» »

Rom ali Cigan?

Rom ali Cigan?

«
1
2 3 4

krneki0001 ::

Naj se tema tukaj naprej odvija, da ne bomo smetili teme Ciganih iz Ambrusa.

Rom pomeni moški in človek, nerom pomeni nemoški in nečlovek. Torej vsi ki smo neromi smo ženske ali pa srednjega spola, moškega ne moremo biti, ker nismo romi, poleg tega nismo ljudje, ker je samo rom človek, neromi to ne moremo biti.

In to ni žalitev?


Brane2

registriran:
02.10.2001 Poslano: 05.12.2006 07:23:47 | odgovori
Niti ne, ker bi po tem testu "padel" znaten del besed iz vsakdanjega slovarja.

Jaz sem se zahaklal za "Roma" ke ga cesar prodaja kot zdrav, korekten in ustrezen nadomestek "ciganu", že malce podrobnejši pogled v to pa odpira pot v "deželo dvomov".



nebivedu
globalno: persona non grata

registriran:
07.11.2000 Poslano: 05.12.2006 07:43:20 | odgovori
Romi so samo ena izmed treh vej Ciganov. Vsi skupaj so Cigani, Romi pa samo del teh Ciganov(Sinti, Gitanci in Romi) na balkanu

Gwanaroth ::

cigan -ana m (a a)

1. pripadnik iz Indije priseljenega
ljudstva, navadno brez stalnega
bivališča: pravili so, da cigani kradejo
otroke; ogrski cigani; tolpa ciganov; črn
kot cigan; laže kot cigan

• ekspr. je tak cigan slabo oblečen; ekspr.
pri nas je kot pri ciganih vse je v neredu;
smeje se kot cigan belemu kruhu široko,
na vsa usta

2. slabš. zvit, lahkomiseln ali malopriden
človek: to ti je pravi cigan; še hujši cigan
je, kot si ti; potepa se, cigan / kot psovka
cigan ciganski
Lights often keep secret hypnosis..

jRk0 ::

cist lepo cigan pa pika.
You fuck up once, you loose two teeth.

Mercier ::

Pa Indijanec?

AndrejS ::

Pa ne pozabit ciganski golaž.... je to tudi žaljivo ?

Cigan / Rom je enostavno Cigo.

tonic ::

cigan

STASI ::

Pred kratkim je bil član najbolj znane slovenske družine ta hip gost na Radiu Hit v oddaji Hitova budilka. Tam je beseda nanesla kaj je prav: Rom ali Cigan. IIRC je Mirko rekel da je oboje v redu. Žaljivo je vse ostalo.
Posnetek pogovora z Mirkom na Radiu HIT.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Goldee ::

Cigan za dolenjske in rom za ostale :) Da pa ne bo to zvenelo preveč diskriminatorno, kar naj bodo vsi cigani.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Martin Krpan ::

Samo ime cigan verjetno ne pomeni nič slabega, so ga pa z svojim " lifestylom" spravili na slab glas cigani sami. Sedaj pa bi nekateri bili radi romi.
Če bi veliko slovencev 100 let delali težave po celi evropi ,bi tudi beseda slovenec dobila slabšalni predznak.
Edini romi oz. cigani ,ki jih jaz osebno poznam pa pravijo da so cigani in ne romi.

opeter ::

Ne, cigani nimajo probleme z besedo cigan (jih poznam kar nekaj, imel sem tuid enega sošolca v osnovni šoli). Z besedo "cigan" imajo probleme "ne-cigani"... torej veleumi naše "neodvisne", novodobne Slovenije.
Beri: politiki, akademiki, profesorji in vsi ostali Veleumi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

borchi ::

> Samo ime cigan verjetno ne pomeni nič slabega, so ga pa z svojim " lifestylom" spravili na slab glas cigani sami. Sedaj pa bi nekateri bili radi romi.

tudi bit slovenec ni pomenilo nič slabega, potem pa smo se z vaškimi stražami oblatili in čez 10 let bomo vsi hotli bit avstrijci?
l'jga

krneki0001 ::

Tudi borchiji so se umazali in čez 10 let noben več ne bo hotel biti borchi!!!

Ne pametuj in ne menjaj teme - vaške straže so v drugi temi - v tej se razglablja samo o Ciganih.

BigWhale ::

gypsy.... :P

borchi ::

I: gospod, pijanec, kakšno je vaše mnenje o novi "črkarski" pravdi rom-cigan
J: jaz sem gospod zmago jelinčič plemeniti!
I: dobro, dobro, gospod pijanec, nazaj na vprašanje...
J: kakšen pijanec!!! za vas sem gospod jelinčič!
I: gospod pijanec, glejte, niste že večkrat razbijali avtomobile po slovenskih cestah in potem zeleno obarvali balončkov?
J: to so mi podtaknili!
I ja, seveda, gospod pijanec. ampak bili ste kaznovani za vožnjo v alkoholiziranem stanju!
J: ja, ampak zaradi tega mi ne boste govorili, da sem pijanec.
I: če pa vendar ste, gospod pijanec.
J: ampak JAZ, zmago jelinčič plemeniti, ne želim, da mi vi govorite, da sem pijanec...
I: zakaj, gospod pijanec? saj pijanec je čisto lepa slovenska beseda.
l'jga

BlackHole ::

Rom pomeni moški in človek, nerom pomeni nemoški in nečlovek


Ne vem od kot ta definicja, ampak kaj potem ženska ne more bit romkinja (ciganka)? :\
LP Marko

borchi ::

@nebivedu: če se v tej temi pusti (in prav je, da se pusti) omeniti poleg ciganov še njihov lifestyle, potem naj bo meni dopuščeno še pametovanje o vaških stražah.

ok?
l'jga

krneki0001 ::

Ne vaške straže so nekaj drugega kot ciganski lifestyle. Vaške straše so posledica tega ciganskega lifestyle-a in tega ni treba prenašat še v to temo - je ena dovolj.

borchi ::

@nebivedu: mogoče ti manjka forumske kulture. kilometrine vidim, da ne. če odpreš temo, ne pomeni, da si car careva. in da bomo vsi igrali kot ti žvižgaš.

on-topis: v avstriji mi je ljubše, če me namesto s slovanom ozmerjajo s slovencem.
l'jga

krneki0001 ::

Borchi odprl sem temo da se zmenimo ali je pravilno Cigan ali Rom, ne pa kakšen lifestyle imajo cigani in kaj počnejo vaške straže. Torej tukaj nima veze ne lifestyle ciganov in ne vaške straže.

Je zdej bolj jasno?

STASI ::

Smo že prebrali kako je klasificirana beseda cigan, ne pa kako beseda Rom. Začuda te besede v zadnjem SSKJ iz zbirke ASP32 ne najdemo najdemo samo besedo rom:

rom roma m (o o) nižje pog. priprava
iz lesa ali drugega materiala, ki obdaja
sliko ali druge predmete; okvir:
izdelovati rome; dati sliko v rom

• pog. ta je pa za v rom zelo je lepa
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zvedavec ::

Pri dolenjec piše pa:

dolénjec -jca m (ẹ́)
1. prebivalec spodnjega, dolnjega konca vasi: zbrali so se gorenjci in dolenjci
2. dolenjsko vino: pila sta dolenjca
3. pog. vlak, ki vozi na Dolenjsko: voziti se z dolenjcem

Ali pa štajerec:
štájerec -rca m (a)
1. vino s Štajerskega: pili so štajerca
2. pog. vlak, ki vozi na Štajersko: peljati se s štajercem

Slovenec pa sploh obstaja ne.

Zvedavec ::

Sta pa v SSKJ ščav in čuš, torej sta to edina prava izraza za Slovence po logiki slicevalcev na SSKJ >:D

baron21 ::

Si pa malo tale link poglejte, pa bo mogoče kaj manj prepirov!

http://www.hervardi.com/ciganska_proble...

Srečno.
baron21

Barakuda1 ::

Vprašte v Avstriji Koroške Slovence, kako kleno zveni nazvi "vindišar".


Aja, pa saj vindišar je samo drug naziv za Slovenca.
Ne se no sekirat za to. Posebaj ne, rojaki na Koroškem >:D

kekz ::

Podobnas zadeva, ali črnci ali zamorci. Učijo nas, da je zamorec slabšalno. Kaj pa potem Primorec?
Zamorec ne pomeni nič drugega kot naziv za nekoga, ki je doma ZA MORJEM.

Cigan? Slabšalno my ass.

opeter ::

Cigan je cigan, slovenc slovenc, američan američan, Bush je Bush.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Martin Krpan ::

Cigan je čisto lepo ime za narod saj so si ga dali verjetno cigani sami. Ali lahko kdo dokaže ,da si ga niso dali sami? Isto kot kitajec ,američan ,nemec ali kaj drugega.
Rom pa je pač "novokomponirano" ime.
Ali lahko kdo dokaže ,da beseda cigan pomeni kaj grdega? V kateremkoli evropskem jeziku!
Če pa ob besedi cigan ti pomisliš na kraje ,streljanje,vožnjo z neregistriranimi avtomobili ,zanemarjene otroke... pa samo ime oz. beseda cigan nima z tem nobene zveze. To asocijacijo dobiš ker je večji % ciganov pač tako živi.

Isto kot je ime Silvo Plut čisto lepo in nežaljivo slovensko ime ,vendar pa asocijacije, ko ga slišiš pač niso prav nič lepe!

Barakuda1 ::

Makaronar je makaronar, italjan je pa novokomponirano poimenovanje.

Makaronarji se delijo na siciljancence in mamamije.

Zdaj če kdo ob osociaciji na siciljance pomisli na mafio in cosanostro je to pač zato ker je % tega tak, ker pač tko v večjem procentu živijo, glih tko kot pri makaronarjih iz veje mamamija takoj dobiš asociacijo da so strahopetci, a ne.

Sej to je čist simpl.

Pa sej to ni edini primer.

V Ameriki imajo (al pa so vsaj imeli) Apače, pa Komanče, ki vsi pripajo rdečkarjem. Zanje je značilno, da smrdijo po bizonih, živim belcem skalpe snemajo in sploh živijo na stopnji divjakov.
Nekaj je ziher od tega res, če se še filmi snemajo, pa bjake obstojajo o tem...itd.


In dejstvo je, da sama beseda rdečkar ali makaronar nista nič grdi ali slabi, le asocijacije so take, kar pa so si zanje čisto sami krivi.
Saj poznate tisto "ljudsko" (od pravih belcev) Dober rdečkar (Indijanec) je mr**ev rdečkar.


Ni kaj, človeška domišlija (zlobna) nima meja.

Grozljivo, če se mene vpraša.

opeter ::

Okej, en konztroverzen primer: verjetno se spominjate karseda priljubljene glas. skupine Gipsy Kings? Oni so bili na besedo "gipsy" prekleto ponosni. In zakaj ne bi bili? Takšno glasbo, kot so oni delali, ni delal nihče. Uporaba ciganskih ljudskih elementov itn. Po mojem popolnoma v redu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

TESKAn ::

Mislim, da so besede 'makaronarji', 'rdečkarji' ipd. od nekdaj slabšalne. Beseda 'cigan' pa to ni vedno bila. Zdej če nekateri mislite, da je postala slabšalna zaradi predsodkov proti neki določeni skupini ljudi, tudi prav. Ampak dopustite tudi možnost, da je postala taka zaradi obnašanja te skupine. Da so si romi sami krivi, da ima beseda cigan slabšalen prizvok. In v tem primeru bomo čez deset let imeli podobno debato, samo da bomo namesto besede 'cigan' imeli besedo 'rom', ki bo nadvse žaljiva in se ej ne bo smelo uporabljat. Zaradi 'politične korektnosti'...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Brane2 ::

Ni kaj, človeška domišlija (zlobna) nima meja.

Grozljivo, če se mene vpraša.


In za brzdanje grozljive človeške domišljije je _NUJNO_ treba prepovedat rabo nekaterih besed.

Katerih ? Hja, bo že posebna komisija odločala o vsaki posebej... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

thramos ::

Hmja, recimo besedi "bosanc" in "kmet" imata (vsaj v mojem okolju) tud slabšalni zven. A jih morm zdej začet klicat kako drgač, da jih ne žalim?!

Brane2 ::

Počasi bo prišel čas, ko se boš moral pogovarjat s Pampers pleničkam na ustih, da ti ja ne bi ušlo kaj neugodnega in bodo pogovori postali skrajno debilno sladki in nejasni, stare sociologinje z dvema priimkoma in bifokalnimi očali se bodo pa čudile "zakaj se ne pogovarjamo več ?" ... :\ :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

Thomas ::

> In v tem primeru bomo čez deset let imeli podobno debato, samo da bomo namesto besede 'cigan' imeli besedo 'rom', ki bo nadvse žaljiva in se ej ne bo smelo uporabljat. Zaradi 'politične korektnosti'...

Sej v Ameriki imajo poimenovanje črncev tudi vsake 10 ali 20 let novo.

Black, Nigger, Colored people ... trenutno je African American.

Rasna trenja so realnost človeške družbe. Kulturna država lahko samo ASIMILIRA vse "kulture" v eno skupno, s samo folklornimi posebnostmi, ki so prebavljive.

Tisti "idealisti", ki tega ne zapopadejo ... kar je večina intelektualcev, prisotnih po raznih TV omizjih in časopisih ... pač ne zapopadejo. Niso tako pametni, kot mislijo, da so. Kot celo večina kupi, da so.

Samo niso.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> stare sociologinje z dvema priimkoma in bifokalnimi očali

Including dr. Bučar in vsa tista "družba pametnih". V resnici so out.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

IgorGrozni ::

Integracija bi bila prava beseda in integracija bi bila povsem dovolj za napredek in razvoj, ....

...asimilacija je tako grda beseda. ;).

Brane2 ::

Počakaj da nekdo omeni integriranje "per partes" in bo sped Zmago zaglavil "na sviranju klavira" zaradi sovražnega govora.

No, bo vsaj izpilil glasben kariero... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Vice ::

Ne vem po kakšni logiki nekateri mislite da je beseda cigan žaljivka. Je ravno toliko kot rom. Tako da Barakuda & Co. ne idiotizirat...
Kakršna koli replika na ta post je prepovedana in bo po ciganskem zakonu zbrisana. :D :D

miwche ::

Thomas

če ena kultura asimilira druge, kako je potem možno da pride od teh drugih kultur zahteva po drugačem dojemanju/poimenovanju te kulture (za primer lahko vzameš poimenovanje/preimenovanje črncev v ZDA).

po drugi strani pa si optimist, da pride do asimilacije. asimilacija nekoga v drugo kulturo je zelo redka. spet si poglej italjane, kitajce, črnce v ZDA ali pa bosance, albance, srbe v sloveniji.


BTW, kako pa se reče prav šiptar ali albanec. povejte to enemu od njih pa boste videli. :)
~ there are more alpha males than beta testers ~

Brane2 ::

BTW, kako pa se reče prav šiptar ali albanec. povejte to enemu od njih pa boste videli. :)


AFAIK je oboje približno prav. Šiptar v njihovem jeziku pomeni "gozdni človek"...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

miwche ::

seveda je oboje prav, povej enemu od njih da je šiptar in imaš dobro možnost da te bo začel lovit po cesti. ok, joke...
~ there are more alpha males than beta testers ~

kekz ::

A? Jaz sem pa mislil da so Šiptarji v originalu. Saj se Albanija originalno imenuje Republika e Shqipërisë oz. Shqipëri.
Albanci so pa v originalu Shqiptarë.

Je to slabšalno?
Je potem Slovenci (originalno) slabšalno in bi morali biti Slovenians (oz. v drugem tujem jeziku, da bi bilo bolj nobel >:D )?

jRk0 ::

Mirko Strojan je sam dejal, da ni nic slabsalnega ce jim pravimo cigani. da so cigani ali romi.
You fuck up once, you loose two teeth.

Martin Krpan ::

Barakuda1 :ali nam lahko poveš kaj tako groznega pomeni beseda cigan !Izvirni pomen besede cigan je pač ime tega ljudstva.Ali v kateremkoli jeziku pomeni npr. umazani tat ali kaj podobnega. Mislim da ne !
Če pa tebi pomeni kaj takšnega ,je pa to tvoj problem. Vendar ime samo nima z tem nobene zveze. Ker če bi se imenovali Gicani vam spet nekaterim ne bi bilo prav ,spet bi bilo žaljivo.Pa čeprav beseda trenutno ne pomeni nič.

Gavran ::

Sem mnenje zapisal v ambruški temi pa je bilo izbrisano.

Kot vemo, beseda Rom v njihovem jeziku pomeni OMIKAN ČLOVEK. Torej smo zanje vsi ostali "neomikani neljudje"? Po moje nas ostale ljudi cigani s svojim nazivom diskriminirajo - podobno kot če bi mi rekli, da pač nismo več Slovenci (recimo da zato ker ima ta beseda v angleščini vprašljiv prizvok) ampak se bomo od danes nazivali LJUDJE. Le kako bi neslovenci gledali na naše novo poimenovanje? Zato pogojno sprejemam naziv Rom le za tiste cigane, ki živijo civilizirano življenje.
Ali kdo ve, kaj v ciganskem jeziku pomeni naziv "civil"?

Ko je nekdo omenil šiptarje - kolikor vem, to je žaljivo. Pa ne zaradi naziva samega ampak zaradi napačne izgovorjave. Pravilno naj bi se izgovorilo nekako kot "ščipetar". Če je tu prisoten kak Albanec, bi me zanimalo, kaj je res.

Vajenc ::

Če se napiše takole Shqiptarë, potem se to prebere Šćiptare. good old wiki

Barakuda1 ::

Ali kdo ve, kaj v ciganskem jeziku pomeni naziv "civil"?


Pripadnik večinskega naroda, vključujoč tudi prebivalce drugih narodnosti, ki niso pripadniki romske skupnosti.

Je pa vprašnje dokaj tendeciozno. Kot da bi vprašal

Ali kdo ve kaj pomeni izraz "tujci"

BlackHole ::

Kot vemo, beseda Rom v njihovem jeziku pomeni OMIKAN ČLOVEK. Torej smo zanje vsi ostali "neomikani neljudje"?

Kakšne neumnosti. Torej, če miza pomeni kos pohištva, potem po tvoji definiciji vse kar ni miza, tudi ni kos pohištva. Kaj je pa potem stol, omara, ... itd??? :\
LP Marko

opeter ::

Ne, res je, beseda "civil" ima takrat, ko ga nekateri romi/cigani uporabljalo (no, ne vsi, ampak nekateri) karseda negativem prizvok.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Keyser Soze ::

Kakšne neumnosti. Torej, če miza pomeni kos pohištva, potem po tvoji definiciji vse kar ni miza, tudi ni kos pohištva. Kaj je pa potem stol, omara, ... itd???

Tale primerjava je pa mal mim. Kar pomisli zakaj.:D
OM, F, G!
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje s cigani? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19423427 (2648) Mipe
»

Čistilne akcije po Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8212141 (9144) Highlag
»

Piramida z T. Gorenjak, Z. Jelinčičem in Z. Grmom [28.11.2006] (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746256 (4529) macgajver

Več podobnih tem