» »

Bioenergija verjamete ali ne?

Bioenergija verjamete ali ne?

««
2 / 11
»»

Fizikalko ::

Aha. In kako ta deluje? Resno vprašam.

mtosev ::

Te je strah iti do Domancica? :\
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Fizikalko ::

Ja, mtosev, strah me je človeka, ki se mu ne da pridt 30km daleč po 1 mio evrov. To pa res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

mtosev ::

Mislis da bo on tebi prisel tebe prepricevat? Oh ja. :\

Se Tudmana ni htel zdravit.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SmeskoSnezak ::

Ne vem no. Vzhodna medicina se vedno bolj uveljavla na zahodu. Če ne verjameš, pot pod noge in v knjižnico. Taoizem je star tam okol 4000 let. Feng Šui bi morali poznati opremljevalci stanovanj, za moje pojme. Masaže "iz vzhoda" so postale izredno priljubljene. To je nekaj na kratko... perci je omenil akupunkturu, imaš še akupresuro, če se ne motim.

Mene je prepričala ravno tista oddaja(ki v bistvu govori o biomedicini), kjer so skeptični zahodni zdravniki pozdravili vzhodno medicino in so rekli, da se bo hitro unesla v zahod. Če nek zdravnik reče, da je nekaj na tem. Zakaj mu ne bi verjel?!?

Resda sn še do marsikatere vzhodne misli skeptičen, a kar se tiče medicine, so me knjige pa le toliko spravile v razmišljanje, da ne rabim za vsako malenkost k doktorju, ampak da je nekaj v meni in okoli mene, kar lahko sam spremenim. Pa tud rajš mam domači čaj od babice kot pa neke tablete za glavobol, recimo.

Tolko o tem. :)
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

SmeskoSnezak> Feng Šui bi morali poznati opremljevalci stanovanj, za moje pojme.

Predvsem bi morali opremljevalci stanovanj kdaj pa kdaj živet v stanovanjih, ki jih opremljajo.

SmeskoSnezak> Pa tud rajš mam domači čaj od babice kot pa neke tablete za glavobol, recimo.

Ja, jaz tudi. Pa ne zato, ker bi bile tablete manj učinkovite, ampak zato, ker že sama topla voda pomaga, kaj šele topla voda, iz katere se kadijo snovi, ki ti spucajo sinuse, al pa močni diuretiki, na primer.

Boka_j ::

Ccccccc. Kam smo vprišli z enostavnim vprašanjem.

Še malo pa bo fronta Intel (klasična) vs. AMD (alternativna) medicina. Ne, ne, tehnologija.

Kaj je to? Kako deluje? Zakaj?
A veš za vsa zdravila, ki si jih uporabil kadarkoli, kako. Dvomim. Še tisti, ki jih naredijo, vsega ne vedo.
Mesta bolanih, ki so dobili cepivo za otroško paralizo iste serije, govorijo o tem.

Sploh pa to ni tema za prepir.
Še manj za prepričevanje.

Ko ti gre za nohte, poizkusiš marsikaj. In v stiski mogoče res slisiš to, kar želiš.
Kot sem že rekel, če ti pomaga placebo, vsaj škodil ni.
Pa dvomim, da je to to.
Pomaga tudi zelo majhnim otrokom, ki so tam popolnoma proti svoji volji in pojma nimajo, kaj se tam ljudje pogovarjajo in prepričujejo.
Sem bil na nekaj terapijah, v razmaku po pol leta, in videl izboljšanje kožnih bolezni pri otorcih (te so vidne s prostim očesom, zato omenjam).

Je pa res, da je potrebno biti previden. Tisti primer z 150€ je resničen, nekje v Prekmurju. Pa vse ženske, ki pridejo tja imajo probleme z rodnostjo.
Pri bioenergetiku, ki sem ga pa pred kakšnimi 10 leti obiskal, pa so vsi imeli probleme s spolnostjo. Vsi. Res. Tja nas je zvlekel foter, pa sva jih imela midva z ženo, pa moja starša. Čez par let gre tja še en sorodnik, sicer seznanjen z našo izkušnjo. Obvezno mora priti z ženo. In pride nazaj objokan, od smeha. Ker imata probleme s spolnostjo. Brez vprašanja in možnosti ugovarjanja.
Tudi taki modeli so in zato skepsa sploh ni nič čudnega. In štorije so resnične, žal.

Če si zdrav, bodi vesel in tak ostani. In vstran od alternative. Ta ni zate!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boka_j ()

perci ::

Link za Fizikalka.

Fizikalko ::

Na wikipedii je marsikaj. Ko bo kaj od tega znanstveno dokazano, gremo pa najprej debatirat.

Sicer pa je govora o bioenergiji...

SmeskoSnezak ::

Noben se ne krega... jaz sem samo povedal, da je nekaj na tem. Resda sn skeptičen, a verjamem v bioenergijo. Pa tud res je, da sn jaz mal "razširil" prvotno tematiko še na alternativno medicino.

V glavnem, rts ima video arhiv. Pobrskajte za tisto oddajo. ;)
@ Pusti soncu v srce... @

Fizikalko ::

>>Resda sn skeptičen, a verjamem

Jaz sem zelo skeptičen glede tvojega poznavanja besede "skeptičen".

perci ::

Fizikalko, na wikiju imaš naprej linke - pejt jih mal pogledat. Sicer pa skor noben resen zahodni zdravnik ne dvomi v učinke akupunkture. BTW, tudi zahodna medicina jo uporablja. Zakaj, če je neuporabna?

Resno, ni to noben čirulečarule tako kot bionergetika in homeopatija.

Eru ::

"No, čaki mal Fizikalko. Kar vse alternativne medicine pa ne metati v en koš. Tudi akupnktura je
alternativna medicina."

Pač ni tako. Akupunktura ne spada pod alternativno medicino, ampak pod medicino. Razvili pa so jo zdravniki in ne...

perci ::

Jah, izvira iz tradicionalne kitajske medicine, kateri ne moreš ravno reči, da ni alternativna. Zdej se lahko kregava, ampak akupunktura ni ravno dognanje zahodne znanosti.

Eru ::

Če gledaš striktno "alternativna" potem je lahko to že antibiotik namesto česna. Če pa prviš da je vsa kitajska medicina alternativna, no potem te lahko pa tudi kirurg alternativno operira, če uporablja poseg ki ga je pogruntal kitajec. Imaš zdravnike pa zeliščarje, akupunkturo so odkrili zdravniki in njeni efekti so dokazani. Pač mislim da ne spada poda alternativno medicino, kot to besedno zvezo uporabljamo mi, kar ti bo tudi kak zdravnik potrdil.

perci ::

Ma brezveze se prepucavava, Eru. Bistvo je to, da Fizikalko misli, da akupunktura ni zahodno priznana. In midva mu očitno ne dava prav, ane?:)

Fizikalko ::

Dobr, no. Pustmo zdej to akupunkturo. Sploh pa nisem trdil, da na zahodu ni priznana, pač pa, da še nisem (sploh pa ne iz linkov na Wikipedii) videl kakšnih jasnih znanstvenih razlag. To je vse.

Back to bio crap, please...

WarpedGone ::

Ja, opozorilo vsem v debati: alternativna medicina != bioenergija

Alternativna medicina je "catch all" pojem, kamor pade čisto vse kar (še) ni požegnano s strani uradne medicine i.e. država ni dala žegna da se lahko izvaja z državnim denarjem. Tega je seveda ogromno.

Od stvari ki (verjetno) učinkujejo, ampak še nimajo žegna, ker je vse skupaj še recimo v razvoju. Točne omejitve metod/učinkovin še niso znane, stranski efekti še niso čisto poanketirani etc. Do stvari, ki (verjetno) ne učinkujejo in nimajo žegna.

Zato ni vsaka alternativna stvar nujno nateg. Se pa splača bit hudimano previden in razmišljat. Precej lažje se je izmislit da neki pomaga, kot pa neki najt in dokazat da dejansko pomaga. Zastopanost obeh kategorij je temu ustrezna.
Zbogom in hvala za vse ribe

_marko ::

->Od stvari ki (verjetno) učinkujejo, ampak še nimajo žegna, ker je vse skupaj še recimo v razvoju.

A se ti šališ?
Zdravilo v razvoju je alternativna medicina!?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

WarpedGone ::

Če kdo takšna "zdravila" predpisuje, špila alternativca, ja.

Sivo področje: Imaš razne preparate, ki se v zdravilstvu že uporabljajo. Če neka farmacevtska firma en tak preparat sfiltrira in 'izdela' zdravilo, ter lepo dokaže da dejansko pomaga je stvar iz alternative pripeljala v 'uradno' sfero. Prej je bla stvar alternativa, pol ni več. Sigurno stvari spremenijo ime, ampak verjetno se strinjamo, da ni ime tisto, kar ima zdravilni učinek :)

Dejanska razlika niti ni tolk kolk neka stvar pomaga al ne, ampak kolk je dokazano da pomaga in kolk so raziskane omejitve in stransk efekti. Ter kolk je znan sam mehanizem delovanja.
Zbogom in hvala za vse ribe

SmeskoSnezak ::

Pa na A kanalu mate neko oddajo , Alternativna medicina (mislim da je tak naslov), mal si poglejte. Zanimivo si jo je ogledat.

Tam sn se zmoto. Naslov je Neprijetne bolezni. Tak, če koga zanima. :)
@ Pusti soncu v srce... @

c3p0 ::

Uradna znanost zaenkrat še ni uspela izmeriti te energije, katere definicijo Fizikalko vedno znova in znova zahteva. Vzhodnjaki jo imejujejo prana, chi, pri nas pa so jo včasih klicali eter (ne tisti kemični ;), danes tudi bioenergija.

Vsake zahteve po fizikalnih dokazih in pogovori na to temo iz tega stališča so tako brezplodne.

_marko ::

Uradna znanost jo je kar lepo izmerila pod drugim imenom - placebo. Vse kar je pa več kot to je pa crap.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Fizikalko ::

Sago... A misliš, da se energija kar meri al kaj?

Ajej. A sploh veš, kaj je ENERGIJA?

_marko ::

fizikalko:
Ja, med dvema stanjema... zdravim pa bolanim. Evo ti bio-energijo!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

c3p0 ::

Fizikalko... v 12 letih takšne in drugačne fizike mi tega pojma niso predstavili, razsvetli me.

MarkV ::

No, saj današnja znanost ne ve vsega. Mogoče res obstaja še kaka energija(po fizikalni definiciji!), zakon, načelo, ki ga ne poznamo. Vsekakor si tudi ne upam trditi, da je vsa alternativna medicina BS, gotovo so kake metode ki učinkujejo, čeprav jih ne znamo pojasniti in imajo zato pridih misterijoznega in spiritualnega. Če si pač ne znamo razlagati, poiščejo razlago naši možgani sami. Enostavno si jo izmislijo:))

Lahko pa mirne vesti rečem, da razni bioenergetiki, ki "začutijo/proizvajajo/oddajajo/prejemajo t.i. bioenergijo" lažejo.

_marko ::

->Mogoče res obstaja še kaka energija(po fizikalni definiciji!), zakon, načelo, ki ga ne poznamo.

Tistih 5 sil, ki obstajajo so IMO kar močno zabetonirane.
Tako, da nevem kakega maneverskega prostora tukaj po mojem ni...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

MarkV ::

To so sile, ki jih lahko opazujemo v naši (bližnji) okolici. Verjetno so res kar zabetonirane, vendar se je tudi kaka zabetonirana stvar že spremenla oziroma dopolnila. Newtonovi zakoni npr.

Poleg tega ti nihče ne zagotavlja, da popolnoma enaki zakoni in konstante veljajo po celotnem vesolju, oziroma če je vesolij več je verjetnost razlike še toliko večja. Nam vidno (in poznano) vesolje je najbrž le majhen delček. Vendar pa je to irelevantno za tole debato, pustimo filozofiranje...

_marko ::

->To so sile, ki jih lahko opazujemo v naši (bližnji) okolici.

No ja, premiki drugih galaksij niso ravno blizu,...

Ok, boma končala tukaj...
Čeprav je med temi bioenergetiki priljubljena tudi telekineza oz premikanje predmetov z bioenergijo! >:D
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Fizikalko ::

Sago. Če ne veš, kaj beseda ENERGIJA sploh pomeni, mi ne nakladajo o tem, kaj se da in kaj ne da izmerit. Jasno?

c3p0 ::

Še enkrat. Razloži mi, da lahko nadaljujeva debato. Bo šlo? Prosim.

c3p0 ::

Se mi zdi da nič ne bo, na en link za OŠ, upam da je dovolj enostavno razloženo:

http://ro.zrsss.si/projekti/energetika/...

Zdaj pa mi razloži zakaj si se zapičil v to in kaj te moti, kako ti lahko pomagam da debata spet steče.

Eru ::

Ja chi se da zmerit, kaže pa se kod povečan krvi pretok in povišana temperatura. Mojstrom se poveča temperatura roke ("ko dajo chi v njo") tudi do 2 stopinji. Kot lahko uravnavaš dihanje lahko tudi ostale stvari. Aja kaj je energija, hmm definicij je veliko. Moja najljubša e=mc^2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eru ()

SanAndreas ::

hmmm ja to mi ne pove kaj dosti o energiji :\
ja kako pa je mojstrom povečala temperatura roke? 8-O
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Eru ::

Če si ti ogreješ roko*, se ti temperatura v njen malo poveča. Oni pa tako obvladajo telo, da jo lahko sergrejejo, torej močno povečajo prekrvavitev v recimo roki. Kako da za toliko tudi meni ni jasno...



*recimo vrtiš v krogih...

Fizikalko ::

Sago, tvojih obupnih izvajanj tule se morda lotim zvečer, če bo čas. Zdajle sem "bizi".

Daliborg ::

imamo kaj dokazov da bioenergija ne obstaja? :\

Lp!
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

MarkV ::

Tej monki znajo kontrolirat vsako najmanjšo mišico v telesu - saj cele dneve trenirajo eno in isto mišico, dokler nimajo res popolne kontrole nad njo. Segrevanje roke pa poteka tako, da _skoraj_ neopazno in zelo hitro premikajo sklope mišic v roki. Potrebno je ogromno treninga in huda samokontrola. Ampak ne gre za nikakršen "magic energy".

Poleg tega se ti roka segreje tudi če samo napneš mišice in jih držiš napete. Ni treba veliko. Probaj, imej napete vse mišice dlani in prstov par minut. Boš videl da se ti bo dvignila temperatura vsaj za 1 C:D

gzibret ::

Sem prebral že kar nekaj literature tako iz vzhodnjaške, kot tudi zahodnjaške filozofije. Govorite o jin in jan in to poimenujete energija. Ni res. Stanje jina ali jana je vsakršno stanje, ki ni v dinamičnem ravnovesju. Recimo: nažrem se čokolade, dvigne se mi raven sladkorja v krvi. V meni prevladuje yang (aktivni koncept). Pankreas odgovori na to s poplavo inzulina, ki zbije raven glukoze v krvi na minimum. Yang zamenja Yin koncept. V bistvu pa nobeno od obeh stanj ne pomeni ravnovesja in je zato slabo za zdravje.

No, ta primer je gzibret teorija :8) , zgolj za ilustracijo. Ni v jinu in janu nobenega bavbava, ki se nei skladalo z znanostjo. Le koncept miselnosti je drugače naravnan.

No, to je eno. Drugo pa so razne "kvazi" energije, kot so bioenergija, chi... Kjlub sofisticiranim merilnim napravam, ki so sposobne zaznati še tako nizke energije (nekaj fotonov iz par milijard svetlobnih let oddaljene galaksije) ali delce, ki z snovjo skoraj ne interaktirajo (nevtrinote recimo), ni uspelo zaznati energij, ki kao segrejejo roko za 2 stopinji. A ni to malo čudno?

Drugače sicer puščam eno šivankino uho prostora za take zadeve, morda jih bodo nekoč odkrili, vendar je danes odgovor na vprašanje v tej temi "NE".
Vse je za neki dobr!

jype ::

SanAndreas> ja kako pa je mojstrom povečala temperatura roke?

Preprosto. S kvadratom svetlobne hitrosti so zamahovali z njo.

Daliborg> imamo kaj dokazov da bioenergija ne obstaja?

Seveda ne. Tudi nobenega dokaza nimamo, da na marsu ne obstajajo šeststotonski jogurtovi lončki. Torej morajo obstajati.

SanAndreas ::

jype -> Preprosto. S kvadratom svetlobne hitrosti so zamahovali z njo.

daj razloži mi po domače ker ne štekam 8-O kakšen kvadrat?
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

jype ::

SanAndreas> daj razloži mi po domače ker ne štekam kakšen kvadrat?

E=mc^2

_marko ::

Pa dobro no, vseeeno ni tak preprosto! :8)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Fizikalko ::

IMHO je jype samo prefinjeno duhovit. ;)

Eru ::

gzibert dej preber preden pišeš.

hokuto ::

fizikalko nisi edini naravoslovec in tvoje znanje, pa če je še tako veliko, ne zadostuje, da razložiš VSE. s tvojimi vprašanji zgledaš kot mojster, ki ima samo kladivo, pa se mu posledično vsak problem zdi kot žebelj. namreč ne glede na to ali bioenergija obstaja ali je hoax, je definicija energije za to dilemo popolnoma irelevantna. bioenergija je pač samo ime, beseda, ki jo je nekdo izbral za poimenovanje tega pojava. če se ideja/koncept/najbolj razširjena razlaga bioenergije ne sklada s fizikalno definicijo energije, to še nič ne pomeni za sam obstoj bioenergije. izbrano ime za nek pojav, kraj, pojem, karkoli, pač ne more biti relevantno za ugotavljanje ali je poimenovana stvar realna ali namišljena. je črno morje mar samo namišljeno, ker ni dejansko črne barve? še veliko bolj irelevantno je, kaj si v tej debati sodelujoči osebki, ki verjamejo v bioenergijo, predstavljajo pod pojmom energija. lahko poznajo in razumejo fizikalno definicijo pojma, lahko pa si pod to besedo predstavljajo roza pingvina, ki kadi pipo - bioenergije, pa naj si bo realna ali namišljena, se njihovo razumevanje zelo malo tiče. daj se zavedat, da se (vseh) vprašanj pač ne rešuje tako, da jih na silo zvedeš/zreduciraš na področje, kjer se počutiš suverenega in tam z njimi obračunaš. sam sem tudi naravoslovec in definitivno skeptične sorte, sem pa od najstniških let pridobil poleg znanja tudi toliko širine, da ne tolčem takoj s kladivom po vsem kar štrli izven okvira mojega znanja. mimogrede tudi glede znanstvenih zaključkov je treba imeti zdravo skeptičen odnos - bili so že večkrat zgrešeni.

glede meritev pa tako... na slo 1 je bila pred časom ena oddaja v kateri je med drugim anton jeglič šef laboratorija za magnetna merjenja na FE uspešno izvajal meritve samega "sevanja" bioenergetika (ne spomnim se ali se merjeni osebek dejansko ima za bioenergetika, stvar poimenovanja pač, vsekakor pa po prikazu metode pade pod to kar splošno razumemo pod tem pojmom) in iirc z elektronskim mikroskopom kazal spremembe na snovi pred in po sevanju. vsekakor zanimivo in nekaj nad čemer težko samo zamahneš z roko.
doke!

Fizikalko ::

>>glede meritev pa tako... na slo 1 je bila pred časom ena oddaja v kateri je med drugim anton jeglič šef laboratorija za magnetna merjenja na FE uspešno izvajal meritve samega "sevanja" bioenergetika

No, tule odpade vsa tvoja telovadba z imeni. Če se nekaj meri, potem je to količina. Katera? Je meril sevanje - torej frekvenco in energijo fotonov?

Fizikalko ::

>>mimogrede tudi glede znanstvenih zaključkov je treba imeti zdravo skeptičen odnos - bili so že večkrat zgrešeni

Seveda, kdo pa trdi, da današnja fizika VSE ve? Prav gotovo NE ve vsega. Ne pozna vsega, kar JE, prav gotovo pa ve, kaj sigurno NI.

Fizikalko ::

>>da jih na silo zvedeš/zreduciraš na področje, kjer se počutiš suverenega

Žal te moram razočarat - ravno vi se nevede spuščate v fizikalne vode, a brez podlage.
««
2 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Homeopatija (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
83897559 (48439) tikitoki
»

Dober kiropraktik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5031380 (25501) mtosev
»

Stvarna napaka za placebo napravo? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21349147 (45322) imagodei
»

Homeopatska zdravila v Sloveniji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14738249 (35434) alphasaphir
»

Placebo učinek deluje tudi, če zanj vemo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10815051 (12781) ParanoiD

Več podobnih tem