ne moreš privoščit da jo ob tem ti prej razstreliš. Če bi pa naredu bombo ki "počasi eksplodira" = nima hudega udarnega vala, pa nisi nič naredu, ker bi iz okolice sproti pritekalo dovolj novega kisika, da bi stvar gorela veselo naprej. Mogoče bi plamen malo pojenjal, izginil nebi.