» »

Rom ali Cigan?

Rom ali Cigan?

1 2 3
4
»

Bellzmet ::

Reče se cigan.

Rom je pa za na TV, da se slučajno ne najde kakšen idiot pa te toži.

Mercier ::

Who cares. "Krovna organizacija" my ass. Saj ne more predstavljati vseh pripadnikov, ki so razsuti po svetu in praktično razen dela genov nimajo nič skupnega. Razen če so se seveda izjasnili za to.


Lahko predstavlja, kar pač lahko predstavlja. Toliko, da je za večino sveta OK. Ne more pa tega branit s tanki.


Je pa veliko vprašanje teže tega. Zdaj bi lahko hišni sveti naših treh blokov orgoaniizrali krovno organizacijo, ki bi zahtevala da se vsi stanovalci teh blokov poimenujejo XYZ in da se to poimenovanje uporablja v javnosti. Whatever.


Ima to z bloki kakšen smisel? To z Romi se meni zdi, da ima. Tudi če amriški slepi in slabovidni rečejo, da so visually impaired, se mi zdi, da ima smisel. Zdej, nekomu bo šlo neznansko na jetra, da bi lahko bil nekdo, ki slabo vidi kar koli drugega kot slep in da s s tem ubadajo ravno združeni slepi in slabovidni, ne sladoledarji, ampak, jebi ga, vsem pa ne more biti prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

podbevna ::

Se pravi, da Saša ne le priznavaš pravico ljudi, da si sami izbirajo splošna imenovanja zase, temveč se ti zdi prav, da se pod krinko korektnosti vse prisili v spremembo jezika kakršno so si izbrali.

Samo, da se razumemo. Vsak sebe in vse svoje lastnosti, ki ga ločijo od drugih lahko imenuje po svoje. In potem morajo zanj to početi tudi vsi ostali, drugače so nekorektni. OK. Ni najbolj praktično z vidika razumljivosti (ali sploh obstoja) jezika, je pa korektno.

Mercier ::

Da reče Đo Evriđ blind tistemu, ki zelo slabo vidi in to iz inata, torej, da ve, da oni dejansko vidi, se mi zdi bedasto. Da pa reče Bush kako drugače slepim in slabovidnim, kot visually impaired, bi pa že rekel, da je narobe.

Da rečeš Romu Cigan, mi pa je čisto OK, če ni z namenom žalitve, če pa je, pa poimenovanjie nekako ni bistveno. Pričakujem pa, da se uradno reče Rom.

Da pa se folk sam zmeni za to, kako se bo jim reklo, mi je pa nekako normalno.

Če bi poznal koga, ki je zamenjal osebno ime, bi ga klical po novem. Se mi zdi spodobno.

Je pa eno malo podobno Vindišarjem. Avstrija sicer reče Slovencem Slovenci, ampak nekateri pa vseeno mislijo, da je to nekako administrativno zapleteno, če bi jim rekli tako. Ni pa čisto tako. Nekateri iz etnične skupine, ki jo poznamo pod različnimi imeni: Romi, Cigani, Đipsiji ... se opredeljujejo drugače. Večini je OK. Meni tudi.


Evo, te stvari mislim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Mercier ::

Uf, pod krinko pa nikogar v nič ne silim. WTF?

podbevna ::

Saša, samo malo provociram :). Verjamem da nič ne siliš in misliš dobro.

Hotel pa sem pokazati, da spreminjanje izrazov nikakor ne spremeni realnosti (če kdo sovraži in žali cigane, bo tudi rome in če si slep, si slep tudi če si rečeš da si kaj drugega...).

Poleg tega pa je samoizbiranje izrazov v skrajnosti nefunkcionalno. Kaj če se bo reprezentativna komisija hipi ekologov odločila, da niso ljudje, ker je to žaljiv izraz, ki pomeni, da so umazani prašiči. Oni bodo hrčki. In bodo užaljeni če jim rečemo ljudje in kar naenkrat bomo v uradnih nagovorih morali reči: dame gospodje in hrčki. Oziroma dame, gospodje, hrčki in hrčice. Če pa se spomnijo preimenovati še feminiske iz žensk v nekaj drugega, potem pa imamo že cel kažin!

Stabilnost jezika ima nek smisel. Če bi vsak samoizbiral drugačne izraze, se ne bi nihče razumel. Še manj pa bi razumel pisne vire iz preteklosti. Seveda se jezik spreminja in razvija a meni spreminjanje iz korektnosti nima smisla.

hamax ::

Sej ameriske feministke so spremenile izrav "woman" v "womyn".

Mercier ::

@podbevna

Ja, meni osebno je challenged toliko pesniško zabluran izraz, da je malo hecen. Čeprav, ravno dosti pa tega ne vidim. Prej vidim, da korektno izrazoslovje zamenjuje nekoretno in politično korektno.

SmeskoSnezak ::

Nevem, kje sn slišal al videl , bom pa vseeno napisal. Gre se za to, da je tip žensko užalil, ko ni hotela sprejeti žalitve, je stavek predrugačil, čeprav je bila ista žalitev. Mislim, da gre nekak tak njen odgovor: "I'm not uninteligent." "Then you are academically uninklaid". "No, i'm not uninteligent nor academically uninklaid". (napisal sn kak sn slišal, kr ne vem kak se napiše beseda, kera je mišljena)

Tore, bi lahk rekli romu: Ti si cigan. Odgovoril bi, da ni, vi pa bi rekli, dobro, si pa potem rom. Pomen teh dveh besed bo isti, pa je lahk mišljen dobro al pa slabo. Tak da preimenovanje in ustvarjanje novih besed za isti pojem, je po moje bedarija.

Cigani so bili, so in vedno bodo. Nobena nova beseda jih ne reši! Pa jih lahko z zakonom zapovejo. :P Jaz bom uporabljal besedo cigan, na njo sem že od nekdaj navajen, bo pa čist odvisno od dogodka ali stavka, ali bo mišljena dobro al slabo.

Kako se razlikujejo besede:cepec, bedak, neumnež, nespameten, idiot, ip.?
It's all the same meaning!!
@ Pusti soncu v srce... @

echo ::

Not! Idiot

Sicer pa je že kateri od vas "Pripadniku romske skupnosti" (8-)) v obraz rekel cigan/Cigan? In ni dobil po p?

iNooby ::

Prijazne Rome kličimo romi.Rome ki kradejo itd..pa kličimo Cigani.
Haters gonna hate...

Zero One ::

"Bežite, tecite, cigani gredo!"

"Rom" je samo še en produkt "politične korektnosti" in ne popolnoma irelevantna in nenatančna oznaka.

Sicer pa je že kateri od vas "Pripadniku romske skupnosti" (8-)) v obraz rekel cigan/Cigan? In ni dobil po p?


Vsi, ki jih osebno poznam, preferirajo besedo cigan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero One ()

boolsheat ::

Lahko bi tudi zamenjali besedo kmet, ker ima beseda negativen prizvok. Namesto kmet pa bi lahko uporabljali poljedelec.

w00tnes ::

Potem se bodo pa živinorejci bunli (če jih boš klical poljedelci) :)
In kaj je narobe z besedo kmet? O_o Čisto lepa beseda...

nevone ::

Namesto kmet pa bi lahko uporabljali poljedelec.

Pridelovalec hrane se še lepše sliši.

Glede izraza Cigan, je pa spet odvisno kako izgovoriš. Če rečeš lepo kljižno Cigan, je to povsem ok.
Če pa rečeš dcgn ali pa cigo je pa to druga pesem.

Cigan je knjižna oblika in se zato po vseh pravopisnih in pravorečnih pravilih lahko uporablja. Kaj pa kdo zraven misli, je pa seveda povsem nekaj drugega.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

'FireSTORM' ::

Pa ne pozabit ciganski golaž.... je to tudi žaljivo ?

Cigan / Rom je enostavno Cigo.


Bolj ciganska pečenka :)
Those penguins.... They sure aint normal....

Costas181 ::

Imam sosede, ki so romi ali cigani, pa se noben ne sekira, če mu rečeš cigan.
Ali pa brazilec.
Olivno olje, ne jablanin sok.
Ker smo pač vsi ljudje - takšni ali drugačni

Zgodovina sprememb…

SodVina ::

Cigan je cisto lepa beseda. Negativni prizvok(tudi v SSKJ) je nastal z razlogom. Sami so si ga ustvarili. In namesto da bi svoje ime popravili, so si izbrali drugega. Ce se vsi navadimo na rome, potem bo beseda rom cez nekaj let enako zaljiva. Where next?

Hrvati nam slabsalno/posmehovalno recejo Janezi. A se moram torej cutiti uzaljenega, ce me kdo poklice po imenu? Naj zahtevam, da me klicejo po priimku?

lp,
SodVina

jype ::

SodVina> Sami so si ga ustvarili.

Tako kot židje, ane?

BmN ::

>
tudi bit slovenec ni pomenilo nič slabega, potem pa smo se z vaškimi stražami oblatili in čez 10 let bomo vsi hotli bit avstrijci?


Nepremišljena izjava po mojem mnenju...

Vaške straže so bile namenjene obrambi navadnih ljudi, ki so jih podnevi ropali/posiljevali/mučili nemci/italiani, čez noč pa partizani.

To da so pa prišli na slab glas se pa lahko zahvalimo starim partiozanom v politiki ki so sodelovali tudi v Kočevski procesih ampak to noben me prizna!

v tistem času bi se tudi jaz odločil proti komunizmu, verjetno bi ležal zakopan na teznu v mariboru

imagodei ::

BooMaaN,

u don't wanna go this way, trust me... ;((;(;(
- Hoc est qui sumus -

BmN ::

tema o kateri bi lahko govorili neskončno dolgo, ampak imagodej prav imaš.

Lets focus on gipsys thn :P
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje s cigani? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19423336 (2557) Mipe
»

Čistilne akcije po Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8212120 (9123) Highlag
»

Piramida z T. Gorenjak, Z. Jelinčičem in Z. Grmom [28.11.2006] (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746249 (4522) macgajver

Več podobnih tem