» »

Piramida z T. Gorenjak, Z. Jelinčičem in Z. Grmom [28.11.2006]

Piramida z T. Gorenjak, Z. Jelinčičem in Z. Grmom [28.11.2006]

1
2
»

Brane2 ::

Jaz v bistvu ne razumem, v katerem delu bi Zmagota lahko obsodili razžalitve in spodbujanju nestrpnosti na podlagi tega, kar je rekel v "Piramidi".

O.K. Tip ima včasih neandertalske ampak kaj je takrat rekel takega, da si zasluži obsodbo sodišča ?

Da se razumemo, ne dajem mu nujno v vsem prav, ampak kaj je bilo zrelo za obsodbo ?

Rekel je recimo, da se cigani ukvarjajo z "barvnimi kovinami". O.K. recimo da iz tega lahko sklepamo, da je mislil na krajo.

Torej cigani kradejop barvne kovine. So what ? A je rekel, da vsi cigani kradejo barvne kovine ? A je rekel, da jih samo cigani kradejo ?

Kot vem, ne.

O.K. Uporabil je besedo "cigani". Pa kaj ? Od kdaj je to kaznivo in zakaj ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Pa še nekaj ne razumem. Kaj toččno je "vzpodbujanje in podpihovanje" ?

Zame je to izjava tipa "XYZ ljudje v naši družbo so zalega, ki jo je treba pokončat in vsak, ki se s tem ne strinja, je član te skupine."

O.K.

Ampak zakaj pa spada lastno mnenje pod podpihovanje nestrpnosti ?

Recimo tole v piramidi. Zmago se ni povzpel na kako kiblo na recimo trgu republike in začel vpit "pobijmo cigane" ali kaj podobnega.

NJega so povabili v oddajo da izpove svoje mnenje in se udeleži debate. Tip je povabilo sprejel in naredil točno to.

Zakaj bi ga torej kaznovali ? Ker je rekel, kar si misli, ne da bi zagrešil konkreten zločin ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

perci ::

Nisem gledal oddaje, tako da tega glede kaznivega dejanja ne bi komentiral. Da je pa tip vulgaren primitivec pa vem tudi brez tega.

_marko ::

->Nisem gledal oddaje

Perci, moji odgovori so se navezovali na oddajo...

Z Branetom se pa seveda strinjam...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

Perci, moji odgovori so se navezovali na oddajo...

Vem marko. Jst sem pa abstraktno govoril. Konrektno zaradi nepoznavanja dejstev ne morem.

MihaFirst ::

Ok tole je malce offtopic, ampak http://anti-jelincic.freehostia.com se nikakor ne more primerjati z resnično komedijsko stranjo http://www.strojan.tk/


Anti-jelincic sploh ni komedijska stran...

Nisem gledal oddaje, tako da tega glede kaznivega dejanja ne bi komentiral. Da je pa tip vulgaren primitivec pa vem tudi brez tega.


Živa resnica.

LP
www.gamma.si

Daedalus ::

Ampak problem, ki ga tukaj osebno vidim je meja svobodnega govora. In te meje svobodnega govora so različne po državah.

Nič pretresljivo novega. Pravni sistemi se pač razlikujejo, kot se razlikuje pojmovanje žaljivega, sovražnega, ipd... od družbe do družbe.

Poglej M.Moora - govoril je laži. (če se prav spomnim)

ZDA pač. Tam je dovoljeno marsikaj - poglej si kdaj kako njihovo politično kampanjo. V večini so sestavljene iz naštevanja slabosti nasprotnika in napadov na osebo samo, ne pa na politični program, ideje... Očitno ni šal komerkoli tolko v nos, da bi ga tožil.

Pri nas pa seveda tak dokumentarec IMO ne bi preživel prav dolgo v javnosti. Zdaj pa, če je to slabo al pa dobro, se pa sam odloči.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Nejc Pintar ::

Meni osebno gospod Plemeniti sicer ni preveč všeč, vendar je s svojimi izjavami v piramidi pokazal le da se ne pusti kar tako sprovocirat. Ker sem imel občutek da je bila cela oddaja pripravljena tako da bodo Jelinčiča provocirali.
Lahko je biti prvi, če si edini!

macgajver ::

Mene pa samo nekaj zanima jelinčiča so vsi nekaj opozarjali naj jih ne kliče cigani ampak romi jas pa sem šel gledat v sskj in našel tole.

cigàn -ána m (ȁ á) 1. pripadnik iz Indije priseljenega ljudstva, navadno brez stalnega bivališča: itd...

cigánski -a -o prid. (ȃ) 1. nanašajoč se na cigane: ciganski jezik; itd...
Pa si poglejte če bote našli besedo ROM.



Menda je izraz Cigani žaljiv zato se v uradni javnosti uporablja beseda Romi. Romi sami sebe imenujejo Cigani verjetno že stoletja in sami sebe ves ta čas gotovo ne žalijo. Za njih je žaljivo to, da proglašamo ime njihove skupnosti za žaljivo! Če je beseda Cigan dobila slabšalni prizvok je tako zaradi značajskih lastnosti pripadnikov te skupnosti. S preimenovanjem pa njihovih značajskih potez ne bomo spremenili. Podobno bi lahko izraz Goren'c, ki je prispodoba za škrt ali skopuški prepovedali, zamenjali, pa to nikomur ne pride na pamet.

Z neprilagojenostjo in samovoljnostjo povzročajo zavračanje in nestrpnost


Prav neverjetno je, da se Cigani v vseh teh letih in obilici časa, niso nikdar niti poskušali sami preživljati s kmetovanjem in se tako prilagoditi novemu okolju. Vnašanje navad, ki jih drugi vidijo kot škodo in vztrajanje pri teh navadah oz. neprilagodljivost pa gotovo v vsakem okolju, ne le v Evropi naleti na odpor avtohtonega prebivalstva.

Nekaj sem že skopira sem več pa si lahko preberete TUKAJ
tenstan krompir je pa zakon

Daedalus ::

Pa kaj folk zadnje čase tekmuje, kdo bo v natrosil največ neumosti na neko spletno stran:\
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

luli ::

Ma dajte no. Jelinčič je doktor za Mirka & co. Tisti Grm je bil najprej tako užaljen, ker je Jelinčič govoril cigani, na koncu pa je Grm sam sebi rekel cigan (stavek : "No potem pa ali bi bili pripravljeni biti predsednik ciganov?"). Misli a je sploh potrebna diskusija? Če jih beseda cigan res tako žali, zakaj potem sami sebi govorijo cigani?

Daedalus ::

Ma dajte no. Jelinčič je doktor za Mirka & co.

Ja in? Če je tak doktor - zakaj se pa pol obnaša ko kre**n? Sicer pa se naj naši Cigani/Romi med seboj kličejo, kak jim pač paše. Vseeno je pa vsaj taktno (in definitivno znak nekega normalnega, civiliziranega odnosa) upoštevati željo nekoga drugega glede naslavljanja. A ne?

Lahko pa probaš recimo profesorje na faksu/šoli/al pa šefa naslavlat z Jurč, al pa jih klicat po priimku. Sej se menda med sabo tako kličejo - zakaj jih pa ne bi še kr jaz8-O Če pa to ne pojasni razlike v odnosu - pol ma pa nekdo tu težave z razumevanjem. Pa ne verjamem, da sem to jaz.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

luli ::

Daedalus : beseda Cigani je umetno izmišljen problem s strani takih kot si ti. Pridi ti v Mursko pa tam komu reči Rom. Če ne boš kake skasiral okoli kepe si lahko srečen. Tako da če si večina želi, da jim pravimo cigani jih moraš tudi ti upoštevati. In zato jih ne žali in ne izmišljaj nekih umetnih besed.

Veš v Jugoslaviji je živelo več narodov. Problem je postal, ko so si nekateri domišljali, da so več.

Beseda Rom pomeni, da med vsemi Cigani povzdigneš eno raso. To je ravno tako kot da bi rekel, da smo v Jugoslaviji živeli Srbi. Ali da so edini prebivalci Južne Amerike Inki.

Pa kaj ti bom dopovedoval. Ti le širi svojo nestrpnost dalje!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luli ()

luli ::

In še pojasnilo! Meni se beseda Cigan ne zdi žaljiva. Če je to tebi žaljivka pomeni, da si ti tisti, ki je nestrpen!

luli ::

Sicer pa si poglej svoj vzdevek na S-T.
pisún -a m (ȗ) slabš. pisatelj, pisec: pisuni po tujih časopisih so blatili našo ureditev; ne verjemi vsakemu pisunu in čvekaču; buržoazni, predrzni pisuni // slab, nekvaliteten pisatelj, pisec: novelo je napisal neki zakotni pisun ♪

Saj te pravzaprav v celoti opisuje. Ti si tisti, ki blatiš našo ureditev. Ne verjami vsakemu pisunu!

Daedalus ::

In še pojasnilo! Meni se beseda Cigan ne zdi žaljiva. Če je to tebi žaljivka pomeni, da si ti tisti, ki je nestrpen!

Mater, ste eni trdobučni.

Daj še enkrat preberi, kaj sem napisal. Pa še enkrat in enkrat in enkrat in enkrat.

Pol se pa javi, ko boš dojel. Do takrat se pa s tabo ne mislim ubadat več.

Ok, ena izjema:

Saj te pravzaprav v celoti opisuje. Ti si tisti, ki blatiš našo ureditev. Ne verjami vsakemu pisunu!

Če so to tvoji argumenti - :D . Če pa maš kaj osebno proti meni - te pa povabim na kavico, pa boma o tem počvekala osebno. Kontaktiraš me lahko pa kr na zs.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Keyser Soze ::

Samo, ima point luli kar se tiče tegale "Pisuna".:\

Imate, hočeš nočeš, naziv slabih, nekvalitetnih pisateljev. Sarkazem gor ali dol.

Da ne rečem kakšno konotacijo je pridobila beseda Rom v tem času.:\
OM, F, G!

Daedalus ::

Samo, ima point luli kar se tiče tegale "Pisuna".

A to, da moj "službeni" naziv na tej strani uporablja za obračunavanje z mano, kot osebo?

Sicer pa je način sklepanja lepo ponazorjen - "pisuna" ne bomo upoštevali, ker:

pisún -a m (ȗ) slabš. pisatelj, pisec: pisuni po tujih časopisih so blatili našo ureditev; ne verjemi vsakemu pisunu in čvekaču; buržoazni, predrzni pisuni // slab, nekvaliteten pisatelj, pisec: novelo je napisal neki zakotni pisun ♪

Ciganov pa ne bomo upoštevali, ker vsi vemo, kakšni so. Ker pravi SSKJ:

cigàn -ána m (ȁ á) 1. pripadnik iz Indije priseljenega ljudstva, navadno brez stalnega bivališča: pravili so, da cigani kradejo otroke; ogrski cigani; tolpa ciganov; črn kot cigan; laže kot cigan ∙ ekspr. je tak cigan slabo oblečen; ekspr. pri nas je kot pri ciganih vse je v neredu; smeje se kot cigan belemu kruhu široko, na vsa usta 2. slabš. zvit, lahkomiseln ali malopriden človek: to ti je pravi cigan; še hujši cigan je, kot si ti; potepa se, cigan / kot psovka cigan ciganski ♪

Če jih že SSKJ tako opisuje, kdo smo pol mi, uborni revčki, da bi si drznili razmišljati drugače? Itak je v zadnjem času SSKJ ratal ne samo jezikovna, ampak tud že skor moralna in pravna avtoriteta:\ Besede Rom pa SSKJ ne pozna - ergo Romi ne obstajajo. Frdamani "strpneži" in "politični korektneži" - spet Nam, ki vse najbolj prav vemo, vsiljujejo neke bedarije.

Še dobro, da sta nam ad hominem in SSKJ trdno ob strani!

p.s. - edino, kar so goreči privrženci "stare terminologije" spregledali je to, da njihov ljubi SSKJ pravzaprav obravnava besedo cigan - tudi kot psovko. In v kontekstu z mnogo negativnimi pridevniki. Ampak, beremo samo tisto, kar nam ustreza, a ne? In to je - da besede Rom SSKJ ne pozna - torej ni primerna za uporabo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Keyser Soze ::

Ne, samo na tem primeru lahko vidiš, da je precej nehvaležno govorit o tem kaj je žaljivo za nekoga drugega. Če je za nekoga žaljiv izraz Cigan je za drugega lahko žaljiv izraz Rom.

Katerega boš izbral?
OM, F, G!

Daedalus ::

Katerega boš izbral?

Situaciji in želji sogovornika primernega.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

luli ::

Situaciji in želji sogovornika primernega.

Ker sem bil sogovornik jaz, striktno uporabljaj besedo CIGAN, ko se pogovarjama o publiki v oddaji Piramida.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luli ()

Tic ::

Situaciji in želji sogovornika primernega.

Ja a zdej se bo pa vsak zmišljeval kaj je. Jaz sem bušman. (pa ne oni GWB)
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

mtosev ::

Kaj se je v oddaji dogajalo je NEDOPUSTNO. Nic vec nic manj od tega.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

_marko ::

mtosev:

Ko take stvari trdiš še argumentiraj. Drugače je tvoj post nesmiseln.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

macgajver ::

Ma ja no tole s cigani in romi je ena ornk bruka. Cigani so cigani in konc pika adakta.
Če pa beseda cigan opisuje slab značaj pa pač tako če je večina ciganske populacije taka je ne mormo zdej olepšat z naprimer besedo rom. Potem bi zaradi tistih treh črnogorcev na svetu ki delajo tud njih mogl preimenovat npr: v carje ker je beseda črnogorec žaljiva in jo lahko razumemo kot prispodobo za njihov len značaj.

Ma sej pravim nebi se mogl spomnit večje bedarije kot da se cigane v javnosti imenuje romi. To pa zaradi tega ker potem nekateri cigani res mislijo da jim pripada to ime. in se grejo za to zapenat sem pa mnenja da so to vrjetno največkrat ravno tisti ki so podn od ciganov. sej en normaln cigan ki ima šiht živi umiru življenje se sigurno ne bo šel kregat zaradi tega ker on ve da je cigan in to je to potem maš pa tam ene strojane ki jih je pol kriminalcev pa hočejo da se jih naziva romi ma dajte noo.
tenstan krompir je pa zakon
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniške igre in slovenščina -.^

Oddelek: Igre
243055 (1987) link_up
»

Izkušnje s cigani? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19423210 (2431) Mipe
»

Rom ali Cigan? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17114946 (10481) BmN

Ljudska "demokracija" na ambruški način (strani: 1 2 3 448 49 50 51 )

Oddelek: Problemi človeštva
251988840 (41936) Barakuda1

Tv slovenija

Oddelek: Loža
111166 (972) OmegaBlue

Več podobnih tem