» »

Problemi človeštva so žal nujni za obstoj človečnosti

Problemi človeštva so žal nujni za obstoj človečnosti

«
1
2

pirat ::

Problemi človeštva, EU polom, religije, SLO gospodarstvo, v eni drugi temi Thomas predlaga svoj protokol, kjer naj bi vsi 'živeli' v predpostavki največjega možnega ugodja za vse….

…. na vse skupaj ne smemo gledati kot na probleme, ampak kot na dejstva. Tisto, kar predlaga Thomas s svojim protokolom je pravzaprav že videno v filmu Matrica. Gre za matematično definiran svet,v katerem Thomas z matematično natančnostjo išče model bivanja, v katerem bi vsi sodelujoči dosegli največji možni nivo ugodja… Problem je le v tem, da Thomas protokol sestavlja z matematično natančnostjo in tako dejansko gradi Matrico. Popoln program, kjer je vse definirano…. Težava z ljudmi je le v tem, da nismo matematično natančna bitja, nismo primarno razumska bitja, ampak smo predvsem čuteča (čustvena) bitja. Marsikdo skuša sicer to zanikati, vendar se v tem pač moti. Moč ljubezni, kot enega izmed najmočnejših čustev praktično vedno preglasi moč razuma (kdor tega ne razume, mi je zanj žal, ker očitno še nikoli ni zares ljubil). Človek se v takšni matrici vedno obnaša tako, kot je bilo prav tako povedano v filmu. Za matematično definirano okolje je virus; ker čustva ne priznavajo zgolj logike, kot edinega kriterija za odločanje, so človekove odločitve slej ko prej neizogibno nasprotne logiki matrice kot matematično definiranega popolnega sveta (ali protokola). Sistem se v tisti točki poruši; v primeru, pa da želimo ljudi transformirati v bitja brez čustev, ki bi delovala zgolj hladno razumsko in vedno v skladu z matematično definiranim popolnim svetom, ne govorimo več o ljudeh, pač pa o vnaprej programiranih strojih na kisik in ogljikove hidrate. Takšen sistem s človeštvom nima več ničesar skupnega, zato ga je povsem brezpredmetno obravnavati.

Od tod tudi izhaja moje razmišljanje, da na probleme ne smemo gledati kot na probleme, pač pa kot na dejstva. Problemi izhajajo iz našega nepredvidljivega obnašanja, naših čustev (najsi dobrih, predvsem pa zlobnih, hudobnih, privoščljivih, povsem bolanih…), skratka našega ravnanja, ki je v nasprotju z hladno logiko protokola. Dokler bomo imeli probleme in jih bomo skušali reševati, toliko časa bomo ljubili, sovražili, upali, čutili. Ko tega ne bo več, ostane le še spanje razčlovečenih aparatov na dihanje, ki delujejo skladno z vnaprej napisanimi pravili. Kot program brez bugov. Takšen program brez škode lahko prevrtimo z večkratno hitrostjo, da se čim prej konča in ugasnemo računalnik. Tako ali tako poznamo namreč že vse dogajanje med izvajanjem programa in tudi končni rezultat. Neznank, napak, bugov, nepredvidljivih potez, ipd. ni. Ni življenja. Na svetu so bili in so neverjetno podli fantje tipa Hitler, Stalin ipd...., nihče jih ne mara, vsi jih sovražimo, vsem nam gredo dobesedno na kozlanje, a žal jih dejansko potrebujemo, da nas opomnijo na našo človečnost, ki je še preostala v nas. Brez te vrste opominov bi otopeli. Ker globoko v sebi smo žal egoisti.
lp, pirat

Thomas ::

Bom še enkrat povedal. V Matrici ti vtaknejo kable v glavo, ko ležiš v neki hranilni župi. Potem ti pa po tistih kablih pošiljajo (ne)ugodne zaznave.

To se ne bo zgodilo, to je silly kot letalonosilka na vesla in namesto avionov črede udomačenih labodov, ki dvigajo sode smodnika in jih nosijo nad nasprotnikove ladje. Kaj takega bi si lahko izmislili 200 let nazaj. V resnici je Matrica še bolj silly. Mi je prav žal.

Kar jest pravim da se bo zgodilo, je upload. Transfer date iz biološkega na kakšen drug substrat. Potem pa tista data lahko obvladuje kakršnekoli stroje. Telo človeka - ampak raje boga po Storogrškem modelu. Oziroma še kaj boljšega.

Pravim pa tudi, da je v makrosvetu v katerem smo zdaj, hitrost gibanja naših teles milijonkrat prepočasna zato predvidevam, da jih ne bo nihče hotel. Avatarji, telesa iz bitov bodo pač boljša. Morda bomo te 4% snovi večinoma zamenjali z axioni, kvanti negativne energije, ki razpenja Vesolje. Morda bomo naredili še kaj bolj divjega.

Seveda bodo igro morala nadzorovati neka stroga pravila, da ne bo totalne štale.

Kar jest predlagam je pač "safe computing based on quantum game theory" - in to je vse.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

pirat-ova razmišljanja so mi izjemno blizu. Medtem ko prva replika na njegova razmišljanja (če sem pirata prav razumel ) ne odgovori na temeljni očitek in dilemo.

Ali smo sploh še ljudje, če delujemo kot program (ali navznoter programa) kot nekaj kar je absolutno popolno in dovršeno in so vse možne napake izključene.

Če v neki prihodnosti izgubimo možnost biti tudi slabi (beri - različni na mnogotere načine), je to prihodnost v kateri ni prostora za človeka.

Takšna prihodnost pa je zadnje kar si želim ob izteku odhajajočega leta.

Thomas ::

> Ali smo sploh še ljudje, če delujemo kot program (ali navznoter programa) kot nekaj kar je absolutno popolno in dovršeno in so vse možne napake izključene.

Nismo, kar pa ni nič hudega. Hudo bi bilo, če bi imelo za vedno ostati tako kot je zdaj. Nove vojne, kuge, lakote, smrtne agonije na obzorju. Komot se odrečem vsega slabega v sebi. Od pet do vrha glave. Od gnilih celic, do slabih navad. Nobenega razloga ni, da bi karkoli slabega vlačili s sabo naprej v prihodnost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

para! ::

Moč ljubezni, kot enega izmed najmočnejših čustev praktično vedno preglasi moč razuma (kdor tega ne razume, mi je zanj žal, ker očitno še nikoli ni zares ljubil).

Ravno v tem je problem. Nič ne sme preglasiti razuma. Še najmanj pa ljubezen. To ni samo neumno, je hkrati tudi nevarno.

LP
Death before dishonor!

para! ::

"Sistem se v tisti točki poruši; v primeru, pa da želimo ljudi transformirati v bitja brez čustev, ki bi delovala zgolj hladno razumsko in vedno v skladu z matematično definiranim popolnim svetom, ne govorimo več o ljudeh, pač pa o vnaprej programiranih strojih na kisik in ogljikove hidrate."

Najbolj briliantna lasnost ljudi je sposobnost razmišljanja. In ti trdiš, da je čustvovanje pomembnejše od človekovega čistega razuma?

LP
Death before dishonor!

BigWhale ::

> Avatarji

Takoj ko si izrekel tale buzzword je tvoja teorija, ce je prej vsaj malo moznosti pri meni padla na celi crti. Zdaj najboljs da ponudis tistim, ki se v naslednje pol ure uploadajo XXX bitov vec memory prostora in malo vec procesorskih ciklov za obdelavo samega sebe... :)


---

> Najbolj briliantna lasnost ljudi je sposobnost
> razmišljanja. In ti trdiš, da je čustvovanje
> pomembnejše od človekovega čistega razuma?

Custva _SO_ del cistega razuma. Nihce ni popolnoma neutralen in neodvisen od svojih custev. Tisti ki pa je, je pa dejansko robot. Avtomatron, ki ne ve zakaj zivi. Equilibrum anyone?

Poznam enega taksnega cloveka, pa ima zaradi tega precej problemov v zivljenju. Najvecja zalost pa je, da se jih niti ne zaveda, jih ne vidi ali pa noce videt. Oziroma jih resuje na precej nerazumen nacin...

Ker jaz nisem peljal punce na vecerjo, ni blo romantike, nisem dobu sexa, moram to nekako resit... ... torej si moram se vsaj eno zensko najt... Al pa dve...

Nekako v tem smislu.

:)

Thomas ::

Ni mi jasno, zakaj nekateri mislijo, da je njihov bog omejen z mesom. Ali pa da je etika omejena z mesom. Da vse kar ni bolj ali manj krvavo meso, pa ni več spodobno, zaželjeno, dobro.

Jasno je, da nekateri si bodo zamenjali celice s popolnejšimi nanostrojčki. Jasno je, da se bomo nekateri uploadali in si povečali inteligenco milijonkrat.

Jasno je tudi, da bomo potem zlahka na lep način prepričali skeptike, naj se pridružijo zabavi.

Sempatja kdo misli, da ima človek pa en tak (imanentno mesen) divajs v sebi, da ga dela za vedno "pametnejšega od vsakega compa". To prepričanje se kaže dvobojih človek - computer v šahu. Remi proti oskubljenemu stroju jim to (prazno) "upanje" podaljšuje. Morda od tod taka popularnost?

Sej se vse ujema ... :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Pirat in njemu podobni se majo precej fajn pomojem.

Tako, da jih okličem za nesposobne presojanja o potrebnosti problemov.:)

Kakšen Vietnam je tukej minimum, da te mamo za kompetentnega sogovornika.;) Sami veterani večinoma tle.:)

Res... sem židane volje in premagujem dnevne probleme, ne šteje.

P.S. Zdej gremo pa praznovat, življenje je resnično lepo!:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Nico ::

Nismo, kar pa ni nič hudega. Hudo bi bilo, če bi imelo za vedno ostati tako kot je zdaj. Nove vojne, kuge, lakote, smrtne agonije na obzorju. Komot se odrečem vsega slabega v sebi. Od pet do vrha glave. Od gnilih celic, do slabih navad. Nobenega razloga ni, da bi karkoli slabega vlačili s sabo naprej v prihodnost.


Ampak nič od tega si ti izkusil. Zato pač ne ceniš določenih reči.
Npr.; jaz se nimam nevemkako fanj, ponujanje nekega t.i. protokola pa se mi zdi že žaljivo.
Tisti, ki si želijo protokol so razvajeni od življenja.

Aja, pa srečno novo leto vsem!!:))
Everybody banana on your head!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nico ()

mchaber ::

Že naslov teme je zgrešen.:O

>Problemi človeštva so žal nujni za obstoj človečnosti.

Torej ČE ne bi bilo problemov človeštva, človečnost nebi obstajala.:\
.

2nemesis ::

V resnici je sposobnost reševanja spremeljivih in vedno bolj zahtevnih problemov osnova človeške evolucije.

Glede razumskega dela in čustevnega dela - predlagam kljigo "Čustvena Inteligenca" Daniel Goleman.
Sam loči več delov možganov. Razumski del naj bi se razvil kasneje in na podlagi čustevenga dela. Poanta je v tem, da ko se močno vzburi čustveni del - ta prevlada in razumski del postane nedostopen. Najboljši primer za to je strah.
V kljigi pa opisuje o nekem uspešnem zdravniku, ki so ga morali operirati, vendar so mu ponesreči poškodovali čustveni del. Potem je imel probleme v življenju, ker ni mogel več določit prioritet (bi rekel da mu ni bilo mar za nobeno stvar). Ni bil sposoben določit čas za zmenek z svojim zdravnikom, ker ni vedel kdaj naj bi bil najboljši čas. Ni bil sposoben čustvenega presojanja.
Za funcioniranje rabimo oba dela, čeprav se bo razumski del še naprej razvijal.

Glede prihodnosti pa verjamem da bodo še veliko naredili pri genetskem inžiniringu, tudi biokemija napreduje ...

Določit protokol predčasno bi bilo nesmiselno, ker se protokol zasnjuje z nastajanjem sistema. Vnaprej se splača določit le plan, ki pomaga pri uresničevanju ciljev zadanega projekta.

Glede stvari dobro ali slabo je vse odvisno iz katerega zornega kota gledamo. Religije so dogmatizirale splošni pogled družbe na dobro in zlo, zato so sedaj nastali novi problemi z spremembo strukture družbe.
Vprašanje je ali bomo dobili nadgradnje religij ali pa njihov zlom in morda novo prevladujočo ideologijo.
Me spomnija na čas, ko so ljudi zažigali na grmadi ker so zagovarjali da je zemlja okrogla.

Thomas ::

Whale ...

O tehnikalijah ni primerno, da bi se menili tukajle. Povej ti lepo v PROTOKOLu, da "je avatar buzzword". ;)

Nico ...

Imam pravico "ponujati protokol". Četudi se tebi zdi žaljivo. Imam tudi pravico, da se uploadam, ko in če pridem do prilike. Samo toliko sem že zdaj iskren, da povem kar mislim. To je, da te bom potem ko bom "milijardokrat inteligentnejši kot zdaj", zlahka prepričal v karkoli. Ali kogarkoli, ki bi ostal zvest starožitnosti. Karkoli. Da popije 10 litrov vode, da popusti vse posvetne opravke in se odpravi peš v Compostelo na romanje - ali da se uploada. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Hypno ::

Poanta je v tem, da ko se močno vzburi čustveni del - ta prevlada in razumski del postane nedostopen. Najboljši primer za to je strah.


2nemesis, na žalost ti moram povedati, da imata podzavest (med ostalim tudi "knjižnica" čustev, spominov,...) in razumski del (zavest) malce drugačne procese delovanja in medsebojne povezave.

Izjava:"En del prevlada, drugi postane nedostopen" ne drži.
Great are mysteries of the mind ...

OwcA ::

To je, da te bom potem ko bom "milijardokrat inteligentnejši kot zdaj", zlahka prepričal v karkoli. Ali kogarkoli, ki bi ostal zvest starožitnosti. Karkoli. Da popije 10 litrov vode, da popusti vse posvetne opravke in se odpravi peš v Compostelo na romanje - ali da se uploada.

Tale "karkoli" me malo skrbi, oziroma spominja na razvajenega mulca, ki se s povečevalnim steklom na sončen dan spravlja nad mravlje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Ja, razmerje inteligenc je podobno - pri transcloveku proti cloveku in pri mulcu proti mravlji. Pricakovanje, da se bo torej transclovek obnašal proti cloveku enako (sadisticno), kot clovek (=mulc) proti mravlji, ni dobro utemeljeno. Seveda da lahko en naspidan upload pokonca vse cloveštvo.

ZATO mora za vse veljati univerzalni PROTOKOL (CODEX), da se kaj takega ne zgodi in ne dogaja!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Pricakovanje, da se bo torej transclovek obnašal proti cloveku enako (sadisticno), kot clovek (=mulc) proti mravlji, ni dobro utemeljeno.

...
Seveda da lahko en naspidan upload pokonca vse cloveštvo.

Očitno je kar dobro utemeljeno. ;)

ZATO mora za vse veljati univerzalni PROTOKOL (CODEX), da se kaj takega ne zgodi in ne dogaja!

Torej veljajo za interakcijo z "zunanjostjo" ista pravila kot za "notranjost"?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Sej v bistvu je samo en nadvse pomemben rule, ostalo so "aplikacije":

Sentienti se morajo lepo imeti (in sploh ne smejo trpeti)!

En človek je sentient in abolicija od bolečine, je zanj obvezna.

To je ena možnost. Druga, IMO slabša, je varianta Yudkowskega. Pride FAI in vpraša, če želiš njeno zaščito. Če jo, ti nihče ne more nič (razen preko trupla FAI). Če jo zavrneš, te nesreča ali bolezen lahko še vedno doleti. Zmeraj pa lahko pokličeš FAI in ta naredi kar hočeš, in kar ta lahko. Ne moreš pa napasti nekoga pod zaščito FAI.

Problem je v tem, če si neuravnovešen, pa ukažeš FAI naj te strahotno muči. Ali pa te v bolečinah pusti. Ali pa če pod zaščito FAI napadaš tiste, ki to niso.


Kot sem rekel, obveznost FAI (CODEXA, ...) je boljša stvar kot volition based urejanje zadev.


Kako bi pa uredil ti, OwcA?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

On nebi uredil, žal...:\ Če pa, pa tudi mene zanima kako?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

OwcA ::

Kako bi pa uredil ti, OwcA?

Pribljižno takole:
Sentienti se morajo lepo imeti (in sploh ne smejo trpeti)!

;)
Le za posledice te postavke ste nakateri gluhi in slepi. To namreč pomeni, da niti ti, kot Uraniumov klijent, niti UP sama, ne sme prepričevati nekoga, ki se za to ni odločil, v transload, ker bo to (prepričevanje) zanj gotovo prineslo trpljenje v neki obliki (odpovedati se mora izročilu, tradiciji ... Takšne stvari nujno prinesejo različne dvome, negotovosti, spore znotraj družin).

P.S. @Thomas: nikar spet ne napadi izročila, ker je povsem postransko, tu je izključno zaradi nazornosti
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Nekateri bi "uredili" tako, da bi zamrznili čas v sedanjosti. Oziroma da bi nekako dokazali, da upload ni možen. Da AI ni možen. Tiščali bi glavo v pesek.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Prepričevanje je lahko tako hitro, da preden ozavestiš, da te kdo prepričuje, si že prepričan.

To je pa res tazadnji problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

No Owca ne spada med take.

On bi pustil nekatere kar neinformirane, da ne bi trpel njihov čut za tradicijo. Neumno, kot če bi pri ustavljanju krvavitve poslušal krvavečega, da ga pritisk prstov tišči.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

On [OwcA] bi pustil nekatere kar neinformirane, da ne bi trpel njihov čut za tradicijo. Neumno, kot če bi pri ustavljanju krvavitve poslušal krvavečega, da ga pritisk prstov tišči.

Razlika med informirati in prepričati je več kot le semantična. Ko smo že pri primeri s krvavečim, kaj pa ljudje (naprimer Jehove prič), ki so proti oživljanju? Kolikor mi je znano dandanes, mi divjaki, spoštujemo njihove želje.
Če smo že pri tem, kaj bi kdo. Thomas (in še kdo) bi sedel na dveh stolih, da se lepo izrazim. Oh in sploh krasno se mu zdi biti moralno upravičen, etično nesporen odrešenik vseh trpečih čutečih bitji. A (žal) je to le hobi, ki se mu posveča, kadar s tem ne hodi v zeljnik "višjim ciljem".
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Ko smo že pri primeri s krvavečim, kaj pa ljudje (naprimer Jehove prič), ki so proti oživljanju? Kolikor mi je znano dandanes, mi divjaki, spoštujemo njihove želje.

Če se to res kje dogaja - je sramota. Skozi pravim, da ene kulte je treba prepovedati, Jehovce med njimi. Ne pa brezpogojno vztrajti na "verski svobodi".

Kaj hočemo, nekatere pravice so kontradiktorne med seboj.


> Razlika med informirati in prepričati je več kot le semantična.

Ko te do konca informiram - te prepričam. (Ker gre pa informacija pri prepričevanju v obe smeri, boš ti morda prepričal mene, ko me boš informiral o vseh vidikih.)

Sprejmem tveganje, da nek pastir v Etiopskem višavju prepriča SAI, da se ta demontira. :D

Ti sprejmeš tveganje, da si prepričan s strani SAI?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Če se to res kje dogaja - je sramota.

Žal se.

Kaj hočemo, nekatere pravice so kontradiktorne med seboj.

Upam, da to ne bo vodilo pri izdelavi Protkola.

Ko te do konca informiram - te prepričam. (Ker gre pa informacija pri prepričevanju v obe smeri, boš ti morda prepričal mene, ko me boš informiral o vseh vidikih.)

To je res. Ampak le dokler poteka izmenjava informacij na določeni ravni, da temu ni vedno tako smo lahko kaj pogosto priča tudi na tem forumu, še posebaj ne, ko je kamen spotike kakšna občutljiva in "nepreverljiva" (torej, dokazi presegajo znanje vsaj ene strani) tema. V teh primerih se ljudje začnejo čustveno odzivati (tudi sam si često žrtev takšnih izpadov) in ti odzivi izvirajo iz nelagodja, torej trpljenja.

Sprejmem tveganje, da nek pastir v Etiopskem višavju prepriča SAI, da se ta demontira.

Ti sprejmeš tveganje, da si prepričan s strani SAI?

Kar se mene tiče lahko tudi vse prepriča, ampak pod pogojem, da jim s tem ne prizadane trpljenja.
Kar se tiče tveganja, za eno stran je vprašanje pribljižno ekvivalentno vprašanju zastavljenemu pilotu B-2, ali je ta pripravljen tvegati sestrelitev ob napadu z lasersko vodeno bombo na paraplegika s fračo med zobmi. Absurdno? Vsekakor. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

> Kar se tiče tveganja, za eno stran je vprašanje pribljižno ekvivalentno vprašanju zastavljenemu pilotu B-2, ali je ta pripravljen tvegati sestrelitev ob napadu z lasersko vodeno bombo na paraplegika s fračo med zobmi.

Velikostni razred tveganja je sicer še neoliko velikostnih razredov manjši - ampak ja.

> Upam, da to ne bo vodilo pri izdelavi Protkola.

Neprotislovnost je vse! Zdaj imamo protislovne pravice in iz tega izhajajo težave. To bi bilo dobro (MANDATORNO!) popraviti. Nobenega protislovja si ne smemo dovoliti, ker če se reči odvijajo bliskovito in dolgo časa povrh, je protislovje lahko hud problem. Sej mamo zdej en banalen primer, ko Ustava prepoveduje Bohincu izdjanje odločb brez zakonske podlage, Ustavno sodišče mu pa ravno to ukazuje. Pa ne mislim polemizirat tule o tem. Samo nakazujem, kako imamo poštimano sedaj. Nikakor dobro. Pri bilijonkrat večjem številu dogodkov, bi bila pa vsaka protislovja naravnost katastrofalna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Imam pravico "ponujati protokol". Četudi se tebi zdi žaljivo. Imam tudi pravico, da se uploadam, ko in če pridem do prilike. Samo toliko sem že zdaj iskren, da povem kar mislim. To je, da te bom potem ko bom "milijardokrat inteligentnejši kot zdaj", zlahka prepričal v karkoli. Ali kogarkoli, ki bi ostal zvest starožitnosti. Karkoli. Da popije 10 litrov vode, da popusti vse posvetne opravke in se odpravi peš v Compostelo na romanje - ali da se uploada.

Seveda Thomas, moje mnenje o protokolu naj ti ne bo v napoto. Ne dvomim v izvedljivost le-tega. Pač pa o smislu. O smislu protokola (iz pogleda današnje civilizacije) pa si bolj malo povedal do zdaj. Pa se opravičujem če sem spregledal.
Everybody banana on your head!

Barakuda1 ::

Skozi pravim, da ene kulte je treba prepovedati, Jehovce med njimi. Ne pa brezpogojno vztrajti na "verski svobodi".


:\


Skozi pravim, da ene kulte je treba prepovedati, TRNSHUMANISTE med njimi. Ne pa brezpogojno vztrajti na "ZNASTVENI svobodi".



Kakršnakoli podobnost med citatoma, (zamenjani sta samo dve besedi) ki kažeta na očitno oboževanje kulta tiranije in idej blizu nacifašizmu je zgolj namerna (in morda celo upravičena in potrebna). :(

Nico ::

Če se povrnem k topicu; Vesolje deluje na nekaj osnovnih zakonih, ki nikoli ne zatajijo. Človek se tudi podreja natanko tem zakonom, zato je tak kakršen je.
Torej nam nek program, ki teče na nekem stroju, ne more ponudit točno nič "boljšega".
Everybody banana on your head!

OwcA ::

Neprotislovnost je vse! Zdaj imamo protislovne pravice in iz tega izhajajo težave. To bi bilo dobro (MANDATORNO!) popraviti. Nobenega protislovja si ne smemo dovoliti, ker če se reči odvijajo bliskovito in dolgo časa povrh, je protislovje lahko hud problem.

Tri (svoje) odgovore nazaj sem izpostavil protislovje v "prihajajoči" ureditvi ter v odgovor dobil nekaj v smislu, da ni dobro brezpogojno ustrajati pri pravicah (vsaj ne vseh). In to v povezavi z interakcijo med UP in ne-transloadanimi ljudmi. Ob enem je beseda tekla o enotnem kodeksu tako za "notri" kot "zunaj". Je moja skrb neupravičena?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

OwcA ::

Vesolje deluje na nekaj osnovnih zakonih, ki nikoli ne zatajijo. Človek se tudi podreja natanko tem zakonom, zato je tak kakršen je.
Torej nam nek program, ki teče na nekem stroju, ne more ponudit točno nič "boljšega".

Pravilna premisa, napačen sklep. ;)
Ta program, posledica "osnovnih zakonov", nam servira občutja na intervalu od recimo "za tulit boleče" do "za ušesa krivit prijetno". Če mi ta program razumemo, torej simuliramo, potem ga lahko tudi toliko predelamo, da skrčimo interval na eno samo vrednost. Katera bi to bila ni težko uganit. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Nico ::

Owca: v teoriji že res.
Poglej npr.: moj PC, tako je enostaven in primitiven, pa dela non-stop napake in skaka meni po živcih.
Kaj ti garantira, da protokol tega ne bi počel?
Everybody banana on your head!

Eschelon ::

Nico:
Ne se hecat. Pa preden še kaj rečeš o Protokolu si preberi dotično temo >:D. Zrihtaj si PC. :P

Naslov teme drži. Recimo vsaj, da drži. Ker, kaj pa je človek in kaj je človeštvo ter človečnost,človeškost (humanost)? Je človeštvo humano?:\
Če gledam na humanost v pozitivno idealni luči, potem človeštvo ni humano. Le kak individuum je občasno human. Če pa gledam na človeškost v tisti najbolj meseni način... potem smo še kako človeški. Človeško se je motiti, človeško je ubijati, človeško je posiliti - nekoga. Ima kdo kaj proti, če ta človeški del odstranimo? Bomo potem še človeški?
Ne. Ne bomo več. Drugačni bomo.
Bomo potem boljši? Globalno gledano - da. Lokalno gledano - ne bo razlike. Ker bo še obstajala porazdelitev ljudi (individuumov) med dobre in slabe (le skala bo zamaknjena). Nesmiselno bo trditi, da en individuum po uploadu ne bo več mogel violirati drugega. Vsaka interakcija prinese s sabo tudi to. Senzibilizirali se bomo na nek višji nivo.
Obstaja pa dobra lastnost dodatnega wrapperja v obliki protokola - da se določi nek max. nivo nasilja enega nad drugim, max. nivo občutenja sploh - kar v zaresnem svetu ni mogoče (pa seveda so tu še dodatni bombončki in pasti, samo o tem raje v drugi temi) - se da predstavljati kot nastavitev svetlosti zaslona - če dovolj našponaš - ni nikjer več črno (samo če preveč našponaš, se pa nič več ne vidi - samo mleko in Edigs).

"Smrt človečnosti - sloboda človeku." Barakuda - pun indended.>:D

pirat ::

Protokol vzame človeku svobodo. Lahko se svobodno odločiš za vstop v protokol, ko pa si enkrat noter si padel v okolje, kjer so pravila tako strogo in točno definirana, da ni več prostora ne za razvoj, ne za emocije, za nič. Ves čas naj bi plaval v nekem stanju največjega možnega ugodja, z ogromnim znanjem, ogromnimi miselnimi kapacitetami in ne vem še s čim vse, kar naj bi pridobili z odhodom iz telesa na temelju ogljika in se preselili v telo iz bitov.....

Zlata kletka, torej, ampak zanimivo, da zlate kletke že na tem svetu niso nikomur všeč....

Je pa še tako, nekateri ste napisali, da sam očitno nimam problemov, da sem proti protokolu ipd.... Sam res nimam problemov, mi gre kar dobro, ves čas pa obenem tudi razmišljam, kako usmerjati v življenje svojo hčerko. Ji poskušati približati življenje v zlati kletki, kjer se ji bo godilo vse samo najboljše, ne bo skrbi, ne bo bolečine (ampak očitno tudi svobode ne) ali opazovati, kako se bo sama spopadla z življenjem? Večja ko je, vse bolj spoznavam, da je njeno življenje zgolj njeno, da jo lahko vodim, ji pomagam, ji svetujem, nimam pa nobene pravice, da jo zaprem v zlato kletko ali nek vnaprej definiran protokol....

Imam dolžnost, da ji poskušam pojasniti težave in probleme, ki jo čakajo, da jo seznanim z družbenimi normami, da ji poskušam približati izobrazbo, kulturo, pravico do nasprotnega mišljenja, ipd. ampak vem, da se bo v življanju vedno morala odločati sama. Protokol ali zlata kletka ji tega ne bi omogočala, svoboda ji bo. Svoboda s svojimi pozitivnimi in negativnimi posledicami...., ampak če želim, da odraste v ČLOVEKA, je to edina pot. Če želim, da bo kdaj občutila veselje, ljubezen, navdušenje, (žal verjetno tudi žalost in bolečino) mora biti najprej svobodna in ne del protokola. Hčerke iz bitov si ne želim. Si jo morda kdo od vas?

lp, pirat

Thomas ::

Spet ne bi rad posegal v tehniko. Samo toliko da ti povem, da iz bitov si že zdaj, na Planckovem nivoju.

Pa to, da bi lahko imel v nekem upload okolju tisočkrat več svobode, kot je imaš zdaj. To, da bi bil skozi nekako high - to si pač ti tako predstavljaš, nujno pa to ni. Vsekakor bi lahko imel tako mentalno arhitekturo, da te ne bi motila niti sedaj, če bi že zdaj vedel kašna bo. Vse je možno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

pirat :)
S tvojo privolitvijo, se sopodpišem pod tvoj zadnji pispevk :)

Redkvica ::

Pirat, zelo lepo si to napisal.

Pa srečno vsem v novem letu.

Phil ::

Protokol vzame človeku svobodo.
Svobodo delati kaj? Delaš samo to za kar misliš da ti bo prineslo čimvečji užitek.
Možgani preračunajo kaj bo najbolje zate (na dolgi/kratki rok) in ti to narediš.
Ker možgani niso dovolj zmogljivi se trplenju še ne moremo povsem izogniti. Ampak če bo protol se jim bomo lahko.
Ne razumem zakaj bi mi bila brez trplenja kratena svoboda. A je za nekatere trplenje=svoboda?
Svobodna volja je MIT!
Zdi se nam da jo imamo (zelo močno), pa je seveda nimamo :))
LP

Nico ::

Ne se hecat. Pa preden še kaj rečeš o Protokolu si preberi dotično temo . Zrihtaj si PC.

Mah, bral sem protokol tu pa tam, pa nisem najdu not nič pametnega. Izgleda mi bolj kot neka predvolilna kampanija.
Nisem našel odgovora; da kako se bo tak sistem evolviral. Avtorji dajejo tak odgovor; SAM.
No, tudi življenje na našem ljubem planetu se je evolviralo samo od sebe. Ljudje smo sedaj tako razviti, da si sami pišemo software (učenje, razmišljanje...).
Pravite, da je evolucija polna napak. Ni res! Je zelo precizna. Pravite da je cilj protokola eliminacija trpljenja? Ampak trpljenje ni nič drugega kot nek data v naših možganih, zakaj se ga bat?
Ok, ne da se mi dalje...
Moj PC je čisto ok, če ne bi motilo njegovo delovanje okolje (cyber & fizični prostor).
Everybody banana on your head!

mchaber ::

>Izgleda mi bolj kot neka predvolilna kampanija.

:D :D :D

>Pravite, da je evolucija polna napak.

Vsake oči imajo svojega malarja. Nekateri pač ne razumejo, da napaka ni nekaj popolnoma zgrešenega. Lahko je kratkoročno slaba in dolgoročno dobra, obratno, zelo dolgoročno je sploh ni.
.

Thomas ::

> Ampak trpljenje ni nič drugega kot nek data v naših možganih, zakaj se ga bat?

Si pa neverjetno korajžen. No vsi nismo, pa nas trplenje kar moti. Ne zamert, če ga skušamo zradirat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Saj se ga jaz tudi izogibam. Zdi se mi pa, da nekateri ljudje bolj stokajo kot zares trpijo, in drugi preveč napihujejo, da je ta svet v ku***. Kot je reku Dexter; it's a dangerous world out there.:D
No, vso srečo vam želim da vam bo uspelo.
Everybody banana on your head!

BigWhale ::

Dajte vrnit temo na probleme clovestva, o protokolu je ze ena tema... :) Tukaj se pa pogovarjamo o tem ali so problemi clovestva nujni za clovestvo.

Ja, v vecini primerov so. Brez njih ne bi bili ljudje, ampak avtomati. :)

Thomas ::

Človek je avtomat. Kompliciran avtomat. Je to slabo? Ne, sploh ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Morda, ampak preden bodo naredili robota, ki bo imel kolericne izpade oz bo obseden s sexom ali pa neskoncno zaljubljen in bo po vrhu vsega znal povedal da mu je mala nocna glasba od mozarta bolj vsec kot pa zima od vivaldija, bo trajalo...

Simulacija take ravni custev, kot jo obvlada clovek, ma kaj clovek, pes, se nekaj casa ne bo kompjuterizirana. :)

Thomas ::

Wishful thinking Whale. Tako pri tebi da tega kmalu ne bo, kot pri meni da relativno kmalu bo.

Kdo ima prav, pa ni diskusija za sem. Tukaj lahko samo 3X ugibaš kdo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

> Hčerke iz bitov si ne želim.


A C T G
00 01 10 11


Bitna hcerka :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Tile biti so zakodirani kot molekule (atomov snovi). Kaj če bi bili zakodirani kot "Planckovi kvadratki"? Pa ne samo DNA, pač pa še voda, RNA, ATP in sploh vse, kar sestavlja človeško telo in njegovo okolje, bi občutili razliko?

Brez kakšnega editiranja, bi se nekateri še dalje pridušali, da so take ideje monstruozne in nemogoče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mchaber ::

>Tile biti so zakodirani kot molekule (atomov snovi).

Zakodirani? Kako?:\

>bi občutili razliko?

Ne.
.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Transhumanizem in filozofija Ayn Rand (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21920025 (14274) donfilipo
»

Umor stroja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22211293 (8126) Thomas
»

Smisel življenja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
967776 (5668) tsh2
»

Večno življenje (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
39320582 (14759) Thomas

Več podobnih tem