» »

V naslednjih pedeset letih

V naslednjih pedeset letih

«
1
2

snow ::

Takole pravijo nekateri strokovnjaki, ki so jih spraševali s strani new scientista. Za posamezna mnenja o določeni temi, je potrebno klikniti na povezavo.


Sam veliko stavim na AI (AGI = artifical general inteligence, če smo natančni) in velik napredek v biotehnologiji. Vedno bolj napreduje raziskovanje človeškega genoma, simulacije gubanja proteinov so vedno hitrejše/bolj natančne, razvijajo se genska zdravila.
Proti koncu teh pedeset let (se pravi okoli 2050), pa po moje lahko pričakujemo množične uploade.

Seveda je vse povezano z povečevanjem računske moči.

Se je pa potrebno zavedati, da vsaka nova tehnologija prinaša nove možnosti zlorabe, kot primer je to genski doping.

Kaj pa vi menite, kaj se bo na splošno in v posameznih panogah/področjih dogajalo v prihodnjih pedeset letih?
Razne konce sveta, tretje svetovne ali supergalaktične vojne pustite nekje drugje.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

_marko ::

->Sam veliko stavim na AI (AGI = artifical general inteligence, če smo natančni) in velik napredek v biotehnologiji. Vedno bolj napreduje raziskovanje človeškega genoma, simulacije gubanja proteinov so vedno hitrejše/bolj natančne, razvijajo se genska zdravila.

Se strinjam s tabo. Stavim tako dolgo na biotehnologijo, dokler je za svetlobna leta v trenutku ne prehiti AI.
Drugače pa bom odprl tisto temo o proteinih, ko si zadnič predlagal čez kak teden, dva. Da vidimo kje smo trenutno.


->Kaj pa vi menite, kaj se bo na splošno in v posameznih panogah/področjih dogajalo v prihodnjih pedeset letih?

Nič drastičnega naenkrat. 'Le' eksponentno izboljševanje tehnologije. Postopoma. Nam se bo sčasoma zdelo vse vedno hitreje in potem na koncu BOOM - singularnost.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Saladin ::

Čez 50 let bomo ravno dovolj pametni, da bomo lahko začeli efektivno izkoriščati nravne resurse, izdelali AI in spodobno ukrotili biološko tehnologijo.

Vprašaje pa je, v kakem stanju nas bo dočakala narava in kakšne bodo socialno/politične razmere.

V najboljšem primeru bomo naredili prve ozaveščene korake proti utopiji, v najslabšem pa bo bo vladalo kronično pomanjkanje vsega, tehnologija pa v lasti manjšine, ki jo bo izkoriščala le v lastne namene.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

tsh2 ::

napovedovati prihodnost je težko. a poglejmo, v kaj smo lahko sigurni:

- moč računalnikov se bo povečala. kaj to pomeni ni sigurno.
- programiranje in programi se bodo razvili dalje. kako je vprašanje. najbrž bomo videli 3d igre, ki bodo izgledale čisto realistično, naprimer.
- medicina se bo razvila (s pomočjo tehnologije). koliko je vprašanje. najbrž bodo razumeli gene precej dobro.
- napredek ni vedno stalen. samo poglejmo, kako so bili grki napredni, in kako se je potem napredek ustavil za dolgo.

tsh2 ::

glede ai pa: najbrž bomo videli kar precej impresivne "expert systems", a ne splošnega ai. ker ga je pretežko narediti.

iggy ::

AI se bo (lahko) razvil do neke meje čez katero ne bo šlo. Smo o tem že razpravljali v drugi temi. Vsekakor pa napovedujem napredek v bioniki!
Hey, you're fat!

_marko ::

->AI se bo (lahko) razvil do neke meje čez katero ne bo šlo.

AJa? do katere meje?
Bo treba bolj specifirati...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

lymph ::

Nič ogromnega sigurno, se spomnem ko so pred 50 leti napovedovali, da bomo sedaj že imeli leteče avtomobile, pa da bomo na luni živeli :D
Ne bom še jaz delal podobne napake in napovedoval singularnosti, AI in podobnega.

Vem pa, da prehlada ne bomo znali pozdraviti :D (bolj joke kot pa zares)
"Belief is immune to counter example."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lymph ()

Thomas ::

Prej kot 50 (prej kot v 20) letih bo SAI. Ostalo je potem .. čeznočna rutina.

Ampak OK, pustimo to. Kaj bo prej zelo pomembnega?

Fuzija prosto po Bussardu že zna bit. Full scale nano tudi, samo ne dosti pred SAI.

Umetno pridobivanje diamantov na taki skali, da bomo gradili stavbe iz njih? Antiageing učinkovine?

Maybe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mirč ::

človek bo postal v tej verigi tehnologij šibki čen...

Thomas ::

Ga bomo okrepili, okalili in transendirali. Pa bo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Ga bomo okrepili, okalili in transendirali. Pa bo.

Saj to počnemo že od začetka človeštva. Prej je to počela evolucija, zdaj gre pa vedno hitreje. In gre nam dobro. Če bi se rodil pred pet tisoč leti, bi zdaj bil že starček z več deset otroki. Povsem verjetno tudi že mrtev.

tsh2 ::

leteče avtomobile bi mogoče celo imeli, če bi bila kakšna velika potreba za njih. ampak zemeljski avtomobili so čisto dovolj.

zato sem jaz rekel, da se bo medicina precej razvila. ker za to je velika potreba.
mogoče tudi več prostega časa? bolj lagodno življenje? vprašati se je treba tele stvari:
1. kaj je ljudem v sedanjosti najbolj potrebno?
2. na čem bodo ljudje največ delali?
3. kaj zadostuje prvima dvema pogojema in je hkrati relativno lahko doseči?
4. kakšne možne posledice bo imel razvoj določenih stvari?

Thomas, tvoje prepričanje temelji na veri ali na racionalni presoji? :) Če je zadnje boš lahko razložil. saj vem da si že kje ampak se ne spomnim da bi že prebral in se mi ne da iskat.

ena stvar, ki mi pride na pamet, ki bi bila kar koristna: narediti en material, ki je zelo trden in zelo lahek obenem. da te ne zmečka, ko se zgodi prometna nesreča.

jype ::

tsh2> leteče avtomobile bi mogoče celo imeli, če bi bila kakšna velika potreba za njih. ampak zemeljski avtomobili so čisto dovolj.

Preveč so. Neučinkovite škatle. Prihodnost je v tem, da se ne premikaš (razen za zabavo in rekreacijo).

tsh2 ::

ali pa pomisli, ko bi bila nesreča v letečem avtu. vsi bi na zemljo popadali in se ubili. mogoče bodo v prihodnosti kaj pogruntali, da bodo naredili promet bolj varen. predvidevam, da se bo človeško življenje v prihodnosti še bolj cenilo kot danes in tako bodo še bolj skrbeli za varnost, zdravje in kriminal, in vojn ne bo toliko. možno.

Samuel ::

Osebno mislim, da popolnega uploada, takega kot navaja Thomas ne bo. Pač iz čisto filozofskega vidika ga ne bo.

Tudi sedaj vsi ne sledijo eni ideji, pa če je še tako super.

Thomas ::

Mondeo,

Ja tvoj argument ni tako slab, sploh ne. Edino, če se vzame SAI v račun, potem se ne izide tako. IMO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Madonca, tale upload vsakic prestavljate. Ze skor tako kot jehovci vesoljni potop... ;)

Thomas ::

Kdo prestavlja, BW? ;)

Kam prestavlja? Kdaj je bil določen kakšen natančen datum?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Ja zmeri neki mutite no. Najprej bo cez 20 let, pol cez pet let je spet 20 let, zdaj ze 50. Jehovci vsaj datum dolocjo, pa pol recejo, smo se zmotil! ;) Aha, vidim, da ti se vedno vztrajas pri < 20 let. Je pa bilo na slo-techu ze veckrat zaslediti razlicne cifre.

Anyway, kaj bi se jaz vprasal. Ce bo upload in bo full nano, bo potem sploh se kaj? V nekem takem smislu znanstvenika, ki v laboratoriju/delavnici raziskuje in izvaja tehnoloski napredek?

Thomas ::

> zdaj ze 50

Citiraj barabo, ki je to napisala!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Ceprav, tale 'report' je se zmeri bolj tko, tko, eni se vedno upajo, da bomo nasli aliene v Marsovem perma-frostu. Ali pa na Titanu...

BigWhale ::

snow, v prvem postu! ;) Ok, mal manj.. 44 let... :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Thomas ::

Maš čudake vseh baž. Eni recimo trdite, da je taka huda magija tle, da v 20 letih nikakor ne bomo mogli narest uploada ali SAI, torej niti obojega.

Sem dost sprijen, da občasno prilijem mau oljčka ravno na vaš ogenj. Da se v svojem bluzu čutite dovolj mainstream in safe.

No, kar. (Čeprav popopram z mau dvomčka pa tud.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Snowa zanima, kaj bi blo v 50 letih brez ultratehnologije. Zakaj pa ne? Kaj je narobe s tem?

IMO nič, pomenita se pa sama, kokr čta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Eh, jest nisem nic reku, a bo al ne bo. Sam pravim, da skoz nekaj prestavljate. Ampak tele 'predicts the future' kratke kolumne od posameznih znanstvenikov so res kr neki. Eni bi alien life, drugi pa 'green inexhaustible cheap energy'. Sem rajs kr zaprl.

Thomas ::

> Eni bi alien life, drugi pa 'green inexhaustible cheap energy'. Sem rajs kr zaprl.

Take jaz tepem. Obojne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

Jaz sem pri mojih 2050 za množične uploade imel v mislih "odpor" ljudi. Razni skeptiki, ki jim je tehnologija 'en hudič, ki nas bo pognal v pekel', bodo do takrat pač že pomrli.

Prvi upload? Pojma nimam kako napreduje skeniranje možgan. Thomas?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

> Pojma nimam kako napreduje skeniranje možgan. Thomas?

Upload je vse bližji in vse bolj verjeten in vse bolj nevaren scenarij.

Skeniranje je takorekoč vsak dan boljše, pa vsak dan novi argumenti, da je upload (magari moj! >:D) obremenjen s polno evolucijske prtljage, ki pri naspeedanju še toliko prej pride do izraza.

Upload bo možen, samo najbrž je razumno domnevat, da se bo oklical za Cesarja.

Ne uploada pred SAI! - svetuje (tudi) moja melenkost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

No, to mi je pa všeč, da ste previdni postali.

Da razumete, da so možgani sestavljeni iz vse prtljage, ki jo organski substrat troga s seboj, ker brez nje ne bi preživel vse te evolucije. Pa da je bržkone zelo nezaželena v tej, kako naj rečem... metasimulaciji.

sverde21 ::

Thomas WTF je SAI? :8)

Sicr pa uploada še en cajt ne bo, so možgani preveč kompliciran, da bi jih razvozlal v bližnji prihodnosti IMO.:)
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

SAI je Strong ali Super AI.

> Sicr pa uploada še en cajt ne bo, so možgani preveč kompliciran, da bi jih razvozlal v bližnji prihodnosti IMO

Ni važno. Natančnost snemanja gre vse hitreje gor. Handlanje take količine informacij je pa že zdej povsem predstavljivo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

To je res, sam kaj ti bo upload nucu, če ne boš mogu v uploadanem stanju "mislit"... Sicer pa upam da prej iznajdejo še neki za lažje učenje... magari si disk zmontiram v možgane ;)
<?php echo `w`; ?>

Thomas ::

> To je res, sam kaj ti bo upload nucu, če ne boš mogu v uploadanem stanju "mislit"...

Simulacija uploada misli, ne se bat. Pravzaprav - zelo se boj! ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Loki ::

tale upload tudi jaz dvomim, da bo.
kaj bo pa politicno? se bo kapitalizem kot tak obdrzal?
I left my wallet in El Segundo

singular ::

ne.

Thomas ::

> tale upload tudi jaz dvomim, da bo.

Ga ne bo? Zakaj ne? Ker tako praviš ti in stare babe?

Simulacija ledvic ali simulacija možgan ni bistveno različna. Meso je meso. Samo da imaš pri možganih večjo meddcelično odvisnost, bržkone.

Samo da se (dobri!) simulaciji ledvic reče nekaj takega kot "realistična celularna simulacija delovanja ledvic", dobri simulaciji možgan pa "upload".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

> se bo kapitalizem kot tak obdrzal?
ko pride nanoteh, materialne vrednote nekako izginejo

[edit - typo]
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vesoljc ()

Tr0n ::

Zakaj ze?

Vesoljc ::

@tron

vse zadeve, ki se masovno proizvajajo, postajo cenejse, bolj dostopne ter posledicno imajo manjso materialno vrednost. z nanoteh lahko to samo se pospesimo. to, da se nanoteh v koncni fazi sam duplicira, je samo se en velik boost.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

A. Smith ::

Se strinjam z Vesoljcem. To bo zelo zelo zanimivo videt. Ljudem ne bo treba delati. Kdor bo hotel raziskovati, bo raziskoval. Kdor bo hotel kipariti, pisati, itd... bo delal kar mu paše.

Skratka, dejstvo, da se nam za lasten obstoj ne bo potrebno boriti, nam bo življenja postavilo popolnoma na glavo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Samuel ::

Mislim, da bo možna tehnična izvedba uploada bistveno prej, kot pa to, kaj za enega vraga moramo uploadat, da bo lahko človek ekzistiral enako ali bolje v uploadu.

T0MA2 ::

Mene pa zanima ce bi se dal ne le uploadat misli, temvec tudi downloadat :D
pol bomo mel pa pre-crime police :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T0MA2 ()

snow ::

T0MA2

nekateri verjamemo, da zavest ni vezana na substrat in jo bo možno čez nekaj časa, ko bo dovolj razvita tehnologija, prenašati med različnimi substrati.

Pre-crime? Misliš kaj v stilu filma Minority report? Ah...



Sem pobrisal vse poste navezujoče se na eno žival in prosim, da v prihodnje ne pišete takšnih postov.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

donfilipo ::

>> tale upload tudi jaz dvomim, da bo.

>Ga ne bo? Zakaj ne? Ker tako praviš ti in stare babe?

Od novinarja Mavriča stara mama je vedno učila svoje vnuke: nikoli ne verjemi šlogarci, ki ne 'vidi' tudi tvoje preteklosti. In to bi se po moje moralo nekje na levem prijeti celo hard core futuristov>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Thomas ::

I am glad you brought it up!

Se pravi, napovejmo za nazaj, kaj se je/ni zgodilo! Potem bomo pa videli, če so za naprej kakšne šanse, ane.

Znanstven pogled ima (edini) za nazaj vedno prav. Ne glede na to, kolikokrat se je motil, zdaj ga je izučilo - in ima prav.

Tri pomote mi pridejo na misel zame:

- svoje čase verjel Saganu

- svoje čase verjel toplogrednikom

- svoje čase bil prevelik idealist glede Iraka

Kako sem kadarkoli lahko resno vzel milijone civilizacij po galaksiji, mi ni jasno. Kako so to drugi počeli, nekoliko bolj. Pač niso računali z eksponentnim razvojem, simple. Jaz sem vedno. Nerazrešen paradox glavi.

Toplogrednikom sem verjel, da vedo kaj govorijo. Nekako tako, kot jim večina naseda še danes. Ampak ko sem videl, da se gre za manj kot 1° Celzija v stoletju ... se me pač dejstva udarila v obraz.

Idealizem kar se Iraka tiče je pa izšel iz tega, da sem jih precenjeval. Jih ne bi smel, vendar sem jih. Bil premalo "rasist" da bi videl, da gre za frontno črto med Šiiti in Suniti, ki jo Sadam ni niti toliko zablural, da je mi ne bi mogli videti. Vojna je tam, traja že stoletja in zdaj ko je dosti mladine, se je samo malo bolj razplamtela. Bi mi tam ali ne. Čeprav jim je treba seveda pobrati vsak WMD.


Če zdej kdo računa, da je upload negotov zaradi zgornjega ... se pač ne bo uploadal. Prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Kenpachi ::

Torej bi upload pomenil konec šolskih sistemov?
Zaraki Kenpachi.

Thomas ::

Jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Thomas si je zagotovil VSO podporo nejevoljnih dijakov in ucencev. ;)

Thomas ::

Nekaj je že. Odpadejo vse storitve, vsa proizvodnja in vse kmetijstvo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problemi človeštva so žal nujni za obstoj človečnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
836410 (3431) jzgorisek
»

IBM superračunalnik simulira mačje možgane (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21714790 (11071) Okapi
»

Večno življenje (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
39320614 (14791) Thomas
»

kamen namesto srca

Oddelek: Znanost in tehnologija
432371 (1405) Daedalus

Več podobnih tem