» »

Rom ali Cigan?

Rom ali Cigan?

1
2
3 4

BlackHole ::

Malo sem pomislil, preden sem napisal, kaj preveč se mi pa ne da. Se mi zdi, da je kar v redu primerjava, če pa že ni, vsaj nakaže point, da je tista definicija zgoraj prav bedna.;)
LP Marko

Mr_Globus ::

jp miza ni samo kos pohištva ampak "kos pohištva iz ravne plošče in navadno štirih nog". Tako da stol omara niso mize ampak še vedno pohitšvo =P

Gavran ::

@ BlackHole:
"Kakšne neumnosti. Torej, če miza pomeni kos pohištva, potem po tvoji definiciji vse kar ni miza, tudi ni kos pohištva. Kaj je pa potem stol, omara, ... itd??? :\"

Ja, res je. Le da to ni moja definicija ampak ciganska. Samo cigani naj bi bili ljudje, če zanje sprejmeš naziv Rom.
Preberi takole:
Torej, če miza (ROM) pomeni kos pohištva (ČLOVEK), potem po tvoji definiciji vse kar ni miza (ROM), tudi ni kos pohištva (ČLOVEK). Kaj je pa potem stol, omara, (ostali Homo Sapiens)

kekz ::

Aha, torej, če volkswagen pomeni ljudski avto, pomeni, da so vsi ostali avtomobili za prevoz živine in tovora? >:D :D

Martin Krpan ::

Kekz: ne ker beseda volks pomeni ljudstvo ,raja ne pa človek.

Martin Krpan ::

Tisti ki pa cigane vztrajno preimenujete v rome ,čeprav večinoma sami tega nočejo pa ste zelo podobni Heiderju &Co .Ti imajo v avstriji slovence za vindišarje ,ker se baje to lepše sliši in je manj žaljivo kot ime slovenec.

BlackHole ::

jp miza ni samo kos pohištva ampak "kos pohištva iz ravne plošče in navadno štirih nog"
Saj Rom tudi ne pomeni samo omikan človek. Se ga da tudi še dodatno definirat.
Potem bi bil stol kos nepohištva navadno z naslonjalom, namenjen za sedenje ene osebe.
Daj ne se zajebavat s temi definicijami no. :\
LP Marko

Zgodovina sprememb…

samix ::

Cigan.

Good Guy ::

cigane delimo na več skupin. Tko da mislem da je prav da rečemo rom.
to je isto kot bi enaču kristajane in pravoslavce
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

@LOL ::

Se mi zdi da je ta tema bolj v stilu "kva je blo prej? kura al jajc". Skratka ne ravno določljivo. Tko da je tut rom čist dobr, čeprav jaz preferiram besedo Cigan
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

suntrace1 ::

Če romi želijo, da jim rečemo romi, bi moral upoštevat. Tisti, ki ugovarjate, pa greste lahko mal v USA in rečt črncu nigga >:D

@LOL ::

Tisti, ki ugovarjate, pa greste lahko mal v USA in rečt črncu nigga

Tukaj si pa močno faliv. Sej če mu rečeš nigger boš glih po glavi dobu, če pa rečeš nigga ti da pa takoj za eno pivo hehe:D
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

balocom ::

V Prekmurju so romi (sej so civlizirani.... ....vsaj večina), na Dolenjskem so pa cigani (Ambrus, Žabjak, v Beli kraji Pri Treh/Štirih (?)rokah).
Seveda se najdejo romi TUDI na Dolenjskem.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Queen ::

V Prekmurju so romi (sej so civlizirani.... ....vsaj večina), na Dolenjskem so pa cigani (Ambrus, Žabjak, v Beli kraji Pri Treh/Štirih (?)rokah).


pr nas jih sploh ni. sicer se mi pa s ciganom ne zdi nič narobe, zakaj le? je pa razlika, če rečeš normalno [cigán] al pa [c`igan], z naglasom nad i. to pa je žaljivo. pa zakaj se krativec noče nad i postavit? O_o

samix ::

Jst se raj izrazm Cigan.
Zakaj?

Ker cigane delimo na več skupin, k so romi, pa še eni, to k je upisu jelinčič.

ker ne vem kwa so že zaeni (me meu briga če so civilizerani al ne) TO SO CIGANI!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: samix ()

opeter ::

Pri nas so prenekateri cigani užaljeni, če jim praviš "rom". V Angliji pa imaš džipsije (gipsy). A to lepše zveni, al kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

OldSkul ::

Ja sej slo prevod za gipsy je cigan lol, ne pa Rom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OldSkul ()

ShowDown ::

@Gwanaroth:
Ta definicija je iz SSKJ? Če je, je skrajno neumno, da ima že SSKJ zajete predsodke o romih.

Čeprav je Mirko S. rekel da jim je vseeno če romi ali cigani, bom jih jaz klical romi. Predvsem zaradi Slovencev, ki ob besedi 'cigan' pomislijo na krajo, izsiljevanje...Jaz bi prej ob besedi 'Slovenec' pomislil na nestrpnost, konservativnost, čredo ovčk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

SmeskoSnezak ::

Nič jim ne pomaga, pa če se preimenujejo v _izberibesedo_. Dokler bo večina ljudi kradla, lagala, itd. oz. "terorizirala" ostale (bolje povedano takole: dokler ne bodo upoštevali zakonov in dokler se ne bodo začeli temu času primerno obnašat) , jim bodo v doglednem času še pod tisto _izbranobesedo_ napisali takšne stvari, kot so sedaj pri tej besedi =Cigan.

Sami so skopali to jamo, v katero so padli . //metaforično napisano

Al se bodo začeli vesti kot je treba svoji kulturi primerno (čeprav sploh dvomim, da se spominjajo svoje prave kulture) in hkrati spoštovali zakone države v kateri držijo ali pač ne.
@ Pusti soncu v srce... @

ShowDown ::

Slovenci pa ne lažemo, teroriziramo, krademo? Prosim ne s takimi...

opeter ::

Ne, po mojem je problem drugje. Ne more država "posiliti" neko "tujo" kulturo. Ne moreš enostavno siliti nekoga, da bo verjel v tvojo vero, da bo delal po tvojih pravilih itn. Enostavno ravno zaradi tega, ker so on primorani hoditi v osnovno šolo, ne marajo šole. Je pa res paradokson, da pričakujejo, da jim bodo drugi davkoplačevalci financirali vodo, elektriko, kanalizacijo, jim zgradili hišo itn.

Nekdo zgoraj je napisal, da "jim je ponujena možnost", da hodijo v šolo, se naučijo slovenščine itn. Ali je to res ponujeno, ali pa jih forsiramo, ne to je napačna beseda, raje silimo, da morajo hoditi v službo itn.
Kaj je rešitev? Jah, zato imamo politike, sociologe in ostale vede, da si kaj pametnega izmislijo.

Situacija drugje ni nič boljša - poglejte Slovaško, pred kakim letom nazaj so cigani delali mini revolucijo, požiglai avte itn, ker so jim črtali socialno pomoč. V Franciji imajo probleme z prišleki iz raznih francoskih kolonij (seveda so si sami krivi, zakaj so jih spustili v državo, pravite nekateri). Nemčija - problemi s Turki. Cigane pa že itak najdeš po celi Evropi.

Zakaj se situacija ne more rešiti na podoben način, kot imajo na otoku Velike Britanije - tam imaš vse vrste nacij, barvo kože in vere - in vseeno so vsi nekako znajdeno in so sploh strpni. Je pa res, da tam večina teh dela na takšen ali drugačen način.

PROTOTIP ::

Moje mnenje:

Beseda cigan še pred desetletji ni bila žalitev. Takrat družba ni postavljaja tako močne stereotipe takšnim in drugačnim pripadnikom neke skupnosti. Termin cigan se je po kapitalizaciji družbe začel zlorabljati v rivalske namene v družbi in se je začel uporabljat tudi za ne-pripadnike te skupnosti torej za določene pripadnike večinskega prebivalstva, ki ima ponavadi žaljiv učinek, zato je govora o zlorabi te in še marsikatere druge besede ki izražajo pripadnost ali dejavnost, npr. kmet, albanec, bosanc ... Podobno je z zlorabami terminov, predvsem takih ki označujejo ljudi določeno duševno ali telesno hibo torej invalid, retard, kreten, idiot, debil,... Večina slednjih terminov je uradna psihologija spremenila predvsem zaradi zlorab.
Pri tovrstnih oznakah je vedno vprašanje kako bo tisti ki mu je omenjena oznaka namenjena le-to razumel in kaj je imel v mislih govorec. Menim da beseda cigan uporabljena za označevanje pripadnika nekega ljudstva ne mora biti žaljivka.

koyotee ::

Zame so cigani!
lp
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

miko 55 ::

ja. tole je kar vroča tema. rečeš mu da je rom in dobiš za pivo. preverjeno v diskoteki, pa nobenih frk. prideš drugič, pa pade kje si stari. so ql ljudje in poplnoma nezahtevni. če jih užališ ti bodod kej naštimal. itak da, kje ti pa ne??

lp
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

koyotee ::

@miko55: če bi vsi imeli tako dobre izkušnje z njimi se najbrž nebi noben pritozeval, mar ne????
lp
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

klemen22 ::

Da pokomentiram jaz tole umazanijo zaradi katere trpijo delovni in pošteni ljudje v Ambrusu.
Žalostno je kar se dogaja, ko sem to bral na Siol portalu se mi je skorajda utrnila solzica žalosti zaradi tega. Why why but why:\
Ti cigani bodo sedaj postavljali pravila kako naj jih po9imenujemo? Naj jih naslavljamo še z kakšnim Prečastiti Rom ali Rom the Prince:\ . Najprej naj nehajo z umazanimi posli in plenjenjem slovencev ki delajo in plačujejo s svojko tlako da potem Drnovšek s tistimi kontejnerji tja uleti in zmerja ljudi. Super smo ga izvolili. Da se celo tako odkrito kritiriza krščanstvo in Jezusa si pa ne bi misliv. Je človek sploh priseben? Mati mi je povedala da se je še objemal s tisto romsko matico:\ V kaliforniji bi se to drugače rešilo in ne da cigani postavljajo svoje pogoje in kakor slišim celo tožbo proti Slvoeniji:\ Uh ko se spomnim in primerjam našega guvernerja pravega Terminatorja proti temu ki zaničuje lastni narod (Drnovšek)..... jok. Pa še to glede Drnovška: SE ON ZAVEDA KOLIKO LJUDI JE ZARADDI NJEGA ZMORZOVALO IN STRADALO, SPLOH DELAVSTVO KO JE TAKRAT KO JE PRIŠEL NA OBLAST HUDIMANO OKLATIL PLAČE TEM? O jaaa ne vidi pravih problemov. Sedaj se pa dela dobrega kao, samo Slovencu NE BO POMAGAL, naj jih povabi na zaplano dog killer (kje so zdej levičarji....) apn, živ apn tole.... Žal mi je le majhnih otrok tam v Ambrusu ker zaradi bedakov njihovih staršev ne bojo odrasli v normalnih razmerah. Škoda.

CIGANI
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

samix ::

pa še to..vlada išče lokacije za naselitev romov...kaj pa tisti "klošarji" k so po lublani, nuben se spolh ne briga zanje, pa so večinoma Slovenci...kle pa proklete cigane podperajo kot da so bogovi.. tale nš drnoušk je pa tut mau čudn...zakaj ne prpele pol u lublano kuntejrnjov pa d bojo klošarji not.

UGLAVNM KAR SE MENE TIČE SO ROMI CIGANI.

krneki0001 ::

Vlada nič več ne išče - so že naseljeni in to v stare vojašnice med črnučami in šentvidom ob sabi. 20 minut od prve policijske postaje in 25 od druge najbližje - mislim da jim to ugaja, da jih policija nebi tok nadzirala.

Double_J ::

SmeskoSnezak ::

S kere knjige je to?

Kaj avtorji majo radi nasprotja?!? Zgoraj piše Romov, spodaj pa Cigani. Mislim ej... :\
@ Pusti soncu v srce... @

čoko ::

ni važno kaj kdo reče, važno je kdo kaj reče!!!

luli ::

Jezik je živa stvar. S časom se spreminja.
Če rečemo Gorenjc lahko to pogovorno pomeni dvoje. Ali bomo zaradi tega klicali prebivalce te pokrajine kaj drugače? Bi se teoretično potem spremenili tudi vici? Ali kasneje ne bi ta nov izraz zopet pomenil istega značaja?

Torej kaj bi posledično dosegli, če bi cigane klicali zgoščenke? Navsezadnje oni sploh ne govorijo slovenskega jezika. Od kod jim pravica, da bodo mojemu jeziku določali besede? Ali lahko jaz protestiram, ker se imajo Slovaki za Slovence in pravijo, da govorijo Slovenski?

poweroff ::

Ja, zame so pa prebivalci določenega kraja "nacisti". Kot ime kraja lahko po novem navedemo "Nacevo".

To je zdaj moj novi izum v jeziku. Od kod jim pravica, da bodo mojemu jeziku določali besede?
sudo poweroff

black ice ::

Če romi želijo, da jim rečemo romi, bi moral upoštevat. Tisti, ki ugovarjate, pa greste lahko mal v USA in rečt črncu nigga >:D

Cigani so cigani. Sami so si krivi za negativni prizvok te besede.
Ni treba iti v USA - dovolj je če greš v Feldbach ali pa Graz, da o Dunaju ne govorim. :D

Kaj pa beseda paver (kmet)? Tudi v njihovem jeziku jo uporabljajo kot slabšalno besedo.

Nekaj bo treba ukreniti v zvezi z njihovim odnosom do nas (neciganov). Namreč sami imajo (po njihovem) pravico da nas žalijo, če mu pa poveš kaj konkretnega nazaj (samo resnico, ni treba kaj več) pa bo takoj klical enega- dva prijatelja naj se malo prikažeta, da fizično poračunamo...

Naj se zavedajo da so oni priseljenci in ne mi. In s tem ne izražam moje nestrpnosti do njih, v osnovni šoli sem imel 3 sošolce cigane in so bili kar v redu in ni bilo problemov - problem je bil ko so prišli vsi skupaj v večje gruče. Takrat so bili "đeki". Seveda verbalno. :)
Mi si proti njim ne upamo nič, "v navadi" je da boš požrl vsako stvar s strani cigana, da si ne bi nakopal še večjih problemov.

Velikokrat sami iščejo težave, ko je pa za njih potrebno odgovarjati so pa krivi vsi drugi (priznavam da nihče ni angelček).

poweroff ::

Naj se zavedajo da so oni priseljenci in ne mi.

Od kje točno so se priselili?
sudo poweroff

opeter ::

Ali lahko jaz protestiram, ker se imajo Slovaki za Slovence in pravijo, da govorijo Slovenski?


Popravek: Slovaki govorijo "slovensko", mi po njihovem govorimo "slovinsko".
Vino pa Slovenci, heh :D Prešeren je že nekaj vedel...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

luli ::

Ti ji lahko rečeš zgoščenke, zame pa so cigani! Zaenkrat v SSKJ najdeš Cigan, ne najdeš pa Rom!
Če bo pa bo večina SLOVENCEV začela uporabljati besedo Zgoščenka bodo pač Zgoščenci.

Zato ker ima ime Pedro pri nas slabšalni prizvok še ne pomeni, da bomo zaradi Portugalcev spremenili našo besedo!

Ziga Dolhar ::

Ti ji lahko rečeš zgoščenke, zame pa so cigani! Zaenkrat v SSKJ najdeš Cigan, ne najdeš pa Rom!
Če bo pa bo večina SLOVENCEV začela uporabljati besedo Zgoščenka bodo pač Zgoščenci.

Zato ker ima ime Pedro pri nas slabšalni prizvok še ne pomeni, da bomo zaradi Portugalcev spremenili našo besedo!


Morda zato, ker to ni materija SSKJ-ja? Koliko osebnih imen svoje druzine najdes notri? In pokrajinskih porekel? Notri je najti sicer 'trboveljcana', ampak zacuda v zelo zanimivem pomenu :-).
https://dolhar.si/

luli ::

Da!
Ampak notri najdeš CIGAN. In pojem je opredeljen! Torej je slovenska beseda.

poweroff ::

Oh, marsikatera beseda je opredeljena v SSKJ. Ampak cigan ima dva pomena. Eden je slabšalni.

Nekatere druge besede imajo recimo samo en - in enoznačen - pomen.

Recimo tile dve:

topol -ola m (o o) visoko listnato drevo s cveti v mačicah in semeni s šopom dolgih dlačic: ob reki rastejo topoli; posaditi, posekati topol; visok topol; drevored topolov

topolino -a m (i) tip manjšega italijanskega osebnega avtomobila znamke Fiat: voziti se s topolinom

Pri ciganu je stvar drugačna:

cigan -ana m (a a)

1. pripadnik iz Indije priseljenega ljudstva, navadno brez stalnega bivališča: pravili so, da cigani kradejo otroke; ogrski cigani; tolpa ciganov; črn kot cigan; laže kot cigan
• ekspr. je tak cigan slabo oblečen; ekspr. pri nas je kot pri ciganih vse je v neredu; smeje se kot cigan belemu kruhu široko, na vsa usta

2. slabš. zvit, lahkomiseln ali malopriden človek: to ti je pravi cigan; še hujši cigan je, kot si ti; potepa se, cigan / kot psovka cigan ciganski
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

Kaj je to sploh pomembno ? Sama beseda ne opredeljuje, kdo si, kaj počneš in kaj delaš, dodana vrednost na njo je pa rezultat tvojega početja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

Aja, pol tudi če Janezu tebi namesto Janez rečem Kreten, le-to poimenovanje ne opredeljuje ničesar?
sudo poweroff

Ziga Dolhar ::

Hmm, Matthai, kaj pravis, a je v SSKJju opredeljena razlika med 'denotacija' in 'konotacija'? :-)
https://dolhar.si/

Pyr0Beast ::

Aja, pol tudi če Janezu tebi namesto Janez rečem Kreten, le-to poimenovanje ne opredeljuje ničesar?
Janez bo še vedno Janez. .. razen, če je njegovo delovanje močno negativno, tako si praktično zasluži takšen dotatek.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

No, super. Potem me Jazen ne more tožit?
sudo poweroff

Pyr0Beast ::

Če ga žališ, te lahko, zakaj pa ne ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

Aja, kreten je torej žaljivka, cigan pa ne? Kljub slovarski definiciji v SSKJ?
sudo poweroff

black ice ::

Naj se zavedajo da so oni priseljenci in ne mi.

Od kje točno so se priselili?

Z območja Indije mogoče?
Resda že pred časom, vendar so še vseeno priseljenci in ne prvotni prebivalci tega območja.

KoMar- ::

Rom ali Cigan? cigan. A ko bodo cigani onečastili še besedo rom, jih bomo morali pa spet kako drugače klicati?

Saladin ::

Ne vem, če kje to že kdo omenil, ampak rom je uradno ime, cigan pa slabševalno.

Se spomnim, ko je nek Rom rekel - Mi smo romi, ampak če se nekdo nas njih vede kot cigan, ga tudi sami kličemo cigan.

Torej tako, kot ti ne moreš kar vsepoprek nekoga žalit zaradi barve, spola, vere,... oz. širit diskriminacije,
lahko ti pripadniki svojo skupino bolj kritizirajo.

Žid lahko govori šale na račun židov, črnka lahko govori šale na račun črncev, črnc lahko reče drugemu črnu "nigga" brez strahu,...
Tukaj se to dopušča, ker nekdo očitno ne misli resno žalit celotno skupino (in s tem tudi sebe), medtem ko je pri ljudeh izven take skupine to bolj dvoumno.

Rome torej kličite romi.
Cigani pa samo, če jih mislite omaloževat.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje s cigani? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19423413 (2634) Mipe
»

Čistilne akcije po Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8212137 (9140) Highlag
»

Piramida z T. Gorenjak, Z. Jelinčičem in Z. Grmom [28.11.2006] (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746253 (4526) macgajver

Več podobnih tem