vir: NASA
Iz oddaljenosti v svetlobnih letih lahko sklepamo, da takrat, ko se je eksplozija dejansko zgodila, Zemlja še ni obstajala.
Omenjeni izbruh je sprožil detektorje na samodejnem Nasinem satelitu Swift, s katerim jim je uspelo posneti dogajanje. „Najprej smo mislili, da je nekaj narobe s satelitom,“ je dejal Neil Gehrels iz Goddard Space Flight Centra v Marylandu. „Nato smo dojeli, da je vzrok najbolj neverjeten izbruh, ki smo ga kadarkoli videli. Ta izbruh presega vse gama izbruhe do zdaj.“ Blisk izbruha z oznako GRB 080319B je bil tako svetel, da je zasičil optične teleskope satelita Swift. Po predvidevanjih znanstvenikov je bil to najsvetlejši dogodek, kar smo jim bili priča na Zemlji.
Gama žarki v takih izbruhih potujejo skozi oblake plina, ki vsrkavajo določene valovne dolžine izbruha glede na njihovo kemijsko sestavo. Zadnji, zelo svetel izbruh, naj bi po besedah znanstvenikov zagotovil jasne podatke o kemijski sestavi 7.5 milijard let stare galaksije. Peter Mészáros, vodja Swift theory teama na Univerzi Penn State v Pennsylvaniji, želi izvedeti, kaj je povzročilo tako velik optični blisk, ki ga opisuje kot nekaj „norega“.
Med drugim so na razpolago posnetki in animacije izbruha gama žarkov, ki jih je naredil teleskop na Poljskem, ko je Swift žarke šele zaznaval.