» »

Zakaj gre vsa industrija na 16:10?/Kaj imate vi rajši?

Zakaj gre vsa industrija na 16:10?/Kaj imate vi rajši?

«
1
2

ss1234 ::

No mene pa že kar malo moti da je večina ekranov 16:10, še posebi na prenosnikih. Nevem zakaj so šele v zadnjih letih začeli to delat kot da je nekaj naprednega. Saj za po internetu pa za kakšne igrce(ne use) je 16:10 hud samo mi na trenutke je pa veliko bolj fino met 4:3. In da utemeljim to: stvar je taka da se človek koncentrira samo na eno točko, in je lažje gledat v 4:3 ekran. Glede prensonikov je pa tko: usaj mene moti ker so 16:10 bolj nerodni 4:3 se mi zdijo veliko bolj kompaktni kot recimo 14" thinkpad t43p ki ga mam še vedno. Kak pa vi mislite?

;-) ::

To da se človek skoncentrira na eno točko si zgrešo, ker gledaš tudi z očmi kot wide al si enooki?

Wide mam že odkar je ven prišel in nočem drugega, bolj pregledno sploh na netu, v dokumentih, filmih, skratka za vse je boljše.

ABX ::

16:10 > 4:3
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

PaX_MaN ::

Vsebina 16:9, zasloni 16:10, prazen prostor oduspodaj pa za podnapise in razne kurčevo migetajoče napise.

Zheegec ::

Na 16:9 grejo sedaj, 16:10 gre že out.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

overlord_tm ::

Clovek po naravi vidi widescreen. Men so laptopi z 4:3 cudni. Ful so visoki pa ozki :D

Poldi112 ::

Jaz tudi prisegam na 4:3. Sploh pri namiznih, kjer je dosti bolj udobno pri dual screen.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

blackbfm ::

Pri danajšnih velikostih postaja dual screen nesmiselen.

;-) ::

Zakaj bi imel dualscreen če maš lahko wide pa še tistih vmesnih robov nimaš

WarpedGone ::

Zakaj gre vsa industrija na 16:10?


Ker se ji splača = enaka diagonala ob manjši površini = več profita

Diagonala 21":
- 4:3 = 1365,7 cm2 (100%)
- 16:10 = 1287,72 cm2 (94%)
- 16:9 = 1215,7 cm2 (89%)

Skratka, nategovanje kupcev. Monitor 16:9 ima le 89% prikazovalne površine glede na 4:3 monitor ob enako veliki diagonali. Ker je dolžina diagonale glavno orodje za merjenje kurc... monitorjev, se proizvajalcem splača delat čim "nižje" monitorje, saj jih z enakimi stroški proizvedeje več. Ovcam se pa širina še dopade. Se niti ne zavedajo da bojo moral pol nonstop skrolat gor pa dol. Ker knjige se zaenkrat pišejo še vedno v načinu "mnogo kratkih vrstic".

Hvala bogu vsaj nekateri monitorji omogočajo Portrait mode, ki zadevi vrne nekaj smisla. Filme se pa gleda na projektorjih, ne pa na monitorjih ...
Zbogom in hvala za vse ribe

blackbfm ::

Dejstvo je to da povprečno so monitorji bistveno večji kot so bili nekaj let nazaj. Druga stvar pa je, da pri 16:9 svetloba pade sigurno bolj naravno v oko in zato dojameš več, čeprav je manj dejanske površine. Pa povej koliko folka je imelo včasih 21" monitorje. Pa za kakšno ceno. Zdaj se pod 21" skoraj da ne kupuje. Tako da ne bluzi o tem kako je vse bolj na majhno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

;-) ::

WarpedOne kaj si jedel danes?

Če je po tvoje tako zakaj res ne delajo pokončnih monitorjev? Zakaj folk postavlja dualscreen horozontalno in vertikalno?

No vsaj meni je bolj uporaben širši zaslon, nemorem si predstavljat photoshopa z 4:3 ali pa filme gledat v portrait mode:D

mtosev ::

16:10 je zame najboljse. ko sem mel 16:9 prenosnik sem se mucil gledat oz so me oci bolele. pa ne vem kaj me je mucilo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

;-) ::

Mogoče pa ni blo razmerje krivo.

JayKay ::

meni 16:9 ustreza, saj mi horizontalni prostore fajn pride v PS, DW in ostalem

Tomay ::

Tisti, ki smo odraščali s 3:4 in je bila prav ločljivost 640x480 zakon se težko navadimo čudnih raztegnjenih zaslonov. Še sedaj nekaj tv programov oddaja v 3:4 in zato vztrajam pri katodni tv. 16:9 se je razvil zato, ker je bilo lažje narediti široko kino dvorano, kot pa visoko oz. je široki video bilo moč prikazati v večih dvoranah. V glavnem se mi zdi, da je wide nateg industrije, ne pa odločitev kupcev. Pred nekaj leti sem hotel nabaviti katodno 3:4 tv z 80cm diagonalo, pa je sploh ni bilo možno dobit. Bi kupil tudi večjo če bi obstajala. Torej čigava odločitev je bila to.
Voodoo 4Ever

Poldi112 ::

>Pri danajšnih velikostih postaja dual screen nesmiselen.

Niti ne, pri wide je ob robovih kot gledanja prevelik. Pri dual screen pa lahko recimo "virtualno ukrivim monitor", da na vsaki strani gledam pravokotno na površino.

>Zakaj bi imel dualscreen če maš lahko wide pa še tistih vmesnih robov nimaš

Imam 2 20' in precej več vidne površine kot nek primerljiv wide monitor. Rob pa ne vem zakaj bi me motil. Včasih je bil celo koristen, ostra ločitev 2 aplikacij, vsaka v full screen. Zdaj na 20' full screen nekako ni več opcija, rob pa daleč od česarkoli motečega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dela ::

Meni tudi najbolj paše 16:9 - zelo udobno spremljaš dve stvari naenkrat, eno ob drugi (mišljeni so desktop monitorji), zato potreba po večih monitorjih velikokrat nastopi kasneje kot pri 4:3, poleg tega veliko (in vedno več) video vsebin idealno paše na takšno razmerje.

Na raznih netbookih je pa itak v obeh smereh premalo resolucije in velikosti, je pa morda tudi tukaj 16:9 boljša izbira, ker je daleč najbolj nadležen scroll IMO horizontalen.

LCD televizorjev pa tudi sam zaenkrat še ne maram.

WarpedGone ::

Meni tudi najbolj paše 16:9 - zelo udobno spremljaš dve stvari naenkrat,

Ugodno? Morda po tem, ko eno minuto prestavlaš in prilagajaš velikost dveh zadev, da se ne prekrivata in da okrog njiju ni motečega neizrabljenega prostora.

Ko bo OS imel hiter in DELUJOČ način razdeljevanja prikazne površine med odprta okna, potem bo to morda uporabno. Tile horizontaly pač prepogostno enostavno ne dela.
Zbogom in hvala za vse ribe

Steinkauz ::

4:3 ftw
Mam samsung 20" 1600x1200 kupljen ene 3 leta nazaj.
10000x bolš kot današnji widescreen

Mavrik ::

Ko bo OS imel hiter in DELUJOČ način razdeljevanja prikazne površine med odprta okna, potem bo to morda uporabno. Tile horizontaly pač prepogostno enostavno ne dela.


Potegneš okno na levi rob. Potegneš okno na desni rob.

Windows 7. Dobrodošel v 21. stoletju.
The truth is rarely pure and never simple.

dela ::

Meni tudi najbolj paše 16:9 - zelo udobno spremljaš dve stvari naenkrat,

Ugodno? Morda po tem, ko eno minuto prestavlaš in prilagajaš velikost dveh zadev, da se ne prekrivata in da okrog njiju ni motečega neizrabljenega prostora.

Ko bo OS imel hiter in DELUJOČ način razdeljevanja prikazne površine med odprta okna, potem bo to morda uporabno. Tile horizontaly pač prepogostno enostavno ne dela.


Ne vem, kateri OS uporabljaš, ampak meni ubuntu (GNOME) že po defaultu na 16:9 monitorju odpre prvo okno browserja čez eno polovico monitorja, drugega čez drugo - in tako mi tudi zelo odgovarja. Če slučajno kaj ne štima, si zelo hitro nastaviš, ker ima GNOME po defaultu "snap-on" funkcijo ali kako se ji že reče - ko je okno blizu roba ali drugega okna, se okno samo "prilepi" nanj in se nič ne prekriva. Katerikoli 2 aplikaciji si čez cel monitor razdelim v manj kot petih sekundah, maximize window knofa pa nisem stisnil že 2 leti.

Mislim, da gre pri KDE te stvari nastavljati še bolje, pri novejših windows pa verjetno tudi. (še nisem preizkusil, po pravici se niti pri GNOME nisem poglobil, ker mi že default zelo odgovarja)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

WarpedGone ::

Ja, linux je kar se tiče razporejanja oken in izkoriščanja delovne površine LAHKO pred winsi. Žal sem na delovnem mestu obsojen na Visto. :|
Zbogom in hvala za vse ribe

Zero0ne ::

Ko bo OS imel hiter in DELUJOČ način razdeljevanja prikazne površine med odprta okna, potem bo to morda uporabno.


Tiling window manager @ Wikipedia

;-) ::

Kot da si hitrejši ko vlečeš pri dualscreenu iz enega na drug ekran...

Matev ::

Skratka, nategovanje kupcev.


sploh ne
tudi fotografije so wide

in slike antičnih ali srednjeveških sliakrjev so wide - vsaj slike pokrajin

 http://musicology.typepad.com/photos/uncategorized/2008/04/05/most700.jpg

http://musicology.typepad.com/photos/uncategorized/2008/04/05/most700.jpg




za portrete je druga pesem

4:3 je bil kompromis - ker niso mogli narediti katodnikov ki bi bili veliki in wide

za katodnike je itak idelani format 1:1 (kvadrat)
LCD-ji te omejitve nimajo - in so idealno narejeni
tako kot morajko biti
wide - kot pogled ... človek ne vidi kvadratne slike ko gleda z očmi... vidi široko !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Valvoline ::

Mah to so si pač zmislil da bomo vse kak je 4:3 zmetal v koš in nabavl seveda novo 16:9. K bo trg zasičen pol bomo spet šli nazaj na 4:3 ali nekaj povsem drugačnega :)

Matev ::

Mah to so si pač zmislil da bomo vse kak je 4:3 zmetal v koš in nabavl seveda novo 16:9. K bo trg zasičen pol bomo spet šli nazaj na 4:3 ali nekaj povsem drugačnega :)


ni res
4.3 je bil konstrukt - zaradi omejitve katodnih cevi

wide je naraven format - in 4.3 ni potrebno nikomur stran metati

Izi ::

Po 4:3, ki je šel na smetišče zgodovine že pred mnogimi leti se sedaj počasi poslavlja tudi 16:10
4:3 v trgovinah že dolgo ne moreš več kupiti, nekaj malega 16:10 se še dobi, večina pa so trenutno že 16:9 formati.

Sem ravno prejšnji teden kupoval nov monitor za pisarno in sem imel v mislih kakšen majhen monitorček v formatu 4:3.
Na oboje lahko pozabite. Majhnih monitorjev sploh ne izdelujejo več, še manj pa v formatu 4:3.
Pregledal sem vse večje trgovine z računalniško robo in 22" LCD je najmanjši, ki ga trenutno sploh prodajajo.
Povsod nudijo monitorje v velikostih od 22" do 27" in večina so 16:9 format.
Glede na cene pa so danes monitorji postali že potrošna roba.
22" LCD monitorji stanejo med 150 in 190 EUR odvisno od firme in kvalitete.

In sedaj imam v pisarni ogromen 22" monitor formata 16:9 z resolucijo 1920 x 1080. Po začetnem čudenju se človek hitro navadi in tudi tajnica je po parih dneh popolnoma navdušena :)

Že razmišljam, da bi zamenjal tudi moj delovni monitor, ki sicer z 24" v formatu 16:10 zadostuje in je pred petimi leti stal pravo bogastvo, ampak ob ogledu novih 27" LCD-jev za dobrih 500 EUR se človek zamisli :D

Valvoline ::

Eh,nisi cool če nimaš 16:9,še posebej velja za TV sprejemnike :))

ST-777 ::

Oblika formata, ki mi je najbolj všeč, je ena proti koren iz 2, to je format pisarniškega papirja (21cm : 29,7cm pri A4). Ta format je nekoliko daljši kot 3 : 4 in to je verjetno razlog, da ga za katodne monitorje niso uvedli.

Razlog, zakaj so za formate papirja uporabili razmerje ravno ena proti koren iz 2, je v tem, da je možno list papirja prerezati na pol in je razmerje še vedno ohranjeno in če ga ponovno prerežemo na pol prav tako.

kixs ::

Seveda si zmisljujejo vedno nekaj novega. Trenutno je zame best razmerje 16:10. 16:9 je slika prevec stisnjena. Za to je kriva seveda filmska industrija.

No, ko bomo doma imeli vsi 16:10 ali 16:9, bo potrebno menjati na 21:9 - Philips Cinema TV

Kaj je najboljse, je odvisno od posameznika in kaj dela. Vec ali manj so wide formati samo za filme.

lp

energetik ::

Wide format mi je všeč samo za gledanje filmov. Za vse ostalo mi je pa 3:4 veliko bolj uporaben.
Ko na laptopu 16:10 pišem v Wordu 2007 je pa prava katastrofa, ker delovno površino v višino zmanjša še orodni trak. Praktično je uporabne površine kot na 14" izpred 15 let, skratka korak nazaj.
Prav žal mi je, da bom moral menjati starega dobrega 19" CRT, kateremu počasi peša svetilnost. Za enako višino uporabne površine bom moral nabaviti vsaj 22" 16:9 LCD, če bom hotel pa kaj višine še pridobiti pa 24 ali 26. Ne vem zakaj ne pustijo odločitve kupcem.
Z veseljem bi nabavil 4:3 LCD 22", kjer bi ogromno pridobil na višini, pa ga ne morem.

;-) ::

Nevem zakaj vas moti da je manj vidne površine. Prej sem imel 17" 4:3 nato sem kupil 19" wide in sedaj ko sem hotel imeti več povržine sem kupil 24" wide itak so tak poceni da joj.

v wordu pa si naredi vrstice ob strani pa je

Matev ::

Praktično je uporabne površine kot na 14" izpred 15 let, skratka korak nazaj.


19 inčni crt je 19 inčni crt

če kupuješ wide - kupi vsaj 22inč
ali pa bolje 24 inč

energetik ::

Ne, v Wordu 2007 traku ne moreš premakniti nikamor, kar je ena večjih bedarij M$. Moram pa imeti gor 2007, ker je službeni laptop. Zdej sm si vsaj opravilno vrstico od Viste vrgel na rob, da sem pridobil kakšen cm.
Ja, mogoče imaš zdaj več površine, ampak jaz rabim višino.

WarpedGone ::

Ja, mogoče imaš zdaj več površine, ampak jaz rabim višino.


Kot tudi večina drugih, ki dela kaj resnega z mašino.
Vsi ki imate to možnost, poskusite monitor obrnit v pokončno lego (Portrait, pivot opcija). Ko enkrat urejaš kak dokument, kjer lahko cel A4 list vidiš hkrati na zaslonu, še malo večji kot v real, ne moreš več nazaj na konstantno skrolanje gor pa dol. Enako velja za sorse in večino kreativne vsebine, razen morda slik.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matev ::

a ni zanimivo, premajhen monitor...

kupiš večjega

saj te nihče ne sili da imaš 14inčni crt
v dobi ko dobiš 27 inčnega lcd-ja za ceno kot sem jaz dal pred parimi leti za 19inčni crt

če pa kdo prijavi da je 27 inčni premajhen - pa lahko kupi 30 inčnega

energetik ::

Človek, preberi kaj pišem. Na 15" laptopu vidim na 1600x1080 ločljivosti glih ene toliko dokumenta kot sem ga videl na 14" CRT pri 800x600. Leta 2009.
In kupovanje vedno večjega LCD ni glih rešitev. Torej moram nabaviti vedno večjega, čeprav površine ob straneh večinoma sploh ne rabim. Zakaj že? Ali trg sploh deluje ali pa je marketing tako hud, da folk pač kot nor kupuje tisto, kar jim ponudi industrija, brez premisleka.

Mavrik ::

Sam tole je zapravljanje denarja za produkt, ki ga ti ne rabiš. 22" monitor 16:10 je po višini manjši kot 19" 5:4 zaslona in je kot tak za nekoga ko rabi višino (programerji, ljudje ko delajo z urejanje dokumentov, navsezadnje tudi brskanje po internetu) precej manj uporaben.

So pa široki monitorji kul za multimedijske vsebine (igre, filmi ipd.) in to je trenutno bolj trend. Osebno mi večina 16:9 monitorjev ima premalo višine, saj moraš kupit velik monitor (po inčih) da dobiš višino, ki bi jo drugače prej dobo pri (po inčih) precej manjšem monitorju.
The truth is rarely pure and never simple.

dzinks63 ::

Če res rabiš veliko prostora v wordu ali kje drugje, nabavi 2x22" ali 2x24", jih obrni pokonci, postavi enega poleg drugega in boš imel placa več kot preveč. Tudi cenovno ni več problem, saj so monitorji sedaj že zelo poceni. Za 2x22" te pride pod 300EUR in imaš vidne površine 2160x1920 ali 2100x1650. In imaš potem odprto knjigo z vidnima dvema listoma hkrati. Če pa res ne gre drugače in rabiš velik monitor, potem je zaenkrat edina možnost 30" lcd , kateri so še zelo dragi, predvsem zaradi predobrih matrik, vendar se bo tudi to enkrat spremenilo ko bodo začeli množično štancat 30" s TN matrikami. Sicer je za nekoga, kateri res rabi, že sedaj 30" LCD za cca 1000EUR povsem sprejemljiv.

tony1 ::

Pa dobro, kje kdo vidi kakšen 27'' LCD? 8-O Razen tistega Della za 650 EUR :|

energetik ::

dzinks63, to je kar dobra varianta, ja. Problem je pa najti tak vrtljiv monitor z vgrajenim TV tunerjem.

;-) ::

Ja pa kaj še bi imel potem. Vedno bo nekdo našel dlako v jajcu.

Komot skoraj vsak monitor obrneš kakor hočeš, pač če nimaš takih nosilcev pa si jih narediš.

Matev ::

Človek, preberi kaj pišem. Na 15" laptopu vidim na 1600x1080 ločljivosti glih ene toliko dokumenta kot sem ga videl na 14" CRT pri 800x600. Leta 2009.


ja!

in kaj si pričakoval - da se ti bo v naravni veliksoti prikazal A4 format na zaslonu ki je manjši kot A4
?

če želiš lahko prikažeš tudi A4 v naravni veliksoti - a potrebuješ večji zaslon

WarpedGone ::

in kaj si pričakoval

Verjetno to, kar govorijo oglaševane številke, namreč da je 15 več kot 13 (14" CRTji so imeli diagonalo okrog 13").

24" 16:10 je uporaben en tolk kot 19" CRT. Tisto dodatno širino mi v 90% prekriva ozadje in ne vsebina. Profit rata šele ko stvar obrnem v Portrait.
Zbogom in hvala za vse ribe

energetik ::

Predvsem pričakujem možnost izbire med 4:3 in 16:10 itd. Da lahko namesto 19" CRT vzamem 4:3 20" LCD recimo. S tem da je ta 20" večji tako v širino kot višino.
Ampak prodajalci pač igrajo na čimvečjo diagonalo. Ovce vidijo pač samo veliko številko in nabavijo. Pa četudi so nekateri na slabšem kot prej.

techfreak :) ::

Osebno imam 16:10 veliko raje kot 4:3. Za filme je tako veliko boljši, poleg tega pa tudi za delo. Sploh pri kakšnem Visual Studio je fajn, ker pri 4:3 ti orodne vrstice na levi in desni zasedajo polovico ekrana. Potem pa tudi v Wordu je fajn, ker lahko dve strani prikažeš (na 16:9 je pa še boljše).

Pa tudi dva okna lahko imam naenkrat odprta.

In ja, to je moja odločitev. Na začetku nisem hotel iti na wide screen, ampak ko sem ga malo uporabljal, sem takoj spoznal prednosti.

Za TV pa raje gledam film v originalnem razmerju, kot pa da mi na 4:3 TVju raztegne oz. še slabše, pokaže črne robove.

Zgodovina sprememb…

ST-777 ::

@energetik, HP LCD monitor 20" LP2065 se mi zdi dokaj zanimiv, ločljivost je 1600 x 1200, kar pomeni 4 : 3, odličen vidni kot 178/178 stopinj, možnost vrtenja za 90 stopinj, poleg tega ima ta 20" monitor manjšo velikost pike kot 22", kar je dobro, ker slika ni videti tako zrnata.

Matev ::

24" 16:10 je uporaben en tolk kot 19" CRT


sem imel 19inčni crt
sedaj imam 24 inčni lcd wide

in ti povem da trosiš traparije
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung predstavil novo linijo LCD-monitorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
7324529 (22072) ST-777
»

Kateri monitor imate in kakšno razmerje slike?

Oddelek: Strojna oprema
492604 (1948) Damiani
»

Nova anketa: kakšno je razmerje stranic vašega monitorja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
678080 (5310) strictom
»

Prosim pomoč-nakup 22 LCD!

Oddelek: Kaj kupiti
272467 (1518) msedem
»

24-palčni LCD-ji

Oddelek: Zvok in slika
51629 (1425) bogii

Več podobnih tem